ελληνική μουσική
    944 online   ·  210.853 μέλη

    Νέα αξιολόγηση blogs και posts

    alena
    12.07.2008, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 12-07-2008 στις 14:58 έγραψε...

    Γιατί ακριβώς δε διαφώνησα με την αξιολόγηση των blogs...! Διαφώνησα με το να κάθονται οι μπλογκερς και να αναπτύσσουν θεωρίες περί συνωμοσιών, φίλων του χόρχε, κλικών (αυτό κι αν είναι...εγώ που είμαι μέλος τόσα χρόνια, τα 5 από τα 10 μέλη της "επιτροπής" δεν τα εχω δει ποτέ και δεν έχουμε μιλήσει ποτέ και δεν έχουμε ανταλλάξει ποτέ ούτε ένα ΠΜ) και αδικιών... Δεν έχω καταλάβει ΑΚΟΜΑ γιατί πιστεύετε ότι κάτι άλλαξε δραματικά... απλά είναι σαν να ήρθε ο Χόρχε και να είπε "Επειδή δεν έχω χρόνο να διαβάζω όλα τα μπλογκς, και επειδή θέλω στη σελίδα να προβάλλονται κάποια που είναι σχετικά αξιόλογα, μπορείτε να με βοηθήσετε σ'αυτό;"
    Πού είναι το περίεργο στο όλο, και πώς ακριβώς επηρεάζεται η ζωή όσων έχουν μπλογκς; Ό,τι γραφόταν και πριν θα γραφεται, απλά ο χόρχε θα "χρησιμοποιεί" όποια κρίνει (κάποτε μόνος του και τώρα με τη βοήθεια κάποιων ατόμων) για να κάνει "ποιοτικότερη" την πληροφορία που προσφέρεται σε πρώτη ματιά... Smile



    Διαβάζοντας από την αρχή, θα παρατηρήσει κανείς ανακολουθίες. Θέλει όμως πολύ χρόνο, προκειμένου να επιχειρηματολογήσω και είναι ανέφικτο. Και θα κουράσω περισσότερο.

    Η ουσία όμως είναι, ότι όλοι εμείς που διαφωνούμε, δε μιλάμε απαραίτητα, όλοι, για κλίκες και τσιράκια (κ οι λέξεις από μόνες τους  είναι αισχρές για τη δική μου κουλτούρα, αλλά ούτε αυτό είναι που ενδιαφέρει κανέναν, σωστά?). Διαφωνούμε στο εξής :Πώς είναι δυνατόν να αξιολογούνται τα εσώψυχα κάποιου, σε αξιόλογα και μη??? Δε γίνεται! Στο σχολείο, μας αξιολογούσαν τις εκθέσεις ιδεών, αλλά και 'κει ακόμη, για το αν ήμαστε εκτός θέματος ή όχι! όχι σε ποιοτικές 3Α και μη! Δε διαμαρτύρομαι στο, γιατί να βοηθάτε το jorge (καλά κάνετε, το αξίζει κιόλας, όλα αυτά από δικό του μεράκι ξεκινήσανε άλλωστε).  

    Είμαι σε θέση να γνωρίζω, πώς λειτουργεί μια ομάδα, μια κοινότητα. Σε αυτό το θέμα όμως, δε χρειαζόταν βοήθεια, γιατί πολύ απλά, για μένα, δε χωράει βοήθεια! Πολλοί, εδώ και 2 μέρες, προτείνουν έξυπνες ιδέες, χρήσιμες για μας που μας αρέσει να διαβάζουμε διάφορα blogs, που θα μας διευκόλυναν κιόλας στην αναζήτησή τους, αλλά εσείς αρκείστε στην κατηγοριοποίηση των αστεράτων κλπ..

    Δεν είναι τοοόσο κακό πια, καμιά φορά να παραδεχόμαστε ότι κάτι, κάποια κίνηση, ήταν ατυχής.... Εκτός πια, κ αν μας θεωρείται όλους εμάς, γιατί σε μας, τους πολλούς απευθύνεστε, άσχετους, οπότε και δεν μας αφουγκράζεστε. Τότε πάω πάσο.

    Υ.Γ. Δεν άλλαξε δραματικά η ζωή μας με όλο αυτό.Θα ήμασταν πολύ μίζεροι+απελπισμένοι για να συμβεί. Η νοημοσύνη μας "τσιγκλήστηκε"...  

     

     

      


    jorge
    12.07.2008, 15:57

    Δεν κρίνουμε τα εσώψυχα κάποιου Alena, αλλά τον τρόπο με τον οποίο αυτά παρουσιάζονται μέσα από ένα blog, μέσα από ένα κείμενο στον κόσμο.

    Και όντως χρειαζόμουν βοήθεια σ' αυτό, δεν προλάβαινα μόνος.

    Επειδή διαφωνείς κι εσύ με τα premium, θα ήθελα 2 απαντήσεις σε όσα έγραψα λίγο πριν, ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο σε συγκεκριμένη βάση.

    Και όσον αφορά το αν παραδεχόμαστε τα λάθη μας, θα σε παραπέμψω στο blog μου όπου κάνω και την αυτοκριτική μου :)

    ΥΓ. Φιλικά πάντα ε; :)


    KIT_KAT
    12.07.2008, 15:58

    Παράθεση:

    Το μέλος alena στις 12-07-2008 στις 15:46 έγραψε...

    Διαφωνούμε στο εξής :Πώς είναι δυνατόν να αξιολογούνται τα εσώψυχα κάποιου, σε αξιόλογα και μη??? Δε γίνεται!

    Μα... Αλένα... δεν αξιολογούνται τα εσώψυχα του καθενός, προς Θεού! Ποια είμαι εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος της επιτροπής.... Ο τρόπος που εκθέτει αυτά τα εσώψυχα αξιολογείται, με βάση κάποιες για την περίσταση διαμορφωμένες νόρμες...


    StavmanR
    12.07.2008, 17:02

    Καταρχήν, διαβάζω κάποιες υπερβολές, όσων αφορά τους "blog mods" και τη λειτουργία τους. Κανείς δεν κρίνει τη φαντασία και τη νοημοσύνη κανενός. Απλώς, προτείνει με βάση το γούστο του (που ούτως ή άλλως προϋποθέτει μία ποιοτική αξιολόγηση σε δομικό επίπεδο) έναν αριθμό από μπλογκς ώστε να επιτελεστεί μία βασική για τον διαχειριστή λειτουργία. Στην περίπτωση που ο ρόλος της "επιτροπής" ήταν αξιολογικού χαρακτήρα (βαθμολόγηση, αξιακή κρίση) ο πρώτος που θα απείχε -πιθανότατα- θα ήμουν εγώ (το πιθανότατα έχει το νόημα ότι μπορεί να με προλάβαινε κάποιος άλλος...). Έχει διαφορά η "πρόταση" από την "αξιολόγηση" ως έννοια. Το "προτιμώ τους Deep Purple από τους Led zeppelin" δεν είναι υποτιμητικό προς τους δεύτερους, ασχέτως αν περιλαμβάνει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ κρίση σε ποιοτικό επίπεδο.

     


    Το όλο θέμα , ομολογώ, με έχει κάνει να αισθάνομαι αρκετά άβολα. Εκείνο που μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως ενώ παλαιότερα είχε γίνει θέμα -εξειδικευμένο- για την ύπαρξη των premium blogs, στην οποία υποστήριξα ευθαρσώς την άποψη ότι θα ήταν καλύτερο να μην υπήρχαν, σχεδόν κανείς δεν είχε πάρει μέρος. Αντίθετα, κάνουμε εκ νέου θέμα για την ύπαρξη των premium blogs, τη στιγμή που το θέμα έχει ξεκαθαριστεί και πλέον είναι επί της ουσίας μή συζητήσιμο. Αυτή τη στιγμή, ξεσπαθώνουμε πάνω στον διαχειριστή, ο οποίος δήλωσε πως δεν έχει το χρόνο να ασχολείται αποκλειστικά με τα blogs και θεώρησε αναγκαία την βοήθεια κάποιων μελών.

     

    Από τα πρώτα πράγματα που υποστήριξα, ήταν πως είναι σημαντικό η κάθε μας επιμέρους επίκριση να συνοδεύεται από αντιπρόταση, λόγω αναγκαιότητας λειτουργίας του σάιτ. Η συζήτηση δεν είναι φιλοσοφική (μακάρι να ήταν μιας και εμφανίζω κάποιες ροπές {#emotions_dlg.biggrin}). Δεν μπορούμε απλώς να αφαιρούμε πράγματα. Ο ίδιος απευθύνει έκληση για προτάσεις που μπορούν να αντικαταστήσουν την υπάρχουσα δομή σε λειτουργικό επίπεδο. Όπως είχε πει κι ο Τσώρτσιλ "η Δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα, αν εξαιρέσουμε όλα τα υπόλοιπα...". Μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο, πληρέστερο και αποδοτικότερο, το σάιτ είναι υποχρεωμένο να λειτουργήσει με τις παρούσες συνθήκες.

     

    Μία πρόταση που (ίσως) μπορεί να υλοποιηθεί, αφορά την εκλογή των mods από τους ίδιους τους bloggers του MH ανά κάποια διαστήματα, αν και πολύ φοβάμαι ότι θα δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα "κλίκας" από κάθε άλλο πιθανό σύστημα. Εντούτοις, το "ρίχνω στο τραπέζι" ως μία απλή πρόταση προς διερεύνηση και αξιολόγηση.


    Termite
    12.07.2008, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-07-2008 στις 17:02 έγραψε...

    Μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο, πληρέστερο και αποδοτικότερο, το σάιτ είναι υποχρεωμένο να λειτουργήσει με τις παρούσες συνθήκες.

    Νομίζω οτι στην προηγούμενη σελίδα, έκανα αυτό ακριβώς. Μια πρόταση πληρέστερη (έστω και σε δύο δόσεις Wink ). Πιστεύω οτι πληρεί το "πληρέστερο" απο την άποψη οτι μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μέλη. Το "αποδοτικότερο" δεν ξέρω αν το πληρεί, και νομίζω οτι κανένας δε μπορεί να το ξέρει. Αλλα αποδοτικές δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι ή αν ΘΑ είναι οι παρούσες συνθήκες


    Orfeus
    12.07.2008, 17:51

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-07-2008 στις 17:02 έγραψε...

    Καταρχήν, διαβάζω κάποιες υπερβολές, όσων αφορά τους "blog mods" και τη λειτουργία τους. Κανείς δεν κρίνει τη φαντασία και τη νοημοσύνη κανενός. Απλώς, προτείνει με βάση το γούστο του (που ούτως ή άλλως προϋποθέτει μία ποιοτική αξιολόγηση σε δομικό επίπεδο) έναν αριθμό από μπλογκς ώστε να επιτελεστεί μία βασική για τον διαχειριστή λειτουργία. Στην περίπτωση που ο ρόλος της "επιτροπής" ήταν αξιολογικού χαρακτήρα (βαθμολόγηση, αξιακή κρίση) ο πρώτος που θα απείχε -πιθανότατα- θα ήμουν εγώ (το πιθανότατα έχει το νόημα ότι μπορεί να με προλάβαινε κάποιος άλλος...). Έχει διαφορά η "πρόταση" από την "αξιολόγηση" ως έννοια. Το "προτιμώ τους Deep Purple από τους Led zeppelin" δεν είναι υποτιμητικό προς τους δεύτερους, ασχέτως αν περιλαμβάνει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ κρίση σε ποιοτικό επίπεδο.

    Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω. Υπήρξα σαφής.
    Όμως επειδή το post του StavmanR με "αγγίζει" στο "φαντασία"....  

    Δηλαδή: προτείνει με βάση το γούστο του τη δική μου φαντασία;

    Το "προτιμώ τους Deep Purple από τους Led zeppelin" δεν είναι υποτιμητικό, αλλά είναι υποκειμενικό.

    Ζητάω λοιπόν από την επιτροπή να εξαιρέσει το δικό μου blog από τη διαδικασία της αξιολόγησης. Προτιμώ να με ανακαλύπτουν, παρά να με προτείνουν.

     

     


    Astron
    12.07.2008, 18:10

    Είναι ίσως μια καλή ευκαιρία να τα κουβεντιάσουμε αυτά απόψε που θα βρεθούμε όλοι μαζί.


    StavmanR
    12.07.2008, 18:22

    Η συνολική πρόταση έχει ως εξής: Απλώς, προτείνει με βάση το γούστο του (που ούτως ή άλλως προϋποθέτει μία ποιοτική αξιολόγηση σε δομικό επίπεδο) έναν αριθμό από μπλογκς ώστε να επιτελεστεί μία βασική για τον διαχειριστή λειτουργία.

     

    Από την αρχή προσδιορίστηκε ο υποκειμενικός χαρακτήρας της επιλογής, από τον ίδιο τον Χόρχε. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να θεωρεί την άποψή του αντικειμενική, ασχέτως αν προσπαθούμε, όσο το δυνατόν, να προσεγγίσουμε μία αντικειμενικότητα.

     

    Κανείς δεν προτείνει και προωθεί φαντασίες. Μπλογκς μας ζητήθηκε να προτείνουμε (για την ευκολία του σάιτ), δηλαδή την έγγραφη έκφραση του καθενός. Αλίμονο αν η φαντασία ορίζεται, περιορίζεται ή προσβάλεται από μία αράδα λέξεις. Επιτέλους, πρέπει να διαχωρίσουμε την προσωπικότητά μας από τον τρόπο έκφρασης... Απλώς, προτείνουμε με βάση το γούστο μας (που ούτως ή άλλως προϋποθέτει μία ποιοτική αξιολόγηση σε δομικό επίπεδο) έναν αριθμό από μπλογκς, ώστε να επιτελεστεί μία βασική κατά τον διαχειριστή λειτουργία της ιστοσελίδας. Σε τελική ανάλυση, τόσο καιρό που σας "πρότεινε" αποκλειστικά ο Γιώργος (jorge), ποια ήταν η στάση σας απέναντι στην "πρόταση"; Με βάση την παραπάνω ερώτηση συμπεραίνω (ίσως και εσφαλμένα) ότι υπάρχει πρόβλημα με τα πρόσωπα και όχι με τη διαδικασία (που επί της ουσίας αν σε κάτι έχει αλλάξει, ονομάζεται εμπλουτισμός).

    Εφόσον ,μάλιστα, διαπιστώνω ισχυρή αντίδραση από δομικά και ιστορικά -για την ιστοσελίδα- μέλη ζητώ εγώ με τη σειρά μου την εξαίρεση από τη διαδικασία της blogoεπιτροπής. Δεν ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα σε καμία περίπτωση...


    heartbreak-kid
    12.07.2008, 18:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 12-07-2008 στις 18:10 έγραψε...

    Είναι ίσως μια καλή ευκαιρία να τα κουβεντιάσουμε αυτά απόψε που θα βρεθούμε όλοι μαζί.



    ε ναι, επίσης μιας και θα βρεθούμε όλοι μαζύ:

    μπορούμε να κάνουμε φέσι τον χόρχε και να του δώση ο καθένας να υπογράψη ό,τι θέλει. ο dithen να καταργηθούν τα premium, ο mprizas να έχη στάνταρ 30.000 επισκέψεις, για να την βρίσκη κάθε μέρα(ακόμα κι όταν δεν γράφη), ο δεος να κάνη 5ωρη εκπομπή, ο astron να γίνη Mod όπου αλλού δεν έχει γίνει, ο kinezes να πάρη πίσω το αστεράκι, (αλλά ταυτόχρονα να λέμε όλοι ότι δεν ενδιαφέρεται γι αυτό) και ο kid να πάρη τον πο*λο, που θά λεγε και η "κάντε ένα διάλλειμμα"(το γράφω με δυο λ και δύο μ για να πιάσω όλες τις απόψεις).


    heartbreak-kid
    12.07.2008, 19:17

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-07-2008 στις 18:22 έγραψε...

     

    Εφόσον ,μάλιστα, διαπιστώνω ισχυρή αντίδραση από δομικά και ιστορικά -για την ιστοσελίδα- μέλη ζητώ εγώ με τη σειρά μου την εξαίρεση από τη διαδικασία της blogoεπιτροπής. Δεν ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα σε καμία περίπτωση...



     

    ποιά είναι τα δομικά και ιστορικά?


    Orfeus
    12.07.2008, 19:28

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-07-2008 στις 18:22 έγραψε...

    Η συνολική πρόταση έχει ως εξής: Απλώς, προτείνει με βάση το γούστο του (που ούτως ή άλλως προϋποθέτει μία ποιοτική αξιολόγηση σε δομικό επίπεδο) έναν αριθμό από μπλογκς ώστε να επιτελεστεί μία βασική για τον διαχειριστή λειτουργία.

    H συνολική πρόταση δεν αλλάζει την άποψή μου. Εσύ υπογραμμίζεις το προτείνει και εγώ το με βάση το γούστο του. Έτσι είναι αυτά. Εσύ, με βάση το γούστο σου, θα μου προτείνεις τους Deep Purple και εγώ με βάση το γούστο μου, θα σου προτείνω τους Led Zeppelin.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-07-2008 στις 18:22 έγραψε...

    Σε τελική ανάλυση, τόσο καιρό που σας "πρότεινε" αποκλειστικά ο Γιώργος (jorge), ποια ήταν η στάση σας απέναντι στην "πρόταση";

    Δεν με ενδιέφερε ποτέ να είναι το blog μου προτεινόμενο. Δεν με ενδιέφερε ποτέ να έχει ή να μην έχει αστεράκι. Αυτή ήταν/είναι η στάση μου.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-07-2008 στις 18:22 έγραψε...

    Με βάση την παραπάνω ερώτηση συμπεραίνω (ίσως και εσφαλμένα) ότι υπάρχει πρόβλημα με τα πρόσωπα και όχι με τη διαδικασία (που επί της ουσίας αν σε κάτι έχει αλλάξει, ονομάζεται εμπλουτισμός). Εφόσον, μάλιστα, διαπιστώνω ισχυρή αντίδραση από δομικά και ιστορικά -για την ιστοσελίδα- μέλη ζητώ εγώ με τη σειρά μου την εξαίρεση από τη διαδικασία της blogoεπιτροπής. Δεν ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα σε καμία περίπτωση...

     

    Στην προηγούμενη σελίδα υπήρξα σαφής και συμπεραίνεις εσφαλμένα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα πρόσωπα. Θα αντιδρούσα το ίδιο ακόμα και αν στην επιτροπή ήταν μέλος ο Δίας, ή ο τελευταίος είλωτας της Σπάρτης.

     


    Kerato
    13.07.2008, 11:08

    Παιδιά, συγγνώμη που θα το πω ωμά, αλλά γίνεστε κωμικοτραγικοί συζητώντας γι' αυτό το θέμα. Πολύ κακό για το τίποτα.

    Η κοπέλα που διέγραψε το μπλογκ της δικαιολογώντας αυτήν την κίνησή της βασιζόμενη στο ότι δεν είχε επισκεψιμότητα, σχόλια ή πιθανότητες να γίνει πρίμιουμ τα λέει όλα, σχετικά με την αυθεντικότητα της ανάγκης της ψυχής να "ακουστεί" στον κόσμο.

    Εφόσον το μπλογκ είναι ένα προσωπικό ημερολόγιο (προσωπικό, τρόπος του λέγειν) αφορά κατ' αρχήν το συγγραφέα του και μετά τους αναγνώστες του (έως και καμία σχέση με τους αναγνώστες, εφόσον πλησιάζει περισσότερο στο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ")

    Μη χαλιέστε τζάμπα κι αφήστε κατά μέρος τις ματαιοδοξίες.

    (πού να υπήρχε και χρηματικό βραβείο δηλαδή...τί θα κάνατε; Θα σφαζόσασταν;)

    Εντάξει, πολλοί θα πουν "άσε μας ρε Kerato με τη δήθεν ανωτερότητά σου!(κι από που ξεφύτρωσες στο κάτω-κάτω για να μας την πεις κιόλας...;",

    αλλά τέτοιες ιστορίες κουράζουν και προδίδουν κομπλεξισμό. Πληροφοριακά...


    sillia
    13.07.2008, 12:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 13-07-2008 στις 11:08 έγραψε...

    Παιδιά, συγγνώμη που θα το πω ωμά, αλλά γίνεστε κωμικοτραγικοί συζητώντας γι' αυτό το θέμα. Πολύ κακό για το τίποτα.

    Η κοπέλα που διέγραψε το μπλογκ της δικαιολογώντας αυτήν την κίνησή της βασιζόμενη στο ότι δεν είχε επισκεψιμότητα, σχόλια ή πιθανότητες να γίνει πρίμιουμ τα λέει όλα, σχετικά με την αυθεντικότητα της ανάγκης της ψυχής να "ακουστεί" στον κόσμο.

