ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.882 μέλη

    Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα στην Αμφιάλη

    trelakias
    21.09.2013, 18:15

    ...αλλά όσο μπορούμε σχετικά με τη δολοφονία Φύσσα {#emotions_dlg.biggrin}


    mary_omikron
    21.09.2013, 21:35

    .





    επισυναπτόμενα: 559398_592159937514101_488639312_n.jpg 
    mixalis-kleanthis
    21.09.2013, 21:41

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 21.09.2013, 17:58 έγραψε...

    Να συμπληρώσω επίσης πως άλλο εθνική αντισταση κατα των Κατοχικών δυνάμεων κι άλλο αντίσταση του ΚΚΕ-ΕΑΜ με στόχο την παράδοση της Ελλάδος στα δόντια της ΕΣΣΔ...

    Τι Στάλιν,τι Μαο-Τσε-τουνγκ...Τι ΕΣΣΔ-τι Κίνα...Γιατί να δουλέψει διαφορετικά το κίνημα για την Ελλάδα?

    ΚΚΕ=Κομμουνισμός=Στάλιν=Μάο Τσε Τουνγκ...

    Το κίνημά του μας θέλει υποταγμένους,άβουλους,αμόρφωτους,ίσους,με μοιρασιά και κοινοκτημοσυνη δημευμενων περιουσιων,αλλά και πάλι η εξουσία θα ειναι συγκεντρωμένη σε ΕΝΑΝ...Καλοντυμένη μοναρχία του ''όλοι ισοι και κατώτεροι'' εκτός απ το Μονάρχη που θα τους ελέγχει...

    Μην ξεχνάτε πως η άκρα αριστερά ''γέννησε'' το ζιζάνιο της ακροδεξιάς και των διαφόρων απολυταρχικων δικτατορικων καθεστωτων...

    Είναι τουλάχιστον ιεροσυλία να ταυτίζεται η ιστορία του Εθνους με την ιστορια της Αριστερας...

    Και κάτι άλλο.Μη δώσουμε πολιτικό χρώμα στην κουβεντα...

    Προσωπικά μιλάω επι ουδέτερης πολιτικής ταυτότητας κινδυνευοντας μου ''την πέσου΄ν'' τόσο οι Χαυγίτες όσο και οι καρο αριστεροί...

    Ας μη γίνει το φόρουμ τόπος Κομμουνιστικής ή Ακρο δεξιάς προπαγάνδας!!

    ΥΓ Προς φίλτατο Κλεάνθη:Φυσικά και να κουβεντιάσουμε πάνω σε θέματα ιστορίας της συγχρονης Ελλάδας...΄θα ήθελα ένα δημιουργικό με επιχειρήματα διάλογο και να ακουστουν όλες οι απόψεις,αλλά όσο γίνεται να απουσιάζει η πόλωση και φανατισμός υπερ άκρων...

     


    -----------------

    M.M.Λ.Π

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 21-09-2013 18:01 ]



    Όσα αναφέρεις δεν έχουν σχέση με τους αγώνες της Ελληνικής Αριστεράς !

    Η ταύτηση της Αριστεράς με τους νεοναζί είναι άστοχη και προσβλητική...


    freddieKrueger
    21.09.2013, 21:48

    Οι αγώνες τις άκρας αροστεράς δεν ταυτίζονται με τους αγωνες για εθνικη απελευθέρωση...το ΚΚΕ δεν αγωνίστηκε για την επελευθέρωση της Ελλάδος από τους Γερμανούς αλλά για την παράδοσή της στην ΕΣΣΔ!!!

    Οι ιδεολογίες της άκρας αριστεράς και ο τρόπος που εφαρμόστηκαν στα διάφορα κράτη σκότωσε πολύ κόσμο...

    Λες ότι έγινε στις χώρες πχ του πρωην ανατολικου μπλοκ,να μη γινοταν στην Ελλάδα?Γιατί?

    Πρέπει να μας γίνει κάτι συνείδηση:

    Δεν πρέπει να μαχηθούμε τους φασίστες,αλλά το φασισμό...δεν είναι λύση να πολεμήσουμε τους Χρυσαυγίτες...αλλά να τους αλλάξουμε μυαλά...

    Το ίδιο ισχύει και για τους ακρο αριστερούς που ακονίζουν τα μαχαίρια τους...

    Ερώτηση κρίσεως Κλεανθη μου:Αν το θυμα της Χρυσης αυγής άνηκε στα κλιμάκιάς της θα τον συμπονούσες το ιδιο ή θα λεγες καλά να πάθει εκεί που έμπλεξε???


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 21-09-2013 21:51 ]


    noizreduction
    21.09.2013, 21:58

    Μηπως να αφηναμε λιγο τη δεξια και την αριστερα μεσα στη Βουλη ( μια χαρα καταφερνουν να τρωγονται κι εκει μεσα ) και να πιαναμε το γεγονος οπως εχει; Την ανοδο μιας φασιστικης ( ουτε καν ακρο-δεξιας, μιας και ο εθνοσοσιαλισμος ειναι αυτονομο ειδος ζωων με δανεικα στοιχεια και σημαιες ) οργανωσης που ολοκληρη η κοινωνια ηξερε τι μπορουσε να κανει, αλλα περιμενε το συμβαν για να ξυπνησει και να την κοιταξει στα ματια.

    Με το να λεμε "ΑΑΑ, κοιτα τι εκαναν ΤΟΤΕ αυτοι" και "Μα, οι αλλοι ΤΟΤΕ δεν εκαναν αυτο" ενω ζουμε στο 2013 δεν λυνουμε κανενα προβλημα της σημερινης κοινωνιας. Ξεκολληστε λιγο, οι ιδεολογιες του 20ου αιωνα πεθαναν μετα τον Ψυχρο Πολεμο και τη διαλυση των καθεστωτων...Αν ζουμε με αυτη τη λογικη, παει χαθηκαμε...θα μας παρουν αμπαριζα οι φασιστες κι εμεις θα μιλαμε για ιστορια!

    Επισης, για το θεμα του εαν η Χρυση Αυγη πρεπει να βγει εκτος Βουλης, να τονισω πως σε μια Δημοκρατια ( στραβη, κουτση, ασχημη...αλλα Δημοκρατια ) μονο ο λαος μεσω των εκλογων μπορει να βγαλει και να βαλει κομματα στη Βουλη. Οτιδηποτε αλλο ειναι απλως ημιμετρο, χωρις λογο και ουσια!

    Παρατηρω με μεγαλη ευχαριστηση πως στην περιοχη της Νικαιας κοιτανε τον φασισμο πλεον στα ματια...κι αν κατι φοβιζει το φασιστα ειναι η αμεση επιθεση στην υπαρξη του ( θρασυδειλα οντα της ομαδικης αποχαυνωσης οπως ειναι... ).

    Τελος, το να θεωρεις πως μπορεις να αλλαξεις μυαλο σε εναν ιδεολογο φασιστα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το να προσπαθεις να πεισεις ενα φιδι να μην δαγκωνει... Μην γινομαστε ουτοπιστες με ιδεες ανεφαρμοστες. Μπορεις να τον παραγκωνισεις απο την κοινωνια, μπορεις να τον παρακολουθεις, μπορεις να τον εχεις σε καταστολη, ομως στον "ορκισμενο" φασιστα δεν προκειται να αλλαξεις μυαλα.

    Για την υπολοιπη κοινωνια ( και απλους ψηφοφορους ) μπορεις να του προσφερεις οσα πηρες ως κρατος. Τη δουλεια του, την αξιοπρεπεια του, την παιδεια του και την υγεια του. Εκει ειναι το προβλημα, οχι στο πως διογκωθηκε γενικα η Χρυση Αυγη, μιας και ο πυρηνας παραμενει ενα 3-4% ανεγκεφαλων ζωων σε ολη την επικρατεια, που σε αλλες εποχες δεν τολμαγαν ουτε να μιλησουν!


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 21-09-2013 22:02 ]


    Konstantinosoa
    21.09.2013, 22:28

    Για το ποιοί πολέμησαν και γιατί και για το ποιοί θα πρέπει να θεωρούνται αγωνιστές και ήρωες θα μπορούσαμε να γράψουμε κεφάλαια αντικειμενικής ιστορίας.

    Ο λόγος όμως που το κράτος έχει πέσει τώρα με τα μούτρα στην όλη ιστορία είναι ο αποπροσανατολισμός. Καρφί δεν τους καίγεται για την ουσία της Ιστορίας.

    Η τρόικα αύριο αποφασίζει το μέλλον χιλιάδων προς απόλυση και οι επικοινωνιολόγοι τους τρίβουν τα χέρια για την δολοφονία αυτή. Πλήρης αποπροσανατολισμός με μανδύα ευρύτερου δημοκρατικού τόξου....

    Όσο για το ποιοί θα την ψηφίσουν τελικά μην βάζετε στοίχημα. Σε άμεση δημοσκόπηση μετά την δολοφονία, ένα μεν 80+% την χαρακτηρίζει ώς έχει αλλά ένα δε 16,6% αρνείται να την χαρακτηρίσει ως έχει. Ενοοείται πως το μεγαλύτερο ποσοστό αυτό του 16,6% την ψηφίζει και συνεχίζει.

    Φοβάμαι πως δεν θα αποτελέσει ιδιαίτερο λευτεριάς λίπασμα ο νεκρός μουσικός. 

    Τραγική κατάσταση...


    freak
    21.09.2013, 22:59

    Ειπε κανεις οτι Σταλιν και Χιτλερ εχουν διαφορα? 

    Δε νομιζω.

    Σχεδον ολοι συμφωνουμε επ αυτου.

    Anyway...

    .

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος sapounofouska στις 19.09.2013, 15:54 έγραψε...

    Εχθες καηκε η μιση Ελλαδα...

    Καηκε η μιση Ελλαδα? Εισαι σιγουρη?  

    Παρατηρω συνταυτιση με την καθεστωτικη TV και την κρατικη προπαγανδα εδω.

    Μιλαμε για μια ανθρωπινη ζωη που καμια περιουσια δεν προκειται να φερει πισω.

    Μακαρι να καιγοταν ολη η Ελλαδα αν αυτο μπορουσε να φερει πισω τον Παυλο.



    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 20.09.2013, 12:08 έγραψε...

    Η σύγκριση των Φασιστοειδών Υπανθρώπων με τους Αναρχικούς είναι το λιγότερο ατυχής !

