ελληνική μουσική
    467 online   ·  210.865 μέλη

    Η Απόπειρα τον Μάιο στη Παντομίμα

    dessypris
    10.04.2009, 13:35

    «ΠΑΝΤΟΜΙΜΑ» Κυψέλης 15- Κυψέλη / Τηλ: 210 92 36 306

    Η Θεατρική Ομάδα ''Απόπειρα''

    παρουσιάζει το μουσικό θεατρικό έργο:

     

    ΠΑΡΤΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ

    (Ο Μάης του '08)

     

    Συγγραφή - Σκηνοθεσία: Πέτρος Αποστολόπουλος

    Μουσική: Δημήτρης Παπαγεωργίου

    Ποίηση: Κώστας Κρυστάλλης

    Στίχοι: Μαργαρίτα Θανόγλου, Π. Αποστολόπουλος

     

    Παίζουν:

    Άννα Γκούντρα

    Λήδα Σαμουηλίδου

    Φραντζέσκα Άβερμπαχ

    Ηλίας Καρλαύτης

    Αυγή Καπουράλου

    Αλβέρτος Λεβής

     

    Λίγα λόγια για το έργο:

    Ήταν φοιτήτριες και φίλες...

    Οχτώ χρόνια αργότερα βρίσκονται σε αδιέξοδο και ξανασυναντιούνται.

    Είναι Μάης του 2008, (σαράντα χρόνια μετά τον Μάη του '68) και τρεις γυναίκες αποφασίζουν να κάνουν την δική τους «μικρή» και κάπως αστεία... επανάσταση !

    Στην Ομόνοια, τα χαράματα, με κρασάκι...

     

    2&3 – 9&10 – 16&17 – 23&24  Μαίου 2009

    Παραστάσεις κάθε Σάββατο στις 9 και Κυριακή στις 6:15.

    Διάρκεια 90'.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 16-04-2009 15:04 ]





    επισυναπτόμενα: APOPEIRA.jpg 
    megaloserwtikos
    10.04.2009, 16:52

    Το έργο μας ''Πάρτι στην Ομόνοια'', που αρχίσαμε να σχεδιάζουμε τον Ιούλιο που πέρασε, με μέλη του musicheaven, επιτέλους θα ανέβει στις 2 Μαίου στο θέατρο ''Παντομίμα''.

    Η ομάδα μας - που την ονομάσαμε ''Απόπειρα'' - αποτελείται κυρίως από μέλη του musicheaven κι εγώ σαν συγγραφέας και σκηνοθέτης αυτής της δουλειάς με χαρά μπορώ να πω ότι δουλεύω με τον καθένα ξεχωριστά... τον Αλβέρτο, την Αυγή, τον Ηλία και τις 3 κοπέλες του έργου μας, την Φραντζέσκα, την Άννα και την Λήδα.

    Επιτρέψτε μου μιας και το έργο μας είναι μουσικό - έχει αρκετά τραγούδια - να αναφέρω ιδιαίτερα τον μουσικό μας, τον Δημήτρη Παπαγεωργίου, που μας εντυπωσίασε πέρυσι στον διαγωνισμό του site με το τραγούδι του ''Μου 'παν τα πουλιά''.

    Στίχους έγραψα μεν εγώ, αλλά το περισσότερο μέρος το δημιούργησε η Μαργαρίτα Θανόγλου, το μέλος margo που την ευχαριστώ ιδιαίτερα. Εδώ να πω ότι στο έργο χρησιμοποιήσαμε ποιήματα του Ηπειρώτη ποιητή Κώστα Κρυστάλλη, που έφυγε το 1894, 26 χρ. από φυματίωση. Ο λόγος που διαλέξαμε ποιήματά του είναι απλός... βρεθήκαμε να του έχουμε ιδιαίτερη αγάπη κι εγώ αλλά κι ο Δημήτρης...

    Τα σκηνικά και τα κοστούμια τα φτιάχνουμε όλοι μαζί...

    Εν αναμονή λοιπόν του ξεκινήματος της παράστασής μας...!

    Πέτρος Αποστολόπουλος


    Crocodile
    10.04.2009, 17:34

    Επιτέλους! Μετά από καθυστέρηση τόσων μηνών θα το δούμε να ανεβαίνει. {#emotions_dlg.thumbup}

    Καλή αρχή παιδιά!


    margo
    11.04.2009, 03:11

    Το καλό πράγμα αργεί να γίνει..{#emotions_dlg.biggrin}

    Αλλά "ο Μάϊος  μας έφθασε " και ήρθε η ώρα!

    Θα ευχηθώ τα καλύτερα ,αφού πρώτα συγχαρώ τον Πέτρο για το πάθος , την υπομονή και τη συνέπειά του

    και όλα τα παιδιά για την (καθόλου λίγη) δουλειά που έκαναν μέχρι να φτάσουμε ως εδώ!

    Ακόμα ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γρηγόρη Δεσσύπρη για την ουσιαστική υποστήριξη της προσπάθειάς μας.

    Σήμερα είχα τη χαρά να επισκεφθώ το Χώρο Τέχνης "Παντομίμα" και με ενθουσίασε

    με την καλαίσθητη και φιλόξενη ατμόσφαιρά του.

    Εμπρός λοιπόν καλά μου παιδιά..{#emotions_dlg.rockon}Καλή επιτυχία και -κυρίως - να το ευχαριστηθήτε δεόντως.

    {#emotions_dlg.clap}

     

     


    -----------------
    Δεν είναι μικρός αγώνας να ρίξεις τον εαυτό σου κάτω, δεν είναι μικρός αγώνας.Μα αλλιώς δε γίνεται..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 11-04-2009 03:15 ]


    tago
    11.04.2009, 11:11

    Όπως γνωρίζεται Μαργαρίτα και Πέτρο, εγώ την παράσταση την ευχαριστήθηκα πολλούς μήνες πριν «ανέβει». Την προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα σε όλους και εύχομαι να παίζεται για πολύ καιρό, μήπως καταφέρω να επισκεφτώ και εγώ τον χώρο του φίλου Γρηγόρη, να σας ξαναδώ από κοντά και να σας θαυμάσω επί σκηνής για άλλη μια φορά! Καλή επιτυχία και με το καλό στο δεύτερο έργο!!{#emotions_dlg.thumbup}


    kithara-woman
    12.04.2009, 12:57

    Σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια και την υποστήριξη,tago!Θα χαρούμε να έρθεις!Τα Σαββατοκύριακα του Μάη εκεί θα είμαστε.

    Είναι το έργο που είχες δει με κάποιες μικρές διαφορές,προσθήκες και αφαιρέσεις και με καλή μουσική,εννοείται!

    {#emotions_dlg.clap}


    tago
    12.04.2009, 18:54

    Αυγή, αν και μεταξύ μας, χλωμό το βλέπω να τα καταφέρω, ωστόσο σας υπόσχομαι πως θα κάνω τα ανθρωπίνως δυνατά για να έρθω κάποιο Σάββατο του Μάη!!!

     


    KIT_KAT
    13.04.2009, 17:26

    Καλή αρχή και ελπίζουμε να σας καμαρώσουμε κι από κοντά! {#emotions_dlg.smartass}


    kithara-woman
    18.04.2009, 11:12

    Να και μια φωτογραφία να μας γνωρίσετε.

    Πάρτυ στην Ομόνοια!

     

     





    επισυναπτόμενα: party stin omonoia.JPG 
    kithara-woman
    18.04.2009, 11:16

    Κι άλλη μια.

     





    επισυναπτόμενα: apopeira.JPG 
    dessypris
    18.04.2009, 11:51

    Και φυσικά, δεν μπορεί ν απουσιάζει ο Συγγραφέας & Σκηνοθέτης της παράστασης, megaloserwtikos Πέτρος Αποστολόπουλος!





    επισυναπτόμενα: PetrosApostolopoulos.jpg 
    music-fan
    20.04.2009, 23:01

    αχ καλε τρομαξα!!πολυ σοβαρο υφος


    Orfeus
    21.04.2009, 10:33

    Παιδιά εύχομαι σε όλους σας Καλή Επιτυχία!

    {#emotions_dlg.beer} 


    kithara-woman
    21.04.2009, 14:19

    Ευχαριστούμε!!{#emotions_dlg.clap}

     

    Να κι άλλη μια φωτογραφία:

    Κοιτάζοντας προς την επιτυχία!{#emotions_dlg.thumbup}

     

     


    -----------------
    Οταν παίρνω,γεμίζουν τα χέρια μου,όταν δίνω γεμίζει η ψυχή μου...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara-woman στις 21-04-2009 14:21 ]





    επισυναπτόμενα: 100_2162 - Αντίγραφο.JPG 
    kithara-woman
    21.04.2009, 14:22

    Κάτι έπαθε και δεν βάζει φωτογραφίες...Δεν πειράζει...{#emotions_dlg.confused1}


    megaloserwtikos
    21.04.2009, 20:40

    Σάββατο 2 Μαίου στις 9 το βράδυ... Αρχίζουμε παραστάσεις !


    jorge
    21.04.2009, 22:07

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 21-04-2009 στις 14:22 έγραψε...

    Κάτι έπαθε και δεν βάζει φωτογραφίες...Δεν πειράζει...{#emotions_dlg.confused1}



    Το ονομα του αρχειου δε θα πρέπει να εχει ελληνικούς χαρακτήρες (γνωστό πρόβλημα, να δω ποτε θα το φτιαξω... χμμμ)


    kithara-woman
    22.04.2009, 01:22

    Ναι,μετά το κατάλαβα...Και να πεις ότι βάζω πρώτη φορά φωτογραφία...Αφηρημένη είμαι.


    kithara-woman
    23.04.2009, 01:50

    Να και μια πειραγμένη φωτογραφία.Τώρα κατάλαβα τι λάθος έκανα!{#emotions_dlg.biggrin}

     

     

     





    επισυναπτόμενα: apopeira2.JPG 
    dessypris
    27.04.2009, 10:18

    Και επιτέλους (!) μετά από πολλές περιπέτειες και αναβολές για τη Θεατρική Ομάδα "Απόπειρα", φτάνει η πολυπόθητη ημέρα των παραστάσεων! (Έναρξη, αυτό το Σάββατο, 2 Μαίου, στις 21.00)

    Σας παρακαλούμε να είστε εκεί το αργότερο μέχρι τις 20.45, για να προλάβουμε να σας κεράσουμε και ένα ποτάκι...

    Το Music Heaven και η Παντομίμα, δίνουν δωρεάν Προσκλήσεις Εισόδου για όλες τις παραστάσεις.

    Τους όρους συμμετοχής, μπορείτε να τους διαβάσετε εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=18262&gotolast=1

    Φιλικά,

    Γρηγόρης Δεσύπρης.-





    επισυναπτόμενα: LOGOEmail.jpg