ελληνική μουσική
    923 online   ·  210.853 μέλη

    Ελεύθερη σχέση -Υπέρ η κατά?

    freddieKrueger
    24.05.2009, 15:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 24-05-2009 στις 02:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Magsmile στις 20-05-2009 στις 11:02 έγραψε...

    Πω πω πολύ στο στόχαστρο οι γυναίκες !!! {#emotions_dlg.oops}

     


    Ας γίνονταν πρώτα οι γυναίκες περισσότερο διαλλακτικές και σίγουρα θα μετριαστεί η αγανάκτηση-γιατί περί αγανάκτησης μάλλον πρόκειται παρά επίθεσης-που εκφράζεται εκ μέρους των περισσότερων συνομιλητών, συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος. Διευκρινίζω ότι δεν απευθύνομαι σε σένα αγαπητή Magsmile, απλά χρησιμοποιώ την πρώτη φράση σου ως έναυσμα για να αναπτύξω τον συλλογισμό μου.

    Επιχειρώντας λοιπόν να συμπληρώσω όσα έχω αναφέρει προηγουμένως σχετικά με τη στάση των σημερινών γυναικών, θα αναφερθώ και στη γενική δυσκολία σύναψης κανονικών σχέσεων, για την οποία τη μεγαλύτερη ευθύνη φέρουν ασφαλώς οι γυναίκες. Εξαιρώντας τις γυναίκες ελευθέρων ηθών και τις παντρεμένες, στην καθημερινότητά του συναντά κανείς δύο συνήθως κατηγορίες γυναικών: τις δεσμευμένες, που δύσκολα αφήνουν την ασφάλεια ή την ημιασφάλεια που τους παρέχει η σταθερή τους σχέση ώστε να αναζητήσουν κάτι νέο, και εκέινες που αρνούνται πεισματικά να κάνουν οποιαδήποτε σχέση. Και δυστυχώς στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν οι περισσότερες γυναίκες σήμερα. Οι αιτίες είναι σίγουρα πολλές αλλά και δύσκολο συνάμα να αναζητηθούν. Πάντως σίγουρα η αλλαγή κοινωνικής θέσης της γυναίκας στην εποχή μας οδήγησε σε εσφαλμένη αναθεώρηση ρόλων συντελώντας σε σημαντικό βαθμό στη διαμόρφωση μιας κατάστασης που οδηγεί ολοφάνερα στην ανατροπή των φυσικών ισορροπιών και η οποία έχει φτάσει απελπιστικά στο απροχώρητο.

    Επειδή ενδεχομένως να υπάρξουν αντιρρήσεις όσον αφορά την ορθότητα των λεγομένων μου και να αμφισβητηθεί από μερικούς ότι η κατάσταση είναι όπως την παρουσιαζω, δε θα διστάσω να αναφέρω ότι η εικόνα που έχω διαμορφώσει προέρχεται αφ' ενός μεν από την προσωπική μου εμπειρία και αφ' ετέρου δε από τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων που γνωρίζω. Εδώ και χρόνια, που είμαι σε διαρκή αναζήτηση σχέσης, πέφτω από τη μία πάνω σε δεσμευμένες και από την άλλη, πολύ συχνότερα, πάνω σε κάτι απλησίαστα συμπλεγματικά άτομα, τα περισσότερα των οποίων δίνουν την εντύπωση ότι το μόνο που τους λείπει είναι ένα καυλί για να γαμήσουν! Ας με συγχωρέσουν οι συντονιστές για τη χρήση της έκφρασης αλλά πρέπει επιτέλους να ειπωθούν τα πράγματα με τ' όνομά τους. Και το τραγικό είναι ότι η περίπτωσή μου δεν αποτελεί εξαίρεση. Είναι τυχαίο ότι αυτή τη στιγμή γνωρίζω τουλάχιστον καμμία δεκαριά ανθρώπους διαφορετικών ηλικιών που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση και έχουν τους ίδιους προβληματισμούς;

