ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη
    roulagerakaki
    18.01.2009, 01:26

    ΗΡΕΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΜΕ 3-4 ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ!


    noizreduction
    18.01.2009, 01:33

    Παράθεση:

    Το μέλος roulagerakaki στις 18-01-2009 στις 01:26 έγραψε...

    ΗΡΕΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΜΕ 3-4 ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ!



     

    Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με αυτο.


    mitaras
    18.01.2009, 09:26

    Προς τον ΗΧΟΛΗΠΤΗ

    Εγώ επιμένω πως είσαι ανηλεής ψεύτης!!! Πες μας ποιό ήταν το κλαμπ (το όνομά του) και ανάφερε ονομαστικά τους καλλιτέχνες που εμφανίζοντο εκείνο το βράδυ, διότι θέλω να το ψάξω. Διαφορετικά, αν δεν το κάνεις σημαίνει ότι η επιχειρηματολογία σου είναι αισχρά ψευδής και αβάσιμη. Και σε λυπάμαι για τις μεθόδους σου, που θυμίζουν κυρα-Κατίνα.

    Όσο για την κοπελιά που ζήτησε να μην γίνεται τόση φασαρία για ένα συγκρότημα με τέσσερα μόνο καλά τραγούδια -και εσύ συμφώνησες, βέβαια,- την πληροφορώ ότι οι 2002GR έχουν συνολικά (μέσα σε 30 χρόνια ζωής 1973-2003) κάνει 13 δίσκους. Ένας πολύ λογικός και αξιοπρεπής αριθμός, νομίζω, που παρουσιάζει μια ολοκληρωμένη εικόνα της μουσικότητάς τους. Τον ονομάζω λογικό και αξιοπρεπή αριθμό, διότι φανερώνει πως το συγκρότημα αυτό έβγαλε, κατά μέσο όρο, κάτι λιγότερο από 1 δίσκο κάθε 2 χρόνια, την στιγμή που άλλοι φαφλατάδες και υπερφίαλοι καλλιτέχνες βγάζουν δίσκο κάθε 6 μήνες (χωρίς να έχουν κάτι αξιόλογο -μουσικά- να πουν) πνίγοντάς μας στις μπούρδες και τις ανοησίες, εκμεταλλευόμενοι το συμβόλαιό τους με δισκογραφικές εταιρείες και κυνηγώντας το πως θα κάνουν hit! Καριερίστες του κερατά, δηλαδή). Η δισκογραφία των 2002GR δείχνει την σύνεσή τους και την αδιαφορία τους για πλουτισμό και καριέρα (ντε και καλά) όπως κάνουν άλλοι.  

    Ακόμα, θεωρείς προσόν το ότι μερικές μπάντες ΔΕΝ έχουν διαλύσει και παίζουν ακόμη μαζί!!! Έλεος!!! Δηλαδή οι 2002GR είναι οι μοναδική μπάντα του κόσμου που διαλύθηκε? Όσα συγκροτήματα διέλυσαν ήσαν κακά? Πρέπει να γίνουμε πολύ κακεντρεχείς, νομίζω, για να πιστεύουμε κάτι τέτοιο. Διαχρονικότητα σημαίνει να ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ τα τραγούδια ενός συγκροτήματος επί χρόνια μετά την διαλυσή του, όχι να είναι το συγκρότημα μαζί και να παίζει χωρίς να έχει διαλυθεί!! 

    Δεν μας είπες αν μπήκες στο u-tube να δεις πόσοι νέοι καλλιτέχνες είναι υπερήφανοι που παρουσιάζουν το ρεπερτόριο των 2002GR. Είναι τόσο πολύ υπερήφανοι, που θέλουν να προβάλλουν και το βιντεάκι τους παίζοντας 2002GR, σίγουροι ότι ασχολούνται με κάτι ποιοτικό και διαχρονικό!!! (-και φυσικά, αποστομώνοντάς σε-) 

    Νομίζω ότι η γνώμη των καλλιτεχνών (στην προκειμένη περίπτωση, αυτών που έβαλαν στο u-tube το βίντεό τους στο οποίο παίζουν τραγούδια των 2002GR) νέων και παλαιών, έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την γνώμη των ηχοληπτών. Αυτή η σελίδα το αποδεικνύει περίτρανα. Όλοι όσοι γράφουν εδώ ασχολούνται με καλλιτέχνες, όχι με ηχολήπτες!

    Περαστικά! 


    moufidis
    18.01.2009, 10:52

    Να κάνω την παρέμβαση μου, γιατί κάτι δεν έχω καταλάβει.

    Οι 2002GR είναι καλοί απλά και μόνο επειδή οι άλλοι είναι υπερφίαλοι/φαφλατάδες/χιτάκιδες κλπ κλπ κλπ;


    noizreduction
    18.01.2009, 11:09

    Mitaras, εχεις προσωπικο μηνυμα για τις πληροφοριες που θελεις. Προκειται για γνωστη καφετερια/μπαρ της περιοχης του κεντρου Πειραια. Εφοσον δεις το pm θα ηθελα να διαβεβαιωσεις και τα υπολοιπα μελη πως ελαβες γνωση ολων των πληροφοριων που ηθελες. Επισης να σημειωσω πως περα απο ηχοληπτης ( που ασκω ως επαγγελμα ) ειμαι και μουσικος, οποτε μπορω να κρινω.

     

    Επισης θα ηθελα απο καποιον admin/mod εαν τιθεται θεμα προσωπικης προσβολης μελους ( εμενα ) απο τον mitaras. Με κατηγορει ως ψευτη και θεωρω πως κανει trolling ξεκαθαρα. Ευελπιστω ετσι ωστε να γινουν οι απαραιτητες κινησεις εκ μερους του site για την τηρηση των κανονων που ο ιδιος συμφωνησε κατα την εγγραφη του στο forum. Επισης μειωνει την επαγγελματικη ιδιοτητα του ηχοληπτη κι αυτο ειναι προσβλητικο οχι μονο απεναντι μου, αλλα και σε οσους ασκουν το ιδιο επαγγελμα.

     

    Λυπαμαι παρα πολυ που υπαρχουν ακροατες σαν κι εσενα παντως. Και περισσοτερο λυπαμαι μιαμ παντα που εχει τετοια ποιοτητα ακροατων.


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 18-01-2009 11:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 18-01-2009 11:18 ]


    johnfrusciante
    18.01.2009, 12:35

    noize..απολαυσε το ρε συ..ενταξει...το παλικαρι γουσταρει 2002GR γιατι του αρεσουν..απλα δεν  καταλαβαινει οτι η μουσικη ικανοτητα δεν ερχεται με επιβολη..ουτε με εντολες "τιμηστε τους"...να τιμησω μια μπαντα απο τις χιλιαδες που πιασαν μια κιθαρα κ γραψαν 3 συγχορδιες..για το παλικαρι απ οτι φαινεται του ειναι αρκετο αυτο...ενταξει..το θεμα ειναι οτι ειναι σεβαστο..αυτο που δε καταλαβαινει αυτος ειναι οτι ειναι επισης σεβαστο κ μεις να τους θεωρουμε μια αδιαφορη μπαντα που περασε κ δεν ακουμπησε..ολα τ αλλα δεν εχουν σημασια..

     

     


    tsibitos
    18.01.2009, 15:15

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 18-01-2009 στις 12:35 έγραψε...

    noize..απολαυσε το ρε συ..ενταξει...το παλικαρι γουσταρει 2002GR γιατι του αρεσουν.

     


     

    Δεν νόμιζω ότι απλά του αρέσουν. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ο mitaras είναι μέλος των 2002GR και αντί να μας πει όμορφα την αποψή του για την μπάντα του μας κάνει να την αντιπαθούμε ποιο πολυ.

    Όντως ρε φιλε Mitaras. Τρία - τέσσερα καλά τραγουδάκια έχουν που και αυτά με την σειρά τους είναι σουξέ της εποχής. Δηλαδη εάν τύχει και ακούσω ποτέ στο ράδιο την "Μαγική Αυλή" ίσως και να το αφήσω αλλά δεν θα τρελάθω κιόλας. Και εάν θες να είσαι πλέον σωστός απέναντι στο φίλο Noise αλλά και στο forum σε προτρέπω και γω να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα του αλλά και να μας πεις την πραγματική σου ταυτοτητα και αν δεν θες τουλάχιστον επιβεβαιωσε μας αυτό που έχουμε καταλάβει όλοι, ότι δηλαδή έχεις κάποιο κέρδος (ποσοστά;;) από τους 2002GR.

     

    (Και για να σε προλάβω, πριν με ρωτήσεις, ναι αμφιβάλλω ότι είσαι απλά ένας αγνός fan του συγκροτήματος)

    (και ναι δεν πιστεύω ότι είσαι 25 χρονων...)


    ANTKX
    19.01.2009, 00:11

    Αγαπητοί φίλοι του forum χαμηλώστε λίγο τους τόνους … Είμαι λάτρης των 2002 GR αλλά η όλη τροπή της συζήτησης και η επιχειρηματολογία που βάλλει σε προσωπικό επίπεδο άτομα που εξέφρασαν τη γνώμη τους πιο πάνω δεν με εκφράζει… Καλώς οι κακώς οι 2002 γράψανε ιστορία και συνεχίζουν να γράφουνε αφού οι αυλαία για το συγκρότημα από όσο γνωρίζω δεν έχει πέσει ακόμα. Σε μια συνέντευξη του  ο Ηλίας Ασβεστόπουλος είχε υποστηρίξει το 2007 πως η αυλαία του συγκροτήματος θα κλείσει όταν κυκλοφορήσει cd me live τους. Αν ήταν μέλος των 2002 GR o  mitaras  θα το γνώριζε αυτό όπως και επίσης  θα γνώριζε πως το 2006 είχαν βγάλει δίσκο –με τα όσα έχει πει τουλάχιστον φαίνεται να μην το γνωρίζει  . Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν το συγκρότημα είναι αποδεκτό ακόμα στον κόσμο. Εγώ τους ακούω και θα εξακολουθώ να τους ακούω ακόμα και αν είμαι ο μόνος άνθρωπος στο πλανήτη που το κάνει. Παραδέχομαι πως το συγκρότημα αναλώθηκε αρκετά στο να αναμασάει παλιές του επιτυχίες αλλά αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο ακόμα και τώρα για να εξακολουθώ να τους ακούω …Ούτε και θα αναλωθώ αν από «τεχνικής» άποψης ο ήχος και ο στίχος τους είναι κάτι το ψαγμένο.. Σε εμένα όπως και σε πολλούς το άκουσμα κάποιων τραγουδιών τους είναι συνδεδεμένο μια συναισθήματα για αυτό δεν θα αρνηθώ να τους ακούω και το 2032 .Έτσι δεν θα σταματήσω να μοιράζομαι την αγάπη μου για τους 2002 GR ακόμα και ανάμεσα σε αγνώστους… και δεν  το κρύβω ότι εισπράττω μεγάλη χαρά  όταν βλέπω πως το video που ανέβασα στο youtube «δεν είσαι έρωτας εσύ» έχει ξεπεράσει τις 21.000 εμφανίσεις που σημαίνει ότι σε κάποιος  σημαίνει κάτι αυτό το τραγούδι ας είναι και ελάχιστοι…Έτσι μπόρεσα να γίνω η αφορμή σε κάποιους  να επαναφέρουν σκέψεις και συναισθήματα που η μαζική παραγωγή τραγουδιών τα σπρώχνει στην αφάνεια..


    mitaras
    19.01.2009, 03:41

    Έλαβα προσωπικό μνμ από τον noizreduction και μου έδωσε στοιχία τα οποία τα διασταύρωσα με την ιδιοκτήτρια του μπαρ που αναφέρει  (μόλις τώρα) και, όντως, λέει αλήθεια για την extra εμφάνηση του μπασίστα των 2002GR. Η ιδικτήτρια του μπαρ, όμως, μου είπε και κάτι άλλο: ότι οί θαμώνες εκείνο το βράδυ ενθουσιάστηκαν τόσο με τον μουσικό που εκτός του ότι τραγουδούσαν μαζί του τα τραγούδια του, φώναζαν και ρυθμικά στο μεταξύ των τραγουδιών διάστημα ζητώντας να παίξει και άλλο κομμάτι. Τώρα, ποιοί ήταν αυτοί που ζήτησαν από τον noizreduction να κλείσει τον ήχο, μόνο ο ίδιος το γνωρίζει. Unus testis, nullus testis, είναι νομικός όρος και σημαίνει: ένας μάρτυρας ίσον κανένας μάρτυρας. Όποιος επιθυμεί, μπορεί να τον πιστέψει! (Φυσικά όποιος θέλει μπορεί και πιστέψει πως εγώ λέω ψέμματα).

    Ακόμη στο ΠΜ μου λέει ο noizreduction ότι τα σχόλιά μου έκαναν κακό στην μπάντα. Νομίζω πως αρκετοί είναι οι συρουμίτες που δεν επηρεάστηκαν καθόλου ούτε από την παρέμβασή μου ούτε από την επιχειρημένη λασπολογία του noizreduction. Δεν θέλω να κάνω παραθέσεις, μπορεί όποιος θέλει να ξανακοιτάξει τα σχόλια των συνρουμιτών (όπως του ΑΝΤΚΧ που δηλώνει καθαρά ότι θα ακούει την μπάντα μέχρι το 2032).

    Δεν νομίζω να έφερα αρνητικό κλίμα στο room. Απλά, πιστεύω ότι οι καλές προθέσεις του παρόντος χώρου υποδοχής να δέχεται και θετικά και αρνητικά σχόλια των συνρουμιτών μπορεί να γίνουν αντικείμενο εκμετάλλευσης από κακεντρεχείς. Γι΄αυτό θα προτιμούσα να γράφω μόνο τα θετικά μου σχόλια και τα αρνητικά να τα πετάω στη θάλασσα (παρ΄όλο που δεν είμαι Πειραιώτης και δεν ξέρω από που έβγαλε τέτοιο συμπέρασμα ο noizreduction)

    Μου ζητάς συρουμίτη noizreduction να σου ζητήσω συγγνώμη που σε είπα ψεύτη. Θα το κάνω υπό όρους:

    1. Θα παραδεχτείς και εσύ ότι το βράδυ που μας περιγράφεις, το κοινό υποδέχθηκε με ενθουσιασμό τον μουσικό που αναφέρεις, γιατί αυτή είναι η αλήθεια.

    2. Θα παραδεχτείς ότι το να κρίνουμε έναν μουσικό από το δερμάτινο παντελόνι και τις μπότες είναι κατινιά.

    (πριν τρείς βδομάδες πήγα στο άνοδος stage στην Πειραιώς και είδα το πρόγραμμα. Ο Κώστας Τουρνάς φορούσε δερμάτινο παντελόνι. Δεν σταμάτησα να είμαι ανατριχιασμένος από την εξαιρετική του παρουσία και την γλυκύτητα των τραγουδιών του)

    Μόνο με καλή καρδιά έχει μέλλον αυτός ο κόσμος. 

     


    Oraclas
    19.01.2009, 13:29

    Δεν θέλω να ανεβάσω τα αίματα, ούτε να προκαλέσω. Πιστεύω ότι αν σου αρέσει κάτι μπορείς να το πείς το ίδιο και αν δεν σου αρέσει. Προβάλουμε καθαρά προσωπικές γνώμες και ο καθένας ανάλογα με τα μουσικά βιωματά του κρίνει κατάλληλα. Προσωπικά μου αρέσουν οι 2002 GR. Ίσως αν και μόλις 32 ήμουν, επειδή ήμουν μπροστά σε ένα live που είχαν γύρω στο 84 στην Καλαμάτα σε διακοπές με τους γονείς μου. Σίγουρα τα κομμάτια τους δεν είναι τα πιο γνωστά, αλλά είναι διαχρονικά. Δεν έχουν μόνο τέσσερις επιτυχίες.

    "Μαγική Αυλη","Είπες πως","Δεν είσαι έρωτας εσύ","τι να σου προσφέρω","Άννα","Μία ξένη","Αύριο"... ειδικά το τελευταίο κομμάτι έχει πολύ καλή εισαγωγή που θα ζήλευαν πολλά νεότερα συγκροτήματα. Αλλά πάλι προβάλω προσωπικές εικόνες, τίποτα παραπάνω. Πρέπει να κρίνουμε μία δισκογραφία και όχι μόνο μερικά τραγούδια. Ο αδελφός θεωρεί τους Eagles 'καταραμένους' γιατί όπως λέει χαρακτηριστικά, μόνο το Hotel California έκαναν σαν επιτυχία, αλλά έχει μεγάλο άδικο. Το Seven Bridges Road, το take ti easy.. Είναι πολύ άδικο να κρίνουμε ένα συγκρότημα, έναν μουσικό από το αν μας αρέσει ή όχι η δουλειά του.

    Τα Ελληνικά ροκ συγκροτήματα άργησαν να μπούν στο προσκήνιο. Επηρεασμένοι από ξένους ήχους είχαν πολύ λίγους αντιπροσώπους και ιστορικά απλά γνωρίζω ότι την δεκαετία του 70 και αρχές του 80 είχαν κάποια έξαρση (κύτταρο κλπ). Δεν πρόλαβα αυτό το ρεύμα. Όμως το γεγονός ότι ακόμα τα παλιά τραγούδια ακούγονται και πολλοί νέοι καταφεύγουν σε διασκευές για να γίνουν γνωστοί κάτι μας λέει. Σιδηρόπουλος, Κατσιμιχαίοι, Γερμανός, Καζούλης, Μαχαιρίτσας, Πορτοκάλογλου, Παπακωνσταντίνου, Τουρνάς φυσικά, Πυξ Λάξ, Λευκή Συμφωνία (πόσοι της ηλικίας μου άραγε τους ξέρουν), Πανούσης (φωνάρα), Ζιώγαλας, Κηλαιδόνης, Ριφιφι, Socrates, Μηλιώκας, Τρύπες και η λίστα συνεχίζεται.. και σίγουρα έχω ξεχάσει πολλούς.

    Πιστεύω πως πρέπει να γίνει αναφορά για πολλά από αυτά τα συγκροτήματα. Τηλεόραση δεν πολυ βλέπω, αλλά να τι λείπει από την τηλεόραση. Μία ή δύο καλές μουσικές εκπομπές. Όχι με επίκαιρη μουσική ούτε με επιτυχίες της μίας νύχτας, αλλά με αφιερώματα, να μαθαίνουν οι νέοι (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και να θυμούνται οι παλιοί.





     

     


    noizreduction
    19.01.2009, 13:53

    Μιταρας

    1) Προφανως κανεις ενα μεγαλο λαθος, διοτι η ιδιοκτητρια βρισκοταν πισω απο το μπαρ κι οχι μεσα ή κοντα στο κοινο. Εκτος εαν πηγε σε καθεναν απο το κοινο κι ακουγε τι ελεγαν! Το οτι καποιοι τραγουδησαν το "Εσυ μου πες πως μ'αγαπας...." δε σημαινει πως δεν υπηρξαν και καποιοι που γελουσαν και τραγουδουσαν, οπως το εκανε βεβαια και το κοινο στην Ανιτα Πανια.

    Αρχιζω να πιστευω πως προσπαθεις με οποιοδηποτε τροπο να αποδειξεις το αντιθετο. Παρολαυτα ξερω πολυ καλα τι εζησα, ξερω πολυ καλα τι ακουσα απο το κοινο και ξερω επισης πολυ καλα πως εκανα τη δουλεια μου οπως ακριβως ειχα συνεννοηθει με την ιδιοκτητρια του μαγαζιου.

    Μ'αρεσει που την πηρες τηλεφωνο και επιβεβαιωσες πως οντως τραγουδησε ο μπασιστας στο μαγαζι. Αυτο αποδεικνυει πως κανενα σημειο απο τα λεγομενα μου δεν ηταν ψευδες! Αρα, ειναι πραγματικα χαζο να αποδεικνυεις πως οντως ηταν εκει ο καλλιτεχνης, αλλα δεν εγιναν ολα οπως τα ειπα, εφοσον εαν δε με συνεφερε ( οπως το θετεις ) δε θα ελεγα καν ουτε το μαγαζι.

    Το κοινο ειναι ενα παραξενο πληθος ανθρωπων. Σε ενα κοινο 100 ατομων, λογικο ειναι ορισμενοι να διασκεδασαν με αυτο που ακουγαν κι εβλεπαν, οπως λογικο ειναι ( εστω και με την απλη στατιστικη ) να υπηρξαν και μεριδες του κοινου τραγουδαγαν γελωντας ειρωνικα και πεταγοντας τις συγκεκριμενες ατακες.

     

    Πρεπει να διορθωσεις το τροπο με τον οποιον προσπαθεις να υποστηριξεις την αγαπημενη σου μπαντα!Αν μη τι αλλο, κανεις τρομερη ζημια στο image της και δε νομιζω πως αυτη τη στιγμη πρεπει να υποστουν κατι τετοιο οι 2002GR.

     

    2) Εαν εσενα ο σκοπος σου ειναι να ακουνε τη μπαντα, τοτε καλως. Υπηρξαν ομως πολλα μελη που διαβασαν τη συζητηση, εκριναν απο τη συμπεριφορα σου τι ειπες και επιβεβαιωσαν μεσα τους αυτο που πιστευαν για τους οπαδους ( κι οχι ακροατες ) συγκροτηματων.

    Το προβλημα ειναι πως το ιδιο το συγκροτημα δεν εκανε τιποτα για να παρεξηγηθει. Εσυ φροντισες να υπερασπιστεις ενα γεγονος που ανεφερα λεγοντας πως ειμαι ψευτης ( πραγμα που αποδεικτηκε πως δεν ηταν ) και πως δεν εχω το δικαιωμα κρισης! Δε ζητας συγνωμη!

    Συγνωμη φιλε μου, αλλα συγνωμη με ορους δε δεχομαι. Ζητα την ξεκαθαρα, γιατι εγω περιεγραψα ακριβως την ιστορια που εζησα. Εσυ χρειαστηκες αποδειξεις κι οπως ειδες ΟΝΤΩΣ εγινε η βραδια που περιγραφω! Μην προσπαθεις να αποδειξεις την κατωτεροτητα του μαρτυρα που ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ και ΑΚΟΥΣΕ τι του ειπαν!

     

    3) Στο προφιλ σου δηλωνεις Ναυτιλιακος Πρακτορας και περιοχη..Πειραιας! Συγχωρα με, αλλα συνηθως βαζουμε την περιοχη που μενουμε κι οχι την περιοχη που εργαζομαστε...

    Μηπως τελικα ησουν εσυ εκεινη την ημερα πανω στο μικροφωνο; Αν ναι, τοτε μου χρωστας κι ενα ευχαριστω που διορθωσα λιγο το ΕQ της φωνης. Υπαρχουν κι αφανεις ηρωες που δουλευουν για εσας!

    4) Μπορει εσυ να εισαι επιρρεπης στα δερματινα παντελονια. Γουστο σου αυτο! Οταν ομως το δερματινο παντελονι συνδυαζεται και με μια υπεροψια στο μικροφωνο, τοτε μαλλον ειναι αχτυπητος συνδυασμος για κριτικη!

    Αλλα ξεχασα...Δεν ησουν εκει, οποτε δεν ξερεις πως εγινε η ιστορια...'Η μηπως ησουν και δε θες να το ομολογησεις?

     

    5) Οταν ο Τουρνας εγραφε κομματαρες, οι 2002GR εψαχναν να βρουν που ειναι τα ακκορντα. Οποτε μην κανεις συγκριση εναν Καλλιτεχνη ( που το δειχνει με τη ζωη του κιολας ) με εναν καλλιτεχνη ( που ψαχνεται να βρει διεξοδο να ακουστει σε 100 ατομα, λες και ειναι στο ΡΟΔΟΝ LIVE ).

     

     

    Νομιζω πως για μενα το γεγονος εχει κλεισει. Εφοσον η ιστορια μου επιβεβαιωθηκε απο τον ιδιον τον mitara, καταλαβαινουμε ολοι πως δεν ειχα κανενα λογο να κανω ψευδη αναφορα στο γεγονος. Εκτος εαν ειπα τα μισα αληθεια και τα μισα ψεμματα!

     

     

    Ευχαριστω ( εαν ολα αυτα δεν υποβιβαζουν το επιπεδο των 2002GR, σιγουρα αποδεικνυουν πως οι "ορκισμενοι" οπαδοι μιας μπαντας μπορουν προκαλεσουν μεγαλυτερη ζημια )


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 19-01-2009 14:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 19-01-2009 15:36 ]


    noizreduction
    19.01.2009, 13:53

    Επισης, ειναι τραγικο να υποβιβαζεις πριν κατι post την προσωπικοτητα ενος ανθρωπου που δε ξερεις και υστερα να αναζητας καπου να πιαστεις ωστε να γλυτωσεις τα χειροτερα!

     

    Πραγματικα, η καλη καρδια χρειαζεται. Οταν λειπει τελειως ομως το μυαλο και η ηθικη, τοτε τι να την κανεις;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 19-01-2009 13:55 ]


    jorge
    19.01.2009, 14:25

    Παιδιά, δεν χρειάζονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί εκατέρωθεν. Το θέμα εξελίσεται πλέον σε προσωπικό, κάτι που δεν μας ενδιαφέρει εμάς του υπόλοιπους. Γράψατε αρκετά κι ο καθένας θα βγάλει συμπεράσματα (αν και κατά τη γνώμη μου κανένα συγκρότημα δεν χαρακτηρίζεται από μεμονωμένες συμπεριφορές).

    Ας αφήσουμε λοιπόν τον κόσμο να συμπληρώσει τη γνώμη του για τους 2002GR. Ευχαριστώ.


    noizreduction
    19.01.2009, 14:34

    Οπως δηλωσα κι εγω, το θεμα εχει κλεισει επι του δημοσιου forum. Ο καθε ενδιαφερομενος ειναι ελευθερος να βγαλει τα συμπερασματα του. Ζηταω συγνωμη που χαλασα το θεμα του geohakis, αν και ηρθε απροσδοκητα υστερα απο προσωπικη επιθεση.


    vasilis23
    19.01.2009, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος geohakis στις 16-01-2009 στις 23:11 έγραψε...

    δυστυχως βλεπω πως ακομα και το 2009 γραφονται ασχημες κριτικες για τους 2002GR. το 1982 οταν εγινε χρυσο το VOL3,ειχε πουλησει πανω απο 60.000 κομματια.δεν βαζουμε και την cd εκδοση απο το 1995 που εχει πουλησει περιπου 20.000 μεχρι σημερα. μην ξεχναμε πως το 82' δεν υπηρχαν ελληνικα videoclip, και στο ραδιο ηταν μονο 2με 4 νομιμους ραδιοφωνικους σταθμους,και 2 καναλια στηνtv. σημερα???? ποσα ραδιοφωνα εχουμε?????,ποσα καναλια στην tv εχουμε????,ποσα περιοδικα εχουμε????. και ΜΟΝΟ ΜΕ 5000 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΥΣΟ. EKEI KATANTHΣΑΜΕ, ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ. ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΩΡΑ ΣΑΣΑ ΜΠΑΣΤΑ,ΒΑΣ ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ,ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΣΤΕ ΤΟΥΣ 2002GR. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΗ ΤΟΥ ΜΠΑΣΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΥ ΤΟΥ ΝΤΡΑΜΕΡ,ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΦΩΝΕΣ.



     

    Ωραιος...!!! ;)


    freakhood
    20.01.2009, 10:14

    Φίλε noizreduction επειδή πολύ σωστά ανέφερες πως εγώ αναφέρθηκα σε έναν συγκεκριμένο χαρακτηρισμό, όποιος έχει απορία, ας μου στείλει προσωπικό pm και θα του απαντήσω τουλάχιστον για ένα κοπρόσκυλο, από ποιόν Δημαρχάρα τα τσεπώνει.

    Όσο για τον άλλο μεγάλο "ροκά" ας μην ανοίξω καλύτερα το στοματάκι μου. Άστον αυτόν. Πολιτεύεται.

