ελληνική μουσική
    186 online   ·  210.893 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    kamelia8
    26.02.2010, 14:21

    ...Ψήφισα και στο 5ο γκρουπ! (Μετά από αρκετή ταλαιπωρία... Έπεσα σε φάση αναβάθμισης,...{#emotions_dlg.helpsmilie} ) Πολλά καλά τραγούδια και κάποια πολύ καλά τραγούδια στο γκρουπ αυτό! Ως συνήθως, ιδού τα κομμάτια που ξεχώρισα:

     

    Στα παραμύθια ν' αλητεύω

    Τα αστέρια του ουρανού

    Ονειρευτής

    Goodbye bolero

    Θα βρεις κι εσύ μια αγκαλιά (wow!) 5*

    Για σένα (Τι γλυκό...)


    mixalis-kleanthis
    26.02.2010, 16:00

    Θα μοιραστω τις σκεψεις και τις προτιμησεις μου για τα τραγουδια του 5ου γκρουπ  μετα την κυριακη γιατι δεν θελω να επιρεασω κανεναν... ολα παιζονται μεχρι τελους και θα περιμενω με αγωνια την εκβαση...           Δυο παρατηρησεις μονο  α)επεσε το ενδιαφερον και βλεπω λιγους ψηφους στα 2 τελευταια γκρουπ και          β)πολλες αναβαθμησεις ρε παιδια για να ψηφισουμε ή να ακουσουμε, μερικες φορες ειναι περπετεια

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 26-02-2010 16:06 ]


    Patzourikos
    27.02.2010, 03:03

    Σε αυτο το εντυπωσιακο 5ο γκρουπ ξεχωρησα τα εξης...

    1.Για Σενα 5*....για μενα το κορυφαιο

    2.Λουλουδενια......5*....πολυ ομορφο κομματι

    3.Ονειρευτης......4*


    Giorgos_arazei
    27.02.2010, 04:28

    Ξεχωριζω απ το 5ο γκρουπ, το τραγουδι "Γριλιες".. Υπεροχοι στιχοι και μουσικη.... και φωνη εννοειται.


    melanok
    27.02.2010, 10:33

     

    Η αποθέωση της αισθητικής της μετριότητας και της κυριαρχίας των ψηφοφόρων του μέσου όρου με το (βγαλμένο από τα παρωχημένα φεστιβαλικά seventies) τραγούδι γρίλιες στην πρώτη θέση να χαϊδεύει  τα απαίδευτα αυτιά τους. Φωτεινή εξαίρεση και ελπίδα το Στα παραμύθια ν' αλητεύω στη δεύτερη θέση, που φανερώνει πως έστω και ως μειοψηφία στο ΜΗ, υπάρχει και η μερίδα των πιο ψαγμένων μουσικόφιλων.  Είναι μάλλον από τα 5 group το ομορφότερο από όλα τα  τραγούδια  που συνεχίζουν, με μελωδία και ερμηνεία φωνητικών  τύπου Morrissey των Smiths. Και επιτέλους προκρίνεται και κάποιο τραγούδι που επιλέγω.

    Υπερεκτιμημένο και χωρίς λόγο ύπαρξης  το goodbye bolero (υπάρχει το original), ενώ δυστυχώς υποτιμημένα το  Πέταγμα και  φυσικά η Λουλουδένια στην οποία όμως έγινε ένα μεγάλο λάθος. Θα έπρεπε είτε με τα συγκεκριμένα σωστά αλλά άνευρα φωνητικά  να υπάρχει μια πιο λυρική ενορχήστρωση, είτε ακόμα καλλίτερα στην παρούσα μουσική εκτέλεση  να επιλεγόταν μια πιο επική και με ψυχή ερμηνεία.

    Συμπερασματικά μέτριο το 5ο group αλλά σαφώς ανώτερο από το κακό 4ο .