    Εφόσον το μπλογκ είναι ένα προσωπικό ημερολόγιο (προσωπικό, τρόπος του λέγειν) αφορά κατ' αρχήν το συγγραφέα του και μετά τους αναγνώστες του (έως και καμία σχέση με τους αναγνώστες, εφόσον πλησιάζει περισσότερο στο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ")

    Μη χαλιέστε τζάμπα κι αφήστε κατά μέρος τις ματαιοδοξίες.

    (πού να υπήρχε και χρηματικό βραβείο δηλαδή...τί θα κάνατε; Θα σφαζόσασταν;)

    Εντάξει, πολλοί θα πουν "άσε μας ρε Kerato με τη δήθεν ανωτερότητά σου!(κι από που ξεφύτρωσες στο κάτω-κάτω για να μας την πεις κιόλας...;",

    αλλά τέτοιες ιστορίες κουράζουν και προδίδουν κομπλεξισμό. Πληροφοριακά...



    ΥΠΟΓΡΑΦΩ...sillia{#emotions_dlg.wacko}{#emotions_dlg.wacko}{#emotions_dlg.wacko}


    StavmanR
    13.07.2008, 13:14

    Παράθεση:

    Το μέλος alena στις 11-07-2008 στις 19:37 έγραψε...

    εγώ πάντως το δικό μου το διέγραψα.

    κανείς δε με διάβαζε, στα στατιστικά ήμουν πάτος,premium ποτέ δεν έγινα, άρα με διέγραψα, πριν με φάει η μαρμάγκα...

     



     

    Alena, τα 3 χαρακτηριστικά της "αξιολόγησης" του blog που δίνεις, έχουν να κάνουν με την αναγνωρισιμότητα και όχι με την προσωπική έκφραση. Αν η διαγραφή του blog σου έγινε με αυτά τα κριτήρια, σημαίνει ότι δίνεις μεγάλη βάση στο τί θα πεί ο κόσμος για εσένα, και όχι στο τί θα πεις εσύ στον κόσμο...

     

    Η κοινωνικοποίηση προϋποθέτει ότι έχουμε αφουγκραστεί επαρκώς τον κόσμο και μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του σε επίπεδο άμεσου ή έμμεσου διαλόγου. Πολλές φορές χρειάζεται να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας και τον τρόπο έκφρασής μας, ώστε να γίνουμε "αποδεκτοί" σε κάθε επίπεδο από ένα κοινωνικό σύνολο. Το γεγονός πως το μπλογκ σου δεν έτυχε αναγνώρισης από μία κοινότητα δεν είναι απαραίτητα υποτιμητικό, όπως συνήθως εκλαμβάνεται. Ίσως σημαίνει και ότι η κοινωνικοποίησή μας (επικοινωνιακή ικανότητα) έχει ακόμα πολλά στάδια να διανύσει και πρέπει να "κάτσουμε" λιγάκι ακόμα στα θρανία...δηλαδή να αφουγκραστούμε τον κόσμο. Από την άλλη, όποιος διεκδικεί τη αποκλειστική μοναδικότητα (εξαιρετική διαφορετικότητα) πρέπει να είναι και σε θέση να ανεχτεί και να υπομείνει την μοναξιά, όπως τόσοι και τόσοι της τέχνης και των γραμμάτων στην ιστορία μας. Ειδάλως, έχει χρέος προς την κοινωνικοποίησή του να συμβιβάζεται με το γενικότερο πνεύμα.

     

    Η διαγραφή του μπλογκ που γίνεται με βάση αυτά τα κριτήρια, προσωπικά με βρίσκει αντίθετο σε κάθε επίπεδο. Η ύπαρξη του μπλογκ, ίσως αποτελεί μία ακόμη δυνατότητά σου να "τεστάρεις" την κοινή γνώμη και να διδαχθείς τρόπους προσέγγισης/συμβιβασμού στα κοινωνικά σύνολα.

     

    Το παρόν ποστ είναι ΟΦ ΤΟΠΙΚ, αλλά με την υπόδειξη του kerato, θεώρησα σημαντικό να το αγγίξω.


    alena
    13.07.2008, 15:34

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 13-07-2008 στις 13:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alena στις 11-07-2008 στις 19:37 έγραψε...

