ελληνική μουσική
    1013 online   ·  210.856 μέλη
    Aris_
    16.08.2005, 16:21
    Ο καθένας ξέρει γιατί είναι ροκάς και τι σημαίνει ροκ. Για τον κάθε φίλο της ροκ ο όρος αυτός μπορεί να έχει διαφορετική σημασία. Για κάποιους είναι τρόπος ζωής ενώ για άλλους απλά η μουσική με την οποία πορώνονται και ζούν. Για ΄μένα ο κάθε πραγματικός ροκάς πρέπει να έχει μια άποψη για το τι σημαίνει ροκ ανεξάρτητα αν έχει λογική ή όχι.
    soadF
    15.02.2006, 20:31
    Για μένα ροκ είναι η μεγαλύτερη μουσική αλητεία πάνω στο πεντάγραμμο Να κοντράρεις την εξουσία με τον δικό σου τρόπο, να κάνεις αυτό που γουστάρεις !
    Aiolos_m
    16.02.2006, 00:28
    Τι ψάχνετε να βρείτε βρε....
    spirosk
    16.02.2006, 11:17
    AC/DC,Back In Black
    ageras
    16.02.2006, 14:23
    Everythin's rock!!!!!!!!!
    DavidDT
    16.02.2006, 14:27
    Aυτό είναι μια μεγάλη-μεγάλη ιστορία........................
    Πάντως,συμφωνώ με αρκετούς απο τους προλαλήσαντες!!!
    Ωστόσο,πολλά θα έπρεπε να ειπωθούν ακόμα...
    rory166
    16.02.2006, 20:52
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 28-07-2005 στις 13:13 έγραψε:

    Ο Βασίλης με αυτή του την φράση , πιθανότατα εννοεί ότι ροκ, είναι κάτι το άπιαστο, που δεν μπορείς να το πεις με λόγια και απλά το νιώθεις...
    Anthos.... χαλάρωσε ..πολύ....




    συμφωνω μαζι σου αντωνη,οπως συμφωνω και με το πολυ πετυχημενο σχολιο του Παπακωνσταντινου..και νομιζω οτι οι γνωμες αυτων των ανθρωπων εχουν μεγαλη βαρυτητα αφου εχουν δωσει πολλα σε αυτο το "κατι" που λεγεται ροκ
    anath3ma
    18.02.2006, 01:02
    eimai tis apopsis pos to rock dimiourgithike arxika deixnontas mia stasi zois i opia stasi metatrapike kai ekfrastike paraexo meso tis mousikis!
    Godinplayer
    18.02.2006, 15:38
    Το ροκ δεν είναι απλά μουσική, αλλά δεν είναι και αποκλιστίκα τρόπος ζωής... για παράδειγμα... είναι το μαλλί και τα ρούχα που κάνουν το ροκά? ΟΧΙ βέβαια, ο ροκάς έχει την ίωση του ροκ στην καρδιά του και δεν έχει να κάνει με εμφανίσεις και παρουσιαστικά... κι εγώ που έχω μακρύ μαλλί και ακούω ροκ και μέταλ δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να ακούω αυτή τη μουσική επειδή έχω μακρύ μαλλί ή το αντίθετο... πάντως εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η ροκ είναι η κατάσταση που νιώθει ο καθένας μας... μπορεί απόψε π.χ. να νιώθεις να πάς με μια καλή παρέα κάπου που δεν παίζει ροκ και να περάσεις πάρα πολύ όμορφα ή και το αντίθετο... να πας σε ροκάδικο και να μετανιώσεις την ώρα και την στιγμή που πήγες... πάντως η ψυχή μετράει παιδιά και όχι τα υπόλοιπα...

    Ο Ξυλούρης και η Μπέλλου για παράδειγμα δεν ήταν ροκ????
    antonLOrd
    18.02.2006, 19:20
    Quote:

    Το μέλος rory166 στις 16-02-2006 στις 20:52 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 28-07-2005 στις 13:13 έγραψε:
    [i]
    Ο Βασίλης με αυτή του την φράση , πιθανότατα εννοεί ότι ροκ, είναι κάτι το άπιαστο, που δεν μπορείς να το πεις με λόγια και απλά το νιώθεις...
    Anthos.... χαλάρωσε ..πολύ....




    συμφωνω μαζι σου αντωνη,οπως συμφωνω και με το πολυ πετυχημενο σχολιο του Παπακωνσταντινου..και νομιζω οτι οι γνωμες αυτων των ανθρωπων εχουν μεγαλη βαρυτητα αφου εχουν δωσει πολλα σε αυτο το "κατι" που λεγεται ροκ

    [/I]





    rory166
    19.02.2006, 19:44
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 18-02-2006 στις 19:20 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος rory166 στις 16-02-2006 στις 20:52 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 28-07-2005 στις 13:13 έγραψε:
    [i]
    Ο Βασίλης με αυτή του την φράση , πιθανότατα εννοεί ότι ροκ, είναι κάτι το άπιαστο, που δεν μπορείς να το πεις με λόγια και απλά το νιώθεις...
    Anthos.... χαλάρωσε ..πολύ....




    συμφωνω μαζι σου αντωνη,οπως συμφωνω και με το πολυ πετυχημενο σχολιο του Παπακωνσταντινου..και νομιζω οτι οι γνωμες αυτων των ανθρωπων εχουν μεγαλη βαρυτητα αφου εχουν δωσει πολλα σε αυτο το "κατι" που λεγεται ροκ

    [/I]






    [/I]



    !!!!!!!!
    St_Anger
    29.06.2006, 19:36
    Ροκ! Τι είναι το ροκ? που είναι το ροκ? πως είναι το ροκ? Γιατιί είναι το ροκ?
    Λάθος ερωτήσεις άρα λάθος απαντήσεις!

    Το ροκ κάποτε ήταν ένα είδος μουσικής! Τώρα τι είναι?
    ΕΔΩ κάνουν όλοι ( κατά την γνώμη μου πάντα χωρίς να θέλω να μειώσω κάποιον) το λάθος! Το Ροκ τώρα είναι πλέον μία ιδεολογία, μία έκφραση! Άρα η σωστή ερώτηση είναι ποιος είναι ροκάς και όχι τι είναι το ροκ! Σας μπέρδεψα? Ας πάμε στην ανάλυση αυτού που θέλω να πω:

    Ροκ είναι ένα είδος μουσικής το οπίο γεννήθικε στην αμερική την δεκαετία του 50 και βασιλεύει εως και στις μέρες μας (με αρκετές αλλαγές στην πάροδο του χρόνου)! Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος ακούει ροκ είναι και ροκάς! Αν το πάρουμε σαν ιδεολογία (σε αυτό που μετατράπικε δηλαδή) τότε ροκάς είναι αυτός που απλά εκφράζει αυτο που θέλει να πει κι ασ είναι κόντρα στην εξουσία ή σε ότι αλλό μπορεί να είναι κόντρα! Ροκάς είναι αυτός που απλά ξερει και θέλει να ζει ελέυθερος! Άρα λοιπόν αν το καλοσκεφτούμε κάπως καλύτερα ροκάδες έχει βγάλει και οι ελλαδίτσα μας οι οποίοι δεν ξέραν καν τι είναι ροκ! για ποιους μιλάω! μιλάω για έναν Καζαντζίδη, για έναν Τσιτσάνη, για έναν Χιότη....! Ροκάδες ήταν και όλα ατυά τα παιδιά στο Πολυτεχνίο! Ροκάδες ήταν και τα παλικάρια του '40! Ροκάδες είναι ακόμα και οι συνταξιούχοι που βγαίνουν στο δρόμο και τους σπάνε στο ξύλο τα ματ και όμως αυτοί συνεχίζουν να φωνάζουν για να βρουν το δίκιο τους!ΔΕΝ είναι ροκάς ο τύπος στην γωνία με το μουσάκι και την πίπα στο στόμα που μου το παίζει διανοούμενος και ότι έχει βρει το νόημα της ζωής από την στιγμή που όλα του τα δώσανε στο πιάτο!

    Για να είσαι ροκάς πρέπει απλά να σκέφτεσε ροκ και όχι να ακούς ροκ! Σας λέω ότι οι περισσότεροι που ακούνε ροκ πάνω στον πλανήτη γη δεν είναι ροκάδες! Κάτι χαμάλια και κάτι λετσαρίες είναι που μας το παίζουν ροκάδες! Ούτε καν εγώ δεν είμαι ροκάς! Απλά είμαι ένα άτομο που προσπαθεί να γίνει ροκάς..................
    Feggarenia261
    29.06.2006, 22:17
    Το μέλος vouliakis στις 08-07-2005 στις 01:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ροκ

    (¶λκηστις Πρωτοψάλτη
    Μουσική & στίχοι: Σταμάτης Κραουνάκης
    )

    Το ροκ αρχίζει και δεν τελειώνει
    Σου ροκανίζει το παντελόνι
    γιατί είσαι ροκ

    Το ροκ δουλεύει, κι η νύχτα τρίζει
    σε ξενιτεύει, και σε γυρίζει
    γιατί είσαι ροκ

    Το ροκ σε παίρνει και σε σηκώνει
    σε τριβελίζει, σ’ αναστατώνει
    around the clock

    Ροκ είναι ο βράχος και κλοκ ο χρόνος
    κι εγώ μοναχός, μα όχι μόνος
    γιατί είσαι

    Ροκ είν’ ο βράχος και κλοκ ο χρόνος
    κι εγώ μονάχος μα όχι μόνος
    γιατί ‘σαι ροκ

    Γιατί το ροκ ότι και να ‘σαι
    άμα δεν το ‘χεις, να το φοβάσαι
    γιατί είναι

    Ροκ είναι σμόκιν και ελβιέλο
    είν’ ο Αμπότ με τον Κοστέλο
    αυτοί ‘ναι ροκ

    Ροκ είν’ ο Έλβις, ο δυναμίτης
    Βασιλειάδου και Αυλωνίτης
    αυτοί ‘ναι ροκ

    Ροκ είναι να ‘χεις, είναι να πίνεις
    κι άμα δεν έχεις, τότε να δίνεις
    αυτό είναι ροκ

    Ροκ είναι ο Τζάγκερ σε μια κουρσάρα
    κι η Βλαχοπούλου στη Σαραντάρα

    Ο Μάρλον Μπράντο με τη φανέλα
    και η Μελίνα ντυμένη Στέλλα
    around the clock

    Ροκ είναι να ‘χεις, είναι να πίνεις
    Κι άμα δεν έχεις, τότε να δίνεις
    Αυτό είναι ροκ

    Γιατί το ροκ, ότι και να ‘σαι
    άμα δεν το ‘χεις, να το φοβάσαι
    γιατί είναι

    Τι σου λέει ο Πρίσλεϊ για μένα
    κι όλο με κοιτάς με μάτια δακρυσμένα
    λες κι είσαι ροκ



    Κι αν είμαι ροκ
    (Μουσική & στίχοι:Μάνος Λοΐζος)

    Κι αν είμαι ροκ, μη με φοβάσαι
    έγινα κιόλας τριάντα χρονών
    νύχτες αγρύπνιας, να με θυμάσαι
    αναφρανίλ και τριπτιζόλ...

    Μη με φοβάσαι, μη με φοβάσαι
    νύχτες αγρύπνιας να με θυμάσαι

    Μη με φοβάσαι, μη με φοβάσαι
    κι αν είμαι ροκ, να με θυμάσαι

    Μαύρο πουλί τσακισμένο στους τοίχους
    εγώ είμ’ εσύ, κι αν είμαι ροκ,
    τρέμω τους ξένους, φοβάμαι τους φίλους
    καράβια δεμένα σ’ έρημα dock...

    Κι αν είμαι ροκ...

    Που λέτε φίλοι, εγώ το βρίσκω
    Να ’ναι πολύ πολιτικό
    να ’μαι πουλί μαύρο σε τοίχους
    κι όχι καράβι σ’ έρημο dock...

    Μη με φοβάσαι...

    Κι αν με ρημάξανε χίλια νυστέρια
    μ’ ένα φτερό τρελό μοναδικό
    στου Βίκτορ Χάρα πετάω τ’ αστέρια
    μες τ’ αεράκι το εξωτικό...

    Που λέτε φίλοι, εγώ το βρίσκω...








    Τα θέλω τρελά αυτα τα δυο τραγούδια!! αν καποιος μπορεί να βοηθησει ασ μου στείλει ενα ΠΜ!!! Ευχαριστω!!
    stoligasathanassios
    01.07.2006, 10:14
    Το μέλος eva στις 30-04-2003 στις 10:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αλλά τα ναρκωτικά ήταν γενικότερα μόδα εκείνον τον καιρό (δηλαδή δεκαετία του '70 και μισή του '80) και το γεγονός ότι συνδέθηκαν με τη ροκ οφείλεται στο γεγονός ότι οι νέοι (που ακολουθούσαν τη μόδα των ναρκωτικών ως επανάσταση στο κατεστημένο) έκαναν και τη ροκ μόδα αφού ήταν ένα νέο είδος μουσικής που προωθούσε ανθρωπιστικά και επαναστατικά μηνύματα και τύγχανε πολλών επικρίσεων από τις παλαιότερες γενιές. Στην ουσία δηλαδή οι επαναστάτες της εποχής, hippies και όχι μόνο, είχαν επιλέξει το ροκ και τα ναρκωτικά ως σύμβολα της γενιάς τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα δύο αυτά έπρεπε να είχαν και άμεση σύνδεση μεταξύ τους.



    Νομιζω οτι αυτα δεν εχουν σχεση με το ROCK Ευα, aλλα με τον τροπο ζωης των ROCK STAR.Αν για παραδειγμα θεωρησω οτι απο το 1955 εως σημερα εχουν γραφτει 1εκατ τραγουδια που εντασονται στη ROCK μουσικη,θεωρω οτι λιγοτερα απο 50 μιλουν ανοιχτα για ναρκωτικα και ακομα λιγοτερα, ισως και κανενα, τα εξυμνει.Ειναι θεμα προσωπικης επιλογης ετσι?Σου δινω ενα μαχαιρι για να κοψεις το ψωμι.Τι φταιω εγω αν εσυ το χρησιμοποιησεις για να κοψεις το λαιμο σου?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 09-07-2006 15:34 ]


    Antonisdr
    06.07.2006, 02:14
    Ti einai to rock e?
    Mmmmmm, diskolh erwthsh.
    To rock einai mia koultoura, pou dimiourgithike apo neous kyriws pou eixan mia diaforetikh antilipsh gia ta tektenomena ths epoxhs tous, kai akoloutha tis kathe epoxhs. Xekinhse ws kinhma pou agwnizotan gia ta anthrwpina dikaiomata, thn eleutheria ths apopshs, kata twn polemwn. Epishs eithele kai thelei na prokalesei, thn syntiritikh koinwnia prospathontas na tous bgalei apo ton lithargo tou kathosprepismou.
    Mesa apo auto to kinhma, proekipse h rock mousikh, me kyria organa ekfrashs, thn kithara, ta ntrams kai to mpaso. Me thn stixourgikh ths na asxolite me ton erwta kai thn epanastash. Ton erwta xwris prokatalipseis, kai thn epanastatikh stixourgikh, kata tou syntiritismou, gia koinwnika provlhmata, kata tou ratsismou kai kata ths syntiritikhs politikhs.

    vinias
    09.07.2006, 15:28
    Ροκ ειναι η καρδια σου.ροκ μπορει να ειναι η ψυχη σου.ροκ μπορει να ειναι το οτιδηποτε σε εκφαζει κ σε διαλυει ταυτοχρονα.ροκ μπορεις να χαρακτηρισεις οτι αγαπας κ λατρευεις,οτι μισεις κ απεχθανεσαι .Απλα ενα να ξερεις. Το ροκ εχει απειρες πλευρες που μπορει ακομα να μην τις εχουμε ανακαλυψει κ να μην τις εχουμε δει.ΑΝ νιωθεις ελευθερος με συναισθηματα γεματος,ΑΝ νιωθεις ξενος στην πατριδα που σε μεγαλωσε,Αν νιωθεις μικρος ενω εισαι πανω απο 40,Αν αγαπας την μουσικη που δεν σου εχουν πλασαρει τα ραδιοφωνα κ οι τv τοτε εισαι ροκ..............


    ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ


    ζαρατουστρα...
    chorrer
    09.07.2006, 20:34
    Οπως εγραψα και σε αλλα τοπικ με το ιδιο θεμα:

    Ρε παιδια γιατι δεν αφηνετε το ροκ στους ροκαδες? Ακουστε οτι θελετε αλλα μη πετατε κοτσανες για κατι που δε ζησατε και πιστεψτε με αυτοι που θελουν θα μαθουν και τι ειναι και τι σημαινει..........Ελεος, (παλι!!!) Ο καζαντζιδης , ο Ζαμπετας, Η πρωτοψαλτη και ο Παπακωνσταντινου ροκ?? Βαλτε και το Ρουβα μεσα, τις δυτικες συνοικιες , τον χατζηγιαννη, τον Δαντη και με ξεχασετε και τη Μπελλου!!!! Ελεος, Ελεοοοοος!!!!!!!


    St_Anger
    09.07.2006, 21:16
    chorrer:
    1) Εγώ δεν είπα ποτέ ότι ο καζαντζίδης ή ο ζαμπέτας παίζουν ροκ! Απλά βάση της ιδεολογίας του ροκ ήταν "ροκάδες"
    2) Αν δεν είναι ο Παπακωνσταντίνου ροκ τότε ποιος είναι?
    3) Σε αυτό το topic λέμε πια είναι η ιδεολογία του ροκ και όχι πια είναι η μουσική του ροκ!
    chorrer
    09.07.2006, 21:31
    σορυ εχω μπερδεψει τα τοπικ ,δες το αλλο που εχει σχεση με το ελληνικο ροκ. ,......Θα καταλαβεις τι εννοω.....

    tatsis
    29.07.2006, 12:22
    θα προτιμουσα να μην το ψαξω περισσοτερο.
    Θελω να ζω με αυτην την μαγεια......................