ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Μήνυση κατά της Δόμνας Σαμίου

    elnor
    17.01.2005, 20:58
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 17-01-2005 στις 15:44 έγραψε:

    Σχετικά με το αν έχουν βαρύτητα ή όχι οι απόψεις του αρχιεπισκόπου περιμένεις να σου δώσω απάντηση εγώ; Όπως και οι δικές σου και οι δικές μου απόψεις, έτσι και του αρχιεπισκόπου, για κάποιους μετρούν και για κάποιους όχι. Νομίζω το έκανα σαφές στο προηγούμενο post μου, οι θέσεις του δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και θέσεις της εκκλησίας, τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Τώρα αν είναι σκοταδιστής ή όχι, αν τον χρειαζόμαστε ή όχι, αν πρέπει ή αν δεν πρέπει να ντρέπεσαι γι' αυτόν κι όλα όσα αναφέρεις, δεν κατάλαβα για ποιό λόγο απευθύνεσαι σε μένα; Εγώ δεν είμαι ο επρόσωπος τύπου του αρχιεπισκόπου.

    Αγαπητή Σοφία ποιούς υπερασπίστηκα και δεν το κατάλαβα; Κι επίσης πως μπορείς να ξέρεις ποιός έχει διαμορφώσει την δική μου αισθητική, απόψεις κλπ; Καλά καλά δεν ξέρεις ποιες είναι οι απόψεις μου αισθητικές και μη.

    [/I]


    1. Εγώ δεν είμαι εκπρόσωπος κανενός, παρά μόνον του εαυτού μου και στο μέτρο αυτό είναι βαρύνουσες οι απόψεις και οι τοποθετήσεις μου. Εγώ δεν είμαι παρά μία τυχαία tsuku_elf και μέχρι του σημείου αυτού μου αναλογούν ευθύνες για την επιρροή που ασκώ, σε όσους την ασκώ. Το ίδιο ισχύει και για σένα και για όλους όσους βρισκόμαστε εδώ και ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΟΜΑΣΤΕ.
    Σε αυτούς που έχουν οριστεί, εκλεγεί, τοποθετηθεί σε θέσεις που καλούνται να καθοδηγούν, διαφωτίζουν, αποφασίζουν αναλογεί αντίστοιχο μερίδιο ευθύνης και κριτικής με το μέγεθος της θέσης που κατέχουν και της εξουσίας που ασκούν.

    2. Για όλα όσα διατύπωσα παραπάνω- και εξακολουθώ να εννοώ- δεν απευθύνθηκα σε ΕΣΕΝΑ, αλλά βασίστηκα σε όσα ΕΣΥ διατύπωσες. Φυσικά και δεν περιμένω τη δική σου απάντηση, γιατί δεν είσαι ο καθ' ύλην αρμόδιος για να πράξει κάτι τέτοιο, όπως δεν είναι και κανένας μας αρμόδιος να δίνει απαντήσεις βεβαιωτικές ή μη, και κυρίως καθησυχαστικές και απόλυτες σε τέτοιας φύσεως ανησυχίες.

    3. Λυπάμαι αν η διατύπωση μου ήταν ατυχής, αλλά δεν έκρινα τη δική σου αισθητική, ούτε και κανενός άλλου βέβαια. Το "εσύ" ή "σου", ή όπως αλλιώς το διατύπωσα τέλος πάντων, ήταν αόριστο ή αοριστολογικό ή όπως θες πες το. Δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά, αλλά στον "όποιον" ή σε "όλους", μαζί βέβαια και σε εμένα, που δεχόμαστε άμεσα και έμμεσα τις επιρροές από τις διδαχές και τα κηρύγματα των επιφανών κληρικών. Κανένας δεν με έχρισε επικριτή της αισθητικής των μελών του Μ/Η ή οποιουδήποτε άλλου και δεν έχω αυτοανακηρυχθεί "Ρομπέν" της μουσικής ή της τέχνης, ή της εκκλησίας.
    Και κυρίως δεν επιτίθεμαι σε κανέναν, απλά εκφράζομαι, διαφωνώ, συμφωνώ, αμφισβητώ, αποδέχομαι και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι έχω δίκιο. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο άλλωστε νομίζω φίλε Γιάννη.

