ελληνική μουσική
    644 online   ·  210.860 μέλη

    Λαυρεντης Μαχαιριτσας

    piterpiano
    15.04.2005, 23:41
    σημερα ακουγα στον polis 88.6 ενα αφιερωμα για τον λαυρεντη,τον οποιο θεωρω εκληκτικο συνθετη και ερμηνευτη.η playlist ηταν κορυφαια,ειχαν διαλεξει τα καλυτερα του.

    ποια η αποψη σας?καθε πληροφορια θα με ενδιεφερε!!

    thank u!
    Spilman44
    16.04.2005, 01:01
    Ξέχωρη και δημιουργός πορεία στους δρόμους του ποιοτικού τραγουδιού !
    Elf_guardian
    16.04.2005, 18:07
    Κατα την γνωμη μου είναι ένας απο τους καλύτερους τραγουδοποιούς. Στοιχειο που μ'αρεσει πανω του ειναι πως δεν την εχει ''ψωνισει'' αλλα παραμενει σε χαμηλα επιπεδα χωρις προκαταληψεις και μπορει ανετα να ερμηνευσει με οποιο τραγουδιστη θέλει χωρις κομπλεξ...
    Sideline
    16.04.2005, 18:25
    Εμένα δεν μου αρέσει-βρίσκω την φωνή του αρκετά πεζή, χωρίς να έχει αυτό το κάτι που να την κάνει να ξεχωρίζει. Το ίδιο πιστεύω και για τα τραγούδια του. Οι μόνες εξαιρέσεις είναι αυτά που ερμηνεύει αλλά δεν είναι δικά του (αρκετά απο ιταλούς δημιουργούς).

    Αλλά ο καθένας με τα γούστα του :)
    SteliosG
    16.04.2005, 18:46
    Να σας περιγραψω ενα γεγονος θελω απο μια εμφανιση του σε ενα μαγαζι της Θεσσαλονικης:

    Ηταν ο Λευρεντης λοιπον στην σκηνη και επαιζε τα τραγουδια του με τη κιθαρα του και τη μπαντα απο πισω. Ηταν ενας τυπος λοιπον απο πισω μου ο οποιος μιλαγε πολυ δυνατα και ολο γελουσε ενοχλητικα. Το κοιταγε ολο το μαγαζι, το κοιταγε και ο Λαυρεντης, του κανανε καποιο "ησυχια ρε φιλε" κλπ κλπ.

    Σε καποια φαση του ριχνει μια αγρια ματια ο Λαυρεντης, τιποα αυτος. Περναει στο επομενο τραγουδι λοιπον και καπου στη μεση... σταματαει ο Λαυρεντης να παιζει αποτομα και λεει κατι τετοιο... "δε σταματας ρε μ....... μην αρχισω και παιζω τις ροκιες μου εδω μεσα και φυγετε ολοι??!!???". Παραταει τη κιθαρα και φευγει απο τη σκηνη!!!

    Κορυφαια αντιδραση κατα την αποψη μου. Ο φιλος μου σηκωθηκε στο μαγαζι και αρχισε να την χειροκροταει καθως εφευγε απο τη σκηνη

    Μετα βγηκε η Αρβανιτακη αρχισε τα δικα της για να μη χαλασει το προγραμμα, ο τυπος το βουλωσε, και περασαμε γαμάτα!!!

    Ειναι πολυ καλος τραγουδοποιος κατα την αποψη μου, σοβαρος και διαβασμενος. Η φωνη του εχει μια γλυκητητα (ειδικα οταν ανεβαινει) και μια βραχναδα ταυτοχρονα που μαρεσει πολυ!!

