ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.853 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    Jasmine
    28.03.2005, 16:01
    Quote:

    Το μέλος ANDREAZ στις 26-03-2005 στις 19:38 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος lamkar στις 25-03-2005 στις 14:33 έγραψε:
    [i]

    Εδώ μέχρι και τη Μαρινέλλα κατηγόρησαν για σατανισμό..????????




    Θυμάμαι την ιστορία...Είχαν αναφερθεί στους στίχους "κλείσαν ξανά τα σίδερα " όπου αν παιξεις αντίστροφα το "ξανά τα σίδ" ακουγεται σαν " ζει σατανας ζεί σατανάς ζεί"...
    Τό ότι υπάρχουν ηλίθια μυαλά που θα βάλουν σατανιστικά μηνύματα σε οποιοδήποτε μέσον, δε μου κάνει τόση εντύπωση, αλλά γι αυτούς που κάθονται και παίζουν τα δισκάκια ανάποδα μέχρι ν ανακαλύψουν τις... συνωμοσίες, τι να πω...
    Δουλειά δεν είχε ο διάολος...

    [/I]



    Εγώ πάντως θυμάμαι τώρα που είπατε για σατανισμό και rock μουσική και τη Μαρινέλλα, τότε στη δεκαετία του 80 μου είχαν πει κάτι συμμαθητές μου ότι αν παίξεις το δίσκο ανάποδα στο "Hotel California" των Eagles και στο "Είσαι παντού και πουθενά" της Μαρινέλλας θ' ακούγονται ύμνοι προς το σατανά, σατανιστικά μηνύματα και τέτοια... Ε πήγα κι εγώ το χαζό (15 χρονών ήμουν) σπίτι μου και μια και είχα και τους δυο δίσκους τους έβαλα και προσπαθούσα να το πετύχω για να ακούσω τι γινόταν... Το αποτέλεσμα?? Και τίποτα δεν άκουσα και τους δίσκους χάλασα!!!!
    Orfeus
    28.03.2005, 16:06
    Και αφού ανέφερες το "Hotel California", θέλω Γιασεμί μου να σε πληροφορήσω, ότι χθες το βράδυ, βιάστηκες να .....φύγεις.

    Έχασες ένα ......καταπληκτικό φινάλε!!!!!!


    MariannaP
    28.03.2005, 16:29
    Κάθε είδους θρησκεία αλλά και αίρεση έχει την ανάγκη να εκφραστεί με διάφορους τρόπους. Ενας από αυτούς είναι και η μουσική!
    Για κάθε μια λοιπόν υπάρχει και ένα είδος μουσικής που να την εκφράζει.
    Την Ορθόδοξη πίστη αντιπροσωπεύει η βυζαντινή μουσική. Κανείς δεν διαμαρτύρεται γι αυτό...
    Ετσι λοιπόν και ο Σατανισμός διάλεγει ένα πιο "σκληρό" είδος μουσικής για να ικανοποιήσει την μουσική ανάγκη έκφρασής του...
    Βέβαια θα ήταν πιο σωστό αν αντί για ροκ λέγαμε μέταλ.
    Υπάρχουν τραγούδια που τα ακούς και νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε ταινία τρόμου... και σίγουρα οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτή την αίρεση αρέσκονται να τα ακούν.
    Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε τραγούδι που ανήκει σε αυτή την κατηγορία είναι υποψήφιος ύμνος προς τον Σατανά (τι λέω μεσημεριάτικα Θεούλη μου ), ούτε ότι πρέπει να συγχέουμε είδη μουσικής με θρησκείες και παραθρησκείες...
    Φανταστείτε δηλαδή να προσπαθούσαν οι σατανιστές να εκφραστούν με ελαφρολαϊκό στυλ... Ε, δεν ταιριάζει!
    ANDREAZ
    28.03.2005, 16:47
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 28-03-2005 στις 16:29 έγραψε:

    Φανταστείτε δηλαδή να προσπαθούσαν οι σατανιστές να εκφραστούν με ελαφρολαϊκό στυλ... Ε, δεν ταιριάζει!