    4. Στο χώρο αυτό διαμορφώνουμε μια εικόνα που ίσως απέχει από αυτή που κουβαλάμε στο σπίτι και στη δουλειά μας. Κι αυτό γιατί εδώ δεν είμαστε παρά μόνον μερικές λεξούλες γραμμένες, βάσει των οποίων διαμορφώνει ο ένας για τον άλλο μια άποψη περί προτιμήσεων, θέσεων και αισθητικής. Φυσικά λοιπόν και δεν μπορώ να γνωρίζω το σύνολο των απόψεών σου και το ίδιο ισχύει και αντίστροφα νομίζω.
    frufru
    17.01.2005, 20:59
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 17-01-2005 στις 20:54 έγραψε:

    Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά νομίζω χάνετε την ουσία του θέματος.
    Και ποιά είναι αυτή; Ότι η εκκλησία, ως θεσμός με πολιτική δομή και διοίκηση στην Ελλάδα του 2005, και προεξάρχοντος του Χριστόδουλου, σπεκουλάρει και υποδαυλίζει τα συντηρητικά αντανακλαστικά της κοινωνίας μας θέλοντας να μας επιβάλλει τις όποιες αισθητικές, και κατ΄επέκτασιν κοινωνικές, αντιλήψεις αυτή προωθεί.
    Προσωπικά θεωρώ τη Μενεγάκη και κάτι χειρότερους που βλέπουμε όλη την ημέρα πολύ πιο χυδαίους. Ή μήπως δεν έχετε ακούσει το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται στο "Κωνσταντίνου και Ελένης";
    Οι Σταυροφορίες Φανατισμού όμως δεν είναι λύση. Ούτε να προσπαθήσεις να κολακέψεις τη "σιωπηρά πλειοψηφία". Γιατί εν τέλει αυτός είναι ο σκοπός όσων δημιουργούν αυτά τα θέματα.




    Συμφωνω και αυτα προσπαθω να πω οταν απορω αν η ευθιξια μας εχει να κανει μ'αυτα τα ζητηματα.
    Απλα επειδη ειμαι τσαντισμενη απο ολα αυτα το τραβαω και παραπερα..
    tsuku_elf
    17.01.2005, 21:05
    Όπως καταλαβάτε -η όχι- τα παρακάτω τα έγραψα πιο πάνω ΕΓΩ η TSUKU_ELF ως ELNOR, από τον κοινό μας υπολογιστή, γιατί ο καλός μου είχε ξεχάσει να αποσυνδεθεί!!!!!!!!!!!! Κι εγώ η πανέξυπνη δεν το κατάλαβα!!!!!!!!!!!!!!

    Quote:

    Το μέλος elnor στις 17-01-2005 στις 20:58 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 17-01-2005 στις 15:44 έγραψε:

    Σχετικά με το αν έχουν βαρύτητα ή όχι οι απόψεις του αρχιεπισκόπου περιμένεις να σου δώσω απάντηση εγώ; Όπως και οι δικές σου και οι δικές μου απόψεις, έτσι και του αρχιεπισκόπου, για κάποιους μετρούν και για κάποιους όχι. Νομίζω το έκανα σαφές στο προηγούμενο post μου, οι θέσεις του δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και θέσεις της εκκλησίας, τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Τώρα αν είναι σκοταδιστής ή όχι, αν τον χρειαζόμαστε ή όχι, αν πρέπει ή αν δεν πρέπει να ντρέπεσαι γι' αυτόν κι όλα όσα αναφέρεις, δεν κατάλαβα για ποιό λόγο απευθύνεσαι σε μένα; Εγώ δεν είμαι ο επρόσωπος τύπου του αρχιεπισκόπου.

    Αγαπητή Σοφία ποιούς υπερασπίστηκα και δεν το κατάλαβα; Κι επίσης πως μπορείς να ξέρεις ποιός έχει διαμορφώσει την δική μου αισθητική, απόψεις κλπ; Καλά καλά δεν ξέρεις ποιες είναι οι απόψεις μου αισθητικές και μη.




    1. Εγώ δεν είμαι εκπρόσωπος κανενός, παρά μόνον του εαυτού μου και στο μέτρο αυτό είναι βαρύνουσες οι απόψεις και οι τοποθετήσεις μου. Εγώ δεν είμαι παρά μία τυχαία tsuku_elf και μέχρι του σημείου αυτού μου αναλογούν ευθύνες για την επιρροή που ασκώ, σε όσους την ασκώ. Το ίδιο ισχύει και για σένα και για όλους όσους βρισκόμαστε εδώ και ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΟΜΑΣΤΕ.
    Σε αυτούς που έχουν οριστεί, εκλεγεί, τοποθετηθεί σε θέσεις που καλούνται να καθοδηγούν, διαφωτίζουν, αποφασίζουν αναλογεί αντίστοιχο μερίδιο ευθύνης και κριτικής με το μέγεθος της θέσης που κατέχουν και της εξουσίας που ασκούν.

    2. Για όλα όσα διατύπωσα παραπάνω- και εξακολουθώ να εννοώ- δεν απευθύνθηκα σε ΕΣΕΝΑ, αλλά βασίστηκα σε όσα ΕΣΥ διατύπωσες. Φυσικά και δεν περιμένω τη δική σου απάντηση, γιατί δεν είσαι ο καθ' ύλην αρμόδιος για να πράξει κάτι τέτοιο, όπως δεν είναι και κανένας μας αρμόδιος να δίνει απαντήσεις βεβαιωτικές ή μη, και κυρίως καθησυχαστικές και απόλυτες σε τέτοιας φύσεως ανησυχίες.

    3. Λυπάμαι αν η διατύπωση μου ήταν ατυχής, αλλά δεν έκρινα τη δική σου αισθητική, ούτε και κανενός άλλου βέβαια. Το "εσύ" ή "σου", ή όπως αλλιώς το διατύπωσα τέλος πάντων, ήταν αόριστο ή αοριστολογικό ή όπως θες πες το. Δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά, αλλά στον "όποιον" ή σε "όλους", μαζί βέβαια και σε εμένα, που δεχόμαστε άμεσα και έμμεσα τις επιρροές από τις διδαχές και τα κηρύγματα των επιφανών κληρικών. Κανένας δεν με έχρισε επικριτή της αισθητικής των μελών του Μ/Η ή οποιουδήποτε άλλου και δεν έχω αυτοανακηρυχθεί "Ρομπέν" της μουσικής ή της τέχνης, ή της εκκλησίας.
    Και κυρίως δεν επιτίθεμαι σε κανέναν, απλά εκφράζομαι, διαφωνώ, συμφωνώ, αμφισβητώ, αποδέχομαι και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι έχω δίκιο. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο άλλωστε νομίζω φίλε Γιάννη.

    4. Στο χώρο αυτό διαμορφώνουμε μια εικόνα που ίσως απέχει από αυτή που κουβαλάμε στο σπίτι και στη δουλειά μας. Κι αυτό γιατί εδώ δεν είμαστε παρά μόνον μερικές λεξούλες γραμμένες, βάσει των οποίων διαμορφώνει ο ένας για τον άλλο μια άποψη περί προτιμήσεων, θέσεων και αισθητικής. Φυσικά λοιπόν και δεν μπορώ να γνωρίζω το σύνολο των απόψεών σου και το ίδιο ισχύει και αντίστροφα νομίζω.

    [/I]


    elnor
    17.01.2005, 22:11
    Λοιπον μιας και αναφερθηκε το ονομα μου εστω και απο λαθος εχω την υποχρεωση να καταθέσω την αποψη μου για το θεμα!!!

    Καταρχην δεν επιτρέπω σε κανέναν κληρικό (οπως το θεσατε αλλωστε) να κανει οποιαδηποτε μηνυση για τις τηλεοπτικες επομπες που προβάλλονται στην ελληνικη τηλεόραση. Στο κράτος τους (βλεπε Αγ.Ορος) μπορουν να κανουν οτι θέλουν, οχι ομως και στην υπολοιπη Ελλάδα, οπου θα επρεπε απλά να λειτουργουν σαν συμβουλατορες στο ποιμνιο τους και μονο μεσα στις εκκλησιες !!!! Οσο τωρα για την Δομνα Σαμίου που αλλωστε ολοι ξερουμε τι πρεσβεύει, αν και δεν παρακολουθησα την εκπομπη , πιστευω οτι δεν πρόσβαλε κανεναν τραγουδώντας τραγουδια απο την ελληνικη παραδοση που αλλωστε εδω στην επαρχια ακουγονται αρκετά εκεινες τις ημέρες δημοσίως, χωρις λογοκρισια και απο ανθρωπους κυρίως μεγαλης ηλικίας συνοδευομενα μαλιστα και απο άλλα αθυρόστομα έθιμα. Βέβαια στα αστικα κεντρα δεν ειναι και τοσο διαδεδομενα αυτα και γι αυτο ισως να σας προκαλει τοση εντύπωση αλλά στην υπολοιπη Ελλαδα συμβαίνουν. Τέλος για να κλείσω θα ήθελα να πω οτι στην ελληνικη Τ.V. παιζονται διαφορα Ξενόφερτα που μας μειωνουν καθημερινα σαν ανθρωπους και που μπορουν τα παιδακια να τα παρακολουθησουν ανετα , ας μην είματσε λοιπόν τοσο σκληροι και αυστηροι με την ελληνικη παραδοση!!!!!!!!

