ελληνική μουσική
    658 online   ·  210.874 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    trelakias
    07.03.2012, 15:12

    Με αυτό το κείμενο συμπεραίνουμε ότι

    είναι επαναστάτης?

    έχει τις "άκρες" του?

    είναι καλός γιατί το είπε ο Μίκης?

    είναι δυο φορές για φτύσιμο?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 08-03-2012 02:18 ]


    mary_omikron
    07.03.2012, 15:54

    @ SokratisKaravidas

    Κανένα σχόλιο ΔΕΝ παραποιείται. Αρνητικά χαρακτηρίζεται, αλλά παραποίηση ΔΕΝ γίνεται ποτέ και ο ισχυρισμός σου είναι ψευδής, συκοφαντικός και προς δημιουργία -των όποιων- εντυπώσεων.

    Αρνητικά αξιολογούνται οι αναρτήσεις που δεν έχουν σχέση με το θέμα, το οποίο είναι τα επεισόδια και η βίαιη συμπεριφορά κατά την διάρκεια συναυλίας. Δεν είναι οι γνώμες των διαφόρων σε videos, δεν είναι τα κείμενα από άλλα fora, δεν είναι το τραγούδι "γιαουρτάς", δεν είναι αν υπέγραψε ή όχι την περίοδο της χούντας, δεν είναι οι προσωπικές σου απορίες τις οποίες -εφόσον δεν καταλαβαίνεις- μπορείς να διευκρινίσεις με πμ και όχι στο κυρίως θέμα, γιατί κανένα σοβαρό αναγνώστη δεν αφορούν.

    Καμμιά γνώμη όσο ακραία και αν είναι δεν απαγορεύεται, αρκεί  να λεχθεί κόσμια και εντός θέματος. Εν προκειμένω οι παράμετροι σε φωνητικά προσόντα, καλλιτεχνική αξία, συνεργασίες, εκμεταλλεύσεις κλπ υπερίσχυσαν του κυρίως θέματος. Την βίαιη πράξη συζητάμε αν δεν έγινε αντιληπτό ακόμη.

     

    ΥΓ. Κάπου γράφεις υποτιμητικά ως προς την ηλικία και απευθύνεσαι σε ουδέτερο γένος για τους διαχειριστές/συντονιστές και δεν αντιλαμβάνομαι που ακριβώς αυτό αποτελεί μομφή και είναι κατακριτέο. Εφόσον λοιπόν θέτεις θέμα ηλικίας για το σωστό ή μη των αρνητικών ίσως να βοηθούσε να γνωρίζεις οτι κάποιοι απ΄τους συντονιστές είναι μεγαλλίτεροι σε ηλικία από σένα, και είναι σε θέση να αντιλαμβάνονται ποια posts είναι εκτός θέματος. Δεν οφειλόταν καμμιά εξήγηση επ΄αυτού, αλλά έχεις παρασυρθεί τόσο πολύ απ΄το μένος σου που μέχρι και στο θέμα για τον θάνατο της Σώτιας Τσώτου πήγες και έγραψες για τον Νταλάρα, φυσικά εντελώς off topic.


    jorge
    07.03.2012, 15:56

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 07-03-2012 στις 14:12 έγραψε...

    Τελικά η κουβέντα οδηγείται μόνο περί φωνητικών δυνατοτήτων του Νταλάρα... Αν του έδωσαν καλοί στιχουργοί κομμάτια, αν τραγούδησε με τη μαρινέλα και ιστορίες τέτοιες...

    Σαφώς και υπήρξαν και απαντήσεις σε εκτός θέματος τοποθετήσεις, αν και οι περισσότεροι ασχολούμαστε με το περιστατικό και τις προεκτάσεις του.

    Καταλαβαίνω όμως οτι είναι ενοχλητικό να μιλάμε για τα πάντα, επομένως, οι εκτος θεματος παρεμβασεις (βαζω κ τις δικες μου μεσα) ας σταματησουν εδω και ας αφήσουμε τα υπολοιπα μελη να γραψουν τη γνωμη τους για το περιστατικό.


    rocker83
    07.03.2012, 16:15

    ο κύριος Νταλάρας φαίνεται απορημένος για την χλεύη των "ποπολάρων". Απορημένος αρχικά, οργισμένος εν συνεχεία, μνησίκακος εν τέλει. Λέει στον κόσμο, με τον τροπο του ή εσείς ή εγώ.. Μα, κύριε Νταλάρα ο κόσμος 8α συνεχισει να ζει και χωρίς εσάς, εσείς μπορείτε να ζήσετε χωρις τα φώτα και τις παράτες??

    άντε λοιπον στο καλό.. θα οργανωσουν για σας λαμπερες βραδιές δόξας οι καναλαρχες και οι παπαδημιοι.. 

    στο καλο και δεν ειναι αναγκη για αλλες βιζιτες σε λαικες γειτονιες..τα ειδη διατροφης ειναι ηδη πανακριβα..


    koukz
    07.03.2012, 16:30
    spoiler είσαι σίγουρος ότι εσύ δεν μπερδεύεις την ένταση με την έκταση της φωνής; παίξε το τραγουδάκι σε ένα όργανο (την μελωδική γραμμή γιατί εκεί μπορείς να καταλάβεις καλύτερα), άκουσε ξανά από το σημείο και μετά που σου λέει ο jorge και μετά έλα και πες μας.
    jorge
    07.03.2012, 16:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 07-03-2012 στις 16:03 έγραψε...

    Όπως προείπα, ούτε καν ξέρεις τι είναι οι U2. Μήπως ξέρεις τι είναι η ματωμένη Κυριακή; Μπα.

    Θέλεις να πω εγώ ή θέλεις να μας ενημερώσεις εσύ για τους νεκρούς;

    Σε περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει, η δήλωση του Νταλάρα υπέρ του μνημονίου, φτύνει επάνω στα θύματά του και απαξιώνει όσους αγωνίζονται δίνοντας μέχρι και τη ζωή τους υπέρ των ιδανικών.

    Συγχωρείσαι να μην γνωρίζεις ιστορία, αλλά δεν συγχωρείσαι όταν βασίζεις τα επιχειρήματά σου πάνω σε κάτι που δεν ισχύει.

    Προσπερνώ τα παραπάνω ειρωνικά και αυθαίρετα συμπεράσματα για ένα θέμα που ούτε καν έθιξα (ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του) και ξαναλέω να επικεντρωθούμε στο θέμα, χωρίς ειρωνίες και χωρίς εξυπνάδες. Τελευταια φορα που το γραφω, συγνωμη στους αναγνωστες που μπαινουν να διαβασουν κατι καινουριο και διαβαζουν παλι παρατηρησεις...


    koukz
    07.03.2012, 16:46
    Εσύ είπες ότι έχει ο Jorge μπερδέψει την ένταση με την έκταση και σου εξηγώ στο συγκεκριμένο σημείο η φωνή του Νταλάρα πάει πιο ψηλά σε σχέση με την νότα του τραγουδιού (και ομοίως 2-3 δευτερόλεπτα ακόμη), αν αυτό είναι δούλεμα τι να πω ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    07.03.2012, 16:57

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 07-03-2012 στις 13:39 έγραψε...

    Ανοιξε κ δες Ειδησεις Γιωργο, απ το Mega η το Star , κ θα τα δεις ...

    Ίσως αυτό θα έπρεπε να κάνει μερικούς να σκεφθούν πριν κάνουν κάποιες απαράδεκτες κινήσεις...Ηρωοποιήσαν τον νταλάρα...Τα μέσα μαζικής προπαγάνδας πέταξαν μια μπανανόφλουδα μεγάλη την οποία κάποιοι(από την αγανάκτισή τους;από την απερισκεψία τους;από την θολούρα τους;) δεν την είδαν και την πάτησαν...Τώρα θα τα λουστούν....

    Τώρα τα μμπ θα διεκδικήσουν και δάφνες δημοκρατικότητας,όπως οι φασίστες που έκαναν εις βάρος του νταλάρα τις απαράδεκτες ενέργειες στο όνομα της δήθεν δημοκρατίας....Που οι ίδιοι έκαναν τα πάντα για να κατεδαφίσουν...

    Και όταν θα ξανακάνει -που θα ξανακάνει-πατάτα ο νταλάρας,οι νταλαρικοί θα χρησιμοποιούν το επιχείρημα εναντίον μας.Που θα συνεχίσουμε να τον κατακρίνουμε για αυτά που κάνει/έκανε...

    Αλλα φασίστες δεν θα γίνουμε...Στο όναμα καμιάς ''δημοκρατίας''....

    Δεν είδα κανένας να ασχολήθηκε με το κανάλι που πρωτοξέκίνησε τη φάση...Ποιος είναι ο ιδιοκτήτης;Ποια άλλα λαμπρά αστέρια της δημοσιογραφίας δουλέυουν εκεί;Γιατί το έκανε τώρα;Που σκοπεύει;(υπάρχουν όλα στον ίντερνετ:μια γκούγκλα αρκεί...)

    Στο εξωτερικό ετοιμάζεται ήδη το νέο μνημόνιο(στα νεοοργουελιανά το ονομάζουν ''τρίτο πακέτο βοήθειας'')...Και εμείς ασχολούμαστε με την έκταση της φωνής του νταλάρα ,τις κομματικές επιλογές του μητσιά,και τη διεθνή επιστολή -παλι καλά που δεν διάβασαν το κείμενο οι ξένοι...-του μίκη...

    Και έρχονται και εκλογές...Στις οποίες ξανακατεβαίνουν αυτοί που μας έφεραν εδώ και θα πάρουν και χρηματοδότηση από το κράτος για την καμπάνια τους...Που θα προέρχονται από τα λεφτά που οι-υπνωτισμένοι-πολίτες έβαλαν στην μπάντα κόβοντας θερμάνσεις,κόβοντας από τα απαραίτητα.....

    Μου αρέσει που κάποιοι ισχυρίζονται ότι ξύπνησαν κιόλας....Συνεχίστε να κοιμάστε κύριοι...Όταν θα έρθει η ώρα κάποιοι θα σας ξυπνήσουν για να ζήσετε τον εφιάλτη...

    Καληνύχτα σας που έλεγε και ο θεμελιωτής της τωρινής κατάστασης α. παπανδρέου...Τότε-όπως και τώρα-κοιμόμασταν σαν λαός....


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    rocker83
    07.03.2012, 17:16
    για να το ελαφρυνω ο νταλαρας δινει τροφη στο χιουμορ.. ο μπαγασας!
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    rocker83
    07.03.2012, 17:22
    ειναι ενας τραγουδιστης, θεατρινος θα ελεγα, με αγαπη στη φαρσοκωμωδια! το κοινο τον απορριπτει οπως καθε πρωτοπορια στον καιρο της συναντα λυσσαλεα παλη...
    rocker83
    07.03.2012, 17:32
    και οσον αφορα διαφορους ψευτοκουλτουριαρηδες ας θυμηθουνε την κλασσικη αρχαιοτητα στην οποια το κοινο συμμετειχε στα εργα των μεγαλων κλασσικων του Αισχυλου, Σοφοκλη, Ευριπιδη ζωντας το εργο πεταγοντας διαφορα ζαρζαβατικα βριζοντας επευφημοντας κτλ.
    Astron
    07.03.2012, 17:43

    Παρακολουθώ απ' την αρχή τη συζήτηση και ορισμένες αντιλήψεις με εξόργισαν. Δε θα ασχοληθώ ούτε με το χαρακτήρα ούτε το ταλέντο του Νταλάρα, αυτά υπάρχουν σε CD, mp3s, youtube, κλπ και ο καθένας μπορεί να τα μελετήσει. Όμως θα ήθελα να πω δυο λόγια για αυτούς τους 2-3 που μνησίκακα χαίρονται όταν βλέπουν τέτοια φαινόμενα βίας, χωρίς να αναλογιστούν ότι κάποια στιγμή μπορεί να βρίσκονται κι αυτοί στην θέση του βαλλόμενου. 

    Αγαπητοί υποστηρικτές των γιαουρτωμάτων, των καρεκλών και των λιντσαρισμάτων. Ποια ακριβώς δημοκρατία υπερασπίζεστε; 

    Πετάτε τη λέξη "προδότης" ανερυθρίαστα σαν καραμέλα. Επειδή λέει υποστήριξε το μνημόνιο.
    Υπάρχουν δύο απόψεις σε αυτό το θέμα:
    1. Το μνημόνιο είναι φοβερά δυσάρεστο αλλά είναι η μόνη λύση για να μην χρεοκοπήσει και να μην απομονωθεί η χώρα οδηγώντας το λαό σε ακόμα τραγικότερες καταστάσεις. 
    2. Το μνημόνιο είναι λάθος, θα έπρεπε να μην πληρώσουμε τίποτα στους δανειστές μας ή να δανειστούμε από χώρες όπως η Ρωσία η Κίνα κλπ.

    Δεδομένου ότι κανείς δεν μπορεί να είναι μάντης ώστε να ξέρει με βεβαιότητα τί απ' αυτά είναι καλύτερο, όσο "προδότης" είναι αυτός που υποστηρίζει το ένα τόσο είναι κι αυτός που υποστηρίζει το άλλο. Γιατί αν τελικά χρεοκοπούσαμε -χωρίς μνημόνιο- και η χώρα καταστρεφόταν, τότε ποιος θα ήταν ο πραγματικός προδότης; Αυτός που το υποστήριξε ή αυτός που δεν το υποστήριξε;

    Κατά τη γνώμη μου κανείς δεν είναι προδότης. Υπάρχουν απλά διαφορετικές απόψεις για το πώς θα σωθεί αυτή η χώρα. Εκτός αν νομίζει κανείς ότι ο Νταλάρας θέλει πραγματικά να καταστραφεί η Ελλάδα-αστεία πράγματα.

    Η δημοκρατικότητά μας φαίνεται απ' το πώς φερόμαστε σε εκείνους που έχουν ΑΝΤΙΘΕΤΗ άποψη απο τη δική μας. Και συ ρε μάγκα Spoiler, υποννοείς ότι σε όποιο "δημόσιο πρόσωπο" εκφράσει μια αντίθετη άποψη με τη δική σου νομιμοποιείσαι να τον λιντσάρεις ή να του πετάς καρέκλες επειδή δεν τον γουστάρεις; Αυτός φυσικά είναι ο ορισμος της ΟΧΛΟΚΡΑΤΙΑΣ. Και όπως έγραψα παραπάνω, σήμερα μπορεί να είναι η άποψη του Νταλάρα που "προκάλεσε", αύριο μπορεί να είναι η δική σου, κι ένας αντίστοιχος όχλος να πετάει καρέκλες, μαχαίρια και γιαούρτια σε σένα ή σε όσους έχουν τις δικές σου απόψεις. Και τότε δεν θα αφορά μόνο δημόσια πρόσωπα, αρκεί να πάμε λίγο χρόνια πίσω στην ελληνική ιστορία και θα δούμε ότι κανείς δε γλιτώνει από αυτά. Ας σκεφτούμε λοιπόν σοβαρά τί δημοκρατία θέλουμε.

     

    Τέλος, να μερικά απ' τα συνθήματα που έγραψαν οι τραμπούκοι, για να καταλάβετε με ποιους ταυτίζεστε οι υποστηρικτές του τραμπουκισμού:

    "ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ-ΔΝΤ. ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΟΠΟΙΗΣΗ-ΙΣΛΑΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΕΡΑΣ"
    "ΒΙΤΡΙΟΛΙ ΣΤΟΥΣ ΓΡΑΙΚΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑΘΡΟ-ΕΠΟΙΚΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ"
    "ΚΡΕΜΑΛΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΑΛΒΑΝΟΥΣ ΦΟΝΙΑΔΕΣ-ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ-ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ" 

    Το δε site το οποίο κυκλοφόρησε το βίντεο είναι το http://anti-ntp.blogspot.com/. Μια γρήγορη ματιά θα σας πείσει περί τίνος πρόκειται.


    rocker83
    07.03.2012, 17:56
    "Η δημοκρατικότητά μας φαίνεται απ' το πώς φερόμαστε σε εκείνους που έχουν ΑΝΤΙΘΕΤΗ άποψη απο τη δική μας." πολυ σωστα! Η παρέα του μνημονίου όποιον ειχε αλλη αποψη τον φλομωσε με χημικο καρκίνο, τον διεγραψε απο τα κομματα, τον εθαψε να μην ακουστει στα καναλια κτλ..Θα απαγορευσουνε τη γιουχα??? Δειτε ο Παπαδοπουλος τι γιουχα ειχε φαει απο μαθητες να καταλαβετε αν ειναι πραξη δημοκρατιας η οχι..Οσον αφορα την ταυτιση της διαμαρτυριας με διαφορους ακροδεξιους καπελωματιες, οι ακροδεξιοι τυποι Βοριδιδεσ και Αδωνιδες ειναι ηταν δηλαδη κανονικα και με το νομο στη κυβερνηση του παπαδημιου του μνημόνιου, οποτε ακυρο..
    Japan88gr
    07.03.2012, 18:05

    http://www.antinews.gr/2012/03/07/150699/

     

    Σου γράφω απ’το Agrigento, γιατί θυμίζεις Αθήνα γυναίκα που κλαίει, καθ’ότι μες στο κέντρο δε φύτρωσε καινούριο δέντρο κι εγώ καθώς αναστενάζω βγαίνει φωτιά και η τσούλα η ιστορία έβγαλε βρώμα για τα γιαούρτια, αλλά δε βαριέσαι ας παν στην ευχή τα παλιά.

    Αχ, χελιδόνι μου πώς να πετάξω, σ’ αυτόν τον άσπρο τον ουρανό, αχ τι τραβώ ο μπαγλαμάς, με τα βαμμένα κάτασπρα μαλλιά, αφού βρέχει στη φτωχογειτονιά veloute κι αγελαδίτσα, επειδή δέκα παλικάρια στήσανε χορό όταν τους μιλούσα με τα τραγούδια μου.

    Δεν είναι τελικά ο κόσμος φίλος μου, ούτε στο Διδυμότειχο Μπλουζ με θέλουνε εμένα που δεν είμαι υπουργός, παρά της Γερακίνας γιος.

    Μάλλον είμαι ένα κορμί χαμένο, αφού και ο ντουνιάς είναι παράλογος, αφού έτσι ειν’ οι ανθρώποι αγαπητή Ζιγκουάλα, που μ’ έμαθες ότι η δουλειά κάνει τους άντρες, καθώς λιώνουν τα νιάτα μας στη βιοπάλη και μέχρι να σημάνουν οι καμπάνες, θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά για να σου πω κάνε κουράγιο Άννα, γιατί κάπου νυχτώνει κι ο ήλιος παγώνει και κάπου αλλού χαράζει, κάτω απ’ την κληματαριά και χαμπάρι δεν πήραμε τα καράβια που βγήκαν στη στεριά.

    Έτσι Άννα, με μια γιαουρτιά, μ’ έκοψαν με χώρισαν στα δυο κι απ’ τη μια με λένε Γιώργο κι απ’ την άλλη με λένε Πόπη σαν τη γιαγιά μου την Καλλιόπη, απ’ τη μια βρέθηκα μες στου Βοσπόρου τα στενά κι απ’ την άλλη στης Αμμοχώστου το κοχύλι.

    Αλλά μη μου θυμώνεις μάτια μου, που θα πάω μια βραδιά στο Λεβερκούζεν, δε θα γίνω για σένα ξένος κι εχθρός, ο μπαλαμός και θα είναι όλα καλά κι όλα ωραία όταν σφίγγουν το χέρι.

    Βράχο βράχο τον καημό μου τον μετράνε εφτά νομά σ’ ένα δωμά- σε μια πόλη που η άσφαλτος καίει , που ξεχαστήκαμε μονάχοι εδώ πέρα και οι εξεγέρσεις μας είναι ξεχασμένες κι αυτές στο μέλλον.

    Αναστενάζω βγαίνει φωτιά, γιατί τα δυο παλικάρια απ’ τα’ Αϊβαλί μου στήσανε καρτέρι κι εγώ που να βρω τους φίλους μου που κρύβονται πίσω απ’τα φώτα στο λιμάνι και δε με βλέπουν με το άσπρο πουκάμισο που φορώ σε χρώμα φιλντισένιο τραγουδώντας όρθιος το μόνο ο ντελάλης της αγοράς, όπως του λόγου μου, σε ξεκουφαίνει σε ξεκουφαίνει…

    Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι, παραπονιάρικό μου, με τα παραπονεμένα λόγια, αλλά αφού ξεπάγωσε η τσιμινιέρα, ας πάμε Σαββατόβραδο στην Καισαριανή ή αν θέλεις σε μαγικά νησιά να αγναντεύουμε απ’ τα ψηλά τα παραθύρια, τα νυχτερινά καράβια που περνούν το Βόσπορο.

    Αλλά Άννα, τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις, γιατί αφού με δει να φορέσω πάλι το πουκάμισο το θαλασσί και αφού το χρήμα δεν το λογαριάζω, θα τραγουδώ αφιλοκερδώς για το ψωμί της ξενιτιάς κι ενώ θα αναφωνώ χαίρε φτώχια θα με ραίνουν με την καινούρια μόδα των κεσέδων καθώς θα παρουσιάζω το νέο μου άλμπουμ: «ΟΠΟΥ ΜΕΒΓΑΛ’ Ο ΔΡΟΜΟΣ».

    Τέλος.

    Δαναός

     

     


    SOKRATISKARAVIDAS
    07.03.2012, 18:13

    Μεγαλε εγραψες......Γαμάτο.....{#emotions_dlg.thumbup}

    Ειχα πολλα χρονια να κλαψω τοσο πολυ........απο τα γελια.........{#emotions_dlg.biggrin}


    optiras
    07.03.2012, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 07-03-2012 στις 17:43 έγραψε...

    Υπάρχουν δύο απόψεις σε αυτό το θέμα:
    1. Το μνημόνιο είναι φοβερά δυσάρεστο αλλά είναι η μόνη λύση για να μην χρεοκοπήσει και να μην απομονωθεί η χώρα οδηγώντας το λαό σε ακόμα τραγικότερες καταστάσεις.

    Βγαίνουμε από το θέμα μας αλλά αυτή η θέση είναι τελείως λανθασμένη ....Αυτό το δήλωσε και ο πρωθυπουργός της ιταλίας Μόντι όταν η γερμανία ζήτησε και στην ιταλία  εφαρμογή του προγράμματος που εφαρμόσθηκε στην ελλάδα... Φυσικά ο πρωθυπουργός της ιταλίας αρνήθηκε να εφαρμόσει κάτι τέτοιο στην γειτονική χώρα....

    Αν κρίνουμε από το αποτέλεσμα το μνημόνιο απέτυχε πλήρως....

    Σε ξένα κανάλια που παρακολουθούσα στο εξωτερικό υπήρξαν διάφορες απόψεις.Μια από αυτές ,ενός γερμανού οικονομολόγου ήταν διαγραφή του χρέους και έξοδος της ελλάδας από ευροζώνη και εε...Από αυτό το άκρο μέχρι το άλλο που εφαρμόσθηκε υπήρχαν διάφορες ενδιάμεσες λύσεις...

    Τα λαμόγια πολιτικοί μας υπέγραψαν το μνημόνιο χωρίς να διαπραγματευτούν τους απαράδεκτους όρους και μετά απλώς δεν έκαναν τίποτα για να λύσουν τα προβλήματα και εφάρμοσαν ελάχιστα από τα συμφωνηθέντα...

    Το αποτέλεσμα ήταν το επόμενο μνημόνιο να έιναι είδος τελεσίγραφου και οι γαλλογερμανοί να μην είναι διατεθειμένοι ούτε για διόρθωση των τελείως λανθασμένων επιλογών οι οποίες οδηγούν στο μνημόνιο τρία χωρίς να λυθεί κανένα πρόβλημα και με τον κόσμο εξαθλιωμένο... 

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 07-03-2012 στις 17:43 έγραψε...

    2. Το μνημόνιο είναι λάθος, θα έπρεπε να μην πληρώσουμε τίποτα στους δανειστές μας ή να δανειστούμε από χώρες όπως η Ρωσία η Κίνα κλπ.

    και αυτή η θέση είναι παραμύθι που έχει διαψευσθεί...Η ρωσία είναι γνωστό πως στα G20 ήταν κατά της χρηματοδότησης της ελλάδας...Υπήρξαν και κάποιες οικονομικές μελέτες σύμφωνα με τις οποίες και να ήθελε μάλλον της ήταν δύσκολο να το κάνει...Πάντως αρνιόταν να δώσει πετρέλαιο επί πιστώσει στα ελληνικά διυλιστήρια...Πόσο μάλλον χρήματα...

    Το ίδιο ισχύει και για την κίνα.....

    Ακόμα και όταν οι τόκοι δανεισμού της ελλάδας είχαν φτάσει το 10% (πόσο μάλλον όταν το ξεπέρασαν)κανένας δεν εμπόδιζε τα δυο αυτά κράτη να αγοράσουν ομόλογα του ελληνικού κράτους(παρά τους τοκογλυφικούς τόκους),πράγμα όμως που δεν έκαναν παρά το γεγονός ότι η κίνα έχει τεράστια αποθέματα...

    Βλέπεις η οικονομική μελέτη είναι απλή:1=1 κάνουν δυο και 0+0 κάνουν 0...Η ελλάδα από όποια μεριά και να την πάρεις είναι οικονομικά φαλιμέντο.....

    Προφανώς οι χώρες αυτές υπολόγιζαν ότι η ελλάδα θα φαλίρει και δεν ήταν διατεθειμένες να χάσουν τα λεφτά τους....

    Αυτό το παραμύθι με ρωσία και κίνα είναι το ψωμοτύρι των λαϊκιστών και των οπαδών μίκη,σπίθας κτλ...(προσωπικά και αυτούς τους κράζω....)...Δυστυχώς δεν είναι αλήθεια...

    Καλά θα ήταν να ήταν αλήθεια και να είχε επιλεχθεί...Πήγα ευρώπη με ένα μέτρο χιόνι,τον χειρότερο χειμώνα από το 1985 στην ιταλία με -15 και -20 και ...ζεστάθηκα...

    Ήρθα εδώ και πάγωσα...Καρολιφέρ γιοκ...Και ας μην έχει τις πολικές θερμοκρασίες της βόρειας ευρώπης.....