ελληνική μουσική
    361 online   ·  210.870 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    Hastaroth
    28.04.2015, 08:33

    Κανένας μας δέν αποκάλεσε τον Ρουβά "σκατά","μικρόψυχο","τίποτα" κλπ.Αυτό που λέμε είναι απλώς ότι ο Ρουβάς δέν μάς έχει αποδείξει ποτέ ότι είναι ο κατάλληλος γιά να ερμηνεύση ένα έργο τέτοιων απαιτήσεων.Διότι πώς να το κάνωμεν,άλλωστε (που λέει και ο επίτιμος),δέν είμαστε όλοι κατάλληλοι γιά τα πάντα.

    Αν εγώ σάς ανακοινώσω ότι π.χ.πρόκειται να μετάσχω ώς κυβερνήτης διαστημοπλοίου στην επόμενη αποστολή της NASA,είναι εύλογο ότι θα απορήσετε γιατί μέχρι τώρα δέν σάς έχω αποδείξει ότι είμαι ο κατάλληλος να κάνω κάτι τέτοιο,αφού δέν έχω τίς ανάλογες γνώσεις και την εκπαίδευση.Το ίδιο και άν σάς πώ ότι πρόκειται να σχεδιάσω ένα κτίριο ψηλώτερο απ'τον Πύργο τού Dubai-απλούστατα διότι μέχρι τώρα δέν έχω χτίσει ούτε ισόγειο κοτέτσι.Λογικώτατο,άλλωστε,αφού δέν έχω σπουδάσει πολιτικός μηχανικός.

    Τα άλλα όλα που λές περί θεού κλπ είναι άσχετα με το θέμα.


    geo321
    28.04.2015, 13:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28.04.2015, 08:33 έγραψε...

    Κανένας μας δέν αποκάλεσε τον Ρουβά "σκατά","μικρόψυχο","τίποτα" κλπ.Αυτό που λέμε είναι απλώς ότι ο Ρουβάς δέν μάς έχει αποδείξει ποτέ ότι είναι ο κατάλληλος γιά να ερμηνεύση ένα έργο τέτοιων απαιτήσεων.Διότι πώς να το κάνωμεν,άλλωστε (που λέει και ο επίτιμος),δέν είμαστε όλοι κατάλληλοι γιά τα πάντα.

    Αν εγώ σάς ανακοινώσω ότι π.χ.πρόκειται να μετάσχω ώς κυβερνήτης διαστημοπλοίου στην επόμενη αποστολή της NASA,είναι εύλογο ότι θα απορήσετε γιατί μέχρι τώρα δέν σάς έχω αποδείξει ότι είμαι ο κατάλληλος να κάνω κάτι τέτοιο,αφού δέν έχω τίς ανάλογες γνώσεις και την εκπαίδευση.Το ίδιο και άν σάς πώ ότι πρόκειται να σχεδιάσω ένα κτίριο ψηλώτερο απ'τον Πύργο τού Dubai-απλούστατα διότι μέχρι τώρα δέν έχω χτίσει ούτε ισόγειο κοτέτσι.Λογικώτατο,άλλωστε,αφού δέν έχω σπουδάσει πολιτικός μηχανικός.

    Τα άλλα όλα που λές περί θεού κλπ είναι άσχετα με το θέμα.



    Οταν λες οτι αυτος ο ανθρωπος κανει καριερα γιατι εχει κοιλιακους και το μονο απο τα χαρακτηριστικα του ειναι αυτο,τι ακριβως εννοεις;;;

    οταν λες πως δεν εχι την ψυχη να τραγουδησει ενα τετοιο εργο τι εννοεις;;;

    οταν λες αυτος ο ανθρωπος δεν εχει κουλτουρα τι εννοεις;;;

    οταν λες οτι αυτος ο ανθρωπος κανει καριερα γιατι εχει μανατζαρεους τι εννοεις;;;

    οταν λες οτι αν γινει η συναυλια θα ερθουν τα ματ τι εννοεις;;;

    οταν λες οτι ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν την ιδια αξια τι εννοεις;;;

    Θες να πω κι αλλα;;; δεν λεω οτι ολα αυτα τα ειπες εσυ προσωπικα,λεω ομως τι εχει υποθει απο πολλους!!!

    Η αγαπη ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το χριστο και εδω δεν υπαρχει αγαπη,την λενε στο σακη στο μικη σε μαεστρους σε συντελεστες στο κοσμο,ετσι εχει μαθει ο κοσμος να δειχνει οτι καποιος μπορει να κανει και λαθος;;;ετσι εχει μαθει ο κοσμος να δειχνει την αγαπη του προς το συνανθρωπο σακη και καθε σακη;;;

    Δεν ειμαστε τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω απο αυτα που λεμε και απο αυτα που κανουμε!!!

    Οσο αναφορα την δευτερη σου παραγραφο,εγω εχω να σου πω,πως μπορεις να πας και να κανεις οτι θελεις,εφοσον το αγαπας και σου αρεσει,σε οποια ηλικια και αν εισαι!!!

    Οχι, δεν θα σε κρινω γιατι δεν ξερω την ζωη σου,οχι, δεν θα σε κρινω γιατι δεν ξερω πως νιωθεις μεσα σου για αυτο που θες να κανεις,οχι,δεν θα σε κρινω γιατι δεν μπορω να ξερω ποσο πολυ το αγαπας!!!

    Ολα αυτα αν καποιος τα εχει μεσα του,του δινουν δυναμη ωστε να κατακτηση την πιο ψηλη κορυφη!!!


    Chrysanna
    28.04.2015, 14:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28.04.2015, 08:33 έγραψε...

    Αυτό που λέμε είναι απλώς ότι ο Ρουβάς δέν μάς έχει αποδείξει ποτέ ότι είναι ο κατάλληλος γιά να ερμηνεύση ένα έργο τέτοιων απαιτήσεων.



    ’ρα θέλεις αποδείξεις πρότερου ποιοτικού βίου. Πριν καν διαπράξει το αδίκημα.

    Ερώτηση: Γιατί;

    Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θεωρείς ότι πρέπει κάποιος να σου αποδείξει οτιδήποτε;




    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 28-04-2015 14:44 ]


    BandofBounty
    28.04.2015, 15:02

    Αυτό που έχω καταλάβει, από όλο αυτό το πανηγυράκι, είναι πως αν στο quizdom πέσει η ερώτηση: "Ποιός από τους παρακάτω είναι διευθυντής ορχήστρας;....α.Χ. Φ. Κάραγιαν, β. Κ. Αμπάντο, γ. Σ. Κουρουπός, δ. Ορφανίδης, ε. όλοι τους"

    ...όλοι το δ θα απαντήσουν! {#emotions_dlg.smartass}

    (...επίσης, όποιος ανεβάσει πρώτος το βίντεο της συναυλίας στο youtube, θα κάνει διακοπές δωρεάν, φέτος)


    -----------------
    ...ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια, είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 28-04-2015 15:03 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 28-04-2015 15:05 ]


    Hastaroth
    28.04.2015, 15:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 28.04.2015, 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28.04.2015, 08:33 έγραψε...

    Αυτό που λέμε είναι απλώς ότι ο Ρουβάς δέν μάς έχει αποδείξει ποτέ ότι είναι ο κατάλληλος γιά να ερμηνεύση ένα έργο τέτοιων απαιτήσεων.

    ’ρα θέλεις αποδείξεις πρότερου ποιοτικού βίου. Πριν καν διαπράξει το αδίκημα.

    Ερώτηση: Γιατί;

    Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θεωρείς ότι πρέπει κάποιος να σου αποδείξει οτιδήποτε;
    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 28-04-2015 14:44 ]

    Αν σού πώ ότι είμαι πιλότος,θα δεχτής να μπής σε αεροπλάνο μαζί μου χωρίς να ελέγξης πρώτα άν όντως είμαι,ή θα διακινδυνέψης να σε ρίξω σε κανένα βουνό;

    Αν σού πώ ότι είμαι γιατρός,θα έρθης να σε θεραπεύσω χωρίς να ελέγξης πρώτα άν όντως είμαι ή θα διακινδυνέψης να σε βλάψω περισσότερο εξ αιτίας τής ασχετωσύνης μου;

    Είναι λογικό να δεχτούμε πως κάποιος που όλη του την ζωή τραγουδούσε εύκολα τραγουδάκια,ξαφνικά θα μεταμορφωθή σε εκπληκτικό τενόρο και θα ερμηνεύση ένα έργο που απαιτεί κάτι περισσότερο από μιά "καλή φωνούλα";

    Αν θεωρής ότι είναι,τότε να πάω κι'εγώ να διευθύνω την Ορχήστρα τών Χρωμάτων σε εκτέλεση τού Bolero.Να είσαι σίγουρη ότι θα το εκτελέσουμε το έργο στα πέντε βήματα...


