ελληνική μουσική
    493 online   ·  210.944 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    xanthoulak
    25.02.2008, 21:10

    Ε, εδώ μπαίνει και το θέμα της ηλικίας (και έλλειψης κοινής λογικής για να μην πω κάτι παραπάνω! Πού βίωσες εσύ στο πετσί σου και τι; Βιώνουν τον ΡΑΤΣΙΣΜΟ μόνο τα θύματα του ρατσισμού
    Οι ρατσιστές βιώνουν την μνησικακία και τα κόμπλεξ τους! Μίσος μόνο και την ψευδαίσθηση ότι είναι καλύτεροι - μόνο όσοι είναι κομπλεξικοί νιώθουν ανώτεροι.
    Το κατάλαβες ή να αρχίσουμε τα ιδιαίτερα. Αυτό ήταν το πρώτο μάθημα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xanthoulak στις 25-02-2008 21:11 ]


    Stroumfita456
    25.02.2008, 21:19
    Παράθεση:

    Το μέλος xanthoulak στις 25-02-2008 στις 21:10 έγραψε...


    Ε, εδώ μπαίνει και το θέμα της ηλικίας (και έλλειψης κοινής λογικής για να μην πω κάτι παραπάνω! Πού βίωσες εσύ στο πετσί σου και τι; Βιώνουν τον ΡΑΤΣΙΣΜΟ μόνο τα θύματα του ρατσισμού
    Οι ρατσιστές βιώνουν την μνησικακία και τα κόμπλεξ τους! Μίσος μόνο και την ψευδαίσθηση ότι είναι καλύτεροι - μόνο όσοι είναι κομπλεξικοί νιώθουν ανώτεροι.
    Το κατάλαβες ή να αρχίσουμε τα ιδιαίτερα. Αυτό ήταν το πρώτο μάθημα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xanthoulak στις 25-02-2008 21:11 ]




    δεν μπορεις να ξερεις....γι αυτο καλυτερα να μασας παρα να μιλας!
    οτι αλλο θες πες το σε ΠΜ!μην χαλας και το τοπικ !επισης εσυ δεν εισαι σε θεση να μου κανεις ιδιαιτερα!
    μήπως έχεις κόμπλεξ με τους Έλληνες και γενικά με την Ελλάδα...δεν το μπορω να το εκλαβω αλλιως!

    Άφησε έξω οτι δεν θες....Κράτα μόνο αυτά που σου αρέσουν...!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 25-02-2008 21:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 25-02-2008 21:21 ]


    xanthoulak
    25.02.2008, 23:45
    Όχι, δεν στέλνω ΠΜ. Και είναι περιττό να απαντήσω στο προηγούμενο μνμ γιατί δεν κατάλαβα τίποτα. Αν κατάλαβες εσύ...
    sigur
    26.02.2008, 08:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 25-02-2008 στις 20:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 25-02-2008 στις 11:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 23-02-2008 στις 20:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 16-02-2008 στις 20:38 έγραψε...

    Είμαι, αν και δε θα έπρεπε...


    Καμελια8 αναρωτιέμαι και απορω γτ απολογεισαι !!!!!!!ο καθενας ειναι οτι ειναι καλώς ή κακώς!επισης αν και το εχω ξαναπει νομιζω....δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην ειναι ρατσιστης και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε!



    κοίταχτε πόσο απόλυτο είναι αυτό το ανήλικο !!! Έμαθε τον κόσμο όλον και είσαι και σίγουρο και για το τί αισθάνεσαι ο υπόλοιπος κόσμος (=επισης αν και το εχω ξαναπει νομιζω....δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην ειναι ρατσιστης και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε! )Ήμαρτον, το μόνο που σε δικαιολογεί είναι η ανωρημότητα σου.Όσο ζω μαθαίνω τελικά....


    1ον αν και ενήλικος αγαπητέ sigur μιλάς χειρότερα απο μενα το "ανηλικο"!
    2ον είναι ωραίο να ζούμε στον κόσμο που εχουμε φτιαξει εμεις,που όλοι είναι ισοι,που δεν υπάρχουν κοινωνικές ανισότητες,ένας κόσμος ειρηνης,ασφάλειας,εξυγχρονισμού ιδεών και πράξεων....ναι ναι ναι!!!ένα μεγάλο όνειρο στο πισω μέρος του κεφαλιού μας που το χουμε κλειδαμπαρώσει και εχουμε πετάξει το κλειδί!Όσο για την ανωριμότητα που λες θα πρέπει να ξέρεις οτι δεν βασίζεται μόνο από την ηλικία!Γι αυτο μία συμβουλή(αν δέχεσαι συμβουλές από ένα ανηλικο) ΟΣΟ ΖΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΝΝΟΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.



    αχ τα νιάτα, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα....Μακάρι όλα αυτά να τα ξαναδιαβάσεις σε καμιά δεκαετία και να μας πεις πάλι τα πιστεύω σου.ΦΥΣΙΚΑ και είναι και θέμα ηλικίας αλλά πραγματικά είσαι πολύ μικρή και αδιαμόρφωτη για να το καταλάβεις.Δεν περιμένω να το παραδεχτείς, άλλωστε η αντίδραση είναι γνώρισμα της ηλικίας σου.Αλλά παρακαλώ κράτα τις γενικότητες για τον ευατό σου και τους συνομίληκους σου.Λες και έχεις γνωρίσει εσύ τον κόσμο που περιγράφεις, και στην τελική καλά τα λέει ο/η xanthoulak .Με δανεικές απόψεις για την ζωή ζεις πράγμα φυσιολογικό για την ηλικία σου.Και όχι συμβουλές από ανήλικο δεν δέχομαι και ο Motzart να ήταν.Ξέρεις η συμβουλή σημαίνει γνώση, σοφία, εμπειρία.Να ρωτήσω που τις βρήκες εσύ..??
    doulis33
    03.03.2008, 13:36
    Είμαι αρκετά δυστυχώς ή ευτυχώς...
    Astron
    04.03.2008, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 26-02-2008 στις 08:28 έγραψε...
    Και όχι συμβουλές από ανήλικο δεν δέχομαι και ο Motzart να ήταν.


    Όσο κι αν διαφωνώ με τη Stroumfita νομίζω η συγκεκριμένη φράση σου σε αποκόβει από ένα τεράστιο μέρος του site. Τί είναι δηλαδή οι ανήλικοι άνθρωποι;
    Ας κρίνουμε την άποψη του καθενός και ας τον αντιμετωπίζουμε σαν μια ξεχωριστή προσωπικότητα. Όπως θα δεις φίλε sigur υπάρχουν και πολλοί... ενήλικοι που είναι ρατσιστές και μάλιστα ακόμα χειρότεροι απ' τη Stroumfita και δυστυχώς το εφαρμόζουν στην πράξη.

    Stroumfita έχεις μπερδέψει κάπως τα πράγματα. Είναι τελείως διαφορετικό το να είσαι ρατσιστής και το να αγαπάς την πατρίδα σου. Μπορούμε μια χαρά να αγαπάμε την Ελλάδα και να σεβόμαστε εξίσου τις άλλες φυλές.
    Ρατσισμός σημαίνει ότι θεωρείς ότι κάποιες φυλές είναι βιολογικά κατώτερες από κάποιες άλλες. Εσύ θεωρείς πράγματι ότι πχ. ένας Γερμανός ή ένας Γάλλος είναι κατώτερος από έναν Έλληνα βιολογικά; (και ότι τους πρέπουν λιγότερα δικαιώματα από εμάς;)
    Μου κάνει εντύπωση που πολλοί γράφουν "ειμαι ρατσιστής" χωρίς να νιώθουν καν την ανάγκη να το εξηγήσουν. Καλό θα ήταν να μας γράφουν και το γιατί.
    sigur
    04.03.2008, 12:55
    καλά τα λέει ο astron, δίκαιος και πράος άνθρωπος πρέπει να είναι .Άλλωστε η πρόταση που χρησιμοποίησα είναι ολίγον εριστική
    Η αλήθεια είναι όμως οτι οι περισσότεροι θα συμφωνούν με αυτή (η πρόταση που έβαλες σε παράθεση astron), δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον που να δέχεται συμβουλές από μια μαθήτρια (!?). Για σκεφείτε το, ένα μικρό δίκιο πρέπει να έχω
    billaros
    04.03.2008, 16:04
    Να λοιπόν και ο ρατσισμός για τους ανήλικους!!!
    Έλεος ρε σεις! Σε λίγο θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε εκφράσεις του τύπου:
    "Μη μιλάς εσύ!Μικρό ,ε μικρό!"
    Μην τρελαθούμε κιόλας...
    Και βέβαια θα πρέπει να δέχεστε συμβουλές από εμάς τους μικρότερους! Για φαντάσου δηλαδή ένα παιδί να δίνει μια πολύ σωστή συμβουλή σε κάποιον μεγαλύτερο ,κι αυτός να μην τη δέχεται ,μόνο και μόνο λόγω της ηλικίας του! Μια συμβουλή πρέπει να κρίνεται πιο πολύ από το περιεχόμενό της και λιγότερο από το ποιός τη λέει. Ειλικρινά ,γνωρίζω πολλούς ανήλικους που είναι πολύ ωριμότεροι από ορισμένους ενηλικες.

    Από μικρό κι από τρελό............

    Να σημειώσω επίσης ότι είμαι σταθερά αντίθετος με κάθε είδος ρατσισμού, και ναι, έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα παρότι είμαι μικρός στην ηλικία!
    johnny8
    04.03.2008, 16:29
    Εγώ δεν είμαι ρατσίστρια. Αυτοί είναι μαύροι.
    Οκ πλάκα κάνω. Μην πέσετε να με φάτε.
    john1989
    05.03.2008, 17:20
    thewrw oti den krinoume emeis ton eauto mas an eimaste ratsistes alla oi alloi!!!!!!!

    proswpika nomizw oti den eimai ratsisths!!!!!

    alla ama mou pei kapoios oti exei katsei na kanei parea se atoma tou perithwriou,tote pragmatika den einai ratsisths giati ratsismos den einai mono fuletikos,alla kai koinwnikos!!!!!!

    kai me lupei to gegonos oti uparxoun polloi ratsistes pou to kseroun kai den kanoun tipota gia na to diorfwsoun!!!!!!
    oulion
    29.04.2008, 15:35

    Το σωστό είναι να μην είμαι, αλλά είμαι...

    Σε πολλά πράγματα και ανθρώπους...{#emotions_dlg.confused1}


    xenia1972
    29.04.2008, 16:02

    Εισαι τοσο σιγουρος οτι ολοι ειναι σαν κι εσενα? Νομιζεις π.χ. οτι ολοι επιλεγουμε ταιρι με βαση την εξωτερικη εμφανιση? και οτι και τους φιλους μας ακομη τους επιλεγουμε με βαση την εξωτερικη εμφανιση? λιγο σαθρα τα βρισκω τα συγκεκριμενα επιχειρηματα, και τις γενικευσεις.

    Κατα τα αλλα οποιος θελει να γευτει λιγο ρατσισμο ας ερθει κατα Βρεττανια.......

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 15-10-2005 στις 03:42 έγραψε...

    Ναι ειμαι ρατσιστης.
    Οποιος λεει οτι δεν ειναι πιστευω οτι ειναι υποκριτης.Τι εννοω..Αυτο που λετε οι απο πανω οτι ειμαι μονο οταν με πιανουν τα νευρα αποδεικνυει οτι εχετε το ρατσισμο μεσα σας απλα τον καταπιεζετε..
    Επισης πιστευω οτι η φυση,μας εχει κανει ρατσιστες.τι εννοω...Οταν βλεπουμε εναν χοντρο λεμε το ζωο,ο δουλος της κοιλιας του κτλ..ρατσιστικα σχολεια
    επιλεγουμε τους φιλους μας με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    επιλεγουμε το ταιρι μας προς αναπαραγωγη με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    εναν διανοητικα καθυστερημενο-αναπηρο τον αντιμετωπιζουμε με οικτο..ρατσισμος
    Εναν πιο αδυναμο απο εμας στη πρωτη ευκαιρια θα τον πατησουμε κατω για να ανεβουμε εμεις ψηλα..ρατσιστικη συμπεριφορα που επιβαλεται απο τη φυση μας

    Γενικα σε οτιδηποτε το διαφορετικο αντιδραμε ρατσιστικα..το αποκλειουμε φερομαστε με μισος...(απειρα τα παραδειγματα..ομοφυλοφιλοι,αλλοθρησκοι ακομα και αυτοι που ακουνε λαικα αντιμετωπιζονται με ρατσισμο απο αυτους που ακουνε ''εντεχνα'' και το αντιστροφο )

