ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    Οι SCORPIONS πάλι στην Αθήνα!

    jorge
    19.07.2005, 14:29
    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    H Encore Greek Booking ανακοινώνει ότι τα εισιτήρια για τη συναυλία των Scorpions στο Θέατρο Γης της Θεσσαλονίκης την Τετάρτη 20 Ιουλίου έχουν εξαντληθεί.

    Παρόλα αυτά, πιθανόν να υπάρξουν λίγα εισιτήρια στο ταμείο, από επιστροφές των σημείων πώλησης εκτός Θεσσαλονίκης – η εταιρία όμως δε μπορεί να εγγυηθεί κάτι τέτοιο.

    Ευχαριστούμε
    Στη διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις ή πληροφορίες.

    Γραφείο Τύπου
    Encore Greek Booking
    Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 2310240549
    www.encore.gr

    terezoulini
    19.07.2005, 23:03
    ti na sas pw vre paidia?egw pareurethika exthes stous Scorpions kai pragmatika mou arese polu to olo skiniko.vevaia tha perimena kati pio apogeiwtiko..oson afora ton ixo,omologw oti apo tin arena ola akougontan pentakathara..sumfwnw oti den eprepe na paiksoun me to holiday giati einai kommatara kai to psilokatestrepsan ekeini ti stigmi..de kserw,mou tin edwse ligo.to traviksan polu k meta perimena kati polu polu dunato gia na epanorthwsei gia to..spasimo alla..mallon apogoiteutika..kata ta alla laothalassa itan to stadio.tha prepei na eixe konta 15.000 atoma!piga mexri ti skini kai ksanagurisa.xamos!..sa na leme piga stin kolasi kai epestrepsa!!xaxa!!kati tetoio..pantws eimai euxaristimeni!gia tin ilikia tous kai gia live,oi tupoi eskisan..
    fovera kommatia,fovero koino..
    unbreakable..
    jorge
    20.07.2005, 14:33
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 20/07/2005

    Παραλήρημα με τους «Σκόρπιονς»

    Δυνατές κιθάρες, κλασικά τραγούδια, από την μπαλάντα «Holiday» μέχρι τον ύμνο για την πτώση του Τείχους στο Βερολίνο «Winds Of Change», άψογη σκηνική παρουσία και εφηβική ενέργεια.

    Ετσι καθήλωσαν για ακόμα μία φορά οι Γερμανοί ρόκερ τα περίπου είκοσι πέντε χιλιάδες άτομα που γέμισαν το γήπεδο Καραϊσκάκη τη Δευτέρα το βράδυ για να παρακολουθήσουν τη συναυλία των «Σκόρπιονς». Σίγουρα οι Γερμανοί δεν έχουν αλλάξει την πορεία της μουσικής σκηνής, παρουσίασαν αυτό που έπαιζαν, πάντα ένα πιασάρικο χαρντ ροκ, αλλά το έκαναν με κέφι και ένταση και, πάνω από όλα, με επαγγελματισμό.

    Ο τραγουδιστής Κλάους Μάινε και η παρέα του ήρθαν για να διασκεδάσουν το κοινό τους και τα κατάφεραν. «Καλησπέρα, Αθήνα! Είμαστε χαρούμενοι που είμαστε εδώ», ανήγγειλε σε σπασμένα ελληνικά ο Κλάους στις 9.30 και ξεκίνησε η συναυλία, που κράτησε δύο ώρες. Κι αν το πρώτο μέρος με τη νέα δουλειά δεν έγινε δεκτό με τόσο ενθουσιασμό από το πλήθος, στο δεύτερο επέλεξαν τραγούδια απ' όλη την πορεία τους, όπως το «Keep Loving» ή το «Rock You Like Α Hurricane», προκαλώντας παραλήρημα σε ένα ετερόκλητο ηλικιακά κοινό. Μόνη παραφωνία το γεγονός ότι ο ήχος στις εξέδρες είχε εξαφανιστεί. Και στέρησε έτσι τη χαρά σε όσους είχαν επιλέξει να βλέπουν από ψηλά τη σκηνή.







    KAΘHMEPINH:

    Oι Σκόρπιονς απογείωσαν το κοινό
    Γ. Eπτακοιλη

    Tο καλό αντέχει στο χρόνο και στη συνείδηση του κοινού ακόμη κι όταν παραγκωνίζεται από τις εφήμερες μόδες. Kαλύτερη απόδειξη από την προσέλευση του κόσμου στην προχθεσινή συναυλία των βετεράνων του χαρντ ροκ Scorpions, δεν υπάρχει.

    Πιτσιρίκια, τριαντάρηδες και μεγαλύτεροι σε ηλικία, περίπου εικοσιπέντε χιλιάδες μουσικόφιλοι, γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο Kαραϊσκάκη που πήρε προχθές το βάπτισμά του και ως συναυλιακός χώρος. Aρκετοί ήταν αυτοί που κατέβηκαν μέχρι το γήπεδο Kαραϊσκάκη αν και γνώριζαν ότι δεν υπήρχαν εισιτήρια ελπίζοντας ότι θα έβρισκαν κάποιο την τελευταία στιγμή.

    Scorpions ήταν συνεπείς στο ραντεβού τους. Bγήκαν στη σκηνή στις 9.30 ακριβώς και αφού ο τραγουδιστής τους Kλάους Mάιν καλησπέρισε το κοινό στα ελληνικά οι κιθάρες πήραν φωτιά αρχίζοντας με το «New Generation» συνεχίζοντας με τραγούδια πιο καινούργιας παραγωγής για να περάσουν στις μεγάλες επιτυχίες του παρελθόντος.

    Mε το «Holiday», το «Rock You Like A Hurricane», το «Wind Of Change», το «Still Loving You» και άλλα κομμάτια της σαραντάχρονης πορείας του, το γερμανικό συγκρότημα απογείωσε το κοινό που επί δύο ώρες δεν σταμάτησε να χορεύει.

    H συναυλία είχε πάθος, παλμό και συγκίνηση με τους Scorpions σαν έφηβους στη σκηνή να δίνουν το ρυθμό.

    H παραγωγή ήταν σε γενικές γραμμές πολύ καλά οργανωμένη με εξαίρεση κάποια παράπονα για κακή ακουστική από θεατές που βρίσκονταν στις πλαϊνές κερκίδες.

    xristos
    20.07.2005, 15:27
    Πάνω που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι ελέφαντας...! Τι στο καλό μόνο εγώ δεν άκουγα;
    jorge
    20.07.2005, 15:36
    Δηλαδή... οι ελέφαντες δεν ακούνε;;
    DARCKANGEL
    21.07.2005, 19:09
    Ας ελπισουμε οτι του χρονου θα παμε και εμεις ...!!!!!!
    Ευχαριστουμε για τις φωτο..!!!!
    chrisnetgr
    25.07.2005, 22:55
    Εγώ πήγα στο θέατρο γης. (Jorge sorry που δεν αναφέρομαι στην συναυλία που έγινε στην Αθήνα αλλά πήγαινε πολύ να φτιάξω καινούριο θέμα). Αυτήν την συναυλία θα την θυμάμαι για 2 λόγους. Πρώτον: Επειδή είδα το αγαπημένο μου συγκρότημα από κοντά(είναι αρκετό αυτό!!) και δέυτερον: Γιατί εκεί ένιωσα για πρώτη φορά(έστω και 1%) πως είναι να είσαι ερωτευμένος.....Καθόταν μπροστά μου.....ξαφνικά(ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω ούτε στον εαυτο μου) της πιάνω το χέρι.....αυτή(Νατάσα την λένε) αντί να με στείλει ανταποκρίνεται....Είμασταν έτσι για κανά 20λεπτο έτσι μέχρι να γυρίσει και να με ρωτήσει πως με λένε.....Σε όλη την συναυλία είμασταν μαζί.....Στο τέλος ανταλάξαμε τηλέφωνα..αγκαλιαστήκαμε και πήρε ο καθένας τον δρόμο του....Μου λείπει τρελά....μου είπε πως θα συναντηθούμε την Πέμπτη αυτή αλλά δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τότε και δεν μπορώ να κάνω τίποτα....(1000 συγγνώμη που σας απασχολώ με το σαχλό story μου αλλά ένιωθα την ανάγκη να τα πω κάπου όλα αυτά...)

    Καλό Βράδυ....
    kolara
    26.07.2005, 15:02
    Quote:

    Το μέλος DARCKANGEL στις 17-07-2005 στις 20:15 έγραψε:

    Και διστηχος ειμαι μεσα σε αυτους που δεν βρεικαν εισιτιρια... Καλα να περασουν οσοι θα πανε αυριο...
    Και να βγαλεται και καμια φωτο που λεγαμε για παριγοριθουμε λιγο ....



    επρεπε να ειχες ερθει γιατι τα εισυηρια των 25 δεν τα ελενξαν.
    μας ειπαν μονο κρατηστε τα ψηλα και προχορατε.μερικοι δν τα εβγαλαν απο την τσεπη τους!!!!!!!!!
    kolara
    26.07.2005, 15:35
    Quote:

    Το μέλος terezoulini στις 19-07-2005 στις 23:03 έγραψε:

    ti na sas pw vre paidia?egw pareurethika exthes stous Scorpions kai pragmatika mou arese polu to olo skiniko.vevaia tha perimena kati pio apogeiwtiko..oson afora ton ixo,omologw oti apo tin arena ola akougontan pentakathara..sumfwnw oti den eprepe na paiksoun me to holiday giati einai kommatara kai to psilokatestrepsan ekeini ti stigmi..de kserw,mou tin edwse ligo.to traviksan polu k meta perimena kati polu polu dunato gia na epanorthwsei gia to..spasimo alla..mallon apogoiteutika..kata ta alla laothalassa itan to stadio.tha prepei na eixe konta 15.000 atoma!piga mexri ti skini kai ksanagurisa.xamos!..sa na leme piga stin kolasi kai epestrepsa!!xaxa!!kati tetoio..pantws eimai euxaristimeni!gia tin ilikia tous kai gia live,oi tupoi eskisan..
    fovera kommatia,fovero koino..
    unbreakable..