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 27-02-2010 10:35 ]


    kwstasagas
    27.02.2010, 12:42

    "με το (βγαλμένο από τα παρωχημένα φεστιβαλικά seventies) τραγούδι γρίλιες στην πρώτη θέση να χαϊδεύει  τα απαίδευτα αυτιά τους"

    Το "ΓΡΙΛΛΙΕΣ" είναι ένα από τα 7 τραγούδια του 5ου γκρουπ που του έδωσα "πεντάστερο" {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}...... Σίγουρα, πρόκειται για mainstream τραγούδι, πλην, όμως, στα δικά μου αυτάκια έφτασε ως "καλοβαλμένο" και "ορθογραφημένο" άκουσμα, το οποίο ουδόλως προσέβαλε την αισθητική μου ... Επίσης, αν και mainstream, έχει, κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό "το κάτι" που το κάνει να ξεχωρίζει από άλλα αυτού του είδους [ίσως αυτό να οφείλεται στα αρπέζ της κιθάρας και τους ήχους από τα πλήκτρα στην εισαγωγή του που μού δημιούργησαν την εικόνα από .... γρίλιες παραθύρου που ανοίγουν και δειλά - δειλά μπαίνει στο δωμάτιο το φως του ηλίου κατά δεσμίδες .... ] ..... 'Ετσι, το εν λόγω άσμα το "φιλοδώρησα" με 5 αστέρια [εν αντιθέσει με άλλα, παρόμοια mainstream τραγούδια που άκουσα σε προηγούμενα γκρουπ, τα οποία δεν είχαν "πολλά να μου πουν" κι έτσι .... με το ζόρι τους έδωσα από 1 - 2 αστέρια .... ] .......

     

    Προσωπικά, μού αρέσουν ΚΑΙ οι ανατρεπτικοί καλλιτέχνες, που δεν διστάζουν να πειραματισθούν, αλλά ΚΑΙ όσοι αρέσκονται στο να ακολουθούν την "πεπατημένη" [στο μέτρο, φυσικά, που δεν προσβάλλουν την αισθητική μου και που τα "πονήματά" τους έχουν κάτι να μου πουν]. Για παράδειγμα, πριν λίγες ώρες, κάνοντας διάλειμμα από την εργασία μου, έβαλα να ακούσω μουσική. Και ... τι ακούσματα επέλεξα ??? Στην αρχή άκουσα το αναρχικό / ακατάστατο HALLELUHWAH των CAN και καπάκι .... το εμπορικό / πιασάρικο "ΚΡΗΤΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΚΑΙ ΝΙΟ" με τη φωνή του ΘΕΜΗ ΑΔΑΜΑΝΤΙΔΗ ["καλοκαιράκι μου, την αγαπώ ...] !!! Βλέπετε, και τα 2 τραγούδια, παρόλο που ... εκπροσωπούν τελείως διαφορετική "φιλοσοφία", είναι αγαπημένα μου ....... {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}  

     

     


    melanok
    27.02.2010, 13:07

    Παράθεση:

    ..... Σίγουρα, πρόκειται για mainstream τραγούδι, πλην, όμως, στα δικά μου αυτάκια έφτασε ως "καλοβαλμένο" και "ορθογραφημένο" άκουσμα, το οποίο ουδόλως προσέβαλε την αισθητική μου ... Επίσης, αν και mainstream,  .......

     

    Κανείς δεν μίλησε για προσβολή αισθητικής, ούτε για ανορθογραφίες, και mainstream εναντίον πειραματικών. Φυσικά και μπορούμε να διασκεδάσουμε με όλα τα είδη.

    Σε ένα φεστιβάλ ή μουσικό διαγωνισμό όμως θα πρέπει να προκρίνουμε τα τραγούδια εκείνα που συγκεντρώνουν τις παραμέτρους εκείνες που έχουν συζητηθεί και παλαιότερα σε άλλα topics και δεν είναι της ώρας, και όχι να παρασυρόμαστε από τα ανέμελα ακούσματα της καθημερινότητας μας.


    Giorgos_arazei
    27.02.2010, 15:50

    Παράθεση:

    Σε ένα φεστιβάλ ή μουσικό διαγωνισμό όμως θα πρέπει να προκρίνουμε τα τραγούδια εκείνα που συγκεντρώνουν τις παραμέτρους εκείνες που έχουν συζητηθεί και παλαιότερα σε άλλα topics και δεν είναι της ώρας, και όχι να παρασυρόμαστε από τα ανέμελα ακούσματα της καθημερινότητας μας.



     

    Και τι ειναι η συνθεση ενος τραγουδιου? Συνταγη μαγειρικης? Τοσο λαδι, τοσο πιπερι?

     

    Οσο για τους χαρακτηρισμους, περι απαιδευτων αυτιων, δεν τσιμπαμε. Την εχουμε φαει την καραμελα και απο αλλους. Ειρωνικα μηνυματα μπορει ο καθενας να πεταει πισω απ την οθονη.

     

    Υγ. Καμια σχεση δεν εχω με το τραγουδι "Γριλιες", παρ'ολα αυτα, νομιζω οτι ειναι υπεροχο.

     

     


    ThanassisB
    27.02.2010, 16:26

    Όσο μεγαλώνεις τόσο καταλαβαίνεις ότι ή έννοια "ψαγμένοι μουσικόφιλοι" χάνει την αξία της σε σημείο που να μην έχει καμμία έννοια πια....Τι θα πει "ψαγμένοι μουσικόφιλοι" ? Στην Αγγλία των 70s, ας πούμε , ένας 'Αγγλος θα ήταν ψαγμένος άν άκουγε Sokrates ? Ή μπορείς να ισχυριστείς ότι ο Neil Diamond είναι λιγότερο "ψαγμένο" άκουσμα από τους Who ? Και τι σε κάνει "μουσικόφιλο"? Το να ακούς Jethro Tull και Emerson Lake and Palmer MONO ? Ή να θέλεις να βάλεις στην σιντιέρα ΚΑΙ Barrry White KAI Abba ? Θυμάμαι όταν άκουσα για πρώτη φορά το Sugar Baby Love των Rubbetes. Τότε το κοροιδεύαμε ...Τώρα είναι ένα "ψαγμένο" παλιό καλό άκουσμα γιατί έγινε intro στην Αρβύλα...όχι, πάντα ήταν ένα καλό τραγούδι...Ξυπνήστε...Η μουσική φίλοι μου είναι ΨΥΧΗ ...και κατάθεση. Μ΄αρέσει ή δεν μ'αρέσει κάτι, ναι να το δεχτώ. Αλλά..."ψαγμένοι μουσικόφιλοι" ?...Δεν έχω καμμία σχέση με τις γρίλλιες...ίσα ίσα είναι "ανταγωνιστές" στο 5ο γκρουπ. Αλλά τόπα και πιό πάνω , είνα ένα πολύ καλό κομμάτι και θα πάει πολύ καλά στον Διαγωνισμό.


    cineboy
    27.02.2010, 16:36

    Το έχω πεί ξανά εδω....είμαι σίγουρος ότι μετά το τέλος του διαγωνισμού θα έχουμε αρκετές "λαβές" για΄να ξεκινήσουμε θέμα περί του θέματος!!! Εκεί θα έχουμε να πούμε πολλά και κυρίως μέλη που λόγω συμμετοχής στον διαγωνισμό ακόμη δεν μπορούν να μιλήσουν ανοιχτά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 27-02-2010 16:37 ]


    nikolas-pantzaris
    28.02.2010, 01:00

    Χαρακτηρισμοί τύπου ψαγμένοι μουσικόφιλοι και απαίδευτα αυτιά είναι τουλάχιστον προσβλητικοί σ ένα μουσικό διαγωνισμό.. Φτάνει πια η κατηγοριοποίηση της μουσικής και η κατανομή σε είδη και νόρμες.. Απλά ακούστε και διαλέξτε τι σας αρέσει χωρίς κακοήθειες..


    Karadimitriou
    28.02.2010, 06:09

    Περισσοτερο με ενοχλησε το οτι καποιοι μπηκαν στην διαδικασια να απαντησουν,στα και καλα ψαγμενα λεγομενα σου, περι ψαγμενων μουσικοφιλων και απαιδευτων αυτιων, παρα για τα οσα εγραψες. Μιας ομως και τοσοι αλλοι με απαιδευτα αυτια εγραψαν, παραθετω και εγω με την αισθητικη μου μετριοτητα τα εξης. 1) με αυτα που γραφεις δειχνεις πως εσυ εχεις απαιδευτα αυτια,(μη σου πω, πως σου ταιριαζει καλυτερα, απαιδευτα μυαλα. 2)μου κανει εντυπωση το μενος σου και το ποσο αντιπαθης καταφερνεις να γινεις με ενα τοσο δα κειμενακι 3)Ισως ανακαλυψαμε τον Μουρατιδη του Musicheaven 4)ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ,ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ ? και 5) ας σου δωσουνε στον επομενο διαγωνισμο ολα τα τραγουδια να βγαλεις σε μια μερα την 8αδα απο τα 200-300 να τελειωνει το εργο.Μα να εχουμε εδω τα πιο εκπαιδευμενα αυτια ,την τελεια αισθητικη, τον καλυτερο τον εναν τον μοναδικο και να μην το εκμεταλευομαστε?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Karadimitriou στις 28-02-2010 06:11 ]


