ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Παπακωνσταντίνου ανοίγει Scorpions: Γνώμες;

    zerarpo
    19.05.2009, 21:59

    Χρήστη IZICLISE είναι εύκολο να με ενημερωσεις σχετικά με τα εισητήρια?Δλδ που πωλούνται και πόσο έχουν?Επίσης, θέλω να πω στον χρήστη που δεν συμφωνεί με το να ανοίξει τη συναυλία τους ο Παπακωνσταντίνου, ότι οι Scorpions δεν είναι και τόσο hard rock, και ότι θα σου πρότεινα να την απολαύσεις τη συγκεκριμένη συναυλία γιατί αξίζει.Smile


    jorge
    20.05.2009, 00:41

    Όσα μέλη του MusicHeaven επιθυμούν, μπορούν την Πέμπτη αυτή, στις 12.15 να είναι στο Mall στο Μαρούσι, έξω από τα Village. Εκεί θα γίνει η συνέντευξη τύπου με τον Klauss και τον Βασίλη.

    Θα χρειαστεί να μπούμε όλοι μαζί, αυστηρά τη συγκεκριμένη ώρα. Θα είμαι εκεί με τον Orfeus, ελάτε να μας βρείτε να μπουμε παρέα :)


    jorge
    24.05.2009, 19:42

    Εδώ μπορείτε να δείτε και να ακούσετε (σε βίντεο) την ερώτηση που έκανε ο FreddieKrueger στον Klauss και τον Βασίλη :)


    odynomail
    03.06.2009, 11:01

    Οι Scorpions θα εμφανιστούνε με 5 βαν 5 λιμουζίνες (μια για τον καθενα) 5 σουίτες με πισίνα και θέα στη θαλασσα.Αφου είναι τοσο μεγάλα ψωνια καλυτερος είναι ο Βασίλης


    alex4you
    07.07.2009, 01:58

    Ποιός έκανε την ατυχή πρόβλεψη ότι δεν θα ακούσουμε τον "γάτο" στη συναυλία? Μάλλον πέσαμε όλοι έξω έσκισε η συναυλία και "γάτο" ακούσαμε και άλλες μπαλάντες με live σαξοφωνο παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!!!! Προσωπικά θεωρώ -αν και θα φανεί περίεργο -ότι καλύτερα τα πήγε ο βασίλης απο τους Scorpions ίσως να ταίριαζε πιο πολύ στα γούστα μου! Σκίσανε όλοι πάντως θεοί -WE ROCKED-

    *καταπληκτικό ήταν και το κομμάτι που άνοιξε τη συναυλία( το 1ο που ακούσαμε) δέν είχε στίχους και έτσι δεν το συγκράτησα.


    Xrononaytis
    07.07.2009, 02:26

    Καλησπερα παιδια μολις γυρισα , ηταν καταπλητικα ο Βασιλης μαγεψε ηταν καταπληκτικος , οι τρεις κιθαρες συνδιαστηκαν τελεια .

    Και οταν ο Βασιλης ανεβηκε στην σκηνη μαζι με τον Κλαους ηταν το κατι αλλο οι δυο φωνες αυτες αποθεωσαν το κοινο .

     

     

     


    jorge
    07.07.2009, 10:41

    Έτσι!

    Μοναδικός ο Βασίλης εχθές, τα δωσε όλα, όπως και ο κόσμος από κάτω. Από τις καλύτερες εμφανίσεις του Βασίλη, με την παλιά του μπάντα.

    Στα τύμπανα ποιός ήταν; Ήμουν στο πλάι και δεν έβλεπα. Ο Στέφανος Δημητρίου;


    kourmpas
    07.07.2009, 12:58

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-07-2009 στις 10:41 έγραψε...

    Έτσι!

    Μοναδικός ο Βασίλης εχθές, τα δωσε όλα, όπως και ο κόσμος από κάτω. Από τις καλύτερες εμφανίσεις του Βασίλη, με την παλιά του μπάντα.

    Στα τύμπανα ποιός ήταν; Ήμουν στο πλάι και δεν έβλεπα. Ο Στέφανος Δημητρίου;



     

    O Σπυρος Κατριβανος φιλε μου....Αν υπηρχε αστυνομια θα τανε μεσα για εγκληματα κατα της μουσικης αλλα τελοσπαντων...Ο Μπιλης καλος,ο ηχος του οχι.Οι Scorpions τα δωσαν ολα οι ανθρωποι δεν μπορω να πω,αλλα δε μου αρεσε η playlist τους και τα πολλα σολα τους.Με κουρασαν δυστυχως.


    freakhood
    07.07.2009, 20:49

    Ο δημιουργος του topic αυτού ζήτησε γνώμες για συγκεκριμένο θέμα που έθεσε.

    Την δική μου απόψη φαντάζομαι την γνωρίζετε (όσον αφορά και τις δυο αυτές γελοιότητες του καιρού μας) άρα ο τίτλος του topic κατ εμέ θα έπρεπε να λέγεται: τι αρπαχτές είναι αυτες...

    Αφού όμως 40.000 τίμησαν τα ραμολιμέντα αυτά, από κει και ύστερα καταλαβαίνει κανείς πόσο άκαιρο είναι να μιλάμε για συμβολισμούς και τα τοιαύτα.

    Αντί αυτού, παραθέτω λοιπόν δυο τρια πράγματα που διάβασα αλλά και άκουσα:


    1) Ο τραγουδιστής των Scorpions, Κλάους Μέιν, μιλάει στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τη Βίκυ Καγιά την Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 10:00

    2) τα αθάνατα γερόντια πάνε για μπάνια κανουν και συναυλία (σε λίγο καιρό και στη Μύκονο)

    3) Βανδη, Παπαριζου, Καραντζαφέρης, Μαστοράκης δήλωσαν τα καλύτερα!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Και τώρα σκέφτομια να παω να πιω καφέ στο the Mall για τέλειες καταναλωτικές ονειρώξεις...


    jorge
    07.07.2009, 22:09

    Δικηγόρος έπρεπε να γίνεις με τέτοια επιχειρήματα, μπράβο :)


    sea_like_eyes
    07.07.2009, 23:23

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-07-2009 στις 20:49 έγραψε...

    Ο δημιουργος του topic αυτού ζήτησε γνώμες για συγκεκριμένο θέμα που έθεσε.

    Την δική μου απόψη φαντάζομαι την γνωρίζετε (όσον αφορά και τις δυο αυτές γελοιότητες του καιρού μας) άρα ο τίτλος του topic κατ εμέ θα έπρεπε να λέγεται: τι αρπαχτές είναι αυτες...

    Αφού όμως 40.000 τίμησαν τα ραμολιμέντα αυτά, από κει και ύστερα καταλαβαίνει κανείς πόσο άκαιρο είναι να μιλάμε για συμβολισμούς και τα τοιαύτα.

    Αντί αυτού, παραθέτω λοιπόν δυο τρια πράγματα που διάβασα αλλά και άκουσα:


    1) Ο τραγουδιστής των Scorpions, Κλάους Μέιν, μιλάει στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τη Βίκυ Καγιά την Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 10:00

    2) τα αθάνατα γερόντια πάνε για μπάνια κανουν και συναυλία (σε λίγο καιρό και στη Μύκονο)

    3) Βανδη, Παπαριζου, Καραντζαφέρης, Μαστοράκης δήλωσαν τα καλύτερα!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Και τώρα σκέφτομια να παω να πιω καφέ στο the Mall για τέλειες καταναλωτικές ονειρώξεις...



     

    καλα μιλαμε για τον ορισμο του underground . . . χαχαχαχα . . . τρομερο post φιλε freak!εισαι σωστος οσο δεν παει . . .

     

    Υ.Γ ακουω το robot man και σκεφτομαι . . . τι στο κερατο,πως μπορουν και συνεχιζουν ρε παιδι μου . . . 400 χρονων . . . βρικολακες . . . μακρια κι αγαπημενοι!!!

    Υ.Γ δωστε τα φραγκα σας για νεα groups . . . οχι για λουστραρισμενες μουμιες με μπογια στο μαλλι . . .

     


    jorge
    07.07.2009, 23:34

    Τα δίνουμε και για νεότερες μπάντες αγαπητέ.

    Και μακάρι όταν γίνουμε κι εσύ κι εγώ ...μούμιες, να έχουμε τη φυσική κατάσταση, το κέφι τους και τη φωνή τους.

    Μούμια ήταν ο Coverdale πέρυσι. Και αρπαχτή. Εκεί ναι.

    Όχι όμως να μου λες για τον Klaus που μετά από 2,5 ώρες ακουγόταν όπως πριν 20 χρόνια. Ή για τον Βασίλη που είναι φωνητικά αξιοπρεπέστατος.

    Άσχημα στο group θα βρεις, δε λέω. Και με το Robot Man συμφωνώ, ο στίχος είναι τραγικός. Και ο Κότακ είναι μέτριος και βαρετός. Αλλά αυτά είναι το 2%...

     


    sea_like_eyes
    07.07.2009, 23:48

    με παρεξηγησες . . . οσον αφορα το robot man(υμνοςςςςς) . . . θελω απλα να τονισω την τοτε περιοδο με τα πραγματικα ΔΥΝΑΤΑ κομματια τους . . . τρελλλλλλλλη εποχη!δεν εξεφρασα αποψη για την Live παρουσια . . . τουλαχιστον παιζουν μουσικη,προσφερουν ακομα στους οπαδους τους πως να το κανουμε!(βλεπε παραδειγμα iron maiden)!

    απλα ειμαι τις αποψης . . . γιατι να δωσω 70-80 euro σε ενα τετοιο group ???ειναι φυσικα και θεμα γουστου!

     

    Υ.Γ δυστυχως τις group-αρες δεν ειχαμε την τιμη και την χαρα να τις απολαυσουμε στις μεγαλες μερες τους . . .

    Υ.Γ αν ειχες δωσει το παρον σε Live του παπακωνσταντινου τοτε στα 80's θα καταλαβεις απολυτα τι θελω να πω . . . κριμα . . . αλλα ας μην ειμαστε αχαριστοι . . .

     

     


    jorge
    08.07.2009, 00:01

    Χεχε οκ :)

    Πάντως μόνο 35 ευρώ δώσαμε οι περισσότεροι. Και ακούσαμε 4 ώρες τόσους καλλιτέχνες. Και ήταν σίγουρα η πιο μεγάλη συναυλία που εχουν δωσει εδώ από θέμα εξοπλισμού, σκηνικών, συντελεστών.

    Εδώ πας στο Rockwave, τρως την ταλαιπωρία της ζωής σου, χαλάς βενζίνες, διόδια, είσαι στο 1km από τη σκηνή και σκας 60 ευρώ για πλάκα... Για να ακούσεις 1-2 γκρουπ που αξίζουν.

    Μια χαρά ήταν η τιμή, δε νομίζω να μπορούσε να πάει φθηνότερα.

    Είπαν και παλιά πάντως εχθές... πολλά... Λόγω του reunion.

     

    ΥΓ. Πόσο χρονών είσαι που πέτυχες Παπακωνσταντίνου στα 80s; {#emotions_dlg.blink}


    sea_like_eyes
    08.07.2009, 00:20

     

     

     

     

    Εχω φίλους και συγγενείς που τοτε . . . στην  Αθηνά και κυριως στην  Θεσσαλονίκη της δεκαετιας του ’80 . . . ειχαν ζήσει ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ σε live του παπακωσταντινου !τοτε . . . με τα κυνηγητά πριν και μετά από κάθε αγώνα ποδοσφαίρου . . . τοτε . . . με τις μελανιές από τις κλωτσιες . . . (μόδα οι μυτερές μπότες βλέπεις) !δυστυχώς δεν εζησα σε εκείνη την εποχή . . . εσυ που ήσουν μέσα στα μουσικά δρώμενα της εποχής (σαν ακροατης,θεατης,οπαδος κτλ)σίγουρα θα έχεις πολλές ιστορίες να μας πεις . . .

    Υ.Γ καλα μιλάμε για πολύ σκατοξυλο στις συναυλίες τοτε . . . ατμόσφαιρα ΜΟΝΑΔΙΚΗ!

    Υ.Γ το '86 ηρθα στην καρακοσμαρα μας . . . τι να πρωτοπρολαβω να δω . . . ? ? ? χα !

    Υ.Γ 35 ευρω . . . τρομερη τιμη!

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 08-07-2009 00:24 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 08-07-2009 00:25 ]


    sabotaz80
    08.07.2009, 00:36

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-07-2009 στις 20:49 έγραψε...

    Ο δημιουργος του topic αυτού ζήτησε γνώμες για συγκεκριμένο θέμα που έθεσε.

    Την δική μου απόψη φαντάζομαι την γνωρίζετε (όσον αφορά και τις δυο αυτές γελοιότητες του καιρού μας) άρα ο τίτλος του topic κατ εμέ θα έπρεπε να λέγεται: τι αρπαχτές είναι αυτες...

    Αφού όμως 40.000 τίμησαν τα ραμολιμέντα αυτά, από κει και ύστερα καταλαβαίνει κανείς πόσο άκαιρο είναι να μιλάμε για συμβολισμούς και τα τοιαύτα.

    Αντί αυτού, παραθέτω λοιπόν δυο τρια πράγματα που διάβασα αλλά και άκουσα:


    1) Ο τραγουδιστής των Scorpions, Κλάους Μέιν, μιλάει στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τη Βίκυ Καγιά την Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 10:00

    2) τα αθάνατα γερόντια πάνε για μπάνια κανουν και συναυλία (σε λίγο καιρό και στη Μύκονο)

    3) Βανδη, Παπαριζου, Καραντζαφέρης, Μαστοράκης δήλωσαν τα καλύτερα!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Και τώρα σκέφτομια να παω να πιω καφέ στο the Mall για τέλειες καταναλωτικές ονειρώξεις...



     

    Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα σαν κι εσένα να μας υπενθυμίζουν ότι τα ραμολιμέντα αυτά εχτές έκαναν sold out. Οι γελοιότητες αυτές που λες μάζεψαν 40.000 κόσμο. Ίσως γιατί όλοι αυτοί δεν είχαν τι να κάνουν τα λεφτά τους και αποφάσισαν να πάνε να τα πετάξουν. Και λέω εγώ με το φτωxό μου το μυαλό. Εντάξει, πες είμαι μαζόχα και γουστάρω να πληρώνω το βρετανικό μουσείο με τις μούμιες, αλλά και οι 40.000 τόσο μαζόχες είναι ρε παιδάκι μου; Επίσης για να ξεκαθαρίσω και τη θέση μου, χέστηκα για τους Scorpions. Αλλά όλοι εσείς που θέλετε ξοφλημένο τον Βασίλη σας έτριψε ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ένα ωραιότατο live στα 60 του για να δούμε ποιος έχει άντερα να συνεχίζει να κράζει. Μάλλον όλοι εσείς που λέτε να σταματήσουν για να έρθουν καινούριες μπάντες. Λες και απαγόρευσε κανείς στα νέα παιδιά να κάνουν live. Για να μην πολυλογώ, χτες μας έκανε μαλλιά κουβάρια ο Βασίλης, ιδρώσαμε μέχρι και το σώβρακο και λαμπαδιάσαμε από τα καπνογόνα. Όσοι δεν ήταν εκεί μαγκιά τους, αλλά να μάθουν να κρίνουν μετέχοντας και όχι απέχοντας.

    ΥΓ: Για τις καταναλωτικές ονειρώξεις είχε μιλήσει πρώτος ο Βασίλης στο "Όλα από χέρι καμένα". Κάνε τον κόπο να ακούσεις και αυτή τη γελοιότητα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sabotaz80 στις 08-07-2009 12:48 ]


    jorge
    08.07.2009, 11:57
    Ananeotis
    08.07.2009, 15:14

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-07-2009 στις 20:49 έγραψε...

    Ο δημιουργος του topic αυτού ζήτησε γνώμες για συγκεκριμένο θέμα που έθεσε.

    Την δική μου απόψη φαντάζομαι την γνωρίζετε (όσον αφορά και τις δυο αυτές γελοιότητες του καιρού μας) άρα ο τίτλος του topic κατ εμέ θα έπρεπε να λέγεται: τι αρπαχτές είναι αυτες...

    Αφού όμως 40.000 τίμησαν τα ραμολιμέντα αυτά, από κει και ύστερα καταλαβαίνει κανείς πόσο άκαιρο είναι να μιλάμε για συμβολισμούς και τα τοιαύτα.

    Αντί αυτού, παραθέτω λοιπόν δυο τρια πράγματα που διάβασα αλλά και άκουσα:


    1) Ο τραγουδιστής των Scorpions, Κλάους Μέιν, μιλάει στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τη Βίκυ Καγιά την Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 10:00

    2) τα αθάνατα γερόντια πάνε για μπάνια κανουν και συναυλία (σε λίγο καιρό και στη Μύκονο)

    3) Βανδη, Παπαριζου, Καραντζαφέρης, Μαστοράκης δήλωσαν τα καλύτερα!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Και τώρα σκέφτομια να παω να πιω καφέ στο the Mall για τέλειες καταναλωτικές ονειρώξεις...



     

       Ο Κλασσικος βλαχοκωλοελληνας που ειδε μιση ωρα MTV και νομιζε οτι το Oops Ι did it again ειναι ψαγμενο επειδη με τα βλαχοαγγλικα που εμαθε στο φροντιστηριο δεν καταλαβαινε τι ελεγε...

       Δειξε σεβασμο...

      Το Post σου ηταν πολυ προσβλητικο...

      Υ.Γ. Αν σε αλλη χωρα εγχωριος καλλιτεχνης τραγουδουσε με Scorpions ολοι θα προσκυνουσαν..Αλλα εδω εχουμε πηξει στους Κωλοελληνες που ελεγε και ο Σαββοπουλος...Ενα τσουρμο απο "τιποτα" που προσπαθει να αποδειξει οτι ειναι "κατι" μεσα απο κριτικες του κωλου...

    Αντε γεια φιλε μου..Ονειρα γλυκα και μαθε να σεβεσαι...

     

      


    kwstasagas
    08.07.2009, 16:29

    Προσωπική / υποκειμενική άποψη : Όσοι πήγατε να δείτε λάιβ τους Scorpions, και ιδίως όσοι είσθε σε μικρή ηλικία [π.χ. 15 - 18 ετών] ..... ΠΡΑΞΑΤΕ ΑΡΙΣΤΑ !!! Όπως έχουν ανακοινώσει και οι ίδιοι, άρχισε γι' αυτούς η "αντίστροφη μέτρηση" για να αποσυρθούν. Οπότε ... μάλλον αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία για να τους δείτε λάιβ !!! Ακόμη και τώρα που εξηντάρησαν .... δεν μπορεί, όλο και κάτι έχει μείνει από τις παλιές καλές μέρες της μπάντας, το οποίο σίγουρα θα "εισπράξατε" και θα μείνει μέσα σας για πολλά χρόνια ακόμη ....

    [Άσχετο 1 : Εγώ είμαι ... ακόμη χειρότερος {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}: Ταξίδεψα μέχρι Παρίσι για να δω τις γεροντάρες CROSBY, STILLS & NASH να παίζουν και να τραγουδούν λάιβ .... Περί αυτού, όμως, θα επανέλθω στο κατάλληλο τόπικ ... ] ....

    [Άσχετο 2 :

    Ο jorge έγραψε : "Μούμια ήταν ο Coverdale πέρυσι. Και αρπαχτή. Εκεί ναι."

    Εμένα, βρε Γιώργο, γιατί μού φάνηκε ότι η συναυλία του Coverdale ήταν αξιοπρεπέστατη και μια χαρά ??? Αντιθέτως, οι - παλιοί αγαπημένοι από τα 80ς - Def Leppard, που βγήκαν μετά, με απογοήτευσαν, μού φάνηκαν πολύ κατώτεροι απ' ό,τι περίμενα ..... ] .....  


    sea_like_eyes
    08.07.2009, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Ananeotis στις 08-07-2009 στις 15:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-07-2009 στις 20:49 έγραψε...

    Ο δημιουργος του topic αυτού ζήτησε γνώμες για συγκεκριμένο θέμα που έθεσε.

    Την δική μου απόψη φαντάζομαι την γνωρίζετε (όσον αφορά και τις δυο αυτές γελοιότητες του καιρού μας) άρα ο τίτλος του topic κατ εμέ θα έπρεπε να λέγεται: τι αρπαχτές είναι αυτες...

    Αφού όμως 40.000 τίμησαν τα ραμολιμέντα αυτά, από κει και ύστερα καταλαβαίνει κανείς πόσο άκαιρο είναι να μιλάμε για συμβολισμούς και τα τοιαύτα.

    Αντί αυτού, παραθέτω λοιπόν δυο τρια πράγματα που διάβασα αλλά και άκουσα:


    1) Ο τραγουδιστής των Scorpions, Κλάους Μέιν, μιλάει στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τη Βίκυ Καγιά την Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 10:00

    2) τα αθάνατα γερόντια πάνε για μπάνια κανουν και συναυλία (σε λίγο καιρό και στη Μύκονο)

    3) Βανδη, Παπαριζου, Καραντζαφέρης, Μαστοράκης δήλωσαν τα καλύτερα!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Και τώρα σκέφτομια να παω να πιω καφέ στο the Mall για τέλειες καταναλωτικές ονειρώξεις...



     

    Ο Κλασσικος βλαχοκωλοελληνας που ειδε μιση ωρα MTV και νομιζε οτι το Oops Ι did it again ειναι ψαγμενο επειδη με τα βλαχοαγγλικα που εμαθε στο φροντιστηριο δεν καταλαβαινε τι ελεγε...

    Δειξε σεβασμο...

    Το Post σου ηταν πολυ προσβλητικο...

    Υ.Γ. Αν σε αλλη χωρα εγχωριος καλλιτεχνης τραγουδουσε με Scorpions ολοι θα προσκυνουσαν..Αλλα εδω εχουμε πηξει στους Κωλοελληνες που ελεγε και ο Σαββοπουλος...Ενα τσουρμο απο "τιποτα" που προσπαθει να αποδειξει οτι ειναι "κατι" μεσα απο κριτικες του κωλου...

    Αντε γεια φιλε μου..Ονειρα γλυκα και μαθε να σεβεσαι...

     

     



    μανατζερ τους εισαι ? ? ?

    ζητας σεβασμο την στιγμη που εσυ ο ιδιος εισαι χυμα στο κυμα . . . γιατι ? ? ?

    ελπιζω ο Οnline φιλος freak da hood να σου απαντησει αναλογα . . . αλλα με το δικο του μοναδικα μοναδικο στυλ . . . τελος!

     

    Υ.Γ οταν εμεις ειμασταν μωρα και  κοιμομασταν καποιοι βρικονταν στην αλλη πλευρα του πλανητη και ζουσανε πραγματα που εμεις βλεπουμε στο Mtv . . . απο κοντα . . . χμμμ . . . think of it . . .

    Y.Γ ο da-hood δεν χρειαζεται δικηγορο  . . . απλα κι εγω στην αρχη τον ειχα παρει με περιεργο ματι (οχι παντως κακο). . . κακως ομως . . . εχει αποψη και μαλιστα δεν μασαει να την πεταξει οποτε και οπως γουσταρει . . . σεβας λοιπον . . . απλα σεβας . . .