ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού - Θεσσαλονίκη '05

    Neda
    07.09.2005, 17:01
    Τώρα που τα τραγούδια άρχισαν να παίζονται και στο ραδιόφωνο, θα μπορούμε σιγά σιγά να κάνουμε τα σχόλια μας..
    Μέχρι τώρα είχα δει στην tv 1-2, αλλά απο χθες άκουσα στο Μελωδία 4 φορές κιόλας (!!!) το τραγούδι της Ευσταθίας που λέγεται "Χωρίς εσένα" (αν τα θυμάμαι και καλά) και έμεινα κάπως έτσι . Και τις 4 φορές!!!

    Οι στίχοι στο πρώτο κουπλέ πάνε κάπως έτσι...

    Χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα απλό σερφάρισμα στο ίντερνετ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι μια αποχαύνωση στον καναπέ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα ζαμπόν χωρίς λιπαρά...


    Όσοι το έχετε ακούσει για πείτε...!
    dessypris
    07.09.2005, 17:18
    Αγαπητή φίλη, δεν άκουσα το συγκεκριμένο τραγούδι, αλλά αν αυτοί λέγονται στίχοι...

    Γενικά για το Φεστιβάλ όμως, θέλω να κάνω μιαν ευχή...
    Να "επιστρέψει" στα επίπεδα που είχε όταν πρωτοξεκίνησε...Γιατί αν ξαναπιάσει τα επίπεδα που είχε όταν σταμάτησε (1993), το κλαίω από τώρα...
    (Σ εκείνο πήρα κι εγώ μέρος με το σχήμα "Ταξιδιώτες"...Στην επιτροπή ήταν και η αξιότιμη και εκλεκτή, τεράστια τραγουδίστρια, κ. Ζωζώ Σαπουντζάκη...Δεν λέω τίποτε άλλο!!)

    Φιλικά
    Γρηγόρης Δεσύπρης
    www.dessypris.com
    nefos
    07.09.2005, 17:19
    @ Στην αρχή μου έστειλαν τον στίχο περί αλλαντικού και το θεώρησα αστείο.

    @ Μετά το άκουσα στον Μελωδία και έπεσα κάτω από τα γέλια. Μουσικά είναι
    αδιάφορο. Στιχουργικά είναι . . . είναι . . . είναι . . . επιφανειακό τόσο που ίσα φαίνεται.

    @ Αν και αναρωτιέμαι τι δουλειά έχει αυτό το τραγούδι στο φεστιβάλ . Γούστα είναι αυτά, μήπως να τα δεχτώ . . . ε ;


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 07-09-2005 17:20 ]
    2MEL
    07.09.2005, 23:04
    το ακούσαμε κι εμείς το τραγούδι της Ευσταθίας και για να πούμε την αλήθεια δε μας φάνηκε καθόλου άσχημο, ίσα ίσα, συμπαθητικό και διαφορετικό απ' όσα ακούγονται. οι στίχοι μπορεί να είναι λίγο περίεργοι αλλά κάνουν κάτι σαν εξομολόγηση και ενώ , κατά τη γνώμη μας, δεν διεκδικούν δάφνες έμπνευσης είναι αντισυμβατικοί, ξεχωριστοί, πηγαίοι...

    η ενσταση μας είναι αλλού. στο φεστιβάλ υποτίθεται πως συμμετέχουν πρωτοεμφανιζόμενοι δημιουργοί για να τους δοθεί μια ευκαιρία. η Ευσταθία, όπως και πολύ περισσότερο ο Στάθης Δρογώσης έχουν παρουσιάσει δισκογραφικές δουλειές, εχουν κάνει βίντεο κλιπ, έχουν εμφανιστεί σε χώρους όπως ο Σταυρός του Νότου και ο Συρμός και τελος πάντων έχουν ένα βήμα, μια αναγνώριση από τον κόσμο ( όσο λίγος κι αν μπορεί να ισχυριστεί καποιος ότι είναι, που δεν είναι και τόσο λίγος) και δεν βρίσκονται στην ίδια θέση με τους υπόλοιπους που δεν είχαν στο παρελθόν τέτοιες ευκαιρίες και προβάλλουν στο ευρύ κοινό τη δουλειά τους για πρώτη φορά. ακόμα κι αν τα τραγούδια που έστειλαν ήταν όντως ωραία και "καλύτερα" από κάποια άλλα που απορρίφθηκαν, ο "ανταγωνισμός" είναι , όπως και να το κάνει κανείς, άνισος.
    Neda
    08.09.2005, 00:34
    Quote:

    Το μέλος 2MEL στις 07-09-2005 στις 23:04 έγραψε:

    το ακούσαμε κι εμείς το τραγούδι της Ευσταθίας και για να πούμε την αλήθεια δε μας φάνηκε καθόλου άσχημο, ίσα ίσα, συμπαθητικό και διαφορετικό απ' όσα ακούγονται. οι στίχοι μπορεί να είναι λίγο περίεργοι αλλά κάνουν κάτι σαν εξομολόγηση και ενώ , κατά τη γνώμη μας, δεν διεκδικούν δάφνες έμπνευσης είναι αντισυμβατικοί, ξεχωριστοί, πηγαίοι...

    η ενσταση μας είναι αλλού. στο φεστιβάλ υποτίθεται πως συμμετέχουν πρωτοεμφανιζόμενοι δημιουργοί για να τους δοθεί μια ευκαιρία. η Ευσταθία, όπως και πολύ περισσότερο ο Στάθης Δρογώσης έχουν παρουσιάσει δισκογραφικές δουλειές, εχουν κάνει βίντεο κλιπ, έχουν εμφανιστεί σε χώρους όπως ο Σταυρός του Νότου και ο Συρμός και τελος πάντων έχουν ένα βήμα, μια αναγνώριση από τον κόσμο ( όσο λίγος κι αν μπορεί να ισχυριστεί καποιος ότι είναι, που δεν είναι και τόσο λίγος) και δεν βρίσκονται στην ίδια θέση με τους υπόλοιπους που δεν είχαν στο παρελθόν τέτοιες ευκαιρίες και προβάλλουν στο ευρύ κοινό τη δουλειά τους για πρώτη φορά. ακόμα κι αν τα τραγούδια που έστειλαν ήταν όντως ωραία και "καλύτερα" από κάποια άλλα που απορρίφθηκαν, ο "ανταγωνισμός" είναι , όπως και να το κάνει κανείς, άνισος.





    Αυτή την απορία την έχω κι εγώ! Αν σκεφτούμε μάλιστα οτι θα υπάρχει και δεύτερη βραδιά για τους δισκογραφημένους δημιουργούς, όπως οι ίδιοι λένε χαρακτηριστικά!

    Απ'οτι είδα τα τραγούδια μπορεί να τα ακούσει κάποιος κι απο το site της ΕΡΤ.
    W4TT4N4B3
    08.09.2005, 03:34
    το Φεστιβαλ χωριζεται σε 2 ημερες?

    ο νικητης της πρωτης ημερας θα διεκδικησει το 1ο βραβειο τη 2η μερα?

    και γιατι γινεται διακριση αναμεσα σε 2 κατηγοριες;

    δλδ υπαρχουν 2 κατηγοριες καλλιτεχνων;


    XeniaRodo
    08.09.2005, 09:45
    H μία ημέρα είναι για τους "καινούριους"
    και η άλλη για τους "παλιούς", οι οποίοι υποθέτω ότι ψάχνουν αφορμή να αυτοδιαφημιστούν.....

    Tώρα αυτό με την Eυσταθία δεν το έχω ακουσει.
    Έτυχε χθες να πετύχω ένα σποτάκι στη NET με μια που κυλιότανε πάνω σε ένα πιάνο και ανοιγοκλεινε το στόμα επιδεικτικά-πραγματικά αστείο θέαμα- και εκείνη τι στιγμή αναρωτήθηκα ποια είναι αυτή? η Eυσταθία? -να με συμπαθατε δε θυμάμαι και καλά τη φάτσα της-.

    Δεν ήξερα ότι εκτός από το Δρογώση υπάρχει κι άλλος μη πρωτοεμφανιζόμενος... από αυτά που διαβάζω αρχίζω να πείθομαι ότι όντως είνια στημενα τα πράματα....
    EffieKakaflika
    14.09.2005, 12:04
    Άκουσα μόλις το τραγούδι αυτό της Ευσταθίας με τα ζαμπόν δίχως λιπαρά και το σερφάρισμα στο Internet...
    Παναγία μου, τι άθλιο... Και να σκεφτείς ότι η κοπέλα έχει φοβερή φωνή (την είχα ακούσει σε μια ακρόαση πριν 3 χρόνια)
    Υπερβολική προσπάθεια να δείξει σύγχρονο και να ταυτιστούμε μαζί του...
    Τώρα που έμαθα ότι ήταν και στο Φεστιβάλ της Θεσ/νίκης ξενέρωσα πλήρως...

    Ev-Ger
    14.09.2005, 12:37
    Εμένα πάντως το "Χωρίς Εσένα" μαζί με το "Θα περάσουν οι μέρες" του Δρογώση μου φαίνονται μακράν τα πιο ενδιαφέροντα τραγούδια του φεστιβάλ. Το πρώτο γιατί πραγματικά έχει κάτι γνήσια προσωπικό, από αυτά που σε κάνουν να ταυτίζεσαι σφετεριζόμενος τα συνομωτικά, το δέυτερο γιατί έχει κάτι αφοπλιστικά ειλικρινές και ρετρό. Τώρα ως προς τους στιχους νομίζω πως πρέπει σιγά σιγά να απενοχοποιήσουμε τις λέξεις και να επικεντρωθούμε στα νοήματα. Οι λέξείς στέλνουν σήματα και ανάλογα με το τι θέλει να πει ο χρήστης τους διαμορφώνουν και την ηθική της. Μια απώλεια μεταφράζεται μεν σε κατάθλιψη ρομαντικών δονκιχωτών και μακρινές βόλτες σε ερημικές ακρογιαλιές, αυτό όμως είναι το πιο γοητευτικό μέρος της. Το άλλο, το τραγικό και πιο υπαρξιακά καθοριστικό δεν έχει κανένα ρομαντισμό των κλισέ και των στερεότυπων, και έχει να κάνει με σερφαρίσματα στο ίντερνετ, άγευστα αλλαντικά και άνοστους τρόπους ζωής. Καθ' όλα νόμιμο το παιχνίδι της Ευσταθίας με τη συγκίνηση της αλήθινης ζωής. Ας πειραματιστούν οι καλλιτέχνες λίγο παρα πάνω σ' αυτη τη βαση.

    ΥΓ: Προσωπική μου άποψη και με καμία αξίωση αποδοχής
    EffieKakaflika
    14.09.2005, 12:49
    Συμφωνώ με την απενοχοποίηση των λέξεων που αναφέρεις, αλλά αυτό που με ξενίζει είναι ότι ενώ η ελληνική γλώσσά είναι πλούσια σε λεξιλόγιο και ένας ευφυής και με φαντασία άνθρωπος μπορεί να εκφράσει με θαυμάσιους και φρέσκους τρόπους τα νοήματα που θέλει, καταφεύγουμε σε επιτηδευμένα "φρέσκους" τρόπους στιχουργικής έκφρασης, με αποτέλεσμα να φτωχαίνει και το ίδιο το νόημα. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα απενοχοποιημένου αλλά πλούσιου νοηματικά λόγου αποτελούν οι στίχοι της Λίνας Νικολακοπούλου... Δεν είμαι απόλυτη, απλά προσωπικά με απογοητεύει που φτάνουμε να πούμε ότι έχουν ειπωθεί όλα, και φαίνεται να δυσκολευόμαστε να τοποθετηθούμε στιχουργικά στην εποχή μας, χωρίς να πέσουμε στην παγίδα του ψευτο-σύγχρονου λόγου. Και βέβαια, που φαίνεται ότι είναι λίγοι οι συγκινητικοί στιχουργοί οι οποίοι δεν δείχνουν να αντικαθίστανται από νέους...
    katerina
    14.09.2005, 20:49
    Εμένα από οσα έτυχε να ακούσω του Δρογώση μου άρεσε αλλα και ένα ενος Τηλαβερίδη Ξημέρωσε ξανα νομίζω πως το λένε. Το τραγουδι της Ευσταθίας δεν το άκουσα αλλά άμα πω και ότι δεν την ξερω θα το πιστέψετε? Ποια είναι αυτή ρε παιδια? Πρώτη φορά την ακούω...
    malastrana
    15.09.2005, 20:37
    Ε, υποτίθεται ότι αυτός είναι ο σκοπός του διαγωνισμού, να γνωρίσουμε καινούργιους και άγνωστους. Η Ευσταθία έχει όντως υπέροχη φωνή, τώρα το τραγούδι που έστειλε στο διαγωνισμό...είναι κάπως. Όχι για το στίχο με το ζαμπόν, αλλά η μουσική είναι λίγο έως πολύ άνοστη. Κι όμως κάποια άλλα της τραγούδια που έτυχε να έχω ακούσει (γιατί δεν είναι και τόσο καινούργια) είναι ωραία, δεν ξέρω γιατί έστειλε αυτό.Εμένα μου άρεσε ένα τραγούδι με τίτλο "τραγούδια παλιά", δεν θυμάμαι ονόματα...
    W4TT4N4B3
    16.09.2005, 03:36
    Σκεφτειτε τα τραγουδια της 1ης μερας να ειναι καλυτερα απο αυτα της 2ης.

    θα ειναι κριμα για αυτους που θα κοπουν την 1η μερα.

    οι νεοι να ειναι καλυτεροι απο τους παλιους.
    Dj_kerveros
    16.09.2005, 15:23
    Quote:

    Το μέλος Neda στις 07-09-2005 στις 17:01 έγραψε:

    Τώρα που τα τραγούδια άρχισαν να παίζονται και στο ραδιόφωνο, θα μπορούμε σιγά σιγά να κάνουμε τα σχόλια μας..
    Μέχρι τώρα είχα δει στην tv 1-2, αλλά απο χθες άκουσα στο Μελωδία 4 φορές κιόλας (!!!) το τραγούδι της Ευσταθίας που λέγεται "Χωρίς εσένα" (αν τα θυμάμαι και καλά) και έμεινα κάπως έτσι . Και τις 4 φορές!!!

    Οι στίχοι στο πρώτο κουπλέ πάνε κάπως έτσι...

    [i]Χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα απλό σερφάρισμα στο ίντερνετ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι μια αποχαύνωση στον καναπέ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα ζαμπόν χωρίς λιπαρά...


    Όσοι το έχετε ακούσει για πείτε...!

    [/I]



    Με το συγκεκριμένο τραγούδι έμεινα και εγώ κάπως έτσι !!!
    Άκουσα όμως χθες στην ΝΕΤ το τραγούδι του Μαχαιρίτσα σε στίχους Ισαακ Σούση και μπορω να πω ότι μου άρεσε πολυ! Ακούσα επίσης και το τραγουδι 'ο δρόμος' από κάτι νεα παίδια και μπορω να πω οτι ήταν και αυτό πολύ καλό!
    ViPeR
    16.09.2005, 19:30
    Προσωπικά από την πρώτη μέρα μου αρέσει μόνο του Δρογώση
    malastrana
    17.09.2005, 00:24
    Quote:

    Το μέλος Dj_kerveros στις 16-09-2005 στις 15:23 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Neda στις 07-09-2005 στις 17:01 έγραψε:
    [i]
    Τώρα που τα τραγούδια άρχισαν να παίζονται και στο ραδιόφωνο, θα μπορούμε σιγά σιγά να κάνουμε τα σχόλια μας..
    Μέχρι τώρα είχα δει στην tv 1-2, αλλά απο χθες άκουσα στο Μελωδία 4 φορές κιόλας (!!!) το τραγούδι της Ευσταθίας που λέγεται "Χωρίς εσένα" (αν τα θυμάμαι και καλά) και έμεινα κάπως έτσι . Και τις 4 φορές!!!

    Οι στίχοι στο πρώτο κουπλέ πάνε κάπως έτσι...

    [i]Χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα απλό σερφάρισμα στο ίντερνετ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι μια αποχαύνωση στον καναπέ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα ζαμπόν χωρίς λιπαρά...

    Όσοι το έχετε ακούσει για πείτε...!

    [/I]



    Με το συγκεκριμένο τραγούδι έμεινα και εγώ κάπως έτσι !!!
    Άκουσα όμως χθες στην ΝΕΤ το τραγούδι του Μαχαιρίτσα σε στίχους Ισαακ Σούση και μπορω να πω ότι μου άρεσε πολυ! Ακούσα επίσης και το τραγουδι 'ο δρόμος' από κάτι νεα παίδια και μπορω να πω οτι ήταν και αυτό πολύ καλό!

    [/I]



    Μα το τραγούδι του Μαχαιρίτσα ή όποιου άλλου απ' τους παλιούς είναι το θέμα???Το θέμα νομίζω είναι οι καινούργιοι...δεν ξέρω... μόνο έξι έχω ακούσει ως τώρα και δεν ενθουσιάστηκα με κανένα. Και επίσης παρατήρησα ότι δεν παίζονται όλα με την ίδια συχνότητα. Είναι ορισμένα που παίζονται πάρα πολύ, και άλλα καθόλου...
    eneni
    25.09.2005, 14:01
    ξεφυλλίζοντας το Δίφωνο του Οκτωβρίου βρήκα κάτι που μ άρεσε σχετικά με το Φεστιβάλ. Γράφει λοιπόν η Μαργαρίτα Μυτιληναίου:
    " ... Ο χρόνος τρέχει και το φεστιβάλ τραγουδιού της Θεσσαλονίκης προσπαθεί να μπει στο κουλουάρ του. Στην εκκίνηση. Στην αφετηρία. Πως το λεγε η Λίνα Νικολακοπούλου προχτές; Α, ναι. Για να φτάσεις κάπου, πρέπει πρώτα να φτιάξεις το δρόμο. Ε, λοιπόν αυτό προσπαθούμε να κάνουμε φέτος. Να ξεχορταριάσουμε τη γη. Να στρώσουμε το χώμα λίγο πιο καλά. Μακάρι του χρόνου να ασφαλτοστρώσουμε, που λέει ο λόγος..." .
    (Δίφωνο, τεύχος 121, σελ. 104)

    antonLOrd
    25.09.2005, 14:22
    Εγώ έπαθα πλάκα με την τραγουδάρα του Μιχάλη του Τζουγανάκη ("Πάλι-Πάλι"), που το ερμήνευσε μαζί με τον Λιδάκη...
    nefos
    05.10.2005, 18:08
    Ποιοι θα κρίνουν τα τραγούδια του φεστιβάλ


    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


    Ανακοινώθηκε χθες η εννιαμελής κριτική επιτροπή που θα διαμορφώσει κατά 40% το αποτέλεσμα της πρώτης βραδιάς του Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού Θεσσαλονίκης.


    Την αποτελούν οι Γιώργος Ανδρέου, Φίλιππος Γράψας, Γιάννης Κότσιρας, Μίμης Πλέσσας, Τάνια Τσανακλίδου, Γιώργος Χατζηνάσιος, Μαρία Χούκλη, Γιάννης Σπάθας και Στέφανος Τσιτσόπουλος. Το υπόλοιπο 60% του αποτελέσματος θα προκύψει από τη συμμετοχή του κοινού μέσω της διαδικασίας του televoting και την αποστολή μηνυμάτων SMS. Την πρώτη βραδιά θα δοθούν τρία χρηματικά έπαθλα, των 20.000 ευρώ για το πρώτο βραβείο, 10.000 ευρώ για το δεύτερο και 5.000 ευρώ για το τρίτο βραβείο.

    Η μετακίνηση του κοινού και τις δύο βραδιές του φεστιβάλ, στις 6 και στις 9 Οκτωβρίου, θα γίνει δωρεάν με αρθρωτά λεωφορεία που διαθέτει ο ΟΑΣΘ. Από τις 7.30 το βράδυ ώς τις 9.00 τα λεωφορεία θα αναχωρούν ανά 10 λεπτά ώς τις 8.30 και ανά 15 λεπτά ώς τις 9.00 από την αφετηρία απέναντι από το σιδηροδρομικό σταθμό Θεσσαλονίκης, στην οδό Μοναστηρίου 61, και το κοινό θα μπορεί να επιβιβάζεται από όλες τις υπάρχουσες στάσεις κατά μήκος των οδών Μοναστηρίου, Εγνατία, Κ. Καραμανλή, Βούλγαρη, Μοσχονησίων, Κυδωνιών Γρηγορίου, Αδριανουπόλεως, Εθνικής Αντίστασης και τη λεωφόρο Γεωργικής Σχολής, οδό προς γήπεδο ΠΑΟΚ. Η αποβίβαση θα γίνεται στο κλειστό γήπεδο του ΠΑΟΚ. Τα λεωφορεία θα αναμένουν το κοινό μετά τη λήξη του φεστιβάλ, περίπου στις 12 τα μεσάνυχτα, και θα αναχωρούν διαδοχικά ακολουθώντας την αντίστροφη διαδρομή.

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 05/10/2005
    xristoforoupanagiotis
    05.10.2005, 18:35
    1 και σήμερα ακούω προγνωστικά......