ελληνική μουσική
    965 online   ·  210.856 μέλη

    To ροκ της ξεφτίλας

    rodantho
    15.08.2012, 12:30

    Αγαπητέ freak δεν μιλάς με οπαδό, μιλάς με μουσικό που ακούει από κλασική μουσική μέχρι μεταλ και από πανκ μεχρι ότι υπάρχει στην μουσική σκηνή χωρών που ούτε έχεις ακούσει το όνομά τους. Λοιπόν και το μεταλ είναι ουσιαστικά μουσική που εξέφραζε την οργή της εργατικής τάξης. ’ρα ότι λέω για το πανκ ισχύει και για το μεταλ. Φυσιολογική η ύπαρξη φασιτικών απόψεων σε αυτήν την μουσική περισσότερο από άλλες. Δεν βλέπω καμία διαφορά. Να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά και στα ποσοστά ρατσιστών και στις δύο μουσικές. Ο χώρος που καλύπτει το Nazi Punk είναι περίπου ίδιος με ατόν του NSBM. Δύσκολο βέβαια να υπολογιστούν αλλά από την εμπειρία μου μάλλον τα ποσοστά είναι ίδια. Επίσης μην ξεχνάς ότι όλοι οι κιθαρίστες του μέταλ κατά 99% έχουν σαν είδωλό τους έναν μαύρο κιθαρίστα, τον J. Hendrix. Ο ρατσισμός και ο εθνικισμός όμως υποβόσκει στην μουσική των ΗΠΑ και στην Ευρωπαική γενικότερα. Να μην μιλήσω για Βαγκνερ, για Herbert von Karajan για τον Λευκό Έλβις εναντίο του μαύρου Hendrix κλπ κλπ. Ακόμα όμως και σκηνές που δεν έχουν ας πούμε ρατσιστικές μπάντες όπως του Μάντσεστερ, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η συμπεριφορά του 80% των οπαδών είναι ρατσιστική. Δηλαδή όταν έρχεσαι στην Ελλάδα για διακοπές και νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις είναι ο απόλυτος ρατσισμός. Δηλαδή, αυτό που θέλει να κάνει το Εγγλεζάκι από το Μάντσεστερ είναι ανώτερο από τους νόμους της χώρας η οποία τον φιλοξενεί. Ρατσισμός στο έπακρο. Έχω ζήσει πολλά χρόνια στην Αγγλία και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται και πως λειτουργούν τα πράγματα. Αυτά τα ολίγα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rodantho στις 15-08-2012 14:41 ]


    inkve
    15.08.2012, 17:03

    Παράθεση:

    Το μέλος rodantho στις 15-08-2012 στις 12:30 έγραψε...

    Αγαπητέ freak δεν μιλάς με οπαδό, μιλάς με μουσικό που ακούει από κλασική μουσική μέχρι μεταλ και από πανκ μεχρι ότι υπάρχει στην μουσική σκηνή χωρών που ούτε έχεις ακούσει το όνομά τους. Λοιπόν και το μεταλ είναι ουσιαστικά μουσική που εξέφραζε την οργή της εργατικής τάξης. ’ρα ότι λέω για το πανκ ισχύει και για το μεταλ. Φυσιολογική η ύπαρξη φασιτικών απόψεων σε αυτήν την μουσική περισσότερο από άλλες. Δεν βλέπω καμία διαφορά. Να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά και στα ποσοστά ρατσιστών και στις δύο μουσικές. Ο χώρος που καλύπτει το Nazi Punk είναι περίπου ίδιος με ατόν του NSBM. Δύσκολο βέβαια να υπολογιστούν αλλά από την εμπειρία μου μάλλον τα ποσοστά είναι ίδια. Επίσης μην ξεχνάς ότι όλοι οι κιθαρίστες του μέταλ κατά 99% έχουν σαν είδωλό τους έναν μαύρο κιθαρίστα, τον J. Hendrix. Ο ρατσισμός και ο εθνικισμός όμως υποβόσκει στην μουσική των ΗΠΑ και στην Ευρωπαική γενικότερα. Να μην μιλήσω για Βαγκνερ, για Herbert von Karajan για τον Λευκό Έλβις εναντίο του μαύρου Hendrix κλπ κλπ. Ακόμα όμως και σκηνές που δεν έχουν ας πούμε ρατσιστικές μπάντες όπως του Μάντσεστερ, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η συμπεριφορά του 80% των οπαδών είναι ρατσιστική. Δηλαδή όταν έρχεσαι στην Ελλάδα για διακοπές και νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις είναι ο απόλυτος ρατσισμός. Δηλαδή, αυτό που θέλει να κάνει το Εγγλεζάκι από το Μάντσεστερ είναι ανώτερο από τους νόμους της χώρας η οποία τον φιλοξενεί. Ρατσισμός στο έπακρο. Έχω ζήσει πολλά χρόνια στην Αγγλία και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται και πως λειτουργούν τα πράγματα. Αυτά τα ολίγα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rodantho στις 15-08-2012 14:41 ]



    τι σχεση εχει με το πανκ η συμπεριφορα του αγγλου τουριστα??αν σεβοσουν τον εαυτο σου δεν θα συμπεριφεροταν συνεχως ετσι...θα εκανε την βλακεια του αλλα μετα κυρια θα καθοταν...και εγω εχω εργαστει σε νησια και ξερω πως συμπεριφερονται...ξερεις γιατι ομως??επειδη εσυ τους το επιτρεπεις...

    δυστυχως μεσω του πανκ εχουν εκφραστει ιδεολογιες τετοιου τυπου...διαφωνω με την ιδεολογια μεν αλλα τις βρισκω πολυ πιο ειλικρινες και αυθεντικες απο το lifestyle με γρηγορα αμαξια και κλαμπ στην παραλιακη που πουλαει η σκυλο-ποπ κοινοτητα...η ακομα χειροτερα την δηθεν κουλτουριαρικη κλαψα και μιζερια των εντεχνων...τουλαχιστον οι πανκηδες δεν το παιζουν παιχταραδες οπως οι παραπανω...

    πληροφοριακα για οποιον ενδιαφερετε ο ντραμμερ των dead kennedys ηταν τζαζιστας!!!

    το κακο με τα ειδη μουσικης που εχουν κοινωνικοπολιτικο μηνυμα ειναι οτι ακριβως αυτη η ιδιαιτεροτητα τους,ειναι και η νεμεσης τους....διοτι μετα αρχιζουν τα λογης λογης κομπλεξικα...αυτο ειναι πανκ...αυτο δεν ειναι...ο πανκ πρεπει να ειναι ετσι...ο πανκ αλλιως...κατα την γνωμη μου αυτες ειναι πιπες!!!

    η πανκ μουσικη ηταν και θα ειναι μουσικη διαμαρτυριας που οπως ολα τα υπολοιπα ειδη μουσικης ετσι και αυτη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα...μπορει να μην διεκδικει δαφνες συνθεσης ομως εχει τρομερη αμεσοτητα...εχει κατι παραπανω απο συναισθημα....εχει φωτια...εκρηξη...και αυτα πρεπει να τα νιωσεις στην ψυχη σου για να καταλαβεις τι σημαινει πανκ...οχι απλως να τα ακουσεις με τα αυτια σου...

    προσωπικα εχω συναντησει περισσοτερα "κολληματα"καθε ειδους σε μεταλλαδες παρα σε Punks,skins η ακομα και σε nazi-oi καταστασεις(οι naziPunks στην ελλαδα μαλλον δεν εμφανιστηκαν ποτε η και να εμφανιστηκαν οι αριθμοι τους ηταν πιο λιγοι και απο την συχνοτητα βροχης στην σαχαρα σε μια 20ετια....!! για αυτο δεν τους αναφερα)

    το oi εχει διαφορετικα στοιχεια απο την Punk παντως...βεβαια και οι Punks ακουνε πολυ oi μουσικη οπως φυσικα ισχυει και το αντιθετο...


    rodantho
    15.08.2012, 19:09
    Αγαπητέ inkve, συμφωνώ στα περισσότερα πράγματα που λες. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεσαι εφόσον συμφωνείς. Η σχέση του Αγγλου τουρίστα από το Μαντσεστερ είναι παράδειγμα για μια σκηνη που δεν έχει ρατσιστικά συγκροτηματα αλλά ένα μεγάλο μέρος των οπαδών της συμπεριφέρονται ρατσιστικά....χωρίς να το γνωρίζουν. Υπάρχει λοιπόν και η διαφορά μεταξύ του "Είμαι φασίστας και το φωνάζω" και του "Είμαι φασίστας και δεν το γνωρίζω".
    inkve
    15.08.2012, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος rodantho στις 15-08-2012 στις 19:09 έγραψε...

    Αγαπητέ inkve, συμφωνώ στα περισσότερα πράγματα που λες. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεσαι εφόσον συμφωνείς. Η σχέση του Αγγλου τουρίστα από το Μαντσεστερ είναι παράδειγμα για μια σκηνη που δεν έχει ρατσιστικά συγκροτηματα αλλά ένα μεγάλο μέρος των οπαδών της συμπεριφέρονται ρατσιστικά....χωρίς να το γνωρίζουν. Υπάρχει λοιπόν και η διαφορά μεταξύ του "Είμαι φασίστας και το φωνάζω" και του "Είμαι φασίστας και δεν το γνωρίζω".

    δε σου επιτεθηκα...αν το κανω καποια στιγμη θα το καταλαβεις...απλα ολα αυτα ειναι εκτος θεματος...

    συζηταμε το "ειμαι φασιστας και το εκφραζω μεσω ενος μουσικου ιδιωματος"...οχι το μπορει να ειμαι αλλα δεν το ξερω..

    επισης μην εισαι ΤΟΣΟ αναλυτικος με την λεξη φασιστας......οι αγγλοι τουριστες κανουν οτι θελουν και τους κατεβει για δυο λογους....ο πρωτος επειδη απλα ΜΠΟΡΟΥΝ και ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ...και ο δευτερος επειδη πινουν αλκοολ σαν κροκοδειλοι που συνδιαζεται με θερμοκρασιες ανω των 37κελσιου!!

    οποτε η λεξη φασιστας μαλλον εχει μια πιο "φιλοσοφικη εννοια"σε αυτη την περιπτωση δεν νομιζεις?


    rodantho
    15.08.2012, 20:44
    Είμαι αναλυτικός γιατί μέχρι προχτες δεν είχαμε φασίστες και ξαφνικά εμφανίστηκαν μισό εκατομμύριο. Είναι σημαντικό λοιπόν είναι το να είσαι φασιστας και να μην το ξέρεις και αυτό εμφανίζεται και στην μουσική. Παράδειγμα ο Ζαμπέτας. Όχι φίλε μου, και εδω στην Αγγλία πίνουν αλκοόλ σαν κροκόδειλοι. Το θέμα είναι ότι δεν σέβονται την ξένη χώρα και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν τους επιβάλλουμε τον σεβασμό. Στην Σ. Αραβία δεν πίνουν σαν κροκόδειλοι. Δεν λεω να βαζουμε φυλακη οσους πινουν αλλά να ισχύουν οι νόμοι.
    inkve
    15.08.2012, 20:58

    ξερω τι εννοεις με το μισο εκατομμυριο...πραγματικοι οπαδοι του φασισμου αντε να ειναι ενας πυρηνας 5-7 χιλιαδων απο αυτους,,,,οι υπολοιποι απλως ειναι οπισθοδρομικοι δεινοσαυροι με παθολογικη αριστεροφοβια...!προτιμουν δηλαδη να ψηφισουν τον χρυσαυγιτη που θα μαχαιρωσει το παιδι τους επειδη απλως φοραει μπλουζα τσε γκε βαρα,παρα να ψηφισουν εστω και για αντιδραση ενα φιλολαικο-δημοκρατικο κομμα...

    στην Σ.Αραβια φιλε μου δεν πινουν σταγονα επειδη απλως ειναι μουσουλμανοι...και ως γνωστον ενας καλος μουσουλμανος δεν πινει αλκοολ...αλλιως καιγεται στο πυρ το εξωτερον(καθε θρησκεια εχει τα δικα της τι να πεις)

    οσο για τους νομους....ενα ειναι σιγουρο...

    ολοι ειμαστε ισοι....απλα καποιοι ειναι πιο ισοι απο τους υπολοιπους....

    με απλα λογια δεν ισχυουν παντα και σε ολους....

    ακομα και εδω που γραφεις ισχυει το ιδιο...


    rodantho
    15.08.2012, 21:04
    Μα η ουσία αυτού που λέω δεν είναι γιατί δεν πίνουν στην Σ. Αραβία. Απλά λέω ότι οι ’γγλοι σέβονται την κουλτούρα και τους νόμους της Σ. Αραβίας αλλά όχι της Ελλάδας.
    freak
    15.08.2012, 21:08

    Το οτι καποιοι απο μας ζουμε στο εξωτερικο δεν καθιστα την αποψη μας περ/ρο εγκυρη. Κι εγω ειμαι μουσικος και εχω παιξει με μπαντες. Εχω βρεθει στην Αμερικη οπως και αλλου. Αλλα ουτε αυτα ουτε οι εκπομπες μου στον Rock-fm (μπλιαχ) και αλλου με κανουν ειδημων. Η αποψη μου ειναι πως στο Punk ευτυχως δεν συναντα κανεις συχνα φασιστικα ατομα.


    inkve
    15.08.2012, 21:14

    επειδη πολυ απλα τα μουσουλμανικα κρατη ειναι πολυ πιο παρεμβατικα σε οτιδηποτε....ακομα και στον τροπο που πρεπει να συμπεριφερονται οι ξενοι...

    ειναι σαν το περιφημο THIS IS SPARTA!!!{#emotions_dlg.lol}


    tallos
    16.08.2012, 00:35
    οι φασιστες μπορει να μαχαιρωσουν καποιον καποτε οπως λες αλλα οι αριστεροι εχουν ηδη σκοτωση καποιους,π.χ. σε κεινη την τραπεζα που καψανε ζωντανες τρεις γυναικες,και κατι βομβες ,και βαλε.
    rodantho
    16.08.2012, 11:49
    inkve οι οπαδοι της Χρ. Αυγης δεν ειναι δεινοσαυροι αλλα νεολαια. Η Χρ. Αυγή είναι 3ο κόμμα στις μικρές ηλικίες. Δεν πρόκειται να υποχωρήσει, μονο άυξηση προβλέπεται δυστυχώς. Αν νομίζεις ότι οι ’γγλοι δεν είναι ρατσιστές και σέβονται τις χώρες που επισκέπτονται, δική σου άποψη...κανένα πρόβλημα. Ξεχνάς ότι η φασιστική ιδεολογία περί ανώτερων φυλών κλπ κλπ. ξεκίνησε από την Αγγλία και τις ΗΠΑ, και μετά μεταπήδησε στην Γερμανία. Υπάρχουν μεγάλα ποσοστά ρατσισμού (από αυτούς που δεν το ξέρουν).
    rodantho
    16.08.2012, 12:06
    freak δεν είμαι ειδήμων...ευτυχώς. Απλά νομίζω ότι εν μέρη και οι δύο έχουμε δίκιο. Απλά εσυ επικεντρώνεσαι σε 2 χώρες και εγώ σε όλο τον κόσμο. Το προφίλ του οπαδού της πανκ και του Χεβι μεταλ δεν ειναι το ιδιο σε όλες τις χώρες του κόσμου. Σε άλλες χώρες η φασιστική ιδεολογία εκφράζεται μέσω του πανκ και σε άλλες χώρες μέσω του μέταλ. Για να καταλάβεις τι λέω, το προφίλ του μεταλά στην Λ. Αμερική (άτομα ανώτερου οικονομικού και μορφωτικού επιπέδου) είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό του μεταλά της Βορειοδυτικής Ευρώπης και ΗΠΑ (εργατική τάξη). Η ίδια μουσική δηλαδή στην μια χώρα μπορεί να συμπαρασύρει όλη την εργατική τάξη και στην άλλη ούτε ένα άτομο από αυτήν την τάξη. Τελικά η ίδια μουσική μετασχηματίζεται σε κάτι άλλο γιατί εκφράζει άτομα με εντελώς διαφορετικά ενδιαφέροντα και προβλήματα. Με το πανκ συμβαίνει το ίδιο. Ίσως το πανκ να έχει λιγότερα ακροδεξιά στοιχεία και το μεταλ περισσοτερα λογω του επικού στοιχείου όμως δεν με ενδιαφέρει και τόσο να σου πω μιας και στις δύο μουσικές μιλάμε για ισχνές μειονότητες παγκοσμίως.
    freak
    16.08.2012, 13:01

    Ισχνες μειονοτητες. Αρα δεν ειναι αμετρητοι οπως εγραψες πριν. Αν και το μεταλ εχει πολλα εθνικιστικα στοιχεια.

    Οσον αφορα το αλλο ζητημα, διακρισεις υπαρχουν παντου.

    Τουλαχιστον εδω στην Αγγλια δεν εχω βιωσει ρατσισμο. Μπορει μερικοι να μην με "υπολογιζουν" με τον ιδιο τροπο που θα με "μετρουσαν" αν ημουν Αγγλος αλλα δεν με ενοχλουν καθολου και εχω φιλους αγγλους οπως εκανα παρεα με αγγλους και στα νησια παλαιοτερα (Ροδο, Κρητη κλπ)

    Στο Λος Αντζελες δεν βιωσα καθολου ρατσισμο. Ισα ισα πολυ φιλικη συμπεριφορα και απο τα δυο φυλα στο ακουσμα της λεξης "Αθηνα" κλπ.

    Ολα αυτα βεβαια δεν σημαινουν πως δεν υφισταται ρατσισμος και φασισμος σε αυτες τις περιοχες.

    Ελα ντε ομως που στην Αγγλια εχω ακριβως τα ιδια δικαιωματα με τον Αγγλο απο την στιγμη που παταω το ποδι μου εκει. Αντε τωρα να κατσεις να το εξηγησεις αυτο στους Ελληναραδες που εχουν προβλημα με τους μελαμψους, τους Αλβανους και γενικοτερα με οποιον εχει γεννηθει αλλου. Ξερεις ποσες φορες στο παρελθον εχω αντιμετωπιστει ως γραφικος λογω των αποψεων μου? (που δεν ειναι τιποτ αλλο ουσιαστικα παρα η ιση αντιμετωπιση πανταχοθεν).

    Μαντεψε σε ποιο μερος μου φερθηκαν κυριολεκτικα αψογα. Στην Τουρκια. Ημουν μικρος και αυτο με σημαδεψε. Εννοω η αγαπη του κοσμου, διοτι στο σχολειο μας τα ελεγαν αλλιως τα πραγματα για να μην μιλησω για παππουδες γιαγιαδες κλπ. Αυτο ειναι που με εκανε να σκεφτω καποια πραγματακια περι προπαγανδας κλπ κλπ.

    Οπως βλεπεις εξαλλου υπαρχουν αδαεις που καταναλωνουν οτι προσφερουν τα ΜΜΕ. ΠΧ ποιοι φταινε για αυτο το συμβαν? Οι ταδε! Και ο αλλος καθεται και το χαβει σαν χανος. Και παει στο διαολο αν ειναι πιτσιρικας. Δικαιολογειται. Ελα ντε ομως που υπαρχουν μπολικα προβατα...


    rodantho
    16.08.2012, 14:46
    Ποτέ δεν έγραψα ότι οι μουσικοί που παίζουν ρατσιστική μουσική είναι αμέτρητοι. Που το είδες αυτό; Τα συγκροτήματα που παιζουν ρατσιστική μουσική είναι μετρημένα σε κάθε είδος μουσικής. Το ότι υπάρχει πολύς ρατσισμός σε μια κοινωνία δεν σημαίνει ότι υπάρχουν και πολλοί μουσικοί που γράφουν ρατσιστικά κομμάτια. ’λλο το ένα άλλο το αλλο. Σε όλα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Σίγουρα και στην Αγγλία και στο Λος Αντζελες ο ρατσισμός είναι δεκάδες φορές χαμηλότερος από την Ελλάδα. Το μέτρο σύγκρισής μου δεν είναι η Ελλάδα, αλλά η παντελής έλλειψη ρατσισμού που υπάρχει σε αρκετές χώρες του κόσμου. Αυτό όμως που είναι σημαντικό είναι ο υποθάλπων ρατσισμός που είναι politically correct όσο οι οικονομικές συνθήκες είναι καλές και μετατρέπεται σε εμφανή ρατσισμό όταν οι οικονομικές συνθήκες χειροτερεύουν. Η Ελλάδα μετατράπηκε σε μια ρατασιστική χώρα για πολλούς λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω τώρα, όμως όσο οι σύνθήκες ήταν καλές υπήρχε υποθάλπων ρατσισμός που εκφραζόταν κυρίως μέσω των κρατικών μηχανισμών. Τώρα μπήκε στον χορό και ο κόσμος και έχει χαθεί η λογική. Και εγώ έχω χλευαστεί στην Ελλάδα για τις απόψεις μου, αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Η Αγγλία στην οποία ζω, επίσης έχει πολλά χρόνια ενσωμάτωσης αλλοδαπών οπότε ο ρατσισμός είναι σε πολυ μικρά επίπεδα...όμως υπάρχει υποθάλπων ρατσισμός και για αυτό είναι παρασάγγες πίσω σε σχέση με άλλες χώρες. Δηλαδή το είπες και εσύ μόνος σου. Πολλοί δεν θα σε δουν το ίδιο, αλλά δεν θα σε πειράξουν....όμως όταν οι συνθήκες γίνουν άσχημες τότε δυνητικά μπορεί να περάσουν στο άλλο άκρο. Η Τουρκία έχει πολλά πρόσωπα. Κων-πολη δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ρατσισμό...αν και υπάρχει αρκετός (θεωρώ λιγότερο από την Ελλάδα) ποτέ δεν θα εκφραστεί λόγω κουλτούρας που κουκουλώνει τα πάντα. Για αυτό έχει μεγάλη διαφορά να ζεις εκεί και να πηγαίνεις σαν τουρίστας. Αν αποφασίσεις να ζήσεις θα καταλάβεις ότι υπάρχει πολύς υποθάλπων ρατσισμός που εκφράζεται μέσω των κρατικών μηχανισμών (μοιάζαμε πολύ σε αυτό). Αν φύγεις από Κων'πολη εκεί αρχίζουν να ξεφεύγουν τα πράγματα. Όσο πιο βορειοανατολικά πας ...άσε μην το ψάχνεις........
    inkve
    16.08.2012, 17:48

    Παράθεση:

    Το μέλος rodantho στις 16-08-2012 στις 11:49 έγραψε...

    inkve οι οπαδοι της Χρ. Αυγης δεν ειναι δεινοσαυροι αλλα νεολαια. Η Χρ. Αυγή είναι 3ο κόμμα στις μικρές ηλικίες. Δεν πρόκειται να υποχωρήσει, μονο άυξηση προβλέπεται δυστυχώς. Αν νομίζεις ότι οι ’γγλοι δεν είναι ρατσιστές και σέβονται τις χώρες που επισκέπτονται, δική σου άποψη...κανένα πρόβλημα. Ξεχνάς ότι η φασιστική ιδεολογία περί ανώτερων φυλών κλπ κλπ. ξεκίνησε από την Αγγλία και τις ΗΠΑ, και μετά μεταπήδησε στην Γερμανία. Υπάρχουν μεγάλα ποσοστά ρατσισμού (από αυτούς που δεν το ξέρουν).

    ωραια γραφεις...μακαρι να εδινες την ιδια προσοχη και οταν διαβαζεις τα μηνυματα των αλλων,.,.,,

    αναφερθηκα στον ΠΥΡΗΝΑ της χρυσης αυγης που σαν οπαδοι του πραγματικου ρατσισμου αντε να ειναι 5-7 χιλιαδες...οι λοιποι ψηφοφοροι ειναι απλως οπισθοδρομικοι μισο-απαιδευτοι που απλως μια ρατσιστιζουσα ακροδεξια ιδεολογια που στοχοποιει τους ξενους ειναι πολυ πιο ευκολα κατανοητη!!

    οπως επισης δεν ειπα οτι οι αγγλοι σεβονται τις χωρες που πανε!!!ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΜΩΣ!!!ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ....ΠΕΡΙΕΡΓΟ??

    ΕΙΠΑ ΑΠΛΩΣ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 16-08-2012 17:49 ]


    rodantho
    17.08.2012, 15:51
    inkve, 5-7 χιλιάδες οι οπαδοί του πραγματικού ρατσισμού και οι άλλοι μισό εκατομμύριο οπισθοδρομικοί με μια χαλαρή ρατσίζουσα συμπεριφορά και ακροδεξιά ιδεολογία που στοχοποιεί τους ξένους....δηλαδή ρατσιστές στην τελική. Για εσένα υπάρχουν οι σκληροί δηλαδή που είναι πραγματικά ρατσιστές και οι λάιτ που οι καϋμένοι δεν ξέρουν τι υποστιρίζουν, ειναι κάπως ρατσίζοντες, αλλά δεν είναι ρατσιστές στην ουσία, δεν οπαδοί του πραγματικού ρατσισμού....είναι οπαδοί ενός ψεύτικου ρατσισμού. Εγώ έχω μάθει ότι όποιος διαχωρίζει είναι ρατσιστής...τελεία και παύλα....ουτε λάιτ, ούτε σκληρά ξέρω. Όταν ο λάιτ μείνει άνεργος τότε θα γίνει σκληρός...απλά πράγματα. Καλύτερα να διαβάζεις εσύ τι γράφεις και μην στενοχωιέσαι εγώ διαβάζω πολύ καλά τι γράφεις και τι γράφω. I give up.....καλές διακοπές.....
    inkve
    17.08.2012, 17:11

    Παράθεση:

    Το μέλος rodantho στις 17-08-2012 στις 15:51 έγραψε...

    inkve, 5-7 χιλιάδες οι οπαδοί του πραγματικού ρατσισμού και οι άλλοι μισό εκατομμύριο οπισθοδρομικοί με μια χαλαρή ρατσίζουσα συμπεριφορά και ακροδεξιά ιδεολογία που στοχοποιεί τους ξένους....δηλαδή ρατσιστές στην τελική. Για εσένα υπάρχουν οι σκληροί δηλαδή που είναι πραγματικά ρατσιστές και οι λάιτ που οι καϋμένοι δεν ξέρουν τι υποστιρίζουν, ειναι κάπως ρατσίζοντες, αλλά δεν είναι ρατσιστές στην ουσία, δεν οπαδοί του πραγματικού ρατσισμού....είναι οπαδοί ενός ψεύτικου ρατσισμού. Εγώ έχω μάθει ότι όποιος διαχωρίζει είναι ρατσιστής...τελεία και παύλα....ουτε λάιτ, ούτε σκληρά ξέρω. Όταν ο λάιτ μείνει άνεργος τότε θα γίνει σκληρός...απλά πράγματα. Καλύτερα να διαβάζεις εσύ τι γράφεις και μην στενοχωιέσαι εγώ διαβάζω πολύ καλά τι γράφεις και τι γράφω. I give up.....καλές διακοπές.....

    rodantho καλο μου αγορακι κανε μας την χαρη και κανε καμια καλη βουτια να ισιωσεις....

    ολο συμπερασματα βγαζεις για το πως βλεπω η εννοω τα πραγματα...ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΦΩ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΟΧΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΤΙ ΑΛΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΘΕΣ???

    εσυ εχεις μαθει οτι εχεις μαθει....εγω δεν εμαθα ποτε...ΕΓΩ ΕΖΗΣΑ-ΜΙΛΗΣΑ-ΤΣΑΚΩΘΗΚΑ-ΒΡΙΣΤΙΚΑ-ΚΥΝΗΓΗΣΑ-ΜΕ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝΕ...στις θεωριες σου εισαι καλος....στην πραγματικη ζωη ομως δεν κρινομαστε οπως εσυ νομιζεις

    α ναι και κατι αλλο...ετσι για να σε αναψω λιγακι

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΚΥΡΟΙ??ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΦΑΣΙΣΜΟ....ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ....ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ!!ΤΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΟΥ!!

    ΣΕ ΠΡΟΣΚΥΝΩ ΚΥΡΙΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΕ,.,,ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΟΥ!!!

    ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΓΙΑ ΔΑΛΑΙ ΛΑΜΑ ΡΕ ΣΥ....ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ!!!


    rodantho
    17.08.2012, 19:24
    Αγοράκι; Έχω ζήσει 15 χρόνια σε ξένες χώρες και θα μου πεις εμένα για ρατσισμό; Έχεις ζήσει τον ρατσισμό, ξέρεις τι είναι; Ούτε που ξέρεις τι είναι, απο αυτα που γράφεις φαινέται ότι δεν έχεις καν ιδεα για τον ορισμό του. Τον ορισμό του ρατσισμού δεν τον δίνω εγώ. Ο ορισμός που δίνω είναι δημιουργημα της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας απο οργανώσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα κλπ κλπ. Αν θέλεις να είσαι ανεκτικός στον ρατσισμό δικαίωμά σου...μπορείς να είσα....αλλά δεν θα μου μάθεις εμένα τι είναι ρατσιμός. Αν εσύ θέλεις να τον αλλαξεις δικαωμά σου...αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ασχολούμαι με τις παιδικού επιπέδου αναζητήσεις του 3χρονου μυαλού σου. Βιβλία υπάρχουν, ιντερνετ υπάρχει, άνοιξε να διαβάσεις και να ξεστραβωθείς...τέρμα τα ιδιαίτερα στο ίντερνετ έχω και τους φοιτητές μου να κοιτάξω από το να ασχολούμαι με επίπεδο 1ης Δημοτικού του στυλ "υπάρχουν οι οπαδοί του πραγματικού ρατσισμού και τα καημένα παιδιά με μια ρατσιστιζουσα ακροδεξια ιδεολογια που δεν είναι πραγματικοί ρατσιστές...είναι οι λάιτ που παρασύρθηκαν γιατί ειναι οπισθοδρομικοι και μισο-απαιδευτοι". Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτόν τον κόσμο, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία....και υπόψιν δεν σε μισώ, αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο με την περίπτωσή σου...η επιστήμη σηκώνει τα χέρια. Πρώτα από όλα το επίπεδο της γλώσσας που χρησιμοποιείς δείχνει ότι δεν σέβεσαι τον συνομιλιτή σου, ρε συυυυυυυυυυυυυ....ντάξειιιιιιιιιιι...προσκυνωωωωω ... και όλα στα τέτοια σου. Αντε γειά....και καλό διάβασμα χαλάμε περισσότερο από κάθε άλλη χώρα για παιδεία στον κόσμο για ενισχύουμε την αυθεντεία της ηλιθιότητας. Να θυμάσαι πριν πεις ότιδήποτε για εμένα...ο αλλοδαπός δεν μπορεί να αλλάξει το χρώμα του δέρματός του...ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.....ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ.....ΠΑΡΑΔΙΝΟΜΑΙ....ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΝΙΚΗΣΕ Η ΒΛΑΚΕΙΑ....ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.....ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
    mary_omikron
    17.08.2012, 19:46
    Γιατί μια τόσο ωραία συζήτηση που παρέχει πληροφορίες και εναύσματα για περαιτέρω αναζήτηση από τους αναγνώστες την ανάγετε σε προσωπική αντιπαράθεση με αγενή τρόπο? Παρακαλώ συνεχίστε -εάν επιθυμείτε- με πιό δόκιμο ύφος.
    tallos
    18.08.2012, 00:54

    ειναι ενα τραγουδι που λεγεται ISMS ενοει την καταληξη κακων λεξεων οπως fasism,sexism,terorism...k.t.l. για να δουμε θα το βρω στο you tube?