ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.873 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    tago
    17.02.2010, 20:46

    Ρε Θανάση, πρέπει να ρίξεις και εσύ λάδι στη φωτιά? ΄Αφησέ τους, μεγάλα παιδιά είναι. Θα τη βρούνε την άκρη!!!{#emotions_dlg.nono}


    tago
    17.02.2010, 20:49

    Άλωστε εμείς οι ηχολήπτες είμαστε ανώτεροι άνθρωποι, δεν ασχολούμαστε με αυτά!{#emotions_dlg.thumbup}


    ORFEASMIRSINIS
    18.02.2010, 08:47

    Χαλαρώστε παιδιά!.... για κούρδισμα των τυμπάνων μιλάμε,όχι για τον  παγκόσμιο υποσιτισμό!


    StavmanR
    18.02.2010, 10:10

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 17-02-2010 στις 18:11 έγραψε...

    Max συμφωνώ για τα αίτια <<του πνιξίματος>> των ντράμς.Σκέψου όμως οτι αυτό έγινε <<μάστ>> δεν αμφισβητήθηκε  διότι υπήρχε η έτοιμη,εύπεπτη  λύση που πάνω της πατήσανε γενναιές ολόκληρες ντράμμερς χωρίς να τολμούν να αμφισβητήσουνε τους δασκάλους τους.

    Έτσι κάθε ντράμμερ παραλάμβανε ένα <<στανταρισμένο>>σετ όπου κούρδιζε μέχρι που να <<πνίξει>> όλες τις αρμονικές των επιμέρους τυμπάνων , βάζοντας πολλά είδη προικός και παροχής πρώτων βοηθειών μέσα τους και επάνω τους <<στραγγαλίζοντας>> κάθε έννοια μουσικότητας του οργάνου.Οπότε κάθε ντράμμερ μη αμφισβητώντας τη μοίρα που του ορίσαν προσπάθησε να βελτιωθεί στο θέμα της ταχύτητας του και ποτέ της μουσικότητάς του φθάνοντας στο σημείο να χρησιμοποιούν κάποιοι θηριώδεις ντράμς πολύ μεγαλύτερες απο την υποθετική που αναφέρεις,να σολάρουν επι 20 λεπτά και να μην παράγεται τίποτα περισσότερο(εάν εξαιρέσεις το σημείο που παίζουν ενα ρυθμικό καθαρά μοτίβο) απο ένα ακατάσχετο κοπάνισμα άνευ προηγουμένου!

    Και το θέμα είναι,θα μείνουμε εκεί ή θα προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα.


     

    Εγώ θα έλεγα πάλι ότι δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι με όρους πρώτου πληθυντικού. Η τέχνη και η έκφρασή της αφορούν κυρίως το υποκείμενο. Εσύ εκφράσου όπως εσύ νομίζεις κι αν πραγματικά έχεις κάτι να πεις, να είσαι σίγουρος ότι θα σε (παρ)ακολουθήσουν, όπως περίπου συνέβη με εσένα και τους ντράμμερς των βίντεο που παραθέτεις. Όμως μην θεωρείς ότι είναι εύκολο για έναν μπασίστα ή και μία μπάντα να πασχίσει να βρει νέους τρόπους έκφρασης επειδή εσύ θέλεις να εκφραστείς "αντισυμβατικά" (σε σχέση με το πώς γνωρίζουν εκείνοι να εκφράζονται μουσικά).

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 18-02-2010 12:13 ]


    gusfunn
    19.02.2010, 19:47

    Έχω μείνει

    Τα ντραμς , ούτε τα βίασε κανένας , ούτε τα έριξε στην συμφωνία .

    Τα δημιούργησε για αυτό που είναι

    Συμφωνώ ότι μπορούν να ακουστούν πιο γλυκά , και να μου αρέσουν (ανάλογα το είδος της μουσικής )ή πιο ξερά, και να μου αρέσουν  (πάλι ανάλογα την μουσική )

    Αλλά λέμε για μελώδια, και μάλιστα ως άκρως μελωδικό όργανο

    Ε, ας ακούσω τα ντραμς να παίζουν αυτό ,και εντάξει , μη νομίζετε, ευτυχισμένος θα είμαι … χΑλαλι όλα !

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=oEfFbuT3I6ALink

    >

     

     

    ...Έχει αρχίσει και μου μοιάζει σαν να λέμε ότι η τρομπέτα μπορεί να παίξει ντραμς …

    Και μπορεί.. άμα αντί μπαγκέτες χρησιμοποιήσεις τρομπέτες , κάτι θα παίξει …

    … αλλά κρίμα δεν είναι;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 19-02-2010 19:48 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 19-02-2010 19:56 ]


    ORFEASMIRSINIS
    20.02.2010, 00:08

    Παράθεση:

    Το μέλος gusfunn στις 19-02-2010 στις 19:47 έγραψε...

    Έχω μείνει

    Τα ντραμς , ούτε τα βίασε κανένας , ούτε τα έριξε στην συμφωνία .

    Τα δημιούργησε για αυτό που είναι

    Συμφωνώ ότι μπορούν να ακουστούν πιο γλυκά , και να μου αρέσουν (ανάλογα το είδος της μουσικής )ή πιο ξερά, και να μου αρέσουν  (πάλι ανάλογα την μουσική )

    Αλλά λέμε για μελώδια, και μάλιστα ως άκρως μελωδικό όργανο

    Ε, ας ακούσω τα ντραμς να παίζουν αυτό ,και εντάξει , μη νομίζετε, ευτυχισμένος θα είμαι … χΑλαλι όλα !

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=oEfFbuT3I6ALink>

     

     

    ...Έχει αρχίσει και μου μοιάζει σαν να λέμε ότι η τρομπέτα μπορεί να παίξει ντραμς …

    Και μπορεί.. άμα αντί μπαγκέτες χρησιμοποιήσεις τρομπέτες , κάτι θα παίξει …

    … αλλά κρίμα δεν είναι;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 19-02-2010 19:48 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 19-02-2010 19:56 ]



    Μη σου φαίνεται παράξενο,διότι το ρυθμό στα ντράμς τον δίνουνε η κάσα,το ταμπούρo,το hi hat,το ride και το ηχητικό εφέ τα πιατίνια,κράς κ.λ.π. μαζί με τη χρήση αέρα στο Hi hat.Γι αυτό μπορεί να δεις ντράμμερς να παίζουνε μόνο με αυτά τα κομμάτια.                                                                                                                                                                                                                                                                       Απο εκεί και πέρα υπάρχουν τα τομ τα οποία δίνουνε τους μελωδικούς τονισμούς,φαντάσου κάτι, όπως κάνει το μπάσσο πάνω στις νότες της κάσας και του ταμπούρου.Με σωστά κουρδισμένα λοιπόν ας πούμε δέκα τομ, κάλλιστα μπορείς πάνω στο rhythm section που παίζεις, να κάνεις τους μελωδικούς τονισμούς που θέλεις και να αποδώσεις πολύ ωραία και ένα μελωδικό μοτίβο.Τώρα βέβαια μην περιμένεις και την Ισπανική Ρομάντζα που προτείνεις.Κάτι όμως όπως το Love story (Taylor swift) είναι εφικτό.

    Αντιλαμβάνομαι βέβαια οτι όλα αυτά που λέω ηχούν πολύ τρελά!

    Και επαναλαμβάνω γιατί έχουν γίνει πολλές παρανοήσεις σ αυτά που γράφω.Ποτέ δεν έγραψα οτι τα ντράμς είναι μελωδικό όργανο.Είναι ρυθμικό και το ρυθμικό κομμάτι γεννηθήκανε να υπηρετούν.Τώρα εάν μπορούν να ακούγονται πιο μελωδικά, ε ,αυτό νομίζω θα άρεσε σε όλους μας

     Επίσης ποτέ δεν είπα οτι θα πρέπει να παίζουμε τις μελωδίες με τα τύμπανα.Υπάρχουν δεκάδες άλλα όργανα που γεννηθήκανε να κάνουν αυτή τη δουλειά.Έτερον εκάτερον.Αλλά εάν κάνω ένα σόλο ας πούμε δε θα του προσδώσουν ομορφιά ένα δύο μελωδικά θέματα, εμβόλιμα, μέσα σε όλο το ρυθμικό μου μέρος απο το να κοπανιέμαι, απο ένα σημείο και πέρα, ακατάσχετα χωρίς να βγαίνει νόημα?

    Θα επαναλάβω για μια ακόμα φορά οτι

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΝΤΡΑΜΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΩΔΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ!

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΝΤΡΑΜΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΜΕ ΜΕΛΩΔΙΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΕΛΩΔΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ!

       Άλλο είναι ο όρος μελωδικά ντράμς και άλλο η φράση, τα ντράμς χρησιμοποιούνται ως μελωδικό όργανο              ...Thats all

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 20-02-2010 07:49 ]


    gusfunn
    20.02.2010, 11:49

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 23-12-2009 στις 23:26 έγραψε...

    Καλά τα Α! και τα Ε! και τα χάπια του HASTAROTH λυπάμαι αλλά τα δικά μου παίζουν οποιαδήποτε μελωδία!Ουάου!!! Λέτε να είναι μαγικά;;;!!!



    {#emotions_dlg.eek}

     

    Τώρα έχω φύγει !

     

    Κοίτα σου είπα και πιο πριν ότι κατάλαβα τι θες να πεις

    Προσωπικά παίζω κιθάρα , αν έπαιζα ντραμς θα δοκίμαζα αυτό που λες .

    Είμαι υπέρ του πειραματισμού … αλλά , όχι της νοημοσύνης μου

    Χωρίς να ξαναδιαβάσω όλο το φόρουμ ξανά, αυτό δικο σου δεν είναι;

    Ξέρω ότι σου έφερα ακραία παραδείγματα , αλλά ο λόγος ήταν για να καταλάβεις που διαφωνούσαν όλοι οι άλλοι ντράμερ (και όχι μόνο )

    Νομίζω ότι το λάθος που έκανες είναι στο πως εκφράστηκε ο προβληματισμός  σου, για αυτό και σου είπαν διάφορα του στυλ καβάλησες το καλάμι και τα λοιπά …

    Φιλικά πάντα

    Από κει και πέρα δοκίμασε ότι θες .

    Αυτό που κατάλαβα και ξέρω είναι ότι το κούρδισμα των τυμπάνων είναι υποκειμενικό θέμα , και θα ηταν όμορφο αν ανέβαζες ένα βίντεο που παίζεις μια κλίμακα ώστε ακόμα και διαφωνώντας- συμφωνώντας- μπορού-σα –σαμε – να συμμετέχουμε πιο ενεργά … γιατί εκτός που ασχολούμαστε , την μουσική την αγαπάμε .

     


    ORFEASMIRSINIS
    20.02.2010, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος gusfunn στις 20-02-2010 στις 11:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 23-12-2009 στις 23:26 έγραψε...

    Καλά τα Α! και τα Ε! και τα χάπια του HASTAROTH λυπάμαι αλλά τα δικά μου παίζουν οποιαδήποτε μελωδία!Ουάου!!! Λέτε να είναι μαγικά;;;!!!



    {#emotions_dlg.eek}

     

    Τώρα έχω φύγει !

     

    Κοίτα σου είπα και πιο πριν ότι κατάλαβα τι θες να πεις

    Προσωπικά παίζω κιθάρα , αν έπαιζα ντραμς θα δοκίμαζα αυτό που λες .

    Είμαι υπέρ του πειραματισμού … αλλά , όχι της νοημοσύνης μου

    Χωρίς να ξαναδιαβάσω όλο το φόρουμ ξανά, αυτό δικο σου δεν είναι;

    Ξέρω ότι σου έφερα ακραία παραδείγματα , αλλά ο λόγος ήταν για να καταλάβεις που διαφωνούσαν όλοι οι άλλοι ντράμερ (και όχι μόνο )

    Νομίζω ότι το λάθος που έκανες είναι στο πως εκφράστηκε ο προβληματισμός  σου, για αυτό και σου είπαν διάφορα του στυλ καβάλησες το καλάμι και τα λοιπά …

    Φιλικά πάντα

    Από κει και πέρα δοκίμασε ότι θες .

    Αυτό που κατάλαβα και ξέρω είναι ότι το κούρδισμα των τυμπάνων είναι υποκειμενικό θέμα , και θα ηταν όμορφο αν ανέβαζες ένα βίντεο που παίζεις μια κλίμακα ώστε ακόμα και διαφωνώντας- συμφωνώντας- μπορού-σα –σαμε – να συμμετέχουμε πιο ενεργά … γιατί εκτός που ασχολούμαστε , την μουσική την αγαπάμε .

     



      Αγαπητέ φίλε η υπερβολή είναι μια επίφαση απέναντι στην απόλυτη άρνηση

     Μην ξεχνάς οτι αρχικώς υπήρχε απόλυτη άρνηση ακόμα και στο εάν ο ήχος που βγάζει ένα τομ κουρδισμένο σε ΛΑ είναι ΛΑ ή κάτι απλά που γενικά και αόριστα θα μπορούσε να θυμίζει ΛΑ.

     Απέναντι στην απόλυτη άρνηση λοιπόν και ειρωνία,απάντησα κι εγώ με υπερβολή και αντίστοιχη ειρωνία.Δες το topic και όχι αποσπάσματα και θα καταλάβεις.


    gusfunn
    20.02.2010, 13:44

    Από μένα είναι δεκτό

    Όπως και ότι πια στα 37 μου δικαιουμε να είμαι αρνητής

    Απλά για να οριστεί το πλαίσιο της συζήτησης πρέπει πια να ανεβάσεις ένα δικό σου βίντεο που παίζει μια κλίμακα

    Εδώ είμαστε για να βοηθάμε , όχι να τρωγόμαστε

    Ανέβασε ένα και μετά η συζήτηση θα είναι συμφέρουσα, και απολαυστική .

    Αλλιώς θα τρέμουμε όλοι σε δέκατα έκτα πίσω από ένα πι σι

    Πάντως με τα τον StavmanR  και γω είμαι μαζί σου … απλά θέλω να δω !.-

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 20-02-2010 13:47 ]


    ORFEASMIRSINIS
    20.02.2010, 14:10

    Οφείλω να πω οτι ο Stavmanr είναι βαθύς γνώστης και αυτά που έγραψε είναι ο,τι πιο σωστό και βαθύ έχει γραφθεί σε αυτό το topic.

      Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα μαζί του στο θέμα των χαμηλών και μεσαίων συχνοτήτων και στο οτι ο σεβασμός του  χώρου του καθενός στις συχνότητες του ,είναι αυτό που θα παράξει τελικά μουσική και όχι βόμβο.

      Για το πως μπορεί κατα τη γνώμη μου να αποφύγει ένας ντράμμερ την παραβίαση αυτή, του ζωτικού χώρου των συχνοτήτων των υπολοίπων και ταυτόχρονα να είναι μελωδικός  θα αναφερθώ με  πρώτη ευκαιρία.

      Σε ότι αφορά το βίντεο θα κοιτάξω να το ετοιμάσω,αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα χρόνου.

                         

                  ...its a team work!


    gusfunn
    20.02.2010, 14:23

    Εντάξει , είναι δεκτό

    Η διαφωνία μου με τον stavmar , ή και με σένα αν θες είναι τα ότι μεταβαλλόντας την τονικότητα του οργάνου μεταβάλεις και την φύση του.

    Δηλαδή , οτι μετά πρέπει να το λες μελοντραμς (όπως λέμε ηλεκτρική κιθάρα) αλλάζει η ταυτότητα δηλαδή…

    Αλλά  μη μασάς έχεις όμορφα άτομα που σε στηρίζουν στην ερευνά σου . και πάνω από όλα αγαπάμε την έκφραση


    gusfunn
    20.02.2010, 14:36

    Και ένα άσχετο για να μην έχεις και τις άμυνες …

    Να τις πετάξεις δηλαδή…

    Σαφώς έχω διαβάσει όλο το φόρουμ , για αυτό μπήκα αργά στην κουβέντα …


    ORFEASMIRSINIS
    20.02.2010, 14:59

    Παράθεση:

    Το μέλος gusfunn στις 20-02-2010 στις 14:23 έγραψε...

     

    Η διαφωνία μου με τον stavmar , ή και με σένα αν θες είναι τα ότι μεταβαλλόντας την τονικότητα του οργάνου μεταβάλεις και την φύση του.

     



     Μα κουρδίζοντας σε συγκεκριμένες νότες προσδίδεις συγκεκριμένη τονικότητα, δε τη μεταβάλλεις και δεν αλλάζεις τη φύση του οργάνου.Ούτως ή άλλως όλοι οι ντράμμερ σε κάποιες νότες κουρδίζουμε είτε το ξέρουμε,είτε όχι.Απλά κάποιοι είτε  σφίγγοντας υπερβολικά τα δέρματα  τα πνίγουν τελείως  είτε κάνοντας χρήση των γνωστών muffleς  έχουν ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.Εκεί όμως μιλάμε για α-τονικότητα


    gusfunn
    20.02.2010, 15:47

    Ναι ρε συ

    αλλά όλο λόγια ακούω

    θέλω ήχο

    εξάλλου , τι μπορεί να μου πει καλύτερα;

    Η άποψη σου που ποτέ δεν συνάντησα;

    Ή η άποψη σου που συνάντησα ;

    μουσικός είμαι

    μη γράψεις άλλο

    ανέβασε ένα βίντεο με κλίμακες και μετά άκου τι θα έχω να σου πω

    τι πιο αντρίκιο;

    Εδώ περά δυο μήνες λέμε το αν γίνετε

    Γίνετε;

    Ανέβασε το

    (θα χαρώ πολύ )

    Και μετά πες ότι θες

    Προσωπικά θα γουστάρω

    Μόνο μη βάλεις άλλο ποστ …Δε λέει πια

    Το χεις;

    Δείχτο

    Δεν το χεις;

    Πες συγγνώμη (δεν είναι κακό )

    Εντάξει ;

    Όχι άλλο ποστ όμως


    Spotlight_Dancer
    20.02.2010, 22:44

    Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι στο Musicheaven, με αυτα που διαβαζεις, δε βαριεσαι ποτε:)


    cobal
    21.02.2010, 00:59

     



    Παράθεση:

    Μη σου φαίνεται παράξενο,διότι το ρυθμό στα ντράμς τον δίνουνε η κάσα,το ταμπούρo,το hi hat,το ride και το ηχητικό εφέ τα πιατίνια,κράς κ.λ.π. μαζί με τη χρήση αέρα στο Hi hat.Γι αυτό μπορεί να δεις ντράμμερς να παίζουνε μόνο με αυτά τα κομμάτια.                                                                                                                                                                                                                                                                       Απο εκεί και πέρα υπάρχουν τα τομ τα οποία δίνουνε τους μελωδικούς τονισμούς,φαντάσου κάτι, όπως κάνει το μπάσσο πάνω στις νότες της κάσας και του ταμπούρου.Με σωστά κουρδισμένα λοιπόν ας πούμε δέκα τομ, κάλλιστα μπορείς πάνω στο rhythm section που παίζεις, να κάνεις τους μελωδικούς τονισμούς που θέλεις και να αποδώσεις πολύ ωραία και ένα μελωδικό μοτίβο.Τώρα βέβαια μην περιμένεις και την Ισπανική Ρομάντζα που προτείνεις.Κάτι όμως όπως το Love story (Taylor swift) είναι εφικτό.

    Αντιλαμβάνομαι βέβαια οτι όλα αυτά που λέω ηχούν πολύ τρελά!

    Και επαναλαμβάνω γιατί έχουν γίνει πολλές παρανοήσεις σ αυτά που γράφω.Ποτέ δεν έγραψα οτι τα ντράμς είναι μελωδικό όργανο.Είναι ρυθμικό και το ρυθμικό κομμάτι γεννηθήκανε να υπηρετούν.Τώρα εάν μπορούν να ακούγονται πιο μελωδικά, ε ,αυτό νομίζω θα άρεσε σε όλους μας

     Επίσης ποτέ δεν είπα οτι θα πρέπει να παίζουμε τις μελωδίες με τα τύμπανα.Υπάρχουν δεκάδες άλλα όργανα που γεννηθήκανε να κάνουν αυτή τη δουλειά.Έτερον εκάτερον.Αλλά εάν κάνω ένα σόλο ας πούμε δε θα του προσδώσουν ομορφιά ένα δύο μελωδικά θέματα, εμβόλιμα, μέσα σε όλο το ρυθμικό μου μέρος απο το να κοπανιέμαι, απο ένα σημείο και πέρα, ακατάσχετα χωρίς να βγαίνει νόημα?



    Οντως.... Με αυτα που διαβαζεις εδω δεν βαριεσαι ποτε και ειδικα σε αυτο το τοπικ. Επισης μαθαινεις και καινουρια πραγματα....

     "χρήση αέρα στο Hi hat"!!!!!??????{#emotions_dlg.eek}

    Μελωδικοι τονισμοι με τα τομ?????!!!

    Γιατρε μου πραγματικα αυτα που λες ακουγονται τρελα.... Με δυο λογια εισαι σκετη τρελα.

    Ορφεα... μετα και απ' αυτα, το βιντεο που ολοι ελπιζουμε και με αγωνια περιμενουμε να μας καταθεσεις αποκτα ακομη περισοτερο ενδιαφερον

    Εγω δεν σε παρανοησα... απλα δεν συμφωνω μαζι σου οπως και κανεις αλλος εδω μεσα.

    Περιμενω σολο.....Δεν χρειαζεσαι team work


    ORFEASMIRSINIS
    26.08.2012, 00:25

    Σχετικά με το αν τα τύμπανα, κουρδίζονται με κουρδιστήρι και εαν παράγουν συγκεκριμένες νότες, η απάντηση, είναι εδώ

                                                                                                                                                                        Τώρα ... μπορούν μερικοί ... να ... λουφάξουν!Cool


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 26-08-2012 00:31 ]


    Hastaroth
    26.08.2012, 20:19

    Μένω άφωνος!

    Δύομισι χρόνια μετά,ο γνωστός οδοντ-ντράμμερ ανακινεί το θέμα αυτό γιά να μάς "αποδείξη" πως τα τύμπανα "παράγουν συγκεκριμένες νότες".Είναι αυτό που λέμε "έμμονη ιδέα",σ'όλο της το μεγαλείο...

    Μόνο που ο ίδιος ο παρουσιαστής τής συσκευής αυτής στο 6:53 μάς λέει πως το Μί 3η οκτάβας είναι η νότα που πλησιάζει περισσότερο στόν ήχο που βγάζει το τύμπανο με το συγκεκριμένο κούρδισμα.Συνεπώς ο ήχος που παράγει το τύμπανο ΔΕΝ είναι συγκεκριμένη νότα.

    Η συσκευή αυτή,απ'ό,τι καταλαβαίνω,είναι ένα εξελιγμένο δυναμόμετρο-μετρά δηλαδή την δύναμη με την οποία τείνεται η μεμβράνη από τα κλειδιά τής στεφάνης και,με κάποιον μικροεπεξεργαστή που έχει ενσωματωμένο,"ανάγει" αυτήν την δύναμη σε προσεγγίσεις μουσικών φθόγγων.

    Οσο γιά το ότι τα τύμπανα κουρδίζονται με κουρδιστήρι,εγώ ουδέποτε είπα το αντίθετο,αφού άλλωστε από πολύ παλιά έχω τέτοιο εργαλείο-ένα απλό αναλογικό δυναμόμετρο που προσαρμόζεται στό "κεφάλι" τού κλειδιού και περιστρέφοντάς το βλέπεις στην ενσωματωμένη κλίμακά του το μέτρο τής δύναμης που τείνει την μεμβράνη.

    Το βιντεάκι πάντως με τον οδοντ-ντράμμερ να παίζη κάποια μελωδία στα τύμπανα,ακόμα το περιμένουμε.Ακόμα και υπερπαραγωγή χολλυγουντιανού επιπέδου να ήταν,τώρα θα είχε ολοκληρωθεί....... 

     


    ORFEASMIRSINIS
    26.08.2012, 22:28

     Για μια ακόμα φορά, η αποτυπωμένη μιζέρια, ο ντραμμερ των χοροεσπεριδων των τοπικων ΚΑΠΗ, δεν κατάλαβε τίποτα. Τελεί υπο πλήρη σύγχυση, μπερδεύοντας την μετρηση συχνοτητων, με την μετρηση τάσης μεμβρανης.

      Τώρα ... ή κουτός είναι ή τον κουτό παριστάνει, μη θέλοντας να παραδεχθεί, οτι έσφαλε!


    cobal
    11.09.2012, 00:37
    Τουλαχιστον αυτος παιζει και σε καμια χοροεπσριδα... Εσυ που παιζεις????