    εγώ πάντως το δικό μου το διέγραψα.

    κανείς δε με διάβαζε, στα στατιστικά ήμουν πάτος,premium ποτέ δεν έγινα, άρα με διέγραψα, πριν με φάει η μαρμάγκα...

     



     

    Alena, τα 3 χαρακτηριστικά της "αξιολόγησης" του blog που δίνεις, έχουν να κάνουν με την αναγνωρισιμότητα και όχι με την προσωπική έκφραση. Αν η διαγραφή του blog σου έγινε με αυτά τα κριτήρια, σημαίνει ότι δίνεις μεγάλη βάση στο τί θα πεί ο κόσμος για εσένα, και όχι στο τί θα πεις εσύ στον κόσμο...

     

    Η κοινωνικοποίηση προϋποθέτει ότι έχουμε αφουγκραστεί επαρκώς τον κόσμο και μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του σε επίπεδο άμεσου ή έμμεσου διαλόγου. Πολλές φορές χρειάζεται να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας και τον τρόπο έκφρασής μας, ώστε να γίνουμε "αποδεκτοί" σε κάθε επίπεδο από ένα κοινωνικό σύνολο. Το γεγονός πως το μπλογκ σου δεν έτυχε αναγνώρισης από μία κοινότητα δεν είναι απαραίτητα υποτιμητικό, όπως συνήθως εκλαμβάνεται. Ίσως σημαίνει και ότι η κοινωνικοποίησή μας (επικοινωνιακή ικανότητα) έχει ακόμα πολλά στάδια να διανύσει και πρέπει να "κάτσουμε" λιγάκι ακόμα στα θρανία...δηλαδή να αφουγκραστούμε τον κόσμο. Από την άλλη, όποιος διεκδικεί τη αποκλειστική μοναδικότητα (εξαιρετική διαφορετικότητα) πρέπει να είναι και σε θέση να ανεχτεί και να υπομείνει την μοναξιά, όπως τόσοι και τόσοι της τέχνης και των γραμμάτων στην ιστορία μας. Ειδάλως, έχει χρέος προς την κοινωνικοποίησή του να συμβιβάζεται με το γενικότερο πνεύμα.

     

    Η διαγραφή του μπλογκ που γίνεται με βάση αυτά τα κριτήρια, προσωπικά με βρίσκει αντίθετο σε κάθε επίπεδο. Η ύπαρξη του μπλογκ, ίσως αποτελεί μία ακόμη δυνατότητά σου να "τεστάρεις" την κοινή γνώμη και να διδαχθείς τρόπους προσέγγισης/συμβιβασμού στα κοινωνικά σύνολα.

     

    Το παρόν ποστ είναι ΟΦ ΤΟΠΙΚ, αλλά με την υπόδειξη του kerato, θεώρησα σημαντικό να το αγγίξω.



    Πάλι καλά, που το Κέρατο με πληροφόρησε και  μενα τί θα πει κόμπλεξ!

    Πάλι καλά που, ο φθασμένος Σταύρος, όταν δέχθηκε να κρίνει και να αξιολογεί τα ημερολόγια του κοσμάκη, είχε προλάβει να αφουγκραστεί και να σχηματίσει άποψη για όλα.

    Πάλι καλά που, ποτέ δεν είχα blog εδώ μέσα, γιατί τώρα θα πρεπε να γίνω όντως "κομπλεξική" και να το παρατήσω.

    Πάλι καλά, που υπάρχει χώρος για δημοσιεύσεις ημερολογίων και αλλού. Πάλι καλά που το χιούμορ το στείλαμε για διακοπές από τώρα. Κάνει κ ζέστη...

    Πάλι καλά..

    Υ.Γ. Μη χάνετε χρόνο να μου κάνετε άλλο το ψυχογράφημά μου, ο γιατρός μου, μού άλλαξε τα χάπια και από αύριο θα συμμορφωθώ.

    Υ.Γ.2.  έχετε χάσει ήδη πολύτιμο χρόνο από την ανάγνωση + αξιολόγηση, με το να απαντάτε σε μας. Δε λέει!


    heartbreak-kid
    13.07.2008, 15:36

    ο heart πάντως, alena, το blog σου το διάβαζε


    paperino
    13.07.2008, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-07-2008 στις 22:29 έγραψε...

    Δε θα υπάρχει πλέον δυνατότητα να μη γίνει κάποιος premium.

    ΥΓ. Τα επιλεκτα μέλη δεν έχουν ορισθεί ακόμη. Μπορείτε να προτείνετε αν θέλετε, όσους θεωρείτε οτι είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ και δε θα κρίνουν βάσει φιλίας, στιγμής κλπ.



    Συγγνώμη αν έχουν προτείνει είδη την Κamelia8 για επίλεκτο μέλος ή αν έχουν οριστεί είδη τα μέλη όμως δεν μπορώ να διαβάσω και τα 95 ποστ του τόπικ. Λοιπόν προτείνω την Κamelia8...

     


    StavmanR
    13.07.2008, 15:53

    Alena, ο φθασμένος Σταύρος παραιτήθηκε από την "επιτροπή" καθότι έγκαιρα αντιλήφθηκε την αδυναμία του να αναγνωρίσει το "υψηλό χιούμορ" και την "καλή διάθεση" πολλών εκ των υπόλοιπων μελών. Αν για κάποιο λόγο δέχθηκε εξαρχής, ήταν αποκλειστικά η προσφορά βοήθειας προς τον Χόρχε, την οποία αρνούνται πολλοί "φιλοσοφημένοι" και έχοντες αφηρημένη ιδεολογική άποψη επί παντός επιστητού (παρότι έχω εκφράσει πρώτος την αμφισβήτηση στο σύστημα του αστρισμού, εντούτοις έχω μάθει να σέβομαι τις ιδιωτικές πρωτοβουλίες σε ιδιωτικούς χώρους).

     

    Το προηγούμενο ποστ αν και ξεκίνησε εξαιτίας του εκφρασμένου χιούμορ σου, αφορά πολλά μέλη που πιθανότατα σκέφτονται με αντίστοιχο τρόπο. Το αν κατείχες μπλογκ ή όχι δεν μπορούσα να το γνωρίζω μιας και υπάρχουν μέλη που γράφουν μία φορά το χρόνο.

     

    Σε άλλα μέρη που αναφέρεις ότι υπάρχει ο χώρος για δημοσιεύσεις, μετρά η επισκεψιμότητα. Καλό θα ήταν να γνωρίζεις ότι πχ. στo πολυφημισμένο Wordpress η πρώτη σελίδα σε επισκεψιμότητα είναι η "Χρυσή αυγή". Πρέπει το δημοκρατικό μας μυαλό να είναι λίγο πιο ανοιχτό από τις φέρουσες ιδεοληψίες μας.

     

    Τέλος ΕΔΩ από εμένα. Καλή συνέχεια στον ιδεολογικό μπλογκο-αποαστρισμό (πως λέμε ζοροαστρισμός ένα πράμα...).


    nowaveband
    13.07.2008, 16:18

    kata tin tapeini mou gnwmi einai adiko to na iparxoun prenium blogs kai akoma pio adiko na iparxei epitropi.den eimaste eurovision.....oute diagwnismos blog....o kathenas grafei ta dika tou.kai se opoion aresei arese....


    Orfeus
    13.07.2008, 16:30

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 13-07-2008 στις 15:53 έγραψε...

    Αν για κάποιο λόγο δέχθηκε εξαρχής, ήταν αποκλειστικά η προσφορά βοήθειας προς τον Χόρχε, την οποία αρνούνται πολλοί "φιλοσοφημένοι" και έχοντες αφηρημένη ιδεολογική άποψη επί παντός επιστητού (παρότι έχω εκφράσει πρώτος την αμφισβήτηση στο σύστημα του αστρισμού, εντούτοις έχω μάθει να σέβομαι τις ιδιωτικές πρωτοβουλίες σε ιδιωτικούς χώρους).

     

    Τα εσφαλμένα συμπεράσματα εξακολουθούν.

    Το ότι δεν δέχομαι την αξιολόγηση της δικής μου φαντασίας από κανέναν με βάση το γούστο του, δεν σημαίνει απαραίτητα άρνηση βοήθειας προς τον Jorge, ούτε ότι δεν σέβομαι τις πρωτοβουλίες του.