ελληνική μουσική
    932 online   ·  210.853 μέλη

    Οι SCORPIONS πάλι στην Αθήνα!

    jorge
    18.07.2005, 01:22


    Την τρίτη τους εμφάνιση στη χώρα μας, μέσα σε λίγα χρόνια, κάνουν στις 18 Ιουλίου στο Στάδιο Καραϊσκάκη οι Scorpions.

    Το γερμανικό συγκρότημα θα εγκαινιάσει τη συναυλιακή δράση του σταδίου, συμμετέχοντας στον εορτασμό για τα 170 χρόνια ιστορίας του Δήμου Πειραιά.

    Οι Κλάους Μάινε, Ρούντολφ Σένκερ, Ματίας Γιαμπς, Πάβελ Μακίβοντα και Τζέιμς Κότακ θα ανέβουν στη σκηνή για να ερμηνεύσουν παλιά, αγαπημένα κομμάτια, αλλά και τα τραγούδια από το τελευταίο τους άλμπουμ Unbreakable.

    Το περιοδικό Rolling Stone χαρακτήρισε τους Scorpions ως «ήρωες του χέβι μέταλ». Ο Κλάους Μάινε αποδίδει την επιτυχία τους στους δεσμούς φιλίας που έχουν τα μέλη μεταξύ τους. Και οι πέντε «Σκορπιοί», άλλωστε, λατρεύουν να γεμίζουν στάδια και να ηλεκτρίζουν την ατμόσφαιρα.

    Για τις ανάγκες της συναυλίας της 18ης Ιουλίου θα στηθεί μία σκηνή μήκους 24μ. και 16μ. βάθους, ενώ τα συστήματα ήχου και φωτισμών θα μεταφερθούν σε τέσσερις νταλίκες και για τον συντονισμό τους θα απασχολήσει ένα συνεργείο 100 ατόμων.

    Οι Scorpions είχαν εμφανιστεί στη χώρα μας τον Σεπτέμβριο του 2001 και τον Ιούλιο του 2004. Τα εισιτήρια για τη συναυλία στο Καραϊσκάκη πωλούνται έναντι 35 ευρώ και 25 ευρώ. Πληροφορίες στο τηλ.: 210-7298.930.

    news.in.gr


    christ25
    18.07.2005, 15:41
    Jorge καλη απολαυση απο τις κερκιδες.Σε εμας που πηραμε των 25(δεν ηξερα οτι ηταν για την αρενα) καλη τυχη
    jorge
    18.07.2005, 15:58
    Μια χαρά θα είναι και κάτω Χριστίνα, μην ανησυχείς


    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Υπάρχουν 2 εισιτήρια των 35 ευρώ. Ο κάτοχός τους είναι ...ασθενής και δε θα μπορέσει να πάει. Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά, ας μου στείλει ΠΜ.
    jorge
    18.07.2005, 17:00
    Παιδάκια όχι άλλα ΠΜ. Τα εισιτήρια δόθηκαν.
    jorge
    19.07.2005, 10:43
    Πάνω από 20.000 κόσμου έκαναν ποδαρικό στην "πρώτη" του γηπέδου Καραϊσκάκη ως συναυλιακού χώρου. Συνωστισμός στις εισόδους, γεμάτες οι θύρες, γεμάτη κι η αρένα...


    jorge
    19.07.2005, 11:04
    Κι ένα φεγγάρι που καλωσόριζε τους Σκορπίους στην Ελλάδα για 6η φορά...


    jorge
    19.07.2005, 11:07
    Η εντυπωσιακή σκηνή λίγο πιο πίσω από τη σέντρα, με φάτσα το πέταλο της θύρας 7. Τυχεροί όσοι κάθονταν εκεί μια και είχαν τους Σκορπιούς απέναντί τους, σε αντίθεση με εμάς που τους είχαμε στα δεξιά μας...


    jorge
    19.07.2005, 11:11
    Στιγμές ξεκούρασης και αναμονής...


    jorge
    19.07.2005, 11:14
    Όταν οι Σκορπιοί πατούσαν πρώτη φορά το πόδι τους σε σκηνή, οι πατεράδες αυτών των πιτσιρικάδων είχαν δεν είχαν μπει στη εφηβεία.

