ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Ο Jimmy Page στην τελετή λήξης του Πεκίνου

    deathminor88
    09.09.2008, 14:17

    Fake και ψευτοψαγμένοι μέχρι το κόκαλο..


    deathminor88
    09.09.2008, 14:25

    Kαι εξακολουθεί να πιστεύει κάποιος ότι θα κάνει σοβαρή συζήτηση  με άτομα που δεν κατέχουν βασικές αρχές πολιτισμένης έκφρασης?


    musichell
    09.09.2008, 14:39

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-09-2008 στις 14:25 έγραψε...

    Kαι εξακολουθεί να πιστεύει κάποιος ότι θα κάνει σοβαρή συζήτηση  με άτομα που δεν κατέχουν βασικές αρχές πολιτισμένης έκφρασης?



    xaxaxaxaxaxa.....θα πρεπει να σαι πολυ περηφανος για τον εαυτο σου που κατορθωσες να διατυπωσεις τετοια προταση.....μαλλον θα βλεπεις και δελτια ειδησεων οποτε εχεις επηρεαστει απο τις πομπωδεις κοκορο-λογομαχιες των παραθυρο-κανιβαλων,,,,

    περαστικα σου φιλαρακο.....μακαρι να ξυπνησεις


    pastella
    09.09.2008, 16:00

    To post του cat66 διαγράφηκε λόγω μη τήρησης των κανονισμών του φόρουμ.

    Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί είναι όπως καταλαβαίνουμε ιδιαίτερα εποικοδομητικοί σε συζητήσεις... Δείχνουν στο έπακρο τη διάθεση μας να ακούσουμε τη γνώμη του άλλου.

    Αν θέλετε να το συνεχίστε πείτε τα μεταξύ σας αλλά όχι στο παρόν θέμα και όχι στο φόρουμ. Μιλάτε για πολιτισμό, ήθος και κουλτούρα δίνοντας το απόλυτο αντιπαράδειγμα: Δεν μπορείτε να κάνετε διάλογο μεταξύ σας!

    Συνεχίστε προσφέροντας κάτι εποικοδομητικό και μην εκφυλίζετε τη συζήτηση. Δεν σημαίνει ότι για να είμαστε καθαροί, ξύπνιοι και ανεπηρέαστοι από τη μαζοποίηση του σήμερα θα πρέπει να μιλάμε άσχημα.


    theo182
    09.09.2008, 18:25

    Φίλε Cat  δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου για το ποιος είναι πιο συνειδητοποιημένος και ποιος κοιμάται όρθιος.Θα σου πω μόνο πως έχω ένα χέρι μελανιασμένο ακόμα από τη προηγούμενη Κυριακή στη συγκέντρωση των No Border στη Πάτρα για την υποστήριξη και την ένδειξη αλληλεγγύης στους μετανάστες και ότι κρατάω 10 ευρώ το μήνα από το χαρτζιλίκι μου για την υποστήριξη των φυλακισμένων στον Άγιο Στέφανο.

    Δε στα είπα για να σου πουλήσω  μούρη ούτε να το παίξω καλός σαμαρείτης απλά για να σου πω πως αλλού φαίνεται η προσωπικότητα του καθένα και όχι πάντα ανάλογα με τα μουσικά του γούστα...

    Και ας ακούω και Παπακωνσταντίνου,Bon Jovi(που τους θεωρείτε ξεπουλημένους κλπ κλπ )δεν κοιμάμαι καθόλου όρθιος.

    Τα προβλήματα είναι αλλού στη σημερινή κοινωνία και εκεί θα πρέπει να δείχνεις το ζήλο σου και τη προσπάθεια σου για ένα κόσμο καλύτερο και όχι να ασχολείσαι με το αν ξεπουλήθηκε ο Page που πήγε στη τελετή λήξης.

    Οσο για εσένα φίλε μου freakhood συμφωνώ σε όλα όσα έχεις πει και τα ξέρω και εγώ...δε διαφωνούμε επί του θέματος...πριν κάτι μέρες διάβαζα ότι σύμφωνα με τις στατιστικές των φιλανθρωπικών οργανώσεων στη Κίνα θανατώθηκαν περίπου 400.000 αδέσποτα μόνο στο Πεκίνο για την εικόνα της πόλης...

    Απλά είσαι υπερβολικός σε κάποια ζητήματα και αδιάλακτος...πράγμα το οποίο είναι εκνευριστικό και κακό...


    -----------------
    ...ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν, ποια ελπίδα σε οδηγεί στη πιο γλυκιά αυταπάτη, ποια θλίψη σε κλωτσάει πιο μακριά από παντού, πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 09-09-2008 18:40 ]


    musichell
    09.09.2008, 18:46

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 09-09-2008 στις 18:25 έγραψε...

    Φίλε Cat  δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου για το ποιος είναι πιο συνειδητοποιημένος και ποιος κοιμάται όρθιος.Θα σου πω μόνο πως έχω ένα χέρι μελανιασμένο ακόμα από τη προηγούμενη Κυριακή στη συγκέντρωση των No Border στη Πάτρα για την υποστήριξη και την ένδειξη αλληλεγγύης στους μετανάστες και ότι κρατάω 10 ευρώ το μήνα από το χαρτζιλίκι μου για την υποστήριξη των φυλακισμένων στον Άγιο Στέφανο.

    Δε στα είπα για να σου πουλήσω  μούρη ούτε να το παίξω καλός σαμαρείτης απλά για να σου πω πως αλλού φαίνεται η προσωπικότητα του καθένα και όχι πάντα ανάλογα με τα μουσικά του γούστα...

    Και ας ακούω και Παπακωνσταντίνου,Bon Jovi(που τους θεωρείτε ξεπουλημένους κλπ κλπ )δεν κοιμάμαι καθόλου όρθιος.

    Τα προβλήματα είναι αλλού στη σημερινή κοινωνία και εκεί θα πρέπει να δείχνεις το ζήλο σου και τη προσπάθεια σου για ένα κόσμο καλύτερο και όχι να ασχολείσαι με το αν ξεπουλήθηκε ο Page που πήγε στη τελετή λήξης.



     

    φιλε theo182,χαιρομαι ειλικρινα που υπαρχουν ατομα σαν εσενα,,,,αρα καταλαβαινεις οτι οτι σου ειχα πει δεν ισχυει για εσενα,ξερεις για ποιους ισχυει.....καλα κανεις και ακους οτι θελεις,,,δεν ειναι υποχρεωτικο καποιος που εχει κοινωνικο προβληματισμο να ακουει καποια συγκεκριμενη μουσικη,,,εννοειται....οσον αφορα τον πειντ και ολη αυτη την ιστορια νομιζω οτι δωσαμε οντως πολυ αξια σε ολο αυτο και δεν ειναι τιποτα μπροστα στα προβληματα που αντιμετωπιζει η κοινωνια μας και ολος ο κοσμος,,,απλα με αφορμη αυτο διατυπωθηκαν και αποψεις οπως του freakhood και η δικη μου που επεκτεινουν την σημασια αυτου του γεγονοτος για να δειξουν οτι αυτο που λεγεται κουλτουρα,τεχνη,θεαμα δεν ειναι ουδετερα πραγματα αλλα εξυπηρετουν καποιο σκοπο,,,της αποχαυνωσης του κοσμου και της χειραγωγησης του,,,,


    NoQuarter
    10.09.2008, 20:23

    Δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς ανθρώπους. Μπαίνεις να postαρεις σε ένα post με θέμα "o Page στους Ολυμπιακούς" και λες ότι δεν είναι σοβαρό το θέμα και πολύ βάρος του δώσαμε? Ρε παιδιά αυτό είναι δεδομένο ότι δεν είναι θέμα ζωτικής σημασίας!!! Αν δεν έχεις κάτι να προσθέσεις και θεωρείς ότι το θέμα είναι ανάξιο λόγου τότε μη postάρεις!!! Δεν θέλει και πολύ μυαλό. Αυτό που είναι ωστόσο βλακώδες είναι να μπαίνεις σε ένα θέμα και να λες "ε δεν είναι και πολύ σοβαρό"...

    Στο κυρίως πιάτο τώρα. ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ η άποψη ότι ήταν ξεπούλημα η εν λόγω εμφάνιση για τον απλούστατο λόγο ότι ο Page (και κατά επέκταση οι Zep) ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΑΝ τίποτα. Δεν πήγε ο άνθρωπος για τα λεφτά εκεί πέρα. Και το ότι πήγε δεν σημαίνει ότι συμμερίζεται την "επιχείρηση" των Ολυμπιακών Αγώνων. Μπορεί και να υποστηρίζει τους Ολυμπιακούς Αγώνες στην τωρινή τους κατάντια, δεν ξέρω. Μπορεί όμως και να πήγε γιατί όντως γούσταρε, γιατί στη τελική το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων και τα ιδανικά που εκπροσωπούν, στην θεωρία τουλάχιστον, είναι ιδανικά στα οποία όλοι μας, ελπίζω, πιστεύουμε.

    Τώρα αυτά τα εκπρόσωπος του σάπιου συστήματος που καταστρέφει τις ζωές μας τα ακούω βερεσέ. Τόσο γραφικό όσο και οι αναχρονιστικές προπαγάνδες του ΚΚΕ που νομίζεις ότι ζούνε σε άλλο πλανήτη. λες και όλοι μας εδώ πέρα δεν είμαστε μέρος του συστήματος, οικιοθελώς ή μη. Λες και δεν στηρίζουμε τις εταιρίες κολοσσούς ο καθένας μας με 1000 τρόπους καθημερινά? Γιατί είμαι σίγουρος ότι κανείς από αυτούς που ανεβαίνουν στο βήμα εδώ μέσα και καταγγέλλουν για αποχαύνωση των υπολοίπων και υποδούλωση τους στις εκάστοτε εξουσίες, πολιτικές ή οικονομικές, δεν κυκλοφορούν με αυτοκίνητα που μολύνουν και δεν αγοράζουν βενζίνη από τους τιτάνες του πετρελαίου, ή αγοράζουν τρόφιμα από super market, ή ρούχα που έχουν φτιαχτεί σε τριτοκοσμικές χώρες έτσι? Επαναστάτες στα λόγια, κηρύγματα εκ του ασφαλούς γενικολογώντας και φωνάζοντας σε όλους τους άλλους 'ξυπνήστε' και άλλες τέτοιες ανοησίες που ακούγονται τόσο αποκομμένα από την πραγματικότητα και υποκριτικά που θα ήταν για γέλια εάν δεν ήταν τόσο απτά θλιβερά. Αρκετά...


    musichell
    10.09.2008, 20:46

    no quarter,,,εισαι χαζος


    NoQuarter
    10.09.2008, 22:07

    Παράθεση:

    Το μέλος cat66 στις 10-09-2008 στις 20:46 έγραψε...

    no quarter,,,εισαι χαζος





    Με εκμηδένισες τώρα. Και σε ευχαριστώ που με έβγαλες από τον κόπο να ξανά ασχοληθώ με οτιδήποτε γράψεις.


    pastella
    11.09.2008, 01:40

    cat66 είναι η τελευταία φορά που σου γίνεται προειδοποίηση.

    Το φόρουμ έχει ορισμένους κανονισμούς, κι ένας από αυτούς είναι να σεβόμαστε τους συνομιλητές μας. Ήδη σου διεγράφη ένα ποστ όπου έβριζες κατάμουτρα άλλο μέλος.

    Δηλαδή πόσες φορές θα πρέπει να λέμε κάτι για να γίνεται κατανοητό;

    Την επόμενη φορά θα υπάρχουν άλλα μέτρα. Κοίτα να σέβεσαι του συνομιλητές σου και τα μέλη ανεξαρτήτως άποψης.

    ΕΔΩ οι κανονισμοί του φόρουμ.

     


    musichell
    11.09.2008, 09:18

    χαχα,,,νοιωθω οπως νοιωθει ο γατος μου οταν ανεβαινει πανω στο κρεβατι και τον μαλωνω,με αυτη την προειδοποιηση...ενταξει,πιστευω κι εγω στην πατριδα,στη θρησκεια στην οικογενεια και στην τηλεοραση,,,ειμαι κανονικο παιδι,,,μην με τιμωρησεις παστελλα...

    δεν θα ξαναβρισω αμεσα οποιον με βριζει εμμεσα...


    pastella
    11.09.2008, 11:33

    Οι κανονισμοί είναι σαφείς.

    Οι ειρωνείες περισσεύουν.


    freakhood
    11.09.2008, 13:44

    pastella αν θυμάμαι καλά, έχω διαφωνήσει σε ένα ζωτικής σημασίας θέμα μαζί σου αλλά δεν βρίσκεται εκεί η ουσία της υπόθεσης αφού μιλάμε για άλλα ζητήματα αυτή την στιγμή.

    Η αλήθεια είναι πως με τέτοιες παρεμβάσεις (ασχέτως αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε με αυτά που γράφει ο cat66) καταλήγω στο συμπέρασμα πως η λογοκρισία ζει και βασιλεύει παντού. Αντιλαμβάνομαι και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου εκ των προτέρων. Ωστόσο δεν συμφωνώ. Τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να υπήρχε ένας καλύτερος τρόπος (με προσωπικό pm) να πεις στον cat66 αυτά που θες να πεις? (και όχι με τόσο ψυχρό και επιτελικό ύφος..που παραπέμπει αλλού...)

    Ο πολιτισμός και η κουλτούρα pastella δεν φαινεται απο εκεί. Και οι δημοσιογραφίσκοι στα παράθυρα της τηλεόρασης δείχνουν με το ευγενές ύφος τους που προωθεί τον διαλογο (...) πως και εποικοδομητικοί είναι και ευγένεια διαθέτουν. Είναι όμως και οι μεγαλύτεροι εκφυλιστες κατα την αποψη μου. Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο λοιπόν.

    Ζούμε στην εποχή του "φαινεσθαι". Στην εποχή των image makers και των εκπομπών που αναφέρονται στο πως πρέπει να ντύνεται κάποιος και στο πως οι κάνουμε lifting για να φαινόμαστε καλύτεροι (κατά πολλές έννοιες). Το hype προυπήρχε εκ παλιόθεν και βασιλεύει πανταχόθεν πλέον (στο lifestyle, στα διάφορα mtv και στα ριαλιτυ που μας υποδεικνύουν τρόπους ζωής και κουλτούρες άρα και στάσεις ζωής).

    Υπαγορεύεσεις λοιπόν. Παντού υπαγορεύσεις.

    Το ζήτημα δεν είναι να είμαστε ευγενικοί αλλά το να δείχνουμε ευγενικοί. Το πιάσατε το ζητούμενο? (ή μάλλον το υπονοούμενο). Ο καθωσπρεπισμός όμως είναι μέγιστη υποκρισία.

    Και όλα αυτά σε μια κοινωνία όπου η διαφορετικότητα καταπολεμάται από παντού πλέον. Σε μια κοινωνία που τείνει προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση και μάλιστα με απειροελάχιστες αποκλίσεις. Αν είναι δυνατόν και με καθόλου αποκλίσεις. Έχει δίκιο ο Καντ.

    Όπως και ο Τσόμσκι. Χρειάζονται τσιγκλίσματα, ερεθισμοί καθώς και εκτραχύνσεις για να μπορέσουμε να ξεφεύγουμε ενίοτε από τις ατελείωτες τελματώδεις δοξολογίες που το μόνο που κάνουν είναι να εξυμνούν την σύγχρονη βλακεία αλλά και να αποχαυνώνουν παντοιοτρόπως.

    Την τέχνη του καθωσπρεπισμού και του "δεν πρέπει", την μαθαίνουμε από νωρίς στην εποχή μας. Αποτέλεσμα: σχεδον μηδενική κριτική διάθεση και μηδενική αμφισβήτηση (και όταν δεν αμφισβητεί η νεολαία έστω και ανάγωγα, έχουμε φτασει στο απόλυτο zero κατά Τζωρτζ Όργουελ). Είναι η τεχνη των διαπροσωπικών και μη σχέσεων οπου η υποκρισία πιάνει το μέγιστο. Τηρείται παντού διότι έτσι μας γαλουχούν και είναι σίγουρο πως αυτοί δεν πρόκειται να πάρουν καμία προειδοποίηση πχ από εσένα διοτι το έχουν μάθει και ξέρουν να το παίζουν καλά το παιχνίδι. Πολύ καλά μαλιστα. Τόσο καλά που η αποχαύνωση έχει μπει στο πετσί μας. Καμία αναθεώρηση. Πουθενά. Μόνο κάποιοι φαιδροί και υβρίζοντες γραφικοί τύποι.

    Και οι θεματοφύλακες είναι οι χειρότεροι.

    Ο σεβασμός είναι μια έννοια που έχει χάσει την αξία της. Ο σεβασμός στην σοβαροφάνεια και στους καλούς τρόπους είναι ισοδύναμος με το απόλυτο ψέμα. Είναι ένα κατά συνθήκην ψεύδος όπως μας λέει και ο Μαξ Νορντάου.

    Τα φαινόμενα απατούν λοιπόν.

    Φίλε theo182 ίσως να φαίνομαι υπερβολικός σε κάποια πράγματα. Χαίρομαι που συμφωνούμε στα βασικά ωστόσο. Θα επιθυμούσα να την κάναμε αυτή την κουβέντα με μεγαλύτερη έκταση ίσως κάπου αλλού. Πάντως είναι αυτά που πιστεύω (ή τουλάχιστον νομίζω πως πιστεύω, για να έιμαστε και πιο ειλικρινείς). Και εσύ με ειρωνεύτηκες έντονα πιο
    πριν αλλά δεν είδα καμία παρέμβαση της pastella τότε. Εννοείται όμως πως είμαι ενάντιος σε συστάσεις άρα καλά έκανες και με ειρωνεύτηκες. Δεν έχω πρόβλημα. Απεναντίας επιζητώ την αντιπαράθεση, Την οποιανδήποτε αντιπαράθεση. Μέσα από εκεί επέρχεται η σύνθεση.

    "Όταν με θίγεις προσωπικά, ενοχλούμαι. Δεν με νοιάζει τι θα κάνεις με τους άλλους. Δεν με απασχολεί". Αυτό είναι το moto του 'Ελληνα(ρα) πλέον. Ο Βολταίρος έχει πάει περίπατο. Είναι σε άλλη διάσταση πλέον.

    Ο Jimmy Page στους Ολυμπιακούς. Φαίνεται να το μεγαλοποιούμε το θέμα. Ίσως. Ο συμβολισμός αυτός όμως (αν είδατε τον Jimmy Page στις οθόνες σας), και ο τρόπος που έγινε, φανερώνει πολλά. Πάρα πολλά. 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 11-09-2008 13:50 ]


    sigur
    11.09.2008, 14:02

    o freakhood ομολογουμένως ...έβαλε δύσκολα στην (κάθε) pastella που έχει αυτόν τον άχαρο ρόλο.