    συμφωνω στο holiday τα καναν λιγο θαλασσα.αλλα καλα για την ηλικια τους
    kolara
    26.07.2005, 15:43
    ρε παιδια εγω καθησα ακρη τησ θυρας 8 προς θυρα 7 και ακουγα μια χαρα,και εγω και οι φιλοι μου!τεσπα ολα καλα.εγω βεβαια δν ζηταω πολλα μονο τα απαραιτητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    DARCKANGEL
    26.07.2005, 15:57
    Quote:

    Το μέλος kolara στις 26-07-2005 στις 15:02 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος DARCKANGEL στις 17-07-2005 στις 20:15 έγραψε:
    [i]
    Και διστηχος ειμαι μεσα σε αυτους που δεν βρεικαν εισιτιρια... Καλα να περασουν οσοι θα πανε αυριο...
    Και να βγαλεται και καμια φωτο που λεγαμε για παριγοριθουμε λιγο ....



    επρεπε να ειχες ερθει γιατι τα εισυηρια των 25 δεν τα ελενξαν.
    μας ειπαν μονο κρατηστε τα ψηλα και προχορατε.μερικοι δν τα εβγαλαν απο την τσεπη τους!!!!!!!!!

    [/I]



    Γαμωτο ... να κατι που δεν ηξερα..!!!!! Σωστα τοσος κοσμος επρεπε να το φανταστω...!!!!!!!!!
    jorge
    27.07.2005, 00:49
    Απορία, αν και ήμουν παρών: Τι ακριβώς δε σας άρεσε στο Holiday; Το "παιχνίδι" του Klauss με το κοινό πριν μπει το "Longing for the sun...";
    hurricane
    27.07.2005, 15:46
    Και εγώ απορώ. Αντί να ευχαριστούμε τον Θεό που έπαιξαν ολόκληρο το κομμάτι! Δύσκολα το κάνουν. Για να μην πω για το setlist που στο φόρουμ της επίσημης ιστοσελίδας των Σκόρπιονς το βλέπουν όλοι και το έχουν δαγκώσει από τη ζήλια!
    misty
    01.08.2005, 22:43
    ξερει κανεις αν ειπαν το Lonely nights????
    fredy
    01.08.2005, 23:24
    helloooooooo!!!:) να μαι κ εγω!παιδια,πηγα στη συναυλια στην Αθηνα.Ηταν τελειοι!θα ηθελα βεβαια να ακουσω περισσοτερα τραγουδια τους (πχ το lonely nights),αλλα οκ.Ελπιζω να ξαναρθουν!...συντομα!!!

    PinkRockErin
    05.08.2005, 09:56
    Γεια!!! Μπορεί να άργησα λιγάκι!!! Αλλά έχω κάτι πολύ καλό!!!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: PinkRockErin on 05-08-2005 09:57 ]



    επισυναπτόμενα: P7180032.jpg 
    hurricane
    05.08.2005, 16:36
    Να 'σαι καλά! Thanks
    sofiaroz
    06.08.2005, 13:38
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 30-05-2005 στις 12:32 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 30-05-2005 στις 12:14 έγραψε:
    [i]
    Οι Scorpions είχαν εμφανιστεί στη χώρα μας τον Σεπτέμβριο του 2001 και τον Ιούλιο του 2004. Τα εισιτήρια για τη συναυλία στο Καραϊσκάκη πωλούνται έναντι 35 ευρώ και 25 ευρώ. Πληροφορίες στο τηλ.: 210-7298.930.




    pote ir8an nea smurni? sorry gia ta greeklish alla ehei problima to pliktrologio...
    Αδιάβαστοι οι κύριοι του in.gr. Στην Ελλάδα έχουν έρθει συνολικά 5 φορές. Ειρηνης & Φιλίας, Νέα Σμύρνη (ήμουν), Περιστέρι (ήμουν), Ειρήνης & Φιλίας (ήμουν), Λυκαβηττός (ήμουν)...

    [/I]


    jorge
    06.08.2005, 14:14
    Νέα Σμύρνη πρέπει να ήρθαν '93 με '95. Δε θυμάμαι ακριβώς. Το γήπεδο ήταν υπό ανακατασκευή τότε, ενώ οι διοργανωτές είχαν ξεχάσει να καταβρέξουν το χωμάτινο τεραίν, με αποτέλεσμα η σκόνη που σηκωνόταν να μπαίνει στο στόμα και να κολλάει στη ...γλώσσα. Είχαν τελειώσει και από νωρίς τα νερά, άσε... Βέβαια να σου πω την αλήθεια, αυτό το γεγονός δε μας πολυπείραξε μια και περάσαμε καταπληκτικά. Στην παρέα των Scorps ήταν και ο Michael Schenker, αδελφός του Rudolf. Holiday με 3 ακουστικές, τι να λέμε...
    freak
    02.02.2018, 05:59

    ΕΛΕΟΣ. ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ...