ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.857 μέλη

    Αρχοντας των δαχτυλιδιων

    fireroc
    30.07.2008, 18:55

    εχετε διαβασει την τριλογια? δεν ειναι τελεια? ο τολκιν δημιουργησε εναν  νεο κοσμο! δεν θα ηταν τελειο το κακο που υπαρχει στον κοσμο να καταστρεφοταν μονο με την καταστροφη ενος δαχτυλιδιου?


    Termite
    30.07.2008, 21:39

    Ο Τζ. Ρ. Τόλκιν λόγιζεται ώς ένας απο τους μεγαλύτερους συγγραφείς της σύγχρονης εποχής...και όχι άδικα για μένα!


    black_devil
    30.07.2008, 22:34

    Αν και σαν ιστορια ειναι πολυ ωραιο και πολυ δυσκολο να συληφθει, θα προτιμισω τις ταινιςσ γιατι κατα τη γνωμη μου ο Τολκιν δεν εχει λογοτεχνικο υφος. Ειναι σαν να διαβαζεις βιβλιο ιστοριας. Εγινε αυτο, μετα αυτο, επειτα αυτο... Δεν το ευχαριστιθηκα διαβαζοντας το...


    PashalinaMakia
    30.07.2008, 23:19

    Η προσωπική μου άποψη για τον Tolkien είναι η καλύτερη.Ήταν ένας άνθρωπος με ιδιαίτερη οξυδέρκεια και πάνω απ'όλα είχε σχέδιο στο μυαλό του,πλάνο καλύτερα να το πω για ο,τι θα έγραφε εξ αρχής.Τα καινούρια δεδομένα που του παρουσιάζονταν , εννοείται έμπνευση σχετικά με τις ιστορίες του , τα προσέθετα αρμονικά στα ήδη υπάρχοντα κείμενά του.

    Διαβάζοντας το βιβλίο έβλεπα τις εικόνες κάτι το οποίο με μάγεψε....


    SouLRocK
    31.07.2008, 02:12

    α ρε συ fireroc τι μου κάνεις? πάνω που είπα ότι είναι καλοκαίρι και θα ξεκολλήσω λιγάκι απο άρχοντες και σιλμαριλλιον αντε πάλι... ο tolkien ειναι ενας κόσμος μόνος του και μόνο γι'αυτο του βγάζω το καπέλο... οι ταινίες πολύ καλές αλλά και τα βιβλία καταπληκτικά... δυσκολα βέβαια στο διάβασμα καθώς αναφέρει παρα πολλά στοιχεία που σε κάνουν να γυρίζεις συνέχεια σελίδες πίσω... (μου κόστισε ολόκληρη εξεταστική να τα διαβάσω) αλλά η ατμόσφαιρα και η περιγραφή καταπληκτική! άξιζε τον κόπο!

    μακάρι να γινόταν αυτό που λές... να ζούσαμε και στη Μέση-Γη ε? cool!!!{#emotions_dlg.clap}

    Middle-Earth


    Oceanborn
    31.07.2008, 05:08

    Ένας άνθρωπος που έχει καταφέρει να δημιουργήσει δικές του γλώσσες ( 1 πλήρη), δεν μπορεί παρα να χαρακτηριστεί ως ιδιοφυής!!!! 

    Το άτομο έφτιαξε έναν ολόκληρο κόσμο απο την αρχή, βάζοντας μέσα ότι μπορεί να έχει! Θρησκείες, γλώσσες, μύθους και θρύλους [και επαναλαμβάνοντάς τους στα διάφορα βιβλία τους υποστηρίζει κιόλας ως ιστορίες που κυκλοφορούσαν (πως κατάφερνε και τα θυμόταν-ξεχώριζε...μυστήριο)],γενεολογικά δέντρα μέχρι και χαρτογραφήσεις έκανε!!!!!

    Και καλα εκτός απο τον ίδιο, είναι και ο γιός του, που κατάφερε ( πως άραγε? {#emotions_dlg.confused1}) να βγάλει άκρη απο ένα βουνό σημειώσεις και να εκδόσει κάποια απο τα βιβλία! Χαρά στο κουράγιο του......{#emotions_dlg.clap} 


    fearlessangel
    31.07.2008, 09:27

    Για να μη λεμε πολλα, απλα respect στον ανθρωπο που εφτιαξε μονος του μια μυθολογια!! {#emotions_dlg.smartass}


    BAGRATION
    31.07.2008, 11:27

    Οι ταινίες μου αρέσανε πολύ. Τα βιβλία του τα βαρέθηκα σε dt.

