ελληνική μουσική
    685 online   ·  210.863 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    katerina229
    25.09.2006, 13:39
    Στο τραγούδι των τίτλων της σειράς "Παρά πέντε", εκεί που λέει: "και μου 'πε αν τους συλλάβω πως θα μ' αγαπάει..." άκουγα:
    "και μου πατούσε η Λάβω (!!) πως θα μ' αγαπάει..."
    Τώρα ποιά είναι η ..."Λάβω" και τι ακριβώς μου πατούσε δεν μπορώ να σας πω κι αυτό ήτο και το πρόβλημά μου.
    wraios
    25.09.2006, 17:53
    Το μέλος NASIA26 στις 25-09-2006 στις 13:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    εγω παλι ακουγα: θα ναι σ'αλλα μερη η ανοιξη.....ενω ελεγε:
    θα ναι σα να μπαινει η ανοιξη
    ενω για τη συνεχεια του τραγουδιου παλι ρωταω: θα ναι τ'ουρανου καταληξη η κατανυξη?????????????

    η ζωη ειναι ωραια,αλλα τα'χει μ'αλλον!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NASIA26 στις 25-09-2006 13:27 ]




    kai egw to idio akouga gia poly kairo
    wraios
    25.09.2006, 17:57
    epishs...ekei pou leei to tragoudi
    ma egw exw matia gia allh...egw akouga matogiali
    Sweetdreamer
    27.09.2006, 12:26
    Το μέλος katerina229 στις 25-09-2006 στις 13:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Στο τραγούδι των τίτλων της σειράς "Παρά πέντε", εκεί που λέει: "και μου 'πε αν τους συλλάβω πως θα μ' αγαπάει..." άκουγα:
    "και μου πατούσε η Λάβω (!!) πως θα μ' αγαπάει..."
    Τώρα ποιά είναι η ..."Λάβω" και τι ακριβώς μου πατούσε δεν μπορώ να σας πω κι αυτό ήτο και το πρόβλημά μου.



    Τουλάχιστον εσύ κατάλαβες κάτι, γιατί στο συγκεκριμένο σημείο του τραγουδιού έστηνα αυτί και δεν μπορούσα να καταλάβω τι λέει.....
    mariza18
    27.09.2006, 12:39
    πολυ ωραιο θεμα αυτο!!!!τελικα δν ειμαι η μονη που αλλα λενε τα τραγουδια και αλλα καταλαβαινω...μολις χτες καταλαβα οτι ο πετρελης στο τραγουδι θυμιζεις κατι απο ελλαδα ελεγε
    ''προσωπο αγγελου που γελα..'' ενω εγω ελεγα
    ''προσωπα και λουμπουγελα..'' μα λεω και γω τι ειναι το λουμπουγελα...
    Melissanthi
    03.10.2006, 01:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Soulessome στις 03-10-2005 στις 18:50 έγραψε...

    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά




    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]




    Νομίζω ότι αυτό το τραγούδι σηκωνει παρεξηγήσεις γιατί εγώ άκουγα:

    Καμαρούλα μια σταλιά
    2Χ3
    ΦΤΩΧΕΙΑ και λατρεία...



    Melissanthi
    03.10.2006, 02:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Konnie στις 18-10-2005 στις 10:12 έγραψε...

    θυμηθηκα κι αλλο(αν κι οχι δικο μου):
    "Σαββατο κι αποβραδο και...άσε τη Λινη!!!!"
    μα ποια ειναι αυτη η Λινη?!





    Μέχρι να διαβάσω στίχους (πέρυσι δηλαδή) άκουγα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα!!!


    Melissanthi
    03.10.2006, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-10-2005 στις 10:24 έγραψε...

    Ο στίχος λέει "Σάββατο κι'απόβραδο ΜΕ ασετυλίνη" οπότε είναι λογικό οτι ο στιχουργός δέν προτρέπει νά...αφήσουμε κάτι ή κάποιον

    Οι νεώτεροι πάντως δέν θυμούνται -ίσως ούτε και οι γονείς τους ενδεχομένως- τίς λυχνίες ασετυλίνης που εφώτιζαν τους δρόμους τόν παλαιόν εκείνο τον καιρόν,που δέν υπήρχε εκτενές ηλεκτρικόν δίκτυον...




    Η τελευταία παράγραφος μου φαίνεται από ειρωνική έως προσβλητική... Ειδικά με την καθαρεύουσα. Να σου υπενθυμίσω ότι η δημοτική είναι η επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους από το 1981.
    Plus, ο Σεφέρης, ο Εμπειρίκος κι ο Ελύτης έκαναν ολόκληρο αγώνα ήδη από το 1930 για την εδραίωσή της...
    Melissanthi
    03.10.2006, 02:39
    Έχω μια ολόκληρη λίστα από στίχους που δεν άκουγα σωστά!!!

    1).Στο "Μάτια βουρκωμένα" του Ξαρχάκου μια ζωή άκουγα
    "Κάτω στον Πειραιά στα Καμίνια
    φτώχεια παλληκαριά μα και γκρίνια!!!

    (αντί για φτώχεια καλή καρδιά μα καιγ κρίνια)

    2). Όταν στην γ' δημοτικού -νομίζω- κάναμε το "Ένα το χελιδόνι" κι εγώ όπως κι οι περισσότεροι εδώ μέσα άκουγα για την περιβόητη Ζωντανίνα.

    Συμπέρασμα: Μην δίνετε Ελύτη σε νήπια!!! lol!


    Επίσης το τραγούδι για το οποίο είχε δημιουργηθεί συζήτηση 30' περίπου ήταν το "Φεγγάρι πάνωθε μου" -ή όπως αλλιώς είναι το σωστό!

    Εκεί, κάποιοι άκουγαν "το φεγγάρι πανω θεέ μου", άλλοι "το φεγγάρι πάνωθε μου"
    κι εγώ "το φεγγάρι άνωθεν μου"..........


    Πάντως θα είχε πολύ πλάκα να κάνουμε το ίδιο πράγμα με ξένα κομμάτια! Εκεί φαντάζομαι θα γίνει αλαλούμ! Εγώ το 50% των στίχων το ακούω άλλα ντ' άλλων!!

    Melissanthi
    03.10.2006, 02:52
    Το ΚΛΑΣΣΙΚΟ τραγούδι παρεξηγήσεων πρέπει να είναι η "Φραγκοσυριανή"...

    Εκεί αν δεν έχεις δίπλα σου χάρτη να τσεκάρεις όλα τα τοπωνύμια της Σύρου, την έκατσες!

    Από πού να ξεκινήσω?
    Το συνηθέστερο είναι το σημείο που λέει: "Και στο Πισκοπιό ρομάντζα γλυκιά μου Φραγκοσυριανή" όλοι άκουγαν
    "Και στο δίσκο δυο ρομάντζα γλυκιά μου Φραγκοσυριανή"...

    Ένα άλλο τραγούδι που τα μπέρδευα ήταν το "Kuro Siwo" του Μικρούτσικου

    Εκεί που λέει "Κάτω απ' την γέφυρα του Αδάμ στην Νότιο Κίνα
    χιλιάδες παραλάμβανες τσουβάλια σόγια"

    εγώ άκουγα "χίλιάδες ΠΑΡΑΛΑ ...βαινες"
    και ποσπαθούσα να καταλάβω τι στην ευχή είναι αυτά τα πάραλα...


    rompa
    03.10.2006, 14:05
    Καλά και γω στου Πασχάλη το ίδιο άκουγα:"Πάρε φόρα μωρό μου".Επίσης και στην καμαρούλα τα 'χα κάνει σαλάτα.Επίσης με ένα παμπάλαιο τραγούδι "Με τα μάτια να το λες" εγώ νόμιζα ότι έλεγε "με τα μάτια ανατολές".Φυσικά δεν έβγαζα κανένα νόημα..
    Just-a-Burn
    04.10.2006, 00:29
    έλα να νιώσεις πόσινη ζωή

    αυτό πως σας φαίνεται

    κι αυτό το αντιλήφθηκα μόλις πέρσι, τα πλήθη ζητωκραυγάζουν και μου εκσφεδονίζουν πτυχία χαμηλού iq

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Just-a-Burn στις 04-10-2006 00:30 ]


    Nafpaktos___
    04.10.2006, 20:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Just-a-Burn στις 04-10-2006 στις 00:29 έγραψε...

    έλα να νιώσεις πόσινη ζωή

    αυτό πως σας φαίνεται

    κι αυτό το αντιλήφθηκα μόλις πέρσι, τα πλήθη ζητωκραυγάζουν και μου εκσφεδονίζουν πτυχία χαμηλού iq

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Just-a-Burn στις 04-10-2006 00:30 ]






    Emilia_
    10.10.2006, 17:43
    α καλα.....ποοοοσα τραγουδια ειναι οντως που "Αλλα λεει η γιαγιά μου,αλλα ακουν τα αυτια μου...."!! ο χο.... βρε παιδια μηπως να το ψαξουμε,τρεχει κατι με τα αυτακια μας????

    και οντως εισαι καπως αμήχανος οταν μαθαίνεις τι πραγματικα έλεγε....λες τόοοσο ευκολο ήταν πια??

    Παραδειγμα τρανταχτο: Παναρχαιο τραγουδάκι του Ρακιτζή,Μώρό μου φάλτσο.Ακουγα οτι μπορούσες να φανταστείς!!!Εκει που λεεί "είσαι το ΣΙ ΜΠΕΜΟΛ(θαρρω) μεστη καρδια μου,αν και φαλτσο..."
    Και στους Δαίμονες πάλι πανάρχαιο, Βύσση Καρβέλας, αντε εγω να καταλάβω τοτε μικρο παιδί αν δεν ξέρω τα ονόματα απτο μιουζικαλ οτι λεει "Στην εκκλησια πάμε ΝΤΑΝΙΕΛ σε παρακαλω" (γιουχου....)
    Shakti_
    08.11.2006, 21:44
    Λοιπόν, φοβερό topic! Σήμερα έπεσα πάνω του και ...κλαίω απ'τα γέλια...8 σελίδες τώρα!!! Αφ' ενός δηλώνω κι' εγώ πώς έπαθα σοκ με τον Ροβιόλη και αφ΄έτέρου να πω για ένα φίλο που δεν ήξερε λέξη Αγγλικά, και όταν πρωτάκουσε από Rolling Stones το Pleasted to meet you, το έπιασε ο έρημος για ...πλύσου Μήτσο????? και το κοπάναγε συνέχεια έτσι!! Άν θυμηθώ δικές μου παρανοήσεις, θα επανέλθω, καιρό είχα να γελάσω έτσι!!! Να' στε καλά βρε παιδιά...
    margo
    08.11.2006, 21:54
    έτσι γελούσα κι εγώ όταν το ανακάλυψα το τόπικ!
    μέχρι δακρύων..!

    Sweetdreamer
    29.11.2006, 23:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Shakti_ στις 08-11-2006 στις 21:44 έγραψε...

    Λοιπόν, φοβερό topic! Σήμερα έπεσα πάνω του και ...κλαίω απ'τα γέλια...8 σελίδες τώρα!!! Αφ' ενός δηλώνω κι' εγώ πώς έπαθα σοκ με τον Ροβιόλη και αφ΄έτέρου να πω για ένα φίλο που δεν ήξερε λέξη Αγγλικά, και όταν πρωτάκουσε από Rolling Stones το Pleasted to meet you, το έπιασε ο έρημος για ...πλύσου Μήτσο????? και το κοπάναγε συνέχεια έτσι!! Άν θυμηθώ δικές μου παρανοήσεις, θα επανέλθω, καιρό είχα να γελάσω έτσι!!! Να' στε καλά βρε παιδιά...



    Πλύσου Μήτσο..... καλοοοοό κι εγώ όταν πρωτάκουσα το "Don't you want me?" των Human League τότε το '82 αντί για Don't you want me baby άκουγα Don't you want a .... paper
    KAKOFONIKS
    30.11.2006, 11:38
    Εγώ πάλι στο 'Αχ χελιδόνι μου " αντί για "...αίμα σταλάζει το δειλινό..."
    έλεγα για πολύ καιρό Δεν μας τ' αλλάζεις το δειλινό.

    Ή στο καμαρούλα μια σταλιά αντί για "...κόχη και λατρεία.." έλεγα το άσχετο όχι και λατρεία και πολλά άλλα !!!
    Amelie
    01.12.2006, 00:28
    Ε,ναι λοιπόν! Ανήκω κι εγώ στο κλαμπ της ζωντανίνας, στου όχι και λατρεία, στα βραχιόλια της Βροντούς και στα βαρέα, στα σιμά και στ'ανθυγιεινά. Επίσης, σε ένα τραγούδι της Γαρμπή:"από δω και πιο πέρα το καρφί και το ξύλο το'να τ'άλλο θ'αγγίζουν και μετά θα χωρίζουν", εγώ νόμιζα "τον αττάλλο θ'αγγίζουν".
    Κρίμα που δεν τα κατέγραφα και τα έχω πια ξεχάσει γιατί από παρανοήσεις...άλλο τίποτα!
    Sweetdreamer
    04.12.2006, 17:07
    Θυμήθηκα κι άλλο: Στο τραγούδι "Jennifer" των Eurythmics λέει "Jennifer, in your armchair" κι εγώ άκουγα "Jennifer, in your eyes, Jenn"