    Chrysanna
    28.04.2015, 15:37

    Και τα δύο επαγγέλματα που χρησιμοποίησες ως παράδειγμα, έχουν μία αντίστοιχη σχολή ή πανεπιστήμιο.

    1. Σε ποιό πανεπιστήμιο πρέπει να πας για να γίνεις τραγουδιστής;

    2. Πόσοι διάσημοι, διαχρονικοί και ποιοτικοί τραγουδιστές δεν έχουν κάνει καν μαθήματα φωνητικης;


    sillia
    28.04.2015, 16:09

    Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης ήταν ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες τραγουδοποιούς και ερμηνευτές. Γεννήθηκε στο Περιστέρι στις 11 Δεκεμβρίου 1922 και πέθανε στις 7 Απριλίου 2005 στην Αθήνα.

    Πρόκειται για έναν από τους πιο δημοφιλείς Έλληνες λαϊκούς τραγουδιστές του 20ού αιώνα. Από φτωχή οικογένεια, εργάστηκε αρχικά ως υδραυλικός και παράλληλα έπαιζε κιθάρα. Ήταν το μικρότερο παιδί οκταμελούς οικογένειας.

    Το 1947, εξορίστηκε στη Μακρόνησο. Έκανε δύο γάμους και απέκτησε 3 παιδιά. Ο γιος του, Γρηγόρης, που έχει το όνομα του πατέρα του, αναδείχθηκε επίσης τραγουδιστής. Μπήκε στην δισκογραφία το 1949 σε ηλικία 27 ετών ως συνθέτης με το τραγούδι "Το καντήλι τρεμοσβήνει" σε στίχους Χαράλαμπου Βασιλειάδη. Συνέθεσε περισσότερα από 200 τραγούδια, πολλά από τα οποία έγιναν μεγάλες επιτυχίες, όπως τα "Του Βοτανικού ο μάγκας", "Σε τούτο το στενό", "Επίσημη αγαπημένη", "Τρελοκόριτσο", "Στου Μπελαμή το ουζερί", "Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα" και πλήθος άλλων.

    Η συνεργασία του με το Μίκη Θεοδωράκη (τον οποίο γνώρισε ενώ ήταν εξόριστος στη Μακρόνησο) αλλά και με το Μάνο Χατζιδάκι "γέννησε" τα καλύτερα ίσως τραγούδια του. Με την ερμηνεία του στον «Επιτάφιο» του Μίκη Θεοδωράκη και του Γιάννη Ρίτσου χάραξε νέους δρόμους στο λαϊκό τραγούδι, ενώ σημαντική ήταν η ερμηνεία του στο «’ξιον Εστί» των Ελύτη - Θεοδωράκη. Επίσης, ερμήνευσε τραγούδια του Μάρκου Βαμβακάρη, του Βασίλη Τσιτσάνη, του Γιώργου Μητσάκη, του Γιάννη Παπαϊωάννου και του Ακη Πάνου.

    Απο Βικιπαιδεια

    .................................


    Η αγάπη του για το τραγούδι και η ψυχή του τον ανέβασαν εκει που έφτασε !

    Και σαν σερ που ήταν σήμερα αν ήταν κοντά μας θα γελούσε για να μην πω κάτι άλλο με όλα αυτά !

    Τραγούδησε τους καυμούς και τους πόθους ενος βασανισμένου λαού τα χρόνια εκείνα με όπλο την αγάπη του γι αυτό που έκανε !

    Το τραγούδι δεν είναι εργασία δεν είναι σπουδές είναι δύναμη μια δύναμη που μπορεί να ανυψώσει καρδιά και ηθικό και να φτάσει στον πυρήνα της ψυχής κάθε ανθρώπου!

    Ατυχέστατα τα παραδείγματα αγαπητέ Hastaroth !


    freddieKrueger
    28.04.2015, 19:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28.04.2015, 15:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 28.04.2015, 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28.04.2015, 08:33 έγραψε...

    Αυτό που λέμε είναι απλώς ότι ο Ρουβάς δέν μάς έχει αποδείξει ποτέ ότι είναι ο κατάλληλος γιά να ερμηνεύση ένα έργο τέτοιων απαιτήσεων.

    ’ρα θέλεις αποδείξεις πρότερου ποιοτικού βίου. Πριν καν διαπράξει το αδίκημα.

    Ερώτηση: Γιατί;

    Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θεωρείς ότι πρέπει κάποιος να σου αποδείξει οτιδήποτε;
    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 28-04-2015 14:44 ]

    Αν σού πώ ότι είμαι πιλότος,θα δεχτής να μπής σε αεροπλάνο μαζί μου χωρίς να ελέγξης πρώτα άν όντως είμαι,ή θα διακινδυνέψης να σε ρίξω σε κανένα βουνό;

    Αν σού πώ ότι είμαι γιατρός,θα έρθης να σε θεραπεύσω χωρίς να ελέγξης πρώτα άν όντως είμαι ή θα διακινδυνέψης να σε βλάψω περισσότερο εξ αιτίας τής ασχετωσύνης μου;

    Είναι λογικό να δεχτούμε πως κάποιος που όλη του την ζωή τραγουδούσε εύκολα τραγουδάκια,ξαφνικά θα μεταμορφωθή σε εκπληκτικό τενόρο και θα ερμηνεύση ένα έργο που απαιτεί κάτι περισσότερο από μιά "καλή φωνούλα";

    Αν θεωρής ότι είναι,τότε να πάω κι'εγώ να διευθύνω την Ορχήστρα τών Χρωμάτων σε εκτέλεση τού Bolero.Να είσαι σίγουρη ότι θα το εκτελέσουμε το έργο στα πέντε βήματα...



    Αλβέρτο μου,κατά βάση διαφωνούμε ως προς τη θεματολογία του τοπικ,όμως μου αρέσει πολύ ο τρόπος που χτίζεις την επιχειρηματολογία σου.

    Δεν θα μπορούσα να μην  κολλήσω λοιπόν ως αντι πειχείρημα το εξης παραδειγμα

    Αν ήσουν πολύ έμπειρος  πιλότος της πολεμικής αεροπορίας,αν θα σε εμπιστευόμουν σε μια υπερατλαντική πτήση πολιτικών αερογραμμών.

    Αν ήσουν έμπειρος ορθοπεδικός χειρούργος,αν θα σε εμπιστευόμουν να μου κάνεις σκωληκοειδεκτομή.

    Και τέλος.Μάλλον τα τραγούδια του Αξιον εστι ειναι ευκολα και αυτα που τραγουδα ο Ρουβας ειναι δυσκολα.

    Δοκιμασε να τραγουδησεις στον τονο του καλλιτεχνη τα εξης

    α)

    Ποσο πανευκολο τραγουδακι με ουτε μια οκταβα εκταση.Τι να σου πω τωρα θα ειμαι υπερβολικος και ειρων αν πω πως η Αγια Νυχτα ειναι πιο δυσκολη?

    β)

    Και μονο στην εισαγωγη ξεκινα απο ενα ΦΑ 3 κανει αλμα σε Βb3,G#3,C4,C#4,Eb4 και στα ψηλα στο ρεφαιν φτανει στο Φα#4.

    ΠΟΙΟ ειναι πιο δυσκολο τραγουδι αντικειμενικα???

    Που θελει να εισαι τρομερος τενορος κτλ κτλ?

    Αυτο θα πει μεγαλοποιηση και τυπολατρια!


    mary_omikron
    28.04.2015, 19:29

     ΧΑΙΡΕ η Καιομένη και χαίρε η Χλωρή 

    Χαίρε η Αμεταμέλητη με το πρωραίο σπαθί...........

    ................ 

    ακριβώς όπως λέμε  "Χαίρε Τάσο Καρατάσο" δηλαδή................. !!!!!!{#emotions_dlg.ohmy}


    Hastaroth
    28.04.2015, 20:07

    Το τραγούδι δεν είναι εργασία δεν είναι σπουδές είναι δύναμη μια δύναμη που μπορεί να ανυψώσει καρδιά και ηθικό και να φτάσει στον πυρήνα της ψυχής κάθε ανθρώπου!

    Τάδε έφη πιό πάνω η Sillia,η οποία μάλιστα θεωρεί τα παραδείγματά μου "ατυχέστατα".

    Και ερωτώ εγώ τώρα:αυτό το τραγούδι τού Ρουβά,που παρέθεσε ο Freddiekrueger,ανυψώνει καρδιά και ηθικό και φτάνει στον πυρήνα τής ψυχής τού ανθρώπου περισσότερο από το
    Link

    ">Τα θεμέλιά μου στα βουνά ή το
    Link
    ">Τής αγάπης αίματα ;
    Link
    >

    Εν πάσει περιπτώσει,δέν ασχολούμαι άλλο με το θέμα.Αλλωστε,όπως είπα και νωρίτερα,δέν είναι ο Θεοδωράκης που θα γίνη ρεζίλι τών σκυλιών,ο Ρουβάς θα γίνη.Ετσι κι'αλλιώς,στην συναυλία δέν θα πάω,έχω καλύτερα πράγματα να κάνω απ'το να βλέπω τίς "ρουβίτσες" και τους "ρουβίτσους" να ουρλιάζουν "Σάκηηηηηηηη" λές και τον βλέπουν στην Γιουροβύζιον να κουνά τους γοφους του (μακάρι να βγώ ψεύτης,αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό θα κάνουν...)


    Chrysanna
    28.04.2015, 20:19

    @Hastaroth

    Παραθέτεις άλλον για ν' απαντήσεις σ' άλλον; Εγώ θα επιμείνω μιας και μ' αφησες τελείως απ' έξω

    1. Σε ποιό πανεπιστήμιο πρέπει να πας για να γίνεις τραγουδιστής;

    2. Πόσοι διάσημοι, διαχρονικοί και ποιοτικοί τραγουδιστές δεν έχουν κάνει καν μαθήματα φωνητικης;


    freddieKrueger
    28.04.2015, 22:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28.04.2015, 20:07 έγραψε...

    Το τραγούδι δεν είναι εργασία δεν είναι σπουδές είναι δύναμη μια δύναμη που μπορεί να ανυψώσει καρδιά και ηθικό και να φτάσει στον πυρήνα της ψυχής κάθε ανθρώπου!

    Τάδε έφη πιό πάνω η Sillia,η οποία μάλιστα θεωρεί τα παραδείγματά μου "ατυχέστατα".

    Και ερωτώ εγώ τώρα:αυτό το τραγούδι τού Ρουβά,που παρέθεσε ο Freddiekrueger,ανυψώνει καρδιά και ηθικό και φτάνει στον πυρήνα τής ψυχής τού ανθρώπου περισσότερο από το
    Link">Τα θεμέλιά μου στα βουνά ή το
    Link">Τής αγάπης αίματα ;
    Link>

    Εν πάσει περιπτώσει,δέν ασχολούμαι άλλο με το θέμα.Αλλωστε,όπως είπα και νωρίτερα,δέν είναι ο Θεοδωράκης που θα γίνη ρεζίλι τών σκυλιών,ο Ρουβάς θα γίνη.Ετσι κι'αλλιώς,στην συναυλία δέν θα πάω,έχω καλύτερα πράγματα να κάνω απ'το να βλέπω τίς "ρουβίτσες" και τους "ρουβίτσους" να ουρλιάζουν "Σάκηηηηηηηη" λές και τον βλέπουν στην Γιουροβύζιον να κουνά τους γοφους του (μακάρι να βγώ ψεύτης,αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό θα κάνουν...)



    Αλβέρτο μου με όλο το σεβασμό,αλλά εγώ τοποθετήθηκα ακριβως σε αυτα που εγραψες.

    Κατα τη γνωμη σου το Αξιον εστι απαιτει φωνητικες ικανοτητες φοβερου τενορου,ενω αντικειμενικα δεν ειναι τετοιων απαιτησεων.Αυτο θιγω.

    Εξαιρω ολα τα υπολοιπα.

    Γιατι?

    Γιατί είναι υποκειμενικό Αλβερτο μου το ποιο τραγουδι θα μου ανεβασει περισσοτερο το ηθικο και θα κανει την καρδια μου να χτυπησει πιο δυνατα.Ειναι δυνατο να περιχαρακωνουμε τη συγκινηση σε αυστηρα κριτηρια?

    Προσωπικα κανενα απο τα δυο ασματα δεν με συγκινει,ομως με συγκινει ο Κιαμος στο τραγουδι του ''Ασε με εμενα'' περισσοτερο απο το Αξιον εστι.Οπως και η Ταμτα με το κοιτα με.

    Κι επισης παιδια,προσπαθηστε να βγαλετε απο το μυαλο σας τους ρουβιτσες με τις...βιτσες...

    Υστερια προκαλουν και προκαλεσαν στο παρελθον ταλαντουχοι ομορφοι ανθρωποι οπως πχ ο Ελβις Πρισλευ

    Να λεγαμε λοιπον...πως δεν παμε σε συναυλια του Ελβις γιατι οι Ελβιτσες θα τον απωθεωνουν??

    Ο ανρθωπος ειχε φωνη,ειχε εμφασνιση,ειχε κινηση τα χε ολα.

    Δεν ηταν σαν παπαδοπαιδι(βλεπε Μπασης) ουτε σαν απωλιθωμα μεθυστακα(Μπιθικωτσης)

    ουτε σαν αναποδη ξυρισμενη σφουγγαριστρα(βλεπε Κοτσιρας)

    Ο Σακης ο Ρουβας μπορει να υπηρετησει τη μουσικη απο πολλες πλευρες.Εχει τα εφοδια.

    Αντικειμενικα δεν μου αρεσει.Ομως δεν μπορω να μην υποστηριξω το αντικειμενικο.

    Να τονισω πως αν και διαφωνω σεβομαι και την αντιθετη αποψη.Για μερικους και μερικες θα πρεπει να υπαρχει μια αυστηρη περιχαρακωση της αισθητικης.

    Θα ηταν προσβολη αν το ιδιο εργο αναλαμβανε να το διεκπαιρεωσει η Τζουλια Αλεξανδρατου,κι αυτο οχι επειδη εχει παιξει σε τσοντες,αλλα γιατι απλα εχει μαθει να χρησιμοποιει το λαρυγγι της μονο για να καταπινει κι οχι για ν ανασαινει.

    Φιλικα.


    freddieKrueger
    28.04.2015, 22:42
    Η απαντηση ειναι ευκολη στο ερωτημα σου ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΙΟΝΤΟΥΣΑΝ...Τοσο απλα
    sillia
    28.04.2015, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28.04.2015, 20:07 έγραψε...

    Το τραγούδι δεν είναι εργασία δεν είναι σπουδές είναι δύναμη μια δύναμη που μπορεί να ανυψώσει καρδιά και ηθικό και να φτάσει στον πυρήνα της ψυχής κάθε ανθρώπου!

    Τάδε έφη πιό πάνω η Sillia,η οποία μάλιστα θεωρεί τα παραδείγματά μου "ατυχέστατα".

    Και ερωτώ εγώ τώρα:αυτό το τραγούδι τού Ρουβά,που παρέθεσε ο Freddiekrueger,ανυψώνει καρδιά και ηθικό και φτάνει στον πυρήνα τής ψυχής τού ανθρώπου περισσότερο από το
    Link">Τα θεμέλιά μου στα βουνά ή το
    Link">Τής αγάπης αίματα ;
    Link>

    Εν πάσει περιπτώσει,δέν ασχολούμαι άλλο με το θέμα.Αλλωστε,όπως είπα και νωρίτερα,δέν είναι ο Θεοδωράκης που θα γίνη ρεζίλι τών σκυλιών,ο Ρουβάς θα γίνη.Ετσι κι'αλλιώς,στην συναυλία δέν θα πάω,έχω καλύτερα πράγματα να κάνω απ'το να βλέπω τίς "ρουβίτσες" και τους "ρουβίτσους" να ουρλιάζουν "Σάκηηηηηηηη" λές και τον βλέπουν στην Γιουροβύζιον να κουνά τους γοφους του (μακάρι να βγώ ψεύτης,αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό θα κάνουν...)



    Aλβέρτο αυτό λέω ας τον αφήσουμε να γίνει ρεζίλι να τελειώσει το θέμα !

    Κάποιοι με αυτήν την χαρά ζούνε τελευταία !’λλο πρόβλημα δεν έχουν !Ρουβάς και ’ξιον εστι !

    Ρουβίτσα δεν ήμουνα ποτέ !Εγώ με τα τραγούδια έχω σχέση ...σχέσεις έρωτα θα έλεγα !

    Και δεν είναι όλοι τους Απόλλωνες ..π.χ Δεν λες όμορφο το Παπακωσταντίνου αλλά φωνή σαν την δική του δεν υπάρχει !!!Απαντώ στην Μιγκρέλια που αναφέρεται στην ομορφιά!

    Υπερασπίζομαι τόσες μέρες το δικαίωμά του να δοκιμαστεί σ'ένα άλλο επίπεδο πιο δύσκολο ακόμα και με την πιθανότητα να φύγει καγιανάς !

    ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ !

    Οι Κάλχες μας τελείωσαν !


    sillia
    28.04.2015, 22:52

    Το έργο δεν χάνει τίποτα απο την ομορφιά του !

    Ούτε του Ελύτη τα κόκκαλα θα τρίξουν μα ούτε και του Θεοδωράκη θα ιδρώσει το αυτί του !

    Οι ποιητές οι συνθέτες οι στιχουργοί οι άνθρωποι σε όλες τις μορφές της τέχνης δημιουργούν για ΜΑΣ !

    Σε διαφορετική περίπτωση θα τα κρατούσαν στα συρτάρια τους στο σπίτι τους για ιδιωτική χρήση !

    Τόσο απλά !


    Chrysanna
    28.04.2015, 23:08

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 28.04.2015, 22:21 έγραψε...

     Οι...αναλύσεις, επι αναλύσεων και τα σοφίσματα και επιχειρήματα, κάθε τύπου, περιττεύουν, νομίζω.


    Αποφάσισες. Είναι προφανές. Συγγνώμη που συμμετείχαμε στην συζήτηση.

    Θα έλεγα ότι είναι αστείο όλο αυτό αλλά μετά σκέφτομαι πόσοι είναι εκεί έξω με την ίδια λογική και μου φεύγει οποιαδήποτε διάθεση για γέλιο.

    Υ.Γ. Αρχές Μαϊου ξεκινάνε έλεγχοι σ' όλα τα μέλη του Κ.Κ.Ε. Όποιος συλληφθεί να έχει κάνει αποτρίχωση, θα διαγράφεται πάραυτα. Καιρός να εξελιχθούμε ως είδος. Στ' άρματα, στ' άρματα.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 28-04-2015 23:09 ]


    sillia
    28.04.2015, 23:56

    Nαι ήθελα να το διορθώσω μετά αλλά βαρέθηκα....δεν το διατύπωσα σωστά !Καμμία μα καμμία σχέση εννοείται!

    Η άποψή μου για τον Σάκη !

    Έχει μια συμπαθητική φωνή όπως έχουν οι περισότεροι/ες και μια πολύ ωραία εμφάνιση τι να κάνουμε τώρα !

    Ας το παραδεχτούν τα αγοράκια !

    Οι ρουβίτσες όπως τις λέμε που γεμίζουν γήπεδα δεν είναι ανεγκέφαλα πλάσματα !Και στην τελική ... τόσο φάλτο τον βρίσκετε ?

    Προσωπικά οι μπαλάντες του μ'αρέσουν ......δεν με λες ρουβίτσα όμως !

    Ρακιτζόβια είμαι φουλ !

    Πρέπει το άλικο γράμμα να φέρω στο πέτο και να με φτύνουν όταν μπαίνω στις "έντεχνες"σκηνές ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 29-04-2015 00:01 ]


    freddieKrueger
    29.04.2015, 00:28
    Ο Ρουβας εχει καλη φωνη λεμεεε,εσεις που τον κατακρινετε δεν εχετε καλη εμφανιση χαχαχα
    BandofBounty
    29.04.2015, 00:42

    ...και μου το είπε η μαμά μου, όταν της είπα "θα γίνω μουσικός"....  "...στον καθρέφτη, έχεις κοιταχθεί τελευταία;..."{#emotions_dlg.huh}


    -----------------
    ...ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια, είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 29-04-2015 00:43 ]


    KRISTHESS
    29.04.2015, 02:57

    Ιδού η αιτία του κακού. ’ντζελα μας κατέστρεψες.Τις δικές σου αμαρτίες πληρώνουμε τώρα.




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία