ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.905 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    maspa
    08.01.2007, 16:03
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 08-01-2007 στις 14:19 έγραψε...

    παρεβλεψες οτι και η χριστιανικη εκκλησια αναπτυχθηκεν στη ιδια βαση. Επισης το οτι στηριχθηκαν σε μια γενικοτερη κοσμοθεωριαα δεν τα κανει ολα ιδια. Δεν ανηκουν στον αποκρυφισμο ξεκινησαν πανω στη βαση του. Αλλο χειρομαντεια αλλο εξορκισμος( εδω και αν ειναι ο αποκρυφισμος βαση) και αλλο σατανισμος. Δεν ειναι το ιδιο. Αυτο ειπα οτι δεν ειναι ολα σατανισμος..Και κατι τελευταιο. Τι θα πει ΔΕΝ τα παραδεχεται η ορθοδοξη εκκλησια?


    Υ.Γ εγραψες επισης στο προηγουμενο ποστ: Στον αποκρυφισμό και στη μαγεία δεν απευθύνεται ο άνθρωπος στο Θεό. Απευθύνεται στο σατανά. Ζητάει τη συνεργασία του, τη σύμπραξή του. Επιδιώκει να εξαναγκάσει και να θέσει στην υπηρεσία του τις σκοτεινές και κακοποιείς δυνάμεις των πονηρών πνευμάτων.
    Στον αποκρυφισμό υπάγονται η δαιμονολογία, ο πνευματισμός, οι θεοσοφικές, οι νεογνωστιές ομάδες, η αστρολογία, η παραψυχολογία, η λευκή κι η μαύρη μαγεία κ.α. ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ και οι παπαδες αυτα κανουν οταν ξεματιαζουν και εξορκιζουν?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 08-01-2007 14:27 ]





    Ο εξορκισμός πρέπει να μάθεις πως δεν έχει ουδεμία σχέση με πνευματισμό, δαιμονολογία κ.λ.π.
    Και στο κάτω κάτω δε θα σου λύσω εγώ όλες τις απορίες σου πανω στα θρησκευτικά θέματα(δεν τα γνωρίζω όλα ούτε είμαι θεολόγος).

    Επίσης, ενάντια στο Θεό δεν είναι μόνο ο σατανισμός, αλλά και οι αιρέσεις οι οποίες κρατάνε ό,τι τους συμφέρει από την Αγία Γραφή και πολλά από αυτά τα παραποιούνε. Αυτό είναι ο ύπουλος δρόμος του Σατανά.. Και πάλι δηλαδή εκεί καταλήγουμε. Ότι ο,τι είναι ενάντια στον χριστιανισμό είναι και σατανικό.

    Inanes
    08.01.2007, 16:04
    Άντε πάλι!!! Δούλους θέλει μόνο ο αφέντης-σατράπης-δικτάτορας-άρχων κλπ κλπ. Αυτό δεν έλεγα πριν; Αυτός που σε θέλει πρόβατο δε λέγεται Θεός, λέγεται συμφεροντολόγος-τσοπάνης!
    maspa
    08.01.2007, 16:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 08-01-2007 στις 16:00 έγραψε...

    Εμένα τέτοια "αγάπη" να μου λείπει αν για να την κερδίσω πρέπει να γίνω πρόβατο και δούλος του θεού. Προτιμώ τον Σατανά που τουλάχιστον με σέβεται και με δέχετε όπως είμαι από έναν θεό-τιμωρό που θα με τιμωρήσει αν κάνω σεξ.




    Να υποθέσω πως δε πιστεύεις στην άλλη ζωή, ε;
    kadmilos
    08.01.2007, 16:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Inanes στις 08-01-2007 στις 15:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 06-01-2007 στις 03:14 έγραψε...

    ...Υ.Γ και επειδη δεν εχεις το θαρρος να πεις οτι αναφερεσαι σε μενα και οτι ο φανατισμος εμφανιστηκε αναποδα θα σου πω το εξης.Απο την αρχη που ελεγα καποια πραγματα ελεγα οτι καθενας τα βλεπει διαφορετικα.Δεν ειπα σε κανεναν ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.Απλουστατα γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει λαθος και σωστο.
    Οταν ομως μου λενε σε καθετι που λεω κανεις λαθος,δεν εισαι συνηδειτοποιημενος γιατι δεν εμπιστευεσαι το μπαμπη το σουγια,τοτε θα αντιδρασω και θα πω οτι μιλαω με ανθρωπο οχυρωμενο πισω απο φανατισμο.Αφελης δεν ειναι κανενας εδω μεσα μην βαζεις χαρακτηρισμους για να δημιουργησεις εντυπωσεις.



    Όχι kadmile, δε μου λείπει το θάρρος να σου πω ότι η "επίθεσή σου" στα λεγόμενα της maspa ήταν σε κάποια σημεία ένα τόνο λυσσαλέα, αν και ομολογώ ότι η κουβέντα επέστρεψε σε φυσιολογικά επίπεδα. Απλά, βαριόμουν να πάω πίσω να ψάχνω να βρω το ψευδώνυμό σου μετά από διάβασμα 10 σελίδων posts...

    Πάντα γνώμη μου είναι:

    Μου κάνει εντύπωση πώς η διαχωριστική γραμμή-άσπρου (καλού-κακού, γιν-γεν, κ.λ.π.) έχει γίνει γκρίζα και σε μερικούς (μη μου ζητάτε τώρα ονόματα, καταλαβαίνει ο καθένας αν αναφέρομαι σε αυτόν) τα πάντα σχετικοποιούνται σε σημείο να ακούω ότι ο σατανισμός μπορεί να είναι και καλός!!! Ο Σατανάς είναι μισάνθρωπος και οποιαδήποτε δοσοληψία μαζί του θα οδηγήσει τελικά στην καταστροφή του Ανθρώπου. Αυτό δεν αποδεικνύεται επιστημονικά, βιώνεται, δυστυχώς. Και απαραίτητη προϋπόθεση είναι η απομάκρυνση από τον Θεό (η Αγάπη για την Άνθρωπο).

    Και βρε παιδιά, μου φαίνεται, όπως σε όλες τις άλλες εκφάνσεις της σύγχρονης Ελλάδας (βλέπε πολιτική), ότι ακολουθούμε σα μαϊμουδάκια τους 'πολιτισμένους' λαούς, προσπερνώντας ζυμώσεις αιώνων για αυτούς (κόμπλεξ επαρχιωτισμού). Μέσα από καταστάσεις απίστευτης καταπίεσης και αυταρχισμού από την Ρωμαιοκαθολική εκκλησία, την αντίδραση των 'Διαμαρτυρομένων' (Λούθηρος και συνέχεια) και τελικά το 'φτύσιμο' του θεού-αφέντη από τους περισσότερους βόρειους Ευρωπαίους-Αμερικάνους σε όλες τις εκφράσεις του πολιτισμού τους ("7η σφραγίδα" του Σουηδού Ινγκμαρ Μέργκμαν), εμείς πού κολλάμε; Αυτοί δρέπουν τώρα τους καρπούς αυτής της αμφισβήτησης στις διαλυμένες κοινωνίες τους, και επειδή είναι πολύ πιο έξυπνοι από το ραγιά νεοέλληνα αντιλαμβάνονται το λάθος τους και προσπαθούν να περισώσουν ότι απέμεινε! Ενώ εδώ πιπιλάμε την καραμέλα "παπάδες-κλόουν", και "εκκλησία-κολλημένων" χωρίς να έχουμε στοιχειώδη γνώση της ιστορίας μας/τους. Έτσι, απλά μας φαίνεται "cool και γαμώ" μια μουσική που ξεπετάχτηκε από τα επαναστατημένα παιδιά αυτών ακριβώς των κοινωνιών με τα απωθημένα από ζυμώσεις αιώνων, όπου ο θεός έχει το ρόλο του πουριτανού και ενίοτε του υποκριτή ηθικιστή. Μόνο που αυτοί που μας φαίνεται να κοροϊδεύουν-αντιδρούν στο Θεό, κοροϊδεύουν-αντιδρούν στις σάπιες ρίζες τους...

    Και για όσους νομίζουν ότι ο σατανισμός βρίσκεται εκτός εκκλησίας-κολλημένων, άρα είναι in και μοδάτος και rock, διαβάστε το κεφάλαιο του Ιεροεξεταστή στους Αδελφούς Καραμαζώφ του Ντοστογιέφσκι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Inanes στις 08-01-2007 16:01 ]






    Ειπες πενηντα πραγματα.1ον αν ηταν η ''επιθεση'' μου λυσσαλεα,τοτε η υπερβολικος εισαι η δεν με εχεις δει να κανω επιθεση. Ο Σατανας ειναι μισανθρωπος και αυτο βιωνεται??.Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Αν ειδες παραπανω αυτος που αναφερσαι μιλησε αλληγορικα για το Σατανα, ειπε οτι ειναι μερος της φυσης μας. Και εγω με τη λογικη σου σου λεω,ο σατανας ειναι φιλανθρωπος κι αυτο βιωνεται.

    Ζυμωσεις αιωνων για τους αλλους του εξωτερικου, ενω για μας ζυμωσεις τι? Παραλληλα ξεκινησε ο χριστιανισμος και σε εμας. Και ναι,εμεις δεν ειχαμε ουτε πάπα ουτε λουθηρο αλλα ειχαμε αλλα χειροτερα. Ειχαμε φανατικους εκφραστες του Χριστιανισμου που κατεστρεφαν οτιδηποτε ελληνικο, ειχαμε εκκλησια που τα ειχε καλα με τον τουρκικο ζυγο και μεχρι και σημερα εχουμε μοναστηρια που διεκδικουν γη απο Ελληνες πολιτες λογω αυτοκρατορικησ σφραγιδας του Βυζαντιου. Εμεις ειχαμε χιλιες δυο αιρεσεις και χιλιες δυο διαφορετικες φωνες που εντεχνως πνιγηκαν Η κοινωνια μας ειναι εξισου διαλυμενη αφου ειναι χτισμενη πανω στην ιδια αρχη με τις υπολοιπες δυτικες κοινωνιες, το κερδος. Και ναι,δεν ηταν ολοι οι κληρικοι κακοι,υπηρχαν και αυτοι που βοηθησαν τον ελληνικο λαο και ναι δεν εκανε μονο κακο Χριστιανισμος. Αλλα το ιδιο ισχυει και για την ρωμαιοκαθολικη εκκλησια.
    Προσπαθεις να ονοματισεις κομπλεξικους οποιους εχουν την αποψη οτι πρεπει να αλλαξει η κοινωνια και οτι πρεπει να αντιδρασουμε. Αν ειμαστε κομπλεξικοι που αμφισβητουμε καποια πραγματα που κανουν τη ζωη μας δυσκολη, σκληρη και αδικη τοτε μαγκια μας το κοπλεξ μας.

    Μονο ο Θεος των δυτικων ειναι πουριτανος και ενιοτε υποκριτης ηθικιστης? Ο Θεος των ορθοδοξων παπαδων δεν ειναι ετσι? Τοτε πανε σε ενα παπα και πεστου οτι κανεις σεξ,αυνανιζεσαι εχεις σκεψεις για το αλλο φυλο. Δεν θες να κανεις παιδια. Θες να πλουτισεις και πολλες φορες εχεις συναισθηματα οργης που σε οδηγουν σε σκεψεις βιας. Πραγματα που λιγο πολυ τα σκεφτονται και τα νιωθουν ολοι οι ανθρωποι που μεγαλωνουν σε μια κοινωνια με μεγαλες ταξικες διαφορες, οι δικοι μας και γαμω παπαδες τα εχουν ενοχοποιησει στο ονομα του θεου

    Και για να σου πω κατι αλλο.Δεν προκειται να διαβασω ντοστογιεφσκι ποτε.Γιατι δε μας λες μεσες ακρες τι λεει?
    kadmilos
    08.01.2007, 16:31
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 08-01-2007 στις 16:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 08-01-2007 στις 14:19 έγραψε...

    παρεβλεψες οτι και η χριστιανικη εκκλησια αναπτυχθηκεν στη ιδια βαση. Επισης το οτι στηριχθηκαν σε μια γενικοτερη κοσμοθεωριαα δεν τα κανει ολα ιδια. Δεν ανηκουν στον αποκρυφισμο ξεκινησαν πανω στη βαση του. Αλλο χειρομαντεια αλλο εξορκισμος( εδω και αν ειναι ο αποκρυφισμος βαση) και αλλο σατανισμος. Δεν ειναι το ιδιο. Αυτο ειπα οτι δεν ειναι ολα σατανισμος..Και κατι τελευταιο. Τι θα πει ΔΕΝ τα παραδεχεται η ορθοδοξη εκκλησια?


    Υ.Γ εγραψες επισης στο προηγουμενο ποστ: Στον αποκρυφισμό και στη μαγεία δεν απευθύνεται ο άνθρωπος στο Θεό. Απευθύνεται στο σατανά. Ζητάει τη συνεργασία του, τη σύμπραξή του. Επιδιώκει να εξαναγκάσει και να θέσει στην υπηρεσία του τις σκοτεινές και κακοποιείς δυνάμεις των πονηρών πνευμάτων.
    Στον αποκρυφισμό υπάγονται η δαιμονολογία, ο πνευματισμός, οι θεοσοφικές, οι νεογνωστιές ομάδες, η αστρολογία, η παραψυχολογία, η λευκή κι η μαύρη μαγεία κ.α. ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ και οι παπαδες αυτα κανουν οταν ξεματιαζουν και εξορκιζουν?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 08-01-2007 14:27 ]





    Ο εξορκισμός πρέπει να μάθεις πως δεν έχει ουδεμία σχέση με πνευματισμό, δαιμονολογία κ.λ.π.
    Και στο κάτω κάτω δε θα σου λύσω εγώ όλες τις απορίες σου πανω στα θρησκευτικά θέματα(δεν τα γνωρίζω όλα ούτε είμαι θεολόγος).

    Επίσης, ενάντια στο Θεό δεν είναι μόνο ο σατανισμός, αλλά και οι αιρέσεις οι οποίες κρατάνε ό,τι τους συμφέρει από την Αγία Γραφή και πολλά από αυτά τα παραποιούνε. Αυτό είναι ο ύπουλος δρόμος του Σατανά.. Και πάλι δηλαδή εκεί καταλήγουμε. Ότι ο,τι είναι ενάντια στον χριστιανισμό είναι και σατανικό.




    Απλα, ειπα οτι ειναι λαθος να λες πως οτι δεν ανηκει στο χριστιανισμο ειναι σατανικο. Οι πηγες σου κανουν ακριβως αυτο το πραγμα και εχουν καταφερει να ενοχοποιησουν σχεδον τα παντα. Αν τους πεις οτι ο πυθαγορας εκανε μυστικες συναντησεις,εκανε δεκτους μαθητες του μονο λιγους αφου τους περνουσε απο δοκιμασιες και ειχε αναπτυξει μυστικη επιστημη θα σου πουν Σατανιστης..Ε δεν μπορει οτι δεν το ξερουμε και δεν το καταλαβαινουμε να ειναι σατανιστικο. Δεν θα μαθουμε ποτε τιποτα και θα μεινουμε πνευματικα στασιμοι.
    rory166
    08.01.2007, 16:37
    Μαρινα,οτι ειναι ουδετρο απεναντι στον χριστιανισμο ειναι και αυτο σατανιστικο..?
    (απλη ερωτησουλα ασχετη λιγακι με την κουβεντα που κανουμε)
    maspa
    08.01.2007, 16:39
    Δε θα πω τίποτα άλλο γιατί δε βγάζω άκρη μαζί σου kadmilos. Αρνείσαι τα πάντα, ό,τι και να σου πούνε είσαι έτοιμος να το αντικρούσεις.
    Το μόνο που έχω να πω μέχρι στιγμής είναι πως σε κάποια πράγματα συμφωνώ με τον/την Inanes, αν και σε κάποια σημεία δυσκολεύομαι να καταλάβω επακριβώς τι εννοεί.

    maspa
    08.01.2007, 16:39
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2007 στις 16:37 έγραψε...

    Μαρινα,οτι ειναι ουδετρο απεναντι στον χριστιανισμο ειναι και αυτο σατανιστικο..?
    (απλη ερωτησουλα ασχετη λιγακι με την κουβεντα που κανουμε)



    Όταν λες ουδέτερο τι ακριβως εννοείς;
    rory166
    08.01.2007, 16:43
    κατι που "αγνοει" την υπαρξη του χριστιανισμου
    kadmilos
    08.01.2007, 16:43
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 08-01-2007 στις 16:39 έγραψε...

    Δε θα πω τίποτα άλλο γιατί δε βγάζω άκρη μαζί σου kadmilos. Αρνείσαι τα πάντα, ό,τι και να σου πούνε είσαι έτοιμος να το αντικρούσεις.
    Το μόνο που έχω να πω μέχρι στιγμής είναι πως σε κάποια πράγματα συμφωνώ με τον/την Inanes, αν και σε κάποια σημεία δυσκολεύομαι να καταλάβω επακριβώς τι εννοεί.




    Δεν αρνουμαι τα παντα. Αρνουμαι να δεχτω ακριτα καποια πραγματα. Και κατι τελευταιο αφου τελειωνει η συζητηση. Ο φοβος ειναι ναι η οχι το κυριο συστατικο που μας κανει να πιστευουμε? Και αν ναι.Δεν ειναι πολυ ευκολο να χειραγωγησει κανεις καποιον που φοβαται?

    Περιεργο και παντως το οτι συμφωνεις με καποιον χωρις να καταλαβαινεις τι λεει. Πολυ περιεργο...
    maspa
    08.01.2007, 16:51
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 08-01-2007 στις 16:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 08-01-2007 στις 16:39 έγραψε...

    Δε θα πω τίποτα άλλο γιατί δε βγάζω άκρη μαζί σου kadmilos. Αρνείσαι τα πάντα, ό,τι και να σου πούνε είσαι έτοιμος να το αντικρούσεις.
    Το μόνο που έχω να πω μέχρι στιγμής είναι πως σε κάποια πράγματα συμφωνώ με τον/την Inanes, αν και σε κάποια σημεία δυσκολεύομαι να καταλάβω επακριβώς τι εννοεί.




    Δεν αρνουμαι τα παντα. Αρνουμαι να δεχτω ακριτα καποια πραγματα. Και κατι τελευταιο αφου τελειωνει η συζητηση. Ο φοβος ειναι ναι η οχι το κυριο συστατικο που μας κανει να πιστευουμε? Και αν ναι.Δεν ειναι πολυ ευκολο να χειραγωγησει κανεις καποιον που φοβαται?

    Περιεργο και παντως το οτι συμφωνεις με καποιον χωρις να καταλαβαινεις τι λεει. Πολυ περιεργο...



    Η σχέση Θεού- ανθρώπου είναι σχέση αγάπης. Δεν είναι ούτε φόβου, ούτε συμφέροντος.

    Δεν είπα πως δεν καταλαβαίνω τι λέει, ο τρόπος έκφρασής του όμως με μπέρδεψε με την πρώτη ανάγνωση κι έπρεπε να το ξαναδιαβάσω..
    maspa
    08.01.2007, 16:51
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2007 στις 16:43 έγραψε...

    κατι που "αγνοει" την υπαρξη του χριστιανισμου







    Άλλο ο αθεισμος κι άλλο ο σατανισμός.
    rory166
    08.01.2007, 16:56
    οκ
    (ασχετο,ο φιλος kadmilos πρεπει να ακουει και anathema αμα κρινω απο την υπογραφη του )
    kadmilos
    08.01.2007, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2007 στις 16:56 έγραψε...

    οκ
    (ασχετο,ο φιλος kadmilos πρεπει να ακουει και anathema αμα κρινω απο την υπογραφη του )



    Ακουω ναι αλλα μην με πειτε αναθεματισμενο
    maspa
    08.01.2007, 17:06
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 08-01-2007 στις 17:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2007 στις 16:56 έγραψε...

    οκ
    (ασχετο,ο φιλος kadmilos πρεπει να ακουει και anathema αμα κρινω απο την υπογραφη του )



    Ακουω ναι αλλα μην με πειτε αναθεματισμενο



    Εννοείται πως όχι.Είναι βλαασφημία.
    kadmilos
    08.01.2007, 17:13
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 08-01-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 08-01-2007 στις 17:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2007 στις 16:56 έγραψε...

    οκ
    (ασχετο,ο φιλος kadmilos πρεπει να ακουει και anathema αμα κρινω απο την υπογραφη του )



    Ακουω ναι αλλα μην με πειτε αναθεματισμενο



    Εννοείται πως όχι.Είναι βλαασφημία.



    Εεεετσι
    Hastaroth
    08.01.2007, 22:48
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2007 στις 16:43 έγραψε...

    κατι που "αγνοει" την υπαρξη του χριστιανισμου



    Τί εννοείς λέγοντας "αγνοεί";

    Απ'όσο ξέρω,κανένα άλλο δόγμα δέν αγνοεί οτι κάποιοι άνθρωποι πάνω στη Γή είναι χριστιανοί.
    audioslave
    08.01.2007, 22:52
    ena exo na po

    its all just business! min treleneste!
    rory166
    08.01.2007, 23:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-01-2007 στις 22:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2007 στις 16:43 έγραψε...

    κατι που "αγνοει" την υπαρξη του χριστιανισμου



    Τί εννοείς λέγοντας "αγνοεί";

    Απ'όσο ξέρω,κανένα άλλο δόγμα δέν αγνοεί οτι κάποιοι άνθρωποι πάνω στη Γή είναι χριστιανοί.



    Μιλουσα για τον αθεισμο,εξου και τα εισαγωγικα.Διοτι δεν γινεται να αγνοεις κατι τοσο μεγαλο οπως μια θρησκεια σαν τον χριστιανισμο
    Hastaroth
    08.01.2007, 23:20
    Ο αθεϊσμός αγνοεί κάθε είδους δόγμα,είτε Χριστιανισμός είναι αυτό είτε Ιουδαϊσμός ή Μωαμεθανισμός ή Βουδδισμός.

    Ο άθεος είναι αυτός που θεωρεί οτι δέν υπάρχει κάτι ώς αίτιο τής δημιουργίας και ύπαρξης τού Σύμπαντος,το οποίο θά μπορούσε να ονομαστή "θεός".