ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Aπέδρασε ο Χριστόδουλος Ξηρός..

    KRISTHESS
    20.01.2014, 18:01

    Μάλιστα.."Σύντροφοι της Άκρας Αριστεράς,της Αναρχίας και της Ένοπλης Δράσης..(κατά δήλωσή του)" καμαρώστε το Σωτήρα σας, που ποτέ δεν ήταν και τρομοκράτης-δολοφόνος..

    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=558806

    Ευτυχώς. Ήρθε ο Ξηρός να μας σώσει με κανά δυο χτυπήματα ή δολοφονίες κεφαλαιούχων.Γροθιά στο Σύστημα. Τώρα πλέον θα κοιμάμαι ήσυχη. Πολύ ωραίο βιντεάκι και ωραίο κούρεμα.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-01-2014 18:06 ]


    freak
    20.01.2014, 18:22

    Και στο καπακι η δηλωση της Μητσοτακαινας...

    Εχεις δικιο ρε παιδι μου. Κακος ανθρωπος αυτος ο Ξηρος...

    Εγω ειμαι με την Ντορα και την ανακοινωση της περι ηθικης ανωτερωτητας της δημοκρατιας.

    Μπραβο Ντορα! Με κανεις και νοιωθω περηφανος.

    Αυτα τα σκουληκια να σαπισουν στην φυλακη.

    Και δεν με απασχολει καθολου (απο) που εχεις βγαλει λεφτα ολες αυτες τις δεκαετιες ωστε να φανε πλουσιοπαροχα και τα τρισεγγονα σου, και οχι μονο.

    Δεν με απασχολει καθολου που εσυ και αμετρητοι αλλοι εκαναν μπισνες με την Siemens αλλα ολα αυτα παραγραφηκαν χαρις στον Καραμανλακο, ειμαι περηφανος και για αυτον και τις δηλωσεις του περι νταβατζηδων.

    Και χαιρομαι που απο τότε που την εκανε με ελαφρα πηδηματακια, κανει ΤΙΣ διακοπες αλωνιζοντας τον πλανητη εχοντας κρατικοδιαιτη ασφαλεια!

    Ειμαι περηφανος για αυτους που τον ψηφισαν!

    Ζητω η Ντορα! Ζητω ο Κωστακης. Ευτυχως που μας ανοιξατε τα ματια ρε παιδια και σωζετε την δημοκρατια μας.

    Τι θα καναμε χωρις εσας!

    Συμφωνω μαζι σας. Τα σκουληκια να σαπισουν.

    Χαιρομαι που η δημοκρατια μας νικησε και ενα ευχαριστω στον Μητσοτακη επισης.

    Ισονομια, δικαιοσυνη, αξιοπρεπεια!


    KRISTHESS
    20.01.2014, 18:30

    H Nτόρα φίλε μου έχασε τον άντρα της από αυτά τα "άγια" παιδιά.Δικαιούται να μιλάει τη χωνεύει δεν τη χωνεύει κανείς..Αυτό που λες δίνει άλλοθι στον Ξηρό??Ωραία λογική ρε. Μπράβο. Μου αρέσει η φιλειρηνική άποψή σου !αλλά μην ξαναλέμε τα ίδια..περί "ΑΞΙΑΣ" της ζωής και ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να την αφαιρεί.

    Μου αρέσει πάντως που κάποιοι έλεγαν ότι δεν έχει σχέση με τις δολοφονίες της 17Ν, όταν ο ίδιος πλέον ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ και ως μέλος της , αναιρώντας με όσα επαγγέλλεται την "αθωότητά" του, που κατα κόρον επικαλούνταν στη δίκη και που είχαν υπονομεύσει τα ΜΜΕ κατ' αυτόν ή κατά τους ίδιους.Κάποιοι είπαν εδώ ότι ..βιάστηκα να τον χαρακτηρίσω ως "αμετανόητο" δολοφόνο...και όλα είναι φτιαχτά ίσως από τα ΜΜΕ...Ο ίδιος ωστόσο με επιβεβαίωσε πανηγυρικά ..Τι να πει πλέον κανείς..(και τι ειρωνία...στα ίδια ΜΜΕ που κατηγορεί.. υπολογίζει και για την κοινοποίηση της νέας του ενδεχόμενης δράσης..)

    Άντε να παραθέσω και το σχόλιο του Τατσόπουλου με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.

    «Αναρωτιέμαι εάν ο Χριστόδουλος Ξηρός, καθώς εμφανώς διαβάζει μπροστά στην κάμερα, με την ανατριχιαστικά μονότονη φωνή του, σαν κανένας λογιστής του εγκλήματος [αδύνατον να τον παρακολουθήσεις και να μην τρέξει ο νους σου στην "Κοινοτοπία του Κακού" της Χάνα ΄Αρεντ] ειλικρινά πιστεύει ότι έστω και ΔΕΚΑ στο ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ από όσους πρόκειται να τον δουν, θα τον δουν ΕΠΕΙΔΗ ενδιαφέρονται γι' αυτά που διαβάζει και όχι ΕΠΕΙΔΗ τα διαβάζει ΕΝΑΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ. Οπως την παλιά καλή εποχή. Οταν σκότωνε για να τον δημοσιεύουν και τον δημοσίευαν επειδή σκότωνε. Ελλάδα 2014.»

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-01-2014 21:15 ]


    gikostas
    20.01.2014, 22:25
    Όπως είχα γράψει και παλιότερα δεν πιστεύω πως υπάρχει''ανεξάρτητη''τρομοκρατία στην Ελλάδα.Ποτέ δεν υπήρξε.Και δεν είμαι και σίγουρος αν υπάρχει κάπου αλλού στον κόσμο.Για μένα όλοι αυτοί είναι κατευθυνόμενοι,υπηρετούν και εξυπηρετούν το σύστημα.Αυτό μπορούμε να το καταλάβουμε απο τα δήθεν τρομοκρατικά χτυπήματα και την επιλογή των στόχων.Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο χτύπημα τρομοκρατικής ομάδας που να ήταν πραγματική γροθιά στο σύστημα.Το αντίθετο θα έλεγα.Απο εκεί και πέρα πιστεύω πως όλο αυτό ήταν φτιαχτό για λόγους που ακόμα δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.Πιστεύω πως σύντομα θα έχουμε κάποια εξήγηση.Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν ο Ξηρός διαπράξει κάποια δολοφονία όπως άφησε να εννοηθεί μέσα απο την προκύρηξη,θα την πληρώσει πάλι κανένας κακομοίρης που ουδεμία σχέση θα έχει με αυτό που αποκαλούν οι ίδιοι''σύστημα''.Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά προς κατανάλωση.Αν ο Ξηρός ήταν πραγματικά αναρχικός,τρομοκράτης ή ότι άλλο δηλώνει,ο απλός κόσμος δεν θα είχε να φοβάται τίποτα από αυτή την απόδραση.Άλλοι θα έπρεπε να φοβούνται.Με το σκεπτικό αυτό εγώ προσωπικα δεν νιώθω καθόλου τρομαγμένος.Περισσότερο με τρομάζουν αυτοί που είναι στην εξουσία και κατατρομοκρατούν και δολοφονούν τον κόσμο και που θα έπρεπε αυτοί πρώτα να πάνε μέσα και μετά ο Ξηρός.Αυτό που με τρομάζει πιο πολύ σε αυτή την απόδραση είναι οι ενστάσεις που έχω για το πόσο τρομοκράτης και κατά του συστήματος είναι ο συγκεκριμένος.Το μέλλον θα δείξει.
    freak
    20.01.2014, 22:39

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 20.01.2014, 22:25 έγραψε...

    ...δεν νιώθω καθόλου τρομαγμένος. Περισσότερο με τρομάζουν αυτοί που είναι στην εξουσία και κατατρομοκρατούν και δολοφονούν τον κόσμο και που θα έπρεπε αυτοί πρώτα να πάνε μέσα και μετά ο Ξηρός...