    αυτα...
    KIT_KAT
    16.04.2005, 18:55
    Ανάμεικτα τα αισθήματα για το Μαχαιρίτσα αλλά με τη φωνή του είναι ένα τραγούδι που ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ

    Ερωμένη μου (Τερμίτες)

    Εκεί που σβήνει ο βοριάς
    κι η καταιγίδα γίνεται σταγόνες
    εκεί βρίσκομαι μ'ένα λευκό χαρτί κι ένα μολύβι

    Και γράφω στίχους για σένα
    θάλασσα, ερωμένη μου,
    εκεί που σβήνει ο βοριάς και το χαλάζι της θύελλας

    Εκεί κοιμάσαι γλυκά ναρκωμένη
    απ'το πάλεμα ερωμένη μου
    αμαρτωλό μου μήλο, εκεί σε κλέβω,
    σταγόνα σταγόνα, στίχο το στίχο,
    εκεί χορεύω στο γυμνό σου κορμί

    Με τα νειάτα να γυαλίζουν στον ιδρώτα σου σαν το νερό
    στο σώμα μωρού που το 'πλυνε η μάνα του

    Εκεί που σβήνει ο βοριάς
    κι η καταιγίδα γίνεται σταγόνες
    εκεί βρίσκομαι μ'ένα βλέμμα νυστέρι επικίνδυνο

    Μ'ένα ποίημα αχόρταγο
    που δεν γράφεται γιατί δεν βρίσκω τέλος
    εκεί βρίσκομαι και σε κοιτάζω ερωμένη μου

    Ξημερώνει...

    antonLOrd
    14.06.2005, 15:05
    Apo tous kallyterous ellhnes tragoudopoious kai ermhneutes... (didymoteixo blues, mou les ta matia sou, poso se thelw ktl...)
    Epishs thelw na pw oti exei kanei mia para poly wraia ermhneia tou R&R sto krevati (PAULOS) sthn live synaulia me tous Termites tou 98...
    Einai ola ta lefta opws kai na to parei kaneis... Panta tha ton akouw...

    T_A_Z_Z
    14.06.2005, 15:57
    Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας μας παρουσιάζει το νέο του δίσκο με 18 μεγάλες επιτυχίες που ερμήνευσε σε διάφορες συναυλίες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με τον τίτλο "ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΜΕΡΕΣ" (ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑ). Στο Μετρό (Αθήνα Οκτώβριος 2004), στο Red Club (Παλιά Λευκωσία Δεκέμβριος 2004), στο Munchen Muzik Palast (Μόναχο Νοέμβριος 2004), Nurnberg Club (Νυρεμβέργη Νοέμβριος 2004), στο Λυκαβηττό (Αθήνα Ιούνιος 2004), στο θέατρο Ριβολί (Λεμεσός Ιανουάριος 2003), στο Σταυρό του Νότου (Αθήνα Ιανουάριος 2005), στο Γήπεδο Ελευθερία (Λευκωσία Φεβρουάριος 2005), στο Astoria (Λονδίνο Απρίλιος 2001), και στο Vox (Αθήνα Φεβρουάριος 2003).

    Συμμετέχουν: Angelo Branduardi, Χρήστος Θηβαίος, Ελισάβετ Καρατσόλη, Σταύρος Λογαρίδης, Αναστασία Μουτσάτσου, Φίλιππος Πλιάτσικας, Κίτρινα Ποδήλατα, Διονύσης Τσακνής και η Παιδική Χορωδία Σπύρου Λάμπρου.

    1 ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΕΔΩ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    2 ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΜΕΡΕΣ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Ελισάβετ Καρατσόλη
    3 ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Σταύρος Λογαρίδης
    4 ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΞΙΟΣ ΕΡΑΣΤΗΣ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    5 ΑΧ ΕΛΛΑΔΑ Σ' ΑΓΑΠΩ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, β' φωνή ο Φιλ.Πλιάτσικας
    6 Ο ΠΑΛΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Χρήστος Θηβαίος
    7 ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Κίτρινα Ποδήλατα
    8 ΕΦΑΠΑΞ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Διονύσης Τσακνής
    9 ΣΥΝΝΕΦΙΑΣΜΕΝΕ ΜΟΥ ΟΥΡΑΝΕ (CANZONE DEL SOLE) - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Δ.Τσακνής & Φιλ.Πλιάτσικας
    10 SHOPPING THERAPY - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Αναστασία Μουτσάτσου
    11 ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Φιλ.Πλιάτσικας
    12 ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΑΝΑΚΙ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    13 ΤΙ ΝΑ ΠΩ (E PENSO A TE) - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    14 ΡΙΞΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    15 ROCK 'N' ROLL ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    16 ΗΜΙΦΩΣ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    17 ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΧΑΛΙ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    18 ΣΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (ALLA FIERA DELL' EST) - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Angelo Branduardi & Φιλ.Πλιάτσικας


    Πηγή: MUSICAL
    Ilianashiamishi
    14.06.2005, 16:18
    Συμφωνώ με τους πιο πάνω. Και εγώ θεωρώ τον Μαχαιρίτσα έναν υπέροχο τραγουδοποιό αλλά κυρίως έναν απόλυτα προσγειωμένο άνθρωπο. Τον περιμένουμε να 'ρθει στην Κύπρο στις 8 Ιουλίου.
    Brokenchord
    01.09.2005, 20:33
    Εγω δεν είχα τον Λαυρέντη για τόσο ψημένο και παλιά καραβάνα. Να με συνχορέσετε για την ασχετοσήνη μου αλλα τον θεωρούσα αναν τυχέο...... .Ακουγα μικρός το Ο γάτος σου ο τουρκος (δεν θημάμαι πως λέγετε) μου άρεζε αλλα ουτε που με ένιαζε ποιος το τργουδουσε η το ειχε γράψει. Μεχρι που πρόσφατα παρακολούθησα μια εκπομπή αφιέρομα στο πρώσοπο του και άλλαξα γνώμη.
    Αυτό που θαυμάζω σε αυτόν τον άνθρωπο είναι αυτό το παρεηστικό... που δισκολά βρησκης στους συμερινους τραγουδοποιους συνθέτες και καλιτέχνες
    Ειναι αυτο που πέρνεις την παρέα σου αρπάζεις και κανα δυο κιθάρες και βγάζεις την ψυχή πάνο στην ταστιέρα. Τις σκέψεις σου τα ονειρα σου το παραπονο και τον πονο την χαρα και την λίπη. Και δεν σε νιάζει για να βγάλης δισκο. ειναι αυτο που λέω ....νιώθεις κάτι αρπάζεις την κιθάρα και το βγάζης απο την ψυχή σου.Αυτο έχει κάνει αυτός ο άνθρωπος το οποιο για εμένα είναι αξιοθαύμαστο. Και κατα την ταπηνή μου γνώμη θα έπρεπε να κάνει ο κάθε καλιτέχνης που θα ήθελε να ειναι στα αλήθεια καλιτέχνης
    ViPeR
    01.09.2005, 21:17
    Ένας πολύ καλός καλλιτέχνης με πολύ αξιόλογη παρουσία στο χώρο του ελληνικού τραγουδιού.
    Melinda
    02.09.2005, 13:15
    Ήμουν χθες σε μια συναυλία που έγινε στο αθλητικο πάρκο της πόλης μου με τον Μαχαιρίτσα!!! Μια λέξη μόνο: Καταπληκτικος!
    Dj_kerveros
    02.09.2005, 13:20
    Σπουδαίος τραγουδοποιός κατά τη γνώμη μου! Φωνάρα και ιδιαίτερα επιβλητική παρουσία στη σκηνή!!
    spirosk
    07.09.2005, 14:52
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 16-04-2005 στις 18:46 έγραψε:

    Να σας περιγραψω ενα γεγονος θελω απο μια εμφανιση του σε ενα μαγαζι της Θεσσαλονικης:

    Ηταν ο Λευρεντης λοιπον στην σκηνη και επαιζε τα τραγουδια του με τη κιθαρα του και τη μπαντα απο πισω. Ηταν ενας τυπος λοιπον απο πισω μου ο οποιος μιλαγε πολυ δυνατα και ολο γελουσε ενοχλητικα. Το κοιταγε ολο το μαγαζι, το κοιταγε και ο Λαυρεντης, του κανανε καποιο "ησυχια ρε φιλε" κλπ κλπ.

    Σε καποια φαση του ριχνει μια αγρια ματια ο Λαυρεντης, τιποα αυτος. Περναει στο επομενο τραγουδι λοιπον και καπου στη μεση... σταματαει ο Λαυρεντης να παιζει αποτομα και λεει κατι τετοιο... "δε σταματας ρε μ....... μην αρχισω και παιζω τις ροκιες μου εδω μεσα και φυγετε ολοι??!!???". Παραταει τη κιθαρα και φευγει απο τη σκηνη!!!

    Κορυφαια αντιδραση κατα την αποψη μου. Ο φιλος μου σηκωθηκε στο μαγαζι και αρχισε να την χειροκροταει καθως εφευγε απο τη σκηνη

    Μετα βγηκε η Αρβανιτακη αρχισε τα δικα της για να μη χαλασει το προγραμμα, ο τυπος το βουλωσε, και περασαμε γαμάτα!!!

    Ειναι πολυ καλος τραγουδοποιος κατα την αποψη μου, σοβαρος και διαβασμενος. Η φωνη του εχει μια γλυκητητα (ειδικα οταν ανεβαινει) και μια βραχναδα ταυτοχρονα που μαρεσει πολυ!!

    αυτα...




    Ενας καραγκιόζης και μισός είναι ο Μαχαιρίτσας,και καλά ψαγμένος έντεχνος.Σιγά τις ροκιές που θάπαιζε και θα σας έπερνε τα μυαλά.Ο σκληρός ο ασυμβίβαστος,μες την εμπορίκλα.


    KIT_KAT
    07.09.2005, 15:14
    Καταρχήν Σπύρο μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά την παράθεση γιατί έτσι φαίνεται σαν να μην είπες τίποτα;
    Κατα δεύτερον, πες αν θες την άποψή σου, αλλά δεν είναι όμορφο να το κάνεις ειρωνευόμενος τις γνώμες των άλλων.

    Και μια και είμαστε στο θέμα...
    Τις προάλλες πήγα, μετά από αρκετά χρόνια, ξανά Μαχαιρίτσα, που είχε έρθει με τον Τσακνή και τον Πλιάτσικα. Δεν ήθελα να πάω γιατί αυτές οι συναυλίες είχαν επενδύσει μουσικά τα σχολικά μου χρόνια και τώρα μου φαίνονταν λίγο "παιδικές". Τελικά πήγα, λόγω παρέας, σχεδόν με το ζόρι. Και διαπίστωσα πως, τελικά, πέρασα πολύ καλά και ξανάνιωσα όπως ένιωθα τότε. Εν αντιθέσει με άλλους καλλιτέχνες που όσο περνούν τα χρόνια "πέφτουν" όλο και περισσότερο μέσα μου... αυτούς ήμουν ικανή να τους ευχαριστηθώ ακόμα και τώρα και τους χάρηκα πολύ! Και εν τέλει έβγαλα το συμπέρασμα πως αυτοί οι δύο άνθρωποι (αυτός κι ο Τσακνής, τον Πλιάτσικα τον αφήνω...) μου δίνουν την εντύπωση πως έχουν μία ροκιά που βγαίνει από μέσα τους... ακόμα κι αν αληθεύει το καβάλημα και η εμπορικότητα που ανέφεραν πολλοί...

    ageloudaki
    07.09.2005, 18:00
    Ο άνθρωπος είναι καταπληκτικός και απερίγραπτος!!!!

    Voltage
    07.09.2005, 20:11
    Εκτός της ευφυίας που τον διακρίνει, του αναμφισβήτητου ταλέντου και της εργατικότητάς του, είναι κι από τους σπάνιους αυθεντικούς ροκάδες ! Γιατί "είναι ροκ" !
    Ilianashiamishi
    07.09.2005, 20:19
    Αύριο την Πέμπτη θα εμφανιστεί με τον Πλιάτσικα και τον Τσακνή στο Πανεπιστήμιο Κύπρου για όσους θέλουν να πάνε!
    Kostas_Osbourne
    07.09.2005, 20:59
    Είναι τέλειος πραγματικά!!!Τον είδα το προυηγούμενο Σαββατο και πέρασα τέλεια!!
    Είναι τέλειος και οι συνεργασίες του επίσης(Τσακνής,Πλιάτσικας....)
    heisman
    07.09.2005, 21:34
    Δύο είναι οι τραγουδιστές που μπορούν να με πορώσουν τόσο...
    Λαυρέντης Μαχαιρίτσας και Βασίλης Παπακωνσταντίνου
    Μπανάλ και τετριμένο για πολλούς...αλλά αληθινό

    Απ'όσα έχω ζήσει,
    Ζητάω πιο πολλά...