ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη
    vaninoui
    01.04.2005, 04:02
    Panta mou pas Kontra esi ,E!
    christine85
    01.04.2005, 04:06
    Θέλεις να θυμηθούμε τις προηγούμενες αντιπαραθέσεις μας στα thread σου, σχετικά με τις γυναίκες και τους άντρες?

    vaninoui
    01.04.2005, 04:09
    Yparxei elksh metaksi mas ,auto fainetai
    christine85
    01.04.2005, 04:12
    Τα ετερώνυμα έλκονται!!!!!!

    vaninoui
    01.04.2005, 04:14
    Min tin pareksigitai etsi ekfrazei tin agapi tis

    Alla einai kalitera an sinexisoume me Pix Lax
    MILU
    05.06.2005, 03:16
    Καποιοι είπαν τους βαρέθηκαν, άλλοι ότι επαναλαμβάνονται, ότι λένε τα ίδια και τα ίδια, πολύ κλαψα κλπ..
    Καταρχήν, το συγκρότημα έχει ένα ιδιαίτερο στυλ και γι'αυτό και ξεχωρίζει και καταφέρνει να αγγίξει κάποιους προβληματισμένους ανθρώπους.
    Η κλάψα που λένε κάποιοι, είναι η αλήθεια που είναι γύρω μας, που είναι άσχημη, αλλά δεν φταίνε γι'αυτό οι μουσικοί. Εξάλλου τα καψουροτράγουδα είναι πολύ χειρότερα.
    Όσο για την επανάληψη, εμένα δεν με ενοχλει. Ίσα ίσα, μ'αρέσει που έχει ένα σταθερό στυλ. Δεν έχει παρασυρθεί απο το γενικό ρεύμα. Κρατάει χαρακτήρα.
    Και δεν με κουράζουν, γιατί, έτσι κι αλλιώς, δεν ακούω συνέχεια τα ίδια πράγματα.
    Μ'αρέσουν αυτοί οι άνθρωποι. Μ'αρέσουν οι σκέψεις τους και θα'θελα πολύ να τους είχα φίλους!

    elenoua
    05.06.2005, 20:46
    aaa poli wraioi einai oi pix lax kai exoun polli wraia tragoudia.
    dimi589
    06.06.2005, 16:50
    Οι Πυξ Λαξ έχουν αφήσει καλά κομμάτια
    στην Ελληνική soft RoCk μουσική!Δεν πέρασαν απαρατήριτοι
    από τον κόσμο...Εμένα πάντως η μουσική του μου κράτησαν συντροφιά 1 χρόνο και στις καλές στιγμές και στις άσχημες.......
    antonLOrd
    06.06.2005, 18:05
    apla to kalytero ellhniko sygrothma.
    nikosaster
    06.06.2005, 18:46

    Εγώ τους ακουσα πρωτη φορα σε εναν σταθμο καπου στο 19.. με το τραγουδι Μη ζηλευεις.Τοτε ηταν πανελληνιως αγνωστοι.Τοτε αγορασα την πρωτη τους κασσετα με τιτλο Με στελνεις.Μαλιστα επειδη μονο αυτο ηταν το ''γνωστο'' τους τραγουδι εγραφε σε ενθετο μπροστα, οτι η κασσετα περιεχει την επιτυχια ''Με στελνεις''.
    Απο τοτε δεν εχασα ουτε ενα τους cd.
    To αστειο ειναι οτι οταν τοτε ελεγα οτι ακουω τους Πυξ-Λαξ με περνουσαν για φραφικο τυπο.
    Ευτυχως με την παροδο του χρονου δικαιωθηκα.
    Τους εχω δει σε παμπολλες συναυλιες τους.Η τελευταια ηταν στις 1 Οκτ στο γηπεδο Ελευθεριας στην Λευκωσια με τον Μαχαιριτσα τους Οναρ και τους Ντομενικα.
    Το ωραιο ηταν οτι το προηγουμενο βραδυ τρωγανε σε διπλανο τραπεζι στο Καθ'οδον τερμα στην Ληδρας (για οσους ξερουν απο Λευκωσια).Την επομενη το μεσημερι συνταξιδευαμε μαζι μεχρι την Αθήνα.Εγω φυσικα συνεχισα για την Κομοτηνη .
    Ειναι ενα μοναδικο συγκροτημα.Με κουρασαν λιγο οι επαναληψεις τους αλλα χαιρομαι να τους ακουω.Θα ηθελα να ενωθουν ξανα.Εχουν πολλα ακομη να πουν.
    Μπραβο τους γιατι ανοιξαν μια νεα σελιδα στο Ελληνικο τραγουδι.
    rockmary
    07.06.2005, 10:30
    εγω πιστευω πως οι πυξ λαξ ηταν πολυ ωραιοι και κριμα που δεν υπαρχουν πια....
    jazzer79
    07.06.2005, 10:39
    Μη στεναχωριεσαι rockmary οταν στερεψουν τα λεφτα τους θα ξανασμιξουν! Αλλωστε ποσες φορες δεν εκαναν τελευταιες συναυλιες??? Εγω πιστευω πως στο μελλον θα τους βρουμε και παλι μπροστα μας.....


    ΥΓ:Παντως οντως οταν τους ακους σε πιανει μια καταθλιψη ή τα κλαμματα ή και τα 2!!!!!!!!!!!!!!!
    2MEL
    07.06.2005, 12:53
    σ΄αυτο το thread δεν μπορουμε να μην απαντήσουμε, γιατί οι πυξ λαξ ειναι για μας αυτό που λένε "ή πρωτη αγάπη και παντοτινή". δεν μπορεί κανεις να αρνηθεί ότι σε κάποια σημείά επαναλαμβάνονται, ή ότι κάποιες φορές "απογειώθηκαν" περισσότερο απ' ότι έπρεπε, κάτι που, όμως, έχουν τελευταία παραδεχτεί και οι ίδιοι σε συνεντεύξεις τους*. όσον αφορά στα τραγούδια, τώρα, αν και κάθε άποψη είναι σεβαστή, δεν καταλαβαίνουμε γιατί θεωρούνται καταθλιπτικά, εμάς μάλλον το αντίθετο μας φαίνοντάι, μπορούμε να τα ακούμε οποιαδήποτε στιγμή.
    με μόνη ένσταση την επανακυκλοφορία του ΤΕΛΟΥΣ αυτή τη φορά με το dvd , που ειναι κίνηση καθαρά για το κέρδος, ίσως και από την πλευρά της εταιρείας, οι πυξ λαξ έχουν βγάλει πολύ καλές δουλειες. δεν υποστήριξαν ποτέ ότι είναι ΟΙ μουσικοι, ούτε ότι οι συνθέσεις τους συναγωνίζονται αυτές μεγάλων συνθετών, όμως τα τραγουδια τους , σύμφωνα με όσα νομίζουμε εμείς πάντα, είναι αληθινά και πολύ πολύ όμορφα.

    *από παλαιότερη συνέντευξη τους στο time out athens: Αν και ακούγεται παράξενο, κανένας από τους τρεις δε δειλιάζει να ομολογήσει πως το γεγονός ότι έγιναν μόδα τους οδήγησε σε βήματα ματαιοδοξίας. Γλαφυρότερος όλων ο Φίλιππος: « Εμείς οι ίδιοι αφεθήκαμε σ’ αυτόν το χείμαρρο. Υπήρχαν περίοδοι που αισθανόμουν σαν να είχαν περάσει οδοστρωτήρες από πάνω μου. Αυτό το αφήσαμε και έγινε. Παίξαμε πολλές συναυλίες χωρίς λόγο, δώσαμε το δικαίωμα σε ανθρώπους που ήταν δίπλα μας να είναι βασιλικότεροι του βασιλέως, να φέρονται εριστικά και αλαζονικά. Και όλα αυτά γιατί αφήσαμε εμείς τον εαυτό μας στη δίνη χωρίς να κρατηθούμε πουθενά.» Ο Μπάμπης, ωστόσο, δε φαίνεται να θέλει να σταθεί ιδιαίτερα σ’ αυτό το μεγάλο κεφάλαιο.: «Περνάς από το στάδιο της ματαιοδοξίας, αλλά καλό είναι να περάσεις, να μη μείνεις. Είναι όμως ανθρώπινο. Είχαμε γίνει μόδα. Δεν χρειαζόταν να το φοβηθούμε , το ξέραμε. ¶λλωστε τη φήμη και τη δόξα είναι πολύ δύσκολο να τις αποφύγεις.»
    2MEL
    07.06.2005, 12:58
    Quote:

    Το μέλος MILU στις 05-06-2005 στις 03:16 έγραψε:

    Μ'αρέσουν αυτοί οι άνθρωποι. Μ'αρέσουν οι σκέψεις τους και θα'θελα πολύ να τους είχα φίλους!






    δε μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε. δε θα μπορούσες να το διατυπώσεις καλύτερα!
    agyristokefali
    08.06.2005, 14:41
    ΤΙ ΣΟΥ'ΔΩΣΕ Η ΖΩΗ,ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ,ΣΕ ΠΟΤΙΣΕ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΗΔΟΝΗΣ...
    ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ,ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΣΟΥ,ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΠΝΟΗ....
    ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΝΑΧΟΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΣΟΥ...
    ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΙΣΕΙΣ....
    ΣΈΝΑ ΤΑΣΑΚΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΒΗΣΜΕΝΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ
    ΣΈΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΠΟΤΟ Η ΙΔΙΑ ΣΟΥ Η ΖΩΗ........
    xrisa
    08.06.2005, 20:46
    Οι Πυξ-Λαξ εδωσαν το δικο τους στιγμα,και θα παραμεινουν εξεχαστοι...
    paramithi
    08.06.2005, 23:17
    Δεν διαφωνώ με την προλαλήσασα,απλά την τελευταία φορά που τους είδα φαινόταν οτί δεν πήγαινε άλλο
    agyristokefali
    10.06.2005, 15:55
    ΠΑΓΩΝΟΥΝ ΟΙ ΝΥΧΤΕΣ,ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ
    ΞΕΦΤΙΖΟΥΝ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ,ΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ
    ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΣΕΣ,ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ
    ΑΣΗΚΩΤΟ ΒΑΡΟΣ,ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ

    ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΦΥΓΕΣ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ
    ΕΙΣΑΙ Η ΟΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΑΙ ΜΟΥ
    ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΛΕΙΠΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
    ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΜΟΥ

    Η ΠΟΛΗ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ,ΜΑ ΕΓΩ ΔΡΑΠΕΤΕΥΩ
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΞΕΦΕΥΓΩ
    Η ΠΟΛΗ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ ΑΠΛΑ ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ
    Σ'ΑΛΛΙΟΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΦΥΓΑΔΕΨΕ ΜΕ
    divided
    10.06.2005, 16:29
    Θέμα Πυξ-Λαξ! Συμπαθητικά τραγούδια και μελωδίες αλλά μέχρι εκεί. Κάπου κάπου και όταν είσαι σε περίεργη φάση σε "προσκαλούν" να τους ακούσεις. Αλλά από βάθος;; στα ριχά
    MILU
    11.06.2005, 13:10
    Quote:

    Κάπου κάπου και όταν είσαι σε περίεργη φάση σε "προσκαλούν" να τους ακούσεις. Αλλά από βάθος;; στα ριχά



    Χμμ, για να το λες, κάτι θα ξέρεις.
    Μόνο οι πονεμένοι ή οι ψαγμένοι ξέρουν κι απ'ότι φαίνεται πρέπει να είσαι ένας απ'αυτούς.
    Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις να γράψεις κανα στίχο, αν δεν το έχεις κάνει βεβαίως βεβαίως...