ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.857 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    SOKRATISKARAVIDAS
    06.03.2012, 09:00

    Νομιζω το καλυτερο αρθρο που γραφτηκε για την περιπτωση που συζηταμε:

    http://pitsirikos.net/2012/03/%CF%80%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1/


    mary_omikron
    06.03.2012, 09:43

    Πολλά απ΄τα παλιά τραγούδια του Νταλάρα μ΄αρέσουν, αλλά δεν υπήρξα ποτέ φανατική του θαυμάστρια. Με την στάση του και τις δηλώσεις των τελευταίων ετών τον είχα απορρίψει και σαν άτομο και ήμουν αδιάφορη απέναντί του. Ομως αυτές οι αντιδράσεις που βλέπω τώρα δεν μ΄αρέσουν καθόλου, και δεν μπορώ να φανταστώ οτι κάποιοι άνθρωποι ξεκινούν από τα σπίτια τους με αποκλειστικό σκοπό να πάνε να πετάξουν γιαούρτια και καρέκλες.

    Την δυσαρέσκεια μπορούσαν όλοι να την δείξουν με  πολιτισμένο τρόπο, απλά αγνοώντας τον ίδιο, περιφρονώντας την δήθεν όψιμη προσφορά του στις λαϊκές συνοικίες και αφήνοντας αυτόν που παλιά γέμιζε στάδια να τραγουδά τώρα σε άδειους χώρους. Θα ήταν -πιστεύω- το καλλίτερο "μάθημα" γιατί η εικόνα του γιαουρτωμένου Νταλάρα με την φαινομενική ψυχραιμία που συνεχίζει να τραγουδά αδιαμαρτύρητα και υφίσταται στωϊκά το ρεζιλίκι τον ανεβάζει ένα σκαλάκι παραπάνω από την καφρίλα των υποκινούμενων.

    Πιστεύω οτι είναι υποκινούμενος αυτός που ξεκινά απ΄το σπίτι του φορτωμένος γιαούρτια και πάει σε μια συναυλία ειδικά για να τα πετάξει στον τραγουδιστή, και η αγανάκτιση είναι μια σοβαρή αιτία υποκίνησης, αλλά όχι η καθοριστική.

    Η περιφρόνηση και η άδεια αίθουσα/χώρος θα ήταν η καλλίτερη απάντηση.

    Γνώμη μιας μη φανατικής ακροάτριας του Νταλάρα.


    koukz
    06.03.2012, 10:17
    Σου πετούσαν Καφέδες, γιαούρτια, κρανοφόροι σε απειλούσαν και όμως εσύ διατήρησες την ψυχραιμία σου και με αξιοπρέπεια συνέχισες την συναυλία. Κρίμα στον τόπο που γεννήθηκε η δημοκρατία να επικρατούν και να επικροτούνται φασίζουσες ανθρωποφαγικές νοοτροπίες.
    ilio
    06.03.2012, 11:20

    Θλιβερές εικόνες μα θλιβερές και οι απαντήσεις όσων πιστεύουν πως το να γιαουρτώνεις

    και να πετάς καρέκλες σε έναν άνθρωπο εκτεθειμένο πάνω σε μια σκηνή που τραγουδά

    είναι η δικαίωση της Ελλάδας για όλα τα δεινά της.

    Πως είναι η λύση για το αδιέξοδο όχι μόνο των τελευταίων δεκαετιών αλλά και από την αρχή

    της συστάσεως του Ελληνικού κράτους.

    "Η λύση βρίσκεται κοντά...στην ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ..."

    Αν θέλουμε μια ζωή να ζούμε μέσα στην μιζέρια,την σωματική ή λεκτική βία και στην επίκριση

    μόνο της καμπούρας των άλλων χωρίς να αντιπροτείνουμε κάτι υγιές και συναδελφικό κάτι

    που επιτέλους να μας συνενώνει και να μας κάνει να λειτουργούμε ως ομάδα μακριά από

    τα σύνδρομα ανωτερότητας ή κατωτερότητας που συχνά μας διακατέχουν τότε ναι αυτή

    η Ελλάδα και αυτή η ζωή μας αξίζει...

     

    Αλλά αγαπητέ συνομιλητή όταν εσύ "βαράς" προς πάσα κατεύθυνση,είτε για να σαρκάσεις,είτε για

    να σπάσεις πλάκα,είτε για να βγάλεις τα απωθημένα ή τα νεύρα σου ακόμα και διαδικτυακά να μην

    ξεχνάς πως σε διαβάζουν άνθρωποι και πως αυτή τη στιγμή φοβάμαι περισσότερο εσένα παρά τον

    εκάστοτε καλλιτέχνη ή πολιτικό ή νομοθέτη του κάθε "συστήματος" που έχει φτάσει την χώρα

    μου και την ζωή μου σε αδιέξοδο.Γιατί νιώθω πως δεν έχω κάποιον να πιαστώ και να ελπίζω

    πως θα μπορέσουμε επιτέλους όλοι μαζί να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας και να ΜΟΝΙΑΣΟΥΜΕ

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...ΟΧΙ ΠΙΑ ΑΛΛΟΣ ΔΙΧΑΣΜΟΣ...ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ;;;

    Υ.γ Μπορεί ο τόνος της γραφής μου να είναι έντονος αλλά δεν έχω καμία πρόθεση  να επικρίνω

    κάποιον προσωπικά και ο λόγος που  χρησιμοποίησα πρώτο  ενικό είναι για να υπερτονίσω

    την αναγκαιότητα να είμαστε ψύχραιμοι και πολύ προσεχτικοί σε όσα σκεφτόμαστε ή εκφράζουμε ...

    Γιατί αν αφήσουμε το μυαλό μας να τυφλωθεί και να βουλιάξει στις βίαιες σκέψεις

    το έχουμε χάσει το παιχνίδι οριστικά.

     

     


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 06-03-2012 11:23 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 06-03-2012 11:31 ]


    dimitrib4
    06.03.2012, 11:45

    Προσωπικά ο Νταλάρας πάντα αχώνευτος μου ήταν και το γιαούρτι στο Ίλιον το φαγε για τις δηλώσεις του στο σκάι υπέρ του μνημονίου. Πλέον οι ήρεμες διαδηλώσεις, οι μούτζες στη Βουλή και το πρότυπο των "παιδιών των λουλουδιών" , απέτυχαν. Δυστυχώς, η μόνη επιλογή αν θέλουμε ν' αλλάξει κάτι σ' αυτό το τόπο, είναι η βία. Και είναι λάθος να κατηγορούμε αυτούς που την εφαρμόζουν σ' αυτές τις περιπτώσεις, γιατί η βία που δεχόμαστε τα τελευταία 2 χρόνια είναι πολύ ανώτερη. Σε πολλές χώρες ο κόσμος σκοτώνεται στους δρόμους διεκδικώντας τα δικαιώματά του (Λιβύη, Αίγυπτος, Συρία). Εμείς εδώ θέλουμε να γίνουν οι αλλαγές από το καναπέ, κάνοντας ζάπινγκ, να μας πουν οι ειδήσεις ότι εντάξει, όλα καλά. Μόνο αν χυθεί αίμα υπάρχει περίπτωση ν' αλλάξει κάτι. Αντ' αυτού, θα πάμε στις κάλπες, και πάλι η οικτρή μειοψηφία θα εκλέξει "εις το όνομα της δημοκρατίας" αυτούς που θα συνεχίσουν να οδηγούν τη χώρα στην εξαθλίωση.Πάντως, τουλάχιστον χαίρομαι που υπάρχει έστω και μια μικρή αντίδραση σε όλους αυτούς τους αλήτες που συναινούν για τη καταστροφή της χώρας.


    Tropaiatissa
    06.03.2012, 11:49
    Και θεωρείς ότι θα αλλάξει κάτι σ' αυτόν τον γ@...νο τόπο με βίαιες συμπεριφορές σε συναυλίες; Παρεμπιπτώντως, στη χθεσινή συναυλία ήταν εκεί και πολλοί γονείς με μικρά παιδιά, που πήγαν για να ακούσουν ΜΟΥΣΙΚΗ! Ελλαδιστάν είμασταν, είμαστε και θα παραμείνουμε!
    SOKRATISKARAVIDAS
    06.03.2012, 11:57
    Τοτε βρε παιδια να μην διαμαρτυρομαστε ουτε για τους πολιτικους μας και τα λαμογια του lifestyle,παρα να καθομαστε και να περιμενουμε να μας σωσουν οι ξενοι.Δε γινεται απο τη μια να βγαινεις στους δρομους,να διαμαρτυρεσαι,να διαδηλωνεις,να επαναστατεις και τον Νταλαρα που εχει κανει κι εχει πει τα πλεον απαραδεκτα να τον βαζεις στο απυροβλητο επειδη καποιοι τον θεωρουν ακομη μεγαλο τραγουδιστη!!!!Ελεος πια.Ο καθενας πρεπει να πληρωσει για οτι εχει κανει,εχει πει κι εχει....."φαει".(κι ο συγκεκριμενος εχει "φαει" πολυ...)Επαναστασεις χωρις αιμα δε γινονται.Μονο ετσι σπανε τα δεσμα......
    Tropaiatissa
    06.03.2012, 11:58
    Δηλαδή θεωρείς ότι πρέπει να έχουμε αθώα θύματα προκειμένου κάποια τηλε-κατευθυνόμενα ανθρωπάκια να κάνουν την επανάστασή τους;
    pastella
    06.03.2012, 12:01

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 06-03-2012 στις 02:08 έγραψε...

    βλεπω οι οπαδοι του νταλαρα .....αμηχανοι παρακολουθουν την αναμενομενη αποκαθηλωση του ειδωλου τους....Ετσι ειναι παιδια,κι ερχονται και χειροτερα για τον αγαπημενο σας.Ολα πληρωνονται καποια στιγμη(κι οχι απαραιτητα με χρημα....)

     

    Οπαδούς έχει ο ΠΑΟΚ, μια ιδεολογία, ένα άθλημα, όχι ένας τραγουδιστής.

    Ούτε κρύο, ούτε ζέστη για το Νταλάρα. Δεν υπερασπίζομαι κανένα Νταλάρα, αλλά αποδοκιμάζω τις πράξεις απέναντι σε έναν καλλιτέχνη. Και η Καλομοίρα να τραγουδούσε και να έτρωγε γιαούρτια, το ίδιο θα αποδοκίμαζα τη συμπεριφορά του "κοινού".


    Tropaiatissa
    06.03.2012, 12:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 06-03-2012 στις 12:01 έγραψε...

    Όλοι οι Έλληνες αντιδρούμε, επώνυμα, δημόσια και με παρρησία!

    Ναι... Γι' αυτό τα φασιστοειδή χθες διαμαρτυρθήκαν έντονα σε φωτογράφο επειδή τους έβγαζε φωτογραφίες στις οποίες μπορεί να φαίνονταν οι φάτσες τους...


    ilio
    06.03.2012, 12:19

    Γιατί δεν λες τότε να πάνε να κάτσουν σπίτι τους και οι πολιτικοί Spoiler;

    Όπως βλέπεις κανείς από αυτούς δεν έχει να πάει να κάτσει σπίτι του.

    Και το θεωρώ άνανδρο να πηγαίνεις σε μια συναυλία που πηγαίνει κόσμος

    που δεν σου φταίει σε τίποτε και να πετάς καρέκλες και γιαούρτια.

    Αυτό είναι επανάσταση εκ του ασφαλούς ...

    Δεν συμφωνώ για τις δηλώσεις του Νταλάρα αλλά δεν θα πάω να τον λοιδορήσω

    σε μία συναυλία του για να φανώ πως κάνω επανάσταση και πως εκφράζω την αγανάκτηση

    μου εναντίον των πολιτικών τακτικών που έφεραν αυτόν τον τόπο σε αυτό το χάλι

    γιατί πως να το κάνουμε τώρα...αυτό είναι το χάλι μας ...το να πηγαίνουμε σε μία συναυλία

    και να πετάμε καρέκλες και γιαούρτια ή να σπάμε τα μαγαζιά μας γιατί θέλουμε να χυθεί

    αίμα (το δικό μας εννοείται έτσι; ) γιατί δεν βλέπω να χύνεται ούτε θα χυθεί το αίμα των υπαιτίων.

     


    Tropaiatissa
    06.03.2012, 12:26
    @Spolier: ΕΙΝΑΙ φασισμός απέναντι σε όσους πήγαν με τις οικογένειές τους, σε κάποιους ανθρώπους που βρίσκονταν στην Αθήνα ερχόμενοι από άλλες πόλεις της Ελλάδας ή και από το εξωτερικό και πήγαν να ακούσουν ελληνική μουσική, καθώς και σε όσους ανθρώπους πήγαν για να ακούσουν μουσική σε μια συναυλία, οι οποίοι ήταν η πλειοψηφία μέσα στο γήπεδο!
    Tropaiatissa
    06.03.2012, 12:36

    ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ φασισμός και οι απεργίες των ΜΜΜ. Με ποιό δικαίωμα οι δικές τους απεργίες (κατά τη διάρκεια των οποίων πολλοί απ' αυτούς παίζει και να πληρώνονται!!) στερεί από μένα τα μεροκάματά μου επειδή δεν μπορώ να πάω στη δουλειά μου; Με ρώτησε κανείς εμένα αν θα βγάλω τον μήνα μου χάνοντας αυτά τα μεροκάματα; Μου εξασφαλίζει κανείς εμένα ότι κάποια στιγμή δεν θα βρεθώ εγώ απολυμένη επειδή 1-2-3 απουσιάζω από τη δουλειά μου, ενώ στη θέση μου μπορούν να πάρουν κάποιον άλλο που π.χ. διαθέτει αυτοκίνητο για να πηγαίνει ανεξαρτήτως απεργιών;
    Και όταν εγώ έχω πληρώσει για να βγάλω κάρτα απεριορίστων διαδρομών και τις μισές μέρες απεργούνε, θα μου επιστρέψει κανείς τα λεφτά μου;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 06-03-2012 12:37 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 06-03-2012 12:47 ]


    koukz
    06.03.2012, 12:45
    Είναι φασισμός όταν ασκείς βία σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή δεν σου αρέσουν οι απόψεις του. Τα ΜΜΕ όταν κάνουν απεργία αντιδρούν στους νόμους που κάποιοι ψήφισαν, ο Νταλάρας δεν είναι νομοθέτης, απόψεις εκφράζει και κάποιοι πιθανόν και να συμφωνούν(δικαιωμά τους) τι σημαίνει αυτό; ότι πρέπει να αλληλοσφαχτούμε;
    ilio
    06.03.2012, 12:51

    Γιατί νομίζεις πως αν πας και του πεις πως είναι για φτύσιμο θα αλλάξεις κάτι;

    Αντιθέτως, αν δεν πας  εσύ και γενικότερα λίγος κόσμος ανταποκριθεί σε αυτές

    τις συναυλίες θα το καταλάβει πως υπάρχει δυσαρέσκεια απέναντι του.

    Αυτό πιστεύω θα τον πονέσει πιο πολύ γιατί θα ναι καθαρά αντίδραση πάνω

    σε αυτό που αγαπά να κάνει.Να τραγουδάει και να παίζει μουσική.

    Το να τον γιαουρτώσεις ή να του πετάξεις μια καρέκλα τον ενισχύεις και επίσης

    την πληρώνουν και άλλοι επειδή εσύ θέλεις με αυτόν τον τρόπο να εκτονωθείς.

    Και είναι επανάσταση εκ του ασφαλούς γιατί ξέρεις πως δεν υπάρχει αστυνόμευση

    σε μια συναυλία χωρίς εισιτήριο γιατί ξέρεις πως δεν θα συλληφθείς ...


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 06-03-2012 12:53 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ilio
    06.03.2012, 12:58

    Παιδιά ξεφεύγουμε ... ψυχραιμία...εδώ πάει να γίνει αυτό που είπα

    στο πρώτο μου ποστ... σφαζόμαστε μεταξύ μας αναίτια,αυτό θέλουν.

    Μην ενδίδετε,είναι κρίμα.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    06.03.2012, 13:06

    Ας μην ξεφεύγουμε απ΄το θέμα παιδιά, ο φασισμός των ΜΜΜ είναι θέμα για άλλη συζήτηση..

    Στο θέμα μας τώρα, ο Νταλάρας μπορεί με την στάση και τις δηλώσεις να έγινε κατάπτυστος και "εχθρός" στην συνείδηση του κόσμου που υποφέρει, μπορεί να παρέβει άρδην τις βασικές του θέσεις που τον καταξίωσαν μεταχουντικά, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν είναι η ΑΙΤΙΑ του ελληνικού προβλήματος. Υπάρχουν άλλοι υπεύθυνοι κι εκεί τα γιαούρτια όσων ζητούν "αίμα" δεν φθάνουν.

    Ενας άνθρωπος ακάλυπτος πάνω σε μιά εξέδρα είναι εύκολος και καλός στόχος για εξάσκηση σκοποβολής, και είναι λάθος μεγάλο να προσωποποιείται πάνω στον κάθε Νταλάρα (αύριο μπορεί να είναι ο επίσης κωλοτούμπας Μητσιάς) η ελληνική πραγματικότητα. Από την αρχαιότητα εξόρκιζαν το κακό πάνω στους αποδιοπομπάιους τράγους και στα εξιλαστήρια θύματα.

    Μην τον ηρωοποιείται τον Νταλάρα μ΄αυτή την τακτική γιατί είναι πολύ "λίγος" ακόμη και γι΄αυτά που του αποδίδετε. Ενας τραγουδιστής είναι που εκμεταλεύτηκε επαγγελματικά το καθεστώς κι έκανε και κάποιες δηλώσεις. Επειδή είναι επώνυμος έφθασαν στα ΜΜΕ. Την ίδια εκμετάλευση μπορεί να έκανε και ο γείτονας μας -παίρνοντας δάνεια ή οτιδήποτε άλλο- και να πιστεύει κι αυτός οτι το μνημόνιο είναι η μόνη λύση. Θα πετροβολήσουμε και τον γείτονα, τον φίλο, τον συνάδελφο, τον συγγενή?

    Η συμπεριφορά των κάφρων με βρίσκει αντίθετη και ο "αποδιοπομπαίος τράγος" που ξαφνικά εγείρει συναισθήματα συμπόνοιας ακόμη και στους αδιάφορους με εξοργίζει ενάντια στους διώκτες του. Αλλού είναι το πρόβλημα, οχι στον Νταλάρα.

     

    ΥΓ. Οτι ξαφνικά θα γινόμουν και υπερασπίστρια του μέχρι πρό τινος παντελώς αδιάφορου Νταλάρα, ούτε στα όνειρά μου.....

    έλεος !!