ελληνική μουσική
    580 online   ·  210.870 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    chrispapazoglou
    15.05.2015, 02:09
    Απολογία...σκληρό αλλά συνταρακτικό. πολύ ωραίο επίπεδο φέτος ο διαγωνισμός κατά μεγάλο μέρος συνθέσεων και στίχου... Όσο για την ερμηνεία ότι ξεχωρίζει είναι χρυσός...
    chrispapazoglou
    15.05.2015, 02:12
    Βρέχει, με μια κιθάρα, θα παίξω το παιχνίδι σου και νοσταλγώ. ...
    alkyoni
    15.05.2015, 03:31

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 14.05.2015, 20:23 έγραψε...

    Εγω εδωσα 5 αστερια στα.Φανκυ κοτες/Εισε αρωστεια/Ονειρα ΚΧ/Σαλαμυκονος.Ηθελα να ψηφισω και το,Θυμαμαι, αλλα εξαφανιστηκε.


    -Τι εγινε με το "Θυμαμαι", γιατι εξαφανιστηκε? {#emotions_dlg.confused1}

    Ηταν το 1ο που ακουσα οταν ανοιξε ο ομιλος, και μ' αρεσε κι εμενα....


    - Aπο τα λιγα που εχω ακουσει μεχρι στιγμης και με ενθουσιασε πολυ: "Να τραγουδησουμε μαζι οπως παλια" {#emotions_dlg.thumbup} , επισης με συγκινησε πολυ το  "Με μια κιθάρα τα όνειρά του " {#emotions_dlg.thumbup}

    - Συγχαρητηρια σε ολους οσους συμμετεχουν στο διαγωνισμο και καλη συνεχεια γενικοτερα!{#emotions_dlg.beer}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 21-05-2015 02:26 ]


    jorge
    15.05.2015, 10:55
    Το Θυμάμαι το απέσυραν οι δημιουργοί του.
    essendream
    15.05.2015, 14:04

    Έχοντας ως αρχή να ξεκινάω πάντα απο κάτω προς τα πάνω βρίσκω πάντα τα γνωστά διαμαντάκια θαμμένα βαθειάααα βαθειά, και τα φέρνω προς τα πάνω γιατί κι αυτά πρέπει να τα δει ο ήλιος!! Έτσι για την ώρα έχω ξεχωρίσει:

    Κάιρο,

    Σφίξε με αγκαλιασέ με

    τα δυό σου χείλι

    όνειρα

    Και η ακρόαση συνεχίζεται..... Μέχρι να τα έχω ακούσει όλα και εχω ψηφίσει χωρίς να αδικήσω κάποιο όντας προκατειλημένη από τα πρώτα!!! Ιδιαίτερα κομμάτια με δική τους ταυτότητα υπάρχουν και σε αυτόν τον όμυλο! Λυπάμαι πολύ όταν βλέπω να νιώθουν αναγκασμένοι να αποσύρουν όλο και περισσότεροι τα δημιουργήματά τους ...... Δεν πρόλαβα να ακούσω το Θυμάμαι προτού αποσυρθεί.... κρίμα!! {#emotions_dlg.sad}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 15-05-2015 14:09 ]


    Grecos85d
    15.05.2015, 14:53

    Ξέρουμε γιατι αποσύρθηκε το θυμαμαι; Η δεν μπορει να αναφερθει ο λογος που αποσυρθηκε;


    Grecos85d
    15.05.2015, 14:56

    Εννοω αν ανεφεραν οι δημιουργοι το λογο που το απεσυραν;


    reteos
    15.05.2015, 18:33

    Ολοκλήρωσα τη ακρόαση των διαγωνιζομένων τραγουδιών του 7ου γκρουπ και ξεχώρισα τα παρακάτω :

    Α)Aνάσα και πνοή . Να τραγουδήσουμε μαζί όπως παλιά.Τι είναι αγάπη 5 αστέρια

    Β) Είσαι αρρώστια 4 αστέρια

    Γ). Χίλιες φορες, 3 αστέρια

    Δ)Φεύγω 2 αστέρια


    KRISTHESS
    17.05.2015, 01:29

    Τα αγαπημένα μου στο 7ο γκρουπ..που σαν να μου φάνηκε να έχει πολλά τραγούδια στυλ ροκ κτλ και λιγότερο έντεχνα..  "ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ"(πολύ έξυπνο τραγούδι..ωραίο λογοπαίγνιο),"ΝΟΣΤΑΛΓΩ"( το βρήκα πολύ όμορφο-εξαιρετική η ερμηνεία), "ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ"(μου άρεσε η αναδρομή και η όλη ιστορία..και ωραία φωνή),"ΜΕ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ"( άλλο ένα τραγούδι με ωραία ιστορία), "ΑΠΟΛΟΓΙΑ"( το πιο έντεχνο του ομίλου- το βρήκα εξαιρετικό- το έχω ξαναπεί έχω αδυναμία σε τέτοια τραγούδια..) και τέλος "ΣΦΙΞΕ ΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΜΕ(η παιδικότητά του με έκανε να χαμογελάσω{#emotions_dlg.biggrin}).Πλάκα πλάκα..σαν να με έπιασε μεγάλη γενναιοδωρία σ'αυτόν τον όμιλο με τα 5άστερά μου!

    Ακολούθησαν το ΝΑ ΦΑΝ ΚΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ(πολύ ωραίο λογοπαίγνιο επίσης!) αλλά και άλλα τραγούδια τετράστερα!Καλή επιτυχία λοιπόν και μη μου στείλετε μηνύματα να σας ψηφίσω.. έχω ψηφίσει {#emotions_dlg.scared}. Ελπίζω να έγινα κατανοητή. {#emotions_dlg.biggrin} Μην πλησιάζετε. Ο σκύλος δαγκώνει.{#emotions_dlg.rolleyes}


    douzeni
    17.05.2015, 12:42

    Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει τα εξής τραγούδια κυρίως για το στίχο τους. 

    -Ευαίσθητες χορδές (και σπάω τις ευαίσθητες χοδρές μου που λυγίζουν επιδέξια όταν τα χέρια σου αγγίζουν)

    -Μπλόφα (μπλόφα η ζωή και η τράπουλα σημαδεμένη από νωρίς εκεί που φτύσαν φίλε μου κολύμπα μην πνιγείς)

    -Απολογία (σκληρή η γη για πλάσματα μικρά, πως να δέσεις δέρμα σε σκιά)

    Και η ακρόαση συνεχίζεται...


    mary_omikron
    17.05.2015, 21:13

    Μακράν καλλίτερο στιχουργικά απ΄όλα η Απολογία, μετά από τόσες ακροάσεις δεν "εξοικειώθηκα" με το θέμα που πραγματεύεται, κι εξακολουθώ να το βρίσκω συγκλονιστικό.

    Σχετικά αστεράκια στην Μπλόφα και στα χαριτωμένα Fanky κότες, Σαλαμύκονος και Makelele.


    atreu73
    17.05.2015, 23:28

    Και πάλι μετά από απεγνωσμένες προσπάθειες δεν κατάφερα να τ' ακούσω ολόκληρα όλα τα τραγούδια γιατί απλά μερικά δεν ακούγονται παιδιά ας το παραδεχτούμε.

    Ξαναπροσφέρομαι αφιλοκερδώς (αν διαβάζει η αγαπητή όμικρον μαρία) την επόμενη φορά να ακούσω και να επιλέξω τα τραγούδια που θα συμμετάσχουν για να γίνει η όλη διαδικασία πχιοτικότερη, συντομότερη και ευχάριστη. Θυμηθείτε τι λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι: Ουκ εν τω πολλώ το ευ, εν τω ευ το πολλώ. 


    Για να μην πολυλογώ έβαλα 5 αστέρια στο δεύτερο καλύτερο τραγούδι του γκρουπ. Το κοιτάζοντας πίσω.


    vert
    18.05.2015, 02:19

    μακράν καλυτερο από όλα  κατ΄εμέ και  αδικώντας το, καθώς έδωσα κι αλλού 5άστερα...

    το "Με μια κιθάρα τα όνειρά του"


    mary_omikron
    18.05.2015, 08:45

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 17.05.2015, 23:28 έγραψε...

    Και πάλι μετά από απεγνωσμένες προσπάθειες δεν κατάφερα να τ' ακούσω ολόκληρα όλα τα τραγούδια γιατί απλά μερικά δεν ακούγονται παιδιά ας το παραδεχτούμε.

    Ξαναπροσφέρομαι αφιλοκερδώς (αν διαβάζει η αγαπητή όμικρον μαρία) την επόμενη φορά να ακούσω και να επιλέξω τα τραγούδια που θα συμμετάσχουν για να γίνει η όλη διαδικασία πχιοτικότερη, συντομότερη και ευχάριστη. Θυμηθείτε τι λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι: Ουκ εν τω πολλώ το ευ, εν τω ευ το πολλώ. 

    Η αποδοχή ή όχι της προσφοράς σου ως προς την έγκριση συμμετοχών σε επόμενους διαγωνισμούς, είναι αρμοδιότητα μόνο του διοργανωτή.  Με αναφέρεις ονομαστικά, μάλλον εκ παρανοήσεως,  γιατί δεν έχω δικαιοδοσία Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 18-05-2015 08:59 ]


    VA505
    18.05.2015, 09:54

    Μετά απο αρκετές ακροάσεις έδωσα και εγω 5 αστερια μονο, στα τραγούδια που κατα την γνώμη μου αξίζει να περάσουν στον τελικό. Και αυτά είναι τα ακόλουθα:

    • Χίλιες φορές
    • Να τραγουδήσουμε μαζί όπως παλιά
    • Ανάσα και Πνοή
    • Απολογία
    • Με μια κιθάρα τα όνειρά του
    • Ψάχνω

    Η σειρά που τα εγραψα δεν έχει καμία σημασία .... όλα ισαξια.


    Kalliopiliopoulou
    18.05.2015, 11:31

    Όμορφες καλημέρες και καλή μας εβδομάδα! 7ος όμιλος- ο ποικίλος! Σε αυτό το γκρουπάκι εντόπισα αρκετά δημιουργήματα που μου άρεσαν! Και ξεκινώ: ''Χίλιες φορές'' μου άρεσε σαν πακετάκι! Το ''Με μια κιθάρα τα όνειρά του'' με καθήλωσε από την αρχή μέχρι το τέλος η πλοκή του!!! Την ''Απολογία'' θα την χαρακτήριζα σαν μια εξομολογητική προσευχή αλλιώς! Στο ''Βρέχει'' μου αρέσει η επιβλητική/πολεμική ατμόσφαιρα που αποπνέει. ''Μέσα στην πόλη'' ωραίο πακετάκι και αυτό - μου θύμισε και κάτι από Red Hot Chili Peppers η εισαγωγή Έπειτα έχουμε ''Το πρωί'' που με χαλάρωσε απίστευτα! Το ''Kράτησέ με'' ήταν από τα πρώτα που μου''κάθισε'' στα αυτιά Tα ''Το όνειρο'', ''Νοσταλγώ'', ''Άγγελοι και δαίμονες'', ''Μπλόφα'' και το ''Κοιτάζοντας πίσω''ωραία ροκάκια! Το ''Μη μ' αγγίζεις'' και το ''Ψάχνω'' αν και δεν είναι τόσο του γούστου μου - για το είδος τους είναι αρκετά καλά! Όπως και το ''Φεύγω''. Τέλος η ''Σαλαμύκονος'' και οι ''Φάνκυ κότες'' μου αλάφρυναν τη καρδία! Καλή επιτυχία σε όλους και σύντομα εις το 'επανιδείν'' φίλοι μου!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 18-05-2015 11:38 ]


    essendream
    18.05.2015, 17:35

    Aρκετά τραγουδάκια και σε αυτον τον όμυλο άξιζαν τα πεντάστερά μας!!!!  Αν και είμαι του....κλάσικου ρεπερτορίου με τα ανάλογα ακούσματα, για πρώτη φορά αιφνιδιάστηκα από ένα ποπ κομμάτι και από ένα λαϊκό κομμάτι και πρέπει να πως πως ενθουσιάστηκα και για τα δύο!! Ετσι σε αυτά είχα δώσει τα πεντάρια μου αβέρτα!

    Το λαϊκο είναι το Ανάσα και πνοή και  το ποπ είναι το Με μια κιθάρα τα όνειρά του.


    Ακολουθούν:

    Κάϊρο

    το όνειρο

    Ονειρα

    Σφίξε με αγκαλιάσε με (πολυ ζουζουνιάρικο τραγουδάκι)

    Ας  τραγουδήσουμε μαζί όπως παλιά

    Τα δυό σου χείλι

    τα περισσοτερα από τα παραπάνω μαργαριταράκια τα ψάρεψα απο τον μακρινό βυθό! Δεν ηταν στην επιφάνεια!!!Γι αυτό σε όσους αρέσουν οι καταδύσεις ας πάνε και λίγο πιο κάτω!! Θα αιφνιδιαστούν από αυτά που θα ανακαλύψουν!!


    blazas
    20.05.2015, 16:04

    Το καλυτερο κομμάτι του 7ου ομιλου και  ισως απ τα καλυτερα του διαγωνισμου ειναι το "Δεν αντέχω (χωρίς να μην ονειρεύομαι)". Απλα ειναι ακομα ακατεργαστο. Με την καταληλη ενορχιστρωση θα γινει ενα σπουδαιο τραγουδι. Συνχαρητηρια στους συντελεστες.


    buzukbuzuk
    21.05.2015, 14:19
    Παρ' ότι συμμετέχω στον διαγωνισμό και το τραγούδι μου βρίσκεται προς ψήφιση στο 7ο γκρουπ, το κομμάτι που ξεχώρισα περισσότερο απ' όλα δεν είναι το δικό μου αλλά το "Με μια κιθάρα τα όνειρά του". Ανατριχιαστικό. Ρισπέκτ στον δημιουργό.
    Grecos85d
    22.05.2015, 13:20

    Ομορφα τραγουδια και σε αυτο το γκρουπ αν και κατα την αποψη μου λιγα μπορεσα να ξεχωρισω! Οπως και να'χει καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια πανω απ'ολα για την προσπαθεια και την συμμετοχη.