ελληνική μουσική
    617 online   ·  210.873 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    melageorgiadoy
    05.12.2006, 09:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Soulessome στις 03-10-2005 στις 18:50 έγραψε...

    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά

    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]


    Μετά απο πολλά χρόνια μου έλυσες την απορία!!!!Και εγώ ακριβώς το ίδιο άκουγα...και αναρωτιόμουν καλά τότε έτσι μιλούσαν?????(Ε!!Ήμουν μικρή και άπειρη!!!)
    melageorgiadoy
    05.12.2006, 09:56
    Και μόλις παρατήρησα ότι έκανα παράθεση σε μήνυμα του 2005!!!!!!Εντυπωσιακό!!!!Πέρασαν τόσα χρόνια αλλά η επείρια του χτυπήματος δεν πέρασε...και φώναζε η μανούλα μου <<Μέλαααααααααα κατέβα από κει παιδάκι μου θα γκρεμοτσακιστείς>>Αλλα δεν την ακουσα...ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?????????
    uNick
    05.12.2006, 10:57
    Παράθεση:

    Το μέλος melageorgiadoy στις 05-12-2006 στις 09:56 έγραψε...

    Και μόλις παρατήρησα ότι έκανα παράθεση σε μήνυμα του 2005!!!!!!

    Ποτέ δεν είναι αργά...!

    Hastaroth
    05.12.2006, 14:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 03-10-2006 στις 02:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-10-2005 στις 10:24 έγραψε...

    Ο στίχος λέει "Σάββατο κι'απόβραδο ΜΕ ασετυλίνη" οπότε είναι λογικό οτι ο στιχουργός δέν προτρέπει νά...αφήσουμε κάτι ή κάποιον

    Οι νεώτεροι πάντως δέν θυμούνται -ίσως ούτε και οι γονείς τους ενδεχομένως- τίς λυχνίες ασετυλίνης που εφώτιζαν τους δρόμους τόν παλαιόν εκείνο τον καιρόν,που δέν υπήρχε εκτενές ηλεκτρικόν δίκτυον...



    Η τελευταία παράγραφος μου φαίνεται από ειρωνική έως προσβλητική... Ειδικά με την καθαρεύουσα. Να σου υπενθυμίσω ότι η δημοτική είναι η επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους από το 1981.
    Plus, ο Σεφέρης, ο Εμπειρίκος κι ο Ελύτης έκαναν ολόκληρο αγώνα ήδη από το 1930 για την εδραίωσή της...



    Πού την είδες την ειρωνεία Μελισσάνθη;(ωραίο το nick σου πάντως,μού θυμίζει και λίγο Debussy)

    Οσο γιά την καθαρεύουσα,μάλλον δέν κατάλαβες οτι προσπάθησα νά αποδώσω κάπως την ατμόσφαιρα τής τότε εποχής.

    Καί εν πάσει περιπτώσει,προτιμώ αυτό από το νά παρεμβάλω το "plus" σέ ένα ελληνικό κείμενο αντί της ελληνικής έκφρασης "επί πλέον" ή κάποιας άλλης μέ παρεμφερή σημασία....

    Αυτά ως παρένθεση και άς επιστρέψουμε στο θέμα μας τώρα.

    Πάρε και μιά νά πάνε τά φαρμάκια κάτω

    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 05-12-2006 14:42 ]


    absurdus_delirium
    20.12.2006, 16:22
    Να μην ξεχνάμε και όλους τους μαγικούς προορισμούς που είχαν τα τραγούδια:
    Θα σε πάρω να φύγουμεεεε, σ'αλλη γη Σαλαμέρι... το Σαλαμέρι είναι δημοφιλέστατος προορισμός!
    Επίσης:
    Στο Παπουνάνε θα σημάνουν οι καμπάνες... τότε κοντά πρέπει να είχα μάθει τη Χονολουλού!
    Μια φίλη:
    Κι ύστερα το βραδάκι μεθυσμενάκι στα καπηλειά σ'επινα κοριτσάκι σαν τον κρασάκι μ*νια, μ*νια... στην τρυφερή ηλικία των τεσσάρων!
    Και τέλος:
    Έλα μωράκι μου στο Μανέ Καπιτονέ... κάτι τύπου Μον Ρεπό!

    Υ.Γ. Η αγάπη θέλει προϋπηρεσία, μεροκάματα, ξενύχτι και νταλκά. Θέλει ΙΚΑ μια ζωή στην (γμτ δεν το θυμάμαι ) στα βαρέα ένσημα και στ' ανθυγιεινά!

    Υ.Γ. Το λογικό άλμα από τη Ζωντανίνα στη Σουλτανίνα είναι εξαιρετικά λογικό! Και, επιπλέον, τη γιαγιά μου τη λέγανε Σουλτάνα οπότε ήρθε κι έδεσε!

    jorge
    20.12.2006, 17:05
    delirium έγραψες
    THEOG
    20.12.2006, 20:39
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 19-10-2005 στις 14:21 έγραψε...


    "Η αγάπη θέλει προϋπηρεσία μεροκάματο ξενύκτι και νταλκά, θέλει η καρδιά ζωή στην αγωνία στα μπαρέα ένζυμα και στ' ανθυγιεινά"

    Τι ένζυμα θέλει στα μπαρέα (μια πιο cool λέξη για μπαράκια?)

    Μετά από χρόνια ψυλλιάστηκα ότι αναφέρεται σε σταμπαρέα ένσημα... κι ακόμα δεν είμαι σίγουρη



    Μήπως εννοεί ο ποιητής "στα βαρέα ένσημα"??
    Tropaiatissa
    21.12.2006, 13:42
    Καλά έχω πεθάνει να γελάω! Από τέτοια σκίζω...

    -Κατ' αρχάς να δηλώσω πως ήμουν κι εγώ στο club του Ροβιόλη.

    -Επίσης τα ίδια πάθαινα και με την "Καμαρούλα μια σταλιά", όπου άκουγα "όχι και λατρεία, ήχος και φιλιά" ή "δίχως και φιλιά"

    -Επίσης: άκουγα "Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλλα κι εγώ δεν έχω γιανίκι" και αναρωτιόμουν τί σημαίνει η λέξη "γιανίκι"...

    -Στο χριστουγεννιάτικο τραγουδάκι "Άγια νύχτα" εκεί που λέει "απ' τα ουράνια θεία μέλη" ΄(κάτι τέτοιο) άκουγα "θεία Νέλλη"! Κι αναρωτιόμουν ποιά να είναι η θεία Νέλλη... Μάλιστα φανταζόμουν ότι θα ήταν η καλή θεία που φέρνει δώρα, γλυκά κλπ κλπ...

    -Στο τραγούδι "Η άγια μέθη" των Χρ. Νικολόπουλου-Μ. Ελευθερίου που λέει ο Νταλάρας, αντί "Ένα κορίτσι έχει ντυθεί την Οφηλία" άκουγα "ένα κορίτσι έχει ντυθεί... κυνοφιλία"!

    Αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι κάτι άλλο δικό μου, αλλά θυμάμαι κάποια από φίλες-ους μου...

    Μια φίλη μου αντί "Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν" άκουγε "μια βραδιά στο Χαβερτούζεν"! και σ' ένα άλλο τραγούδι που δε θυμάμαι καν ποιό είναι και ποιός το λέει, κάπου αντί "...μου την πέφτουνε δυο τύποι με στολή" άκουγε "μου την πέφτουνε δυο τύποι σκελετοί"

    Το κορυφαίο ήταν ένα που διάβασα σε άλλο φόρουμ: στο τραγούδι "Καλημέρα ήλιε" αντί "για της Μυρσίνης την ποδιά μια Παναγιά" άκουγε "για της Μυρσίνης την ποδιά μια μπανανιά"

    Αυτά για την ώρα... Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.
    Tropaiatissa
    21.12.2006, 13:44
    Α! Θυμήθηκα τώρα ένα καλό:
    Αντί "κι ύστερα το βραδάκι μεθυσμενάκι στα καπηλειά" άκουγα
    "Κι ύστερα το βραδάκι με σαγανάκι....!!"
    Sweetdreamer
    21.12.2006, 20:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Sweetdreamer στις 04-12-2006 στις 17:07 έγραψε...

    Θυμήθηκα κι άλλο: Στο τραγούδι "Jennifer" των Eurythmics λέει "Jennifer, in your armchair" κι εγώ άκουγα "Jennifer, in your eyes, Jenn"




    απίστευτο κι όμως αληθινό.... τελικά δεν λέει "Jennifer, in your armchair" αλλά
    "Jennifer, with your orange hair"

    Shakti_
    23.12.2006, 17:33
    Θυμήθηκα κάτι, θα προσπαθήσω να το περιγράψω...
    Ο καθ' όλα εξαίρετος Κώστας Τουρνάς, μου δίνει την αίσθηση
    πώς σε λέξεις που αρχίζουν από άλφα, βγαίνει μπροστά ένα
    αδιόρατο βήτα π.χ. είναι κάτι παιδιά που δεν γίνονται -β-άντρες
    Με αυτή τη λογική στο τραγούδι "άν ο έρωτας ζή", εγώ άκουγα
    κανονικά "ανόβερο ταζή"
    Κι' επειδή είχα κολλήσει, είδα κι' έπαθα να το
    αποκωδικοποιήσω!


    Thalia__
    23.12.2006, 21:39
    Δεν θα σας πω για τα δικά μου ακούσματα, που τα "τσαλακώματά" που τους έχω κάνει δεν έχουν αρχή και τέλος...το καλυτέροτερο απ΄όλα όμως το έχει κάνει μία φίλη μου η οποία άκουγε και έλεγε...
    "Να ζήσεις -οτιδήποτε- και χρόνια πολλά
    μεγάλος να γίνεις με άσπρα μαλλιά
    παντού να σκορπίζεις της γνώσης το φως
    και όλοι να λένε ΝΑ ΜΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ"

    Τέλειο????????????????
    evangelia_
    23.12.2006, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-11-2005 στις 23:49 έγραψε...

    Εχω ακούσει κάποιον νά τραγουδά στο "Παλιάτσος και Ληστής" το "ήρθα τρεχάτος μέχρι εδώ" ώς "υπάρχει μιά αδιέξοδος".....

    Πώς τού ήρθε αυτό δέν ξέρω,αλλά νομίζω πως ούτε στον στίχο τού Ντύλαν αναφέρεται κάποια "αδιέξοδος" (ώστε νά προκύψη εκ τής μεταφράσεως).








    Σοβαρά "'ηρθα τρεχάτος μέχρι εδώ" λέει??? Και εγώ μέχρι τώρα "υπάρχει μια διέξοδος" άκουγα........
    evangelia_
    23.12.2006, 23:17
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 30-04-2006 στις 15:25 έγραψε...

    Quote:

    Το μέλος layla στις 30-04-2006 στις 15:22 έγραψε:

    τι ωραιο τοπικ!!γελασα πολυ..αλλα και εγω δεν παω πισω...
    για παραδειγμα μεχρι και τωρα δεν μπορω να ξεχωρισω τι λεει το παρακατω τραγουδι στο τελος.... θαλασσα, θαλασσα τους θαλασσινους, θαλασσακι μου/θανασσακη μου....





    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! Φοβερή!!!!!!!!!!!

    Μάλλον θαλασσάκι μου λέει...









    ίσως να υπονοεί "Θανασσάκι μου".....
    maspa
    23.12.2006, 23:30
    Εγώ από όταν πρωτοάκουσα το τραγούδι "λέει, λέει, λέει" του Κότσιρα δυσκολευόμουν να καταλάβω τι λέει σε κάποιους στίχους αφού είναι πολύ γρήηγορο τραγουδάκι. Έτσι στο σημείο που λέει

    Λεει, λεει, λεει όλα τα μετράει στα ψηλά μπαλκόνια τραγουδάει

    εγώ άκουγα

    στα ψηλά πατώ με τραγουδάει

    Επίσης εκεί που λέει

    βγες λοιπόν ψυχή μου απ' τα υπόγεια

    Εγώ άκουγα

    δες λοιπόν ψυχή μου την υπόνοια

    (Ούτε εγώ ήξερα τι έλεγα όταν το σιγοψυθίριζα ακούγοντάς το)



    Πότε θ' ανθίσουνε τούτοι οι τόποι, πότε θα 'ρθούνε κανούριοι ανθρώποι να συνοδεύσουνε την βλακεία στην τελευταία της κατοικία
    (Γκάτσος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 23-12-2006 23:35 ]


    evangelia_
    23.12.2006, 23:32
    Παράθεση:

    Το μέλος KARMA στις 14-06-2006 στις 15:19 έγραψε...

    Εγώ πάλι, σε όχι και τόσο παιδική ηλικία, άκουσα το εξής:
    έπαιζε το "Everytime" (Britney Spears),εγώ,αν και το τραγούδι ήταν ήδη πολύ γνωστό, το άκουγα πρώτη φορά και εκεί που προσπαθούσα να καταλάβω τι λέγαν οι απλούστατοι στίχοι του τραγουδιού άκουσα ένα "ΆΙΣΙΧΤΙΡ ". Όταν το άκουσα άρχισα να γελάω και τότε μια φίλη μου μου είπε ότι το κομμάτι έλεγε "I see clear" !!!

    Κι εγώ που νόμιζα ότι η Britney " Θυμίζει κάτι από Ελλάδα "...










    Εγώ μέχρι πέρσι στο τραγούδι των Κατσιμιχαίων "μια βραδυα στο λούκι" άκουγα "αλλά εξακολούθησα με ρήμη να κοιτάω" και αναρωτιόμουν τι είναι αυτή η...ρήμη..... Μετά ανακάλυψα ότι έλεγε "ερήμην"....Άσε που επειδή το είχα πρωτοακούσει πολύ μικρή πάλευα να καταλάβω τι είναι το "λούκι"... Λάκος?? Μαγαζί???


    Και κάτι άλλο... Σε ένα τραγούδι που δεν θυμάμαι ούτε πως λέγεται ούτε ποιος το ερμηνεύει λέει: "σαν μια γλυκειά μπαλάντα μέσ'την ψυχή μου είσαι πάντα...." Λοιπόν εγώ τραγούδαγα "σαν μια γλυκειά Γιολάντα"....!!!!!!! Μέχρι που κάποια στιγμή με άκουσε μια φίλη μου και μου 'πε "τι λες???"........

    Επίσης μικρή τα έκανα σαλάτα με τους βυζαντινούς ύμνους που είναι στα αρχαία.... Ένα που μου ήρθε τώρα είναι το εξής: σε έναν ύμνο για την Παναγία λέει "τι δε ονομάσω σε, απορώ και ΕΞΙΣΤΑΜΑΙ" Ε, εγώ έλεγα "απορώ και ΞΥΣΤΡΑ με".... Και προσπαθούσα να καταλάβω που κολλάει η ξύστρα με την Παναγία.... Ευτυχώς με διόρθωσε η μητέρα μου....

    "I walk a lonely road, the only one that I've ever known... Sometimes I wish someone out there will find me... Till then...I WALK ALONE..." KW
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : evangelia_ στις 23-12-2006 23:54 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : evangelia_ στις 23-12-2006 23:56 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : evangelia_ στις 23-12-2006 23:58 ]


    marinaki
    31.12.2006, 00:30
    εγω παλι ακουγα το "συγκατοικοι ειμαστε ολοι στην τρελα κ εγω δεν εχω για νοικι"
    σε στυλ"συγκατοικοι ειμαστε ολοι στην τρελα κ εγωδεν εχω μανικι..."
    poison_girl
    06.01.2007, 18:03
    στο τραγουδι της Γαρμπη που λεει σ εναν ισοβιο δεσμο,εγω ακουγα σ ενα μισο διορισμο!!!
    κ ελεγα κ εγω υπαρχει μισος διορισμος???
    Konnie
    07.01.2007, 20:15
    Παράθεση:

    Το μέλος marinaki στις 31-12-2006 στις 00:30 έγραψε...

    εγω παλι ακουγα το "συγκατοικοι ειμαστε ολοι στην τρελα κ εγω δεν εχω για νοικι"
    σε στυλ"συγκατοικοι ειμαστε ολοι στην τρελα κ εγωδεν εχω μανικι..."



    Δεν ειχες αδικο που πιστευες οτι ελεγε αυτο...ειναι γνωστο οτι οι ζουρλομανδυες δεν εχουν κανονικα μανικια...!Ο καημενος τραγουδουσε τον πονο του...
    Αυτα ειναι τα καλα!I love this topic!!!
    xouzoura
    15.01.2007, 11:09
    Όταν ήμουν (πιο μικρό) πιτσιρίκι έλεγα το εξής " Πάμε για τρέλες στις Σευχέλες (ως εδώ καλά) πάμε για τρέλες οο! (και ξεκινάει η παρρησία...)

    ΈΧΩ ΠΑΡΚΆΡΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ
    ΒΡΗΚΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!

    Και εντάξει εσείς κάνατε αυθαίρετες συνμτήσεις. Εμένα μόνο ποιητική αδεία με σώζει!!!!!!!!!!