ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.863 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    alpatman
    18.01.2013, 08:22

    θα συμφωνησω με τον φιλο που δινει οχι τοσο μεγαλη 'βαρυτητα' στον στιχο , δεν θα εδινα ποσοστο ,αλλα σιγουρα θα εδινα πολυ λιγοτερο ποσοστο απο την μουσικη .  Θεωρω (επαναλαμβανομενος ) οτι ενας απλοικος στιχος παιρνει αλλη διασταση απο μια εμνευσμενη μουσικη ,αντιθετα ενα μελοποιημενο ποιημα 'πατατοποιειται' απο μια ανιαρη μουσικη . Αν μιλαμε για τα συμβατικα κομματια , τα πλεον κλασσικα ξενα κομματια (γιατι στο ειδος αυτο ειμαι κυριως ακροατης )  που εχουν επιβληθει στο περασμα των δεκαετιων ,αν απομονωσει κανεις τους στιχους τους δεν θα βρει και κατι το ιδιατερα βαθυστοχαστο . Παρολα αυτα δεν 'χλευαζει ' το στιχο κανεις γιατι ακριβως τον επεβαλε η μουσικη του .

    δεν απαξιωνω τον 'ποιοτικο' στιχο ,η την καλλιτεχνικη του σπουδαιοτητα  ,  αλλα το συναισθημα για μενα βρισκεται στην μουσικη και την μελωδικη γραμμη της φωνης σε μεγαλυτερο ποσοστο .   

    σχετικα με την ενορχηστρωση ,σαφως και ενα ομορφα ενορχηστρωμενο κομματι και με προσεγμενη καθε λεπτομερεια στον ηχο κερδιζει ποντους , αναρωτιεμαι ομως αν εμφανιζοταν στον διαγωνισμο το 'hotel california ' (ας υποθεσουμε οτι δεν υπηρχε μεχρι σημερα και ο ξενος στιχος δεν επαιζε ρολο ) με μια απλη ακουστικη κιθαρα και μια φωνη σε 'ντεμο ' ποιοτητα , θα διακρινοταν ? 

    και για να επανελθω στο θεμα , ακομα δεν εχω ακουσει προσεκτικα ολα τα κομματια  , επεσα σε ενα δυναμικο ποπ-ροκ κομματι  με γυναικεια φωνη  το οποιο με ενθουσιασε απο το πρωτο ακουσμα .... το φανταζομαι live αυτο το κομματι θα 'θεριζει ' ...    

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alpatman, 18-01-2013 08:45 ]


    ixthis
    18.01.2013, 08:53

    όπως είπαμε λοιπόν

    πλανήτης γη sos

    θέλω να πιείς

    λείπεις απόψε - για την φωνή και την ερμήνεια

    και 2ος διάδρομος - ιδιαίτερο άσμα και πολύ όμορφη ερμηνεία

    λιτή απέριτη.

    καλη συνέχεια παίδες!!


    gregmel
    18.01.2013, 11:24

    Κατ'εμε ΤΡΑΓΟΥΔΙ= Μουσικη+Στιχος= ΕΝΑ και ΕΝΙΑΙΟ δημιουργημα.

    Εκει εγκειται και η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ του καλλιτεχνη,να συνενωσει δηλ. αυτες τις 2 τεχνες σε 1.

    Διοτι η μεν μουσικη εμπεριεχει ενα ειδος αφηγησης,η δε ποιηση ενα ειδος ρυθμου και μουσικοτητας.

    Ενα τραγουδι,λοιπον,γινεται ΤΕΧΝΗ,  Μ Ο Ν Ο Ν  οταν ο καλλιτεχνης καταφερει εναν πετυχημενο ΓΑΜΟ με αυτες τις δυο ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.

    Καλη συνεχεια σε ολους


    davyd
    18.01.2013, 11:35

    Αυτή η φιλολογία με τα ποσοστά σε παραγωγή, στίχους κλπ δεν ξέρω τι νόημα έχει. Στο τραγούδι όπως και σε πολλά άλλα, το όλον δεν είναι άθροισμα των επι μέρους.

    Αν παίρναμε δηλαδή την 5η του Μπετόβεν και την καρφώναμε πάνω στην "Ϊθάκη" του Καβάφη ας πούμε και βάζαμε τον Καζαντζίδη  ή την Ella Fitzerald να το τραγουδήσει, θα είχαμε καλό τραγούδι;

    Στην χώρα ετούτη πάντως "εν αρχή ην ο λόγος" απ' την εποχή του Όμηρου αλλά δε ξέρω και κανένα πραγματικά μεγάλο ξένο τραγούδι χωρίς δυνατό στίχο.


    jorge
    18.01.2013, 11:44

    Επειδή εδώ συζητάμε άλλο πράγματα, συνεχίστε στο νέο θέμα που δημιουργήθηκε.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    kwstasagas
    18.01.2013, 12:55

    Στου κορμού σου το τετράδιο

    γράφτηκαν ονόματα

    έρωτες χαράχτηκαν

    με σουγιά και με ρετσίνι

    και ο χρόνος δεν τους σβήνει!!!

     

    Δεν γνωρίζω καν ποιος κρύβεται πίσω από αυτούς τους [κατά την ταπεινή /υποκειμενική μου άποψη] καταπληκτικούς στίχους, οι οποίοι για πρώτη φορά υποπίπτουν στην αντίληψή μου !!! Ούτε γνωρίζω ποια θα είναι η τύχη του τραγουδιού στον διαγωνισμό !!!

     

    Θα πω μόνο ένα στον στιχουργό που έγραψε τα παραπάνω : Δεν θα σε προτρέψω να συνεχισεις να ασχολείσαι με το γράψιμο στίχων !!! Επιβάλλεται να συνεχίσεις να γράφεις στίχους !!!


    PITHANOS
    18.01.2013, 17:03

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 18.01.2013, 12:55 έγραψε...

    Δεν γνωρίζω καν ποιος κρύβεται πίσω από αυτούς τους [κατά την ταπεινή /υποκειμενική μου άποψη] καταπληκτικούς στίχους, οι οποίοι για πρώτη φορά υποπίπτουν στην αντίληψή μου !!! Ούτε γνωρίζω ποια θα είναι η τύχη του τραγουδιού στον διαγωνισμό !!! 

    Θα πω μόνο ένα στον στιχουργό που έγραψε τα παραπάνω : Δεν θα σε προτρέψω να συνεχισεις να ασχολείσαι με το γράψιμο στίχων !!! Επιβάλλεται να συνεχίσεις να γράφεις στίχους !!!

    Κάτι που κατά καιρούς με ενοχλεί - καθαρά κι εγώ με δικά μου (υποκειμενικά..) κριτήρια, χωρίς φυσικά να αναμένω ή απαιτώ θέση, απάντηση, εξήγηση..  Κοινότυπη και πολυφορμένη εισαγωγή θα πείτε, κι απ΄την άλλη σωστό το να μη συζητάμε ''άλλα'' απ το θέμα ( αν θεωρηθεί ότι ξεφεύγω) αλλά πώς κάτι που βλέπω εδώ, αρμόζει να πάω να το ρωτήσω .. αλλού;

    Άσχετα αν είμαστε σε διαγωνισμό ή σε άλλο φόρουμ, οι παροτρύνσεις [συνέχισε] με τσιγκλάνε μη πω ενοχλούν, κατά καιρούς που βλέπω κι ειδικά σ΄ αυτόν τον τομέα -στίχους - που λέγεται, μάλλον (αρχ= περισσότερο) από άτομα που γράφουν κι εκείνα. Μήπως έτσι εμμέσως υπαινίσσονται και την εμπειρία τους καθώς είναι εκείνα που εμμέσως (πλην σαφώς) κρίνουν ή τέλος πάντων εκφράζουν (φυσικά χωρίς να ..επιβάλλουν) αν πρέπει κάποιος να συνεχίσει αυτό που έχει ήδη επιλέξει να κάνει ήδη ..τόσο καλά; Αλλά αυτό είναι δευτερεύον.

