ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Συνεργασία Ελευθερίου με Ζήνα & Νίκου Αντύπα με Γαρμπή

    karelia
    28.11.2008, 11:10

    Ο καινούριος δίσκος της Καίτης Γαρμπή θα περιέχει 12 τραγούδια,όλα σε μουσική Νίκου Αντύπα,ενώ ο Μάνος Ελευθερίου θα γράψει στίχους στο καινούριο δίσκο της Πέγκυς Ζήνα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-11-2008 16:55 ]


    jorge
    28.11.2008, 11:25

    Να γιατί ο Ελευθερίου υποστήριζε τόσο ένθερμα την Πέγκυ Ζήνα, τη βραδιά-αφιέρωμα στο Χρήστο Θηβαίο στον ΙΑΝΟ...


    kwstasagas
    28.11.2008, 15:03

    "ενώ ο Μάνος Ελευθερίου θα γράψει στίχους στο καινούριο δίσκο της Πέγκυς Ζήνα."

    Θυμάμαι πριν 10 περίπου χρόνια που ο ΜΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ είχε δώσει στίχους στον Βασίλη Τερλέγκα !!! Επίσης - χωρίς να είμαι σίγουρος - νομίζω ότι έχει δώσει στίχους και στον Γιάννη Πλούταρχο ....

    Κι όμως .... όλα αυτά για μένα ελάχιστη σημασία έχουν .... ο κ. Ελευθερίου έχει αφήσει έργο ανεκτίμητο για τον πολιτισμό μας, ενώ και για το ήθος του δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανείς !!! Έτσι, είναι από εκείνους τους ανθρώπους που με ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ. Κι αυτό ... δεν πρόκειται μέσα μου να αλλάξει, ακόμη κι αν δώσει στίχους και ... στην Έφη Θώδη {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}.........  


    methismeno-ksotiko
    28.11.2008, 17:14

    τι ήταν αυτό που διάβασα και επέζησα?

    ο Αντύπας θα γράψει στη Γαρμπή?που πάμε ρεεεεεεεεεεε????{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}

    για την Πέγκυ και τον Ελευθερίου θα το δεχτώ έχει μια καταπληκτική φωνή και θα είναι ωραία σύμπραξη...{#emotions_dlg.lol}


    998
    28.11.2008, 18:45

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:23 ]


    sitzoune81
    28.11.2008, 20:56

    Το 'χω πει και παλιότερα σε σχετικό τόπικ για τη συνεργασία του με τον Ψινάκη, το επαναλαμβάνω:

    Ο Μανος Ελευθεριου ειχε δηλωσει στο Διφωνο:
    "...μακαρι να ερχοταν ο Πλουταρχος ή η Δεσποινα Βανδη να μου ζητησει τραγουδι! Με τα λεφτα απ' τα δικαιωματα θα πληρωνα τουλαχιστον 10 μηνες απο το νοικι μου και θα εξασφαλιζα τα φαρμακα μου για το υπολοιπο της ζωης".

    Για ξανασκεψου για ποιο λογο το εκανε....
    μα πανω απ ολα....θεωρει κανεις οτι αυτη του η κινηση τον προσβαλει?!?!
    διαγραφει το παρελθον του??!?
    αμαυρωνει το ονομα του?!?
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!
    Η ιστορια του ελληνικου τραγουδιου τον εχει με χρυσα γραμματα!!!!!!!!!

    Ο Μάνος Ελευθερίου έχει να γράψει στίχους εδώ και πολλάαααααααα χρόνια. Για όποια καινούργια συνεργασία ακούτε, οι στίχοι του προέρχονται από το συρτάρι που τα έχει καταχωρημένα εδώ και τόσα χρόνια!


    freakhood
    29.11.2008, 00:19

    Ματαιότης...


    sitzoune81
    29.11.2008, 01:24

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 29-11-2008 στις 00:19 έγραψε...

    Ματαιότης...

    Συμφωνώ μαζί σου, μάλιστα θα το 'λεγα και "γεροντική ανοία", αλλά το θέμα είναι πως είναι μια καθαρά προσωπική του επιλογή, χωρίς να μπορούμε να βρισκόμαστε στο μυαλό του ώστε να καταλάβουμε τα πραγματικά κίνητρά του πίσω απ' αυτές τις "συνεργασίες"....


    CHE
    29.11.2008, 08:06

    Το μόνο που μένει είναι ν' ακούσουμε το νέο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα σε μουσική και στίχους του Νίκου Καρβέλα, την επανασύνδεση των Κατσιμιχαίων σε μελοποίηση στίχων της Στέλλας Μπεζεντάκου, τη Μελίνα Κανά να τραγουδάει Φοίβο και τα Μακρινά Ξαδέρφια να διασκευάζουν τους ONE!

    Όπως έλεγε κι ο αείμνηστος Βασίλης Αυλωνίτης ''Ρε που πάαααμεεεε''!!!


    marylin
    29.11.2008, 12:46

    Συγγνώμη παιδιά, εκτός από τους οικονομικούς λόγους και το να αρέσει ένας καλλιτέχνης άλλου ύφους σε κάποιον είναι τόσο τραγικό; Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχουν τέτοια "κολλήματα", προσωπικά δε μου προκαλεί έκπληξη ό,τι κι αν ακούσω...{#emotions_dlg.rolleyes}


    emmanuella
    29.11.2008, 13:21

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 28-11-2008 στις 20:56 έγραψε...

    διαγραφει το παρελθον του??!?
    αμαυρωνει το ονομα του?!?
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!
    Η ιστορια του ελληνικου τραγουδιου τον εχει με χρυσα γραμματα!!!!!!!!!


    Αυτό φτάνει !  {#emotions_dlg.yes}

    Οι συνεργασίες όλες έχουν κάποιο συμφέρον. Ούτε είμαστε μπροστά να δούμε τι παίζεται.

    Αλλά μωρέ ... σιγά ... νταξ τώρα ... Ας κάνουν ό,τι θέλουν !!! Εδώ έχουμε αααλλλααα κι άλλαααα .... αυτό μας πείραξε ???   Wink


    spiroos
    29.11.2008, 19:34

    Από συνέντευξη του Θάνου Μικρούτσικου στο Ποντίκι:

     

     

    Εμφανιστήκατε ωστόσο σαν να ηγείστε μετώπου εναντίον της Πέγκυς Ζήνα.

    Θ.Μ.: Δεν υπάρχει καμία αντιπαλότητα, αλλά δεν αποδέχομαι και προβοκάτσιες σαν κι αυτή που έκανε ο Μάνος Ελευθερίου. Αν ωστόσο δεν είναι προβοκάτσια αλλά η άποψή του, λυπάμαι βαθύτατα, διότι ο Ελευθερίου είναι ένας άνθρωπος που έχει δώσει ιερά και όσια στο τραγούδι μας. Εάν αποφάσισε να αυτοεξευτελιστεί δεν μπορούμε να τον εμποδίσουμε να το κάνει, αλλά θα περιφρουρήσουμε το έργο του.


    KIT_KAT
    29.11.2008, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 29-11-2008 στις 19:34 έγραψε...

    Από συνέντευξη του Θάνου Μικρούτσικου στο Ποντίκι:

    ...δεν αποδέχομαι και προβοκάτσιες σαν κι αυτή που έκανε ο Μάνος Ελευθερίου.

    ...Εάν αποφάσισε να αυτοεξευτελιστεί...

    Αυτά ακούγονται... τρελά κολλημένα ακόμα και σε μένα που είμαι κατά κοινή ομολογία... τρελά κολλημένη {#emotions_dlg.blink} Είναι λίγο βαριές εκφράσεις...

    Πάντως Χόρχε κι εμένα η ίδια σκηνή μου ήρθε στο μυαλό μόλις είδα τον τίτλο {#emotions_dlg.rolleyes}


    jorge
    29.11.2008, 21:57

    Συμφωνώ απόλυτα με το Θάνο Μικρούτσικο οτι ο Ελευθερίου στα μάτια πολλών (απ' οτι διαβάζω εδώ, όχι όλων) εξευτελίζεται. Και το κακό είναι πως πλέον δεν έχει αφήσει κι έναν κορμό να πιαστούν όσοι προσπαθούν να τον δικαιολογήσουν...


    palmos
    30.11.2008, 14:28

    Και μένα προσωπικά μου ακούγεται λίγο βαριά η εκφράση "αυτοεξευτελίζεται"!

    Ο Μάνος Ελευθερίου έχει ένα συγγραφικό και στιχουργικό παρελθόν που δεν αμφισβητείται από κανέναν και δεν πρόκειται να κατέβει στην εκτίμησή μου εάν γράψει για την Πέγκυ Ζήνα ή για οποιαδήποτε Πέγκυ Ζήνα!

    Ωστόσο αυτό δε σημαίνει πως δεν μου "ξυνίζει" η ιδέα! Θα περιμένω για να ακούσω το αποτέλεσμα, αν και δε μου αρέσει η Πέγκυ Ζήνα και η φωνή της όχι απλά δε με συγκινεί καθόλου, αλλά με εκνευρίζει κιόλας!


    -----------------
    αλλά τί νόημα έχει το όνειρο χωρίς μικρές νοθείες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : palmos στις 30-11-2008 14:28 ]


    Kinezes_trexoun_gimnes
    01.12.2008, 15:51

    O λαικός κόσμος θα δεχτεί με αγάπη ακόμα ακόμα ενα τέκνο το οποίο έστω και τώρα μπαίνει στο δρόμο της μόνης ελπίδας και του φωτός!

    την ώρα που οι έντεχνοι (πρώην αδέλφια του) τον πετροβολούν εμείς τον αγκαλιάζουμε με στοργή και του ανοίγουμε διάπλατα την πόρτα της καλλιτεχνικής μας ψυχής.

    σήμερα καλωσορίζουμε έναν ακομα....αυριο πόσους?

    για περάστεεεεεεεεεεεεεε


    darbukaboy
    01.12.2008, 16:52

    Σεβομενος απολυτα ολες τις προαναφερθεισες αποψεις να πω με τη σειρα μου οτι εκτιμω παρα πολυ το εργο του κυριου Ελευθεριου και πιστευω οτι η συνεργασια του με την Πεγκυ Ζηνα ειναι κατι διαφορετικο και καινουργιο το οποιο μπορει να αποβει τελικα ακρως δημιουργικο.Ισως ειναι καιρος ν'απομυθοποιουμε μερικα προσωπα και να αρχισουμε να τα συνδεουμε με τα πιο συνηθισμενα ακουσματα της σημερινης μουσικης βιομηχανιας απλα και μονο για τον βιοποριστικο λογο(γιατι οπως και να το κανουμε σημερα το καλως εννοουμενο ποιοτικο τραγουδι εχει μειωθει).Μηπως ομως εκτος απ'αυτο το λογο εχουν αρχισει ακομα και οι λεγομενοι ''σκυλαδες'' να ερμηνευουν πιο διαφορετικα και εναλλακτικα τραγουδια;....


    sitzoune81
    01.12.2008, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 01-12-2008 στις 15:51 έγραψε...

    O λαικός κόσμος θα δεχτεί με αγάπη ακόμα ακόμα ενα τέκνο το οποίο έστω και τώρα μπαίνει στο δρόμο της μόνης ελπίδας και του φωτός!

    την ώρα που οι έντεχνοι (πρώην αδέλφια του) τον πετροβολούν εμείς τον αγκαλιάζουμε με στοργή και του ανοίγουμε διάπλατα την πόρτα της καλλιτεχνικής μας ψυχής.

    σήμερα καλωσορίζουμε έναν ακομα....αυριο πόσους?

    για περάστεεεεεεεεεεεεεε



    Στέλνουμε τον Μάνο Ελευθερίου στις αγκάλες σας μπας και δείτε άσπρη μέρα... κι αφού ολοκληρώσει το "έργο" του, να σας "αφανίσει", αλλάζοντας το ομιχλώδες τοπίο του ποπ σκυλολοίου...

    Φοβού του ποιοτικούς και στίχους φέροντες! "Δούρειος Ίππος" λέγεται η όλη φάση, μη χαίρεσαι...

    Α, και από πότε η Πέγκυ Ζήνα ανήκει στο "λαϊκό"?! Τί κακογουστιά είναι αυτή?!


    geordan
    01.12.2008, 22:39

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 01-12-2008 στις 17:30 έγραψε...

    Α, και από πότε η Πέγκυ Ζήνα ανήκει στο "λαϊκό"?! Τί κακογουστιά είναι αυτή?!



     

    Πες τα χρυσόστομε!

    Έχουν όλοι αυτοανακυρηχθεί σε κάτι. ’ι σιχτίρ πια. Ούτε στον ύπνο τους δεν έχουν δει τι θα πει λαϊκό κάτι τέτοιοι τύποι.

    Επί του θέματος...

    Για τον Μάνο Ελευθερίου, έχω ξαναγράψει ότι από τη μια είναι το οικονομικό (σεβαστό από όλους) και από την άλλη είναι η ματαιοδοξία. Όμως, μπορεί μια ευτέλεια να μην προκαλεί ευτελισμό της προσωπικότητας, αλλά η επανάληψη της βλακείας προκαλεί ευτελισμό.

    Προς το παρόν, όμως, δεν δικαιούμαστε να κρίνουμε. Όσο και να στοιχηματίζω ότι θα πρόκειται για τραγούδια κάτω του μετρίου, δεν αποκλείω να ακούσουμε τελικά και όμορφα τραγούδια με καλό στίχο, τα οποία η Ζήνα θα τα στηρίξει επαρκώς (στο δίσκο τουλάχιστον). ’λλωστε σαν επαγγελματίας έχει βάλει γυαλιά σε πολλούς.

    Εν ολίγοις, πιο σοφό είναι να κρίνουμε το αποτέλεσμα (τραγούδια) ως προς την ποιότητά του, παρά να προκαταβάλουμε κρίνοντας το παρελθόν των συντελεστών. Και αυτό φυσικά ισχύει χωρίς εξαιρέσεις. Όλοι δικαιούνται δίκαιη και αντικειμενική κρίση, όπως αξίζουν και δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες. Το κατά συρροή ατόπημα δεν συγχωρείται.

     


    heliasv
    03.12.2008, 12:29

    Μάνος Ελευθερίου και Πέγκυ Ζήνα... οκ... παράξενο ακούγεται... Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, χρειάζομαι λίγο χρόνο για να το χωνέψω και δεν μπορώ να έχω άποψη πριν ακούσω...

    Πιο πολύ θέλω να σχολιάσω τα λόγια του Θάνου Μικρούτσικου. Είναι ένας άνθρωπος που έχει γράψει μεγάλα τραγούδια, έβαλε στο στόμα του κάθε ανθρώπου την ποίηση του Καββαδία και γενικά έχει γράψει μια αξιοζήλευτη ιστορία στην ελληνική μουσική πραγματικότητα ΑΛΛΑ (!!!) μιλάει πολύ ρε παιδί μου... Στις συναυλίες όσες φορές τον έχω δει θα κάνει και το κύρηγμα του, στη τηλεόραση που θα βγει θα βγάλει και το δηλητήριο του για άλλους και γενικά δεν καταλαβαίνω όλη αυτή την αλλαζονία... Είδα στην τηλεόραση αυτό που έγινε με τον Θηβαίο και μπορώ να πω εκνευρίστηκα, θα προτιμούσα να είναι πιο διακριτικοί όλοι τους για να μας δείξουν τι σημαίνει ποιότητα και μέσω του χαρακτήρα.

    Φοβερή χροιά ο Θηβαίος, έχει επίσης γράψει και πολύ όμορφα τραγούδια αλλά πολύ φάλτσο στα λάιβ ρε παιδί μου, τον λατρεύω αλλά και λίγο σεμνότητα δεν βλάπτει! Το φάλτσο το αναφέρω πιο πολύ για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και για να δείξω ότι υπάρχει πάντα αντίλογος! Κανείς δεν είναι τέλειος! Η Ζήνα και η κάθε Ζήνα ζει μέσα από αυτό το σύστημα όπως το έχουν διαμορφώσει οι δισκογραφικές, τα media αλλά και ο κόσμος, επέλεξε να κάνει μια δουλειά και αυτή τη δουλειά (την οποία μπορεί να την απεχθάνομαι...) την κάνει σωστά! Σωστό δεν είναι πάντα το καλό ή το ποιοτικό όμως.

    Όπως θα έχετε καταλάβει τα έχω λίγο μπερδεμένα στο κεφάλι μου (έχω κοιμηθεί και 2 ώρες και δεν μπορώ να τα βάλω σε μία σειρά...{#emotions_dlg.tt2}) αλλά η σεμνότητα και η διακριτικότητα είναι μεγάλα προσόντα! Ποιότητα μπορεί να υπάρξει και χωρίς φάλτσα κύριοι Μικρούτσικοι (τι να πει δηλαδή κι ο αξέχαστος Φρέντυ Μέρκιουρι)! Τι είναι τελικά αυτό που καθορίζει την ποιότητα σε αυτή τη χώρα? Το ήθος του δημιουργού? Ο σκοπός που γράφεται ένα τραγούδι? Το πλήθος των συγχορδιών που χρησιμοποιούνται? Το πόσο φάλτσος είναι ο τραγουδιστής? (επιμένω στο φάλτσο γιατί έχουμε πήξει στους μουσικά αμόρφωτους έντεχνους σε αυτή τη χώρα...)

    Έχω κι άλλα πολλά να γράψω αλλά θα σας μπερδέψω στην κατάσταση που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή! Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου...