ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.874 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    rory166
    08.01.2007, 23:36
    Καταρχην να ξεκαθαρισω τη θεση μου..ειμαι αθεος
    Οσο για τη δημιουργια του συμπαντος ή το οτι το συμπαν δεν εχει τελος η το οτι ο χρονος δεν εχει αρχη και τελος κλπ ειναι ερωτηματα που ο ανθρωπος δεν εχει απλα την εφυια να εξηγησει (προς το παρων τουλαχιστον!)Οπως η κοτα δεν νομιζω να εχει την εφυια να μου αποδειξει μια απλη μαθηματικη εξισωση!
    Ε,η δημιουργια του συμπαντος χρεωθηκε σε ενα Θεο (ειναι προκλητικο αυτο που λεω..? συγνωμη αν ναι..ειναι απλα η αποψη μου αυτη)
    Θα μου επιτρεψετε να μην ξαναγραψω σε αυτο το τοπικ,δεν μου πολυ αρεσει τελικα.
    Ασε που ειμαστε offtopic
    Hastaroth
    08.01.2007, 23:43
    Εμ είδες,έβαλε ο...Σατανάς το χέρι του και μάς έβγαλε off topic

    Τό συμπέρασμα πάντως κατ'εμέ είναι οτι δέν υπάρχει σατανισμός ούτε στη ρόκ ούτε σέ καμμιά άλλη μουσική.Σαντανισμός υπάρχει όμως


    THEOFANIAG
    07.03.2007, 17:11
    ANTE GEIA!!!!!!!!!!!!!!!
    tsibitos
    07.03.2007, 17:31
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 26-03-2005 στις 05:03 έγραψε...

    Κι ομως καλες μου φιλες και φιλοι...δεν ειναι ανυπαρκτη η σχεση του ροκ με τον σατανισμο...κι αυτη την αποψη την εχει ενας ορκισμενος ΡΟΚΑΣ οπως εγω...μακαρι να ηταν ανυπαρκτη αυτη η σχεση,αλλα δυστυχως υπαρχει η τουλαχιστον υπηρχε...
    Εχω κανει το πειραμα με τους αναστροφους δισκους παλιοτερα και αυτα που ακουσα με τ'αυτακια μου με εκαναν να ανατρυχιασω....και σε ελληνικους και σε αγγλοαμερικανικους δισκους...
    Δεν μ'εκαναν ομως ν'απαρνηθω το ροκ..το αντιθετο μαλιστα...κολλησα περισσοτερο..γιατι καταλαβα οτι ειχε & εχει πολλα να μου δωσει...
    Απλα καποιοι σατανιστες εκμεταλευτηκαν την τεραστια δυναμη της ροκ σκηνης αλλα δυστυχως γι'αυτους & ευτυχως για μας απετυχαν....



    και εγω εχω κανει το πειραμα αλλα οχι μονο με το "hotel california" αλλα και με το "Κι υστερα κι υστερα" - Μαρινελλα, Χατζης απο τον Κλασικο δισκο "Ρεσιταλ" που στο σημειο "Κλεισαν ξανα τα σιδερα" αν το γυρισεις αναποδα ακους πεντακαθαρα "Σατανας μαζι"... Αυτο θα πει Ροκια...

    Up the Marinelirons
    Hastaroth
    07.03.2007, 23:42
    Παράθεση:
    και εγω εχω κανει το πειραμα αλλα οχι μονο με το "hotel california" αλλα και με το "Κι υστερα κι υστερα" - Μαρινελλα, Χατζης απο τον Κλασικο δισκο "Ρεσιταλ" που στο σημειο "Κλεισαν ξανα τα σιδερα" αν το γυρισεις αναποδα ακους πεντακαθαρα "Σατανας μαζι"...


