ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.857 μέλη

    Άδικη επίθεση στον 20χρονο!!!!!

    NikosRoman
    11.02.2009, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-02-2009 στις 12:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 09-02-2009 στις 13:36 έγραψε...

    Φιλε Ζεφυρος θα μπορουσα να γραψω εκατονταδες ιστοριες αστυνομικης βιας οι οποιες δεν πλησιαζουν καν στο "σε σκοτωνω" με "σκοτωνεις".Μπαινεις σε ενα αστυνομικο τμημα για να δηλωσεις οτι σε εκλεψαν και το πρωτο που κανουν ειναι να δουν εαν "απασχολεις".(ξερεις φανταζομαι τι ειναι αυτο).Αν ναι,τοτε μεσα μαζι με τους αλλους.Αυτοφορο,φωτογραφιες,αποτυπωματα κλπ.Βια?Μπορει για σενα οχι.Για εμενα ομως ναι.Και αυτος ειναι ο λογος που γραφω για κρατος κοινωνικης αδικιας.Δεν υπαρχει κανενας να προστατεψει οχι μονο την περιουσια σου,αλλα ουτε και την οικογενοια σου απεναντι σε εμενα που οπως γραφεις σφαζομαστε.Δεν χρειαζεται να φτασεις εκει για να βγαλεις "κανονες βιας".Και με  αυτους τους κανονες δεν συμφωνω.Βια?Την καταδικαζω.Αλλα βια δεν ειναι μονο να σκοτωσεις,ειναι πολλα πιο πριν νομιζω.
    Οσον αφορα το αλλο με την σφαιρα ,επιμενω.Γιατι θα βγει κατι καλο απο αυτο.Τωρα ισως μερικα νεα παιδια καταλαβουν οτι το δημοσιο σε ορισμενες θεσεις δεν σου χαριζει μονο εξασφαλιση και νταηλικι αλλα εχει και ορισμενο κινδυνο.Γιατι εγω θα πρεπει να σκεφτομαι οτι αν δουλεψω κουριερ θα με φαει κανενα αυτοκινητο που θα παραβιασει ενα στοπ,ενω ο μπατσος οτι θα την βγαλει καθαρος στο δικο του επαγγελμα?(Αυτο νομιζω αφορα πολλα επαγγελματα)
    Τελος ενω κατα βαση συμφωνω με τον τροπο που μου απαντας (γιατι δειχνη οτι σκεφτεσαι),διαφωνω καθετα ,αντιθετα ,οριζοντια και οπως αλλιως θελεις με αυτο το τελευταιο που γραφεις."Να ασκησεις παρανομα βια"(????).Αρα μονο νομιμα!!!!Εδω φιλε μου και αν υπαρχει θεμα!!!!!Η πετρα που θα ριξω ειναι παρανομη,ενω η γλοπια που θα φαω ειναι νομιμη??Αυτο εννοεις?Γιατι απο αυτο καταλαβαινω και πολλα αλλα.Οτι μαλλον θα επρεπε να κατσω στα αυγα μου και να μην διαφωνω με τιποτα??

    Χαιρομαι για την ανταλλαγη αποψεων και για την συζητηση επισης φιλε μου!!

    Να απαντησουμε σε ενα ενα.

    Προφανώς, το να σου ριξει μια με το γκλομπ στα καλα καθουμενα ειναι και αυτο παρανομη βία. εννοειται. Νομιμη θα ηταν αν πήγαινες να τον βαρεσεις με ενα καδρονί. Αλλα εκει μπαινουμε στον φαυλο κυκλο.

    Προφανως ΔΕΝ πρέπει να κάτσεις στα αυγα σου. Πρέπει να διαμαρτυρηθείς για κατι το οποίο θεωρείς πως ειναι εναντίον σου. Η διαφωνία μου και με άλλους προλαλήσαντες παλιότερα, είναι πως η διαμαρτυρία μας πρέπει να ειναι σε σεβασμό με το κοινωνικό συνολο και με ειρηνικό τρόπο. Αν πετάξω μια πετρα πανω του, εγω δεν θα νιωσω αδικημενος αν με βαρέσει. Γιατί και εγω, αν καποιος μου πεταξει μια πετρα, θα παω και θα τον βαρεσω!!

    Αυτά επί της αρχης. Προφανως θα συμφωνησω μαζί σου πως εχουν υπάρξει πολλές περιπτώσεις αστυνομικής αυθαιρεσίας. Αλλά τις εξαιρέσεις - ακομα και εαν δδεν ειναι σπάνιες - δεν πρέπει να τις χρησιμοποιούμε σαν μπουσουλα και κανόνα.

    Παλιότερα ειχα κατεβει σε 2 φοιτητικές πορείες με συλλόγους του Πολυτεχνειου. Καναμε την πορεία μας ειρηνικά, φτασαμε στη βουλή, καθισαμε λίγο και φυγαμε και δεν μας αγγιξε κανεις. Οι ματατζήδες στην πορεία περπατούσαν δίπλαμας, αλλά δεν εγινε τιποτε απολύτως, γιατί εμείς δεν ειμασταμ κάφροι να αρχισουμε τα μπαχαλάκια.

    Και στο κατω κατω της γραφής, μπες και στην ψυχολογία του 20χονου ματατζη-γιδοβοσκού, τον οποίον τον εχουνε σαν τον μαλακα να καθεται ορθιος και να τρώει πέτρες, μπογιες και μολοτοφ. Ειναι στατιστικά βεβαιο πως θα χασει τον ελεγχο και θα ξεσπάσει. Για να μην φτάσουμε σε αυτο το σημειο, πρεπεπι να περιφρουρουμε τους αγωνες μας.

    Οσο για τον ελεγχο που λες μολις μπεις στο αστυνομικο τμημα...ε, εαν εισαι καταζητούμενος, ειναι αλλο θεμα! εμενα παντως δεν μου εχει τυχει οσες φορές εχω πάει.



    Σωστος  και η περιφρουρηση αναγκαια.

    Θα γραψω μονο πολυ συντομα για την εμπειρια μου στο αυτοφωρο γιατι ισως εχω αφησει να εννοηθει οτι ειμαι του ποινικου δικαιου.Περυσι(2008) πηγα στο αστυνομικο τμημα Καλλιθεας να τακτοποιησω μια οικονομικη εκρεμμοτητα της αποθανουσας μητερας μου.Εκρεμμοτητα δεκαετιας.Ηθελα μονο το γνησιο υπογραφης για να το υποδειξω στην εφορια.
    Αφου αφησα τα χαρτια μαζι με την ταυτοτητα μου ,περιμενα στον διαδρομο.Μετα απο μιση ωρα με φωναξαν για να μου αναγγειλουν την κρατηση μου για χρεη προς το δημοσιο.
    Στην ερωτηση μου πως το εμαθαν(αφου το χαρτι δεν εγραφε κατι σχετικο) και οτι πηγα ηδη στην εφορια να το κανονισω ,πηρα την απαντηση οτι τους ψαχνουν ολους γιατι απο τους Ολυμπιακους Αγωνες και μετα εχουν διαταγη να μπουζουριαζουν κοσμο καθ'οτι το κρατος μαζευει λεφτα απο προστιμα,δικαστικα εξοδα κλπ.(Δεν χρειαζεται να τονισω οτι η Ευελπιδων ειναι μαγαζι γωνια για το κρατος!!!).
    Μου πηραν λεφτα ,κινητο,χαπια για το στομαχι μου και με εβαλαν σε εναν προθαλαμο μαζι με αλλους εικοσι.Απο τους εικοσι οι δεκα ειχαν ερθει σαν και εμενα.Για ασχετη δουλεια.
    Ο ενας χρεος στο ΙΚΑ,ο αλλος στο ΤΕΒΕ,ο αλλος για διαβατηριο κλπ.Ολοι ομως σε ρυθμισεις χρεων και με χαρτια που εφερναν οι οικογενοιες τους για να τα επιδειξουν.
    Το βραδυ εννοειται πισω απο τα καγκελα,δακτυλικα αποτυπωματα,και την αλλη ημερα στην ΓΑΔΑ για φωτογραφιες και βεβαια ολη την ημερα με χειροπεδες μαζι με καποιον που ειχε ληστεψει ενα μαναβικο.
    Τελος κατα τις 4 (την επομενη)στο δικαστηριο οπου και πηρα αναβολη.Εννοειται οτι ολες τις ωρες τα μπατσακια νταηδες εκαναν τον ψυχολογικο τους πολεμο για το ποσο βαθια θα μας χωσουν μεσα και τετοια.(Αυτο για 15 ωρες απο τις 22 που εκατσα μεσα)
    Εγω βεβαια μεγαλωμενος στην Αμερικη οπου ο σεβασμος και ο φοβος απεναντι στην αστυνομια ειναι σε αλλο επιπεδο (οσο δυσκολο και αν ειναι να το πιστεψει καποιος)τους ειπα οτι αυτα τα χιτλερικα δεν με τρομαζουν ,και ετσι με αφησαν ησυχο.
    Δεν διαλεξα να δειξω το Αμερικανικο διαβατηριο μου για να με βγαλουν εξω σε λιγοτερο απο μια ωρα αλλα δεν μασαω κιολας απεναντι στα γουρουνια.(Τα Ελληνικα εννοειται).
    Φταιει το σκουλαρικι μου?Η μακρυα κομη μου?ΟΧΙ.
    Φταιει το οτι ξερω τα δικαιωματα μου(γιατι αυτο ειναι Αμερικανικο προνομιο).
    Και απο τοτε τους χρεωνω 5 ευρω την πετρα και αν βρεθει στοχος 10 ευρω.
    Αυτα τα λεφτα τα αφαιρω καθε φορα που τρωω εγω μια πετρα στο κεφαλι.
    ΝΑΙ και αυτο γινεται.Και ειναι εις γνωση μου και αναλαμβανω και την ευθυνη.
    Ο ελεγχος εχει χαθει εδω και καιρο.Η δραση σε οσα μου ανηκουν και δεν μου τα δινουν ειναι μια.(Οχι η βια.Ειμαι πολυ ησυχος).Να γνωριζω τα δικαιωματα μου και να μετεχω ενεργα.
    Οποιος δεν μπορει να ακολουθησει μην με κρινει σαν καθηγητης γυμνασιου και να αφησει τον αγωνα σε αυτους που μπορουν.Απο θεωρια πηξαμε ,απο πραξη........
    Επισης εχω τονισει στους φιλους και γνωστους να σταματησουν να με λενε "αμερικανακι" γιατι δεκα χρονια τωρα ,γνωρισα πιο πολλα Αμερικανακια εδω ,απο οτι εκει που ημουν.