ελληνική μουσική
    705 online   ·  210.861 μέλη

    Τί πιστεύετε για τη ζωή μετά θάνατο;

    zw
    13.10.2005, 22:07
    Εγω πιστευω οτι οταν παιθανεις η ψυχη μπαινει σε ενα αλλο σωμα και ξανα ζεις ξανα απο την αρχη.νομιζω οτι ο ανθρωπος εχει πολες ζωες μονο και μονο για να ξεπληρωθουν οι αμαρτιες του.

    Δεν θα παιθανουμε ποτε κουφαλα νεκροθαφτη!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 03-05-2006 14:26 ]
    Dj_kerveros
    13.10.2005, 22:12
    Ζήσε μονάχα τη στιγμή
    και άσε το μετά
    ένα σωσίβιο η ζωή
    που ξεφουσκώνει αργά...

    steinway
    14.10.2005, 11:34
    Πιστεύουμε πολλά και τα κρατάμε για μας.
    ¶ντε να πάω στην κόλαση να ηρεμήσω...
    faltsoo
    14.10.2005, 13:56
    για ψαχτε το και λιγο παραλληλα...χωρος - χρονος

    και αναρωτηθητε τι ειναι το deja vu





    AlienP
    14.10.2005, 14:13
    θάνατος δεν υπάρχει... μα επειδή δεν βλέπουμε τη ζωή της ψυχής μας λέμε πως υπάρχει... Ζωή υπάρχει κι ας τη ζούμε σαν να ζήσουμε για πάντα! Βάλτε Χ στη λέξη και τη σκέψη θάνατος...
    κι αν κάνω λάθος ρίξτε μου στο ψαχνό...

    να μη σκοτώνουμε τους διαφορετικούς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlienP στις 14-10-2005 14:16 ]
    ageloudaki
    14.10.2005, 15:05
    Πιστεύω και στην μετά θάνατο ζωή. Αλλά και στο ότι η ψυχή ξανα ζεί (Μεταμψύχοση).Δηλαδή ότι όταν πεθαίνεις πεθαίνει και η ψυχή αλλά μετά απο ένα χρονικό διαστημά ξαναμφανίζεται αλλά όχι πάντα σαν ανθρωπος...!!!

    DimitrisDimitriadis
    14.10.2005, 15:36
    Ζωή-Θάνατος...Αν θυμάμαι καλά από τα μαθητικά μου χρόνια, στην Φυσική μαθαίναμε ότι η ενέργεια δεν χάνεται και ότι αλλάζει μορφή? σύσταση? κατάσταση?...κάποιος "Φυσικός" μπορεί να βοηθήσει καλύτερα με τις ορολογίες...

    Πάντως, αυτό που πιστεύω σίγουρα για αυτή τη ζωή, είναι ότι ερχόμαστε να πάρουμε "μαθήματα". Εάν, λοιπόν, δεν παίρνουμε το "μαθηματάκι" μας, το ίδιο προβληματάκι (ή με παραλλαγές) χτυπά την πόρτα μας ξανά και ξανά και ξανά...μέχρι να συνειδητοποιήσουμε τα λάθη μας και να πράξουμε αντίστοιχα!

    ...να 'ταν όλα εύκολα...ίσως να μην είχε και ενδιαφέρον η ζωή μας...
    W4TT4N4B3
    14.10.2005, 15:45
    Κι εγω πιστεύω στη μετα θανατον ζωη

    το προβλημα ειναι οτι δεν πιστεύω στην πριν το θανατο ζωη...
    eua
    14.10.2005, 15:51
    Γεια σου ρε watt με τις ατάκες σου
    iris-the-black
    14.10.2005, 16:11
    Quote:

    Το μέλος DimitrisDimitriadis στις 14-10-2005 στις 15:36 έγραψε:

    Ζωή-Θάνατος...Αν θυμάμαι καλά από τα μαθητικά μου χρόνια, στην Φυσική μαθαίναμε ότι η ενέργεια δεν χάνεται και ότι αλλάζει μορφή? σύσταση? κατάσταση?...κάποιος "Φυσικός" μπορεί να βοηθήσει καλύτερα με τις ορολογίες...

    Πάντως, αυτό που πιστεύω σίγουρα για αυτή τη ζωή, είναι ότι ερχόμαστε να πάρουμε "μαθήματα". Εάν, λοιπόν, δεν παίρνουμε το "μαθηματάκι" μας, το ίδιο προβληματάκι (ή με παραλλαγές) χτυπά την πόρτα μας ξανά και ξανά και ξανά...μέχρι να συνειδητοποιήσουμε τα λάθη μας και να πράξουμε αντίστοιχα!

    ...να 'ταν όλα εύκολα...ίσως να μην είχε και ενδιαφέρον η ζωή μας...




    Αρχή διατήρησης ενέργειας
    Η ενέργεια χωρίς να χαθεί μεταφέρεται απο ένα σώμα σε ένα άλλο ή μετατρέπεται σε άλλη μορφή...

    Δεν είμαι φυσικός μαθητούδι είμαι αλλά νομίζω ότι αυτό ψάχνεις!
    iris-the-black
    14.10.2005, 16:21
    Eγώ ζω τη ζωή μου όπως θέλω τώρα γιατί μπορεί να μην υπάρξει κ 2η!
    Soulessome
    14.10.2005, 16:50
    Υπαρχουν πολλές θεωρίες για την ύπαρξη ζωής μετά θάνατον ή όχι, και μάλιστα οι θεωρίες αυτές βασίζονται στη θρησκεία των κάθε λαών!

    Μετά τον θάνατο κανείς δε γνωρίζει εαν υπάρχει ζωή και να υπάρχει, θα το μαθουμε τότε...Η μετα θανατον ζωή ή η μετανσάρκωση είναι μία θεωρεία που βοηθά των άνθρωπο να μην φοβαται ή να ελπίζει ότι όλα αυτά που ζει δεν είναι μάτταια. Δεν δέχεται να πιστέψει ότι όλα αυτά που ζει, τα συναισθήματα που βιώνει κτλ θα πάψουν να υφίστανται απο τη μια στιγμή στην άλλη...
    Με το θανατο η συνειδηση πάυει να υφίσταται!Ουτε νιώθεις, ουτε θυμάσαι ουτε διαλέγεις σε ποιο σώμα θα ξαναμπεις!!Ολα αυτά είναι ομορφα παραμύθια..όμως παραμύθια.
    Ναι η ενέργεια υπάρχει!Η ψυχή δεν χάνεται...διασκορπάται στο σύμπαν, γίνεται όλο!

    Γι αυτό λοιπόν θα συμφωνήσω με την Iris! Ας μάθουμε να ζούμε όσο καλύτερα μπορουμε το τωρα, εφόσον μόνο γι αυτό έιμαστε σίγουροι οτι...και το μετά θα το δούμε!
    DimitrisDimitriadis
    14.10.2005, 17:52
    Quote:


    Το μέλος DimitrisDimitriadis στις 14-10-2005 στις 15:36 έγραψε:

    Ζωή-Θάνατος...Αν θυμάμαι καλά από τα μαθητικά μου χρόνια, στην Φυσική μαθαίναμε ότι η ενέργεια δεν χάνεται και ότι αλλάζει μορφή? σύσταση? κατάσταση?...κάποιος "Φυσικός" μπορεί να βοηθήσει καλύτερα με τις ορολογίες...


    Το μέλος iris-the-black στις 14-10-2005 στις 16:11 έγραψε:

    Αρχή διατήρησης ενέργειας
    Η ενέργεια χωρίς να χαθεί μεταφέρεται απο ένα σώμα σε ένα άλλο ή μετατρέπεται σε άλλη μορφή...

    Δεν είμαι φυσικός μαθητούδι είμαι αλλά νομίζω ότι αυτό ψάχνεις!

    [/i]




    Μπράβο iris-the-black! Αρχή διατήρησης ενέργειας!
    Επιβεβαιώνεις το..."από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια!"
    Και εννοώ, βέβαια, ότι είσαι το "μικρό" μαθητούδι...σ' ευχαριστώ!

    Καμιά καρδιά δεν υπέφερε ποτέ όταν ξεκίνησε να αναζητήσει τα όνειρά της, γιατί κάθε στιγμή αναζήτησης είναι μια στιγμή συνάντησης με το Θεό και την αιωνιότητα...(P. Coelho)




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 14-10-2005 19:43 ]
    Astron
    14.10.2005, 19:40
    Τί σχέση έχει η αρχή διατήρησης της ενέργειας;
    Η ενέργεια διατηρείται μια χαρά και χωρίς την ύπαρξη ζωής μετά θάνατον ή ψυχής.

    Προσωπικά μάλλον τείνω να πιστέψω ότι το ανθρώπινο σώμα είναι μια βιολογική μηχανή και όπως όλες οι μηχανές κάποια στιγμή λόγω φθοράς παύει να λειτουργεί.
    Η ζωή ως φαινόμενο δεν σταματάει ποτέ, η ζωή μας όμως σταματάει.

    Πάντως, όπως και να 'χει ο θάνατος είναι το τελευταίο μεγάλο αίνιγμα που όλοι μας κάποτε θα λύσουμε. Μέχρι τότε, μικρή σημασία έχει το τί ισχύει πραγματικά και στην πραγματικότητα δεν μας αφορά.
    Θα συμφωνήσω λοιπόν με όσους λένε να ζήσουμε με όλη μας την δύναμή μας αυτήν τη ζωή.
    mirrors
    14.10.2005, 20:15
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 14-10-2005 στις 15:45 έγραψε:

    Κι εγω πιστεύω στη μετα θανατον ζωη

    το προβλημα ειναι οτι δεν πιστεύω στην πριν το θανατο ζωη...





    Έλα ρε? Τι σύμπτωση? Ένα σύνθημα στην Ιουλιανού εσύ το έγραψες? (Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο?)
    paramithi
    14.10.2005, 20:26
    η ψυχη πριν εισελθει στο σωμα μας περιπλανηθηκε στο κοσμο των ιδεων..βλ..Ορφικοι και Πλατωνας..
    κανει μια σταση στο σωμα μας..
    και μετα συνεχιζει το ταξιδι...
    Stelios_cy
    14.10.2005, 23:49
    Βρε παιδιά τι νόημα είχε, αν ισχύει η μετεμψύχωση (ή πιο σωστά μετεσναροκη) αφού δε θυμάμαι καμία προηγούμενη ζωή μου; Τι λάθη να διόρθωνα αφού δε θα θυμόμουνα τίποτα και από ποιες αμαρτίες να απαλλαχτώ ούτως ώστε να γινόμουνα καλύτερος;
    Κάποιος από σας έγραψε ότι, η μετενσάρκωση είναι κατασκεύασμα κάποιων θρησκειών για να βοηθηθεί ο άνθρωπος να απαλλαχτεί από το φόβο του θανάτου. Μπορεί να ισχύει και αυτό ως ένα βαθμό. Η δική μου άποψη όμως είναι πως η μετενσάρκωση επινοήθηκε για να απαλλάσσονται οι άνθρωποι από την ευθύνη των πράξεων τους κι από τις τύψεις των συνείδηση τους.

    DimitrisDimitriadis
    16.10.2005, 16:56
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 14-10-2005 στις 19:40 έγραψε:

    Τί σχέση έχει η αρχή διατήρησης της ενέργειας;
    Η ενέργεια διατηρείται μια χαρά και χωρίς την ύπαρξη ζωής μετά θάνατον ή ψυχής.

    Προσωπικά μάλλον τείνω να πιστέψω ότι το ανθρώπινο σώμα είναι μια βιολογική μηχανή και όπως όλες οι μηχανές κάποια στιγμή λόγω φθοράς παύει να λειτουργεί.
    Η ζωή ως φαινόμενο δεν σταματάει ποτέ, η ζωή μας όμως σταματάει.






    Απολύτως σεβαστή, η "υλιστική" άποψή σου για το φαινόμενο της ζωής και του θανάτου. Είναι και αυτή μία από τις οπτικές γωνίες, με την οποία μπορεί να αντιληφθεί κάποιος, τις "βαθιές" φιλοσοφικές αναζητήσεις, όπου απασχολούν και προβληματίζουν την ανθρώπινη νόηση εδώ και αιώνες...

    Η δική μου οπτική, για το φαινόμενο της ζωής και του θανάτου, του "καλού" και του "κακού", του θετικού και του αρνητικού κτλ, είναι "σφαιρική", ¨πνευματική", αφού είμαι από εκείνους, που δέχονται την ύπαρξη Θεού! (ας μην επεκταθώ...)

    Γι' αυτό, λοιπόν, θα μου επιτρέψεις να υποστηρίζω την άποψή μου, η όποια έχει διαμορφωθεί και έχει αναθεωρηθεί, σύμφωνα με τις εμπειρίες και τα βιώματά μου.

    (Ίσως να εξελίσσεται και να διαμορφώνεται ακόμα, αφού οι εμπειρίες και τα "μαθήματα", όπως έγραψα, δεν σταματούν για κάθε άνθρωπο...)

    dimitrapan
    16.10.2005, 17:14
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 14-10-2005 στις 19:40 έγραψε:

    Τί σχέση έχει η αρχή διατήρησης της ενέργειας;
    Η ενέργεια διατηρείται μια χαρά και χωρίς την ύπαρξη ζωής μετά θάνατον ή ψυχής.

    Προσωπικά μάλλον τείνω να πιστέψω ότι το ανθρώπινο σώμα είναι μια βιολογική μηχανή και όπως όλες οι μηχανές κάποια στιγμή λόγω φθοράς παύει να λειτουργεί.
    Η ζωή ως φαινόμενο δεν σταματάει ποτέ, η ζωή μας όμως σταματάει.

    Πάντως, όπως και να 'χει ο θάνατος είναι το τελευταίο μεγάλο αίνιγμα που όλοι μας κάποτε θα λύσουμε. Μέχρι τότε, μικρή σημασία έχει το τί ισχύει πραγματικά και στην πραγματικότητα δεν μας αφορά.
    Θα συμφωνήσω λοιπόν με όσους λένε να ζήσουμε με όλη μας την δύναμή μας αυτήν τη ζωή.





    Συμφωνώ απόλυτα στο ότι το ανθρώπινο σώμα είναι μια μηχανή που κάποια στιγμή λόγω φθοράς παύει να λειτουργεί... Η ψυχή όμως τι είναι; Θα πει κάποιος, ενδεχομένως, πως ποτέ δεν έχει αποδειχτεί η ύπαρξή της, οπότε πιθανόν να είναι δημιούργημα της φαντασίας μας, μιας και δεν θέλουμε να παραδεχτούμε πώς έχουμε ημερομηνία λήξης... Τότε τι είναι αυτό που μας κάνει να αγαπάμε, να μισούμε, να χαιρόμαστε και να λυπόμαστε, αφού μέχρι σήμερα καμία (άλλη) μηχανή δεν έχει συναισθήματα;

    Με βρίσκεις, επίσης, απόλυτα σύμφωνη στο ότι κάποια στιγμή το αίνιγμα του θανάτου θα λυθεί και σε μας και ίσως δεν έχει καμία σημασία να αναλωνόμαστε τώρα στην αναζήτηση της αλήθειας. Ας ζήσουμε τη ζωή μας όσο καλύτερα μπορούμε και με βάση τη συνείδησή μας και τα πιστεύω μας και όλα τα άλλα θα ξεδιπλωθούν μπροστά μας με τη σειρά τους...
    Astron
    16.10.2005, 17:35
    Δημήτρη εννοείται ότι σέβομαι απόλυτα την άποψή σου.
    Η ερώτηση σχετικά με την αρχή διατήρησης της ενέργειας ήταν άμεση, δεν υπονοούσα κάτι άλλο.

    Αγαπητή Δήμητρα η έννοια της ψυχής έχει αλλάξει νόημα εκατοντάδες φορές ανά τους αιώνες και θα μπορούσε κάλλιστα όπως λες κι εσύ να είναι δημιούργημα της φαντασίας μας.
    Αυτά που αναφέρεις όπως χαρά, λύπη, μίσος κλπ είναι συναισθήματα που πηγάζουν από τον εγκέφαλό μας. Ολόκληρη η ψυχιατρική άλλωστε βασίζεται σε αυτό. Ποτέ η ιατρική δεν χρειάστηκε την έννοια της ψυχής για να εξηγήσει κάτι. Σταδιακά ο εγκέφαλος αποκρυπτογραφείται και εξηγούνται οι λειτουργίες του. Μάλιστα έχουν βρεθεί συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην έκφραση των συναισθημάτων. Και υπενθυμίζω ότι είμαστε ακόμα σχετικά στην αρχή της εξερεύνησης του εγκεφάλου.

    Επίσης δεν είμαστε η μοναδική μορφή ζωής με συναισθήματα. Τα ανώτερα πλάσματα του ζωικού βασιλείου λειτουργούν σχεδόν μόνο με βάση το συναίσθημα. Όσοι έχουν κατοικίδια ξέρουν