    Εννοειται μα οπως βλεπεις καποιοι συνεχιζουν και καταπινουν το παραμυθι που προσφερεται απλοχερα εδω και τοσα χρονια απο τα ΜΜΕ.

    .

    .

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20.09.2013, 15:03 έγραψε...

    Όπως κάποτε εξαρθρώθηκε η 17 Νοέμβρη και μοιράστηκαν ποινές σε Ξηρούς και Κουφοντίνες έτσι θα γίνει κάποια στιγμή και για τη ΧΑ...

    Πληρης συνταυτιση παλι με την κυβερνητικη προπαγανδα στο συγκεκριμενο θεμα.

    Η 17Ν ηταν (και κατα δηλωση της) μια παρανομη οργανωση που επαιρνε 100% την ευθυνη για καθε στοχο της και σε καθε ενεργεια της δημοσιευε αραδα αποδεικτικων (κατ’αυτους) στοιχειων που την οδηγησαν στο να παει να φαει πχ το αγγελουδι που λεγεται Βαρδινογιαννης ο οποιος παρεπιππτοντως ευθυνεται για τις δολοφονιες χιλιαδων.

    Δεν θα γινω τιμιτης της 17Ν τωρα αλλα απο οτι θυμαμαι, αυτοι που ειχαν φοβηθει ηταν κατι πολιτικοι τυπου Ντορας, οι οποιοι διπλασιασαν την ασφαλεια τους, και ακριβως το ιδιο συνεβη με επιχειρηματιες επιπεδου Κοκκαλη καθως και με διαφορους μεγαλοσχημους μπραβους της νυχτας.

    Με λιγα λογια, ο απλος πολιτης ποτέ δεν φοβηθηκε την 17Ν.

    Βλεπεις κανενα κοινο στοιχειο?

    Προς τι η ταυτιση λοιπον με την ΧΑ?

    Να το επαναλαβω?

    Ας μην εξισωνουμε διαφορετικα πραγματα.

    .

    .

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 20.09.2013, 15:15 έγραψε...


    ...Αριστερών φασιστοειδών που επίσης σκοτώνουν (βλ. MARFIN)...


    Εισαι σιγουρος? Την εχεις ψαξει την ιστορια με την ΜΑΡΦΙΝ?

    Παιδια...μην καταναλωνετε αβιαστα οτι σερβιρεται...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 22-09-2013 05:27 ]


    mixalis-kleanthis
    22.09.2013, 05:34

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 21.09.2013, 21:48 έγραψε...

    Οι αγώνες τις άκρας αροστεράς δεν ταυτίζονται με τους αγωνες για εθνικη απελευθέρωση...το ΚΚΕ δεν αγωνίστηκε για την επελευθέρωση της Ελλάδος από τους Γερμανούς αλλά για την παράδοσή της στην ΕΣΣΔ!!!.....

    Λες ότι έγινε στις χώρες πχ του πρωην ανατολικου μπλοκ,να μη γινοταν στην Ελλάδα?Γιατί?

    .......

    Το ίδιο ισχύει και για τους ακρο αριστερούς που ακονίζουν τα μαχαίρια τους...

    Ερώτηση κρίσεως Κλεανθη μου:Αν το θυμα της Χρυσης αυγής άνηκε στα κλιμάκιάς της θα τον συμπονούσες το ιδιο ή θα λεγες καλά να πάθει εκεί που έμπλεξε???


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 21-09-2013 21:51 ]



    Συνεχίζεις να προσβάλεις τους αγώνες των Ελλήνων Αριστερών υποθέτοντας τι θα γινόταν ΑΝ...

    Ξέρεις πως με το πρόσχημα της κατασκοπίας υπέρ της ΕΣΣΔ δολοφόνησαν τον Νίκο Μπελογιάννη.

    Έχεις την ίδια άποψη με αυτούς ?

    Και αν ΝΑΙ …Δεν ντρέπεσαι γι αυτό ?

    Συμφωνείς  με τους δοσίλογους και τους χύτες ?

    Σου ζητώ να το σκεφτείς κι εσύ έχει βάλει τον Αυτόματο στο ριπίτ...

    Ξέρεις τι έγινε στα Δεκεμβριανά ?

    Συνεχίζεις να συμπεραίνεις εικάζοντας και αναμασώντας πράγματα

    που στη Χώρα μας ούτε έγιναν ποτέ , ούτε θα γίνονταν ...

    Γιατί Όσα λάθη κι αν έκανε η ηγεσία του ΚΚΕ οι απλοί αγωνιστές της Αριστεράς Θυσιάστηκαν για τα ιδανικά τους και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΥΓΝΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ...

    Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ ΤΟΣΩΝ ΑΠΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ !

    Σε παρακαλώ να σταματήσεις αυτή την αυθάδεια !

    Αν πάλι δεν το κάνεις , δικαίωμά σου !

    Εγώ σταματώ εδώ!

    Η Ερώτηση Κρίσεως είναι και η τελευταία μου απάντηση σε αυτό το θέμα

    γιατί δεν βρίσκω νόημα να αναμασάμε «τα ίδια»…

    Στη υποθετική λοιπόν ερώτηση ΑΝ το θύμα ήταν χρυσαγίτης ...

    Σου απαντώ πως πολύ δύσκολα θα συνέβαινε κάτι τέτοιο ...

    ΑΝ όμως συνέβαινε δεν θα χαιρόμουν...


    freddieKrueger
    22.09.2013, 13:08

    Καλημέρα Κλεάνθης man...να υποθέσω πως και μετο θάνατο του Παύλου Φύσσα απλά ''δεν χαίρεσαι''?

    Η μήπως έχουν να κάνουν οι πολιτικές ιδεολογίες κάποιου με την αξία του ως ανθρώπινη ύπαρξη?

    Σε πληροφορώ πως τα ακροδεξιά κόμματα μπορούν ανετότατα να ''καταπιούν τα παιδιά τους''...Αν κάποιος τολμήσει να δείξει λιγάκι μεταμέλεια ή ανθρωπιά,εντελώς ψυχρά και φασιστικά οι δικοί του των φάγανε...Πολύ διδακτική ταινία πάνω σε αυτό είναι το American history X με τον EDward Norton στο ρόλο ενός νεοναζί που συλλαμβάνεται για το φόνο ενός σκουρόχρωμου συνανθρώπου του και οδηγείται στη φυλακή.Εκεί,διαπιστώνει πως οχι μονο οι ''δικοί'' του δεν τον στήριξαν,αλλά προσπάθησαν να τον εξοντώσουν από πάνω.Σου συνιστώ να τη δεις,αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

    Πάμε παρακάτω.Το ότι η ΕΣΣΔ μέσω της Κομιντέρν και Κομινφόρμ ασκούσε πανευρωπαική τουλάχιστον επιρροή στις αποφάσεις και τα κομμουνιστικά καθεστώτα όλων των λοιπών ευρωπαικών κρατών είναι γεγονός.Μια άλλη διατύπωση ιμπεριαλισμού εκ μέρους του Στάλιν.Όταν κάποια κράτη θέλησαν να ανεξαρτητοποιηθούν όπως πχ η Γιουγκοσλαβία με τον Στρατάρχη Τίτο να ζητά την ανεξαρτητοποίηση της Ενωσης Γιουγκοσλάβων Κομμουννιστών από την ενιαία πολιτική κατευθυση της Κομινφορμ,ο Στάλιν τους πέταξε σχεδόν κλωτσιδόν από αυτή.

    Συνεπώς η Ρωσσία-ή αλλοιώς Ενωση Σοβιετικών Σοσιαλιστικών Δημοκρατιών-κινούσε τα νήματα.Το ίδιο συνέβαινε και στην Ελλάδα όπου η ηγεσία του ΚΚΕ έδινε προτεραιότητα στο να πάει με τα νερά των Ρώσσων παρά σε οτιδήποτε άλλο.Αρα δεν είναι λόγια δοσίλογων αυτά.Είναι ένα διαπιστωμένο παγκόμσια φαινόμενο.Όντως η Ελλαδα θα παραδινόταν στην απόλυτη εξουσιά του κομμουνισμού του Στάλιν,αν τότε το 1944,το ΚΚΕ ανέβαινε στην εξουσία.Και θ ακολουθούσαμε κι εμείς την εξαθλίωση των κρατών του πρώην ανατολικού μπλοκ.Εχω μιλήσει με ανθρωπους από εκεί.Τυχαίο που κάποιοι απ αυτούς κάποτε ήταν φανατικά κομμουνιστές και τώρα ακούνε Μαρξ και παθαίνουν αναφυλαξία??Δε νομίζω!!

    Όσο για τα Δεκεμβριανά.Στα πλαίσια της κατάταξης της Ελλαδος στο Δυτικο ευρωπαικό κόσμο,η συνολική πολιτική τάση ήθελε τον αφοπλισμό των ΕΑΜιτών.Αυτοί το αρνήθηκαν.(Το κατα πόσο καλά η κακά έκαναν δεν είναι επι του παρόντος να το αναλύσουμε)Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να οδηγηθούν σε αντιπαράθεση με την κυβέρνηση του Παπανδρέου και των Βρετανών.Ετσι στις 3 Δεκεμβρίου έγινε η γνωστή αιαματοχυσία των Δεκεμβριανών με θύματα πολλούς αθώους έλληνες πολίτες.

    Ναι,συμπασχω με τα θύματά της εποχής και σίγουρα ήταν ότι πιο ανανδρο να γινει ενοπλη επίθεση προς τον άμαχο διαμαρτυρόμενο κοσμάκη της ΕΑΜ,ΕΛΑΣ.Όμως ας μη βλέπουμε τα πράγματα μονοδιάστατα.Στην αρχη η ΕΑΜ υποδέχτηκε με ανοικτές αγκάλες τους ''απελευθερωτές Άγγλους'' του Τσόρτσιλ.Επίσης στη συνθηκη της Βαρκιζας το ιδιο το ΚΚΕ εδιωξε απ τους κολπους του το πρωτοπαλίκαρο Αρη Βελουχιώτη όταν τελευταίος αρνηθηκε να παραδόσει οπλισμο.Αρα η τιμημενη δραση ενος ανθρωπου δε συνδυαζεται,ουτε ταυτίζεται  με τη σαθροτητα ενος κομματικου μηχανισμου,που γινεται ΄΄σκυλακι'' των αλλων δυναμεων ανάλογα με τα κομματικά του συμφέροντα.

    Συμπέρασμα:Αλλο Κομμουνισμος,αλλο ηρωες της εθνικης αντιστασης και παληκάρια που στο βωμό της αγνής και ηρωικής διασφάλισης των θεμειωδών δικαιωμάτων της ελευθερίας και εργασιας θυσιαστηκαν.Αλλο ηρωικοί αριστεροί-και λοιπόν πολιτικών κατευθύνσεων-μαχητές,άλλο αριστεροί καιροσκόποι της εξουσίας.

    Επίσης να σου πω λίγο κάτι.Δεν είμαι αυθάδης Κλεάνθη μου.Δεν πρόσβαλα τη μνημη κανενός ονομαστικά.Απλά καταδικασα τηςν ακροαριστερά.Όπως κάποτε έκανε και ο Αρης Βελουχιωτης.Γιατι το ''Κομμα'' πρόδωσε τα ιδανικά που μεχρι τότε πίστευε πως υπηρετούσε.'ουτε φαί,ουτε νερό για τον Αρη''Αυτη ηταν η αναγνωριση του κομμουνιστικού κόμματος για την προσφορά του γενναίου αγωνιστη στην Ελλαδα.Ποιος λοιπον σπίλωσε τη μνημη των αγωνιστων,εγώ η η άκρα αριστερά??

    Ξεκόλλα.Είναι ολοφάνερο πως είσαι φανατισμένος.Φαίνεται στο έντονο στυλ γραφής σου.Στη βιασυνη σου να με χαρακτηρίσεις ομοιδεάτη των ''δοσίλογων''.

    Προπάθησε να δεις ανοιχτά.Ως άνθρωπος έχεις τη δική σου αξία.Όπως και όλοι μας.Ας πιστεψουμε σ αυτο.Κι ας δουλεψουμε όλοι μαζί για να γίνει το δύσκολο:ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ και όχι το εύκολο:ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΦΑΣΙΤΣΤΕΣ.

    Για ότι άλλο θες στη διάθεση σου.Όμως σταμάτα να είσαι απεναντι μου εμπαθης και φανατικός υπερμαχος των ''αριστερων αγωνιστων''.Κανεις δεν του αγγιξε αυτους.Κανεις δεν υποτίμησε την αντιστασιακή τους δράση.Ήταν όμως αθώα πιόνια άλλων επιτηδείων που διψουσαν για εξουσια.Αυτοί και σπίλωσαν τη μνημη τους.

    @ Προς freak:Φίλε μου δεν καταναλώνω αβίαστα ότι μου παρέχεται απο τα ΜΜΕ...το επεξεργαζομαι κριτικά.Περιμένω κι από σένα επιχειρηματα.Κι οχι να μου λες απλα να μη πιστευω οτι ακουω.Γιατί λοιπον να μην ακουσω τα ΜΜΕ?ΤΙ έγινε με τη Marfin?Θέλω την άποψή σου!

    ΥΓ:Σημασία δεν έχει ποιοί φοβηθηκαν τη 17Ν.Σημασία έχει ποιούς δολοφόνησε η 17Ν.Ανάμεσα στα θυματα και πολλοι αθωοι πολιτες μεροκαματιαρηδες.Τι εχεις να πεις σ αυτο?

    Κι εκτος αυτου δεν καταλαβα.Δλδ αν ειναι ανθρωπων εξουσιας η ζωη του εχει μικροτερη αξια απο του απλου πολιτη???

    Αυτά από μενα.

     


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 22-09-2013 13:27 ]


    Konstantinosoa
    22.09.2013, 13:58
    Το θέμα είναι εδώ το παλικάρι και η Χρυσή Αυγή. Δεν συνεχίζω να σχολιάζω για το ποιός είναι προδότης και ποιός ήρωας. Η δολοφονία του παλικαριού είναι νέρο στο μύλο της παραπληροφόρησης και όπως είπα αμφιβάλω για το κατα πόσο θα μειώσει την εκλογική ισχύ της Χ. Α. δυστυχώς.... Οι διαθεσιμότητες έρχονται. Όσο για τα μέσα ΜΜΕ όποτε μας βολεύουν δεχόμαστε για την Χ. Α. την αντικειμενικότητά τους όταν δεν μας βολεύει όπως στην MARFIN διαπλεκόμενα. Δεν υπάρχει είδηση που να διασπείρουν χωρίς επεξεργασία ψεύδους ή σκοπιμότητας.
    mixalis-kleanthis
    22.09.2013, 14:44

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 22.09.2013, 13:08 έγραψε...

    Καλημέρα Κλεάνθης man...να υποθέσω πως και μετο θάνατο του Παύλου Φύσσα απλά ''δεν χαίρεσαι''?

    Η μήπως έχουν να κάνουν οι πολιτικές ιδεολογίες κάποιου με την αξία του ως ανθρώπινη ύπαρξη?

    .......


    Για τα Δεκεμβριανά  βαφτίζεις απλό κοσμάκη ,τους Αριστερούς πολίτες και τα μέλη του ΚΚΕ που έχασαν την ζωή τους ! Έτσι ξεκίνησε ο εμφύλιος και έχεις τις απόψεις των εκτελεστών !

    Είναι απίστευτο αλλά "ΌΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ  ΠΙΣΤΕΎΕΙΣ" !

    Τέλος δεν ξέρω αν θα το βρείς απάνθρωπο αλλά στεναχωριέμαι πολύ περισσότερο,

    αν χαθεί ένας άξιος άνθρωπος παρά ένας δολοφόνος .

    Το δώρο της ζωής το Αξίζουν ΌΛΟΙ ανεξαιρέτως ...

    Αλλά κάποιοι το "ΤΙΜΟΥΝ" περισσότερο και συνεπώς η απώλεια για μας είναι Μεγαλύτερη !

    Με άλλα λόγια η ζωή έχει για όλους την Ίδια αξία ...Αλλά  ΌΧΙ ΚΑΙ Ο ΒΊΟΣ ΤΟΥΣ !


    freddieKrueger
    22.09.2013, 14:57

    Φίλε Κλεάνθη το ''κοσμάκης'' σχήμα λόγου.

    Είσαι πολύ φανατισμένος και γράφεις με θολωμένη κρίση.

    Θα σε παρακαλέσω ευγενικά να είσαι προσεκτικός σε αυτά που γράφεις και μη με κατηγορείς πως οι απόψεις μου ταυτίζονται με αυτές  οποιασδήποτε μορφής εκτελεστών ή δοσιλόγων.Κατά βάση να μου μιλας όπως σου μιλώ κι εγω με σεβασμο.Αυτο δεν στο ζητω.Το απαιτώ.

    Βλέπω απουσία επιχειρημάτων κι αυτό με απογοητεύει κ λίγο με κάνει να χάνω την υπομονή μου.

    Συζήτηση κάνουμε κι όχι ανταλλαγή ''λεκτικών μολοτωφ'' με χαρακτηρισμους.

    Μπορείς να συμμετέχεις με επιχειρήματα?Διάβασες τα γραφόμένά μου??Είδες την ταινία με τον Edward Norton?

    Όχι?

    Μη βιαζεσαι λοιπόν...

    Σταμάτα να βλέπεις μόνο ότι απέχει 1 χιλιοστό απ τα μάτια σου!

    Τέλος να σου υπενθυμίσω πως ο άνθρωπος που δεν αναγνωρίζει την ισότητα της αξίας της ανθρωπινης ζωης για ολους ανεξαρτητως θρησκειας,χρώματος δέρματος,καταγωγής ή πολιτικής κατευθυνσης έχει πολύ πιο ελαφρυ βιο απ όλους!!

     


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 22-09-2013 14:58 ]


    mixalis-kleanthis
    22.09.2013, 17:06

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 22.09.2013, 14:57 έγραψε...

    Φίλε Κλεάνθη το ''κοσμάκης'' σχήμα λόγου.

    Είσαι πολύ φανατισμένος και γράφεις με θολωμένη κρίση.

    Θα σε παρακαλέσω ευγενικά να είσαι προσεκτικός σε αυτά που γράφεις και μη με κατηγορείς πως οι απόψεις μου ταυτίζονται με αυτές  οποιασδήποτε μορφής εκτελεστών ή δοσιλόγων.Κατά βάση να μου μιλας όπως σου μιλώ κι εγω με σεβασμο.Αυτο δεν στο ζητω.Το απαιτώ.

    Βλέπω απουσία επιχειρημάτων κι αυτό με απογοητεύει κ λίγο με κάνει να χάνω την υπομονή μου.

    Συζήτηση κάνουμε κι όχι ανταλλαγή ''λεκτικών μολοτωφ'' με χαρακτηρισμους.

    Μπορείς να συμμετέχεις με επιχειρήματα?Διάβασες τα γραφόμένά μου??Είδες την ταινία με τον Edward Norton?

    Όχι?

    Μη βιαζεσαι λοιπόν...

    Σταμάτα να βλέπεις μόνο ότι απέχει 1 χιλιοστό απ τα μάτια σου!

    Τέλος να σου υπενθυμίσω πως ο άνθρωπος που δεν αναγνωρίζει την ισότητα της αξίας της ανθρωπινης ζωης για ολους ανεξαρτητως θρησκειας,χρώματος δέρματος,καταγωγής ή πολιτικής κατευθυνσης έχει πολύ πιο ελαφρυ βιο απ όλους!!

     


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 22-09-2013 14:58 ]



    Δεν σταμάτησα ούτε λεπτό να σε σέβομαι και μέχρι το τελευταίο σου πόστ το έκανες κι εσύ ...

    Με Στεναχωρείς Πολύ...


    freddieKrueger
    22.09.2013, 18:43

    Αγαπητέ Κλεάνθη,

    προσπάθησα όσο το δυνατό καλύτερα να εξηγήσω τις απόψεις μου...που διαφωνούν με τις δικές σου κι αυτό είναι σεβαστό...

    Δεν θα είχε νόημα η βιαιη ανταλλαγη υβρεων και χαρακτηρισμων μεταξυ μας...Πρώτον γιατί κατα τ άλλα σαν άνθρωπο σε έκτιμώ από τα γραφόμενα και το χιούμορ σου στη ΜΗ και δευτερον...

    ...αυτό ακριβως δεν θέλουμε να καταστείλουμε??Την οργή και την βια!!Αντίθετα προσπαθούμε να προωθήσουμε το διάλογο...με επιχειρήματα και υγιή...αυτός μπορεί να μας οδηγήσει να μείνουμε ενωμένοι και όχι διχασμένοι...πολωμένοι και αδύναμοι στο έλεος αυτων των 300...

