ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.863 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    kwstasagas
    19.01.2013, 03:10

    Aυτό το τραγούδι, που χαρακτηρίζεται "απαγγελία" και φέρει τον τίτλο "Επειδή πολύ σ' αγάπησα πολύ μού έχεις λείψει" .... πολύ μού αρέσει !!! Μια νεανική, ψιθυριστή, φωνή λέει λόγια τόσο απλά μα τόσο όμορφα στην αγαπημένη του ... με τη συνοδεία από πίσω ενός πιάνου, που παίζει κάπως μελαγχολικά, και τους ήχους της βροχής να συνοδεύουν ολόκληρο το τραγούδι .... Τόσο ευαίσθητο και τόσο τρυφερό ....

    Από μέρους μου ένα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" στον δημιουργό του που μού έδωσε την ευκαιρία να "αφουγκραστώ" την "εξομολόγησή" του [απ' τη φωνή υποθέτω ότι πρόκειται για πολύ νέο άνθρωπο] !!! Του έδωσα 4 αστέρια με μεγάλη μου χαρά .....

      


    emmanuella
    19.01.2013, 12:19

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 19.01.2013, 03:10 έγραψε...

    Aυτό το τραγούδι, που χαρακτηρίζεται "απαγγελία" και φέρει τον τίτλο "Επειδή πολύ σ' αγάπησα πολύ μού έχεις λείψει" .... πολύ μού αρέσει !!! Μια νεανική, ψιθυριστή, φωνή λέει λόγια τόσο απλά μα τόσο όμορφα στην αγαπημένη του ... με τη συνοδεία από πίσω ενός πιάνου, που παίζει κάπως μελαγχολικά, και τους ήχους της βροχής να συνοδεύουν ολόκληρο το τραγούδι .... Τόσο ευαίσθητο και τόσο τρυφερό ....

    Από μέρους μου ένα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" στον δημιουργό του που μού έδωσε την ευκαιρία να "αφουγκραστώ" την "εξομολόγησή" του [απ' τη φωνή υποθέτω ότι πρόκειται για πολύ νέο άνθρωπο] !!! Του έδωσα 4 αστέρια με μεγάλη μου χαρά .....

      



    Αν δεν κάνω λάθος και πέρυσι είχαμε από τον ίδιο μια απαγγελία αριστούργημα, όπως και φέτος... Smile


    THANOS35
    19.01.2013, 12:46

    ψήφισα λοιπόν και γω και πάλι... Smile εχω την αισθηση οτι αυτο το γκρουπακι ειναι λιγο πιο δυνατο απο το προηγουμενο!παντα για τα δικα μου γουστα  φυσικα!! έδωσα 5 πενταράκια και προς το παρον θα αναφερθω μονο στα 3 καθως ειναι πολυ μακρια απο την 5ΑΔΑ και δε νομιζω οτι θα τα καταφερουν να μπουν...ωστοσο και παλι θα τα αναφερω, ζητωντας να μην επηρεαστει κανεις καθως ειναι αποκλειστικά δική μου αισθητικη και αποψη!!! το πρωτο πενταρακι μου απο αυτα τα τρια πηγε στο "ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΛΕΞΗ"... ο τρόπος,ο ηχος, ο στίχος αυτού του κομματιου με κερδισαν σχεδον αμεσως..ισως ειναι και παλι κοντα στα δικά μου ακουσματα αλλα το θεωρησα εξαιρετικο...με την υποσημειωση οτι μπορει να γινει πολυ καλυτερη ενορχηστρωση και ηχογραφηση κατ εμε και σε αυτο το κομματι{#emotions_dlg.biggrin} το δευτερο πενταρακι μου πηγε στην προαναφερθείσα απαγγελία.. "ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΣΑΓΑΠΗΣΑ..."μπραβο στο παλικαρι που το εκανε...μου θυμησε τα μηνυματα που ακουγα στα φοιτητικά μου χρόνια σε ραδιοφωνικό σταθμό της θεσσαλονίκης σε δύσκολες ώρες..από την αλλη επιτελους και ενα κομματι που "απαγγέλει" και δεν ειναι ραπ!!!!μακάρι να υπηρχαν και άλλα τετοια στην ελληνική μουσική..εξαιρετικό για μενα το τελευταιο διστιχο..."με κανες να μην αισθάνομαι μοναξιά...και μ'αφησες μόνο μου να το θυμάμαι.." μπραβο σου παλικαρι μου.. το τρίτο και καλύτερο το εδωσα στο συγκλονιστικό..."ΜΙΣΗ ΕΥΧΗ.." η φωνή της κοπελιας δεν υπαρχει..φωνή που η χροιά της με εκανε να ανατριχιάσω απο το πρώτο ακουσμα....εξαιρετικό τραγουδι παντα για τα δικά μου γουστα... ατμοσφαιρικο...να καθεσαι στο δωματιο ..στο ημιφως και να κλεινεις τα ματια ακουγοντας το...και με μια τοσο απλη ηχογραφηση...σαν να ήταν δίπλα μου..ίσως απο τις λίγες ερασιτεχνικές ηχογραφησεις που δε θα θελα ποτε να ακουσω επαγγελματικά..μπραβο και πάλι μπραβο κοπελα μου! με συγκίνησες...{#emotions_dlg.rolleyes} τα υπολοιπά μου πενταρακια..θα τα ανακοινωσω αφου ξεκαθαρισουν τα αποτελεσματα..καλη συνεχεια σε όλους και καλή επιτυχια στα παιδια!{#emotions_dlg.clap}


    kwstasagas
    19.01.2013, 13:03

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 19.01.2013, 12:19 έγραψε...

    Αν δεν κάνω λάθος και πέρυσι είχαμε από τον ίδιο μια απαγγελία αριστούργημα, όπως και φέτος... Smile



    Noμίζω ότι αναφέρεσαι σε ένα τραγούδι που είχε τον τίτλο "Χρώματα" [αν θυμάμαι καλά] !!! Αν δεν απατώμαι, είχε διαγωνισθεί στον 1ο όμιλο και τα πήγε πολύ καλά [είχε μείνει για λίγο εκτός 8άδας] !!! Όντως, και εκείνη η απαγγελία, με συνοδεία πλήκτρων, ήταν πολύ ωραία !!! Κι εγώ το είχα "φιλοδωρήσει" με "αστεράκια" και επαινετικά σχόλια ....


    PITHANOS
    19.01.2013, 13:37

    Συγχαρητήρια για την μελωδία του Ανάμνηση (καθώς και την ερμηνεία και το σόλο). Απ τις καλύτερες μέχρι στιγμής που έχω ακούσει με κάνει λίγο ..να ζηλεύω. Ένα κομμάτι που απευθύνει  σε άλλες εποχές  απ το άκουσμά του - πέρα ΚΑΙ απ το στίχο και το νόημα , συνεπώς είναι και πετυχημένο στο στόχο του -  θεωρώ ότι πληρεί τις ''αόρατες προυποθέσεις'' για να υπήρχε ως μία επιτυχία πχ της δεκ ''60 .. 


    jorge
    19.01.2013, 20:14
    Το 2ο group μου αρέσει και μένα πιο πολύ. Το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον από το 1ο και ήδη 3-4 τραγούδια μπήκαν στην καθημερινότητά μου. Μάλιστα μου δημιουργήθηκε και η ανάγκη να καλέσω 3-4 φίλους σπίτι και να ακούσουμε και να βαθμολογήσουμε μαζί τα κομμάτια. Κάντε το κι εσείς :)
    PITHANOS
    19.01.2013, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.01.2013, 20:14 έγραψε...

    ..Μάλιστα μου δημιουργήθηκε και η ανάγκη να καλέσω 3-4 φίλους σπίτι και να ακούσουμε και να βαθμολογήσουμε μαζί τα κομμάτια. Κάντε το κι εσείς :)

    Εγώ άμα έρθει κι ο kwstasagas έρχομαι..{#emotions_dlg.beer}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    christinebarboite
    19.01.2013, 22:17

    ΑΧΑΡΙΣΤΗ........

     

    τέτοια κομμάτια δε γράφονται στις μέρες μας... μου βγαλε όλα μου τα μεράκια. παιδιά θέλω να ξέρω αν μερακλώσατε κι άλλοι....! θέλω απάντηση άμεσα.!!!!!!! τι πενια είναι αυτή ..τι πόνος .

    χωρίς εμας τις γυναίκες δε θα γράφονταν τέτοια άσματα . έτσι κι ας μας λέτε αχάριστες αν είναι να βγαίνουν τέτοια τραγούδια ...

    {#emotions_dlg.clap}


    atreu73
    19.01.2013, 22:34
    Απλά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ψήφισαν το " ο Κος Μαρία" και να προσθέσω ότι χρειάζομαι τρεις-τέσσερις γκόμενες να με βοηθήσουν στην περαιτέρω ψηφοφορία.
    bouzoukiz
    20.01.2013, 01:48
    για σου χριστίνα μερακλού!
    sympetheros
    20.01.2013, 09:24

    το 2ο group συνολικά συμφωνώ με όσα διάβασα είχε πολλά ενδιαφέροντα τραγούδια

    ωραια μουσική λόγια και ερμηνείες.

    Με δεδομένο ότι έχουμε δρόμο ακόμα τα πράγματα στον τελικό θα ειναι εξαιρετικά δύσκολα!

    Σε οτι με αφορα ως ακροατή απ το πρωτο group το τραγούδι που πήρε τη μεγαλύτερη βαθμολογία απο μένα

    τερμάτισε 17ο και ειναι ενα ωραιο hip hop με τιτλο : ειμαι!

    Απ το 2ο μια που μολις ολοκληρωσα την διαδικασία με τ αστέρια :

    Το τελευταίο τραγούδι

    η υπεροχη μερα

    ο γερο πλάτανος

    ο πλανητης γη

    με δυο λογια σ αγαπω

    μιση ευχη και

    της ζωής μου τα κομματια ,

    με τράβηξαν απ τ αυτί  μαζι και με καποια ακόμα αλλα με λιγότερ αστέρια!

    Συνεχιζουμε για τη χαρά της γιορτής και της μουσικής!!!!!


    georgetr
    22.01.2013, 10:55

    ΑΧΑΡΙΣΤΗ ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟ ΠΛΑΤΑΝΟΣ

    Με όλη την ειλικρίνεια που διαθέτω πρέπει αρχικά να τονίσω ότι δε γνωρίζω τους συντελεστές των τραγουδιών . Και το λέω πράγματι αληθινά , όποιος θέλει το πιστεύει όποιος άλλος όχι . Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο Γέρο Πλάτανος μαζί με το Φεγγάρι του Γενάρη στο πρώτο group , είναι δύο καλά λαϊκά τραγούδια προσεγμένα και άξια να ακούγονται. Και πρέπει να στηρίζουμε όλοι μας τις προσπάθειες συνθετών που γράφουν τραγούδια χωρίς πρωταρχικό γνώμονα την εμπορικότητα τους . Το έργο των παλαιών λαϊκών σχολών ,  τα πρότυπα των συνθετών της γνήσιας λαϊκής και ρεμπέτικης μουσικής  , Τσιτσάνης , Βαμβακάρης , Μητσάκης , Χιώτης  και καταλαβαίνετε πόσους θα μπορούσα να αναφέρω , κατά την άποψή μου επιβάλλεται από συνθέτες του είδους αυτής της μουσικής , να το συνεχίσουν . Μόνο έτσι δε θα φθαρεί στο τέλος το γνήσιο λαϊκό τραγούδι  με την εμπορευματοποίηση που πήρε μέσω των νέων λαϊκών σκυλάδικων . Όσο για τo τραγούδι Αχάριστη , οι ίδιοι  που το γράψανε  δε πιστέψανε ότι θα αρέσει στο κόσμο λόγω του παλαιομοδίτικου στυλ .( ρεμπέτικο ) και γι αυτό εμφανίσανε μια προχειρότητα στην ηχογράφηση και στη εκτέλεσή του  . Νομίζω ότι την απάντησή μου την έδωσα παραπάνω και είναι ο λόγος που θα έχουν την πλήρη στήριξή μου .  Να συνεχίσετε , ανεξάρτητα από το τι θα γίνει με το διαγωνισμό , να γράφετε τέτοια μουσική . Το ίδιο κάνω και εγώ μιας που είμαι του είδους . Τέλος για να μη κουράσω άλλο όσους διαβάσουν το κείμενό μου , δε είμαι αντίθετος εννοείτε στο καλό έντεχνο τραγούδι , στο ροκ , στο ποπ κλπ . Απλά αυτά τα είδη στηρίζονται από περισσότερους εκ των πραγμάτων λόγω της διάδοσής τους   . Τα καλά όμως γενικότερα τραγούδια κινδυνεύουν από τα λαϊκά σκυλάδικα  , τα ποπ σκυλάδικα ,  τα ροκ σκυλάδικα και καταλαβαίνεται τι εννοώ . Και γι αυτό φταίνε όσοι συμμετέχουν στο να τα υποστηρίζουν ……..  


    sillia
    22.01.2013, 11:35

    Ωραίος ο jοrge {#emotions_dlg.lol}

    Kάντε το κι εσείς {#emotions_dlg.lol}

    Και βέβαια θα το κάνουμε {#emotions_dlg.rolleyes}

    Δυό λεξούλες όμορφες έχει για τίτλο το τραγούδι που θα πάρει τα πεντάστερά μας Innocent

    Καλημερούδια{#emotions_dlg.inlove}

    Όποιος το βρει εννοείται  ............ {#emotions_dlg.whistling}

     


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το τι ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 22-01-2013 11:40 ]


    atreu73
    22.01.2013, 16:50
    Εγώ απλώς να πω ότι χαίρομαι για τον έντονο πολιτικό χαρακτήρα πολλών τραγουδιών.
    MYRMIDONAS
    22.01.2013, 17:21
    Τραγούδια που ξεχώρισα από το δεύτερο γκρουπ (Πλανήτης Γή "SOS") τραγούδι διαφορετικό από όλα τα άλλα, τραγούδι με βαθύ νόημα. 5 αστέρια
    PITHANOS
    22.01.2013, 19:16

    εγώ απ το 2ο γκρουπ κόλλησα (κι ωραία μουσική όπως κι άλλοι είπαν) μ΄εκείνον που έλεγε:

    το τραγούδι θα τουμπάρει

    αν μας πάρουνε χαμπάρι {#emotions_dlg.rolleyes} 


    ixthis
    23.01.2013, 00:26
    μπορώ να το έχω αυτό το άσμα κε PITHANΕ? είμαι ισχυρό φάν τέτοιων τραγουδιστικών απόψεων που προσεγγίζουν τα όρια του σουρεαλισμού. :)