    Ακούς ή νομίζεις οτι ακούς επειδή έχεις επηρεαστεί από κάποιους που επίσης νομίσανε οτι αυτό ακούγανε;

    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 07-03-2007 23:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 07-03-2007 23:44 ]


    tsibitos
    07.03.2007, 23:48
    Και βεβαια ακουω.. Μπορεις ανετα να αμφιβαλεις (δεν με ενδιαφερει εξαλλου) πρωτα ομως βρες το και ακου το..
    Hastaroth
    08.03.2007, 00:06
    Επειδή κάποιοι άλλοι έχουν γράψει οτι ακούσανε "Σατανάς ζεί" καί όχι "Σατανάς μαζί" (έχει γραφτεί και στο παρόν topic,σέ προηγούμενή σελίδα),η άποψή μου είναι οτι όλα αυτά τά "ανάποδα ακούσματα" αποτελούν περισσότερο "εντύπωση" τού ακροατή παρά πραγματικές λέξεις/προτάσεις.

    Αλλωστε,πολλοί άλλοι ήχοι μπορούν να μάς φανούν σάν λέξεις ή φράσεις χωρίς να είναι....
    swkraths
    08.03.2007, 05:14
    Το αν υπάρχουν ή όχι ανάποδα και κάθε είδους μηνύματα επαφίεται στα αυτιά και στην υπομονή του καθενός να τα ψάξει.Το μόνο σίγουρο είναι ότι γίνονται συνήθως για τον ντόρο.Λαμπρότατο παράδειγμα οι Eagles οι οποίοι έγιναν γνωστοί και πούλησαν εκατομμύρια δίσκους ανά τον κόσμο από ένα και μόνο τραγούδι (16 εκατομμύρια μόνο στις ηπα το συγκεκριμένο αλμπουμ).Δηλαδή τώρα πια με τα CD που δε μπορούν να διαβαστούν ανάποδα???Πως θα "σατανέψουμε"????
    Και μια που ανέφερα το "Hotel California" μήπως πορεί κάποιος να παραθέσει τους στίχους που λένε τα "σατανικά"??Ανάποδα ή μη.
    Ευχαριστώ πολύ
    Orfeus
    08.03.2007, 05:22
    Το Hotel California ανάποδα, εάν το παίξει ο Santana γίνεται ainrofilaC letoH που είναι ΣαΝτανιστικό ....εντελείως!!!



    No Sympathy For The Devil

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-03-2007 05:23 ]


    ge01415
    08.03.2007, 06:15
    Εντελείως τελός!!!



    moufidis
    08.03.2007, 07:56
    Όλα τα βλέπεις και όλα τα ακούς, αρκεί να το θέλεις!

    Εδώ, πριν από κάμποσα χρόνια με είχανε σχεδόν πείσει ότι στο τελείωμα του τραγουδιού "Προφητείες" της Δέσποινας Βανδή, ακούγονται φωνές που λένε... "Είμαι... σατανισμένη..."
    babisdr
    08.03.2007, 08:25
    Και όλως περιέργως , τα πειράματα με το Hotel California και τη Μαρινέλλα τα έχει κάνει και ο Πανούσης μαζί το 2000 ("Με λένε Πόπη").

    Το "Σατανάς" μπορεί να το ακούσετε ακόμα και αν βάλετε τον "Ακάθιστο Ύμνο" να παίζει ανάποδα.
    Δυστυχώς η Μαρινέλλα διάλεξε τραγούδι με πολλά συριστικά. Στην πυρά λοιπόν!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 08-03-2007 08:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 08-03-2007 08:31 ]