    καλο βραδυ!!!!!!!!! απο την Ξωτικουπολη
    yiannisyiannis
    18.01.2005, 09:59
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 17-01-2005 στις 17:26 έγραψε:


    Κατ'αρχην να πω οτι συμφωνω σχεδον απολυτα με την Tsuku.
    Oi αποψεις σου yianni ειναι ξεκαθαρες αισθητικες και μη οταν λες οτι τα συγκεκριμενα τραγουδια σου προκαλουν ενα ειδος ντροπης και δεν τα βρισκεις διασκεδαστικα και απο την αλλη οταν μπορεις να βρεις τοσα ''επειχηρηματα'' ωστε να υποστηριξεις τον κληρο και τις ενεργειες του. Αρα μαλλον και η Σοφια κατι καταλαβαινει για να απανταει...φανταζομαι.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 17-01-2005 19:30 ]





    frufru μήπως υπερβάλεις; Που ανέφερα ότι αισθάνθηκα κάποιο αίσθημα ντροπής ακούγοντας αυτά τα τραγούδια; Επίσης λες ότι οι απόψεις μου αισθητικές και μη είναι ξεκάθαρες. Το ότι σε κάποιον δεν αρέσουν αυτά τα τραγούδια -κι απ' ότι φάνηκε δεν είμαι ο μόνος- αποτελεί για σένα ασφαλές στοιχείο από το οποίο βγάζεις ξεκάθαρα συμπεράσματα για την αισθητική αντίληψη του άλλου; Κι ακόμη περισσότερο αυτό το συγκεκριμένο στοιχείο σου επιτρέπει να γνωρίζεις και τις απόψεις του άλλου γενικότερα, αισθητικές και μη δηλαδή; Ούτε ο Φρόιντ να ήσουνα.
    Ακόμη πες μου, που είδες ότι υποστήριξα τις ενέργειες του κλήρου και μάλιστα με τόσα επιχειρήματα; Άντε περιμένω να μου υποδείξεις τα τόσα ''επιχειρήματα'' που αναφέρεις ότι βρήκα. Ποια είναι αυτά λοιπόν, διότι σε λίγο θα με κάνεις να πιστεύω ότι επιχειρηματολογώ χωρίς να το καταλαβαίνω.
    ANDREAZ
    18.01.2005, 20:10
    Επανέρχομαι γιατί βλέπω πως η κουβέντα ξεφεύγει απ το αρχικό της αντικείμενο.Οταν υποβάλεις μία μήνυση, δε σημαίνει σώνει και καλά πως δικαιώνονται τα πιστεύω σου. Η οποιαδήποτε δικαίωση -έστω και αμφισβητούμενη -έρχεται μετά την οριστική απόφαση του δικαστηρίου( και με τη προϋπόθεση πως δουλεύει το σύστημα).Ας περιμένουμε να βγεί και το ξανασυζητάμε.Αν αθωωθεί η γυναίκα, τότε δεν καναμε τίποτ΄άλλο τόσο καιρό απ το να υπερτιμάμε την βαρύτητα της συγκεκριμένης πράξης που στο κάτω κατω σε άλλες περιπτώσεις θα φάνταζε τουλάχιστον γραφική .Ας αφήσουμε το κόσμο να εκφραστεί ελεύθερα με όποιο τρόπο θέλει , και ας στρέψουμε τη κριτική μας στις αποφάσεις και σε κείνους που θα τις επιβάλουν.Το ξαναλέω...μέχρι στιγμής δεν αδικήθηκε κανείς.Δεν υπήρξε περίπτωση λογοκρισίας αλλά ούτε και παρεμπόδιση κανενός στην άσκηση του δικαίωματός του για κριτική και προβολή της ευθιξίας του.
    Σεβαστές οι απόψεις του καθενός από οποιοδήποτε χώρο και με οποιονδήποτε εκπρόσωπο, μιάς και δεν έχουμε καμμία υποχρέωση να τις υιοθετήσουμε.Αν μας υποχρεώσουν ... αλλάζει το πράγμα...
    frufru
    18.01.2005, 20:50
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 18-01-2005 στις 09:59 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος frufru στις 17-01-2005 στις 17:26 έγραψε:
    [i]

    Κατ'αρχην να πω οτι συμφωνω σχεδον απολυτα με την Tsuku.
    Oi αποψεις σου yianni ειναι ξεκαθαρες αισθητικες και μη οταν λες οτι τα συγκεκριμενα τραγουδια σου προκαλουν ενα ειδος ντροπης και δεν τα βρισκεις διασκεδαστικα και απο την αλλη οταν μπορεις να βρεις τοσα ''επειχηρηματα'' ωστε να υποστηριξεις τον κληρο και τις ενεργειες του. Αρα μαλλον και η Σοφια κατι καταλαβαινει για να απανταει...φανταζομαι.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 17-01-2005 19:30 ]





    frufru μήπως υπερβάλεις; Που ανέφερα ότι αισθάνθηκα κάποιο αίσθημα ντροπής ακούγοντας αυτά τα τραγούδια; Επίσης λες ότι οι απόψεις μου αισθητικές και μη είναι ξεκάθαρες. Το ότι σε κάποιον δεν αρέσουν αυτά τα τραγούδια -κι απ' ότι φάνηκε δεν είμαι ο μόνος- αποτελεί για σένα ασφαλές στοιχείο από το οποίο βγάζεις ξεκάθαρα συμπεράσματα για την αισθητική αντίληψη του άλλου; Κι ακόμη περισσότερο αυτό το συγκεκριμένο στοιχείο σου επιτρέπει να γνωρίζεις και τις απόψεις του άλλου γενικότερα, αισθητικές και μη δηλαδή; Ούτε ο Φρόιντ να ήσουνα.
    Ακόμη πες μου, που είδες ότι υποστήριξα τις ενέργειες του κλήρου και μάλιστα με τόσα επιχειρήματα; Άντε περιμένω να μου υποδείξεις τα τόσα ''επιχειρήματα'' που αναφέρεις ότι βρήκα. Ποια είναι αυτά λοιπόν, διότι σε λίγο θα με κάνεις να πιστεύω ότι επιχειρηματολογώ χωρίς να το καταλαβαίνω.

    [/I]



    Eδω εγω απλα θα παραθεσω καποια δικα σου λογια Γιαννη και επειδη σιγουρα ουτε ο Φροιντ ειμαι αλλα ουτε και πιστη οπως εσυ απο οτι καταλαβαινω πραγματικα μαλλον θα ειναι δυσκολο να μπει ο ενας στο μυαλο του αλλου οποτε δεν το βλεπω να καταληγει και καπου..
    Και αφου πρεπει να απολογηθω για το με ποιον τροπο κρινω καθε ανθρωπο με τον οποιο συνομιλω κι επισης και για τον εγκεφαλο μου που επεξεργαζεται με αλλον τροπο αυτα που διαβαζει θα προσπαθησω να το εξηγησω.

    .....Εκτός από την επίγεια στρατευμένη εκκλησία υπάρχει και η άϋλη, η θριαμβεύουσα κι επουράνια δηλαδή, αρχηγός της οποίας είναι ο ίδιος ο Χριστός. Αυτές οι δυο εκκλησίες είναι ενωμένες και δεμένες σε ένα σώμα, όπως οι κρίκοι μιας αλυσίδας. να με συγχωρεις που αυτο το βρισκω σαν επιχειρημα οταν μου θυμιζει το βιβλιο των θρησκευτικων στο σχολειο και κυριως οταν εσυ υποστηριζεις οτι οι δυο εκκλησιες ειναι ενωμενες κλπ...γιατι ξερεις αν ημουν και λιγο πιο αθωα μαλλον θα πιστευα πως η εκκλησια του Χριστου ''εδωσε εντολη'' στην ....ααλλη να κανει μηνυσεις σε οποιον της αρεσει κι αυτο το λεω γιατι ε μωρε ενωμενες ειναι σε ενα σωμα δεν μπορει η καθε μια να κανει του κεφαλιου της.
    Επισης δεχομαι οτι δεν μπορω να γνωριζω ολους τους κανονες που διαπερνουν την αισθητικη σου αλλα δεν μπορεις να μην δεχτεις οτι τα παρακατω ολο και κατι μου εδειξαν ωστε να μπορω να μιλησω γι'αυτο.
    ….οι συγκεκριμένοι στίχοι προσβάλουν την αισθητική μου.
    …Ένοιωσα άσχημα κι αμήχανα, όπως περίπου θα ένοιωθα, αν άκουγα να τα τραγουδά η μητέρα μου.
    και συγνωμη δηλαδη που το πρωτο μου δειχνει κατι για την αισθητικη σου και που το δευτερο μου δειχνει αυτο που ελεγα περι ντροπης..

    Τελος εκτος ολων αυτων να ξεκαθαρισω οτι η συγκεκριμενη κουβεντα νομιζω πως μου δινει το δικαιωμα να υποστηριζω τις αποψεις μου αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα με αυτον τον τροπο να απαξιωσω την πιστη σου. Ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οπως και εμενα να μην πιστευω..και νομιζω πως αυτο δεν ειναι και ακριβως το θεμα οσων συζηταμε αλλωστε..

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: frufru on 18-01-2005 20:52 ]
    istoxastis
    18.01.2005, 22:10
    Κάνω έκκληση να σταματήσουμε εδώ… το θέμα εξαντλήθηκε, η συζήτηση ξεστράτισε κι ο λόγος εξελήχθηκε σε Θεολογικό διάλογο, που μπορούμε να τον συνεχίσουμε σε άλλο topic, με την ηρεμία και την αρμόζουσα σοβαρότητα που μας διακρίνει,
    άλλωστε επί της ουσίας όλοι μας έχουμε την ίδια άποψη ...
    κακώς κατατέθηκε μήνυση σε βάρος της Δόμνας Σαμίου
    κι ο Βολταίρος, νομίζω...
    Δεν συμφωνώ με αυτά που λες, θα αγωνίζομαι, όμως, μέχρι θανάτου, για να μπορείς να τα λες…

    vouliakis
    18.01.2005, 23:43
    Να συνοψίσουμε λοιπόν. Αντιγράφω από την εφημερίδα "Ημερησία":

    H εκπομπή που είχε μεταδοθεί από την ET3 ήταν η μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας της ερευνήτριας και ερμηνεύτριας των δημοτικών τραγουδιών με τα συγκεκριμένα αυτά τραγούδια στο Mέγαρο Mουσικής της Θεσσαλονίκης το 2003. Tα τραγούδια που παρουσιάστηκαν έχουν ήδη κυκλοφορήσει σε διπλό δίσκο με τίτλο «Tα Aποκριάτικα - Aνίερα Iερά» πριν από 10 χρόνια. Πρόκειται για είκοσι τραγούδια και τρεις σκοπούς από την Kοζάνη, τον Δρυμό Eλασσόνας, τον Tύρναβο και από άλλα μέρη της Eλλάδας. Tο τετρασέλιδο που συνοδεύει τη δισκογραφική δουλειά υπογράφουν η λαογράφος - εθνολόγος της Aκαδημίας Aθηνών Mιράντα Tερζοπούλου, ο καθηγητής Kλασικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Aθηνών M.Z. Kοπιδάκης και ο μουσικολόγος Λάμπρος Λιάβας.

    Mε το ίδιο περιεχόμενο, μάλιστα, πέρσι την Tσικνοπέμπτη, η Δόμνα Σαμίου και ο Διονύσης Σαββόπουλος πραγματοποίησαν στη Bαρβάκειο Aγορά υπαίθρια συναυλία που είχε οργανωθεί από το δήμο Aθηναίων.

    Oι θεσμοί της Eκκλησίας πολέμησαν την παγανιστική παράδοση της Aποκριάς. Σήμερα στον 21ο αιώνα, ακόμα και η επιφανειακή ειρήνευση ανάμεσα στις αντίπαλες παραδόσεις που φάνηκε να υπάρχει τον περασμένο αιώνα, ο πουριτανισμός, η ηθικολογία, η συντήρηση φαίνεται να παίρνουν... κεφάλι. Oι θερμοκέφαλοι φαίνεται να ξεχνούν ότι το βασικό στοιχείο αυτού που ονομάζεται «ελληνοχριστιανική παράδοση» είναι ακριβώς η σύνθεση του παγανισμού και του χριστιανισμού.

    Σε μια εποχή που η πορνογραφία έχει πάρει έως και ηλεκτρονικές διαστάσεις -μέσω του ίντερνετ- πέραν της διάδοσής της από το «απαλό» έως το «σκληρό» πορνό σε πολλά επίπεδα της ζωής, οι «στυλοβάτες» της «ηθικής» ενδιαφέρονται για το... πώς το τρίβουν το πιπέρι!

    Aν κάποιοι θέλουν να διαλέξουν τα κομμάτια της ζωής που θα πρέπει να μας εκπροσωπούν, σίγουρα είναι κάποιοι επικίνδυνοι, γιατί μας θέλουν να υπάρχουμε κομματιασμένοι, πετσοκομμένοι...

    Tα έθιμα δεν είναι ποτέ χυδαία.

    Πόσο γοητευτικός είναι ο γνήσιος λαϊκός λόγος και πόσο τυχεροί που τραγουδήσαμε μαζί με τη μάνα ή τη γιαγιά μας, ή που μάθαμε από τη Δόμνα Σαμίου «Πώς το τρίβουν το πιπέρι». Mάθαμε έτσι πως η χυδαιότητα δεν υπάρχει σε κανένα τραγούδι, σε κανένα βιβλίο ή πίνακα ζωγραφικής, αλλά μόνον στον τρόπο που σκέπτεται κάποιος που ακούει, διαβάζει, κοιτάζει...

    (Πηγή: Αποσπάσματα από το άρθρο Απαγορεύομεν τη λαϊκή παράδοση!
    ΗΜΕΡΗΣΙΑ, 16/01/2005

    Της Αριστέας Βασιλειάδου
    )




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 18-01-2005 23:46 ]
    jorge
    19.01.2005, 00:19
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-01-2005 στις 19:42 έγραψε:
    Και για να μιλάμε σε συγκεκριμένη βάση, μπορεί κάποιος από εδώ να βρει αυτούς τους περιβόητους στίχους και να μας τους παραθέσει;



    Εγώ τελικά με την απορία θα μείνω
    vouliakis
    19.01.2005, 00:25
    Υπομονή μέχρι τις Απόκριες, Jorge...
    gate
    19.01.2005, 00:26
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 18-01-2005 στις 20:50 έγραψε:

    Eδω εγω απλα θα παραθεσω καποια δικα σου λογια Γιαννη και επειδη σιγουρα ουτε ο Φροιντ ειμαι αλλα ουτε και πιστη οπως εσυ απο οτι καταλαβαινω πραγματικα μαλλον θα ειναι δυσκολο να μπει ο ενας στο μυαλο του αλλου οποτε δεν το βλεπω να καταληγει και καπου..
    Και αφου πρεπει να απολογηθω για το με ποιον τροπο κρινω καθε ανθρωπο με τον οποιο συνομιλω κι επισης και για τον εγκεφαλο μου που επεξεργαζεται με αλλον τροπο αυτα που διαβαζει θα προσπαθησω να το εξηγησω.

    .....Εκτός από την επίγεια στρατευμένη εκκλησία υπάρχει και η άϋλη, η θριαμβεύουσα κι επουράνια δηλαδή, αρχηγός της οποίας είναι ο ίδιος ο Χριστός. Αυτές οι δυο εκκλησίες είναι ενωμένες και δεμένες σε ένα σώμα, όπως οι κρίκοι μιας αλυσίδας. να με συγχωρεις που αυτο το βρισκω σαν επιχειρημα οταν μου θυμιζει το βιβλιο των θρησκευτικων στο σχολειο και κυριως οταν εσυ υποστηριζεις οτι οι δυο εκκλησιες ειναι ενωμενες κλπ...γιατι ξερεις αν ημουν και λιγο πιο αθωα μαλλον θα πιστευα πως η εκκλησια του Χριστου ''εδωσε εντολη'' στην ....ααλλη να κανει μηνυσεις σε οποιον της αρεσει κι αυτο το λεω γιατι ε μωρε ενωμενες ειναι σε ενα σωμα δεν μπορει η καθε μια να κανει του κεφαλιου της.


