ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Γίναμε ΣΚΟΥΠΙΔΟΦΑΓΟΙ εύγε ΕΛΛΑΔΑΡΑ

    ixthis
    20.05.2011, 13:58

    - 'Ελα μωρέ μήν είσαι κομπλεξικός '' όλα χρειάζονται το κάθε πράγμα στην ώρα του

    - Εμένα πάλι δε μου χρειάζονται όλα πειράζει?

    - Μα δε μπορείς να διασκεδάσεις και να εκτονωθείς αν δεν ακούσεις και το νταλγκαδιάρικο

    - Εγώ μπορώ πειράζει?

    - Ε καλά τώρα είσαι αντιδραστικός προκαλείς χωρις λόγο

    - Εχω την δική μου άποψη αν δε σε πειράζει

    - Τώρα μας το παίζεις κουλτούρα κι ετσι?

    - Έχω την δική μου άποψη και σε πειράζει

    αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα γι αυτό, ούτε και για σένα μπορεί να κάνει κανείς τίποτα παρά μόνο εσύ. Να σε ρωτήσω εγώ κάτι αν μου επιτρέπεις

    Δε βαρέθηκες να ακούς οτι θέλουν?

    να φοράς ότι θέλουν?

    να λές οτι θέλουν?

    να ζείς όπως θέλουν?

    και να νομίζεις οτι επιλέγεις?



    ixthis
    20.05.2011, 14:11

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 20-05-2011 14:13 ]


    AlfaWolf
    20.05.2011, 22:06

    Σοφία εσένα σου ορίζει κάποιος άλλος το τι θα ακούσεις κλπ? Δεν νομίζω.Smile

    Όλοι μας ακούμε αυτό που εμείς θεωρούμε ότι μας τρέφει μας γεμίζει συναισθήματα μας διασκεδάζει η μας προβληματίζει αναλόγως ώρας και διάθεσης

    όπως υπάρχουν και κάποιοι που τα νιώθουν όλα ακούγοντας μονό ένα style η και το αντίθετο κάποιοι άλλοι να τους γεμίζουν διαφορετικά πολλά style και μουσικά είδη

    Δηλαδή τα σκουπίδια που λες για κάποιους είναι διαμάντια και τα διαμάντια σου για κάποιους είναι σκουπίδια όμως … έτσι είναι εσύ ας πούμε μπορεί να γεμίζεις ακούγοντας Χατζιδάκι και κάποιους άλλος να ξενερώνει και οι δυο σας όμως έχετε δίκιο αφού για το καθένα σας αυτό που ακούει αυτό τον κάνει να νιώθει αυτό που θέλει …

     

    Η Μουσική είναι ΜΙΑ Smile


    ixthis
    20.05.2011, 22:37

    Περίεργη διάθεση διακρίνω  αλλά οκ κανένα πρόβλημα να το συζητήσουμε σα μεγάλα παιδιά.

    1 Σοφία εσένα σου ορίζει κάποιος άλλος το τι θα ακούσεις κλπ? Δεν νομίζω.Smile

    -γιατί εσένα σου όρισε κανείς αν ναι πολύ κακώς έκανε

    2 όπως υπάρχουν και κάποιοι που τα νιώθουν όλα ακούγοντας μονό ένα style η και το αντίθετο κάποιοι άλλοι να τους γεμίζουν διαφορετικά πολλά style και μουσικά είδη

    -και καλά κάνουν

    Δηλαδή τα σκουπίδια που λες για κάποιους είναι διαμάντια και τα διαμάντια σου για κάποιους είναι σκουπίδια όμως … έτσι είναι εσύ ας πούμε μπορεί να γεμίζεις ακούγοντας Χατζιδάκι και κάποιους άλλος να ξενερώνει και οι δυο σας όμως έχετε δίκιο αφού για το καθένα σας αυτό που ακούει αυτό τον κάνει να νιώθει αυτό που θέλει …


    Ωπα τώρα ….στάκα

    Δεν υπαρχουν αντικειμενικά κριτήρια δηλαδή στην άξία ενός καλλιτεχνικου έργου?

    Η αξία αυτή είναι υποκειμενική ?

    δηλαδή

     

    ο Φοίβος με τοΧατζιδάκι είναι το ίδιο  ανάλογα με το ποιος τους ακούει?

    ή  ας πούμε ο Μητσιάς  με τον τρελέγκα

     

    Η προτίμηση του καθενός,  είναι διαφορετικό πράγμα από την καλλιτεχνική αξία του έργου.

    ( Δε μ αρέσει ο Νταλί και μ αρέσει ο σφέρδεκλος  δε σημαίνει ότι έχουν την ίδια αξία επειδή εμένα μ αρέσει ο σφέρδεκλος και όχι ο Νταλί )

     

    νομίζω με όλη την καλή διάθεση που με διακρίνει απέναντι σου Νίκο

    ότι θα διαφωνήσω.  Αν μου επιτρέπεις.

     




    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 20-05-2011 22:38 ]


    koukz
    20.05.2011, 22:59
    Συμφωνώ απόλυτα ότι η μουσική είναι μία αλλά τι σχέση έχει το σκυλοτράγουδο με την μουσική, μπορεί κάποιος να του αρέσει να τρώει σκουπίδια, δικαίωμα του αλλά τα σκουπίδια παραμένουν σκουπίδια και φυσικά δεν θα γίνουν ποτέ φαγητό... Σοφία πολύ ωραίο και το videaki και αυτά που γράφεις περί "ελεύθερης επιλογής"...
    AlfaWolf
    20.05.2011, 23:25

    Περιεργη διαθεση ???

    οταν υπαρχει εικονιδιο δεν ειναι στολιδακι ειναι διαθεση για να καταλαβενουμε την διαθεση που γραφει καποιος αλλιως το εκπλαμβανουμε οπως εμεις θελουμε κι οχι οπως πραγματικα εχει.

    αυτο μονο

    γιατί σε αντίθεση με σένα.

     σέβομαι την άποψη σου και δεν θα σχολιάσω αυτά που γραφείς προσπαθώντας να σου επιβάλω την δική μου.

     


    Hastaroth
    21.05.2011, 01:56

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 20-05-2011 στις 22:06 έγραψε...

    Σοφία εσένα σου ορίζει κάποιος άλλος το τι θα ακούσεις κλπ? Δεν νομίζω.Smile

    Όλοι μας ακούμε αυτό που εμείς θεωρούμε ότι μας τρέφει μας γεμίζει συναισθήματα μας διασκεδάζει η μας προβληματίζει αναλόγως ώρας και διάθεσης

    όπως υπάρχουν και κάποιοι που τα νιώθουν όλα ακούγοντας μονό ένα style η και το αντίθετο κάποιοι άλλοι να τους γεμίζουν διαφορετικά πολλά style και μουσικά είδη

    Δηλαδή τα σκουπίδια που λες για κάποιους είναι διαμάντια και τα διαμάντια σου για κάποιους είναι σκουπίδια όμως … έτσι είναι εσύ ας πούμε μπορεί να γεμίζεις ακούγοντας Χατζιδάκι και κάποιους άλλος να ξενερώνει και οι δυο σας όμως έχετε δίκιο αφού για το καθένα σας αυτό που ακούει αυτό τον κάνει να νιώθει αυτό που θέλει …

     

    Η Μουσική είναι ΜΙΑ Smile



    Ο καθένας μας επιλέγει να ακούη αυτό που (θεωρεί ότι) τον γεμίζει και τον εκφράζει,όμως φέρει και το "κόστος" αυτής τής επιλογής.Δηλαδή"χαρακτηρίζεται" από αυτήν.

    Η μουσική,ώς τέχνη,είναι όντως μία,αλλά έχει πολλές διαβαθμίσεις.Και οι επιλογές μας εξαρτώνται κατά κύριο λόγο από την αισθητική μας,που προκύπτει από την παιδεία μας.

    Αυτός που επιλέγει να τον εκφράζη η "τα πίνω όλα" Αννα Γούλα (και την θεωρεί "μουσικό διαμάντι"),δέν νομίζω ότι έχει την παιδεία και την αισθητική να εκτιμήση ένα μουσικό έργο που χρειάστηκε περισσότερη διανοητική επεξεργασία από τον δημιουργό του και που εκφράζει κάτι πιό βαθύ από μιά παρόρμηση ή μιά διάθεση τής στιγμής.

    Υπάρχουν όντως υποκειμενικά κριτήρια στην αξιολόγηση τής μουσικής από τους ακροατές της,αλλά υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια,που αντικατοπτρίζουν την εξέλιξη της αισθητικής και τής τέχνης-διαφορετικά,θα είχαμε μείνει στίς ρυθμικές πλήν άναρθρες κραυγές που έβγαζαν οι πρωτόγονοι άνθρωποι και που,επειδή ακριβώς ήταν ρυθμικές,μπορούν επίσης να θεωρηθούν μουσική........


    AlfaWolf
    21.05.2011, 02:17

    Συμφωνώ σε όλα Αλβέρτο Smile

    έτσι έχουν τα πράγματα

    μην μας διαφεύγει όμως ότι αυτός ο χωρίς παιδεία ακροατής που ακούει Άννα Γούλα ''Τα πίνω όλα΄με αυτό γλέντα και γεμίζει και είναι δικαίωμα μα του βρε αδελφέ στο φινάλε είναι ο εαυτός του δεν είναι δήθεν.


    Hastaroth
    21.05.2011, 02:32

    Ακριβώς αυτό είπα πιό πριν,Νίκο.Δικαίωμά του μέν,αλλά έχει και το "κόστος" του ("αποκαλύπτει" δηλαδή στους άλλους την έλλειψη παιδείας του).

    Και οι πρωτόγονοι άνθρωποι,με τίς ρυθμικές άναρθρες κραυγές γλεντούσαν και εκφραζόντουσαν και κανείς δέν τους το απαγόρευσε-όμως επίσης κανείς δέν είπε ότι είχαν ανεπτυγμένη αισθητική...


    AlfaWolf
    21.05.2011, 02:54

    Το κόστος όπως σωστά λες Αλβέρτο το εισπράττουμε εμείς ως κόστος γιατί εγώ προσωπικά σε οποίον σκυλά έχω πει είσαι σκυλάς κανείς δεν μου αρνήθηκε ούτε ένιωσε ότι τον μείωνε ο χαρακτηρισμός το αντίθετο μάλιστα είναι σκυλαδες και γουστάρουν...   


    ixthis
    21.05.2011, 06:16

    Ελπίζω λέγοντας " δεν είναι δήθεν " να μην αναφέρεσαι στο πρόσωπο μου . Έλπίζω

    Και δε προσπαθώ να επιβάλω σε κανένα τίποτα . αλλα έχω δικαίωμα να έχω απόψη .

    Οσο για τα εικονίδια οχι δε κρίνω απο αυτά αλλά απ ότι διαβάζω.

    Λες :σέβομαι την άποψη σου και δεν θα σχολιάσω αυτά που γραφείς προσπαθώντας να σου επιβάλω την δική μου.

    Σου απάντησα ΄΄καλα κάνουν ΄΄ και ΄΄ καλα κανεις να ακούς οτι θές ΄΄ που ειναι η επιβολή της άποψης.

    Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του οπως είπε και ο συνφορμίτης  hastaroth.

    Αν δε θες να απαντήσεις ειναι δικαιώμα σου και το σέβομαι απλως έβαλες καποιους προβληματισμούς και κάνουμε συζήτηση .

    Δε καταλαβαίνω απο όλο το θέμα κόλησες στο ΄΄περίεργη διάθεση΄΄? οκ δεν επιμένω οπως θές.

    Απλώς απορώ και αναρωτιέμαι γιατί .



    gianna-dep
    21.05.2011, 06:16
    στη μαζα επιβαλεις αυτο που θελεις Το να επαναλαμβανεις συνεχως ενα τραγουδι το επιβαλεις σε ανθρωπους που δεν μπορουν να κρινουν λογω ελλειψης παιδιας Ολα λοιπον ειναι θεμα παιδειας Δεν μπορω να διανοηθω ενας ανθρωπος με παιδια να γεμιζει με το νινι τραβα καραβι ,,,,,,,,,,,,,,
    sillia
    21.05.2011, 11:03

    Εμένα πάλι μέρα που είναι {#emotions_dlg.rolleyes}Χρόνια Πολλά στις και στους εορτάζοντες{#emotions_dlg.inlove}

    μια σκέψη γυρίζει στο μυαλό διαβάζοντας τους δικούς σας προβληματισμούς εδώ .

    Σε ποιά κατηγορία ανήκουν αυτοί που είναι Χατζηδακικοί στα ακούσματα και Ανα γούλα σε όλα τα άλλα {#emotions_dlg.blink}

    Έντεχνοι στην μουσική και άτεχνοι καφρίλα σκέτη στην ζωή{#emotions_dlg.blink}

     

    Καλημερούδια {#emotions_dlg.yes}


    laice
    21.05.2011, 11:39

    Αρχισα να διαβάζω όσα γράφετε και με κάποιους συμφωνώ.

    Ένα ερώτημα μόνο, τι σημαίνει έντεχνος? αυτός που μετέχει σε κάθε είδους τέχνης? και ποια κατηγορία στη μουσική είναι/ανήκουν τα έντεχνα, αφού σε άλλες χώρες δεν υπάρχει αυτός ο όρος?

    Καλή σας μέρα {#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : laice στις 21-05-2011 11:41 ]


    optiras
    21.05.2011, 17:01

    Ο όρος έντεχνο τραγούδι χρησιμοποιήθηκε παλιότερα αναφερόμενος στη μουσική των Χατζηδάκι-Θεοδωράκη...Δεν υπάρχει ακριβώς ορισμός επιστημονικός για το τι είναι έντεχνο ή μη...Ο όρος χρησιμοποιείται κάπως αόριστα...

    Σήμερα συνήθως το χρησιμοποιούμε περισσότερο σαν αντιδιαστολή στο εμπορικό, κακό, σκυλάδικο τραγούδι...Όροι ασαφείς και αυτοί.....

     

     

    Μικρή απορία:γιατί πρέπει να ιδεολογικοποιούμε και δικαιολογούμε/εξηγούμε τα πάντα;

     

     


    freddieKrueger
    21.05.2011, 17:55

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 20-05-2011 στις 13:58 έγραψε...

    - 'Ελα μωρέ μήν είσαι κομπλεξικός '' όλα χρειάζονται το κάθε πράγμα στην ώρα του

    - Εμένα πάλι δε μου χρειάζονται όλα πειράζει?

    - Μα δε μπορείς να διασκεδάσεις και να εκτονωθείς αν δεν ακούσεις και το νταλγκαδιάρικο

    - Εγώ μπορώ πειράζει?

    - Ε καλά τώρα είσαι αντιδραστικός προκαλείς χωρις λόγο

    - Εχω την δική μου άποψη αν δε σε πειράζει

    - Τώρα μας το παίζεις κουλτούρα κι ετσι?

    - Έχω την δική μου άποψη και σε πειράζει

    αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα γι αυτό, ούτε και για σένα μπορεί να κάνει κανείς τίποτα παρά μόνο εσύ. Να σε ρωτήσω εγώ κάτι αν μου επιτρέπεις

    Δε βαρέθηκες να ακούς οτι θέλουν?

    να φοράς ότι θέλουν?

    να λές οτι θέλουν?

    να ζείς όπως θέλουν?

    και να νομίζεις οτι επιλέγεις?




    Χμμμ είναι σίγουρα ένα θέμα στο οποίο πολλά μπορούν να γραφούν...διάβασα ολωνών τις απόψεις και ειλικρινά σε κάθε μια από αυτές υπάρχουν λόγοι για να συμφωνείς και να διαφωνείς...

    Στον παραπάνω διάλογο που παραθέτεις αυτός ο οποίος προσπαθεί να επιβάλλει κατά κάποιο τρόπο την άποψή του λέγοντας ''ελα μωρε...καθε πραγμα στην ωρα του..'' Αυτός είναι ο φαουλ γιατί καθορίζει όχι μόνο το μουσικό γούστο αλλά και την ώρα η οποά θα είναι καταλληλότερη για την ακρόαση του...

    Από την άλλη πράγματι,όλα χρειάζονται...για να διαμορφώσει κάποιος μια ολοκληρωμένη και υγιή μουσική αισθητική καλό θα ήταν να εκτεθεί σε κάθε είδους μουσικα ακουσματα...έτσι μπορεί να ξεχωρίσει από αυτά ποιά του αρέσουν λίγο,πολύ η καθόλου...και να διαμορφώσει κατευθύνσεις...

    Η προσωπική μου εμπειρία πάντως είναι πως αγαπάω τραγουδια αναλογα με αναμνησεις με τις ποιες τα εχω συνδυασει...πολλες φορες η αναμνηση αυτη δεν εχει καμμια σχεση με τη θεματολογια του τραγουδιου...

     


    Foidel
    21.05.2011, 22:19
    Παιδία μου εξηγείτε λίγο το θέμα;
    Extremio
    22.05.2011, 03:59

    Θα τολμήσω για λίγο να γενικολογήσω, γιατί νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει στην προκειμένη περίπτωση.

     

    Ίδιον του Έλληνα είναι η ένταξή του σε κάτι και πολύ περισσότερο η πεποίθησή του ότι εκείνος μόνο κατέχει την απόλυτη αλήθεια και κανείς άλλος.  Με τη λογική: εφόσον επέλεξα αυτό, είμαι βέβαιος ότι αυτό είναι και το καλύτερο.  Δεν αποτελεί χαρακτηριστικό του νεοέλληνα η ανοχή αντίθετων απόψεων.

     

    Με βάση αυτόν τον συλλογισμό - διαπίστωση τολμώ να πω ότι ο καβγάς ανάμεσα σε έναν "κουλτουριάρη, έντεχνο" και σε έναν "σκυλά, αδαή" ομοιάζει φοβερά με τις εξής περιπτώσεις:

    - καπνιστή και αντικαπνιστή

    - θρησκόληπτου και άθεου

    - κομμουνιστή και ακροδεξιού

    - Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού

    - θετικού επιστήμονα και φιλοσόφου

     

    Έχω την αίσθηση ότι μία τέτοιου είδους συζήτηση εκ προοιμίου και εξ ορισμού δεν πρόκειται να οδηγήσει πουθενά.  Ούτε καν σε κάποια ασφαλή συμπεράσματα.

     

    Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί ότι πρέπει να σταματήσει ο διάλογος.  Απλά σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να αναμένει κανείς σύμπνοια απόψεων.

     

    Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει τα πιστεύω του.  Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει τα γούστα του.  Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει έναν τρόπο ζωής.  Είναι δικαίωμα του καθενός να βλέπει τα πάντα από την προσωπική οπτική του γωνία ανάλογα με τα βιώματα, την καλλιέργεια, τα ερεθίσματα που διαθέτει.

    Είναι επίσης δικαίωμα της κάθε πλευράς να κρίνει και να σχολιάζει την αντίθετη άποψη.

     

    Δεν έχει όμως κανείς μας το δικαίωμα να χλευάζει τις επιλογές το άλλου.

     

    Μπορεί κανείς στο σπίτι του, στην παρέα του με ομοϊδεάτες, στο τηλέφωνο με μια φίλη, στο κομμωτήριο με την μανικιουρίστα να σχολιάζουν περιπαιχτικά την άλλη πλευρά, αλλά δημόσια καλό είναι να αποφεύγεται κάτι τέτοιο.  Γιατί;  Διότι το μόνο που μπορεί να επιτευχθεί είναι άλλο ένα μακελειό.  Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο.  Μια ακόμα μάχη μέχρι τελικής πτώσεως.  Πήχτρα στην ειρωνία, την χλεύη, την απαξίωση, τα υπονοούμενα.

     

    Μερικά θέματα εξ ορισμού αποτελούν πυροτεχνήματα, βόμβες μολότωφ.

     

    Αρκούμαι στο να πω ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από αυτές.  Δεν συντρέχει λόγος να προσπαθούμε να "επαναφέρουμε στον ίσιο δρόμο" τους άλλους, μόνο και μόνο επειδή εμείς θεωρούμε ότι οι άλλοι λοξοδρόμησαν.  Μπορεί να συμβαίνει και το ανάποδο.

     

    Μερικές φορές ακόμα και το να άγεσαι και το να φέρεσαι από όσα σου πλασάρει το "σύστημα" είναι θεμιτό και κατανοητό.  Όταν δεν θες συνειδητά να μπεις στο "τρυπάκι" να πολυ-αναλύεις τα πράγματα.  Υπάρχουν και άνθρωποι που είναι πιο πρακτικοί.  Άνθρωποι που - είτε επειδή δεν τους το επιτρέπουν οι ορίζοντές τους, είτε επειδή δεν επιθυμούν να πολυ-προβληματίζονται - επιλέγουν απλά να ζούν και να μην σπαταλάνε φαιά ουσία.  Οφείλουμε να τους σεβαστούμε και στις δύο περιπτώσεις.

     

    Εγώ ως μανιώδης καπνιστής μπορώ να ταιριάξω με έναν φανατικό αντικαπνιστή.  Πώς;  Με το να σέβεται τη μανία μου και με το να σέβομαι το φανατισμό του.  Το να προσπαθώ εγώ να τον πείσω ότι το κάπνισμα είναι υπέρτατη ηδονή κι εκείνος να προσπαθεί να με πείσει ότι τρέχει χιλιάρι χωρίς να λαχανιάσει, δεν οδηγεί πουθενά.  Δεν έχει και νόημα.

     

    Αγάπα τον φίλο σου με τα ελλαττώματά του....

     

    Και κυρίως μην προσπαθείς απο υπερβάλλοντα ζήλο να τον διορθώσεις.  Και από αγάπη και ενδιαφέρον να το κάνεις, πάλι μοιραία θα παρεξηγηθείς.  Γιατί όσο δίκιο πιστεύεις ότι έχεις εσύ, άλλο τόσο είναι κι εκείνος βέβαιος ότι έχει δίκιο.

     

    Προσωπικά αρκούμαι στο ότι αγαπά κάποιος τη μουσική.  Δεν με ενδιαφέρει ποιοι "είδος" του αρέσει.  Με ενδιαφέρει η ουσία:  ότι κι εκείνος συγκινείται από μελωδίες.  Δεν αγαπώ περισσότερο τη μουσική αν μου αρέσει ο Μότσαρτ.  Δεν αγαπώ λιγότερο τη μουσική αν μου αρέσει ο Τερλέγκας.  Απλά έχω άλλα ακούσματα.  Το ίδιο ευφραίνεται κι ο ένας το ίδιο και άλλος.  Όπως κάποιος βουρκώνει με τον Κυρ-Αντώνη του Χατζηδάκη, άλλο τόσο βουρκώνει κάποιος άλλος με το Έτσι Ξαφνικά του Βαρδή.  Και σε αυτό το σημείο δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον Νικο, ότι μουσική είναι μία.  Αν σε ταξιδεύει, αν σε ξεσηκώνει, αν σε αγγίζει, αν σε ηρεμεί, έχει αξία.  Σε όποια μορφή της κι αν είναι.

     

    Γνώμη μου.


    PsycheLovesDragonflies
    22.05.2011, 07:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 22-05-2011 στις 03:59 έγραψε...

    Γνώμη μου.

    ...και πολύ μου αρέσει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PsycheLovesDragonflies στις 22-05-2011 07:05 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης