ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.886 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    rockadelia
    15.02.2010, 19:11

    Θα ήθελα κι εγώ να ευχαριστήσω πάρα πάρα πολύ όλους όσους στήριξαν τη συμμετοχή μου με το "Melancholy", και ειδικά τον kwstasagas για τα καλά του λόγια, τα οποία μου είναι πολύτιμα!

    Καλή συνέχεια σε όλους τους δαγωνιζόμενους!!!


    koukz
    15.02.2010, 22:27

    Θα ήθελα να πω ενα μεγάλο μπραβο στους διοργανώτες. Υπαρχουν πολλα ωραια τραγουδια , εγω έστειλα την μελωδία του χειμώνα και ευχαριστω όσους το άκουσαν.


    kwstasagas
    15.02.2010, 23:31

    Ψήφισα πριν λίγο και για το 5ο γκρουπ ....

    Κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, πρόκειται για το πιο "δυνατό" γκρουπ του διαγωνισμού που ακούσαμε μέχρι τώρα ... Για το λόγο αυτό, άλλωστε, έδωσα σε 7 τραγούδια [!!!] από 5 αστέρια .... αλλά και σε αρκετά άλλα έδωσα 4 αστέρια .... Και, πραγματικά, ευχαριστήθηκα την ακρόαση αυτού του γκρουπ ... Άλλωστε, σε αυτό ξεδιπλώθηκε μπροστά μου ένα πολύ ενδιαφέρον "μωσαϊκό" που έχει ... "τα πάντα όλα" : Και λάτιν, και παραδοσιακό νησιώτικο, και ροκ παλιό , και ροκ "εκσυγχρονισμένο", και λαϊκά, και "ντανσάδικα" ....

    Προτείνω στους συμφορουμίτες να ακούσουν τα τραγούδια αυτού του γκρουπ, όσο κι αν έχουν "κορεστεί" από τις ακροάσεις των προηγούμενων γκρουπ ... υπάρχουν αρκετά αξιόλογα τραγούδια που αξίζουν να τα ακούσουμε, έστω και μια φορά, και να τα ανακαλύψουμε [και, φυσικά, να τα τιμήσουμε με την ψήφο μας] .......

     

    Τέλος ... φίλε Rockadelia, δεν υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς .... Δεν μένει παρά να σού ευχηθώ "καλή συνέχεια" στην ενασχόλησή σου με τη μουσική !!! Είμαι σίγουρος ότι έχεις τη δυνατότητα στο μέλλον να μάς εκπλήξεις και με άλλες παρόμοιες γλυκύτατες μελωδίες .......  


    cineboy
    16.02.2010, 01:11

    Μόλις πριν λίγο τελείωσα με την ακρόαση των τραγουδιών του πέμπτου γκρούπ, όχι όμως και με την προσωπική μου βαθμολογία...

    Συμφωνώ απόλυτα με τον προηγούμενο φίλο.Τα τραγούδια αυτής της ομάδας συνολικά και σε σχέση με τα προηγούμενα 4 γκρούπ ,πιστεύω και εγω ότι είναι πολύ περισσότερο δυνατά σαν ομάδα και είναι η πρώτη φορά που δυσκολεύτηκα αφάνταστα στο να βαθμολογίσω.Ακριβώς επειδή δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις και επειδή συνάμα θεωρώ αυτη την φορά απαραίτητη και δεύτερη ακρόαση μέχρι τέλους όλων των τραγουδιών, δεν βαθμολόγησα σήμερα.

    Στις πρώτες σημειώσεις μου έχω ξεχωρίσει 11 τραγούδια που σίγουρα θα προτιμηθούν απο εμένα με πολλά αστεράκια και γύρω στα 7 τραγούδια με λίγο λιγότερα αστέρια. Σύνολο δηλαδή 18 τραγούδια!!!.....μεγάλη έκπληξη γιά εμένα αυτό.....

    Πάντως προβλέπω μεγάλη "μάχη" σε αυτό το γκρούπ με όχι μεγάλες βαθμολογικές διαφορές ανάμεσα στα πρώτα τραγούδια,και αρκετές ανατροπές βαθμολογίας μέχρι την τελευταία στιγμή.

    Καλή συνέχεια παιδιά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 16-02-2010 01:12 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 16-02-2010 01:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 16-02-2010 01:16 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 16-02-2010 04:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 16-02-2010 04:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 16-02-2010 04:06 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 16-02-2010 04:07 ]


    kwstasagas
    16.02.2010, 18:42

    Μέχρις στιγμής τηρώ .... απαρέγκλιτα τον κανόνα "να μην εκφράζομαι για κάποιο τραγούδι του διαγωνισμού πριν τη λήξη της ψηφοφορίας του γκρουπ στο οποίο διαγωνίζεται" ....