    Τα "υπόγεια ρεύματα" έγραψαν κι έναν σωστό στίχο κάποτε:

    "πολιτεύεσαι...και δεν ντρέπεσαι"


    noizreduction
    20.01.2009, 12:30

    Νομιζω πως αυτο θα πυροδοτησει νεες αντιδρασεις στο θεμα {#emotions_dlg.huh}


    johnfrusciante
    20.01.2009, 13:14

    κ γω μυριζομαι ξυλο..ο υπεραπιστης του δικαιου του υπερμεγιστου συγκροτηματος δε θα το αφησει να πεσει χαμω αυτο..


    mitaras
    20.01.2009, 18:05

    Δεν γνωρίζω ποιός είναι αυτός από τα 4 μέλη του συγκροτήματος που τα "παίρνει" από κάποιον "δημαρχάρα" (κατά τον freakhood) και δεν με ενδιαφέρει. Δεν γνωρίζω ποιός από τους 4 πολιτεύεται, και δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει μόνο το αν οι καλλιτέχνες και τα συγκροτήματα έκαναν καλή μουσική. Να το αποδείξω;

    Δεν με ενδιαφέρει με ποιού δημάρχου της Αθήνας το μέρος και το ψηφοδέλτιο είχε ενταχθεί ο Μ. Ρακιντζής. Με ενδιαφέρει ότι με τους scraptown έσκιζε! Ευρωπαϊκής κλάσεως συγκρότημα (viva sahara).

    Δεν με ενδιαφέρει με ποιό κόμμα πολιτεύτηκε στις προηγούμενες βουλευτικές εκλογές και μπήκε σε ψηφοδέλτιο ο Κ. Τουρνάς. Με ενδιαφέρει ότι είναι πράγματι ροκάς (μήπως αυτόν εννοεί ο freakhood;) και μέγιστος τραγουδοποιός.

    Με ενδιαφέρει το ότι ο Λάκης Παπαδόπουλος + Ψηλά Ρεβέρ έχει γράψει πάμπολλα τραγούδια θρύλους (Μενεξεδιά, Γυριστρούλα κλπ). Δεν με ενδιαφέρει ότι ήταν manager  του Λάκη ο Γ. Καρατζαφέρης, αρχηγός Πολ. κόματος, και αν τα "έπαιρνε" από αυτόν.

    Δεν με ενδιαφέρει αν ο Χρ. Κροκίδης (μέγας ροκ κιθαρίστας του μεγάλου Β. Παπακωνσταντίνου) μπήκε σε ψηφοδέλτιο του δήμου Νίκαιας. Με ενδιαφέρει ότι είναι κιθαρίστας και συνθέτης παγκοσμίου κλάσεως.

    Δε με ενδιαφέρει αν η Βίκυ Λέανδρος μπήκε στο ψηφοδέλτιο του Φασούλα και εξελέγη σύμβουλος και τώρα είναι υπεύθυνη για τα καλλιτεχνικά του δήμου Πειραιά. Με ενδιαφέρει ότι όταν ήταν κοριτσάκι 18 ετών μάγεψε την Ευρώπη με την θεϊκή φωνή της και της ζήτησε το Λουξεμβούργο να το εκπροσωπίσει στην Eurovision μια ελληνοπούλα, πράγμα που έκανε με μεγάλη επιτυχία (apres toi).

    Αυτά και άλλα πολλά που βαριέμαι να γράφω.

    Σε γενικές γραμμές, όλοι οι ανωτέρω καλλιτέχνες, συμπεριλαμβανομένων και των 2002GR, απέδειξαν ότι διαθέτουν αιχμηρό ψυχικό τόνο, και άσχετα με την πολιτική τους δραστηριότητα τουε έμελλε να κάνουν τα τραγούδια τους γνωστά σε όλη την Ελλάδα. Με την παλλικαριά τους και το ταλέντο τους. Αν έχετε φίλους σε συγκροτήματα πείτε τους να αναρωτηθούν αν διαθέτουν ισχυρό ταμπεραμέντο και αιχμηρό ψυχικό τόνο για να διακριθούν. Αλλιώς.......


    johnfrusciante
    20.01.2009, 18:38

    ποπο..κ που να ακουσεις καμια σοβαρη μπαντα ρε φιλε...