    Εδω συμφωνουμε. Τα αλλα χρηζουν συζητησης. Μεγαλης.


    NasosHarmony
    20.01.2014, 23:03
    "H Nτόρα φίλε μου έχασε τον άντρα της από αυτά τα "άγια" παιδιά". Αν δεν με απατά η μνήμη μου υπήρχε μια φήμη για τον άντρα της οτι τον έφαγε ένας "αγιος" γέρος που τυγχάνει να είναι και πατεράς της. ... Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα!
    NasosHarmony
    20.01.2014, 23:09
    Τα πολιτικά αποτελέσματα της υπόθεσης Μπακογιάννη είναι εξ ίσου γνωστά: ο πεθερός του έγινε πιο συμπαθής στην κοινή γνώμη μετά την δολοφονία και εκλέχθηκε πρωθυπουργός λίγους μήνες αργότερα ενώ η σύζυγος του, η οποία μέχρι τότε δεν συμμετείχε στην πολιτική ζωή, θα διεκδικήσει μετά τις προσεχείς εκλογές την προεδρία της ΝΔ. http://ixnos.blogspot.gr/2009/09/blog-post_4873.html
    KRISTHESS
    20.01.2014, 23:36

    τώρα αυτό το επιχείρημα περί δολοφονίας από το Μητσοτάκη,περιμένεις να το πάρω σοβαρά προφανώς.Επίσης τις προκυρήξεις της 17Ν τις έγραψε η γραμματέας του. Έχεις δίκιο.

    Επίσης.. αυτό το "Άλλοι θα έπρεπε να φοβούνται.Με το σκεπτικό αυτό εγώ προσωπικα δεν νιώθω καθόλου τρομαγμένος.Περισσότερο με τρομάζουν αυτοί που είναι στην εξουσία και κατατρομοκρατούν και δολοφονούν τον κόσμο και που θα έπρεπε αυτοί πρώτα να πάνε μέσα και μετά ο Ξηρός." το ακούω κατά κόρον ειδικά από αριστερούς κύκλους.

    Ώστε λοιπόν επειδή δεν μας φοβίζει η δράση του οποιοδήποτε Ξηρού ή ότι άλλοι θα έπρεπε να είναι φυλακή, δικαιολογεί την οποιαδήποτε δολοφονία , γιατί απλούστατα η ζωή ενός πολιτικού, ενός κεφαλαιοκράτη, ενός πλουσίου, αξίζει λιγότερο. Προφανώς οι υπερασπιστές αυτής της άποψης συμφωνούν μεταξύ τους,οπότε δεν έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση περί αξίας της ζωής με τη γενική έννοια. Να είστε καλά ρε παιδιά. Πολύ "φιλάνθρωπο" το βρίσκω  αυτό επίσης.


    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 00:12 ]


    KRISTHESS
    21.01.2014, 00:07

    γιατί μόνος του θα τα κάνει ό,τι κι αν κάνει?Μας δουλεύεις τώρα μου φαίνεται..δεν έχει ούτε τις ανάλογες γνωριμίες ούτε τις διασυνδέσεις.. απλά βγήκε να κάνει εξαγγελίες..γιατί είναι ψώνιο.

    Anyway.Το μέλλον θα δείξει. Ας πρόσεχαν αυτοί που τού'δωσαν την άδεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 00:10 ]


    KRISTHESS
    21.01.2014, 00:15
    Εγώ,δε χάνω τον ύπνο μου.Άλλο όμως το ένα κι άλλο το άλλο. Αν κάνει κάτι και τι ακριβώς θα δείξει. Αν δεν κάνει , επίσης θα δείξει.Δεν καταλαβαίνω ωστόσο αυτούς που τον υπερασπίζονται.Ειλικρινά.
    KRISTHESS
    21.01.2014, 00:32

