ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Ο Jimmy Page στην τελετή λήξης του Πεκίνου

    Vanna
    24.08.2008, 18:18

    Η παρουσία του Jimmy Page στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων ήταν μια ευχάριστη έκπληξη(που για μένα έκανε την τελετή πιο ενδιαφέρουσα). Πώς σας φάνηκε; Έπαιξε το Whole lotta love ενώ φωνητικά τον συνόδευε η  Leona Lewis.


    Link

    >

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vanna στις 24-08-2008 18:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vanna στις 24-08-2008 18:23 ]


    giorth
    25.08.2008, 01:45

    Καλά η σχετική μου εμπειρία είναι μάλλον υποτιμητική για το πρόσωπο μου...τον είδα και σκέφτηκα "ποιός είναι αυτός ο παππούλης;" πολύ πρώτος έτσι; Και το άλλαξα ο νεάντερνταλ αφού δεν ήξερα ποιός είναι αυτός ο παππούλης...


    NoQuarter
    25.08.2008, 01:55

    Απλά τα έσπασε! Βασικά το μόνο κομμάτι τις τελετής που μου φάνηκε ενδιαφέρον. Γενικά την βρήκα λίγο αχταρμά την όλη τελετή. Αλλά o Page ήταν θεός!

    Επειδή κιόλας δεν ήξερα πoιoς θα εμφανιζόταν ήμουν πολύ περίεργος και πριν βγει η Lewis έλεγα "Ποίοι θα τραγουδήσουν? Coldplay, Muse, Oasis???" Βλέπω λοιπόν την Lewis και ψιλοξενερώνω, αλλά μετά από λίγο βλέπω και έναν τύπο να βγαίνει πιο δίπλα κρατώντας μία κιθάρα. Οπότε είμαι "Όπα, για κάτσε... Άσπρο μαλλί? Les Paul? Σαν γνωστό να μου φαίνεται και το σουλούπι. Όχι ρε π@#$%&!!!! O JIMMY PAGE!!!!"

    Και όταν ξεκίνησε και το riff του Whole Lotta Love... 'Νταξει... Κάτσε καλά!

    Στα σοβαρά τώρα, η εκτέλεση δεν ήταν κακή. Η πιτσιρίκα έχει φωνή. Και παρουσιαστικό. Πάντως ενδιαφέρουσα επιλογή το Whole Lotta Love, δεδομένου του ότι είναι κομμάτι 40ετών...


    ZoSo ftw!!!


    thaliey
    25.08.2008, 08:16

    γιωργο μου τους ολυμπιακους τους εχεις ακουστα??γινανε στο πεκινο κ τελειωσαν χθες ....οσο για την τελετη δεν την ειδα.....πως ηταν μια χαρα ετσι ???τ σπασε or not?!!!


    NoQuarter
    25.08.2008, 11:43

    Τα 'σπασε ρε. Πως ήταν δυνατό να γίνει κάτι άλλο άλλωστε...


    VOICETEACHER
    25.08.2008, 11:44

    Αυτα ειναι!!!!!!!!!Να μαθαινουν οι νεοτεροι και να θυμουνται οι παλιοτεροι!!!!!Η Rock μουσικη ,εγραψε παλι ιστορια!!!{#emotions_dlg.rockon}


    freakhood
    25.08.2008, 12:10

    Κάποιοι πιο συνειδητοποιημένοι έχουν άλλη άποψη για το ολυμπιακό σούρσουρο..και ναι σαφώς έχω απαξιώσει τους ολυμπιακούς από παλιά. Μας έλεγαν ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες αποτελούν μια γιορτή χαράς και συναδέλφωσης. Η πραγματικότητα όμως είναι τελείως διαφορετική. Σε ένα σύστημα που έχει αιχμή τον πρωταθλητισμό (=ζήσε και ασε τους άλλους να πεθαίνουν, οταν δεν τους σκοτώνεις κυριολεκτικά ως ελιτ ή μεταφορικά καθημερινά με τις  πράξεις μας) σε μια κοινωνία όπου κάποιες χιλιάδες πλουσίων γίνονται πλουσιότεροι σε βάρος δισεκατομμυρίων φτωχών που γίνονται φτωχότεροι, οι ολυμπιακοί αγώνες δεν είναι παρά το μεταλλαγμένο πανηγηράκι στην τούρτα (της αγοράς). 

    Οι Ολυμπιακοί αγώνες λοιπόν είναι ανεπιθύμητοι για κάποιους από μας. 

    Και πάμε στο προκείμενο:

    Κερασάκι στην τούρτα ο Jimmy Page να παίζει το Whole Lotta Love κάνοντας γελοίες γκριμάτσες και στα φωνητικά την Leona Lewis που έδινε μιά πινελιά τύπου “σκυλάδικο” στο όλον υπερθέαμα. Αλλά ας μην ξεχνάμε και τις δικές μας γελοίες καταστάσεις (Σαββόπουλοι και κακομοίρες...και πάει λέγοντας...)

    Είδαμε και τον Δήμαρχο του Λονδίνου, του οποίου το χαμόγελο διέφερε κατά πολύ από τα χιλιάδες ψεύτικα παγωμένα χαμόγελα των Κινέζων..

    Κατά τα άλλα, η Rock μουσικη ,εγραψε παλι ιστορια! Καλό ανέκδοτο! Για τους αδαείς...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 25-08-2008 12:17 ]


    PashalinaMakia
    25.08.2008, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 25-08-2008 στις 07:03 έγραψε...

    συγγνωμη . . . ποιοι αγωνες ? ? ? Ποιο Πεκινο ? ? ? {#emotions_dlg.confused1}



    Κι εγώ δηλώνω άγνοια περί του θέματος....


    DimAn85
    25.08.2008, 12:41
    Δεν την είδα την τελετή, τουλάχιστον ο Page θα τα έσπαγε! Παντως αντί να δίνει σοου στους Ολυμπιακούς, δεν κάνουν καμιά συναυλία να δούμε και 'μεις οι νεότεροι τίποτα από κοντα!!!
    esta
    25.08.2008, 12:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Vanna στις 24-08-2008 στις 18:18 έγραψε...

    Η παρουσία του Jimmy Page στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων ήταν μια ευχάριστη έκπληξη(που για μένα έκανε την τελετή πιο ενδιαφέρουσα). Πώς σας φάνηκε; Έπαιξε το Whole lotta love ενώ φωνητικά τον συνόδευε η  Leona Lewis.

    Καλά,εγώ γιατί με το που είδα τον τίτλο του θέματος ήμουν σίγουρη πως το είχες δημιουργήσει εσύ?!!!!Innocent

    ΚΑι για να απαντήσω,δυστυχώς ήμουν σε βαφτίση την ώρα της τελετής αλλά τον Jimmy τον είδα στις ειδήσεις!Ένα έχω να πω:Πως γέρασε έτσι?!!!


    GAGA
    25.08.2008, 17:37

    Δεν ξέρω ρε παιδιά, και εγω το είδα αλλα δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις...

    Ντάξει ΜΕΓΑΛΟΣ ο Page αλλα τι ανάγκη είχε να πάει εκέι???

    Σα ξεπούλημα μου φαίνεται...

    Το ντουέτο καλό πάντως...


    NoQuarter
    25.08.2008, 19:54

    Ρε παιδιά, τι ξεπούλημα και ιστορίες είναι αυτά που λετε? Αυτό δεν στέκει για τους εξής λόγους:

    1) Του ΖΗΤΗΣΑΝ να πάει. Δεν είναι ότι έψαχνε και για δουλειά. Προφανώς όταν η χώρα σου, σου ζητάει να την εκπροσωπήσεις θα ήταν τουλάχιστον αγενές να αρνηθείς.
    2) Λογικά θα πήρε χρήματα για αυτή την εμφάνιση (αν και δεν είμαι σίγουρος). Αλλά δεν ήταν ότι το έκανε για τα λεφτά. Ο τύπος έχει απλά άπειρα. Δεν είναι ότι έχει και ανάγκη. Άρα εξ ορισμού ξεπούλημα δεν υπάρχει.

    Και δεν είναι ότι ξεπούλησε τις μουσικές του αρχές για το χ ποσό. Η διασκευή αξιοπρεπέστατη ήταν. Δηλαδή, Freakhood και όποιος άλλος είναι, θα προτιμούσατε το 'Bleeding Love' ή κάποιο άλλο από τα χιλιάδες ποπάκια που βγαίνουν με το κιλό ετησίως? Το ότι το Whole Lotta Love διασκευάστηκε έτσι, ασχέτως αν υποστηρίζεις η όχι τους Ολυμπιακούς αγώνες (και πίστεψε με, έχοντας δουλέψει για αυτούς τις Αθήνας μπορώ να σου πω ότι είμαι σαφώς κατά) είναι από μόνο του ευτύχημα καθώς δίνεται η ευκαιρία σε μία νεότερη γενιά να εκτιμήσουν, εν δυνάμει, κάποιο άλλο είδος μουσικής. Αν αυτό γίνεται μέσο των όποιων συμβιβασμών της εν λόγω διασκευής, μικρό το τίμημα.


    Vanna
    25.08.2008, 21:57

    Ξεπούλημα; Ίσως...έτσι όπως έχουν καταντήσει οι Ολυμπιακοί ίσως να ήταν και ξεπούλημα. Πάντως είναι θετικό σε μια εποχή που κυριαρχεί η ποπ και η ραπ να παρουσιάζουν έναν ροκ θρύλο!


    Efklidis
    26.08.2008, 00:33

    TA spase re kai htan kai poli kaluteros apo ta niaou kai niou twn kinezwn:):):) m phran a aftia re seis!!!  Apla hthelan na diksoun oi aggloi re paidi mou ta 2 kuria mousika eidh p akoun POP kai ti Allo ROCK! edeiksan kai thn bala m ton beckam k ola ok...Pantws allo na vlepeis tous Olympiakous apo to kwlokouto k allo apo konta!!!


    palmos
    26.08.2008, 16:25

    Θα προτιμούσα τον Jimmy Page μόνο του σε ένα εκπληκτικό sοlο!


    xristos_rock
    26.08.2008, 20:25

    Πήραν μια κομματάρα σαν το Whole Lotta Love και το ξεφτύλισαν! Απλά αυτό!


    VOICETEACHER
    27.08.2008, 15:40

    Ελα παιδια,οχι και το ξεφτιλησανε..ειναι δυνατον ο Page να ξεφτιλησε το ιδιο του το τραγουδι?Τι λετε?Δεν ξερω αλλα βλεπω οτι η σημερινη νεολαια ειναι πολυ μπερδεμενη με τη μουσικη ,οπωs και με ολα τα αλλα..πχ.σχεσειs ,κλπ.{#emotions_dlg.rockon}


    sitzoune81
    27.08.2008, 15:46

    ΠΟΙΟΣ ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ POST ΜΟΥ ???


    sea_like_eyes
    27.08.2008, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 27-08-2008 στις 15:46 έγραψε...

    ΠΟΙΟΣ ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ POST ΜΟΥ ???



    μαλλον αυτοι που σβηνουν κατα καιρους και τα δικα μου . . . seaνηθισε το Ninja . . .{#emotions_dlg.whistling}


    xristos_rock
    27.08.2008, 17:32

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 27-08-2008 στις 15:40 έγραψε...

    Ελα παιδια,οχι και το ξεφτιλησανε..ειναι δυνατον ο Page να ξεφτιλησε το ιδιο του το τραγουδι?Τι λετε?Δεν ξερω αλλα βλεπω οτι η σημερινη νεολαια ειναι πολυ μπερδεμενη με τη μουσικη ,οπωs και με ολα τα αλλα..πχ.σχεσειs ,κλπ.{#emotions_dlg.rockon}



     

    Στην κυρία Leona Lewis αναφέρθηκα...
    Είναι σαν να βλέπεις το Νίνο να τραγουδάει το Smells like teen spirit... {#emotions_dlg.whistling}


    -----------------
    xristos_rock @ MusicHeaven Radio κάθε Σάββατο τα μεσάνυχτα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 27-08-2008 17:33 ]