    [/I]




    Νομίζω είναι ξεκάθαρο στον καθένα, που διάβασε, ότι ο Γιάννης όταν είπε αυτά τα λόγια δεν τα χρησιμοποίησε ως επιχείρημα υποστήριξης του κλήρου... Ο λόγος που τα είπε είναι ξεκάθαρος από τα προηγούμενα και τα επόμενα λόγια του, που παρέλειψες να συμπληρώσεις στο απόσπασμά σου, τα οποία, για διευκόλυνση, παραθέτω εγώ:


    "Κατ’ αρχάς ο αρχιεπίσκοπος και το ιερατείο γενικότερα δεν είναι η εκκλησία. Είναι κομμάτι της, υποσύνολο και συνεπώς οι απόψεις τους δεν ταυτίζονται πάντα με αυτές της εκκλησίας. Ένα το κρατούμενο.
    Δεύτερο
    . ......(ακολουθούν τα λόγια που παρέθεσες και έπειτα η δικαιολόγια, για την οποία τα γράφει ο Γιάννης:)
    Αναγκάζομαι να κάνω αυτή τη μικρή ανάλυση επειδή διάβασα κάτι περί μηνύσεων που θα έπρεπε να γίνουν εναντίον της εκκλησίας. Μηνύσεις μπορούν να γίνουν κατά των εκπροσώπων του κλήρου και του ιερατείου γενικότερα, κατά της εκκλησίας όμως θα ήταν μάλλον ανυπόστατο"

    Αυτό το τελευταίο ειδικά μοιάζει για υποστήριξη του κλήρου, για να καταλάβω...

    Τώρα για το αν κάποιος "αθώος πιστευε", μετά από αυτά τα λόγια, "πως η εκκλησια του Χριστου ''εδωσε εντολη'' στην αλλη να κανει μηνυσεις σε οποιον της αρεσει", καθώς είναι "ενωμενες σε ενα σωμα" και "δεν μπορει η καθε μια να κανει του κεφαλιου της", τότε μάλλον δεν έχει ευθύνη αυτός που είπε αυτά τα λόγια..., αλλά ο "αθώος"...



    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 19-01-2005 00:28 ]
    gate
    19.01.2005, 00:30
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-01-2005 στις 00:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-01-2005 στις 19:42 έγραψε:
    Και για να μιλάμε σε συγκεκριμένη βάση, μπορεί κάποιος από εδώ να βρει αυτούς τους περιβόητους στίχους και να μας τους παραθέσει;



    Εγώ τελικά με την απορία θα μείνω





    Όχι για πολύ...
    Θα σου τα στείλω σύντομα
    frufru
    19.01.2005, 00:47
    ...Να με συγχωρειτε λοιπον που -ως οχι αθωα αλλα ενοχη- δεν εδωσα περισσοτερη εμφαση στην παραδοχη οτι ο ταπεινος μου εγκεφαλος επεξεργαζεται με διαφορετικο τροπο αυτα που διαβαζει κι οτι επεισης δεν μπορω να μπω στο μυαλο κανενος.
    jorge
    19.01.2005, 00:58
    Εμ έτσι είναι όταν μπλέκεις με δικηγόρους frufru μου
    frufru
    19.01.2005, 01:02
    Κι επισης ετσι ειναι οταν οι δικηγοροι μπλεκουν με ξεχασμενους καλικαντζαρους απο τα Χριστουγεννα που ο Χριστοδουλος ξεχασε να μηνυσει...
    frufru
    19.01.2005, 01:06
    Και για να μην βγαλει το δικαστηριο αποφαση για αποκεφαλιση μου τωρα πρεπει να ζητησω ταπεινα συγγνωμη ας πουμε?
    Τελος παντων...............................................................................................
    .................................................................................................................
    ...........................................................................................................
    ............................................................................................................ειναι ομορφο μερικες φορες να καθεσαι στο εδωλειο.
    jorge
    19.01.2005, 09:46
    frufru δεν αναφέρομαι στους δικηγόρους γενικά, αλλά στην... Gate
    tsuku_elf
    19.01.2005, 09:52
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-01-2005 στις 09:46 έγραψε:

    frufru δεν αναφέρομαι στους δικηγόρους γενικά, αλλά στην... Gate





    Μα νομίζω πως και η fufru ούτως ή άλλως στη gate αναφερέται.
    jorge
    19.01.2005, 09:56
    Να με συγχωρειτε λοιπον που δεν εδωσα περισσοτερη εμφαση στην παραδοχη οτι ο ταπεινος μου εγκεφαλος επεξεργαζεται με διαφορετικο τροπο αυτα που διαβαζει κι οτι επισης δεν μπορω να μπω στο μυαλο κανενος.