    melody-music
    08.03.2007, 11:11
    για τα περισσοτερα απο τα τραγουδια που αναφερατε εδω εχω ακουσει κ εγω διαφορα....
    πηρα κ εγω η καημενη αυτα τα τραγουδακια να τα ακουσω... επειδη ειμαι ανθρωπος που επηρεαζομαι μονο απο την δικια μου κριση δεν ακουσα τιποτα.... απολυτως τιποτα...
    κατι αρλουμπες ακαταλαβιστικα ακουγα αλλα επειδη πολλοι μου λεγανε αν το προσεξεις θα το ακουσεις καθισα αρκετη ωρα να ακουσω. στα αυτακια μου περα απο ανακατεμμενα πραγματα κατι αλλο δεν ηρθε. οταν ομως ειπα στον εαυτο μου προσπαθησε να ακουσεις μια λεξη που να εχει σχεση με το ‘‘σατανας’’ η οτιδηποτε. τοτε ακουσα κατι.προσπαθησα και το ‘‘ξεχωρισα’’
    ολα στο μυαλο μας ειναι... τιποτα δεν υπαρχει!!! μην υποβάλλεται τον εαυτο σας σε τετοιου ειδους βλακειες και κουτσομπολια. η μουσικη ειναι νοτες και οι στιχοι λεξεις...
    τωρα οσο για το σατανισμο στη μουσικη ροκ με καλυψαν αλλοι λεγοντας οτι καποιοι προσπαθουν να οικειοποιηθουν τον ντορο... το καλο μαρκετιγκ πουλαει. και αν βαλεις και δυο ρουχαλακια καπως και βαψεις και τα μαλλια σου καπως βαλεις και λιγο μεικαπ... αστα να πανε εχασες το νοημα της μουσικης... εγω ακουω τα παντα.απο τα σκυλαδικα στα κλαμπ και απο τα ρεμπεταδικα στα ροκ μπαρ... μεχρι μια ηλικια λογω εμφανισης αυτων που ακουνε ροκ μεταλ και τα λοιπα δεν ηθελα ουτε να δω εξωφυλλο απο αλμπουμ. οταν μεγαλωσα και εβαλα μυαλο ειδα οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι παρα πολυ καλοι μουσικοι και με παρα πολυ καλες δυνατοτητες ... απιστευτες μουσικες συνθεσεις απιστευτη μουσικη ατμοσφαιρα... τεσπα βαρεθηκα να γραφω.ακουτε τα παντα. μην απορριπτεται κανενα ειδος.. να ειναι ανοιχτα τα μυαλα μας
    maspa
    08.03.2007, 11:36
    Βλέπω πως το topic ξαναανέβηκε στα πρόσφτα του forum. Ωστόσο εγώ δε θα ξαναπάρω θέση για το θέμα, το έχω ήδη κάνει, άσε που βαρέθηκε κιόλας..
    Επειδή όμως το βρήκα, είπα να βάλω το link εδώ, γιατί αρκετά αποσπάσματα είναι επακριβώς γραμμένα από βιβλία που διάβασα και τα οποία δε μπόρεσα να αντιγράψω στο topic παλιότερα:

    http://users.hellasnet.gr/panelppv/rock101.htm


    elenigeladari
    08.03.2007, 12:12
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 07-03-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 26-03-2005 στις 05:03 έγραψε...

    Κι ομως καλες μου φιλες και φιλοι...δεν ειναι ανυπαρκτη η σχεση του ροκ με τον σατανισμο...κι αυτη την αποψη την εχει ενας ορκισμενος ΡΟΚΑΣ οπως εγω...μακαρι να ηταν ανυπαρκτη αυτη η σχεση,αλλα δυστυχως υπαρχει η τουλαχιστον υπηρχε...
    Εχω κανει το πειραμα με τους αναστροφους δισκους παλιοτερα και αυτα που ακουσα με τ'αυτακια μου με εκαναν να ανατρυχιασω....και σε ελληνικους και σε αγγλοαμερικανικους δισκους...
    Δεν μ'εκαναν ομως ν'απαρνηθω το ροκ..το αντιθετο μαλιστα...κολλησα περισσοτερο..γιατι καταλαβα οτι ειχε & εχει πολλα να μου δωσει...
    Απλα καποιοι σατανιστες εκμεταλευτηκαν την τεραστια δυναμη της ροκ σκηνης αλλα δυστυχως γι'αυτους & ευτυχως για μας απετυχαν....






    και εγω εχω κανει το πειραμα αλλα οχι μονο με το "hotel california" αλλα και με το "Κι υστερα κι υστερα" - Μαρινελλα, Χατζης απο τον Κλασικο δισκο "Ρεσιταλ" που στο σημειο "Κλεισαν ξανα τα σιδερα" αν το γυρισεις αναποδα ακους πεντακαθαρα "Σατανας μαζι"... Αυτο θα πει Ροκια...

    Up the Marinelirons




    παιδιά ειλικρινά το έχω ακούσει και εγώ αυτό, αλλά δεν είχα το θάρρος να το κάνω... πάντως γνωστοί μου που το έκαναν μου είπαν ότι όντως είναι έτσι.. τί να σας πω ... δεν ξέρω... όπως επίσης άκουσα και ότι το πάτερ ημών αν το διαβάσεις ανάποδα κάτι διαβολικό θα βγει στην επιφάνεια...
    μπρρρρ... ανατριχίλλα και μόνο στην ιδέα...
    babisdr
    08.03.2007, 12:13
    Maspa μου, δεν θα το κάνω για να αναγκαστείς να πάρεις ξανά θέση.

    Λίγο, δυό-τρία σημειάκια που μου χτύπησαν ιδιαίτερα, γιατί το ψιλο-βαριέμαι το θέμα να σου πω την αλήθεια.

    Το διάβασα όλο το κείμενο και με έχασε από την αρχή όταν έσπευσε να χαρακτηρίσει την μουσική των Stones ως θορυβοποίηση... Εντάξει, καταλάβαμε, τι θα διαβάσουμε, και κυρίως από ποιόν.

    Να σταθώ ίσως λίγο εδώ:

    "Ακόμη, συνειδητά, χρησιμοποιείται μία ένταση ήχου
    7 decibel, που είναι ακριβώς υπολογισμένη πάνω από τα
    ανεκτά όρια τού νευρικού συστήματος. Οταν γιά ένα ο-
    ρισμένο διάστημα εκτεθούν άτομα σ' αυτή τήν ένταση ή-
    χου, δημιουργείται μέσα τους ένα είδος καταπίεσης καί
    μελαγχολίας, οργής καί επανάστασης καί επιθετική διά-
    θεση.
    Πέρα απ' αυτό, χρησιμοποιούνται ηχητικά σήματα πά-
    νω απο τήν ακουστική ικανότητα, δηλαδή αρμονίες τής
    τάξεως 5000 παλμών το δευτερόλεπτο. 0 ακροατής δέν
    τίς ακούει, επειδή βρίσκονται στήν περιοχή τών υπερή-
    χων. Αύτός, όμως, ο υπέρηχος έχει επίδραση ναρκωτικού.
    Σκοπός τής επιχείρησης είναι, να δημιουργήσουν τήν
    προδιάθεση καί τήν ανάγκη τού οργανισμού γιά ναρκωτι-
    κά."

    Μάλλον, για όσους ξέρουν, να μη σταθώ καθόλου. (για τους λοιπούς, ας πω απλά: ανακρίβειες που δείχνουν, όχι απλά, οτι ο συγγραφέας δεν έχει καμία σχέση με τον ήχο, αλλά και με τη φυσική γενικότερα. Απλά αναμασά βλακείες που άκουσε από άλλους, και είναι τόσο μεγάλες βλακείες, που μου θυμίζει παιδί 15 χρονών)

    Ο John Lennon δεν ήταν σατανιστής επειδή δεν πίστευε στο Χριστιανισμό. Όπως δεν ήταν ούτε ο Νίτσε, ούτε ο Καζαντζάκης. Απλά, τελικά "όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας". Οι νέοι δεν καταλαβαίνουν από άσπρο-μαύρο. Όποιος θέλει να φέρει τους νέους πίσω στην Εκκλησία, ίσως θα πρέπει να δεχτεί και την ύπαρξη του "γκρι". Αυτά που ήξεραν, να τα ξεχάσουν.

    Όσο για τα ανάποδα μηνύματα, προκαλώ τον επίδοξο προσηλυτιστή-συγγραφέα και όποιον άλλο θα ήθελε, να προσπαθήσει να αφήσει κάτω την "ρομφαία" για λίγο και να παίξει reverse τον "Ακάθιστο ύμνο". Ακούστε το με καθαρό μυαλό. Αν ακούσετε τη λέξη "Σατανάς" ολοκάθαρα κάτω από τρείς φορές, εγώ στο στρατό θα δηλώσω πεζοναύτης!

    Δεν στέκομαι στα υπόλοιπα του, ομολογουμένως, τεράστιου, όσο και ανυπόστατου άρθρου, επειδή, αφενός μεν, πιέζομαι χρονικά, αφετέρου δε, το θέμα έχει αρχίσει να "βαριέται" από μόνο του.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 08-03-2007 12:14 ]


    maspa
    08.03.2007, 12:44
    Παράθεση:

    Το μέλος elenigeladari στις 08-03-2007 στις 12:12 έγραψε...

    παιδιά ειλικρινά το έχω ακούσει και εγώ αυτό, αλλά δεν είχα το θάρρος να το κάνω... πάντως γνωστοί μου που το έκαναν μου είπαν ότι όντως είναι έτσι.. τί να σας πω ... δεν ξέρω... όπως επίσης άκουσα και ότι το πάτερ ημών αν το διαβάσεις ανάποδα κάτι διαβολικό θα βγει στην επιφάνεια...
    μπρρρρ... ανατριχίλλα και μόνο στην ιδέα...



    Σύμφωνα με ομολογίες πρώην σατανιστών (το έχω διαβάσει σε βιβλία και στην τηλεόραση έχουν προβληθεί αρκετές τέτοιες εκπομπές και το έχουν αναφέρει) ,λένε ανάποδα το "Σύμβολο της Πίστεως".

    @babisdr

    Δε θα αναφερθώ ξανά στο σατανισμό στη ροκ.. κουράστηκα..(γνώμη μου είναι ότι υπάρχει, αλλά όχι σε όλο το φάσμα της ροκ)

    Αν το απόσπασμα στο οποίο αναφέρεσαι θα μπορούσες να το διαψεύσεις με έγκυρα στοιχεία, θα δεχόμουν τη θέση σου΄σχετικά μ'αυτό ανεπιφύλακτα.

    Ωστόσο είναι γεγονός ότι η Εκκλησία δεν είναι υπέρ στη στάση ζωής των ροκάδων (παλιότερα το ροκ ήταν συνηφασμένο με τα ναρκωτικά).
    Ωστόσο τα κείμενα που διάβασα και παρέθεσα έχουν εκδοθεί σχεδόν δέκα χρόνια πριν.. Έν τω μεταξύ βγήκαν και οι παπαΡΟΚΑΔΕΣ!!
    Αυτό που ήθελα και θέλω να πω είναι ότι η ροκ δεν ήταν ανέκαθεν "διαβολική", αλλά ότι πολλοί χρησιμοποίησαν την ροκ για να αναδείξουν άλλα στοιχεία, "πονηρά" αν θέλετε να το πω αλλιώς. Κι εδώ έρχομαι να συμφωνήσω με τα όσα έγραψε το μέλος GL πριν ένα χρόνο (και το είδα τώρα που κάποιος το ανέσυρε πρόσφατα):


    Παράθεση:
    Το μέλος GL στις 26-03-2005 στις 05:03 έγραψε...

    Κι ομως καλες μου φιλες και φιλοι...δεν ειναι ανυπαρκτη η σχεση του ροκ με τον σατανισμο...κι αυτη την αποψη την εχει ενας ορκισμενος ΡΟΚΑΣ οπως εγω...μακαρι να ηταν ανυπαρκτη αυτη η σχεση,αλλα δυστυχως υπαρχει η τουλαχιστον υπηρχε...
    Εχω κανει το πειραμα με τους αναστροφους δισκους παλιοτερα και αυτα που ακουσα με τ'αυτακια μου με εκαναν να ανατρυχιασω....και σε ελληνικους και σε αγγλοαμερικανικους δισκους...
    Δεν μ'εκαναν ομως ν'απαρνηθω το ροκ..το αντιθετο μαλιστα...κολλησα περισσοτερο..γιατι καταλαβα οτι ειχε & εχει πολλα να μου δωσει...
    Απλα καποιοι σατανιστες εκμεταλευτηκαν την τεραστια δυναμη της ροκ σκηνης αλλα δυστυχως γι'αυτους & ευτυχως για μας απετυχαν....