    Εγραψα πως οι κομμουνιστές είναι φασίστες.Μια πολύ γενική φράση και πολύ προκλητική που υποκίνησε την αντίδρασή σου και το καταλαβαίνω.Προσπάθησα να σου εξηγήσω παρακάτω τι ακριβώς εννοούσα.Τι κατηγόρησα και τι όχι.

    ΤΟ δικό μου φαουλ ειναι πως εγραψα ότι οι κομμουνιστές-οι άνθρωποι δλδ- είναι φασίστες και όχι κάποιοι απ αυτούς που επιτέθηκαν σκότωσαν κι άσκησαν φασιστικά την εξουσία τους.Επρεπε να πω πως ο Κομμουνισμός είναι φασισμός.Και πάλι θα διαφωνούσες,αλλά τουλαχιστον θα είχα γίνει πιο συγκεκριμμένος και δεν θα είχα τσουβαλιάσει τους παντες στο ίδιο τσουβάλι.

    Αλλιώς θα βαζα στο ίδιο καζάνι,ήρωες αγωνιστές,καλλιτέχνες,άνθρωπους των γραμμάτων με μεγαλη προσφορα που ειναι ΚΑΙ αριστεροι εκτός των άλλων.Ενδεικτικά αναφέρω τον λατρεμένο Βασίλη Παπακωνσταντίνου,τον Μίκη Θεοδωράκη και τον Οσυσσέα Ελύτη.Αυτοί μου ρθαν πρωτοι στο μυαλό.Όμως η καλλιτεχνική τους διάνοια δεν θα πρεπε να συγχέεται με την πολιτική τους ταυτότητα.

    Θα κλείσω λέγοντας πως και η πιο δίκαιη κοσμοθεωρία όπως η ''περί ισότητας και κοινοκτημοσύνης'' του Μαρξ μπορεί να εκφυλιστεί αν φυλακιστεί και από ανθρώπινα χέρια ως μη υλοποιήσιμη ουτοπική υπόσχεση άκρως εκλυστική στα αυτιά ψηφοφόρων.Η ισότητα των ανθρώπων θα πρεπε να είναι αδιαμφισβήτητα και αυτονόητα κατοχυρωμένη κι όχι υποσχόμενη από παρατάξεις...

     


    mary_omikron
    22.09.2013, 22:47

    Ο Αβραμόπουλος διέταξε έρευνα για «την εκπαίδευση χρυσαυγιτών από μέλη των ειδικών δυνάμεων»

    http://www.tanea.gr/news/politics/article/5042561/ereyna-ston-strato-gia-thn-ekpaideysh-xrysaygitwn-apo-melh-twn-eidikwn-dynamewn/


    Konstantinosoa
    23.09.2013, 00:03

    Κλασσικός δημοσιοσχετίστας, που σήκωσε ντεμέκ το ανάστημά του στο μέτωπο του "ευρύτερου δημοκρατικού τόξου", όχι απο περιστατικά των αστυνομικών αναφορών αλλά απο ένα ας πούμε αυθόρμητο άρθρο ενός πρώην χρυσαυγίτη. Δεν έκανε δηλαδή αλλού γι΄αλλού έρευνα και ξαφνικά σήκωσε το τηλέφωνο μόνο και μόνο γιατί το Έθνος δημοσίευσε αυτό το ρεπορτάζ... Νιώθω ήσυχος ρε Δημήτρη....

    Όσο για τον Έλληνα, στην τελευταία δημοσκόπηση μετά την στυγερή δολοφονία, δίνεται στην Χ. Α. αν δεν είναι φτιαχτό το δημοσκοπικό εύρημα, 7,8% χωρίς αναγωγή και με 30% αδιευκρίνιστη ψήφο. Τουλάχιστον δηλαδή 10% με αναγωγή. Δυστυχώς δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 23-09-2013 00:09 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freak
    23.09.2013, 06:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 23.09.2013, 00:03 έγραψε...

    ...Καληνύχτα Έλληνα μάλλον αυτός ο τόπος δεν θα αλλάξει ποτέ...

    ...Κλασσικός δημοσιοσχετίστας (ο Αβραμό)...



    Ο Αβραμοπουλος παντα ετσι ηταν. Και κατι πολυ χειροτερο απο τον χαρακτηρισμο που γραφεις.

    Ωστοσο σκεφτομαι ολους αυτους που ψηφισαν τα δυο μεγαλα κομματα εστω και απο μια φορα.

    Η ευθυνη ειναι συλλογικη.

    .

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 22.09.2013, 13:08 έγραψε...

    ...Τι έγινε με τη Marfin?...

    ...17Ν. Ανάμεσα στα θυματα και πολλοι αθωοι πολιτες μεροκαματιαρηδες...

    Επειδη ειναι μεγαλη κουβεντα η Μαρφιν, πηγαινε εδω και διαβασε το post του musihell:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=21134&start=0

    Κρυβονται και αλλα πισω απο την Μαρφιν αλλα τελος παντων...

    .

    .

    Το αλλο που γραφεις για την 17Ν δεν το εχουν πει ουτε τα ΜΜΕ ουτε κανεις αλλος γιατι απλα δεν υφισταται.

    Πως το σκεφτηκες και το εγραψες? Απορω.

    Μόνο ενας σκοτωθηκε που δεν ειχε σχεση ουτε ηταν σε καμια διατεταγμενη υπηρεσια.

    Αν θες μπορουμε να μιλησουμε και για αυτη την περιπτωση. Θα πρεπει ομως να την ψαξεις λιγουλακι ξερεις...

    Anyway, να σου κανω μια ερωτηση? Εχεις διαβασει ποτέ καμια προκυρηξη της? Ετσι για το γαμωτο, απο απλη περιεργεια ρε παιδι μου! Διοτι αυτα που αναφερεις σχετικα με την 17Ν, οπως και καποιοι αλλοι για την Μαρφιν, ειναι αυτα που ακριβως μας πιπιλανε εδω και χρονια τα ΜΜΕ.

    Οπως εχω γραψει και αλλου...το να συνταυτιζεσαι με την προπαγανδα του συστηματος που εχουμε φαει τοσα χρονια στην μαπα σχετικα με την 17Ν ειναι δικαιωμα σου φυσικα και δεν τρελαινομαι να κανω τον συνηγορο του διαβολου.


    freddieKrueger
    23.09.2013, 12:31

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 23.09.2013, 06:19 έγραψε...

     

    Το αλλο που γραφεις για την 17Ν δεν το εχουν πει ουτε τα ΜΜΕ ουτε κανεις αλλος γιατι απλα δεν υφισταται.

    Πως το σκεφτηκες και το εγραψες? Απορω.

    Μόνο ενας σκοτωθηκε που δεν ειχε σχεση ουτε ηταν σε καμια διατεταγμενη υπηρεσια.

    Αν θες μπορουμε να μιλησουμε και για αυτη την περιπτωση. Θα πρεπει ομως να την ψαξεις λιγουλακι ξερεις...

    Anyway, να σου κανω μια ερωτηση? Εχεις διαβασει ποτέ καμια προκυρηξη της? Ετσι για το γαμωτο, απο απλη περιεργεια ρε παιδι μου! Διοτι αυτα που αναφερεις σχετικα με την 17Ν, οπως και καποιοι αλλοι για την Μαρφιν, ειναι αυτα που ακριβως μας πιπιλανε εδω και χρονια τα ΜΜΕ.

    Οπως εχω γραψει και αλλου...το να συνταυτιζεσαι με την προπαγανδα του συστηματος που εχουμε φαει τοσα χρονια στην μαπα σχετικα με την 17Ν ειναι δικαιωμα σου φυσικα και δεν τρελαινομαι να κανω τον συνηγορο του διαβολου.



    Καλημέρα freakman...σου τόνισα κάποια απ τα γραφόμενά σου τα οποία καταδυκνείουν πως μάλλον εσύ τελικά έχεις ως κύρια πηγή πληροφόρησης και παραπληροφόρησης τα ΜΜΕ...

    Να σαι σίγουρος πως αυτά που έγραψα δεν ήταν αποκύημα της φαντασίας μου.

    Δεν αρνούμαι να ψάξω φυσικά για την περιπτωση που μου αναφέρεις...

    Διάλεξε όμως από την παρακάτω λίστα σε ποιά περίπτωση αναφέρεσαι...

    Μαζί με κυβερνητικούς και δεν ξέρω γω τι άλλο τι τους έφταιγαν διερχόμενοι πολίτες,σωματοφύλακες που απλά έκαναν μια δουλειά κτλ?Βομβιστικές επιθέσεις σε λεωφορεία Τουριστών?Δεν ήταν αυτοί δολοφόνοι?

    Μόνοι τους δίκαζαν και καταδίκαζαν?Δεν είναι αυτό φασισμός?Διαφέρει σε κάτι από τους Χαυγίτες?

    Όσον αφορά στο θέμα της Marfin...διάβασα και το ποστ του μέλους musichell...στην ουσία ο άνθρωπος και δεν έχει άδικο αναπαράγει το κατηγορητήριο ηθικής αποζημίωσης των συυγενών των θυμάτων το οποίο απευθυνόταν στα διοικιτικά στελέχη της τράπεζας...όμως ρε φίλε,έλεος ΔΕΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ αυτοί τους ανθρώπους που χάθηκαν άδικα στο βομβισμό της Marfin...OI ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ είναι αυτοί που οργάνωσαν κι έκαναν την επίθεση...αυτοί που έριξαν μολοτωφ...

    Καλά,λογική ειναι αυτή??Δλδ ΄Να παίρνουμε σαν ΔΕΔΟΜΕΝΗ κι ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ την εγκηματική δράση των τρομοκρατων...αυτοί κάνουν απλά τη δουλειά τους με το να τρομοκρατούν και να δολοφονούν...εμείς πρέπει να τους αδειάσουμε τη γωνία...όχι ρε φίλε,αυτό παραπάει.Κι απόπάνω να κατηγορούμε τα μέτρα ασφαλείας που παρθηκαν ή τις αποφάσεις της διοίκησης της τράπεζας.Αυτοί ήταν οι δολοφόνοι??Πλάκα μας κάνετε ρε παιδιά???

     Ενώ τα άλλα τα καθάρματα εεεε???Ασε μη μου πεις ''δεν είχαν σκοπό να σκοτώσουν''...Οξω ρε υποκριτές!!Υποκρισία και φασισμός μαζί.


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...


     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 23-09-2013 12:50 ]