    Δε ταιριάζει; Θυμάσαι ένα παλιό λαϊκό που έλεγε "Εβαλε ο διαβολάκος την ουρά του πάλι..."Τι νομίζεις πως ήθελε να πει μ αυτό ο ...ποιητής έ;

    Φυλαχτείτε...Βρίσκονται παντου...!!!
    Orfeus
    28.03.2005, 16:56
    Θα το κάνω rock αυτό...

    "Devil put his tail again...."


    Sofia
    28.03.2005, 17:02
    Να μην ξεχνάμε και τον Βαγγέλη Γερμανό..

    ''...είσ' ένας διάβολος, είσ' ένας διάβολος
    Με την αγάπη μου σου κάπνισε να παίξεις
    Είσ' ένας διάβολος που ροκανίζει το φτωχό μου το μυαλό..''!!!
    Είναι κι αυτός 666??????
    MariannaP
    28.03.2005, 17:02
    Αν το κάνεις αυτό θα γίνει το... come to see!
    ANDREAZ
    28.03.2005, 17:03
    Τέλος πάντων να προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας και την...ουρά μας Εξαιρούται οι ...αλογοουρές...

    Ξουτ...παλιόγατα...
    Orfeus
    28.03.2005, 17:06
    Για την ουρά ας προσέχει ο διάβολος....


    ViPeR
    28.03.2005, 20:09
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 28-03-2005 στις 15:54 έγραψε:

    ViPeR....
    Τι εννοείς όταν λες:
    Orfeus δικός μας μου φαίνεσαι!!!!;
    Εσύ δηλαδή ......με ποιους είσαι; Με εμάς ή με τους .....άλλους;





    Με τους σατανιστές εννοώ ....!!!!!!

    ¶σπρο Πάτο !!!!
    Hastaroth
    29.03.2005, 00:13
    Εγώ θά συνιστούσα σε όποιον "βλέπει" τον σατανά πίσω από το rock,αυτό που λέγει και ο γνωστός κάου-μποϋ Luciano Chilaidoni "ψυχραιμία παιδιά!".

    Στά ναζιστικά στρατόπεδα,οδηγούσαν τους μελλοθάνατους στους θαλάμους αερίων με συνοδεία μουσικής από σύνολα όπου μετείχαν άλλοι κρατούμενοι (ένα πολύ καλό βιβλίο έχει γράψει σχετικά η Fania Fenelon,που και η ίδια υπήρξε μέλος σε κάποιο τέτοιο μουσικό σύνολο,ώς κρατούμενη σε στρατόπεδο συγκέντρωσης).

    Μήπως θά έπρεπε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα οτι όποιος ακούει κλασσική μουσική είναι οπαδός τού ναζισμού;

    Μήπως ξεχνάμε οτι εν Ελλάδι,την δεκαετία '60-70 όποιος άκουγε π.χ. Stones ή Zappa εθεωρείτο αυθωρεί ναρκομανής;Οτι πολλοί "συνέδεαν" το rock μέ τα ναρκωτικά;Ακόμα και σε ταινία εκείνης τής δεκαετίας ("Η θεία μου η χίπισσα",μέ την αείμνηστη Ρένα Βλαχοπούλου) εμφανίζεται σε μιά παραλία ένα συγκρότημα μέ τον τίτλο "THE LSD BAND" (τό διάλεξε τάχαμ τυχαία ο σκηνοθέτης ε;)

    Μήπως ξεχνάμε οτι μόλις πρόσφατα (πρίν 2 χρόνια περίπου),όποιος έλεγε οτι ακούει rave κατετάσσετο αυτομάτως από την "κοινή γνώμη" στους χρήστες τής ecstasy;

    Ψυχραιμία λοιπόν,γιά να μήν ξυπνήσουμε κάποια μέρα καί μάθουμε οτι διά νόμου θα "απαγορεύεται η ακρόασις συγκεκριμένων ειδών μουσικής επειδή προάγει τον σατανισμόν κλπ κλπ κλπ..."

    Οι άνθρωποι κρίνονται από τίς πράξεις τους και όχι από το είδος μουσικής που ακούνε...

    Hastaroth
    29.03.2005, 00:15
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 28-03-2005 στις 17:02 έγραψε:

    Να μην ξεχνάμε και τον Βαγγέλη Γερμανό..

    ''...είσ' ένας διάβολος, είσ' ένας διάβολος
    Με την αγάπη μου σου κάπνισε να παίξεις
    Είσ' ένας διάβολος που ροκανίζει το φτωχό μου το μυαλό..''!!!
    Είναι κι αυτός 666??????





    Φυσικά.

    Διότι και ο διάβολος θέλει τον...Γερμανό του!
    vouliakis
    29.03.2005, 00:19
    Orfeus
    29.03.2005, 00:20
    Η αποστομωτική απάντησις του εγκεκριμένου μέλους του ΜΗ "Hastaroth". δεν μου αφήνει περιθώρια δια να δώσω προέκτασιν εις το θέμα: "Σατανισμός στη μουσική ροκ".

    Κλείνω, αδειάζοντας ένα μπουκάλι "La Trappe" (750ml), με τους εν μουσική αδελφούς μου, Vouliakis & Spillman44.


    vouliakis
    29.03.2005, 00:22
    (Το κουνελάκι το είδες?)


    Orfeus
    29.03.2005, 00:32
    Ναι!!!!!!!!!!




    Hastaroth
    29.03.2005, 00:33
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 29-03-2005 στις 00:20 έγραψε:

    Η αποστομωτική απάντησις του εγκεκριμένου μέλους του ΜΗ "Hastaroth". δεν μου αφήνει περιθώρια δια να δώσω προέκτασιν εις το θέμα: "Σατανισμός στη μουσική ροκ".

    Κλείνω, αδειάζοντας ένα μπουκάλι "La Trappe" (750ml), με τους εν μουσική αδελφούς μου, Vouliakis & Spillman44.







    Γεώργιε,σέ ποιά εκ τών δύο απαντήσεών μου αναφέρεσαι;

    Πάντως θά ήθελα να προσθέσω κάτι στην πρώτη εκ τών δύο απαντήσεων που έγραψα:

    Στίς τελευταίες εκλογές στην Γαλλία,ο υποψήφιος ακροδεξιός Ζάν-Μαρί Λεπέν είχε δηλώσει κατά την προεκλογική του εκστρατεία ότι "άν εκλεγώ πρόεδρος,θά απαγορέψω το rave στην Γαλλία διότι θεωρώ οτι είναι διεφθαρμένη μουσική".

    Τόν είχα δεί ιδίοις όμμασιν στην τηλεόραση νά το δηλώνη σέ ένα ρεπορτάζ...


    Orfeus
    29.03.2005, 00:39
    Αναφέρομαι εις την πρώτην εκ των δύο απαντήσεων σας αγαπητέ Αλβέρτο, την οποίαν εισάγετε με την ρήσιν του φίλτατου Λουκιανού, διότι την εδιάβασα δια .....ιδίοις όμμασιν!!!!!


    Jasmine
    29.03.2005, 02:18
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 28-03-2005 στις 16:06 έγραψε:

    Και αφού ανέφερες το "Hotel California", θέλω Γιασεμί μου να σε πληροφορήσω, ότι χθες το βράδυ, βιάστηκες να .....φύγεις.

    Έχασες ένα ......καταπληκτικό φινάλε!!!!!!







    Χαχαχα!!! Σε γελάσανε Γιωργάκη μου!!! Με πρόλαβε στην πόρτα και λέω στους δικούς μου : "Αν δεν κατεβούν απ' τη σκηνή δεν πάω πουθενά" Είναι και απ' τ' αγαπημένα μου και το είπατε πολύ ωραία!!! Πάρε και μια μπυρίτσα για την καταπληκτική ερμηνεία σου!!!
    Orfeus
    29.03.2005, 02:29
    Μόνο .....μία;;;;;

    Τέλος πάντων. Βάλτη στη .........λαδόκολλα!!!!!