    Κάποτε και εγώ τις είχα γράψει τις ενστάσεις μου περί των αρμοδιοτήτων της. Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του freakhood και χαίρομαι κάθε φορά που επιλέγει να εκφράζει με κομψότητα τις γεμάτες οξυδέρκεια σκέψεις του. Με την κάτωθι παράγραφο δε, συμφωνώ και επαυξάνω:

    "Η αλήθεια είναι πως με τέτοιες παρεμβάσεις (ασχέτως αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε με αυτά που γράφει ο cat66) καταλήγω στο συμπέρασμα πως η λογοκρισία ζει και βασιλεύει παντού. Αντιλαμβάνομαι και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου εκ των προτέρων. Ωστόσο δεν συμφωνώ. Τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να υπήρχε ένας καλύτερος τρόπος (με προσωπικό pm) να πεις στον cat66 αυτά που θες να πεις? (και όχι με τόσο ψυχρό και επιτελικό ύφος..που παραπέμπει αλλού...) ''

    ευτυχώς που ο καλός λόγος δεν θεωρείται ..γλύψιμο και δεν λογοκρίνεται !!!

    φιλικά και συναδελφικά

     


    pastella
    11.09.2008, 14:09

     

  • Τι πρέπει να προσέχω όταν στέλνω μηνύματα στο Forum;
  •  

    Η ύπαρξη κανόνισμών έχει σκοπό να διατηρήσει το Forum σε υψηλό επίπεδο και όχι να περιορίσει τις δυνατότητες των μελών στην έκφραση των απόψεων τους. Προκειμένου λοιπόν να είναι αρμονική η λειτουργία του Forum, απαιτείται να τηρούνται οι ακόλουθοι κανονισμοί:

    1. Απαγορεύεται η προσβολή των Θείων, η αποστολή εθνικιστικών, ρατσιστικών, ξενοφοβικών, σεξιστικών και ομοφοβικών μηνυμάτων και η αποστολή υλικού που υπόκειται σε copyright ή σκοπεύει στην διαφήμιση προϊόντων και υπηρεσιών.
    2. Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ γραμμάτων.
    3. Πρέπει να αποφεύγεται η χρήση greeklish, όποτε αυτό είναι δυνατό.
    4. Απαγορεύεται η διάδοση ψευδών ειδήσεων ή η δημιουργία θεμάτων με τίτλο που παραπλανεί τους χρήστες σε σχέση με το περιεχόμενο του μηνύματος που ακολουθεί.
    5. Πρέπει να αποφεύγεται η δημιουργία νέων θεμάτων με περιεχόμενο που ήδη καλύπτεται από άλλο θέμα. Επειδή ασφαλώς δεν είναι εύκολη η αναζήτηση μέσα σε όλα τα posts που έχουν σταλεί ως τώρα, συνίσταται η αναζήτηση ανάμεσα στα πιο πρόσφατα posts.
    6. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η προβολή οποιασδήποτε παραπομπής (link) στο Διαδίκτυο σε σελίδες που έχουν κερδοσκοπικό χαρακτήρα ή περιλαμβάνουν περιεχόμενο που δεν τηρεί τους κανόνες της πρότασης 1. Σε περίπτωση που θέλετε να προτείνετε μια παραπομπή που νομίζετε ότι μπορεί να εμπίπτει στα παραπάνω ή παραπομπή που εμπίπτει στα παραπάνω, αλλά πιστεύετε ότι θα ήταν χρήσιμο να έχουν γνώση τα μέλη του MusicHeaven.gr, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τους συντονιστές του Forum.
    7. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αποστολή μηνυμάτων σε μέλος που θίγουν κατ΄ οιοδήποτε τρόπο την προσωπικότητα και την υπόσταση του μέλους αυτού. Κάθε γνώμη, όσο ακραία και αν είναι, πρέπει να ακουστεί, αλλά χωρίς τη χρήση προσβλητικών εκφράσεων και ανήθικου λεξιλογίου.
    8. Πρέπει να αποφεύγονται οι συζητήσεις σε άλλη γλώσσα από την ελληνική. Eπιτρέπεται η μεμονωμένη χρήση λέξεων/προτάσεων σε ξένη γλώσσα.
    9. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων (τηλέφωνα, διευθύνσεις, ονοματεπώνυμα) άλλων μελών χωρίς την άδειά τους.
    9. Κάθε μέλος όταν ξεκινά κάποιο νέο topic πρέπει να επιλέγει την κατάλληλη κατηγορία που θα το εντάξει. Πχ. είναι λάθος ένα topic με τίτλο "Ο νέος δίσκος του καλλιτέχνη Χ" να μπει στην κατηγορία "Συναυλίες". Πρέπει ασφαλώς να μπει στην κατηγορία "Δισκογραφία".
    10. Κάθε μέλος έχει την υποχρέωση να σέβεται τις παρατηρήσεις και τις αποφάσεις των συντονιστών και να συμμορφώνεται με αυτές.

    _______________________________

    Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. Τα πράγματα είναι απλά. Χιλιάδες μέλη εκφράζουν τη γνώμη τους χωρίς να υπόκεινται σε καθωσπρεπισμούς και σου-μου-του, αλλά και χωρίς να παραβαίνουν τους κανονισμούς.

    Δηλαδή πως πρέπει να το πούμε για να γίνει κατανοητό;

    Και ειλικρινά, βαρέθηκα κάθε φορά να διαβάζω για τρίπτυχα, φασισμούς, προπαγάνδες, ειδήσεις, δημοσιογραφίσκους, Ελληναράδες κλπ. Ναι όλοι εδώ είμαστε μια στρατιά απογόνων των επαναστατών του '67, είναι γεγονός και έχουμε ως απώτερο στόχο την πλύση εγκεφάλου των μελών ώστε να συμπεριφέρονται σύμφωνα με τους κανόνες της μαζοποίησης, μπλα μπλα, μπλα.

    Όσο κι αν συμφωνώ μαζί σου freakhood σε αρκετά θέματα (απλά δεν γράφω σε κάθε θέμα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν διαβάζω απόψεις) δεν μου αρέσει να βρίζουν και να με βρίζουν στο φόρουμ.

    Στην περίπτωσή που θίγει το θέμα εδώ πιστεύω ότι θα μπορούσε να πει όχι ο Jimmy Page για μια τέτοια εμφάνιση, ειδικά στους συγκεκριμένους Ολυμπιακούς- αυτό σημαίνει ότι θα κάτσω να βρίσω τον άλλον που έχει αντίθετη άποψη;

    Έγινα πιο κατανοητή τώρα;


    -----------------
    ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΥΣ – Πλάκα με κάνεις by night: Κάθε Τρίτη 11-1 τη νύχτα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 11-09-2008 14:14 ]


    Aiolos_m
    11.09.2008, 16:46

    Ο ρόλος ενός συντονιστή στο φόρουμ είναι κάτι παραπάνω από άχαρος όταν πρέπει να κάνει χρήση του δικαιώματος παρεμβολής σε μια συζήτηση που παρεκτρέπεται. Πόσο μάλλον όταν δύο ή και παραπάνω μέλη διαπληκτίζονται με απαράδεκτους χαρακτηρισμούς που δείχνουν ασέβεια και έλλειψη επιχειρημάτων. Άλλο η έντονη αντιπαράθεση με επιχειρήματα εκατέρωθεν και άλλο η αμοιβαία εκτόξευση ύβρεων. Δυστυχώς σε άλλα φόρα με μέλη από εκ διαμέτρου αντίθετα ακούσματα, εντελώς διαφορετικές νοοτροπίες και μεγάλη γεωγραφική διασπορά, έχει παρατηρηθεί πως η μη τήρηση των κανονισμών των συζητήσεων οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή του. Εξ’ ου και η ανάγκη για mods.

    Δεν είναι λίγο τραβηγμένο, άδικο, προκλητικό και ενίοτε προσβλητικό να γίνονται αναφορές για λογοκρισίες, για «μεγάλους εκφυλιστές», για τεράστια ψαλίδα του «φαίνεσθαι» και του «είναι» με επικλήσεις στη αυθεντία και επιθετικό ύφος κατά ενός συστήματος του οποίου τους κανονισμούς δεχθήκαμε κατά την είσοδό μας εδώ; Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης πως όταν το ΜΗ σταματήσει να μου προσφέρει όσα μου προσφέρει, αν δω ότι με προσβάλει μέσα από τη λειτουργία του και την εξέλιξή του, θα σταματήσω να μπαίνω από τη μια μέρα στην άλλη. Σιγά, ούτε το ΜΗ θα στεναχωρηθεί με κάτι τέτοιο, ούτε εγώ.

    Κι επειδή κυριαρχεί χρόνια αυτή η σύγχυση- όσο θυμάμαι τον εαυτό μου τη συναντώ μπροστά μου, να θυμήσω πως η Δημοκρατία έχει κανόνες για να μπορέσει να λειτουργήσει. Αυτό πού δεν έχει κανόνες ονομάζεται «αναρχία».

    Δεν επιχειρηματολογούμε τώρα για τον κύριο Jimmy Page και τον ρόλο του στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου; Να μάθουμε πάντε πράματα κι εμείς που δεν τον έχουμε ξανακούσει βρε αδερφέ...Smile

     

    Φιλικά.

     

     


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 11-09-2008 16:47 ]


    NoQuarter
    11.09.2008, 19:37

    Θα συμφωνήσω με Pastella και Aiolos_m. Ειδικά το "...να θυμήσω πως η Δημοκρατία έχει κανόνες για να μπορέσει να λειτουργήσει. Αυτό πού δεν έχει κανόνες ονομάζεται «αναρχία»" με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Γιατί υπάρχουν μόνο 2 πράγματα χειρότερα απο έναν αναρχικό. Ένας φασίστας, και ένας ψευτόαναρχικός...

    Καθώς όπως είχε πεί και ο John Locke (ο original, οχι απο το Lost {#emotions_dlg.rolleyes}) "Όπου δεν υπάρχουν κανόνες δεν υπάρχει ελευθερία".
    -----------------
    When all are One and One is all To be a Rock and not to Roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoQuarter στις 11-09-2008 19:38 ]


    musichell
    11.09.2008, 19:45

    οι κανονες γενικα υπηρετουν την δημοκρατια μονο οταν ειναι γνησια δημοκρατικα θεσμισμενοι κι αυτο γινεται οταν εχουν παρει μερος στη θεσπιση τους ολοι οσοι τους αφορα κι οχι οταν τους εχει δημιουργησει μια μειοψηφια ''ειδημονων'' αντιπροσωπων ή ουτε καν αντιπροσωπων....σε αυτη την περιπτωση δεν υπηρετουν την δημοκρατια αλλα to status quo του εκαστοτε συσχετισμου δυναμεων,,,,anyway....απορω κι εγω παντως πως απο τον πεινζτ φτασαμε να συζηταμε για θεωρειες δημοκρατιας κτλ σε αυτο το τοπικ,,,,,communication breakdown!!!!!!!!!!!!!!!


    NoQuarter
    11.09.2008, 22:04

    Νομίζω ότι όταν κάποιος κάνει εγγραφή σε κάτι, ας πούμε forum τότε αποδέχεται τους όρους και συνεπώς έχει υποχρέωση να τηρεί τους κανόνες τους οποίους ο ίδιος έχει δηλώσει ότι εγκρίνει και  συμφωνεί. Ειδάλλως δεν εγγράφεσαι καν. Κανείς δεν σε αναγκάζει.


    musichell
    11.09.2008, 22:17

    no quarter,κοιτα να δεις,,,δεν εχω τιποτα μαζι σου κι ας σε εχω πει χαζο σε προηγουμενο post,,,μην το περνεις στα σοβαρα,,,αυτο που λες οτι 'νομιζεις' ειναι η αποψη σου με την οποια εγω διαφωνω αν δεν σε πειραζει,,,εμενα δεν με νοιαζουν οι κανονισμοι του καθε φορουμ ,μ παινω α να πω την αποψη μου,ανεπηρεαστα κι ας μην ειναι αρεστη στην πλειοψηφια,,,