ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.865 μέλη

    Για ένα καλύτερο ραδιόφωνο - Απόψεις των ακροατών του Radio MusicHeaven

    ixthis
    12.02.2013, 22:57

     

    Το Radio MusicHeaven  από όσο ξέρω το αποτελούν '' παραγωγοί '' ερασιτέχνες τουλάχιστον στην πλειοψηφία του και κυρίως  μέλη της σελίδας. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε προσπαθούν να κάνουν όσο γίνεται το καλύτερο.

    Η φύση του ραδιοφώνου είναι τέτοια που ο πομπός (παραγωγός) χρειάζεται ένα δέκτη απαραίτητα δηλαδή τους ακροατές . Η αρμονική συνύπαρξη  αυτών αποτελεί ένα καλό ραδιόφωνο.

    'Οπότε η άποψη του δέκτη εν προκειμένω είναι απαραίτητη.

    Είναι χαρά πιστεύω για όλους μας να δεχτούμε τις απόψεις και τις προτάσεις σας .Όπως και τις γνώμες σας για πράγματα δε θα θέλατε που σας την  σπάνε πιο απλά και που ποτέ δεν έχετε εκφράσει. Όπως και για τα καλά που θα θέλατε να συνεχίσουν και να παραμείνουν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 13-02-2013 11:52 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 13-02-2013 11:54 ]


    ilio
    13.02.2013, 11:07

    Η πρωτοβουλία της Σοφίας (ixthis) με χαροποιεί και ήταν κάτι που πιστεύω ότι έλειπε από το Musicheaven όπου το ραδιόφωνο συγκεντρώνει και αποτελεί τον βασικό πυρήνα του site (αν κάνω λάθος διορθώστε με Smile ).

    Γιατί συνήθως υπάρχει κινητικότητα στο θέμα για τα προβλήματα του site ή τις εντυπώσεις των μελών σχετικά με αυτό.Δεν υπήρχε κάποιο θέμα ειδικά για το ραδιόφωνο.

    Μήπως όμως θα έπρεπε να μεταφερθεί το θέμα στην κατηγορία "θέματα σταθμού" για να το βλέπουμε και στην σελίδα του radio όταν κάποιος ακούει;Για να ναι όλα τα θέματα του ραδιοφώνου συγκεντρωμένα εκεί;

    Υπάρχει αυτή η δυνατότητα από τους διαχειριστές ή θα πρέπει να ανοίξουμε το θέμα εκ νέου στο τοπικ "θέματα σταθμού";

    Θα χαρούμε πολύ να διαβάσουμε τις γνώμες των ακροατών και να τις συζητήσουμε.Για εμάς είναι πολύ σημαντική αυτή η ανατροφοδότηση!Θα μας κάνει καλύτερους και θα μας δώσει εξτρα κίνητρα για να κάνουμε αυτό που αγαπάμε με περισσότερο κέφι και μεράκι!Smile


    mary_omikron
    13.02.2013, 11:42

    Με όλα αυτά τα μέσα που υπάρχουν ο καθένας μπορεί να βρει και να ακούσει την μουσική που θέλει είτε σε youtube είτε σε FM είτε σε webradio είτε σε απλά ή πολύπλοκα οικιακά ηχοσυστήματα υψηλών απαιτήσεων.

    Εκείνο που κάνει την διαφορά -και ως επέκταση την προτίμηση στο δικό μας ραδιόφωνο- είναι η ζωντανή παρουσία και η αμεσότητα παραγωγών-ακροατών. Ειδικά το δωμάτιο επικοινωνίας -αρκετές φορές- μεταβάλλεται σε ενεργειακό περιβάλον επικοινωνίας της παρέας ή σε χώρο γούστων κεφιού και διασκέδασης κι αυτό είναι προσωπικό επίτευγμα του εκάστοτε παραγωγού. 

    Αρχικά πιστεύω οτι ο κάθε παραγωγός βάζει ζήλο, μεράκι, προσωπικό χρόνο και προσπαθεί για το καλλίτερο. Αλλά ωστόσο ο καλός παραγωγός, εκτός από τις μουσικές του επιλογές, το ύφος εκπομπής και την φροντίδα για την ποιότητα του ήχου του, πρέπει να έχει αμεσότητα, να συντονίζει τους ακροατές, να παρακολουθεί τις συνομιλίες στο chat, να "πιάνει" τον παλμό των ακροατών και να προσπαθεί να τον απογειώσει και επίσης να "δηλώνει" την παρουσία του συμμετέχοντας και σε εκπομπές άλλων εκτός απ΄την δική του, όσο αυτό είναι δυνατόν και το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις του βέβαια. Μην ξεχνάμε οτι και ανάμεσα στους ακροατές υπάρχουν άτομα με υποχρεώσεις, σχολές, διαβάσματα, εξεταστικές κλπ αλλά παρ΄όλα αυτά -έστω και για μισή ώρα- εμφανίζονται και είναι ωραίο να βλέπουν και τους συντελεστές του ραδιοφώνου ανάμεσά τους.

    Προσωπικά συνδέω άμεσα εκπομπή-ακρόαση-chat γιατί έτσι η συμμετοχή είναι αμφίδρομη και δένει παρέα.

    Το ραδιόφωνο του ΜΗ είναι ζωντανό και παρείστικο, για την παρέα και τις συμπάθειες -πιστεύω- μπαινουν οι περισσότεροι και το θεωρούν σπίτι τους, σ΄αυτούς πρέπει να απευθύνονται εν πρώτοις και να δίνουν το βάρος και όσοι απ΄τους παραγωγούς έχουν ακροατές από fb.

    Ενα άλλο θέμα που ήθελα να επισημάνω είναι ο μικρός αριθμός ακροατών σε σχέση με τους on line, και σ΄αυτό νομίζω θα βοηθούσε μια πιό δυναμική ανάδειξη του ραδιοφώνου. Ισως κάποια μπάρα απ΄άκρη σ΄άκρη στην αρχική σελίδα με κυλιόμενο μήνυμα...


    mary_omikron
    13.02.2013, 11:44
    Σωστή Ερατώ, μετακινήθηκε.
    ilio
    13.02.2013, 12:08

    Ευχαριστούμε Μαίρη

    Συμφωνώ σε όσα είπες και τα λαμβάνω υπόψιν και επίσης η ιδέα σου για την μπάρα με το κυλιόμενο μήνυμα ίσως είναι μια έξτρα βοήθεια για περισσότερη συμμετοχή στο ραδιόφωνο μας.
    Δεν ξέρω αν τεχνικά είναι εφικτό αυτό.
    Περιμένουμε και από άλλους εντυπώσεις και συμμετοχή στη συζήτησή μας. Smile


    PHILIPPOSSM
    13.02.2013, 13:01
    Να μαζέψουμε και θέματα για την συνάντηση των ράδιοπαραγωγών, προσπαθούμε να βρούμε ημερομηνία.
    trelakias
    13.02.2013, 14:49

    Αρχικά, παρατηρήθηκε κάποιο πρόβλημα?  Είναι θέμα ακροαματικότητας?  Καλό θα ήταν και οι παραγωγοί να εκφράσουν τι θα ήθελαν γιατί λύση χωρίς συγκεκριμένο πρόβλημα δεν θα βρεθεί.

    Το θέμα του ράδιο έχει συζητηθεί πάλι πάντως και είχε γίνει πρόταση για συνάντηση των παραγωγών αλλά δεν νομίζω ότι είχε πραγματοποιηθεί τότε.  Μέσα σε όλα τα άλλα είχε προταθεί να αναδεικνύεται περισσότερο το ράδιο στην αρχική και με όλες τις αλλαγές που έχουν γίνει νομίζω είναι μια χαρά τώρα.

    Οι περισσότεροι φίλοι (εκτός site) που είχαν μπει όταν έκανα εκπομπές, μου έχουν πει πως τους φαίνεται το ραδιο του MΗ και εκφράζουν την άποψη ότι μπαίνοντας μπορεί να ακούσεις ό,τι να ναι.  Από μεταλ μέχρι παραδοσιακά και έντεχνα μέχρι ρεμπέτικα.  Βέβαια συνήθως αυτό που περιμένουν είναι ελληνική μουσική και καλή (έντεχνη λένε κάποιοι) αλλά δεν μπορούν να προβλέψουν τι είδος παίζει ένας παραγωγός, ακόμα και αν έχουν ακούσει πάλι εκπομπή του.

    Με τα παραπάνω το ράδιο αλλά και κάθε εκπομπή ξεχωριστά δεν έχει κάποια "μουσική ταυτότητα".   Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, το ράδιο είναι παρεϊστικο (αυτό ίσως το κάνει λίγο πιο κλειστό) και συμφωνώ με τη Μαίρη όπως τα λέει αλλά ένας τρίτος πιθανός ακροατής που σερφάρει, έχει τόσες επιλογές που ανάλογα με το κέφι του θα κάνει κλικ στο αντίστοιχο e-radio και στο αντίστοιχο είδος μουσικής.  Οι ακροατές του MH είναι κατά βάση θαμώνες του site και από εκεί και πέρα φίλοι του κάθε παραγωγού που μπαίνουν να τον ακούσουν αφού ενημερωθούν από τον ίδιο (μέσω facebook κλπ).

    Από την άλλη αν μείνουμε με αυτό τον τύπο ραδιοφώνου όπου το target-group είναι μέλη MH, μην περιμένουμε το ράδιο του MH να έχει τόσους ακροατές όσους on-line.  Διαφωνώ με το ότι πυρήνας είναι το ράδιο ή το φόρουμ.  Το site έχει πάρα πολλά θέματα, καθένας μπαίνει για άλλο λόγο και δεν είναι αποκλειστικά ραδιοφωνικό site.

    Αυτά προς το παρόν

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 13-02-2013 14:52 ]


    mary_omikron
    13.02.2013, 15:27
    Ναι, δεν είναι αποκλειστικά ραδιοφωνικό, το αντίθετο θα μπορούσα να πω εφόσον το e-πριοδικό και τα άρθρα είναι οι ακρογωνιαίοι λίθοι. Αλλά έλεγα οτι καλό θα ήταν να προσεγγίσουν το ραδιόφωνο ακόμα περισσότεροι απ΄τους on line :) :)
    isws
    13.02.2013, 18:45

    Αν και είμαι καινούργια σχετικά ακροάτρια εδώ, έχω ακούσει πολύ ράδιο γενικά.

    Εμένα μου αρέσει που υπάρχει πολυφωνία και μπορείς να ακούσεις τα πάντα.

    Όπως και το φιλικό κλίμα.

    Έχετε πολύ περισσότερους ακροατές από όσο πιστεύτε, γιατί αν μείνεις πολύ ώρα και δεν κάνεις τίποτα φαίνεται σα να μην ακούς.(αυτό με το refresh ποτέ δεν το κατάλαβα).

    Αυτό που με χαλάει εμένα ειναι ο Κουκουβάγγος. Θεωρώ απαράδεκτο τόσο καιρό το πρόγραμμα να λέει οτι 05-06 παίζει Κατιμιχαιους και αυτός να τους παίζει 5-6 το άπόγευμα, τα ΄βαριά λαικά το απόγευμα μετά τις 6 και το βράδυ που βάζει συνεχως τα ίδια και τα ίδια μελοτράγουδα.

    Όσο και να σου αρέσει να ακούς μουσική, θές και λίγη ποικιλία.

    Ελπίζω να μη μου θυμώσει το πουλί :)


    loukas76gr
    13.02.2013, 22:36

    Παγκόσμια ημέρα ραδιοφώνου η σημερινή (13/2) και πιστεύω ότι το θέμα δημιουργήθηκε 'on time'.

    Οι περισσότεροι, είτε παραγωγοί είτε ακροατές, συμμεριζόμαστε την ανάγκη για ένα "πολυφωνικό" ραδιόφωνο, με διάθεση για επικοινωνία και κοινή ακρόαση μουσικής, ενίοτε και κάνα καυγαδάκι, δε χάλασε ο κόσμος ;) μια παρέα είμαστε και στις παρέες, όταν υπάρχει η διάθεση, βρίσκονται και οι λύσεις.

    Προσωπικά, από τότε που συμμετέχω στο R/MH, σαν παραγωγός ή σαν ακροατής, έχω βρει ένα ωραίο φανταστικό κόσμο με πραγματικούς ανθρώπους, κάτι που πιστεύω ότι μου έχει προσφέρει πολλά...

    Ως προς το ραδιόφωνό μας:

    - Θα μπορούσαν να παίζονται σε κάποιες ζώνες τα τραγούδια από παλιότερους διαγωνισμούς του ΜΗ? (και του τωρινού, όταν τελειώσει)

    - Γίνεται να μη χρειάζεται ο παραγωγός να κάνει refresh κατά τη διάρκεια της εκπομπής του, για να παραμείνει στο ‘on air’ του σταθμού (αντί κάποιου "άγνωστου παραγωγού");

    - Υπάρχει η δυνατότητα ο ίδιος ο παραγωγός να κάνει ‘edit’ στον τίτλο της εκπομπής του, αν π.χ. θέλει να κάνει ένα ειδικό αφιέρωμα ή αν θα λείψει;

    - Αυτά τα περίφημα εικονίδια του δωματίου επικοινωνίας μπορούν να αλλάξουν ή να εμπλουτιστούν; Βάλτε και κανένα αναψυκτικό, καμιά σαμπάνια... όλο μπύρες και καφέδες πίνουμε! {#emotions_dlg.biggrin}

    Τέσπα, κάπου θα σκεφτώ και κάτι σοβαρό ρε παιδιά, μη βαράτε...

    Χρόνια πολλά στο ραδιόφωνο {#emotions_dlg.beer}

     

    Από το αρχείο της ΕΡΤ:

    http://www.ert.gr/arxeio-afieromata/story/140674/pagkosmia-imera-radiofonou


    PHILIPPOSSM
    14.02.2013, 19:26

     Δυστυχώς για το που είναι το ραδιόφωνο μας πρώτα απο όλους είμαστε εμείς υπευθυνοι.

    Και δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω αυτά που εχω στο μυαλό μου ή θα αρχίσουν διάφοροι/ες την κριτική.

    Εν πάση περιπτωση νομίζω οτι πρέπει να γίνει μια συνάντηση παραγωγών σύντομα και με κάποιο τρόπο να πειστούν έρθουν (τουλάχιστον όσοι είναι στην Αθήνα) όλοι και να μιλήσουμε επιτέλους σοβαρά και με συγκεκριμένες προτάσεις.

    .......και δεν είναι τυχαίο που από τα  8 -10 σχόλια τα μισά είναι απο παραγωγούς για να μείνει το θέμα "ψηλά" και μόνο ενας/μια ακροατές σχολίασαν το θέμα.
    -----------------

    Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα “υπεράνω υποψίας” μάλλον πρέπει να ξανασυστηθούμε…

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PHILIPPOSSM, 14-02-2013 19:29 ]


    jorge
    14.02.2013, 19:29
    Γιατί "επιτέλους"; Σε όλες τις ραδιοσυναντήσεις και σοβαρά μιλάμε και συγκεκριμένες προτάσεις έχουμε.
    PHILIPPOSSM
    14.02.2013, 19:30
    Και τι πάει λάθος ρε Γιωργο;
    sillia
    14.02.2013, 20:07
    Το ....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ PHILL μου ! Ετσι όπως το τοποθετείς βγαίνει το νόημα ότι στις προηγούμενες δεν μιλούσατε σοβαρά :)
    trelakias
    14.02.2013, 20:10

    Έχει συζητηθεί η ιδέα κάθε μέρα της εβδομάδας να παίζει το ράδιο από ένα είδος μουσικής?


    PHILIPPOSSM
    14.02.2013, 20:11
    Εκ του αποτελέσματος Σιλλια.....
    loukas76gr
    14.02.2013, 20:16

    Στην τελευταία συνάντηση των ραδιοπαραγωγών που έγινε πέρυσι (τον Απρίλιο πριν το Πάσχα, στο Αθηναίων Πολιτεία) έφυγα μα την εντύπωση ότι μιλήσαμε σοβαρά και δεν αερολογήσαμε. Τότε ήμουν απλός ακροατής, μιας και έπρεπε να διακόψω τις εκπομπές, αλλά ενδιαφέρθηκα για την πορεία για έστω μελλοντική συμμετοχή στο ραδιόφωνο.

    Συμπεράσματα τότε βγήκαν, Φίλιππε, άλλα πραγματοποιήσιμα και άλλα μη, και τη σχετική θεματολογία την είχε αποστείλει στους ραδιοπαραγωγούς ο Deos. Αν δεν τα έχεις πάρει, μπορείς να τα ζητήσεις να στα στείλει, για να συμβαδίσεις και να οργανωθείς και για την επόμενη συνάντηση, την οποία κι εγώ επιθυμώ και ας μην μπορέσω να είμαι παρών (λόγω απόστασης).

    Υ.Γ. Οι ραδιοπαραγωγοί δεν νομίζω να έχουν ανάγκη να κρατούν θέματα "ψηλά" στη λίστα ανάγνωσης, παρά μόνο εάν υπάρξει η ειλικρινής ανταπόκριση για συζήτηση και εν προκειμένω συμμετοχή στο ραδιόφωνο. Εκτός, δε από ραδιοπαραγωγοί, αρκετοί είναι και ακροατές και μάλιστα σε αρκετές εκπομπές, οπότε Φίλιππε, μιας και σε είχα "υπεράνω υποψίας", σύμφωνα με την "υπογραφή" σου, κράτα ανοιχτό το ενδεχόμενο να ξανασυστηθούμε...


    jorge
    14.02.2013, 20:16
    Παιδιά η συζήτηση θα γίνει χαοτική αν ξεφύγουμε απο το θεμα που εθεσε η Σοφία. Ας μιλησουμε λοιπον ως ακροατες ή ας αφήσουμε τους ακροατές να πουν τη γνώμη τους. Και αφού εντοπίσουμε συγκεκριμένα προβλήματα/παράπονα, ας προτείνουμε λύσεις (όχι σε αυτό το topic όμως). Επίσης χρειάζεται η ενεργός συμμετοχή του Deos, γιατί εγώ όπως ξέρετε παρακολουθώ το ραδιοφωνο διακριτικά. Και ένα στατιστικό: Ιανουάριο και Φεβρουάριο έχουμε 50% αύξηση ακροατών σε σχέση με τους μήνες Σεπ - Δεκ 2012.
    jorge
    14.02.2013, 20:24
    Να συμπληρώσω τέλος οτι δεν μου αρέσει καθόλου το γεγονός οτι ενώ τόσοι και τόσοι άνθρωποι έχουν αφιερώσει τόσες ώρες στο τεχνικό, στο οργανωτικό και κυρίως στην παραγωγή των εκπομπών, να υπάρχει άνθρωπος που να λέει στα μούτρα μου/μας οτι δεν έχουμε ασχοληθεί σοβαρά. Εμένα αυτό προσωπικά με προσβάλλει και ενημερώνω - αν ενδιαφέρει κάποιον - οτι δεν έχω καμία όρεξη να παρευρεθώ σε μελλοντική ανοικτή συνάντηση ραδιοφωνικών παραγωγών υπό αυτές τις συνθήκες. Αυτό που θα προτείνω θα είναι η σύσταση μιας ομάδας 4-5 ανθρώπων του σταθμού που θα βρισκόμαστε και θα αποφασίζουμε.
    Deos
    14.02.2013, 20:31

    Διαβάζω σιωπηρά από την έναρξη του topic και θα τοποθετηθώ προσεχώς.
    Η συνάντηση θα γίνει κι αυτή στην ώρα της, περιμένω να μαζευτούν κι άλλες παρατηρήσεις από ακροατές σταθερούς, αλλά και μέλη που άκουσαν 2-3 φορές και σταμάτησαν αναφέροντάς μας τους λόγους.


    Υ.Γ. Το ραδιόφωνο είναι το Νο 1 εργαλείο μας που φέρνει τα μέλη πιο κοντά από κάθε άλλο τρόπο.
           Είναι ομως κι αυτό μια προσωπική επιλογή, που δεν μπορείς να την επιβάλλεις σε κάποιον.