    SakisKouroupos
    28.02.2010, 10:00
    Λαμβάνοντας σαν αφορμή τα τελευταία σχόλια των nikolas-pantzaris και karadimitriou και άλλων σ αυτή την σελίδα θέλω να πιστεύω ότι κακώς υπάρχει το '' ΠΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ 2ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΕΤΕ '' χωρίς να έχει λήξει το group. Κάνω πρόταση έστω και τώρα να γίνεται μετά την λήξη για να μην υποβαθμιστεί το επίπεδο όχι μόνο των συμμετοχών αλλά περισσότερο τωνσυμμετοχόντων απ 'οτι αρχίζουν να δείχνουν οι μεταξύ τους συζητήσεις. Ελπίζω να εισακουσθώ από τους διοργανωτές για έναν επιτυχημένο διαγωνισμό όπως ήταν μέχρι στιγμής. Ευχαριστώ !!!
    melanok
    28.02.2010, 11:38

    Χαίρομαι για τους χαρακτηρισμούς και τις κραυγές (κεφαλαία γράμματα). Η αλήθεια τις περισσότερες φορές είναι αντιπαθής στους "πολλούς". Αρχίζουν και ταράζονται τα λιμνάζοντα νερά της συντηρητικής αισθητικής.

    Αρκεί βέβαια μετά τις πρώτες ανακλαστικές αντιδράσεις του πληγωμένου εγωισμού και εγωπάθειας, να υπάρξει ειλικρινής ενδοσκόπηση και αυτοκριτική.


    mixalis-kleanthis
    28.02.2010, 15:46

     

    O υπερμαχος της μη συντηρητικης σχολης...ειναι αστειο μονο και που τ ακουει κανεις...Χαρακτηρισμοι ταμπελες  και mainstream εναντίον πειραματικών...ολυμπιακος - παναθηναικος ΦΤΑΝΕΙ.Κυριε melanok ειστε προκλητικος οχι για τις αποψεις σας αλλα για τον τροπο που τις εφραζετε...γεμισε ο τοπος αγενεια και ξερολίαση.Τι πιο συντηρητικο απ αυτο...? Μας θυμωσατε με το υφος σας...Ξερω υπεροχα τραγουδια του Αττικ και των jethro tull του Χατζιδακι και των dream theater .Ο  Bach ή ο Τσιτσανης? Τι ειναι συντηρητικο απ αυτα? ΕΣΕΙΣ...  Η μουσικη ειναι ΜΙΑ και δεν χρειαζεται οπαδους...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Υ.Γ α) ζητω συγνωμη για την επιθετικοτητα μου...β) δεν θα πω τη γνωμη μου για τα ταγουδια γιατι νομιζω πως δεν εχει κανενα νοημα γ) θα ηθελα πολυ να ναι αλλιως τα πραγματα ... ποιος ξερει ισως στο μελλον...

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 28-02-2010 16:26 ]


    ixthis
    28.02.2010, 16:51

    ο χρήστης  melanok γραφει: ''Χαίρομαι για τους χαρακτηρισμούς και τις κραυγές (κεφαλαία γράμματα). Η αλήθεια τις περισσότερες φορές είναι αντιπαθής στους "πολλούς". Αρχίζουν και ταράζονται τα λιμνάζοντα νερά της συντηρητικής αισθητικής.''

    απάντηση

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ

    Αυτο που μας κάνει ανθρώπους την αλήθειας ή του ψέμματος ειναι οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΑΣ.

    Οι δάσκαλοι που ευτυχίσαμε να έχουμε στη ζωη μας οδηγούν στην αλήθεια ή στο ψέμμα.

    Εμένα οι δάσκαλοι μου με καταδίκασαν στην συγκατοίκηση με την αλήθεια .

    Ποιοι ήταν οι δασκαλοί μου?

    Ο Γκάτσος ήτανε ένας απο αυτούς .

     

    Εξ άλλου η μουσική ειναι βροχή..............

    Όταν βρέχει αλλοι τρέχουν να βρούν ενα μέρος να προφυλαχτούν και άλλοι συνεχίζουν να περπατάνε στη βροχη γίνονται μούσκεμα αλλα δε τους μέλλει...........

    Αυτοι ειναι οι μουσικοί.........

    ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ Ιούνιος 1994


    Karadimitriou
    28.02.2010, 16:54
    Δεν ηταν κραυγες τα κεφαλαια γραμματα... ηταν πιο εντονα απλως μηπως και... αλλα ματαιος κοπος. εισαι αδιορθωτος εσκεμενα. Εισαι προκλητικος σε βαθμο που γινεσαι γραφικος πια. Η μουσικη πλαθει ηθος φιλε..
    SakisKouroupos
    28.02.2010, 17:19

    Φαίνεται πως άδικα έγραψα. Οταν το λάβουν υπ οψιν τους οι διοργανωτές θα είναι πλέον αργά !!! Εκτος και αν ισχύει και εδώ όπως ισχύει αυτό που λέμε στα κανάλια '' Οπου υπάρχουν έντονες αντιπαραθέσεις , υπάρχει και μεγάλη ακροαματικότητα ''. Θέλω να πιστεύω πως δεν ισχύει για να κρατηθεί η ποιότητα! Ευχαριστώ !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 28-02-2010 17:20 ]


    bilimili
    28.02.2010, 18:14

    Είχα υποσχεθεί να μην ξαναστείλω μέχρι το τέλος του διαγωνισμού αλλά βλέποντας τα τελευταία posts, δεν μπορώ να μην πω και εγώ δυο πράγματα.

    Είχα συμφωνήσει στο παρελθόν με τον melanok σε εύστοχες τοποθετήσεις του. Υπάρχει περίπτωση και σε αυτή του την τοποθέτηση να συμφωνούν αρκετοί. Θα διαφωνήσω όμως κάθετα με τον τρόπο που την έθεσε. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι αποδεκτές τέτοιες συμπεριφορές από κανέναν, ούτε από εμάς που ψηφίζουμε ή και συμμετέχουμε, ούτε ίσως ακόμα και από τους διαχειριστές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφραστεί ελεύθερα, αλλά με σεβασμό σε αξίες και ανθρώπους.

    Θα συμφωνήσω λοιπόν απόλυτα με αυτούς που ενοχλήθηκαν, η αντίδραση τους είναι απόλυτα δικαιολογημένη.Περισσότερο όμως ταυτίζομαι με την άποψη του SakisKouroupos και την επεκτείνω, λέγοντας πως δεν εξυπηρετεί σε τίποτα (για μένα) ένα τέτοιο topic. Μπορούσε έστω να δημιουργηθεί μετά το πέρας του διαγωνισμού.

    Θα παρακαλούσα από εδώ και στο εξής να πορευθούμε με αξιοπρέπεια και να απουσιάζουν προσβλητικές τοποθετήσεις. Αλοίμονο...


    melanok
    28.02.2010, 21:31

    Πωπωωω τι οργή ... χτύπησα ευαίσθητες χορδές φαίνεται ω άνδρες φαρισαίοι.

    Μην ασχολείσθε λοιπόν (όσοι θεωρείστε προσβεβλημένοι) μαζί μου βρε κουτά...

    Ακούτε μόνο τα ευχάριστα. Ακούτε μόνο τους άγγελους και τους εξάγγελους.

    Άγγελος εξάγγελος

    Στίχοι: Διονύσης Σαββόπουλος

    Μουσική: Bob Dylan

    Άγγελος εξάγγελος μας ήρθε από μακριά
    γερμένος πάνω σ' ένα δεκανίκι
    δεν ήξερε καθόλου μα καθόλου να μιλά
    και είχε γλώσσα μόνο για να γλείφει

    Τα νέα που μας έφερε ήταν όλα μια ψευτιά
    μα ακούγονταν ευχάριστα στ' αυτί μας
    γιατί έμοιαζε μ' αλήθεια η κάθε του ψευτιά
    κι ακούγοντάς τον ησύχαζε η ψυχή μας

    Έστησε το κρεβάτι του πίσω απ' την αγορά
    κι έλεγε καλαμπούρια στην ταβέρνα
    μπαινόβγαινε κεφάτος στα κουρεία και στα λουτρά
    και χάζευε τα ψάρια μες στη στέρνα

    Και πέρασε ο χειμώνας κι ήρθε η καλοκαιριά
    κι ύστερα πάλι ξανάρθανε τα κρύα
    ώσπου κάποιο βραδάκι βρε τι του 'ρθε ξαφνικά
    κι άρχισε να φωνάζει με μανία

    Τα πόδια μου καήκανε σ' αυτή την ερημιά
    η νύχτα εναλλάσσεται με νύχτα
    τα νέα που σας έφερα σας χάιδεψαν τ' αυτιά
    μα απέχουνε πολύ απ' την αλήθεια

    Αμέσως καταλάβαμε τι πήγαινε να πει
    και του 'παμε να φύγει μουδιασμένα
    αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει
    καλύτερα να μην μας πει κανένα