    Τι μας κάνει να θεωρούμε ότι τους καταπληκτικούς στίχους που βλέπουμε, ακούμε, τους έχει γράψει κάποιος ερασιτέχνης, άπειρος ή ότι άλλο, που χρειάζεται παρότρυνση για συνέχεια; Φυσικά δε μπορώ να φανταστώ να πούμε, μπράβο συνέχισε κε Λευτέρη Παππαδόπουλε (ναι ξέρω δε θα έπαιρνε μέρος εδώ..) αλλά το ίδιο και σε έναν ''καταπληκτικό'' μουσικό που ακούμε κάπου, χωρίς να ξέρουμε τίποτα για εκείνον.. Θα το έλεγα λοιπόν ίσως για κάποιους στίχους (σε κάποιον) που διέβλεπα ότι θέλει (αρκετή) δουλειά ακόμα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 18-01-2013 17:06 ]


    mary_omikron
    18.01.2013, 17:16

    Πάντως εγώ διαβάζοντας τον Κώστα Αγα ενθουσιασμό διέκρινα... όχι προτροπή καταξιωμένου προς εκκολαπτόμενο.


    PITHANOS
    18.01.2013, 17:22

    ωραία δεν είμαι εκκολαπτόμενος.. (είμαι  .. 70 ετών), πρέπει να μου δείχνουν ότι έχω .. δρόμο;

    (και να το εκλαμβάνω σώνει και καλά κοπλιμέντο παρ΄όλο τον ενθουσιασμό τους;)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 18-01-2013 17:24 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 18-01-2013 17:27 ]


    trelakias
    18.01.2013, 17:47

    PITHANOS όταν παρουσιάζεις σε ένα κοινό το έργο σου για πρώτη φορά και αυτό σου λέει συνέχισε νομίζω ότι απλά θέλει να σε ακούσει κι άλλο γιατί άρεσες.  Περιμένει κι άλλα έργα για να ευχαριστηθεί και να σε μάθει καλύτερα.  Δεν το βλέπω σαν καθοδήγηση αλλά σαν ενθάρρυνση.  Πέρα απ' αυτό αν κάποιος έκανε αυτό που κάνω και μου έλεγε συνέχισε (με τον τρόπο που το αποδίδεις) θα χαιρόμουν ακόμα περισσότερο.

    Αν σε ενοχλεί και αυτό οκ αλλά όποιος το λέει το κάνει με καλή πρόθεση και όχι ως μέντορας που θέλει να σε οδηγήσει.


    PITHANOS
    18.01.2013, 18:08

    εγώ δεν διαθέτω την τόση διορατικότητα (ώστε να αναλύσω τα στοιχεία για τον άλλον στιχουργό) και να κατατάξω καλύτερα ή με σιγουριά , την δήλωση ως πετυχημένη ή ατυχής.

    και που είπα εγώ ότι δεν έχει καλή πρόθεση;

    ή που ξέρει ότι παρουσιάζομαι για πρώτη φορά αφού δε ξέρει καν ποιος είμαι;


    kwstasagas
    18.01.2013, 18:47

    Φίλε PITHANE [και το "φίλος" το λέω και το εννοώ : εδώ μέσα δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε] : Σε όλα αυτά που γράφεις δεν θα πάρεις από μένα καμία απάντηση !!! Αν αρχίσω να σού απαντώ, μετά εσύ να μού απαντάς, μετά εγώ να ... ανταπαντώ κλπ κλπ, το μόνο που θα πετύχουμε θα είναι να χαλάσουμε το - ήδη πολύ όμορφο - κλίμα του διαγωνισμού !!! Κι αυτό θα είναι επιζήμιο για τα παιδιά που είχαν όλη την καλή τους διάθεση να στείλουν τα τραγούδια τους !!!

    Από κει και πέρα ... θα μού επιτρέψεις να διατυπώνω τις - πάντα θετικές και καλοπροαίρετες - κρίσεις μου και τα - πάντα θετικά και καλοπροαίρετα - σχόλιά μου σχετικα με τα τραγούδια του διαγωνισμού όπως θέλω εγώ και με τον τρόπο που θέλω εγώ !!! Διάβασα τον κατάλογο με τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό και - εκτός από το δικό μου τραγούδι - όλα τα άλλα τραγούδια μού είναι άγνωστα, τα συναντώ για πρώτη φορά !!! Όπερ σημαίνει ότι δεν γνωρίζω κανέναν από τους δημιουργούς που συμμετέχουν στο διαγωνισμό !!! Κι αυτό, κατ' επέκταση, σημαίνει ότι οι κρίσεις μου για όποιο τραγούδι ακούω και μού αρέσει ήταν, είναι και θα είναι έντιμες και ανιδιοτελείς !!! Επομένως, δεν ντρέπομαι και δεν νιώθω καμία "ενοχή" 'οταν τις διατυπώνω σε αυτό το τόπικ !!!

    Αν, φυσικά, δεν σού αρέσει ο τρόπος που διατυπώνω τις κρίσεις μου ... τότε πολύ - πολύ απλά μπορείς να μην τις διαβάζεις !!! Μπορείς πολύ - πολύ απλά, οποτε βρίσκεις μπροστά σου τα κείμενά μου, να τα προσπερνάς και να τα αγνοείς !!! Δεν σε υποχρεώνει κανένας να τα διαβάσεις .....

    Φυσικά δε μπορώ να φανταστώ να πούμε, μπράβο συνέχισε κε Λευτέρη Παππαδόπουλε (ναι ξέρω δε θα έπαιρνε μέρος εδώ..) 

    Που λες PITHANE, τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το facebook [τρομάρα μου]! Εκεί έχω κάνει, μεταξύ άλλων, δύο φίλους : Μια κοπελίτσα απ'την Κύπρο, κάπου 26 ετών, που είναι στο ξεκίνημά της ως στιχουργός και γράφει πολύ ωραίους στίχους, και τον Μιχάλη Μπουρμπούλη, ο οποίος, ως γνωστόν, είναι καταξιωμένος και κορυφαίος μας στιχουργός εδώ και 40 χρόνια ['ισως και παραπάνω] !!! Και στους δύο έχω γράψει στο προφίλ τους το ίδιο πράγμα που έγραψα πιο πάνω για τον στιχουργό του διαγωνισμού μας : προτροπή για να συνεχίσουν να γράφουν στίχους !!! Αν, δηλαδή, κάποιος έμπειρος και καταξιωμένος στιχουργός, με πολλά χρόνια σταδιοδρομίας, έχει τις δυνατότητες να προσφέρει πολλά ακόμη με τη στιχουργική του, είναι ... απαγορευτικό να του πούμε "συνέχισε" ??? Ρε ήμαρτον !!!!!   



      


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 18-01-2013 18:49 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 18-01-2013 19:19 ]


    PITHANOS
    18.01.2013, 22:17

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 18.01.2013, 18:47 έγραψε...

    Φίλε PITHANE [και το "φίλος" το λέω και το εννοώ : εδώ μέσα δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε] : Σε όλα αυτά που γράφεις δεν θα πάρεις από μένα καμία απάντηση !!! Αν αρχίσω να σού απαντώ, μετά εσύ να μού απαντάς, μετά εγώ να ... ανταπαντώ κλπ κλπ, το μόνο που θα πετύχουμε θα είναι να χαλάσουμε το - ήδη πολύ όμορφο - κλίμα του διαγωνισμού !!! Κι αυτό θα είναι επιζήμιο για τα παιδιά που είχαν όλη την καλή τους διάθεση να στείλουν τα τραγούδια τους !!!

    Από κει και πέρα ... θα μού επιτρέψεις να διατυπώνω τις - πάντα θετικές και καλοπροαίρετες - κρίσεις μου και τα - πάντα θετικά και καλοπροαίρετα - σχόλιά μου σχετικα με τα τραγούδια του διαγωνισμού όπως θέλω εγώ και με τον τρόπο που θέλω εγώ !!! Διάβασα τον κατάλογο με τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό και - εκτός από το δικό μου τραγούδι - όλα τα άλλα τραγούδια μού είναι άγνωστα, τα συναντώ για πρώτη φορά !!! Όπερ σημαίνει ότι δεν γνωρίζω κανέναν από τους δημιουργούς που συμμετέχουν στο διαγωνισμό !!! Κι αυτό, κατ' επέκταση, σημαίνει ότι οι κρίσεις μου για όποιο τραγούδι ακούω και μού αρέσει ήταν, είναι και θα είναι έντιμες και ανιδιοτελείς !!! Επομένως, δεν ντρέπομαι και δεν νιώθω καμία "ενοχή" 'οταν τις διατυπώνω σε αυτό το τόπικ !!!

