ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Ξαφνικό θάνατο της ΕΡΤ ανακοίνωσε η κυβέρνηση

    antwnispatra
    11.06.2013, 20:37

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 11.06.2013, 20:34 έγραψε...

    Αντώνη μας μπερδευεις :P αλλά είδες οι ενδόμυχες σκέψεις τι κάνουν!

    Μπορεί με όσα έχουμε ζήσει να γίναμε και ιδιαίτερα καχύποπτοι,αφού αυτοί οι τύποι μας λένε καλημέρα και εμείς ψάχνουμε τον ήλιο.

    Αλλά πόσο δύσκολο είναι να διαφωνήσουν και να πέσει η κυβέρνηση με αυτό;Ίσως λέω,ίσως.


    KRISTHESS
    11.06.2013, 20:37
    εγώ πάλι ΗΡ με το Ιντερνετ..έχω γνωρίσει και την αποχαύνωση :P
    hp
    11.06.2013, 20:44

    Ρε θα με τρελάνετε???

    Ρε συ κρισθες στο θέμα πχ για τη παραδοσιακή μουσική γράφεις για αυτούς που παρέλασαν απο τη τηλεόραση τα τελευταία 20 χρόνια, σίγουρα δεν αξιοποιείς το ίντερνετ, αλλά τουλάχιστον σου δίνεται η δυνατότητα, με την τιβι  όμως όχι  ότι σου σερβίρουν , την ώρα που έτυχε να το σερβίρουν χωρίς διάδραση, χωρίς .... ε τι κάθομαι και γράφω.

    Πέθανε ο Βασιλιάς ΖΗΤΩ ο Βασιλιάς!!!


    trelakias
    11.06.2013, 21:02

    Όσοι δεν έχετε τηλεόραση παρακολουθείστε εδώ το πρόγραμμα της ΕΡΤ μέσω διαδικτύου


    hp
    11.06.2013, 21:04

    ΗP, Τόσο η τηλεόραση όσο και το ίντερνετ αποχαύνωση και απομόνωση φέρνουν μόνο!! Δεν βλέπεις τους φίλους σου... πίνεις φραπέ σπίτι σου και τους μιλάς ιντερνετικα!!! Για βάλε αυτό από μόνο του πόση απομόνωση και πόση κρίση φέρνει!!

    https://www.couchsurfing.org/                    >>>πραγματικά μου άλλαξε τη ζωή,  ήρθα σε επαφή με 100άδες ανθρώπους ,όχι avatar ταξίδεψα ή φιλοξένισα, άλλων πολιτισμών ανθρώπους.

    https://www.youtube.com   >>>>>>>     γνώρισα Καλλιτέχνες σημαντικότατους για τη πορεία μου στη ζωή και στη μουσική που αν περίμενα απο την ΕΡΤ....απλά ποτέ

    μη το παρατραβήξω υπάρχουν 1000άδες παραδείγματα αλλά είναι και εκτός θέματος νομίζω.

    σχετικό τραγουδάκι :


    -----------------

    ..one good thing about music, when it hits you feel no pain..

                   ...so hit me with MUSIC....                 -Bob Marley-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την HP, 11-06-2013 21:05 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την HP, 11-06-2013 21:08 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την HP, 12-06-2013 00:12 ]


    KRISTHESS
    11.06.2013, 21:18

    βρε HP μου χιουμορ κάνω ρε! έτερον εκάτερον! το ιντερνετ έχει πολλά καλά αλλά έχει και κακά! η τηλεόραση από την άλλη είναι κάτι άλλο!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 11-06-2013 21:19 ]


    hp
    11.06.2013, 21:31

    @Animista

    Είδα παραστάσεις για τις οποίες ενημερώθηκα με Mail που μου προώθησαν φίλοι, γράφτηκα σε θεατρική ομάδα που γνώρισα στο ιντερνετ. Μη σου πω για κινηματογράφο οτι βλέπω τουλάχιστον 300 ταινίες το χρόνο, όποιες και με όποια σειρά επιλέξω εγώ. Συμμετείχα ο ίδιος σε φεστιβάλ σε άλλες πόλεις ή χώρες οπου παίξαν δικες μου δουλειές άνθρωποι που με βρήκαν μέσω ίντερνετ, έχω πληρωθεί απο εταιρείες σε άλλες χώρες, πραγματικά συγκρίνουμε αυτά τα 2 πράματα με σημείο αναφοράς τον πολιτισμό???{#emotions_dlg.eek}


    meryl82
    11.06.2013, 22:05

    «Λόγω κρίσης η ελληνική κυβέρνηση αποφάσισε να κλείσει την ΕΡΤ»

     

    Συγχαρητήρια σε αυτούς που υπογράψανε το ''νομοσχέδιο''

    Ντροπή και αίσχος κύριοι που δεν ξέρετε τι σας γίνεται!!!!!

    Αλλά δυστυχώς δεν σκεφτήκατε για άλλη μια φορά τον λαό μας που παει κατα διαόλου......

    Μ Π Ρ Α Β Ο    ΣΑΣ!!!!!!!!

    Είστε ανίκανοι να κυβερνήσετε και απολύετε τόσα άτομα έτσι απλά........ Για ένα ''πρέπει'' της τρόικας.

    Εύχομαι όλοι εσεις που κυβερνάτε, να βρεθείτε κάποτε στη θέση όλων αυτών των ατόμων, που θα μείνουν κυριολεκτικά στον δρόμο. Κι εμείς οι ''απ' εξω'' να γελάμε μαζί σας, όπως κάνετε τόσα χρόνια εσείς με τον δικό μας πόνο.........κύριοι........

    Αλλα τι σας νοιάζει?????

    Εσείς δεν ξέρετε απο θεσμούς. Γιατι η ΕΡΤ, ήταν, είναι και θα παραμείνει να είναι ΘΕΣΜΟΣ.

    Καταργείσατε όλες τις υπηρεσίες, γιατι είστε ΑΝΙΚΑΝΟΙ να χειριστείτε ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ 

    πέρα απο τον εατο σας.

     

    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΕΝΩΘΕΙΤΕ!!!!

    ΒΓΑΛ' ΤΕ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑΡΑΞΤΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!!

    ΕΙΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΕΤΕ!!!!

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΧΟΥΝΤΑ!!!!!!!

     

     


    -----------------

    Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή.

    ''Φερνάντο Πεσσόα''

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 11-06-2013 22:07 ]


    jorge
    11.06.2013, 22:56
    HP είμαι σίγουρος πως τα μισά σου παιδικά χρόνια τα πέρασες μπροστά στην ΕΡΤ, στιγμές που σε διαμόρφωσαν και σε έκαναν έναν συγκροτημένο άνθρωπο (αν και διαφωνώ μαζί σου). Αυτό είναι ο πολιτισμός, ο οποίος επλήγη με την είσοδο των ιδιωτικών καναλιών.

    Ναι, οκ, καλό το Internet, αλλά ακόμα καλύτερα και τα βιβλία. Υπάρχουν πολλά "κανάλια" πληροφόρησης. Σημασία έχει να συγκρίνεις το κανάλι Α με το κανάλι Β ή το site A με το site B. Όχι το κανάλι Α με το site B.
    optiras
    11.06.2013, 23:24

    Να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους;

    Γιατί δεν προτείνει κανένα κόμμα να γίνει δημοψήφισμα για να δούμε δημοκρατικά αν οι έλληνες θέλουν κρατική τηλεόραση και ότι αυτό συνεπάγεται;Μήπως γιατί φοβούνται μπας και η πλειοψηφία πάρει καμιά απόφαση που δεν βολεύει και μετά θα είναι υποχρεωμένοι να την υλοποιήσουν;

    Τι τηλεθέαση έχει η κρατική τηλεόραση;Τι ακροαματικότητα τα πάμπολλα ραδιόφωνάτης;

    Η ΕΡΤ που δήθεν είναι θεσμός έκανε την δημόσια τηλεόραση ή το λιβανιστήρι της εκάστοτε κυβέρνησης;Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς από τα έργα και ημέρες της ΕΡΤ;Τα δελτία ειδήσεων;Αποκαλυπτικές εκπομπές;Ξεμπρόστιασμα της εκάστοτε κυβέρνησης;Ντοκυμαντέρ της μέρες απεργίας ή την ώρα που άλλα κανάλια δείχνουν τσόντες;Αγώνες ολυμπιακούς και μη,πανάκριβα πληρωμένους;Τις στημένες εκπομπές,δήθεν συνέντευξη με τους αρχηγούς κομμάτων στην προεκλογική εκστρατεία σε αγαστή συνεργασία με την κακιά ιδιωτική τηλεόραση-πολλά στελέχη της οποίας προέρχονται από την καλή ερτ-προφανώς χάλασαν μετά....;Να θυμηθούμε τα υποχρεωτικά προεκλογικά σποτάκια των μικρών κομμάτων που προβάλλονταν σε απίθανες ώρες μετά τα μεσάνυχτα;Αν ήταν να περιμένουμε την αντικειμενική ενημέρωση της ερτ δεν θα ξέραμε ούτε πόσα κόμματα συμμετέχουν στις εκλογές....

    Για τον αριθμό  καναλιών και ραδιοφωνικών συχνοτήτων αρκεί να αναφερθούν οι αριθμοί και οι τηλεθεάσεις/ακροαμάτικότητα και βγαίνουν τα συμπεράσματα...

    Να μην ξεχάσουμε το χαράτσι της ερτ,που μπορεί να πληρώνεις δυο και τρεις φορές(π.χ. Σπίτι,μαγαζί και αποθήκη....(δημοκράτες μου γιατί να μην αφήσουμε την πληρωμή σε όσους μόνο θέλουν να βλέπουν ή και να πληρώνουν-όπως π.χ. γίνεται με το κανάλι της δημόσιας αμερικάνικης τηλεόρασης;)

    Τέλος λέμε ξαφνικά:από που κι ως που ξαφνικά;η εφημερίδα real news το είχε δημοσιεύσει στο φύλλο της 2ας Ιουνίου αν δεν κάνω και είχε γίνει ντόρος,συζήτηση,διαψεύσεις...Όποιος παρακολουθεί πολιτική στην ελλάδα ξέρει ότι βγαίνει η είδηση από μμε για να ζυγιστούν οι αντιδράσεις.Αυτοί που τώρα κόπτονται που ήταν και ξαφνιάστηκαν;

    Τέλος, η ερτ έχει βγάλει τα ματάκια της μόνη της:δεν πείθει για την αναγκαιότητα της ύπαρξής της ούτε αυτούς που είναι υπέρ της δημόσιας τηλεόρασης,όπως ο υποφαινόμενος.Γιατί η ερτ μόνο δημόσια τηλεόραση δεν ήταν...

    Το ότι ήταν καλύτερη από τα άλλα κανάλια δεν οφειλόταν τόσο στην δική της ποιότητα όσο στην ανεπάρκεια των ιδιωτικών καναλιών:στους τυφλούς βασιλεύουν οι μονόφθαλμοι.

    Τίθεται λοιπόν το θέμα ποιος είναι ο ρόλος της δημόσιας τηλεόρασης....

    Υ.Γ.:ορθώς κάποιοι συμφορουμίτες έθιξαν και το θέμα με τα δημοτικά μμε

     


    hp
    11.06.2013, 23:29

    Χόρχε, καλά κάνεις και είσαι σίγουρος έτσι είναι. 

    Ξέρω οτι σας φαίνομαι πολύ κάφρος που χαίρομαι, αλλά και εμένα μου φαίνεται καφρίλα που δε σας νοιάζει το ραδιόφωνο αλλά η τηλεόραση, μουσικό σάϊτ δεν είναι??

    Η αγωνία για το πολιτισμό που θα χάσουμε είναι επίσης προκλητική για τη λογική μου, αφού υπάρχουν καλύτερα-μεγαλύτερα κανάλια πληροφόρησης και προβολής του πολιτισμού όπως το ίντερνετ και επειδή φαντάζομαι πως όλοι συμφωνείτε οτι πιάσαμε πάτο ή πλησιάζουμε ταχύτατα. 

    Δυστυχώς ανοίγει η πόρτα στο μαντρί και αντί να βγούμε τρέμουμε το λύκο.


    PAPAZOGLOUFAN
    11.06.2013, 23:38
    οπως και αν εχει2656 ατομα μενουν στο δρομο.η κυβερνηση(και γενικως ολα τα κομματα) για ακομα μια φορα εδειξαν την ανεπαρκεια τους να ξεχωρισουν το καλο δημοσιο(γιατι υπαρχει κι αυτο)απο το καλο.διαολοστειλαν χωρις κανενα κρητηριο 2500 χιλιαδες εργαζομενους για να μην μπουν καν στον κοπο να; ξεσκαρταρουν ολο το δημοσιο.μην μπαινεται στην αντιδικια αν εκαναν καλα που τους απελυσαν κτλ.στην τελικη αυτο ακριβως θελουν.
    trelakias
    11.06.2013, 23:53

    Μερικές σκόρπιες σκέψεις...

    Το κλείσιμο της ερτ είναι θέμα πολιτικό και στην κατεύθυνση που τόσο καιρό οδηγούμαστε:

    Πονάει κεφάλι? Κόψε... αυτί

    Πονάει η παιδεία? Κλείσε... σχολεία

    Πονάει η υγεία?  Διώξε τους... γιατρούς

    Πονάει το πανεπιστήμιο?  Κλείσε... σχολές

    Απαξίωση του δημόσιου τομέα για να μπει το λουκέτο.  Στην ερτ κιόλας θα κουκουλώσουν ό,τι οι ΙΔΙΟΙ έχουν κάνει και τέλος αυτοί καλά και ο έλληνας στον δερμάτινο καναπέ του.

    Αναρωτιέμαι... αν η νδ δεν έφερνε αυτή την απόφαση φασιστικού τύπου, οι "κύριοι" των άλλων δυο κομμάτων της κυβέρνησης που ένιωσαν τώρα εκτεθημενοι, θα ήταν το ίδιο αρνητικοί στη συζήτηση για το κλείσιμο της ΕΡΤ?  Από πότε τύποι σαν τη Φ. Γεννηματά έγιναν ευαίσθητοι προς τους απολυμένους ανθρώπους και οικογενειάρχες?  Πώς ξεστομίζουν λέξεις που ακούω απόψε όπως πολιτισμός, δημοκρατία κα?  Μας δουλεύετε???

    Η ερτ ίσως δεν ήταν φίλος, όπως λένε, αλλά ούτε και εχθρός των κυβερνήσεων... Πόσες χιλιάδες κόσμου έχασαν τη δουλειά τους και οι δημοσιογράφοι στάθηκαν... απέναντί τους?  Πόση ζημιά έγινε στη δημοκρατία, στην παιδεία ή στην πρόνοια και τα δελτία ειδήσεων της ερτ δεν πήραν θέση?  Πόσος κόσμος στους δρόμους μιλούσε για εικόνες πολυτεχνείου που κανείς δεν μετέδιδε?  Απόψε κάηκε η δική τους γούνα και αλλάξαν ύφος?

    Ναι μεν αλλά... όπως και να χει το να βάλουμε κι εμείς απέναντί μας την ερτ και την κάθε ερτ είναι "οφθαλμός αντί οφθαλμού".  Ας μην κάνουμε αυτό που κατηγορούμε και ας μην διαιρούμαστε.  Ο στόχος είναι κοινός και ο λαός μπορεί να εκμεταλλευτεί υπέρ του το ότι πλήγηκε ένα ανάχωμα όπως τα ΜΜΕ μπροστά στα μάτια όλων μας.  Κάθε μέρα από ένα πραξικόπημα... Κάθε μέρα και μια διχόνοια σπαρμένη στις μάζες... Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο για να σαι ένας φασίστας του καθεστώτος των τριακοσίων...  Και δυστυχώς έχουμε αποδειχθεί πρόβατα αρίστων προδιαγραφών.

    Θεωρώ τραγικότατο να διαβάζω ότι "εγώ δεν έβλεπα ερτ έτσι κι αλλιώς" ή να αναπολούμε τις ωραίες εκπομπές την ώρα που συμβαίνουν όλα αυτά και κατ' αυτό τον τρόπο.  Το θέμα είναι πολύ πιο ουσιαστικό απ' το ότι μας κόβουν μια συνήθεια ή χρήματα στο λογαριασμό.  Αφήστε τους τίτλους για λίγο και δείτε τα γεγονότα...

    Ελπίζω το πάθημα να ναι μάθημα και για άλλους δημοσιογράφους. 

    Μακάρι ό,τι γίνει να έχει ένα σοβαρό αποτέλεσμα και όχι απλά να πάρουμε το τηλεκοντρόλ για να αλλάξουμε κανάλι όταν διακοπεί το σήμα της ερτ... Κλείνω αισιόδοξα μιας και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...


    PAPAZOGLOUFAN
    11.06.2013, 23:58
    αγαπητε τρελακια με καλυψες στο απολυτο!!!!
    TRAVELOGUE
    12.06.2013, 00:04

    Εφόσον, ο εκάστοτε διευθύνοντας σύμβουλος της ΕΡΤ εναλασσόταν σύμφωνα με το κυβερνόν κόμμα, πως είναι δυνατόν να αναφέρεται σε "μοναδική αδιαφάνεια και απίστευτη σπατάλη"; Άρα, οι υπεύθυνοι τόσα χρόνια στην ΕΡΤ, δηλαδή αυτοί που διόριζαν τα κόμματα εξουσίας, έκαναν ελλιπή δουλειά. Ως εκ τούτου, καθίστανται οι πλέον υπεράριθμοι και υπεύθυνοι για ολιγωρία στην εκτέλεση των καθηκόντων τους.

    Εξαιτίας, λοιπόν,  αυτών των δύο στοιχείων καταργείται ένας ιστορικός οργανισμός με αναμφίβολα πολιτιστικό έργο. Και μάλιστα με πράξη νομοθετικού περιεχομένου, κατά το "αποφασίζουμε και διατάζουμε". Έτσι, για ναα τιμήσουμε και τη "δημοκρατικότητα" του πολιτεύματος. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, σε ιδιωτικά κανάλια δεν έχει προβληθεί ούτε ένας ποιητής, συγγραφέας, ζωγράφος κτλ, παρά μόνο από την ΕΡΤ (Eντάξει, εξαιρώ την αθλιότητα της Euro-βυζιών!!!). 

    Ευτυχώς, που απολύονται μόνο οι επίορκοι δημόσιοι υπάλληλοι!

    Ευτυχώς, που "Η σημερινή κυβέρνηση αποδεικνύει ότι διαθέτει την πολιτική βούληση". Πράγματι, αποδεικνύει περισσότερο από κάθε προηγούμενη κυβέρνηση αστικής διαχείρισης ότι έχει τη βούληση να είναι πιο άγρια, πιο φασιστική, πιο αντιλαϊκή. Αναμενόμενο, εφόσον ο καπιταλισμός μόνο χειρότερο πρόσωπο μπορεί να έχει, παρά τις "πλαστικές" επεμβάσεις που του κάνουν ανά περιόδους μέσω των κρίσεων.

    Εξαιρετικό, το τυράκι που έβαλαν στη φάκα του αποπροσανατολισμού και της εκτόνωσης των αντιδράσεων του κόσμου, ότι επιτέλους "Σε μια περίοδο που ο ελληνικός λαός υφίσταται θυσίες, δεν υπάρχουν περιθώρια για καθυστερήσεις ή για δισταγμούς. Όπως δεν υπάρχουν περιθώρια ανοχής για 'ιερές αγελάδες' που παραμένουν άθικτες, όταν επιβάλλονται περικοπές παντού". Βέβαια, αυτή τη φορά, η φάκα εμπλουτίστηκε και με τυρί επιπέδου "ροκφόρ", διαδίδοντας ότι συζητείται να διακοπεί από το λογαριασμό της ΔΕΗ, το τέλος για την ΕΡΤ. Έτσι, θα ησυχάσουν όλοι εκείνοι που γκρίνιαζαν τόσα χρόνια.

    Είναι γεγονός, πως στην ΕΡΤ γινόταν κατάχρηση, όπως στην περίπτωση της παρεμβατικότητας της κυβέρνησης μέσω των διαχειριστών που όριζε για να ασκεί την προπαγάνδα της.

    Η ΕΡΤ είναι περιουσία του ελληνικού λαού και κανενός νταβατζή διευθύνοντα συμβούλου!!! 

    Όσοι τους ψήφισαν, να χαίρονται τους φασίστες που εξέλεξαν!!!


    venceremos
    12.06.2013, 00:49

    Ξερω πως θα φανω κυνικη αλλα τελικα επρεπε να κλεισει ενα καναλι για να κατεβει ο Ελληνας στο δρομο..? Μαρεσει ομως ως λογικη, προτεινω να κοψουν γενικως την τηλεοραση μπας και σηκωθουμε απτους καναπεδες μας.. Το πανε προς τη σωστη κατευθυνση το πραμα..


    antwnispatra
    12.06.2013, 01:19

    Η Χ.Α. ταυτίζεται με την απόφαση της κυβέρνησης.

    Γιατί μαμά το μωρό μας πίνει μόνο ληγμένα;;;


    SakisKouroupos
    12.06.2013, 01:35
    Σε κάθε πόλεμο οι εχθροί τα σημεία που βομβαρδίζουν είναι πρωτον τα μέσα επικοινωνίας ....αυτό έκαναν και οι δήθεν πατριώτες μας Ελληνες που μας κυβερνούν, να κλείσουν την Κρατική τηλεόραση....!!!
    mary_omikron
    12.06.2013, 01:48

    ΕΔΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΘΗΝΑΙ................


    antwnispatra
    12.06.2013, 02:03