    Δυστυχώς δε με γνωρίζεις. Το αν έχω μένος ή όχι, αυτό το ξέρω εγώ. Ειδικά όταν βιώνω καταστάσεις και οικογενειακά. Αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση.Εμένα φίλε μου ο θάνατος συνανθρώπων μου όμως με ενοχλεί. Και τη διάκριση σε αυτό δεν τη δικαιολογώ. Τόσο απλά.Και γω λοιπόν αν θέλεις δε βλέπω από κάποιους το ίδιο μένος όσον αφορά την αδικαιολόγητη αφαίρεση της ζωής.Αυτό είναι εξίσου ενοχλητικό και γι'αυτό το κάνω και θέμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 00:36 ]


    gikostas
    21.01.2014, 11:31

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 20.01.2014, 23:36 έγρα

    Επίσης.. αυτό το "Άλλοι θα έπρεπε να φοβούνται.Με το σκεπτικό αυτό εγώ προσωπικα δεν νιώθω καθόλου τρομαγμένος.Περισσότερο με τρομάζουν αυτοί που είναι στην εξουσία και κατατρομοκρατούν και δολοφονούν τον κόσμο και που θα έπρεπε αυτοί πρώτα να πάνε μέσα και μετά ο Ξηρός." το ακούω κατά κόρον ειδικά από αριστερούς κύκλους.

    Ώστε λοιπόν επειδή δεν μας φοβίζει η δράση του οποιοδήποτε Ξηρού ή ότι άλλοι θα έπρεπε να είναι φυλακή, δικαιολογεί την οποιαδήποτε δολοφονία , γιατί απλούστατα η ζωή ενός πολιτικού, ενός κεφαλαιοκράτη, ενός πλουσίου, αξίζει λιγότερο. Προφανώς οι υπερασπιστές αυτής της άποψης συμφωνούν μεταξύ τους,οπότε δεν έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση περί αξίας της ζωής με τη γενική έννοια. Να είστε καλά ρε παιδιά. Πολύ "φιλάνθρωπο" το βρίσκω  αυτό επίσης.


    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 00:12 ]



    Δεν νομίζω KRISTHESS αυτό να το ακούς μόνο από αριστερούς κύκλους.Μια βόλτα στον δρόμο να βγείς και να ρωτήσεις απλούς ανθρώπους του μεροκάματου,ακόμα και συνταξιούχους,τα ίδια θα σου πούνε.Δεν μπορεί όλοι ξαφνικά να γίνανε ακροαριστεροί και τρομοκράτες.Επίσης δεν νομίζω να φταίνε οι τρομοκρατικές οργανώσεις για αυτά που συμβαίνουν στην χώρα μας αλλά και σε άλλες χώρες.Εσύ πιστεύεις δηλαδή πως ο μόνος τρόπος για να δολοφονήσεις κάποιον είναι να πάρεις ένα πιστόλι και να πυροβολήσεις.Οι δολοφονίες ολόκληρων λαών που έχουν φτάσει σε απόγνωση αυτοί που είναι στην εξουσία και είτε αυτοκτονούν είτε μάταια προσπαθούν να ζήσουν που τις κατατάσεις;Βλέπεις να έχει κάποια αξία η ανθρώπινη ζωή γι'αυτούς;Δημοκρατία δεν είχαμε ποτέ.Πάντα ολιγαρχία είχαμε.5 οικογένειες λυμαινονται τον τόπο όλα αυτά τα χρόνια και έχουν καταστρέψει τα πάντα.Αν αυτό δεν θέλουμε να το δούμε και θέλουμε να ζούμε στο συννεφάκι της δήθεν δημοκρατίας,να περιμένουμε και τα χειρότερα.Γι'αυτό ο κόσμος στρέφεται σε ακροαριστερά και ακροδεξιά κόμματα.Δεν είναι τυχαίο που κάποιοι ψηφίζουν χρυσή αυγή αλλά συμπαθούνε και τον Ξηρό που τα έβαλε με το σύστημα.Βέβαια θα πώ ότι πλανώνται πλάνην οικτράν αν νομίζουν ότι οι Ξηροί και οι χρυσαυγίτες θα χτυπήσουν το σύστημα.Αυτό δεν γίνεται γιατί είναι μέρος τους.Το ίδιο το σύστημα τους χρησιμοποιεί αναλόγως.Και κάτι τελευταίο.Προσωπικά δεν ανήκω ούτε στην αριστερά,ούτε στην δεξιά αλλά ούτε και στο κέντρο.Δηλώνω ελεύθερος και αυτό γιατί δεν μου αρέσει να ανήκω και να κατευθύνομαι από κανένα.


    KRISTHESS
    21.01.2014, 11:59
    Φίλε μου απλά είμαι κατά της αφαίρεσης της ανθρώπινης ζωής.Δεν με ενδιαφέρει ποιος το κάνει και γιατί το κάνει. Με τίποτα δεν το δικαιολογώ, ούτε κάνω διαβαθμίσεις είτε αυτός λέγεται χρυσή αυγή είτε αυτός λέγεται κράτος είτε αυτός λέγεται ξηρός είται ακροαριστερός είτε ... είτε.. τόσο απλά. Ίσως δεν καταλαβαίνετε τη λογική μου.. όσον αφορά αυτό που είπες, δεν το ακούω μόνο από αριστερούς κύκλους. Δεν είπα αυτό.. είπα ότι το ακούω κατά κόρον από τέτοιους κύκλους..ίσως το κάνουν για ψηφοθηρικούς λόγους..δεν γνωρίζω.. Η αφαίρεση ζωής θα έπρεπε για μένα ωστόσο να τυχγάνει της ίδιας αντιμετώπισης παντού και πάντα και από όλους.Αυτή είναι η άποψή μου.
    gikostas
    21.01.2014, 12:38
    Άρα φαντάζομαι θα έχεις και κάποια πρόταση για τον τρόπο που θα πρέπει να τιμωρηθούνε όλοι αυτοί της εξουσίας που ανέφερα πιο πάνω.Ο Ξηρός και οι όμοιοί του θα πάνε φυλακή γιατί είναι δολοφόνοι.Το δέχομαι.Οι υπόλοιποι με ποιόν τρόπο θα τιμωρηθούν;Βλέπεις είναι αυτοί που έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι και βγάζουν νόμους κομμένους και ραμμένους στα μέτρα τους.Με ποιόν τρόπο λοιπόν αντιδρούμε λοιπόν σε αυτές τις δολοφονίες;Με αυτά που συμβαίνουν στην χώρα μας μπορώ να πω πως βρισκόμαστε σε νόμιμη άμυνα.Για τον καθένα βέβαια ο τρόπος αντίδρασης είναι διαφορετικός αλλά επι της ουσίας δεν υπάρχουν και πολλοί τρόποι.
    KRISTHESS
    21.01.2014, 13:34

    Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, να πάρουμε τα τουφέκια και όποιον πάρει ο Χάρος.Δεν ξέρω ποια θα μπορούσε να είναι η τιμωρία φίλε μου αλλά είμαι ξεκάθαρη. Η αφαίρεση της ζωής είναι αφαίρεση.

    Τι πάει να πει σε νόμιμη άμυνα? Σε νόμιμη άμυνα είσαι όταν απειλείται άμεσα η ζωή σου. Αν ο χ-Ξηρός επικαλείται τη "νόμιμη" άμυνα για να σκοτώσει , τότε αυτό δε με βρίσκει σύμφωνη γιατί δεν τον αναγόρευσα εγώ εκπρόσωπό μου ούτε υπερασπιστή μου ούτε είδα να απειλείται άμεσα η δική του ζωή. Οι άνθρωποι που σκοτώνουν με τέτοιου είδους δικαιολογίες , δεν αγιοποιούν αυτή τους την ενέργεια.Τόσο απλά.

    Με την ίδια λογική και οι φασίστες σκοτώνουν τους μετανάστες γιατί θεωρούν ότι βρίσκονται σε νόμιμη άμυνα και ότι η χώρα είναι δική τους.Δεν είναι λογική αυτή.Η αυτοδικία είναι ανεπίτρεπτη για μένα. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να παίρνει ένα όπλο και όποιον πάρει ο χάρος επειδή η κοινωνία είναι άδικη. Γιατί και σε εκείνη την περίπτωση, δεν μπορείς να με πείσεις ότι ο άνθρωπος που θα σκοτώσει ένας τρομοκράτης φταίει, επειδή ας πούμε είναι πλούσιος ή δεν ξέρω τι.Ούτε πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πολιτικοί που δεν θέλουν το καλό αυτού του τόπου.

    Ποιος δίνει το δικαίωμα σε κάποιους να "τιμωρούν" κατά βούληση σκοτώνοντας ας πούμε με τη δική τους δικαιολογία ακόμα και έναν πολιτικό ή πλούσιο που εμένα μπορεί να με έχει ευεργετήσει(δεν το θέτω με τη μορφή του ρουσφετιού αλλά μιλάω γενικώς), αλλά οι ίδιοι θεωρούν ότι εκπροσωπεί και γω δεν ξέρω τι?Είναι κάποιες σκέψεις που θα έπρεπε να λαμβάνουμε υπόψη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-01-2014 13:39 ]


    tallos
    21.01.2014, 16:08
    ο Γιωτοπουλος εκανε δηλωση για την υποθεση
    trelakias
    21.01.2014, 17:49

    Πόσους μπορεί να έχει καθαρίσει και το σινάφι της κάθε Ντόρας δεν το ξέρουμε ούτε και θα το μάθουμε.  Τα χέρια τους είναι πολύ πιο βρώμικα από του Ξηρού αλλά οι ίδιοι είναι ηθικοί αυτουργοί και το έγκλημά τους πολύ πιο οργανωμένο γιατί μπορούν να έχουν τα μέσα.  Μην συμμερίζεσαι την κάθε Ντόρα Κρις επειδή είναι εχθρός του εχθρού σου γιατί πιθανότατα να παίρνεις το μέρος ενός τρομοκράτη με άλλη μάσκα.

    Μου φαίνεται λίγο ανούσια η έκταση που έχει πάρει το θέμα και δεν σκόπευα να ξαναγράψω εδώ.  Απλά θέλω να πω το εξής.  Ο Ξηρός είναι καταδικασμένος, είτε έχει υποστηρικτές είτε όχι.  Παντού και πάντα θα βρεις υποστηρικτές σε ανάλογες περιπτώσεις, είτε μιλάς για καμικάζι, είτε για τον Μπιν Λάντεν, είτε για τον χρυσαυγίτη.  Καθόμαστε και κάνουμε τους δικαστές σε μια υπόθεση προδιαγεγραμμένη.  Κοιτάμε το δέντρο που είναι ήδη "τακτοποιημένο" και έχουμε ένα δάσος από πίσω που δεν έχουμε αγγίξει ακόμα.  Ο Ξηρός απέδρασε και είναι ζήτημα της αστυνομίας να τον πιάσουν.  

    Από εκεί και πέρα κουβέντα να γίνεται... και πολύ απλά γίνεται γιατί το θέμα είναι πιασάρικο για τα μέσα.  Τόση λαχτάρα και τοποθέτηση για τον Ξηρό βλέπω και όλα τα τρομοκρατικά χτυπήματα που περνάνε από κάτω στα ψιλά γράμματα ή στην δημοσιογραφική αναφορά του μισού λεπτού μας αφήνουν αδιάφορους.  Η ουσία είναι ότι τα άλλα χτυπήματα τα καθημερινά έχουν πολλαπλάσια θύματα από αυτά του Ξηρού και ενώ ακούω "τολμηρές" τοποθετήσεις υπέρ του τάδε κατάπτιστου πολιτικού διότι μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή, δε βλέπω τοποθετήσεις για τα τόσα άλλα ανώνυμα θύματα που μας αφήνουν παγερά αδιάφορους.  

    Η αντίφαση σε όλα αυτά είναι τραγικότατη και το συμπέρασμά μου ότι όπου μας δείχνουν κοιτάζουμε...


    Hastaroth
    21.01.2014, 21:42

    Εγώ πάντως δέν είδα να κάνη η KRISTHESS καμμιά "τολμηρή παρέμβαση" υπέρ κατάπτυστων πολιτικών.Είπε απλώς την άποψή της ότι η αφαίρεση τής ζωής οποιουδήποτε από οποιονδήποτε απλό πολίτη δέν μπορεί να δικαιολογήται με το "άλλοθι" ότι αυτός τού οποίου αφαιρέθηκε η ζωή ήταν ένας "κατάπτυστος" πολιτικός.

    Τοποθετήσεις γιά τα υπόλοιπα θύματα τών όποιων πολιτικών μας έχω δεί εδώ αρκετές.Η ουσία όμως,φίλε trelakia,είναι ότι σε μιά χώρα όπου το πολίτευμα θεωρείται-τουλάχιστον ακόμη-δημοκρατία,η απαλλαγή τών πολιτών από κατάπτυστους ή "κατάπτυστους" πολιτικούς γίνεται μέσω τής θεσμικής διαδικασίας που αποκαλείται "βουλευτικές εκλογές".Με την διαδικασία αυτή εκλέγουμε αυτούς που θέλουμε να ασκήσουν την διακυβέρνηση τής χώρας επ'ονόματί μας-και άν δέν μάς αρέση ο τρόπος που την άσκούν,την επόμενη φορά που καλούμεθα να εκλέξουμε,πετάμε τους ήδη υπάρχοντες έξω απ'την πόρτα και εκλέγουμε άλλους.Αυτός είναι ο μόνος τρόπος και δέν υπάρχει άλλος.

    Ε,λοιπόν,αυτό το πράγμα δέν είδα να γίνεται τα τελευταία τριάντα χρόνια.Σκάνδαλα ξεφύτρωναν σάν τα μανιτάρια,η διαφθορά ήταν στο ζενίθ,ώς και πρωθυπουργός υπήρξε που επισήμως εδήλωσε ότι δημόσιος υπάλληλος δύναται να κάνη "ένα δωράκι στον εαυτό του,αλλά όχι και πεντακόσια εκατομμύρια".Κι'όμως αυτόν τον πρωθυπουργό-που σε άλλη ευνομούμενη χώρα θα τον είχαν πετάξει με τίς κλωτσιές και δέν θα τον ξαναβάζανε ούτε οδηγό σε ασανσέρ ξενοδοχείου,εμείς τον ξαναψηφίσαμε άλλες δυό φορές.Κι'αυτόν και τους υπουργούς του,που ομοίως έκαμναν "δωράκια στον εαυτό τους",αγόραζαν υποβρύχια που γέρνουν και μαδάνε,βαφτίζαν ώς Ελληνικά τα Γιουγκοσλάβικα καλαμπόκια κλπ κλπ κλπ.Γιά σκεφτείτε ποιά κόμματα και ποιοί πολιτικοί εκλέγονταν ώς τώρα όλα αυτά τα χρόνια-ακόμη και στίς πρόσφατες (περσινές) εκλογές.....

    Ο μόνος τρόπος λοιπόν ν'απαλλαγούμε απ'όλους αυτούς,είναι να μήν τους ξαναψηφίσουμε.ΟΛΟΥΣ,μηδενός εξαιρουμένου.Να ψάξουμε να βρούμε άλλους ανθρώπους και σχήματα που να είναι σοβαροί και ρεαλιστές,να μελετήσουμε τίς θέσεις τους και να τους αναδείξουμε.Αυτός είναι ο μόνος τρόπος-ούτε οι Ξηροί ούτε οι Χλωροί είναι η κατάλληλη λύση....


    KRISTHESS
    21.01.2014, 22:14
    o κύριος Hastaroth κατάλαβε πλήρως τι θέλω να πω και είμαι χαρούμενη γι'αυτό.Δε θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.Συμφωνώ με όλα όσα αναφέρει.
    tallos
    21.01.2014, 22:27
    διαβαστε τι ειπε ο Γιωτοπουλος