    Διαχρονικοί, αν μη τι άλλο...


    jorge
    19.07.2005, 11:22
    Αναμμένοι αναπτήρες στο Holiday. Η φωνή του Klauss Meine, ίδια κι απαράλλακτη. Όταν το 1981 έχασε προσωρινά τη φωνή του λόγω πολύποδα στις φωνητικές χορδές, κανείς δε φανταζόταν οτι η επάνοδός του λίγους μήνες αργότερα θα έκανε ένα από τα καλύτερα μουσικά περιοδικά της Βρεταννίας να γράψει: "Η φωνή του Klauss όχι μόνο επανήλθε, αλλά έχει αποκτήσει ένα απίστευτο μέταλλο. Ο γιατρός που του έκανε την επέμβαση πιθανότητα να είχε και δίπλωμα ...μεταλλειολογίας".




    jorge
    19.07.2005, 11:29
    Οι περισσότερες μεγάλες επιτυχίες αντήχησαν στο νεόδμητο Καραϊσκάκη:
    - Blackout
    - Bad Boys Running Wild
    - We 'll Burn The Sky
    - Tease Me Please Me
    - Hit Between The Eyes
    - Holiday
    - Still Loving You
    - Loving You Sunday Morning
    - Rock You Like A Hurricane
    - In Trance
    - Wind of Change
    - Big City Nights
    - Noone Like You
    - When The Smoke Is Going Down
    - Coming Home
    - Coast to Coast
    - Make it Real
    - The Zoo



    jorge
    19.07.2005, 11:35
    Matthias Jabs (δεξιά) και Klauss Meine (αριστερά). Δύο από τα τρία "παλαιά" μέλη των Scorpions που έχουν μείνει μέχρι σήμερα. Ό άλλος είναι ο ιδρυτής και συνθέτης όλων των μεγάλων επιτυχιών του γκρουπ, ο Rudolf Schenker...





    jorge
    19.07.2005, 11:54
    Με τη χθεσινή εμφάνισή τους, οι Scorpions έδειξαν για μια ακόμη φορά πως τα χρόνια (57 για τον Klauss και τον Rudolf) δεν τους έχουν αγγίξει.

    Η ενέργειά τους, υπόσχεση για μια 7η συναυλία... Θα τους περιμένουμε, διότι με τα τραγούδια τους μεγαλώσαμε, με το When The Smoke Is Going Down πιάσαμε το πρώτο μας Ρε μινόρε, με το Wind of Change κοιμόμασταν και ονειρευόμασταν.

    Still Loving You Scorps...












    christ25
    19.07.2005, 12:07
    Η συναυλια ηταν υπεροχη.Μ'αρεσε πιο πολυ απο την περσυνη(ισως επειδη ειχα κ καλυτερη παρεα).Γλιτωσα κ απο κατι μπουκαλια που εξφεδονιζονταν κ ολα μια χαρα.Αντε κ του χρονου
    xristos
    19.07.2005, 12:19
    Εγώ πάντως (τα έλεγα και στον Jorge εχθές) δεν άκουγα τίποτα... Εξαιρετικά κακός ήχος, που ακόμα και οι "τυχεροί" της Θύρας 7 που είμασταν ακριβώς απέναντι από την σκηνή, και που λογικά θα έπρεπε να ακούμε καλά, ακούγαμε μόνο μια βαβούρα. Αν δεν ήξερες δε, τους στίχους από τα τραγούδια δεν είχες καμιά ελπίδα να καταλάβεις τι έλεγε η "μεταλική" φωνή του Σκορπιού, που με δυσκολία ξεχώριζες στον όλο σαματά.
    Με δυο λόγια η χθεσινή συναυλία δεν θα είχε κανέναν απολύτως λόγο ύπαρξης αν δεν υπήρχε από κάτω αυτό το κοινό. Και πραγματικά πιστεύω πως το κοινό και μόνο απογείωσε την συναυλία, διότι οι Σκορπιοί μας ξενέρωσαν ακόμα και στο θρυλικό Holiday... Συγχωρείστε με, αλλά δεν παίζεις με το κοινό σε αυτό το κομμάτι...!
    Και τέλος πάντων αν πήγατε και ενθουσιαστήκατε, εξηγήστε μου για ποιο λόγο, μπας και καταλάβω κι εγώ ο ξενέρωτος...!
    jorge
    19.07.2005, 12:22
    Γούστα είναι αυτά Χρήστο μου. Αν η μουσική των Scorpions σου έλεγε κάτι, θα το είχες διαπιστώσει εδώ και χρόνια.

    Αφού δε σου λέει, γιατί το κουράζεις;;
    jorge
    19.07.2005, 12:24
    Μόλις έφτασε στο PC μου και video με το Holiday... Δυστυχώς τα 52ΜΒ είναι too much για να το βάλω εδώ. Η φωνή ακούγεται πεντακάθαρα, το ίδιο και οι κιθάρες. Ηχητικά συγκρίνεται με την εκτέλεση στο World Wide Live, άψογη...
    vivip
    19.07.2005, 12:41
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-07-2005 στις 12:22 έγραψε:

    Γούστα είναι αυτά Χρήστο μου. Αν η μουσική των Scorpions σου έλεγε κάτι, θα το είχες διαπιστώσει εδώ και χρόνια.

    Αφού δε σου λέει, γιατί το κουράζεις;;




    Δηλαδή, Jorge, για να πας σε μια συναυλία πρέπει να "θυμάσαι" τα τραγούδια και αυτά που ακούς απλά να πλησιάζουν σε ό,τι έχεις ξανακούσει?
    Ο ήχος, η διάθεση του συγκροτήματος, η δυναμική του καθώς και η επαφή με τα τραγούδια που ακούς σε μια συναυλία είναι οι λογοι που μπορείς να πεις ότι μ' άρεσε ή όχι.. Τί να το κάνω να ακούω κατά προσέγγιση το τραγούδι που μ' αρέσει;


    xristos
    19.07.2005, 12:52
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-07-2005 στις 12:22 έγραψε:

    Γούστα είναι αυτά Χρήστο μου. Αν η μουσική των Scorpions σου έλεγε κάτι, θα το είχες διαπιστώσει εδώ και χρόνια.

    Αφού δε σου λέει, γιατί το κουράζεις;;





    Και έτσι μου εξήγησες γιατί η χθεσινή συναυλία ήταν καλή; Αν είναι αποδεκτό να πληρώνεις 35 € για να ακούσεις ένα ηχητικό αποτέλεσμα λυκειακής μπάντας.
    Μα καλά δεν έχετε καμιά απαίτηση όταν πάτε σε μια συναυλία. Σας αρκεί να ακούσετε απλά τα κομμάτια που αγαπάτε. Δεν σας ενδιαφέρει πως τα ακούτε και αν τα ακούτε; Και γιατί αποκλείεις τον κόσμο που δεν είναι φανατικός του group;
    Δεν είπα ποτέ ότι οι Scorpions μου είναι αδιάφοροι! Ξέρω και αγαπάω κάποια κομμάτια τους και ήθελα να τα ακούσω. Το ίδιο έκανα και με τους Duran Duran. Αλλά οι Duran δεν έκαναν μια ωραία αρπαχτούλα. Έπαιξαν την "φλώρικη" μουσική τους, αλλά την ακούσαμε άψογα. Με τον ήχο που μας έχουν συνηθίσει όλα τα group που έρχονται από τα εξωτερικά.
    Σταματήστε πια να ενθουσιάζεστε με το παραμικρό. Γιατί η χθεσινή συναυλία ήταν το "παραμικρό". Και νομίζω ότι ο ήχος είναι κάτι ουσιώδες και αντικειμενικό. Δεν μίλησα για τις αισθητικές μου ενστάσεις γιατί αυτό είναι κάτι εντελώς προσωπικό. Αλλά όταν πάω σε μια συναυλία θέλω να ακούσω, ζητάω πολλά; Το κουράζω δηλαδή όταν υποτίθεται ότι σ' αυτό το site αγαπάμε την μουσική, και πάμε κάπου όπου η μουσική δεν ακούγεται σωστά και ενθουσιάζομαστε...
    Δεν καταλαβαίνω και πάλι...
    Ωραία λοιπόν θα μπω στο πνεύμα σας... ΌΟΟΟΟλα ήταν υπέροχα. Φοβερή μπάντα! Απίστευτη φωνή! Παλμός! Συγκίνηση! Αναμνήσεις!
    jorge
    19.07.2005, 14:13
    Νομίζω πρέπει να αναλύσω παραπάνω κάποιες σκέψεις μου γιατί παρεξηγήθηκα (και μάλλον δικαιολογημένα).

    Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογώ τον "κακό" ήχο. Σέβομαι το γεγονός οτι κάποιοι διακρίνατε κάποια βαβούρα και κάποιο σαματά στις θέσεις που καθόστασταν. Έχετε απόλυτο δίκιο. Τα αυτιά είναι δικά σας και ίσως να είχα κι εγώ την ίδια αντίδραση, αν δεν ήμουν στον κόσμο μου λόγω της "αρρώστιας" μου με το συγκεκριμένο γκρουπ και αν βρισκόμουν στις συγκεκριμένες θέσεις που καθόστασταν.

    Επαναλαμβάνω πως εκεί που καθόμουν εγώ, ο ήχος ήταν καλός. Δεν λέω ήταν "τέλειος". Πάντως δεν παραμόρφωνε και δεν χανόταν η φωνή του Klauss. Τα σόλο διακρίνονταν μια χαρά. Σύντομα θα βάλω και το σχετικό MP3 από το βίντεο για να το διαπιστώσετε. Ειδικά η φωνή ακούγεται κρύσταλλο.

    Πάντως θα ήθελα να πω μια σκέψη μου, που γίνεται πιο έντονη κάθε φορά που διαβάζω και ακούω αντιδράσεις ανθρώπων που πάνε πρώτη φορά σε live των Scorpions. Έχω πάει 5 φορές και τις 5 φορές με διαφορετικές παρέες.

    Αυτό που έχω να παρατηρήσω λοιπόν είναι το εξής:

    Ελάχιστοι μη-fans, έχουν αντιληφθεί οτι οι Scorpions είναι συγκρότημα hard rock. Οι πιο πολλοί τους γνωρίζουν σαν ερμηνευτές των μπαλαντών Holiday, Still Loving You, Always Somewhere κλπ.

    Σίγουρα ξέρουν και το δυνατό "Rock You Like A Hurricane", όμως μέχρι εκεί.

    Έτσι λοιπόν, οι μη-fans εκπλήσσονται όταν περιμένουν ένα γκρουπ μελωδικό, ταυτόσημο της ροκ μπαλάντας και παρουσιάζεται μπροστά τους
    ...η αλήθεια.

    Η οποία αλήθεια είναι πως οι Scorpions βασίστηκαν στο heavy metal. Και στην πορεία πήγαν προς το hard rock. Είναι ένα γκρουπ που μεταμορφώνεται. Τη μία είναι ερωτικοί, την άλλοι "βρώμικοι". Και στο στίχο και στη μουσική.

    Ειδικά στα live τους έχουν ΠΑΝΤΑ έναν δυνατό και "βρώμικο" ήχο.

    Ακούστε το Tokyo Tapes, ακούστε το World Wide Live. Γίνεται ... της κακομοίρας. Είμαι σίγουρος πως όποιος ένιωσε εχθές δυσάρεστα όταν έπαιζε το Blackout, το Coming Home ή το Coast to Coast, το ίδιο θα νιώσει αν βάλει αυτά τα δισκάκια.

    Υπάρχει μια δυναμική και ένας ήχος που τους χαρακτηρίζει. ¶λλοι θεωρούν αυτό τον ήχο "βαβούρα", άλλοι τον θεωρούν "γεμάτο", άλλοι "γεμάτο" (το "ε" με "α"). Όμως αυτός είναι ο ήχος τους και αυτός ο ήχος τούς έκανε τόσο δημοφιλείς.


    Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ενθουσιασμένος όχι, μια και ο ενθουσιασμός έρχεται την πρώτη, άντε και τη δεύτερη φορά. Μετά απλά περνάς καλά, εκτός κι αν το γκρουπ είναι αυθόρμητο και αλλάζει τον τρόπο που παρουσιάζει τα τραγούδια του. Οι Scorpions ποτέ δε φημίζονταν για το παραπάνω. Είναι πάντα αυστηροί επαγγελματίες και ελάχιστες φορές βγαίνουν έξω από τις καθιερωμένες επί 33 χρόνια φόρμες τους, είτε στον ήχο, είτε στη σκηνική τους παρουσία.