    Αν, φυσικά, δεν σού αρέσει ο τρόπος που διατυπώνω τις κρίσεις μου ... τότε πολύ - πολύ απλά μπορείς να μην τις διαβάζεις !!! Μπορείς πολύ - πολύ απλά, οποτε βρίσκεις μπροστά σου τα κείμενά μου, να τα προσπερνάς και να τα αγνοείς !!! Δεν σε υποχρεώνει κανένας να τα διαβάσεις .....

    Φυσικά δε μπορώ να φανταστώ να πούμε, μπράβο συνέχισε κε Λευτέρη Παππαδόπουλε (ναι ξέρω δε θα έπαιρνε μέρος εδώ..) 

    Που λες PITHANE, τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το facebook [τρομάρα μου]! Εκεί έχω κάνει, μεταξύ άλλων, δύο φίλους : Μια κοπελίτσα απ'την Κύπρο, κάπου 26 ετών, που είναι στο ξεκίνημά της ως στιχουργός και γράφει πολύ ωραίους στίχους, και τον Μιχάλη Μπουρμπούλη, ο οποίος, ως γνωστόν, είναι καταξιωμένος και κορυφαίος μας στιχουργός εδώ και 40 χρόνια ['ισως και παραπάνω] !!! Και στους δύο έχω γράψει στο προφίλ τους το ίδιο πράγμα που έγραψα πιο πάνω για τον στιχουργό του διαγωνισμού μας : προτροπή για να συνεχίσουν να γράφουν στίχους !!! Αν, δηλαδή, κάποιος έμπειρος και καταξιωμένος στιχουργός, με πολλά χρόνια σταδιοδρομίας, έχει τις δυνατότητες να προσφέρει πολλά ακόμη με τη στιχουργική του, είναι ... απαγορευτικό να του πούμε "συνέχισε" ??? Ρε ήμαρτον !!!!!   

    Ήμαρτον ρε..

    Με τον ίδιο τρόπο να μου επιτρέψεις και εμένα  να διατυπώνω τις  κρίσεις μου και τα σχόλιά μου σχετικά με τα τραγούδια του διαγωνισμού ή και τα σχόλια αυτών ή και άλλα, όπως θέλω κι εγώ με την σειρά μου και με τον τρόπο που θέλω κι εγώ, εφ΄όσον  αναρτούνται δημοσίως,  όπως και στους άλλους να κρίνουν εμένα,  χωρίς συστάσεις σου για (το ότι μπορώ) να τα προσπερνάω, αγνοώ  ή να μην απαντώ σε κάτι που μου κινεί το ενδιαφέρον για οποιοδήποτε συλλογισμό. 

    Αυτό που προτείνεις μια και (μου) το λες θα μπορούσες  να το κάνεις εσύ όπως -θεωρητικά- το αναφέρεις κι  έτσι θα περίμενα να πράξεις μια και παρακάτω το δηλώνεις και αντιφάσκεις τουλάχιστον  απ΄άκρη σ΄ακρη στο ίδιο και το αυτό σχόλιο, λέγονας από το:

    [Φίλε PITHANE] δε θα πάρεις από μένα καμμία απάντηση..

    κι  ακριβώς από κάτω   ως το [Ρε ήμαρτον!! ]  να κάνεις το ακριβώς αντίθετο... 

    (Αντιθέτως εχτές περίμενες μία μέρα, όταν κάπου δεσμεύτηκες  να δώσεις συγχαρητήρια στους δημιουργούς ενός τραγουδιού του 2ου γκρουπ,  όταν "κλείσουν οι κάλπες" και  ξεκαθαριστεί η τύχη των τραγουδιών  [.. ένα εξ αυτών..έχει φοβερούς στίχους όπου όταν "κλείσουν οι κάλπες" - ή τελος πάντων, όταν θα ξεκαθαριστεί η τύχη των τραγουδιών  θα δώσω συγχαρητήρια στους δημιουργούς τους ] και σήμερα  το αναίρεσες  - στην περίπτωση που μιλάς για το ίδιο-  πολύ πριν ξεκαθαριστεί η τύχη των τραγουδιών, αλλά και εάν είναι άλλο τραγούδι, γιατί δεν τηρείς την ίδια στάση ως και προς αυτό;)

    Φυσικά εμένα δεν με ενοχλεί πότε θα δώσεις οποιαδήποτε συγχαρητήρια, ούτε επέβαλλα τους περιορισμούς που (ανακοίνωσες) έθεσες στον εαυτό σου.

     Σε ένα περιβάλλον που αναλύουμε το κάθε τι μέχρι ποσοτού σημαντικότητας ..5% ή και ακόμη χαμηλότερου.. γιατί ενοχλείσαι αν πω τι εμένα  τσιγκλάει ή ενοχλεί, σε ακόμα (αν θες ) μικρότερο;

    Το σημαντικό για σένα είναι ότι κατέθεσες την άποψή σου και  -αν και δεν το φαντάζομαι - ελπίζω ο εν λόγω στιχουργός  να βρήκε απάντηση και διέξοδο στο ερώτημα που ..τον απασχολούσε. 

     ΑΓΑΠΗΤΈ ΜΟΥ 

    το από πάνω είναι ένας τρόπος απάντησης

    από κάτω είναι ένας άλλος

    όχι, γιατί λες ότι θα χαλάσουμε το κλίμα;

    εμένα μου αρέσουν αυτά, παραθέτω κάποια σωστά ή λάθος επιχειρήματα, δεν κάνω χαρακτηρισμούς (αγενείς) και περιμένω απόψεις. Εκεί που δε θέλω να σταθώ δε θα το κάνω  εκεί που θέλω μπορεί κ πάει λέγοντας

    αυτό που είπα μην θεωρείς ότι φανταζόμουν ότι δεν θα τραβήξει..

    αλλά ξέρεις κάποιες φορές δε το μπορώ το φίμωτρο

    μέσα από αυτό άλλωστε θα σε γνωρίσω και με γνωρίσεις καλύτερα.

    μπορεί να αλλάξω άποψη μπορεί κι εσύ.

    εν τέλει αν είμαι λάθος θα ακούσω κι άλλους και μπορεί να μαζευτώ

    ίσως κάποιοι να εκτιμήσουν και το ότι το εξέφρασα, αντιθέτως άλλοι να το κατακρίνουν

    αυτά.

     


    kwstasagas
    18.01.2013, 22:57

    και σήμερα  το αναίρεσες  - στην περίπτωση που μιλάς για το  ίδιο-  πολύ πριν ξεκαθαριστεί η τύχη των τραγουδιών, αλλά και εάν είναι  άλλο τραγούδι, γιατί δεν τηρείς την ίδια στάση ως και προς αυτό;

    Απλώς παρέθεσα κάποιους στίχους που με ενθουσίασαν !!! Δεν ονομάτισα κάποιο τραγούδι !!! Κι αυτό επειδή ... ναι, ήδη από τώρα έχω την εντύπωση ότι ... σαν να έχει "προδιαγραφεί" η μοίρα του !!! Όποτε ανατρέχω στον πίνακα βαθμολογίας το βλέπω όλο και πιο χαμηλά !!! Όπως δείχνουν τα πράγματα, θα απουσιάσει απ' την τελική πεντάδα !!! Οπότε, μάλλον η κρίση μου δεν πρόκειται να επηρεάσει τη διαμόρφωση της τελικής πεντάδας !!! Αντιθέτως, θα δώσει χαρά στον στιχουργό και ... μακάρι να τον ενθαρρύνει να συνεχίσει να γράφει τόσο όμορφους στίχους !!!

     

    Κατά τ' άλλα ... θα μπορούσα να απαντήσω σε όσα γράφεις με ένα "σεντονάκι" ... διπλάσιο απ' το δικό σου !!! Αλλά ... όοοχι, δεν θα σού κάνω το χατήρι !!! Το παρόν τόπικ το δημιούργησα για να εκφράζω τη χαρά μου και τον ενθουσιασμό μου όποτε ακούω στο διαγωνισμό μας κάποιο τραγούδι που μού αρέσει πολύ ... Για να εκφράζω τη χαρά μου και τον ενθουσιασμό μου όποτε ο διαγωνισμός μού δίνει την ευκαιρία να διαπιστώνω ότι : "να, κάποιοι συνάνθρωποί μας, της "διπλανής πόρτας", που δεν με ξέρουν και δεν τους ξέρω, "φτιάχνουν" πολύ όμορφα πράγματα" !!! Το παρόν τόπικ δεν το άνοιξα σε καμία περίπτωση να διαπληκτισθώ είτε μαζί σου, είτε με οποιονδήποτε άλλον !!! Αν, λοιπόν, εσύ PITHANE έχεις διάθεση για ... "ιντερνετικά μικροκαυγαδάκια", "ιντερνετικούς μικροδιαξιφισμούς" και άλλα παρόμοια, τότε ... λυπάμαι, αλλά .... έπεσες σε "λάθος άνθρωπο" και, ακόμη περισσότερο, σε "λάθος τόπικ" !!! Δεν θα "συμμεριστώ" τη διάθεσή σου, σόρρι .....  

     


    jorge
    18.01.2013, 22:59
    Ο Κώστας είναι ενθουσιώδης και αν τον γνωρίσεις από κοντά Pithane, θα το διαπιστώσεις.

    Πάμε όμως στο θέμα μας γιατί ΚΟΥΡΑΖΟΥΜΕ όσους μπαίνουν να διαβάσουν απόψεις για τραγούδια του διαγωνισμού. Ας τους ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ. Αν θέλετε πείτε τα σε άλλο topic ή με ΠΜ.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    PITHANOS
    18.01.2013, 23:17

    Έχω ακούσει μόνο 3-4 απ το 2ο γκρουπ,

    Βλέπω ότι πριν ακόμα ακούσω τα τραγούδια, μάλλον έχω την προβλέψιμη τάση να θέλω να ακούσω το τραγούδι που αρέσει πολύ (σε κάποιον) και (γιατί όχι) και το ..αντίθετο,

    αν και το 2ο δεν αναφέρεται συχνά σε μια συζήτηση που έχει τον αντίθετο τίτλο.

    Σ΄αυτά που δεν αναφέρεται τίτλος , αλλά πχ ένα μέρος στίχων, δεν έχω μπει στη διαδικασία να ψάχνω ποιο είναι, αν και μπορεί κάποιος να το βρει ένα ενδιαφέρον (εύκολο) κουίζ 

    Όταν όμως αρέσουν πολλά σε κάποιον και κάνει ανάλυση για όλα ή τα πολλά, δε θα πάω να ακούσω όλα αυτά εάν ισχύουν , ίσως βέβαια το ξαναδιαβάσω όταν θα τα έχω ακούσει κι εγώ. 

    Γενικά όμως άμα πει ένας την ψώνισα με το τάδε, θα τσιμπήσω (..ερευνώντας)


    PITHANOS
    18.01.2013, 23:57

    Δεν είχα δει αποτελέσματα στο 2ο γκρουπ, άκουγα πριν τα τραγούδια από το ΨΗΦΙΣΤΕ

    και σκέφτηκα ότι διαφωνώ με την άποψη ότι το 1ο γκρουπ υστερεί του 2ου (το λέω ''αντίθετα'' απ ότι γράφτηκε), διότι πέρα απ΄τον συνολικό μέσο όρο ''ποιότητας'' ακόμα και ένα άσμα αρκεί να δώσει αίγλη στο γκρουπ..

    Ας το πω κι εγώ όπως συνέβη, τελικά δεν είχα ακούσει ένα μόνο κι όταν το έκανα (παρ ότι δε θεωρώ το φανκ ένα δύσκολο στυλ ενορχήστρωσης, ειδικά αν το χεις λίγο το θέμα..) σκέφτηκα ότι επιτέλους τουλάχιστον ως προς την ενορχήστρωση, βάζει τα πράγματα στη θέση τους εν σχέση με την πλειοψηφεία στο γκρουπ. Μπαίνω κατόπιν και το βλέπω αυτή την ώρα πρώτο. Εξεπλάγην, εφ όσον στο προηγ γκρουπ δεν είχα την ίδια επιτυχία και ταύτιση (σχετικά κάπως) με την πλειοψηφία.