    Όμως, στην προκειμένη περίπτωση .... δεν κρατιέμαιιιιιι .... έχω τόσο μα τόσο ενθουσιασθεί με ένα από τα τραγούδια του 5ου ομίλου που ..... θέλω πάρα μα πάρα πολύ να πω καλά λόγια γι' αυτό .....

    Λοιπόν .... Συγχαρητήρια μέχρις εκεί που ... δεν πάει άλλο σε αυτούς που έγραψαν και ερμηνεύουν το ΠΕΤΑΓΜΑ .... Τι καταπληκτική, ατμοσφαιρική μουσική και ενορχήστρωση ...... κι αυτή η χαμηλόφωνη ερμηνεία, τόσο μα τόσο πρωτότυπη, γεμάτη θεατρικότητα και συναίσθημα .... Αλλά κι αυτοί οι υπέροχοι στίχοι, που διηγούνται ένα παραμύθι, που ακροβατούν μεταξύ "ονείρου και πραγματικότητας" .... το μόνο ... "ψεγάδι" αυτού του τραγουδιού είναι ότι το παραμύθι έχει λυπημένο τέλος [στοιχείο που, όμως, κάνει εντέλει το "παραμυθοτράγουδο" ακόμη πιο συγκινητικό] .... Γι' αυτό μεταβαίνω συνέχεια στη σελίδα του διαγωνισμού για να το ακούω ξανά και ξανά και ξανά. Η δε ακρόασή του με κάνει να φαντάζομαι ότι έχω καβαλήσει, λέει, την πλάτη ενός τεράστιου πτηνού και ... πετάω σε χώρες μακρινές [που υπάρχουν κυρίως στα "τοπία της φαντασίας] για να συναντήσω την αγαπημένη μου, κι ας ξέρω ότι αυτή θα με απορρίψει .... Ως στιγμής το πιο αγαπημένο μου τραγούδι από τον διαγωνισμό ..... Όχι 5 αλλά .... 105 αστέρα αν μπορούσα θα τού έδινα ....

    Και μετά την ακρόαση αυτού του τραγουδιού μού έρχεται να αναφωνήσω : Ζήτω ο ανώνυμος / άσημος / αφανής άγνωστος δημιουργός !!!! Τελικά σήμερα τα μεγάλα δημιουργήματα φτιάχνονται ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ "ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ" .... Τέλος !!!!

     

     


    jilan
    16.02.2010, 22:25

    #ΑΣΠΡΟΦΟΡΟΥΣΑ ΚΟΠΕΛΙΑ#  ενα τραγούδι με ζωντανό το άρωμα Ελλάδας...ζωντανεύοντας θύμησες των τραγουδών της δεκαετίας 70 / 80

     


    jorge
    17.02.2010, 00:22
    Παιδια, το 5ο group είναι για ...πολλά αστέρια. Ακόμα κι αν δεν θέλετε ή δεν έχετε το δικαίωμα να ψηφίσετε, βάλτε να ακούσετε μερικά τραγούδια την ώρα που δουλεύετε ή χαλαρώνετε.
    Disasterpiece
    17.02.2010, 15:29
    "Λουλουδενια" και "Φευγω"!Το πρωτο ειδικα ειναι υπεροχο κομματι..
    paketas
    17.02.2010, 22:12

    δεν θα ηθελα να επανελθω με αλλα σχολια αλλα  δυστυχως δεν μου βγαινει το να κανω την παπια.

    μπηκα ξανα για να παρακολουθησω την εξελιξη του διαγωνισμου, και πηγα στην βαθμολογια.ειδα οτι το τραγουδι που μου αρεσε και το θεωρησα ως οτι καλυτερο ακουσα μεχρι σημερα,ειναι δευτερο,και μπηκα στην διαδικασια να ακουσω αυτο που προηγειται.

    θα ηθελα να κανω σε ολους σας μια ερωτηση.

    πως ακουτε τα τραγουδια????????????????

    σαν μουσικοι, σαν στιχουργοι,σαν παραγωγοι,η σαν ακροατες???????????????

    θα ηθελα να παρακαλεσω ολους τους φιλους εδω μεσα οταν ειναι να ψηφισετε δωστε λιγη προσοχη

    στον στιχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    για ονομα


    cineboy
    17.02.2010, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος paketas στις 17-02-2010 στις 22:12 έγραψε...

    δεν θα ηθελα να επανελθω με αλλα σχολια αλλα  δυστυχως δεν μου βγαινει το να κανω την παπια.

    μπηκα ξανα για να παρακολουθησω την εξελιξη του διαγωνισμου, και πηγα στην βαθμολογια.ειδα οτι το τραγουδι που μου αρεσε και το θεωρησα ως οτι καλυτερο ακουσα μεχρι σημερα,ειναι δευτερο,και μπηκα στην διαδικασια να ακουσω αυτο που προηγειται.

    θα ηθελα να κανω σε ολους σας μια ερωτηση.

    πως ακουτε τα τραγουδια????????????????

    σαν μουσικοι, σαν στιχουργοι,σαν παραγωγοι,η σαν ακροατες???????????????

    θα ηθελα να παρακαλεσω ολους τους φιλους εδω μεσα οταν ειναι να ψηφισετε δωστε λιγη προσοχη

    στον στιχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    για ονομα



    Ολα είναι σχετικά φίλε μου...γιά παράδειγμα σου λέω ότι το τραγούδι που άρεσε σε εσένα εγω το βρίσκω παντελώς αδιάφορο ,χωρίς σε καμία περίπτωση να θέλω να θίξω τον δημιουργό και ερμηνευτή του.Απλά σε εμένα δεν έχει να πεί απολύτως τίποτε σε κάνέναν τομέα.Φυσικά και δεν γίνεται να αρέσουν όλοι σε όλους και κανείς δεν πρέπει να έχει τέτοια απαίτηση.Οπως και ένα δικό μου τραγούδι μπορεί κάλιστα να προκαλεί τα γέλια σε κάποιον άλλο.Η βαθμολογική θέση φυσικά που έχει μέχρι τώρα καθόλου τυχαία δεν είναι και απο εμένα είναι απόλυτα σεβαστό αυτό, άσχετα με το ότι δεν μου αρέσει.

    Θα σου πω ότι απο τα προηγούμενα γκρούπ, τραγούδια που θεωρώ ότι πραγματικά αξίζουν και έχουν να δώσουν κάτι διαφορετικό-όμορφο-ψαγμένο και έξω απο πεπατιμένους στιχουργικούς-ερμηνευτικούς-συνθετικούς και ενορχηστρωτικούς δρόμους τερμάτησαν σε πολύ χαμηλές βαθμολογίες.Θεωρείς ότι είναι τυχαίο αυτό;

    Το ερώτημα μεγάλο και μεγάλη επίσης η κουβέντα.....δεν είναι της ώρας.

    Απλά λίγοι είναι εκείνοι που έχουν τον ελεύθερο χρόνο η την διάθεση εαν θέλεις να ψάξουν και λίγο παραπάνω τα πράγματα.Ενα τραγούδι δεν είναι μόνο ερμηνεία...δεν είναι μόνο μουσική ,στίχοι η ενορχήστρωση.Είναι όλα μαζί,κάτι σαν τρένο με πολλά βαγόνια στην ουρά του.Δεν είναι δυνατόν να μου αρέσει ένα τραγούδι που ναι μεν έχει καλή ερμηνεία γιά παράδειγμα και οι στίχοι του να είναι ότι βρέξει ας κατεβάσει η και το αντίθετο.

    Είμαι επαγγελματίας ραδιοφωνατζής εδω και 22 χρόνια τώρα, και αυτό που έχω μάθει καλά, είναι πως κινούνται τα εμπορικά νήματα σε αυτή την ιστορία, καθώς επίσης και πόσο εύκολο είναι να κάνεις σουξέ όταν βαδίζεις την εύκολη και δοκιμασμένη συνταγή.Σε αυτή μου την πολύχρονη πορεία πάντα έψαχνα τα δισκάκια πρώτα απο το τέλος πριν επιλέξω τα ON-AIR.Eαν τώρα είχα στην διάθεσή μου όλα τα τραγούδια των προηγούμενων γκρούπ στα χέρια μου και έκανα εκπομπή σε πληροφορώ ότι το 80% θα ήταν τραγούδια που δεν μπήκαν μέσα στις αντίστοιχες οκτάδες.

    Μετά το τέλος του διαγωνισμού θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξει κουβέντα σχετικά με το τι νέο αέρα έδωσε αυτός ο διαγωνισμός στο Ελληνικό τραγούδι γενικά.Εκεί θα μπορέσω να τοποθετηθώ καλύτερα και χωρίς το άγχος να επιρεάσω κάποιες βαθμολογίες.

    Συγνώμη εαν στεναχώρησα κάποιους, όμως πιστεύω σε αυτο τον διαγωνισμό και θέλω ότι το καλύτερο,αφού θεωρώ ότι υπάρχουν οι προυποθέσεις απο υλικό και οι διαθέσεις.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 17-02-2010 23:26 ]


    cineboy
    17.02.2010, 23:22

    ...Συγνώμη, διπλό μήνυμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 17-02-2010 23:24 ]


    Christina2009
    19.02.2010, 13:01
    Φαίνεται ότι το 5ο γκρουπ είναι όλα τα λεφτά, από πολυμορφικότητα, ποιότητα, και ότι άλλο. Και μιλάω ΓΕΝΙΚΑ για το γκρουπ και όχι για συγκεκριμμένα τραγούδια. Όταν σε ένα γκρουπ ακούς " Γρίλλιες" αλλά και "Ξύπνα ξύπνα " , αυτό τα λέει όλα. Μουσική πάνω από όλα , είτε είναι έντεχνο, είτε ροκ, είτε λαικό. ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. Ας ξυπνήσουμε επιτέλους...
    emmanuella
    20.02.2010, 22:45

    Στο 5ο group πιστεύω έχουν μαζευτεί παρα πολύ καλά τραγούδια . . .

    Γενικά από όλο τον διαγωνισμό ξεχώρισα 2 τραγούδια του 5ου group, τα "Γρίλιες" και "Μην μου μιλάς"

    Καλή επιτυχία σε όλους!

    {#emotions_dlg.beer}


    montechristos-ole
    20.02.2010, 23:13

    Μολις ψηφισα και εγω για το 5ο γκρουπ... Μπορω να πω πως μου αρεσαν αρκετα κομματια, αλλα ξεχωρισα ιδιαιτερα ενα... Το "goodbye bolero"... Πολυ ομορφο κομματι... Αλλα νομιζω πως θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερο σε διαρκεια χωρις να χασει την αξια του...

    Καλη επιτυχια σε ολους τους διαγωνιζομενους...


    ThanassisB
    21.02.2010, 20:01
    Πάρα πολύ καλά τραγούδια, ειδικά στο 5ο που φαίνεται να είναι και το πιό "δύσκολο"... Όντας "παλιός" , ένα καθαρό, γνήσιο 12μετρο με νότιο ήχο στο πιάνο πάντα με κάνει να χτυπάω τα πόδια...Ξύπνα ξύπνα κι ας τόγραψε άλλος...
    mixalis-kleanthis
    22.02.2010, 13:25

    το 5ο γκρουπ εχει 3-4 διαμαντια...ΧΑΙΡΟΜΑΙ που ακομα υπαρχει "ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ"...Αυτο μοιαζει με το στιχο ''...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ''

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 23-02-2010 14:18 ]


    Karadimitriou
    23.02.2010, 01:33

    Παράθεση:

    Το μέλος paketas στις 17-02-2010 στις 22:12 έγραψε...

    δεν θα ηθελα να επανελθω με αλλα σχολια αλλα  δυστυχως δεν μου βγαινει το να κανω την παπια.

    μπηκα ξανα για να παρακολουθησω την εξελιξη του διαγωνισμου, και πηγα στην βαθμολογια.ειδα οτι το τραγουδι που μου αρεσε και το θεωρησα ως οτι καλυτερο ακουσα μεχρι σημερα,ειναι δευτερο,και μπηκα στην διαδικασια να ακουσω αυτο που προηγειται.

    θα ηθελα να κανω σε ολους σας μια ερωτηση.

    πως ακουτε τα τραγουδια????????????????

    σαν μουσικοι, σαν στιχουργοι,σαν παραγωγοι,η σαν ακροατες???????????????

    θα ηθελα να παρακαλεσω ολους τους φιλους εδω μεσα οταν ειναι να ψηφισετε δωστε λιγη προσοχη

    στον στιχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    για ονομα



    Οταν σου αρεσει καποιο φαγητο που δοκιμαζεις, και λες ποσο νοστημο ειναι,
    ως τι το λες? Ως σεφ? ως εστιατορας? ως δοκιμαστης?ως τι?
    οταν μας αρεσει κατι και λεμε τη γνωμη μας (στην προκειμενη με τι Βαθμολογια μας)
    δεν χαρακτιριζετε η αποψη μας απο την ιδιοτητα μας. οπως λοιπον εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις πως
    ψηφιζουν καποιοι, εγω απορω πως ειναι δυνατον να μη σου αρεσει αυτο το τραγουδι.
    Μονο αν εχεις προσωπικο συμφερον θα δικαιολογουσα αυτα που εγραψες.


    cineboy
    25.02.2010, 15:39
    Εδωσα και εγω τις προτιμήσεις μου γιά το 5ο γκρούπ....πολύ δύσκολα τα πράγματα....
    jorge
    26.02.2010, 00:49

    Μα τόσο χαμηλά η Λουλουδένια;


    takispag
    26.02.2010, 13:18

    Μόλις ψήφισα, και όντως βλέπω ότι είναι δυνατό γκρουπ το 5ο, αλλά με 2 να ξεχωριζουν ξεκάθαρα κατά τη γνώμη μου. Σε αυτά έδωσα και 5άρια.

    Οι Γρίλιες που απ'ότι βλέπω πάει τελικό, και η Λουλουδένια (υπέροχη φωνή), που νομίζω πως αδικείται εκεί κάτω.