    Ναι εγω λοιπον δηλωνω οτι ειμαι ρατσιστης αλλα προσπαθω να το αποβαλλω..


    xenia1972
    29.04.2008, 16:11

    Εισαι τοσο σιγουρος οτι ολοι ειναι σαν κι εσενα? Νομιζεις π.χ. οτι ολοι επιλεγουμε ταιρι με βαση την εξωτερικη εμφανιση? και οτι και τους φιλους μας ακομη τους επιλεγουμε με βαση την εξωτερικη εμφανιση? λιγο σαθρα τα βρισκω τα συγκεκριμενα επιχειρηματα, και τις γενικευσεις.

    Κατα τα αλλα οποιος θελει να γευτει λιγο ρατσισμο ας ερθει κατα Βρεττανια.......

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 15-10-2005 στις 03:42 έγραψε...

    Ναι ειμαι ρατσιστης.
    Οποιος λεει οτι δεν ειναι πιστευω οτι ειναι υποκριτης.Τι εννοω..Αυτο που λετε οι απο πανω οτι ειμαι μονο οταν με πιανουν τα νευρα αποδεικνυει οτι εχετε το ρατσισμο μεσα σας απλα τον καταπιεζετε..
    Επισης πιστευω οτι η φυση,μας εχει κανει ρατσιστες.τι εννοω...Οταν βλεπουμε εναν χοντρο λεμε το ζωο,ο δουλος της κοιλιας του κτλ..ρατσιστικα σχολεια
    επιλεγουμε τους φιλους μας με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    επιλεγουμε το ταιρι μας προς αναπαραγωγη με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    εναν διανοητικα καθυστερημενο-αναπηρο τον αντιμετωπιζουμε με οικτο..ρατσισμος
    Εναν πιο αδυναμο απο εμας στη πρωτη ευκαιρια θα τον πατησουμε κατω για να ανεβουμε εμεις ψηλα..ρατσιστικη συμπεριφορα που επιβαλεται απο τη φυση μας

    Γενικα σε οτιδηποτε το διαφορετικο αντιδραμε ρατσιστικα..το αποκλειουμε φερομαστε με μισος...(απειρα τα παραδειγματα..ομοφυλοφιλοι,αλλοθρησκοι ακομα και αυτοι που ακουνε λαικα αντιμετωπιζονται με ρατσισμο απο αυτους που ακουνε ''εντεχνα'' και το αντιστροφο )

    Ναι εγω λοιπον δηλωνω οτι ειμαι ρατσιστης αλλα προσπαθω να το αποβαλλω..


    NIKOSPI
    29.04.2008, 16:18

    Όχι δεν είμαι αλλά η υπερβολική Αγάπη μου προς την Πατρίδα μου με κάνει ίσως ρατσιστή~~!!!:)


    xenia1972
    29.04.2008, 16:54

    Συμφωνω και επαυξανω. Και κατι ακομα, αν και οι πολιτικες μου αποψεις ειναι φιλελευθερες, κι εγω απο τους αριστερους που εχω συναναστραφει εχω καταλαβει οτι στην προσπαθεια τους να μην φανουν ξενοφοβοι γινονται ανθελληνες. Δεν ειναι κακο να προστατευουμε αυτα που κληρονομησαμε και να μην τα παραδινουμε αμαχητι. Υπαρχουν λαοι ιμπεριαλιστες μεχρι τα ακρα, και με πολλη λιγοτερη ιστορικη και πολιτιστικη κληρονομια απ'την δικη μας, που το θεωρουν κακο να μην ειναι εθνικιστες. Αυτο ειναι παραδειγμα και δεν υποστηριζω τον εθνικισμο. Κι οπως ειπαν σωστα αλλοι παραπανω δεν ειναι εθνικισμος να αγαπας την πατριδα σου, ουτε και εισαι Ναζι αν δεν θες να καπηλευονται την ιστορια σου. Καποιοι κανουν συγχιση σε ολα αυτα. Η ταυτοτητα μας εχει επιβιωσει με αγωνες επι αιωνες, και επιβαλλεται να την διατηρησουμε. Και αυτο ειναι εφικτο χωρις να υποβαθμιζουμε αλλους λαους.

    Παράθεση:

    Το μέλος Socrates-Pantelis στις 29-01-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Παιδιά βρίσκεται κανεις σας να δώσει έναν αξιόπιστο και επιστημονικά δοσμένο ορισμό του ρατσισμού;Έτσι για να ξέρουμε που πατάμε.Εγώ καταχρηστικά θεωρώ πως ρατσισμός είναι η ιδέα που θεωρεί μία φυλή ή μια ομάδα ανώτερη απο τις άλλες και ως εκεί. Χμ...μετα όμως απο την τόσο χαριτωμένη και μοδάτη αντιρατσιστική λαίλαπα έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.Χμμμ...συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο,ειδικά με μέλη της αριστεράς και ωρες ώρες με τρομάζουν και ας έχουμε τις ίδιες καταβολές και ιδέες.Θέτουν τα πάντα στην κονίστρα του ρατσιστικού ή μη πράγμα που πολλές φορές με κάνει και σκέφτομαι πως είναι αρκετά fake η όλη τους διάθεση και επιχειρηματολογία-ιδεολογία.Λχ και αυτή η σημαία ή ο εθνικός ύμνος αποτελούν κατ'αυτούς σημάδια παρακμιακού εθνικισμού και προσβολή των μειονοτήτων.
    Μήπως λοιπόν το αντιρατσιστικό μένος είναι μία μορφή ρατσισμού; Χαχα...θα σας πω κάτι που μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά πιστέψτε με δεν έιναι διόλου αστείο.Ξέρω καθηγήτρια πανεπιστημίου που προτρέπει τους φοιτητές της να διδάξουν αύριο στα παιδιά πως το νόημα των χριστουγέννων βρίσκεται στο θάρρος της Μαρίας να επιβιώσει ως άγαμη μητέρα στην Ιουδαία του 1μΧ και στα έθνικ στοιχεία της προσκύνησης των μάγων. Καμία άλλη αναφορά θρησκευτικού ή πνευματικού περιεχομένου δεν επιτρέπεται γιατί αποτελει προσβολη για τη δημοκρατία και την πολυσυλλεκτική μας κοινωνία.Ας μην σας φανεί ακραίο και άσχετο το συγκεκριμμένο παράδειγμα . Η ρατσιστική και αντιρατσιστική πλάνη δεν αφορά πλεόν μόνο το πεζοδρόμιο αλλά και τα έδρανα του πανεπιστημίου.
    Από την άλλη βέβαια ας θυμηθούμε πως βασικότερη αιτία του αντιρατσιστικού αγώνα είναι αυτός ο ίδιος ο ρατσισμός. Και τέλος πως για την απαξίωση των εθνικών συμβόλων δεν φταίνε κυρίως αυτοί που απαξιούν αλλα αυτοί που τα ειδωλοποιούν.Όταν υπάρχουν εθνικιστικά κόμματα στην Ελλάδα του 2008 που έχουν ως έμβλημα την Ελλάδα(λες και οι υπόλοιποι είμαστε απο το Τουμπουκτού) και τη σημαία της...ε..τότε ο κοινός και μέσος νους εύκολα κάνει ταυτίσεις και παρεξηγήσεις.Εντελώς άκριτα όμως θα λεγα.
    Και κάτι τελευταιο για την φίλη που έθεσε το θέμα.¨Ολοι είμαστε αδέρφια και ίσοι.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αμφισβητείς.Δεν έιναι πλέον θέμα πολιτικής θέσης αλλά ανθρωπιάς ή απανθρωπιάς.Τώρα αν η πραγματικότητα είναι πιο σκληρη και διάφορη του ρομαντισμού μας...ε..τότε ας καθήσει ο καθένας μας να δει ποιος φταιεί και τί φταιει και ας προσπαθήσει να αλλάξει τα πράγματα ξεκινώντας απο τον εαυτό του.



    xenia1972
    29.04.2008, 17:25

    Τι σχεση εχει το να αγαπας την πατριδα σου με το να θελεις να εχει αμιγη πληθυσμο? Αλλο υπερασπιζομαι την πατριδα μου οταν καποιοι την απειλουν, αλλο ειμαι ξενοφοβος. Ειμαστε στην ευρωπαικη ενωση, οπως μπορουμε πλεον εμεις να επιλεξουμε να ζησουμε και να δουλεψουμε αλλου, το ιδιο δικαιωμα εχουν και αλλοι οσον αφορα την χωρα μας. Αν καποιοι ειναι εγκληματιες αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι συμπατριωτες τους ειναι το ιδιο. Εμεις ολοι μας σαν Ελληνες, εχουμε τις ιδιες αποψεις και τις ιδιες πολιτικες αντιληψεις? Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν υποστει βασανιστηρια στην χωρα τους για τις ιδεες τους, δεν εχουν δικαιωμα να φυγουν και να ζησουν? Οσο φτασμενος και να ειναι καποιος, ας σκεφτει οτι μπορει κι αυτος απ'την ζωη να βρεθει προσφυγας η μεταναστης. Πως θα ηθελε να του φερθουν? Ο αριθμος μεταναστων σε μια χωρα σιγουρα πρεπει να ειναι αναλογικος του πληθυσμου, του πλουτου της και ισως και του ποσοστου ανεργιας, αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Σαν Ελληνες πρεπει να ειμαστε αγρυπνοι για τα συμφεροντα της χωρας μας, αλλα αντιπροσωπευουμε και μια χωρα που εχει σαν συμβολο τον πολιτισμο, και ο πολιτισμος εμπεριεχει και τον ανθρωπισμο. Αντιπαθω τους Αγγλους για την ιμπεριαλιστικη πολιτικη τους, αλλα ζωντας αναμεσα τους βλεπω και τους ανθρωπους που διαμαρτυρονται για ολα αυτα. Και για τους λιγους αυτους ανθρωπους που εχουν συνειδηση αξιζει να μην μισησω τους Αγγλους σαν λαο, αλλα απλα να αντιταχθω σε ο,τι σαν ιδεολογια δεν μου αρεσει.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος deepblue στις 19-10-2005 στις 16:20 έγραψε...

    Quote:



    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 19-10-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Όσο κακό και αν ακούγεται ή αν είναι, προτιμώ να με αποκαλούν ρατσιστή, παρά
    προδότη. Η έννοια πατριωτισμός, είναι πλέον συνώνυμη του εθνικισμού και του σοβινισμού. Δηλαδή το γεγονός, ότι σ'αυτά τα χώματα βρήσκονται τα κόκκαλα των προπαππούδων μου και των ηρώων που πολέμησαν για να αναπνέω εγώ και ο καθένας ελεύθερα σήμερα, δεν παίζει κανένα ρόλο. Το γεγονός οτι αυτή η γή είναι βαμμένη από το αίμα τόσων ηρώων που θυσιάστικαν για την υπεράσπιση τεραστίων ιδανικών μας αφήνει παγερά αδιάφορους. Όχι δεν δέχομαι κανένας μα κανένας να βλασφημά τα σύμβολα της πατρίδας μου και να μαγαρίζει τα ιερά αυτά χώματα. Ούτε εθνικιστής είμαι ούτε σοβινιστής. Είμαι πατριώτης. Πείτε με ρατσιστή πείτε με όπως θέλετε, όμως δεν δέχομαι να με κάνουν άλλοι κουμάντο μέσα στη χώρα μου.




    Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου ... Αυτος ο τόπος άντεξε σε ιστορικά δύσκολες περιόδους να διατηρήσει την ομοιογένεια του και τον χαρακτήρα του , με πολέμους και αίμα ... Και μέσα σε 10 χρόνια έγινε τέτοια ουσιαστική κατοχή απο την λαθρομετανάστευση όση δεν έγινε τότε ...
    Αλλά τι να κάνουμε . Ο κουλτουριαρικός πολυπολιτισμός είναι της μόδας και τα παπαγαλάκια (με πρώτους τους πολιτικούς μας ) πάρα πολλά. Βλέπεις οι λάοι πρέπει να γίνουν σαλάτα. Συμφέρει πάρα πολύ κάποιους λίγους και κακούς....


    xenia1972
    29.04.2008, 19:26

    Λοιπον, διαβασα τις περισσοτερες σελιδες με ενδιαφερον, και θα πω κι εγω αυτα που εχω να πω.

    Το μεγαλο προβλημα εγκειται στο οτι το ελληνικο κρατος δεν ελεγχει τον αριθμο μεταναστων και δεν εχει οργανωμενο συστημα για αυτο τον σκοπο. Σιγουρα δεν μπορεις να ζητας απο μια μικρη χωρα με υψηλα ποσοστα ανεργιας να απορροφησει προσφυγες και μεταναστες σε δυσαναλογα ποσοστα με τον πληθυσμο της και αδιαφορωντας και για αλλες παραμετρους. Συγκριτικα να αναφερω, οτι η Αγγλια με πολλες θεσεις εργασιας και μεγαλυτερη εκταση, προσπαθει να περιορισει τον αριθμο εισερχομενων ενω αναλογικα υπαρχει ακομα πολυς χωρος για μη-Αγγλους σ'αυτη τη χωρα. Απο αυτη την αποψη ειναι δικαιολογημενη η διαμαρτυρια για τα κυματα ξενων στην Ελλαδα, γιατι προφανως ειναι μη ελεγχομενη η ολη κατασταση, δεν υπαρχει συστημα και υποδομη για την απορροφηση τους και ολα αυτα αποβαινουν σε καταστασεις αρνητικες και για τους ανθρωπους αυτους. Σε καμια περιπτωση ομως δεν δικαιολογειται εχθροτητα μονο και μονο επειδη ειναι μη Ελληνες.

    Να πω ομως και οτι οι Ελληνες μεταναστες, σε οποια χωρα και να πηγαν, ενταχθηκαν στο συστημα της και ειναι απο τις εθνικοτητες που δεν εχουν δημιουργησει ποινικα και κοινωνικα προβληματα στην χωρα υποδοχης. Και διαφωνω με οσους λενε οτι οι Ελληνες ειχαν βλεψεις για τις ξενες χωρες στις οποιες βρεθηκαν, σε αντιθεση με συγκατοικους Τουρκους που ειχα στην Αγγλια οι οποιοι μπροστα μου εξεφραζαν την επιθυμια να φτασει ο στρατος τους μεσα στην Αθηνα "δικαιωματικα". Ασχετα με τους μεταναστες, διαφωνω οτι σαν χωρα δεν περιτρυγυριζομαστε απο "λυκους", και αυτο ειναι φανερο στις τασεις διαφορων λαων να καπηλευονται ακομα και ονοματα τοπων ελληνικων απο την αρχαιοτητα. Ειναι δε διαρκης η δυσφημιση μας στο εξωτερικο, οχι απαραιτητα για τις οικονομικες μας ατασθαλιες, αλλα γιατι οντως πολλα πραγματα ειναι τελικα υποκεινουμενα. Η Αγγλικη τηλεοραση χωρις λογο εχει παψει να διαφημιζει τις διακοπες στην Ελλαδα, ενω οι αναλογες για Τουρκια κλπ εχουν αυξηθει, δειχνοντας μαλιστα και βυζαντινες αγιογραφιες στο trailer της διαφημισης, που καθε αλλο παρα με τουρκικο "πολιτισμο" εχουν να κανουν. Θελω να πω οτι οι "συμμαχοι" Αγγλοι φροντιζουν την εικονα της συγκεκριμενης χωρας, που τοσο θελει να μπει στην ΕΟΚ, παρα το γεγονος οτι κατεχει εδαφη αλλης χωρας-μελους και εχει και εκτεταμενη λιστα περιστατικων καταπατησης των ανθρωπινων δικαιωματων. Γι'αυτο ειναι εκτος και θα πρεπει να μεινει μεχρι να λυσει τις εκρεμοτητες αυτες, αφου αυτο υπαγορευουν οι κανονισμοι της ευρωπαικης ενωσης. Προφανως συχνα μπαινει η δικαιοσυνη στην ακρη λογω οικονομικων συμφεροντων. Η Τουρκια εδω ειναι παραδειγμα, δεν ειναι η μονη.

    Κι ας πω τελος, οτι - για καποιον που ανεφερε οτι ολοι οι Ελληνες εκαναν περιουσιες εξω- ας αναρωτηθει με ποσο κοπο και αιμα τις εκαναν, επειδη το λιγο που τους παραχωρηθηκε ηξεραν να το αξιοποιησουν, και δεν εχει να κανει μονο με τις ευκαιριες που τους εδωσε η καθε χωρα υποδοχης. Οσοι μενουν στο εξωτερικο ξερουν καλα οτι ενα σου δινουν και δεκα σου παιρνουν. Απλα, οσοι βρεθηκαν εκτος Ελλαδας δουλεψαν σαν τα σκυλια.

    Εχω αποκλινει κι εγω, αλλα νομιζω οτι υπαρχει συγχιση. Αλλο πραγμα ειναι η σταση μας απεναντι στους αλλοδαπους της χωρας μας και αλλο πραγμα η εξωτερικη μας πολιτικη για θεματα που απτονται της εθνικης μας κληρονομιας. Αυτοι που διαφωνουν θα με πουν ρατσιστρια, αλλα ουτε ειμαι ουτε σημαινει οτι αυτα που εγραψα δεν ισχυουν, γιατι ειναι απλη καταγραφη γεγονοτων. Τελος, οχι, δεν ειμαι ρατσιστρια, αλλα εχω υποστει αρκετο ρατσισμο απο αλλους. Το οτι θεωρω οτι μπορω να συνυπαρξω με αλλες φυλες ομως δεν σημαινει οτι θα τους αφησω να υπονομευσουν την εθνικη μου ταυτοτητα. Κι εδω νομιζω οτι υπαρχουν πολυ λεπτες ισορροπιες. 


    georgianoua
    29.04.2008, 20:12

    Όχι δεν είμαι και δεν ήμουνα ποτέ. Ακόμη και με τους Τούρκους.

    Δεν φταίνε οι άνθρωποι αλλά οι κυβερνήσεις, και στιγματίζονται άδικα οι διάφοροι πολιτισμοί.

    π.χ στην Πάφο ξέρουμε ότι οι Ρωσσοπόντιοι δημιουργούν αρκετές φασαρίες και έχουν γίνει αρκετές φορές κάποια εγκλήματα και αποδείκτηκε ότι αυτοί τα διέπραξαν. Τους βγήκε το μάτι και πολλές φορές ο κόσμος όσο καλός και να είναι ένας Ρωσσοπόντιος τον κολλάνε στον τοίχο.

    Το ίδιο συμβαίνει και στην Ελλάδα με τους Αλβανούς.

    Μπορέι να γίνει ένα έγκλημα και αμέσως λέμε:

    -Α! Το έκανε Ρωσσοπόντιος ή Αλβανός! (ασχέτως αν αποδεικτεί ότι ήταν κάποιος Έλληνας!)


    katurunen
    03.05.2008, 01:56

    Δεν είμαι ρατσίστρια... τους σιχαίνομαι όλους το ίδιο!!! {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.biggrin}


    xenia1972
    03.05.2008, 02:03

    Αν αντιπαθω τους Τουρκους (πολιτισμικα, δεν εννοω να παμε να τους σκοτωσουμε) δεν θεωρω οτι τιθεται θεμα ρατσισμου. Γιατι η αντιπαθεια πηγαζει απο τις εχθροπραξιες και θηριωδιες που αυτοι διεπραξαν, δεν ειναι φυλετικη αντιπαθεια, ουτε ειναι χωρις λογο και προηγουμενο. Εννοω οτι αν καποιος σε βλαψει, τον αντιπαθεις επειδη σου εκανε κακο, οχι επειδη εσυ εισαι ρατσιστης. 

    Παράθεση:

    Το μέλος georgianoua στις 29-04-2008 στις 20:12 έγραψε...

    Όχι δεν είμαι και δεν ήμουνα ποτέ. Ακόμη και με τους Τούρκους.

    Δεν φταίνε οι άνθρωποι αλλά οι κυβερνήσεις, και στιγματίζονται άδικα οι διάφοροι πολιτισμοί.

    π.χ στην Πάφο ξέρουμε ότι οι Ρωσσοπόντιοι δημιουργούν αρκετές φασαρίες και έχουν γίνει αρκετές φορές κάποια εγκλήματα και αποδείκτηκε ότι αυτοί τα διέπραξαν. Τους βγήκε το μάτι και πολλές φορές ο κόσμος όσο καλός και να είναι ένας Ρωσσοπόντιος τον κολλάνε στον τοίχο.

    Το ίδιο συμβαίνει και στην Ελλάδα με τους Αλβανούς.

    Μπορέι να γίνει ένα έγκλημα και αμέσως λέμε:

    -Α! Το έκανε Ρωσσοπόντιος ή Αλβανός! (ασχέτως αν αποδεικτεί ότι ήταν κάποιος Έλληνας!)