ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.851 μέλη

    Αντιπαράθεση για τα βιβλία των θρησκευτικών

    noizreduction
    05.08.2007, 00:58
    Και για του λογου το αληθες

    http://oistros-reportaz1.blogspot.com/2006/08/blog-post_115608959230201405.html

    Παρολαυτα, δεν δηλωνω σιγουρος 100% ( αν και ενας Καζαντζακης, χρειαζοταν πραγματικα την Εκκλησια?Ποιος κοροϊδευε ποιον τοτε; )
    StavmanR
    05.08.2007, 00:58
    Έχεις εν μέρει δίκιο noizreduction καθώς κινήθηκαν οι διαδικασίες αλλά ποτέ δεν καταλήξανε σε πόρισμα λόγω των δυνατών αντιδράσεων που ξεσήκωσε το άκουσμά τους.
    Πρόλαβε και τον αφόρισε η ζωή πριν το πράξει η εκκλησία...

    http://www.greeknewsonline.com/modules.php?name=News&file=print&sid=850
    gexrag
    05.08.2007, 08:16
    ΦΙΛΕ StavmanR
    Δεν συνιθίζω να απαντώ σε τύπους που ειρωνεύονται ή αρνούνται να ερευνήσουν.
    Απεχθάνομαι κάθε άτομο που θεωρεί τον εαυτό του παντογνώστη.
    Θα σου απαντήσω για τελευταία φορά και από δω και στο εξής θα απαντώ μόνο σε
    προσωπικά μυνήματα μια που δεν θέλω καμία αντιπαράθεση δημοσίως πλέον.

    1ον) Για θέματα Μισθοδοσίας έχεις πλήρη άγνοια. Ο Μισθός που θα δοθεί από τον
    Θεό δεν είναι υλικός. Είσαι τόσο συμφεροντολόγος που το μόνο που σου έμεινε
    από το κείμενο είναι τα περί Μισθών; Αν είναι αλήθεια τα σχετικά θα αμφισβητήσεις
    αυτό που θα σου δοθεί από τον Θεό; Θα τολμήσεις να πεις στον ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ
    γιατί σου έδωσε τόσο λίγο ή τόσο πολύ Μισθό;
    Πρόκειται για τα αιώνια αγαθά που υποσχέθηκε ο Κύριος και αναφέρονται πάμπολες
    φορές στο Ευαγγέλιο που είναι Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Εκτός αν θεωρείς ότι και το
    Ευαγγέλιο είναι υποτιθέμενος λόγος του θεού οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε
    για κάτι που έχεις απορρίψει.

    2ον)Χρησιμοποίησες πάμπολες φορές κείμενα εξαιρετικά τα οποία αναλύουν κάποια
    γεγονότα ή καταστάσεις χωρίς να εξετάζουν και την άλλη όψη του νομίσματος με
    στόχο να δημιουργήσεις εντυπώσεις προς μία άποψη. Όταν μια ανάλυση είναι
    μονόπλευρη μπορεί να είναι πραγματικά ΑΞΙΑ αλλά ταυτόχρονα και ελλειπής. Εμείς
    που θέλουμε να εξάγουμε κάποιο συμπέρασμα σωστό είναι να λάβουμε υπόψην και
    κάποια άποψη προς την αντίθετη κατεύθυνση για να έχουμε περισσότερο ολοκληρωμένη άποψη.
    Τα σχόλια προς το πρόσωπό σου έγιναν για να ταρακουνηθείς λίγο και να
    αντιμετωπίσεις πιο γενικευμένα τα θέματα. Είσαι πραγματικά άξιος συνομιλητής
    αρκεί να μην ειρωνεύεσαι στοιχείο το οποίο απαντάται σε μωρά παιδια και όχι σε
    συζητητές φιλοσοφικού επιπέδου.

    3ον Για το θέμα της αυτοκτονίας όσα αναγράφονται είναι ξεκάθαρα και αφορούν την
    σωτηρία των ψυχών αυτών πολλούς αιώνες αργότερα από τους υπόλοιπους.
    Τα σχετικά αποκρύπτονται από τους Ιερείς ακριβώς για τους λόγους που ανέφερες.
    Το παρόν σχόλιο είναι και το πιο υγειές και μόνο σε υγειή σχόλια θα απαντώ πλέον.
    Εδώ τίθεται το ερώτημα: πρέπει να αποκρύπτεται η αλήθεια;
    Η απάντηση που έλαβα είναι ότι Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    Σχετικά με την αυτοκτονία είναι πολύ δύσκολο να πάρει κανείς μια τέτοια απόφαση
    και αν το κάνει είναι προσωπική του και ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ παντελώς λανθασμένη και
    ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ δεν εγκρίνεται από τον Θεό κάτι που αναγράφεται στο κείμενο, αλλά
    φαίνεται πως επιλέγεται τι θα διαβάσετε και δεν δίνεται σημασία σε όλα τα σημεία
    του κειμένου, γεγονός που σας οδηγεί σε παραφράσεις σε όσα διαβάζεται συνεχώς.
    Εδώ τίθεται ένα ερώτημα ακόμη: Οι συγγενείς των αυτοκτονούντων που
    στεναχωριούνται πρέπει να γνωρίζουν τα σχετικά που αναφέρονται ή όχι;
    Η απάντηση είναι πως ο Θεός αποφάσισε και έδωσε την σχετική γνώση πρώτα στους
    Αγίους του μετά σε όσους Ιερείς επικοινωνούν με τους Αγίους και τέλος μέσω
    αυτών σε όλο τον κόσμο. Έτσι δεν θέλει να στεναχωριούνται για την σωτηρία
    αυτών των ψυχών οι οικείοι τπους αλλά απλά να ξέρουν ότι θα χρειστεί να είναι
    χώρια τους για πολλούς αιώνες. Τα παραπάνω αποτελούν τους λόγους που δέχθηκα να
    καταχωρήσω τα σχετικά μια που ήμουν ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να αποφασίσω αν θα διαδώσω
    την ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΛΗ ή όχι. Ο Θεός θέλει να λέγεται όλη η ΑΛΗΘΕΙΑ.

    4ον) Συζητώ στο επίπεδο του συνομιλητή και χρησιμοποιώ εκφράσεις που
    χρησιμοποιεί και αυτός για να επικοινωνήσω πιο εύκολα. Κάτι που έγινε ελάχιστες
    φορές το απομώνωσες και το γενίκευσες για να μου επιτεθείς. Αυτό βρήκες μόνο;
    Τόσο φτηνό τρόπο επέλεξες;

    5ο και τελευταίο) Το αν αποτελεί αιρετικό ή όχι αρμόδια είναι μόνο η Ιερά σύνοδος
    και όχι ο κάθε άσχετος με θεολογικά θέματα. Δεν έχει εγκριθεί αλλά και δεν έχει
    κριθεί από την Ιερά σύνοδο. Προώθησέ το και όταν λάβεις την απάντηση ότι είναι
    πράγματι αιρετικό τότε χαρακτήρισέ το έτσι.

    Η άγνοια είναι το μεγαλύτερο ελαφρυντικό και εξαιτίας της έχω την υπομονή και
    ασχολούμε με τύπους που βλέπουν τόσο απερίσκεπτα τα θεολογικά θέματα.
    ΛΙΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.
    StavmanR
    05.08.2007, 13:47
    gexrag, ούτως ή άλλως αποφάσισες να με τοποθετήσεις στο αξίωμα του Β' λαϊκού μιας και σου ήρθε προφανώς η επιφοίτηση του αγίου πνεύματος και ενήργησες μία προκαταρκτική εξέταση κρίσεως χριστιανικής επάρκειας. Τα περί μισθοδοσίας κλπ. δεν έχω σκοπό να τα σχολιάσω εκτενέστερα, καθώς έχω ήδη τοποθετηθεί περί λογιστικής και Αλογοσκούφη. Πάντως πολύ καλή η προσπάθεια καπιταλιστικού φορμαλισμού της θρησκείας ώστε να συνάδει με το πνεύμα της εποχής. Αυτό ονομάζεται αυτόκλητη ριζοσπαστική εκσυγχρονιστική μεταρρύθμιση της θρησκείας. Αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον παραπάνω όρο καθώς δεν είναι copyright.

    Αυτά τα περί αυτοκτονίας κλπ. περιλαμβάνονται στα λογιστικά κιτάπια που παρέθεσες, και απλά η πράξη προφανώς σου στερεί κάποια driving points από την άσφαλτο της αιωνιότητας. Κάναμε δηλαδή την αιωνιότητα σύστημα οδηγικής ποινικοποίησης κατά Αλογοσκούφη. Δεν αποτρέπεις με τέτοιους τρόπους πχ. κάποιον να οδηγεί με 250χλμ στην εθνική οδό, δηλαδή να κάνει ακραίες και επικίνδυνες πράξεις.

    Διαπίστωσα ότι τώρα τελευταία το φίλε και το αγαπητέ έχουν αντικατασταθεί ή συνοδεύονται από τη λέξη "τύπος" (ελέυθερος; της κυριακής; καθημερινός; γραπτός;). Αν το παντογνώστης στοχεύει εμένα, γεγονός που για μία ακόμη φορά αφήνεις θολό και αιωρούμενο σαν τα δηλητηριώδη σωματίδια του αέρα μας, σου λέω άμεσα και ευθύτατα ότι γνωρίζω ταυτόχρονα τόσα πολλά ώστε να συμμετέχω σε κάθε σχεδόν συζήτηση, αλλά και τόσα λίγα ώστε πάντοτε να μαθαίνω κάτι από τους υπόλοιπους. Αντιθέτως πολλές φορές συναντώ άτομα που έχουν έρθει σε άμεση επικοινωνία με το θεό τους, οι οποίοι νομίζουν ότι γνωρίζουν τόσα πολλά ώστε το μόνο που μπορούν να κάνουν σε μία κουβέντα είναι ΚΑΤΗΧΗΣΗ.

    Η φράση που είπες σε άλλο φόρουμ καλό είναι "να την κάνεις γαργάρα" κατά την αργκό και να μην προσπαθείς να τη δικαιολογήσεις με επίπεδα συνομιλητών και αρλούμπες. Η αγάπη προς τον πλησίον σου περιλαμβάνει και το χαρακτηρισμό του ως π.....; Αλλά κι εδώ έρχεται ο πανδίκαιος εφαρμοστής του Νόμου να υποστηρίξει ότι δεν ήταν πλησίον καθώς μιλούσαμε από το Ιντερνετ. Εκεί κάνω εγώ γαργάρα...

    Τα περί άγνοιας τα προσπερνώ επιμελώς, καθώς τα εκλαμβάνω ως προσπάθεια αυτοκριτικής σου και όχι ως παρατήρηση στους άλλους. Ξαναδιάβασε αρκετές φορές την τελευταία σου παράγραφο, μπας και αντιληφθείς την επικινδυνότητα της άγνοιας σε θρησκευτικά θέματα με τα οποία καταπιάνεσαι.
    asxetos
    05.08.2007, 15:40




    επισυναπτόμενα: eksomologisi2.jpg 
    Kerato
    05.08.2007, 16:01
    Μήπως, μήπως...;;;;
    (-Κάνεις και το μ...κα, ε;)

    κατά το γνωστό ανέκδοτο....
    gexrag
    05.08.2007, 16:11
    Φίλε μου asxetos
    Είναι απλά ένα ερωτηματολόγιο με πολλά στοιχεία υπερβολής το οποίο
    χρησιμοποιείτε από Ιερείς για να οδηγήσουν τα παιδιά στην γνώση της Αμαρτίας και
    τελικά στην Μετάνοια κάτι που μερικές φορές οδηγεί στον αντίθετο δρόμο. Δεν
    χρειάζονται και οι δικές μας υπερβολές. Ας αφήσουμε τους Ιερείς να κάνουν αυτό
    που έχουν διδαχθεί ότι πρέπει να κάνουν. Ξέρω ότι δεν το σχολίασες αλλά και
    μόνο η παρουσίασή του κάτι υποδηλώνει και είναι πολλά αυτά που έχουν ακουστεί
    στο παρελθόν. Απο την μια, το να τους ταρακουνήσεις και να σταματήσουν τις
    υπερβολές μπορεί και να είναι επιθυμητό.
    Tren
    05.08.2007, 16:29
    Εχω χασει την μπαλα...
    asxetos
    05.08.2007, 16:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 05-08-2007 στις 16:29 έγραψε...

    Εχω χασει την μπαλα...



    Μπαλα? ποια μπάλα.... αν και βαζελος....απαντω.
    osfp.mp3


    okanenas
    05.08.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 05-08-2007 στις 16:40 έγραψε...

    αν και βαζελος....απαντω.


    Να και σε κάτι που συμφωνούμε με τον asetos
    asxetos
    05.08.2007, 17:00
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 05-08-2007 στις 16:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 05-08-2007 στις 16:40 έγραψε...

    αν και βαζελος....απαντω.


    Να και σε κάτι που συμφωνούμε με τον asetos



    ασωτος ασχετος