     

     


    Disasterpiece
    31.07.2008, 15:51

    Ο κοσμος που επλασε ο Τολκιν και οι συμβολισμοι του ειναι ως επι το πλειστον απο θρησκειες,παλιες δοξασιες και μυθους(εχει παρει μπολικο πραγμα απο αλλους δηλαδη,δεν ειναι και τοσο "μυαλο" οσο θεωρειται,πιστευω).Παντως και μονο που κερδιζει το "καλο" στο τελος εμενα με ξενερωνει.Τα ιδια και τα ιδια.Επισης ειναι εμφανες πως το "καλο" ειναι πιο ισχυρο απο το "κακο" και θα κερδισει.Ξωτικα,χομπιτ,ανθρωποι,Δενδρογενηδες,πεθαμενοι,νανοι,η Φυση ολη εναντιον καθυστερημενων ορκ και του ματιου του Σαρον που ξεγελιεται για πλακα απο εναν emo(τον φροντο),τον ψιλοgay βασταζο του(το χοντρο χομπιτ) και το φωνακλαδικο-σχιζοφρενες Γκολουμ.Μια ζωη τους ριχνουν τους "κακους" και αυτο μου τη δινει στα νευρα.Ελεος πια.


    punkster
    31.07.2008, 18:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 31-07-2008 στις 15:51 έγραψε...

    Ο κοσμος που επλασε ο Τολκιν και οι συμβολισμοι του ειναι ως επι το πλειστον απο θρησκειες,παλιες δοξασιες και μυθους(εχει παρει μπολικο πραγμα απο αλλους δηλαδη,δεν ειναι και τοσο "μυαλο" οσο θεωρειται,πιστευω).Παντως και μονο που κερδιζει το "καλο" στο τελος εμενα με ξενερωνει.Τα ιδια και τα ιδια.Επισης ειναι εμφανες πως το "καλο" ειναι πιο ισχυρο απο το "κακο" και θα κερδισει.Ξωτικα,χομπιτ,ανθρωποι,Δενδρογενηδες,πεθαμενοι,νανοι,η Φυση ολη εναντιον καθυστερημενων ορκ και του ματιου του Σαρον που ξεγελιεται για πλακα απο εναν emo(τον φροντο),τον ψιλοgay βασταζο του(το χοντρο χομπιτ) και το φωνακλαδικο-σχιζοφρενες Γκολουμ.Μια ζωη τους ριχνουν τους "κακους" και αυτο μου τη δινει στα νευρα.Ελεος πια.

    {#emotions_dlg.lol}χαχαχα!
    Ενταξει βρε, τα παραλες!
    Καταρχας, δεν ειναι μονο αυτα που γραφει ο Τολκιν, αλλα και ο τροπος που τα γραφει.
    Δεν εχει δημιουργησει απλως ενα μυθιστορημα, ο τυπος εχει γραψει πλασματικη Ιστορια.
    Τα βιβλια του ειναι τοσο λεπτομερη και αναλυτικα που χανεσαι. Και τουλαχιστον σε βασικα πραγματα, δεν "μπαζει" πουθενα (δεν τον εχω μελετησει και διεξοδικα για να ξερω αν τα εχει καλυψει ολα τελεια).
    Δευτερον, μην κοιτας και πολυ την ταινια.....Ειναι μια καθαρη αμερικανια που υποτιμαει το βιβλιο. Δεν το λεω απο μισος, γιατι μου αρεσει παρα πολυ η ταινια, αλλα.....με το χερι στην καρδια......δεν συγκρινεται με το βιβλιο!
    Επισης, δεν ειναι δα και τοσο προφανες ποιος θα κερδισει. Οκ, χελλοοοοοοοου, παντα κερδιζει το καλο στα παραμυθακια, αυτο το ξερουμε και ειμαστε προκατειλημενοι. Και αν δεν κερδισει το καλο, θα κερδισει το κακο, δεν υπαρχουν και πολλες εναλλακτικες. {#emotions_dlg.whistling}
    Και δεν τους "ριχνει" καθολου τους κακους ο Τολκιεν..... Ο Σαουρον ειναι ενας πανεξυπνος τυπας που απλως επεσε θυμα της εξουσιας που ο ιδιος δημιουργησε. Ο Σαρουμαν: παμπονηρος και αυτος, με πολλη δυναμη. Απλως δεν ζυγησε σωστα τις καταστασεις και επελεξε λαθος πλευρα. Το Γκολουμ ειναι απλως το αποτελεσμα της διαβρωτικης ιδιοτητας και παρανοιας της εξουσιας (που μπορει ποτε να μην την εκμεταλευτηκε, αλλα παρεμενε δεσμιος της). Το Ορκ απ την αλλη, μπορει να μην ειναι τα εξυπνοτερα πλασματα στον κοσμο του Τολκιεν, αλλα παραμενουν αριστες φονικες μηχανες.
    Εγω δεν βλεπω να τους εχει ριξει και ιδιαιτερα..........
    {#emotions_dlg.biggrin}


    fireroc
    31.07.2008, 19:35

    δυο απορεις 1 η μορια  πως χαθηκε απ τους νανους( ειμαι στο κεφαλαιοτο συμβουλειο του ελροντ και εχω μπερδευτει)

    2 το σιμιλαριον  σε ποια εποχη  της μεσης γης αναφερεται?


    fireroc
    31.07.2008, 20:02

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 31-07-2008 στις 19:35 έγραψε...

    δυο απορεις 1 η μορια  πως χαθηκε απ τους νανους( ειμαι στο κεφαλαιοτο συμβουλειο του ελροντ και εχω μπερδευτει)

    2 το σιμιλαριον  σε ποια εποχη  της μεσης γης αναφερεται?


    σιλμαριλλιον μπερδευτηκα


    Oceanborn
    31.07.2008, 20:07

    Το σιλμαριλλιον ξεκιναει με τη κοσμογονία και αναφέρεται στα γεγονότα πολυ πριν την 3λογία


    rouli726
    01.08.2008, 00:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 31-07-2008 στις 15:51 έγραψε...

    Ο κοσμος που επλασε ο Τολκιν και οι συμβολισμοι του ειναι ως επι το πλειστον απο θρησκειες,παλιες δοξασιες και μυθους(εχει παρει μπολικο πραγμα απο αλλους δηλαδη,δεν ειναι και τοσο "μυαλο" οσο θεωρειται,πιστευω).Παντως και μονο που κερδιζει το "καλο" στο τελος εμενα με ξενερωνει.Τα ιδια και τα ιδια.Επισης ειναι εμφανες πως το "καλο" ειναι πιο ισχυρο απο το "κακο" και θα κερδισει.Ξωτικα,χομπιτ,ανθρωποι,Δενδρογενηδες,πεθαμενοι,νανοι,η Φυση ολη εναντιον καθυστερημενων ορκ και του ματιου του Σαρον που ξεγελιεται για πλακα απο εναν emo(τον φροντο),τον ψιλοgay βασταζο του(το χοντρο χομπιτ) και το φωνακλαδικο-σχιζοφρενες Γκολουμ.Μια ζωη τους ριχνουν τους "κακους" και αυτο μου τη δινει στα νευρα.Ελεος πια.



    Δε θελω να σε στενοχωρησω αλλα εκτος του οτι με βαση τον Τολκιν εχει δημιουργηθει ολοκληρη σχολη για να αναλυσει το εργο του,επιπλεον υπαρχει μια σοβαρη παραλειψη σε αυτα που γραφεις.Εκτος απο τις θρησκειες,τους μυθους κτλ, η βασικη πηγη εμπνευσης του Τολκιν ηταν τα ιδια του τα βιωματα,Παγκοσμιος Πολεμος-Βιομηχανικη Επανασταση κτλ..Οποιος δει τον "Αρχοντα των Δαχτυλιδιων" περα απο το υπεροχο παραμυθι,ειναι ξεκαθαρα τα μηνυματα σχετικα με τις συνεπειες του πολεμου και της υπερτατης καταπατησης της γης στο βωμο της βιομηχανιας!Και αν μη τι αλλο ειναι κ θα ειναι παντα επικαιρος!


    Disasterpiece
    01.08.2008, 02:27

    Σορρυ που θα στο χαλασω εσενα rouli:Ο Τολκιν ειναι ενας υπερτιμημενος μπαρουφολογος.Ενας κοινος μυθο-πλασιε,μια πρωιμη εκδοση Λιακοπουλου χωρις "σηκωθειτε απο ντιβανια καρεκλες και αγοραστε τις μπαρουφες μου".Αστειευομαι,αλλα η θεοποιηση του Τολκιν εχει καταντησει αηδια πια.Εχει κατακλεψει τη Θεογονια του Ησιοδου,τη Σκανδιναβικη μυθολογια,θρησκειες,δοξασιες και εχει φτιαξει μια ανιση και μελο ιστοριουλα.H κακοι ειναι βλακες και λιγοι,κανει μπαμ πως θα χασουν. Οι ταινιες ειναι εκπληκτικες δεν το συζηταμε,αλλα οκ μεχρι εκει.Παντως απο πλευρας συμβολισμων και φιλοσοφικων μυνηματων προτιμω το "MATRIX" οπως και τον πολυ ψαγμενο "Πολεμο των Αστρων".Τα βιβλια του Τολκιν ειναι απλα ενα ρεζουμε μυθολογιων,θρησκειων και δοξασιων,δοσμενα απλοικα και ρηχα,για ατομα που βαριουνται να διαβασουν τις γνησιες.Ακριβως οπως κανεις δεν ψαχνει μονος του για τους Νεφελιμ και ποιοι ειναι αυτοι επιτελους οι τυποι-μπας και ανακαλυψει και αλλα ωραια,αλλα παιρνει τις μπαρουφες του μυθο-πλασιε Λιακο.Οπως κανεις μονοθειστης δεν ψαχνει για τον Ορφεα,τον Ακενατων και τον Ερμη τον Τρισμεγιστο,αλλα αρκειται στα ετοιματζιδικα που του παρεδωσαν:τον γιαχβε,τον αλλαχ και τον θεο.Αλλα τι να κανεις,ετσι ειναι η ζωη σημερα,it's all about marketing και απλα να γεμιζεις τις f@cking αιθουσες,πουλας f@cking books και να βγαζεις f@cking money.{#emotions_dlg.laugh}


    -----------------
    "Όταν οι ιεραπόστολοι πρωτοήρθαν στην γη μας,αυτοί είχαν τις Βίβλους και εμείς τη γη.Πενήντα χρόνια μετά,εμείς ειχαμε τις Βίβλους και εκείνη ειχαν την γη" Τζόμο Κενιάτα (ο πρώτος πρόεδρος της Κένυα μετά την ανεξαρτησία)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 01-08-2008 02:34 ]


    VardaElentari
    01.08.2008, 02:59

    Αρχικά, νομίζω ότι λίγος σεβασμός εκ μέρους σου δεν βλάπτει!!!Μα, μπαρουφολόγος;Η θεοποίηση του Τόλκιν ίσως να σε ενοχλεί, αλλά η αναπόφευκτη σύγκριση κάποιων μεταγενέστερων μαζί του έχει οδηγήσει σ' αυτό.Πρέπει να σου ομολογήσω ότι φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει Τόλκιν δίνοντάς του τη σημασία που αρμόζει στο έργο του και είναι άσχημο να κάνεις λόγο για εποχές μάρκετινγκ, αφού κι εσύ το ίδιο κάνεις, αφού στέκεσαι σε τόσο επιφανειακά ζητήματα του Τόλκιν.Επομένως, δεν έχω να συμπεράνω τίποτε άλλο από το ότι σε βολεύει απίστευτα αυτή η κατάσταση μάρκετινγκ αφού αυτή με αυτή γεμίζεις τα κενά των απόψεών σου, κριτικάροντας!!!

    Δεν θα έγραφα καθόλου στο topic αυτό, αλλά υποτιμάς το έργο κάποιου και είναι πολύ μα πολύ απολίτιστο!


    SouLRocK
    01.08.2008, 03:17

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 01-08-2008 στις 00:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 31-07-2008 στις 15:51 έγραψε...

    Ο κοσμος που επλασε ο Τολκιν και οι συμβολισμοι του ειναι ως επι το πλειστον απο θρησκειες,παλιες δοξασιες και μυθους(εχει παρει μπολικο πραγμα απο αλλους δηλαδη,δεν ειναι και τοσο "μυαλο" οσο θεωρειται,πιστευω).Παντως και μονο που κερδιζει το "καλο" στο τελος εμενα με ξενερωνει.Τα ιδια και τα ιδια.Επισης ειναι εμφανες πως το "καλο" ειναι πιο ισχυρο απο το "κακο" και θα κερδισει.Ξωτικα,χομπιτ,ανθρωποι,Δενδρογενηδες,πεθαμενοι,νανοι,η Φυση ολη εναντιον καθυστερημενων ορκ και του ματιου του Σαρον που ξεγελιεται για πλακα απο εναν emo(τον φροντο),τον ψιλοgay βασταζο του(το χοντρο χομπιτ) και το φωνακλαδικο-σχιζοφρενες Γκολουμ.Μια ζωη τους ριχνουν τους "κακους" και αυτο μου τη δινει στα νευρα.Ελεος πια.



    Δε θελω να σε στενοχωρησω αλλα εκτος του οτι με βαση τον Τολκιν εχει δημιουργηθει ολοκληρη σχολη για να αναλυσει το εργο του,επιπλεον υπαρχει μια σοβαρη παραλειψη σε αυτα που γραφεις.Εκτος απο τις θρησκειες,τους μυθους κτλ, η βασικη πηγη εμπνευσης του Τολκιν ηταν τα ιδια του τα βιωματα,Παγκοσμιος Πολεμος-Βιομηχανικη Επανασταση κτλ..Οποιος δει τον "Αρχοντα των Δαχτυλιδιων" περα απο το υπεροχο παραμυθι,ειναι ξεκαθαρα τα μηνυματα σχετικα με τις συνεπειες του πολεμου και της υπερτατης καταπατησης της γης στο βωμο της βιομηχανιας!Και αν μη τι αλλο ειναι κ θα ειναι παντα επικαιρος!



    ακριβώς έτσι! {#emotions_dlg.clap}


    Disasterpiece
    01.08.2008, 04:12

    O Tolkien ειναι πολυ Λιακοπουλος,ειναι η αληθεια.Οταν βρω χρονο θα αρχισω το διαφορουμικο εξευτελισμο του με "βημα προς βημα" αποκαλυψη στοιχειων για τις ΚΛΟΠΕΣ που εχει κανει.Απορω πως δεν εχει φαει μηνυσεις ακομα.Εχει κατακλεψει ολο το πλανητη.Θα τα μαζεψω ολα ενα-ενα,εστι μονο γιατι μου τη σπαει ο γκεουρας ο Φροντο που κανει σαν αγλαηα με "το δακτυλιδι των Νιμπελουνγκεν" που κουβαλαει.Μα ειναι ηρωας αυτοι για νεους ανθρωπους?Που παει αυτη η κοινωνια?Φροντο=o πρωτος emo!!χαχαχα!

     

    Υ.Γ:Επισης το γεγονος πως ο Tolkien λατρευεται απο μεταλλαδες τα λεει ολα.Metal hammer στο ενα χερι και στο αλλο το Σιλκαφριλιον...χαχαχα!{#emotions_dlg.tt2}

    rouli726
    01.08.2008, 10:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 01-08-2008 στις 04:12 έγραψε...

    O Tolkien ειναι πολυ Λιακοπουλος,ειναι η αληθεια.Οταν βρω χρονο θα αρχισω το διαφορουμικο εξευτελισμο του με "βημα προς βημα" αποκαλυψη στοιχειων για τις ΚΛΟΠΕΣ που εχει κανει.Απορω πως δεν εχει φαει μηνυσεις ακομα.Εχει κατακλεψει ολο το πλανητη.Θα τα μαζεψω ολα ενα-ενα,εστι μονο γιατι μου τη σπαει ο γκεουρας ο Φροντο που κανει σαν αγλαηα με "το δακτυλιδι των Νιμπελουνγκεν" που κουβαλαει.Μα ειναι ηρωας αυτοι για νεους ανθρωπους?Που παει αυτη η κοινωνια?Φροντο=o πρωτος emo!!χαχαχα!

     

    Υ.Γ:Επισης το γεγονος πως ο Tolkien λατρευεται απο μεταλλαδες τα λεει ολα.Metal hammer στο ενα χερι και στο αλλο το Σιλκαφριλιον...χαχαχα!{#emotions_dlg.tt2}


    α με συγχωρεις!εγω τοσα χρονια υπερδηλωνω "σκυλου" κ μου αρεσει ο τολκιν για τους λογους που προανεφερα...μη μας μαζεις και στο ιδιο καζανι με τους μεταλαδες κ τους εντεχνο-ποιοτικους!παντως μονο και μονο το χιουμορ σου του τυπου "εχω το συνδρομο ευαγγελατου και θα αποκαλυψω τη συνομωσια της φετας" με εφτιαξε πρωι πρωι!να σαι καλα


    revelation
    01.08.2008, 11:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 01-08-2008 στις 04:12 έγραψε...

    O Tolkien ειναι πολυ Λιακοπουλος,ειναι η αληθεια.Οταν βρω χρονο θα αρχισω το διαφορουμικο εξευτελισμο του με "βημα προς βημα" αποκαλυψη στοιχειων για τις ΚΛΟΠΕΣ που εχει κανει.Απορω πως δεν εχει φαει μηνυσεις ακομα.Εχει κατακλεψει ολο το πλανητη.Θα τα μαζεψω ολα ενα-ενα,εστι μονο γιατι μου τη σπαει ο γκεουρας ο Φροντο που κανει σαν αγλαηα με "το δακτυλιδι των Νιμπελουνγκεν" που κουβαλαει.Μα ειναι ηρωας αυτοι για νεους ανθρωπους?Που παει αυτη η κοινωνια?Φροντο=o πρωτος emo!!χαχαχα!

     

    Υ.Γ:Επισης το γεγονος πως ο Tolkien λατρευεται απο μεταλλαδες τα λεει ολα.Metal hammer στο ενα χερι και στο αλλο το Σιλκαφριλιον...χαχαχα!{#emotions_dlg.tt2}


     

    Είσαι Χριστιανός; Γιατί αν είσαι τότε είσαι υποκριτής. Θες να αρχίσω και γω να σου λεώ για στοιχεία άπειρα που έχει πάρει ο Χριστιανισμός από άλλες θρησκείες; Ο Tolkin ήθελε να γράψει μια ιστορία για την Αγγλία που δεν είχε πριν τον Μεσαίωνα (σαν τους Έλληνες, τους Αιγύπτιους κτλ). Πήρε στοιχεία από κοινούς πολιτισμούς για να το κάνει αυτό (Σκανδιναβικο κτλ που λες) και έφτιαξε μια ιστορία-παραμύθι. Και πως θες ρε παιδί μου ένας που έχει πολεμήσει στον Παγκόσμιο Πόλεμο και έχει ζήσει περισσότερο φόβο, αγανάκτηση και λύπη από όσο έχουμε ζήσει όλοι εδώ μαζί να γράψει ότι νικάει το κακό; Είναι απλά ηλίθιο. Θα ήθελα όλους εσάς που λέτε ότι ξενερώνετε όποτε νικάει το καλό άμα είχα φασισμό ή οτιδήποτε άλλο ή αν είχε νικήσει ο Χίτλερ θα χαιρόμασταν και θα λέγαμε "ΝΑΙ"; Γιατί αυτό είναι το κακό και ο Τόλκιν απλά το συγκέντρωσε όλο συμβολικά σε ένα δαχτυλίδι που εξουσιάζει όλα τα άλλα. Και δες σε όλη την ιστορία. Πάντα το κακό έχανε. Έτσι δεν είναι; Θα ήθελες δηλαδή επειδή ξενερώνεις εδώ να μας είχαν ακόμα οι Οθωμανοί π.χ; ΤΟ κακό πάντα κράταγε λίγο ή πολύ και μετα έχανε γιατί απλα δεν μπορούσε να διατηρηθεί. Αυτό λέει και ο Τόλκιν γιατί η τριλογία αναφέρεται στο πόλεμο του δαχτυλιδιού μόνο. Έχει κανει μια ολόκληρη προϊστορία όπου δεν υπύρχε ο Σάουρον.

    Και αυτό που λες για τον Φρόντο. Ναι συμφονω πως στην ταινία είναι φλώρος και emo και μου την έσπασε που έγινε αμέσως ή απλά πήρε το ύφος του "σοφού". Στο βιβλίο όμως δεν είναι έτσι και επίσης από όταν εμφανίστηκε το δαχτυλίδι μέχρι να ξεκινήσει το ταξίδι είχαν περάσει 50 χρόνια και σου εξηγεί περισσότερα πράγματα. Δείξε μου ένα μέρος στο βιβλίο όπου σου δείχνει ότι ο Φρόντο ήταν emo. εσύ τι θα έκανες αν κουβαλούσες το σχέδιο για την ατομική βόμβα και πήγαινες να το διαλύσεις; γιατί αν προσέξεις συνδέονται.