    Για το αν απέτυχαν ή όχι δε ξέρω και νομίζω πως έχει δρόμο ακόμα το θέμα για να φανεί..
    babisdr
    08.03.2007, 13:02
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 08-03-2007 στις 12:44 έγραψε...

    @babisdr

    Δε θα αναφερθώ ξανά στο σατανισμό στη ροκ.. κουράστηκα..(γνώμη μου είναι ότι υπάρχει, αλλά όχι σε όλο το φάσμα της ροκ)

    Αν το απόσπασμα στο οποίο αναφέρεσαι θα μπορούσες να το διαψεύσεις με έγκυρα στοιχεία, θα δεχόμουν τη θέση σου΄σχετικά μ'αυτό ανεπιφύλακτα.

    Ωστόσο είναι γεγονός ότι η Εκκλησία δεν είναι υπέρ στη στάση ζωής των ροκάδων (παλιότερα το ροκ ήταν συνηφασμένο με τα ναρκωτικά).
    Ωστόσο τα κείμενα που διάβασα και παρέθεσα έχουν εκδοθεί σχεδόν δέκα χρόνια πριν.. Έν τω μεταξύ βγήκαν και οι παπαΡΟΚΑΔΕΣ!!
    Αυτό που ήθελα και θέλω να πω είναι ότι η ροκ δεν ήταν ανέκαθεν "διαβολική", αλλά ότι πολλοί χρησιμοποίησαν την ροκ για να αναδείξουν άλλα στοιχεία, "πονηρά" αν θέλετε να το πω αλλιώς. Κι εδώ έρχομαι να συμφωνήσω με τα όσα έγραψε το μέλος GL πριν ένα χρόνο (και το είδα τώρα που κάποιος το ανέσυρε πρόσφατα):


    Έχεις δίκιο, εδώ κουράστηκα εγώ που απλά παρακολουθούσα

    Επιγραμματικά μόνο, για το απόσπασμα, ο άνθρωπος ακούει μέχρι τα 20ΚHz και όχι τα 5KHz (τα 5KHz δεν είναι υπέρηχος, βάλε άλλα 15 και είσαι μέσα). Θεωρητικά λοιπόν, έναν ηχητικό παλμό της τάξεως των 5 ΚΗz θα τον αντιλαμβανόσουν (παλμός σ'αυτές τις συχνότητες δεν κρύβεται εύκολα). Όσο για τα 7dB, υποθέτω οτι μιλάει για dB SPL (sound pressure level). Η στάθμη db σε ένα ήσυχο δωμάτιο είναι περίπου 30dB. Το θρόισμα των φύλλων είναι γύρω στα 7-10. Όσο ασαφής και αν είναι ο συγγραφέας όσον αφορά τη συχνότητα και τη διαφορά στάθμης με αυτή του κομματιού μέσα στο οποίο εμπεριέχεται αυτός ο υποτιθέμενος ήχος, αντιλαμβάνεσαι οτι δύσκολα θα σε επηρρέαζε ένα θρόισμα φύλλου μέσα στο γενικότερο μπάχαλο των 100 και βάλε dB, ακόμα και αν ήταν υψηλής ενέργειας.

    Αυτά, τέρμα με το Διάολο.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 08-03-2007 13:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 08-03-2007 13:04 ]


    sintorin
    08.03.2007, 13:10
    kai den einai mono asafis ston eixo, ala kai sta agglika kai sta gallika, giati apo oti fainetai, opos kanoun oloi autoi oi fanatismenoi 'thriskioi', ta exei metafrasei opos akrivos ton sumferei.......alos 'agios pateras' kai autos......

    les kai to rock mas gnorise ton satana......giati prin to rock den upeirxan polemoi, den upeirxe miseria, misos, narkotika.....ola to rock ta proothei.....


    Spotlight_Dancer
    08.03.2007, 13:44
    Μετανοειειειειτεεεεεε