    Σχετικά τώρα με τη θέση που διατυπώθηκε ότι και οι άνδρες εκμεταλλεύονται ενίοτε τις γυναίκες, δε θα διαφωνήσω ότι αυτό είναι αλήθεια. Όμως δεν είδα μέχρι στιγμής να στέκονται πολλοί στο αντίθετο, δηλαδή στην εκμετάλλευση των ανδρών από τις γυναίκες, η οποία γίνεται με ποικίλους τρόπους. Ένας τρόπος για παράδειγμα είναι όταν κάποιος βρίσκεται σε μία σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να τον αφαιμάξει οικονομικά. Είναι εξάλλου μεγάλη αλήθεια αυτό που έχει αναφερθεί από κάποιους συνομιλητές ότι οι γυναίκες δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην τσέπη του άνδρα προκειμένου να κάνουν σχέση μαζί του. Δυστυχώς τα πάντα είναι τελικά θέμα συναλλαγής. Άλλος τρόπος εκμετάλλευσης των ανδρών από τις γυναίκες είναι όταν βγαίνουν μαζί σου απλά και μόνο επειδή θέλουν για κάποιον λόγο να εκδικηθούν τον πρώην τους και στη συνέχεια είτε επιστρέφουν πίσω σ' αυτόν είτε βρίσκουν κάποιον άλλο. Και καταλήγεις να είσαι στο τέλος το θύμα ή αλλιώς ο μαλάκας της υπόθεσης.



    Αγαπητε μελλοντικε συναδελφε Crocodile,

    επετρεψε μου να σου πω κι εγω την αποψη μου πανω στο θεμα το οποιο βεβαια εχω την εντυπωση πως ξεφευγει ελαφρα απο το τοπικ του θεματος...

    Καταρχην να πω πως δεν μπορεις ευκολα να βαλεις ταμπελες σε ανθρωπους αρα ουτε και στις γυναικες...λες ειναι οι ελευθερων ηθων(εννοεις τις πουτανες μηπως?),οι παντρεμμενες,οι δεσμευμενες απλα σε σχεση και αυτες που αρνουνται πεισματικα να κανουν  σχεση...ειναι πολυ ευκολο να βαζεις κριτηρια κατηγοριοποιησης και να κατατασσεις...Πχ γιατι να μην προσθεσουμε και αυτες που ειναι χωρισμενες απο το γαμ τους η αυτες στις οποιες εσυ αρνεισαι πεισματικα να κανεις σχεση,η ακομη πιο πολυ εκεινες που γουσταρεις και σε γουσταρουν, απλα δεν το εχεις καταλαβει?

    Μιλας για την 'περιπτωση σου' που δυσκολευεσαι να συναψεις κανονικη σχεση...θα σου πω το εξης...οι ανθρωποι,ανδρες και γυναικες,ειμαστε σκορπισμενοι στην κοινωνια οπως τα ζευγαρια καλτσων στη μπουγαδα...για ΚΑΘΕ ανθρωπο υπαρχει το ΤΑΙΡΙ του,ο ανθρωπος που θα τον αγκαλιασει εστι οπως ειναι με τα χαρισματα και τα μειονεκτηματα του!Για να τον βρεις ομως αυτο τον ανθρωπο και να κανεις μια ευτυχισμενη σχεση γεματη ομορφες στιγμες και να μοιραστεις μαζι του ποικιλλα συναισθηματα,θα πρεπει να εισαι γνησιος και να μην προσπαθεις να κρυψεις στοιχεια του εαυτου σου που σε κανουν να νοιωθεις αβολα!Βασικα σταματα να σκεφτεσαι!Μην μπλοκαρεις τα συναισθηματα σου με τη σκεψη!Μη φιλτραρεις τις ενεργειες σου σε λαθος και σωστες!

    Για την τελευταια σου παραγραφο εχω να πω:Αν πας στ αληθεια με το σκεπτικο οτι οι πιο πολλες γυναικες κοιταζουν την τσεπη,θα χαλαστεις τοσο πολυ ψυχολογικα που θα σου ειναι αδυνατο να δεις και να ξεχωρισεις εκενες που θα εκτιμησουν αλλες αρετες...γενικα εχω καταλαβει πως απ ολα εχει ο μπαξες...και γυναικες που ψαχνουν τα λεφτα υπαρχουν και γυανικες που αναζητουν γνησια και αληθινα συνασθηματα και απλα ενα ανθρωπο διπλα τους και τιποτα παραπανω...Οπως σου ειπα και πριν για καθε ανθρωπο υπαρχει το ταιρι του...οι γυναικες που ζητουν υλικα αγαθα εναι πλασμενες για τους ανδρες που θελουν γυναικες για να τους τα προσφερουν...κανεις δε σου βαζει τουφεκι στον κροταφο να κανεις κατι που δε θες....

    Τελος αν σου αρεσει μια κοπελια βγες μαζι της για ενα καφε,περασε ομορφα μαζι της...κι αν τελικα αυτη βγηκε μαζι σου για να εκδικηθει καποιο πρωην η νυν η προτιμησε καποιον αλλον...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!Δεν εχασες τιποτα!Κερδισες μια εμπειρια χρησιμη και διδακτικη και επισης περασες ενα ομορφο απογευμα με μια ωραια παρουσια διπλα σου!Της κρατησες το χερι κι ενοιωσες πως χτυπα η καρδια της...δυνατα και γεματο ποθο?Ψυχρα και ασθενικα?Εσενα η δικη σου καρδια τι εκανε καθε φορα που ανταλλασσατε ματιες η που χαμογελουσατε ο ενας στον αλλο?Αυτο δεν ειναι κερδος?Ακομη και μαλακας απο την υποθεση να βγηκες,κερδισμενος μαλακας σιγουρα!Μη ζητας πολλα  απο μια γνωριμια στην αρχη της!Μη ζητας εγγυησεις για το αυριο και ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ!

    ...Βγηκε μαζι σου για να εκδικηθει καποιον πρωην της?Α την καριολα!

    {#emotions_dlg.rockon}


    paradisefox
    02.06.2009, 17:15

    Ποια είναι η γνώμη μου για τις ελεύθερεs σχέσεις ? Ότι είναι άλλο ένα hobby.Ευχαριστώ δεν θα πάρω,υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι για να περνάω τον ελεύθερο χρόνο μου όταν βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω.


    XarakiFreeSoul
    03.06.2009, 10:44

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 02-06-2009 στις 17:15 έγραψε...

    Ποια είναι η γνώμη μου για τις ελεύθερεs σχέσεις ? Ότι είναι άλλο ένα hobby.Ευχαριστώ δεν θα πάρω,υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι για να περνάω τον ελεύθερο χρόνο μου όταν βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω.



    H KALUTERH APANTHSH EVER...................EUGE!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    paradisefox
    04.06.2009, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος XarakiFreeSoul στις 03-06-2009 στις 10:44 έγραψε

    H KALUTERH APANTHSH EVER...................EUGE!!!!!{#emotions_dlg.rockon}



    Eυχαριστώ  πολύ για τα καλά σου λόγια!{#emotions_dlg.blush}

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}


    music-fan
    16.06.2009, 17:53

    και τι ειναι η ελευθερη σχεση?ειναι σαν μια κανονικη σχεση μονο που η βαση της και το νοημα της ειναι η σεξουαλικη επαφη.και αμα εχω αναγκη την σεξουαλικη επαφη .γιατι να μην κανω μονο σεξ?αφου αυτο θελω στην ουσια!!η κανουμε σχεση η δεν κανουμε.σχεση


    Peace18
    16.06.2009, 20:31

    Παρακολουθώ αυτό το... -χμμμ- θέμα, καιρό!

    Αλλά δεν  μπορώ να αντισταθώ άλλο και θα βγω για λίγο από την χρωματιστή φούσκα μου!

    Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν είμαι με τις γυναίκες επειδή είμαι γυναίκα! Ούτε είμαι με τους άντρες που μου φαίνονται κάπως υπερβολικοί! Είμαι με τον άνθρωπο! Με το ον δηλαδή που αποδέχεται τον συνάνθρωπο- συνομιλών, με σεβασμό και στοιχεία διαλλακτικότητας!

    Πώς είναι δυνατόν να είστε τόσο απόλυτοι; Γιατί πια τόση "γκρίνια";;; Δεν είναι αγανάκτηση κύριοι! Είναι γκρίνια! Μισογύνικες αντιλήψεις! Διστάζετε να αποδεχτείτε λογικά αιτήματα στο όνομα ενός δήθεν αντρισμού; Ισοπεδώνετε όλο τον γυναικείο πληθυσμό στο βωμό μια αυτοαποκαλούμενης "θυματοποιημένης" αγανάκτησης;;; Είναι απαράδεκτο! Ενήλικοι άνθρωποι να συνομιλούν με σεξιστικούς όρους, δίχως σεβασμό για τον συνομιλητή! Ντροπή!

    Και αυτό -σε αυτήν τη συζήτηση- δεν είναι ίδιον μονάχα των αρσενικών!!! Κυρίες μου ενώ χαιρόμουν στην αρχή ότι σαν γυναίκες κρατάμε ένα ήρεμο αλλά σκωπτικό προφίλ στις απαντήσεις... Ξαφνικά παρασυρθήκαμε! Είμαστε κι εμείς κάπως υπερβολικές! Δεν είμαστε τα μόνιμα θύματα εκμετάλλευσης! Και φυσικά δεν δεχόμαστε την κατηγοριοποίηση του γυναικείου πληθυσμού λες και είμαστε διαφορετικές ποικιλίες πορτοκαλιών, αλλά η αλήθεια είναι πως τους δώσαμε πατήματα!!!

    Τέλος να πω κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος...

    Οι ανθρώπινες σχέσεις (κάθε μορφής) είναι είδος υπό εξαφάνιση! Δεν χρειάζεται να τις ευτελίζουμε με καλοφτιαγμένες ταμπέλες ή αρωματισμένες λεξούλες!!! (π.χ. ελεύθερη σχέση, σχέση εξ αποστάσεως, εικονική σχέση κλπ.)

    Innocent


    anmaddna
    17.06.2009, 12:21

    ποτε δεν ξερεις ρε παιδια τι θα σου βγει στην πορεια ουτε ειναι κατι προδιαγεγραμμενο

    ξεκινας με καποιον/α τον/ην γνωριζεις πηδιεστε βαριεσαι φευγεις η το συνεχιζεις μονο για το σεξ...μπορει να σου αρεζε και να κανατε σχεση τελικα ..

    κανεις δεν πιστευω οτι ειναι εξ επιλογης στις ελευθερες σχεσεις δηλ να πει : α εγω δεν ενδιαφερομαι για μαντρωμα Smile με μια γυναικα/αντρα αλλα μονο για ελ. σχεσεις

    αυτο πιστευω αν το λεει σημαινει οτι απλα δεν εχει βρει αυτη/ον που θα τον/ην τραβηξει και οι συγκυριες θα κατσουν για σχεση

    οταν την/τον βρει ομως θα φαει καλα χαχαχαχ!!!!!

    και πιστευω οτι η ελευθερη σχεση ειναι η "αποτυχημενη" (τωρα δεν μου ερχεται πιο καταλληλη λεξη ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω) κανονικη σχεση αν μπορω να το θεσω ετσι...γτι ποιος ανθρωπος που δεν εχει προβλημα στον εγκεφαλο οταν βρει εναν αλλον ανθρωπο που του ταιριαζει δεν θελει να ειναι μαζι του...? ε?


    konvoulis
    28.06.2009, 22:39

    Ολα αυτα που γραφεται ειναι σωστα!Ολα τα ζευγαρια τα φτιαχνουν κανουν παιδια και μετα απο λιγο καιρο βγαζουν διαζυγιο!!! 


    marakiasteraki
    12.07.2009, 15:55

    Εμένα μου αρέσουν οι σταθερές καταστάσεις, αλλά και πάλι, τίποτα δεν είναι σίγουρο στην εποχή που ζούμε!


    alexia-vicky
    13.07.2009, 20:50

    Αλλο "χαλαρή" σχέση και άλλο "ελεύθερη" σχέση...

    Και μετά από το παραπάνω βαθυστόχαστο..ΚΑΤΑ. Ή θα έχεις σχέση ή θα είσαι ελεύθερος

     

    και μου άρεσε η προαναφερθείσα όμως άποψη

    "Κατά τα άλλα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, τυρόπιτα, σπανακόπιτα, λουκανικόπιτα... κλπ"


    logan
    14.07.2009, 20:46

    Εγω παλι ρε παιδια δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα. Τεινω λιγο προσ το κατα της ελευθερης σχεσης αλλα εξαρταται παντα απο το αλλο προσωπο. Οχι τι θελει αλλα πως το βλεπεις εσυ..


    punkster
    29.07.2009, 21:25

    Γιατι ολοι συσχετιζουν τις ελευθερες σχεσεις κυριως ή ΜΟΝΟ με την σεξουαλικη επαφη?

    Για μενα οι ελευθερες σχεσεις ειναι υπεροχες! Ειναι κατι παραπανω απο απλο σεξ!

    Ειναι σαν να "τα εχεις" με εναν καλο σου φιλο: μπορεις να περασεις καλα χωρις να πρεπει να ανεχτεις την γκρινια, σκηνες ζηλοτυπιας, ανακριτικες συζητησεις και συναισθηματικη καταπιεση! Οπως επισης, φευγει απο πανω σου το μεγαλο βαρος του να γκρινιαζεις εσυ ο ιδιος, να αναρωτιεσαι "γιατι δεν με πηρε σημερα τηλεφωνο" ή "γιατι κοιτουσε τοσο λαγνα εκεινη την κοπελα", και να νιωθεις οτι εφοσον εχεις σχεση πρεπει να συμπεριφερεσαι με συγκεκριμενο τροπο, ασχετα με το τι αισθανεσαι! Ειναι υπεροχο να μπορεις να βγαινεις με τον "συντροφο" σου και να συζητας ελευθερα χωρις να σε νοιαζει τι επιπτωση θα εχει, ή να συζητατε αφοβα για προυγουμενες ή ενδεχομενως επομενες σχεσεις, να "σχολιαζετε" τα ατομα τριγυρω σας και να μοιραζεστε αποψεις απο δυο διαφορετικες οπτικες γωνιες!

    Η συνηθης παρανοηση ειναι οτι σε μια ελευθερη σχεση απλως συναντιεσαι με τον αλλον, πηδιεσαι, και μετα φευγεις! Αυτο δεν λεγεται καν σχεση.......... Στις ελευθερες σχεσης, το οτι δεν υπαρχουν βαθυτερα συναισθηματα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαινεις με τον "συντροφο" σου και να περνας καλα, να μιλατε στο τηλεφωνο ή να περνατε μια ολοκληρη νυχτα μαζι! Βασικη προυποθεση ειναι να συμπαθεις τον αλλον, αλλα τα συναισθηματα μενουν παντα εκει, ή στην καλυτερη περνανε σε φιλικο επιπεδο!

     


    Hastaroth
    30.07.2009, 10:02

    1.Βρέ καλώς το παιδί.Πού χάθηκες εσύ τόσον καιρό;

     

    2.Σέ μιά σχέση (ουσιαστική και άνευ εισαγωγικών),η οποία βασίζεται στην αμοιβαία εμπιστοσύνη,γκρίνιες,σκηνές ζηλοτυπίας,ανακριτικές συζητήσεις και συναισθηματική καταπίεση δέν υπάρχουν.Από την στιγμή που θα αρχίσουν αυτά,η σχέση παύει να είναι σχέση καί συνιστάται εις αμφοτέρους να πάνε δι’αλιείαν....

     

    Σέ μιά σχέση (ουσιαστική και άνευ εισαγωγικών),η οποία βασίζεται στην αμοιβαία εμπιστοσύνη καί κατανόηση, συζητάς μέ τόν σύντροφό σου ελευθερα χωρις να σε νοιαζει τι επιπτωση θα εχει,γιατί ξέρεις οτι ο σύντροφός σου (ουσιαστικός και άνευ εισαγωγικών) θά σέ καταλάβη,θά τόν καταλάβης και θα στηρίξετε ο ένας τον άλλον.

     

    Σέ μιά σχέση (ουσιαστική και άνευ εισαγωγικών),η οποία βασίζεται στην αμοιβαία εμπιστοσύνη καί κατανόηση, συζητατε αφοβα για προηγουμενες σχέσεις που είχατε,γιατί αυτές αποτελούν την εμπειρία πάνω στην οποία θά χτίσετε την τωρινή μεταξύ σας σχέση,αποφεύγοντας τά λάθη που κάνατε έκαστος στίς προηγούμενες.

     

    Αν συζητατε αφοβα για ενδεχομενως επομενες σχεσεις,τότε μεταξύ σας δέν «τά έχετε»,αλλά είστε απλώς «φιλαράκια».Πολύ καλά μέν,αλλά φιλαράκια.Καί βεβαίως,καλά περνάς και μέ ένα φιλαράκι,αλλά παραμένει φιλαράκι και δέν προχωράει το πράγμα σέ κάτι βαθύτερο και πιό «προσωπικό».

     

    Μπορείς άνετα να μιλήσης επί ώρες στο τηλέφωνο ή να περάσης μιά ολόκληρη νύχτα μαζί μ’ένα φιλαράκι σου,αλλά παραμένει φιλαράκι και δέν προχωράει το πράγμα σέ κάτι βαθύτερο και πιό «προσωπικό».

     

    Καλούς φίλους μπορείς να έχης όσους θέλεις,σχέση όμως (ουσιαστική και άνευ εισαγωγικών),θά έχης μόνο μέ έναν>Καί αυτή η σχέση θά είναι πλήρης,μέ όλα τά συστατικά της.....

     

    Αντιστοίχως βέβαια ισχύει και γιά τούς άρρενες καί τίς φίλες τους.

     


    punkster
    05.08.2009, 00:27

    Συμφωνω με οσα λες, ομως μην ξεχνας οτι εσυ αναφερεσαι σε ιδανικες καταστασεις, σχεσεις που θεωρω πολυ σπανιες. Εγω μιλαω για πιο συμβατικα πραγματα.

    Οταν εχεις μια ομορφη σχεση, οπως αυτη που περιγραφεις, δεν εχεις αναγκη να αναζητησεις κατι διαφορετικο. Σε μια ανουσια και "ηλιθια" σχεση, δεν εχει νοημα να δεσμευεις τον εαυτο σου, ουτε μπορεις να δεθεις με εναν ανθρωπο για τον οποιο δεν εισαι καν σιγουρος για ποιο λογο ειστε μαζι.

     

    Που χαθηκα?  ....Ε, ολο και καπου θα τριγυρνουσα....Smile


    StavmanR
    06.08.2009, 12:56

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 29-07-2009 στις 21:25 έγραψε...

    Γιατι ολοι συσχετιζουν τις ελευθερες σχεσεις κυριως ή ΜΟΝΟ με την σεξουαλικη επαφη?

    Για μενα οι ελευθερες σχεσεις ειναι υπεροχες! Ειναι κατι παραπανω απο απλο σεξ!

    Ειναι σαν να "τα εχεις" με εναν καλο σου φιλο: μπορεις να περασεις καλα χωρις να πρεπει να ανεχτεις την γκρινια, σκηνες ζηλοτυπιας, ανακριτικες συζητησεις και συναισθηματικη καταπιεση! Οπως επισης, φευγει απο πανω σου το μεγαλο βαρος του να γκρινιαζεις εσυ ο ιδιος, να αναρωτιεσαι "γιατι δεν με πηρε σημερα τηλεφωνο" ή "γιατι κοιτουσε τοσο λαγνα εκεινη την κοπελα", και να νιωθεις οτι εφοσον εχεις σχεση πρεπει να συμπεριφερεσαι με συγκεκριμενο τροπο, ασχετα με το τι αισθανεσαι! Ειναι υπεροχο να μπορεις να βγαινεις με τον "συντροφο" σου και να συζητας ελευθερα χωρις να σε νοιαζει τι επιπτωση θα εχει, ή να συζητατε αφοβα για προυγουμενες ή ενδεχομενως επομενες σχεσεις, να "σχολιαζετε" τα ατομα τριγυρω σας και να μοιραζεστε αποψεις απο δυο διαφορετικες οπτικες γωνιες!

    Η συνηθης παρανοηση ειναι οτι σε μια ελευθερη σχεση απλως συναντιεσαι με τον αλλον, πηδιεσαι, και μετα φευγεις! Αυτο δεν λεγεται καν σχεση.......... Στις ελευθερες σχεσης, το οτι δεν υπαρχουν βαθυτερα συναισθηματα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαινεις με τον "συντροφο" σου και να περνας καλα, να μιλατε στο τηλεφωνο ή να περνατε μια ολοκληρη νυχτα μαζι! Βασικη προυποθεση ειναι να συμπαθεις τον αλλον, αλλα τα συναισθηματα μενουν παντα εκει, ή στην καλυτερη περνανε σε φιλικο επιπεδο!


     

    Πώς αντιλαμβάνεσαι την αντίφαση "ελεύθερη" και "σχέση" σε εννιαίο λογικό δεσμό; Πάντοτε αναφέρομαι στην στρεβλή εμρηνεία της ελευθερίας (ό,τι με δεσμεύει είναι ανελευθερία), όπως και σε εκείνη της σχέσης (σχέση θα πει κτήση, κατοχή και δέσμευση).

     

    Punksterinoκόριτσο, η παραπάνω ερώτηση είναι στην πραγματικότητα προφατική φιλοσοφία ενός κληρονομικά δύσθυμου και αλεξιθυμικού αανδρός (αδυναμία ελικρινούς έκφρασης συναισθημάτων), που θέλει να καλύψει έντεχνα το "καλώς επανήλθες". {#emotions_dlg.biggrin}


    punkster
    06.08.2009, 18:24

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 06-08-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Πώς αντιλαμβάνεσαι την αντίφαση "ελεύθερη" και "σχέση" σε εννιαίο λογικό δεσμό; Πάντοτε αναφέρομαι στην στρεβλή εμρηνεία της ελευθερίας (ό,τι με δεσμεύει είναι ανελευθερία), όπως και σε εκείνη της σχέσης (σχέση θα πει κτήση, κατοχή και δέσμευση).

     

    Punksterinoκόριτσο, η παραπάνω ερώτηση είναι στην πραγματικότητα προφατική φιλοσοφία ενός κληρονομικά δύσθυμου και αλεξιθυμικού αανδρός (αδυναμία ελικρινούς έκφρασης συναισθημάτων), που θέλει να καλύψει έντεχνα το "καλώς επανήλθες". {#emotions_dlg.biggrin}

    Σταυρο {#emotions_dlg.biggrin}

    Χμμ....... Κοιτα, για μενα η λεξη "σχεση" οταν βρεθει διπλα απ την λεξη "ελεθευρη" παιρνει αυτοματα (για καποιον λογο) την ακριβη έννοιά της: ενας συσχετισμος προσωπων. Οποτε στο μυαλο μου δεν τιθεται θεμα "παραδοξου", παρολο που η λεξη "σχεση" μονη της μου φερνει στο μυαλο τη δεσμευση. Ισως αυτο συμβαινει επειδη θεωρω οτι οταν η σχεση δεν ειναι ελευθερη, αυτοματως ειναι δεσμευτικη..... Πφφφ.....Οπως βλεπεις μου ειναι λιγο δυσκολο να απαντησω στην ερωτηση σου.  {#emotions_dlg.blink}


    -----------------
    "Σε σας μιλω που πια δεν εχετε αυτια, δεν εχετε ουτε ματια, σε σας μιλω που δεν εχετε εγκεφαλο και γινεστε κομματια, τσατιζομαι και θα σας ριξω ολους πιο βαθια μες στο ψυγειο, να κρεμεστε μαζι με τα κρεατικα μες στο παντοπωλειο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 06-08-2009 18:33 ]


    sea_like_eyes
    06.08.2009, 18:48

    οχι . . . ειναι μεγαλη αρρωστια!!!!κοροιδευεις τον ευατο σου . . . εκεινη . . . και πλεον δεν ειμαστε γυμνασιο . . .


    punkster
    06.08.2009, 19:13

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 06-08-2009 στις 18:48 έγραψε...

    οχι . . . ειναι μεγαλη αρρωστια!!!!κοροιδευεις τον ευατο σου . . . εκεινη . . . και πλεον δεν ειμαστε γυμνασιο . . .



     

    Γιατι ετσι βρε??

    Θα προτιμουσες πολλες, συντομες "νορμαλ" σχεσεις?

    Η αποκλειστικα σεξ της μιας βραδιας?

    Και δεν θεωρω οτι υπαρχει κοροιδεια....Ισα ισα, ξερεις πολυ καλα τι σου γινεται!

    {#emotions_dlg.yes}

     


    sea_like_eyes
    06.08.2009, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 06-08-2009 στις 19:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 06-08-2009 στις 18:48 έγραψε...

    οχι . . . ειναι μεγαλη αρρωστια!!!!κοροιδευεις τον ευατο σου . . . εκεινη . . . και πλεον δεν ειμαστε γυμνασιο . . .



     

    Γιατι ετσι βρε??

    Θα προτιμουσες πολλες, συντομες "νορμαλ" σχεσεις?

    Η αποκλειστικα σεξ της μιας βραδιας?

    Και δεν θεωρω οτι υπαρχει κοροιδεια....Ισα ισα, ξερεις πολυ καλα τι σου γινεται!

    {#emotions_dlg.yes}

     



     

    Καταρχήν . . . το θεμα κινδυνου μεταδοσης αφροδίσιων νοσημάτων . . . επισης το παιχνίδι των αισθηματων και των συναισθηματων μιας και . . . θεωρω την σεξουαλικη επαφη αποτελεσμα πρωτα . . . ψυχολογικό . . . και στην συνέχεια σωματικό (αυτή κάθε αυτή η απόλαυση)!Ναι . . . υπαρχει η περίπτωση να δεις μια ομορφη μεσα σε ένα μαγαζι . . . και σε 10 λεπτα . . . να εισαι εσυ . . . ο τοιχος . . . κι αυτή αναμεσα (οποιος καταλαβε καταλαβε)!One night stand . . . χωρις συναισθηματισμούς taboo και . . . περεταίρω σκέψεις!

    Ότι εχει να κανει όμως με το θεμα . . . σχεση . . . όχι . . . να σε μοιράζομαι . . . ??? χαχαχα . . . να με μοιράζεσαι . . . ??? χαχαχα . . . Όχι . . . Όχι σου λέω!!!

    Επισης εχει επιπτωσεις και στον τροπο συμπεριφορας . . .  κι αμα σιγα σιγα εσυ (γενικα μιλαω) κολλήσεις . . . ερωτευτείς . . . εεεε γυρίζω και σου λέω . . . are u CRAZY(***%^#%^%)???Μιλαω για φαινόμενα . . . συχνα!!!

     

    Υ.Γ το θεμα free σχεση χρειαζεται πρωτα . . . να γνωριζεις τον ευατο σου . . . σε σημειο που να σε προστατεύει σε κάθε περιπτωση . . . να το κανεις με . . . ότι ρίσκο κι αν ακολουθει!!!Στην εποχη του υπολογιστη ,της μιζέριας και της δηθεν απελευθέρωσης . . . το θεωρω επικυνδινο . . .

    Υ.Γ οποιος-οια γουσταρει να το κανει . . . καλως . . .


    -Sadahzinia-
    06.08.2009, 21:00

    Γιώργο συμφωνώ απολύτως και χαίρομαι αφάνταστα που εσύ ειδικά έχεις τέτοιες απόψεις! Wink

     

    πάντα κάποιος από τους 2 σε αυτές τις περιπτώσεις ελπίζει να γίνει κάποτε κανονική σχέση...