ελληνική μουσική
    358 online   ·  210.912 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    revelation
    02.02.2008, 20:17
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είμαστε ψεύτες αν διαφέρουμε από κάποιους ανθρώπους.
    Αν το να λες ότι δεν είσαι ρατσιστής είναι ψέμα τότε λέω ψέματα στους πάντες πέρα από εσάς και τον εαυτό μου.
    Conspiratus
    02.02.2008, 20:30
    Πολυ πιθανο...λιγες ειναι οι φορες που καποιος κοροδευει μεχρι και τον εαυτο του επειδη δεν θελει να αντικρισει την αληθεια!?!?!?!?!...

    Παντως εγω μιλασω παντα για μενα...

    Δεν ξερω και ουτε προκειτε να μαθω τι πιστευει,τι ειναι,ή τι θελει να ειναι καποιος...

    No Time To Search The World Around!Cause You Know Where I'll Be Found!When I Come Around!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Conspiratus στις 02-02-2008 20:30 ]


    venceremos
    03.02.2008, 00:26
    Θα έμπαινα νωρίτερα αλλά ανάρρωνα από ένα ακόμα ψυχοφθόρο χτύπημα της εξεταστικής. Επειδή ενημέρωσα για την πορεία για τους μετανάστες που ήταν να γίνει την Τρίτη, το θεωρώ κάπως χρέος μου να ενημερώσω και για την έκβασή της.. Και περισσότερο γιατί τουλάχιστον εμένα πραγματικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.. Είναι η πιο συγκινητική, η πιο μεγαλειώδης πορεία στην οποία έχω παρεβρεθεί μέχρι στιγμής. Περιμέναμε στο Παράρτημα(κεντρικό σημείο της πόλης απόπου ξεκινούν συχνά οι πορείες) και ενώ αναμετρούσαμε τις δυνάμεις μας (με το μάτι φυσικά) και λέγαμε, εντάξει, ωραία, είμαστε περισσότεροι από κάθε άλλη φορά (λογικό εξάλλου, αφού ενώθηκαν όλες οι δυνάμεις μας), ξαφνικά βλέπουμε απ'την Αράτου (τον διπλανό δρόμο) να ανεβαίνει πολύς κόσμος, πανικός.. Είχε επιτευχθεί ένα εγχείρημα πέρα από τη φαντασία μας..Μετά από παρακίνηση κάποιων όμορφων ανθρώπων οι μετανάστες είχαν ξεχυθεί στους δρόμους και ήταν πολύ περισσότεροι από όλους εμάς, ήμασταν τεράστιοι αληθινοί αγνοί. Μόλις τους είδαμε εννοείται πάθαμε πλάκα με την καλή έννοια και κάποιοι ανάμεσά μας άρχισαν να φωνάζουν μες στον ενθουσιασμό τους συνθήματα στα ελληνικά. Οι μετανάστες που φυσικά δεν καταλάβαιναν τα ελληνικά είχαν χαζέψει κι αυτοί λιγάκι μαζί μας και μας κοιτούσαν συνεσταλμένα και με απορία.Ντροπαλά ταλαιπωρημένα όμορφα πρόσωπα.Φαντάζομαι αναρωτιούνταν τι να λέγαμε άραγε, αν είμαστε μαζί τους ή τους βρίζουμε εκείνη την ώρα, αν αυτά που λέγαμε τους εκφράζανε κι αυτούς γενικώς... Γρήγορα συνήλθαν όμως κι αυτοί κι εμείς απ'την έκπληξή μας και η πορεία ξεκίνησε! Και ήταν πραγματικά τεράστια!Απο τα στόματα των μεταναστών ακούγονταν τα εξής συνθήματα
    WE NEED HELP-GIVE ME HELP
    ΑΣΥΛΟ
    ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ
    με έμφαση και νόημα και σπασμένη ξένη προφορά φυσικά!Ήταν πολύ έντονα τα συναισθήματα και για μας που συμμετείχαμε και για τους περαστικούς που παρακολουθούσαν και είχαν χαζέψει πραγματικά.Γιατί κάτι αντίστοιχο δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά της Πάτρας.......!Και φυσικά οι μετανάστες είχαν τις πιο ειρηνικές διαθέσεις από όλους όσους συμμετείχαν στην πορεία..
    Φυσικά μην περιμένετε να είχε το αντίστοιχο αντίκτυπο στα ΜΜΕ με αυτό που είχε στο δρόμο, φυσικά αποσιωπήθηκε αρκετά και περασε έτσι, σαν να μην έγινε και κάτι..Αλλά το τι αντίκτυπο είχε το ξέρουμε εμείς και ο κόσμος που ήταν κρεμασμένος στα μπαλκόνια με την ατμόσφαιρα να πάλλεται από τα συνθήματα.
    Επίσης να σχολιάσω ότι την επόμενη μέρα μάθαμε ότι ξανάγιναν συλλήψεις μεταναστών.Και συνεχίζονται κανονικότατα εν τω μεταξύ οι επιχειρήσεις σκούπας.Απτόητη η αστυνομία. Τους εξαφανίζει σιγά-σιγά,λίγους-λίγους,μέχρι να αδειάσει ο καταυλισμός.Αφού δεν κατάφερε να το κάνει κραυγαλέα μπουκάροντας με μπουλντόζες στον καταυλισμό καί γκρεμίζοντας τις παράγκες, έχει βαλθεί να τον αδειάσει αλλιώς.Να δούμε τι θα γίνει.....Ελπίζω να καταφέρουμε κάτι καλό από όλο αυτό, κάποια ουσιαστική μονιμότερη αλλαγή για δικαιότερη μεταχείρηση των μεταναστών και αυτών και των επόμενων που θαρθούν, ώστε να μη διαιωνίζεται αυτή η αδικία σε βάρος τους.Και να μη μείνουμε μόνο με τις εξάρσεις ενθουσιασμού και συγκίνησης και με άδειους καταυλισμούς και άδεια και κούφια τα όνειρά μας, για μια ακόμα φορά προδομένοι από τα όνειρά μας..Να μην προδόσουμε τις ελπίδες αυτών των ανθρώπων που πίστεψαν στη συμπαράστασή μας μας έδειξαν εμπιστοσύνη και παρόλους τους αρχικούς δισταγμούς τους ενώθηκαν στην πορεία μαζί μας...
    hartigan
    04.02.2008, 19:40
    O ρατσισμός είναι ένα διαβολικό φαινόμενο που συιθήζεται σήμερα.Εγώ δεν είμαι ρατσιστής.

    venceremos
    06.02.2008, 16:22


    http://fortresseurope.blogspot.com/2006/01/m.html


    .............and no comments..................
    kamelia8
    16.02.2008, 20:38
    Είμαι, αν και δε θα έπρεπε...
    xanthoulak
    16.02.2008, 21:08
    Μπράβο, και σε ανώτερα!!!! Το "αν και δε θα'πρεπε μου άρεσε.
    Πραγματικά λυπάμαι όταν νέοι άνθρωποι λένε ότι είναι ρατσιστές και είναι. Ο ρατσισμός βέβαια κρύβει από κάτω πολλά πράγματα. Ένα από αυτά είναι το σύμπλεγμα ανωτερότητας. Πες μας εσύ τουλάχιστον από ποιούς είσαι καλύτερος αλλά κυριώς ΓΙΑΤΙ!
    venceremos
    23.02.2008, 00:22
    Ξέρω ότι ξεφεύγω λίγο από το "καθαρόαιμο" θέμα του ρατσισμού
    και αγγίζω κάποια άλλα, αλλά επειδή μου φάνηκε πάρα πολύ
    ενδιαφέρον, και επειδή δεν έχω τον αέρα να ανοίξω καινούριο τόπικ
    είπα να παραθέσω κάτι που μόλις διάβασα στα patrasnews
    εδώ που έχει καταντήσει το στέκι μου


    "
    ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ ΠΑΚΙΣΤΑΝΩΝ;



    22/02/2008 22:11:06
    Σύμφωνα με δημοσιεύματα που αναφέρονται σε δημόσια έγγραφα,
    η πακιστανική πρεσβεία φέρεται να προώθησε στα τέλη Δεκεμβρίου 2006
    στο Ελληνικό Υπουργείο Εξωτερικών ρηματική διακοίνωση με κατάλογο
    των «μη συμμορφωθέντων προς τας υποδείξεις» πακιστανών μεταναστών
    ο οποίος χαρακτηριστικά επιγράφεται: «List of Pakistanis Recommender
    for Blacklisting».

    Όπως επισημαίνει σε ερώτησή του προς του Υπουργούς Εξωτερικών
    και Εσωτερικών, ο βουλευτής Αχαϊας του ΣΥΡΙΖΑ Ν. Τσούκαλης,
    «αυτή η μαύρη λίστα με τα ονόματα 280 περίπου πακιστανών μεταναστών
    προωθήθηκε παρά το νόμο σε όλους τους αρμοδίους για έκδοση και
    ανανέωση αδειών διαμονής υπαλλήλους και μάλιστα με το χαρακτηρισμό
    «Εξ. Επείγον» με αποτέλεσμα να έχουν απορριφθεί εκατοντάδες αιτήσεις
    ανανέωσης των αδειών διαμονής τους.

    Σύμφωνα με το νόμο 3386/05 και το άρθρο 10 δεν χορηγείται
    άδειας διαμονής αν ο αιτών είναι επικίνδυνος για τη δημόσια τάξη
    και ασφάλεια της χώρας υποδοχής.

    Με δεδομένο ότι το Πακιστάν μέχρι τις πρόσφατες εκλογές διοικείτο
    από διδακτορικό καθεστώς, συνάγεται ότι η «μαύρη λίστα» αποτελεί
    μέσο για διώξεις πολιτικών αντιπάλων της πακιστανικής χούντας.

    Με βάση τα ανωτέρω ερωτώνται οι αρμόδιοι Υπουργοί:

    - Επιβεβαιώνουν την ύπαρξη μιας τέτοιας «μαύρης λίστας»; Αν ναι, πώς «αξιοποιήθηκε»
    αυτή η λίστα από τις ελληνικές αρχές; Ποιοι έχουν
    πρόσβαση σε αυτή; Παρέχονται πληροφορίες σε τρίτους (χώρες, οργανισμούς, υπηρεσίες);

    - Είναι πρακτική της κυβέρνησης να συνεργάζεται με δικτατορικά καθεστώτα
    αποδεχόμενη τη διακίνηση μαύρων λιστών με αποκλειστικό σκοπό τη δίωξη αντιφρονούντων
    και πολιτικών αντιπάλων που ζουν και εργάζονται στην Ελλάδα;


    - Σε πόσες περιπτώσεις έχουν απορριφθεί αιτήσεις ανανέωσης αδειών διαμονής
    υπηκόων Πακιστάν με το σκεπτικό ότι ο αιτών είναι επικίνδυνος για τη δημόσια τάξη
    και ασφάλεια της χώρας;».

    "

    πηγή : http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8547



    Ε ρε γλέντια...! Κοίτα πώς ανακατεύονται όλα και καταλήγουμε ξανά στα
    συστήματα..! Είμαι μονομανιακή και τα ανάγω όλα στο σύστημα σας ?
    Τελικά, δεν το νομίζω!
    xanthoulak
    23.02.2008, 13:37
    Δεν ξεφεύγεις καθόλου. Οι πρόσφυγες ζουν όλα αυτά εξαιτίας της ξενοφοβικής και ρατσιστικής πολιτικής των κυβερνήσεών μας.

    Παραθέτω κι αυτό:
    Τι δουλειά έχουν οι φονιάδες στην Πάτρα;Οι Αφγανοί πρόσφυγες στην Πάτρα και οι ΗΠΑ!

    http://eksapodo.wordpress.com/2008/02/12/240/

    Το πρόβλημα με τους εκατοντάδες Αφγανούς πρόσφυγες (ανάμεσά τους 180 ανήλικοι), οι οποίοι συνωστίζονται υπό άθλιες συνθήκες στην παραλιακή ζώνη της Πάτρας στην απελπισμένη προσπάθειά τους να περάσουν στη Δυτική Ευρώπη μέσω του λιμανιού, ασφαλώς θα το γνωρίζετε. Ίσως να γνωρίζετε και για το ογκούμενο κύμα αλληλεγγύης από πολίτες και οργανώσεις της Πάτρας, οι οποίοι κατάφεραν να αποτρέψουν μια απάνθρωπη επιχείρηση-σκούπα από πλευράς της ΕΛ.ΑΣ., προωθούμενη κατόπιν πιέσεων που ασκούν η ΠΑΣΟΚική Νομαρχία Αχαΐας, ο επίσης ΠΑΣΟΚος Δήμαρχος Πάτρας, συνεπικουρούμενοι από μια επιτροπή κατοίκων και καταστηματαρχών (καφετέριες-εστιατόρια της παραλιακής). Παράλληλα, η πολύμορφη κίνηση αλληλεγγύης προς τους πρόσφυγες έχει επιτύχει και διάφορα μέτρα ανακούφισης (παροχή τροφίμων και ρουχισμού, προληπτικός έλεγχος της υγείας τους, προώθηση των διαδικασιών παροχής πολιτικού ασύλου για όσους το επιθυμούν και πρόσφατα εισαγγελική προστασία-επιμέλεια των ανηλίκων).

    Μέσα, λοιπόν, σε όλη αυτή την αναμπουμπούλα, να σου και ο “λύκος”! Και τι λύκος! Made in USA! Τα σημάδια άρχισαν να φαίνονται από το ειδικό ενδιαφέρον που επέδειξε η εφημερίδα που διευθύνει ο Alexis, η “Καθημερινή”, και ιδιαίτερα η αγγλόφωνη έκδοση μαζί με την “Χέραλντ Τρίμπιουν”. Κι επειδή όταν συγκινείται ο Alexis κατά ένα παράξενο τρόπο συγκινούνται και στην Πρεσβεία (και αντιστρόφως), μετά από λίγες ημέρες άρχισαν να πυκνώνουν οι φήμες στην πόλη που ήθελαν την Πρεσβεία των ΗΠΑ να έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον επίσκεψης στην περιοχή.

    Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, σύμφωνα με πληροφορίες που είναι νωρίς να επιβεβαιωθούν, υψηλό κλιμάκιο της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα, με επικεφαλής τον επιτετραμένο του Στέιτ Ντιπάρτμεντ στην Αθήνα, υπεύθυνο για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και δύο κυρίες υπαλλήλους της Πρεσβείας, πραγματοποιούν περιοδεία στην πόλη με την “επιθυμία” να επισκεπτούν επίσημους οργανισμούς αρωγής, τις Αρχές της πόλης (αυτοδιοικητικές και Δημοσίας Τάξεως) και πιθανώς τον καταυλισμό των προσφύγων.

    Αν οι πληροφορίες ευσταθούν, το όλο θέμα είναι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ! Η κυβέρνηση των ΗΠΑ, ο αποκλειστικός υπεύθυνος για την ανατίναξη ολόκληρων περιοχών, τις δολοφονίες χιλιάδων αμάχων και την προσφυγοποίηση εκατομμυρίων άλλων - στα πλαίσια του περίφημου “πολέμου κατά της τρομοκρατίας” -, στέλνει τους εδώ υπαλλήλους της στην Πάτρα, ενδιαφερόμενη για τα …ανθρώπινα δικαιώματα των προσφύγων (και φυσικά για τον “εμπλουτισμό” της επόμενης έκθεσης για τα ανθρώπινα δικαιώματα του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, η οποία έχει καταστεί τα τελευταία χρόνια βασικό εργαλείο άσκησης εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ)! Αφού, λοιπόν, τους κατέστρεψε και τους ξεσπίτωσε με την άφρονα πολιτική της, τώρα την έπιασε η φιλανθρωπία και η έγνοια για τα ανθρώπινα δικαιώματα! Ποιούς; Αυτούς που ίδρυσαν και λειτουργούν τα δεκάδες κρυφά και φανερά Γκουαντανάμο!!
    Μόνο η ιμπεριαλιστική υποκρισία μπορεί να είναι τόσο τερατώδης!

    Οι τοπικές κινήσεις αλληλεγγύης, ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθέτησης (επιρροής ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ ή αντεξουσιαστών), έχουν προσφέρει πολλά στον αγώνα για τα δικαιώματα των προσφύγων. Το ίδιο και οι απλοί πολίτες της Πάτρας που δραστηριοποιούνται γύρω από το ζήτημα. Και έχουν να επιδείξουν σημαντικές επιτυχίες τόσο στην ανακούφιση των προσφύγων όσο και στην αποτροπή της κρατικής καταστολής. Και θα συνεχίσουν να το κάνουν, μαζί με τους πρόσφυγες, των οποίων η μαζική παρουσία στην τελευταία πορεία κατά της επιχείρησης-σκούπα, ήταν κάτι το πρωτόγνωρο, όχι μόνο για την πόλη αλλά και για την υπόλοιπη χώρα. Γι αυτό:

    Καμία συνεργασία ή ενημέρωση ή επαφή τοπικών οργανισμών, φορέων και υπηρεσιών με τους υπαλλήλους της δολοφονικής μηχανής του Μπους.
    Η περιοχή δεν είναι προτεκτοράτο για να αλωνίζουν οι πράκτορες. Να γυρίσουν κακήν κακώς στο φρουρούμενο οχυρό τους στο κέντρο της Αθήνας.
    Η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των προσφύγων ανήκει στους ίδιους και στα κινήματα αλληλεγγύης και όχι στους ιμπεριαλιστές και τους συνεργάτες τους.

    dimi93-gnr
    23.02.2008, 20:29
    ΠΑΙδια,
    ολοι ειμαστε
    σ ολους 8α μας κακοφανει αν ο πιο καλος
    φιλος μασ ειναι γκει
    η η φιλη μας παντερευτει κπ μαυρο!!
    ετσι ειναι!!
    δλδ ελεος!!
    εγω ΠΡΟΣΠΑ8Ω να αγγαλιαζω τους ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ
    και να τους βοη8αω!!
    μισω τον ρατσισμο..δλδ παιδια ΕΛΕΟΣ ολοι ιδιοι
    ημαστε..ειναι τραγικο τα παιδια στο σχολειο μ οταν βριζονται
    λενε ο ενας τον αλλο ''ΑΛΒΑΝΕ'',''ΠΑΚΙΣΤΑΝΕ''..ΕΛΕΟΣ ρε σεις!!
    δεν λεω και οι αλβανοι εχουν μια φημη αλλα μηπωσ τς ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ??

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ..παντως ξερετε οι μεταναστεσ τ τραβαν γ ν ρ8ουν??ειχα δει ενα εργο κ εκλεγα(π δεν κλαιω ποτε)....

    ερχονται πιστευοντασ 8α βρουν μια ζεστη αγγαλια
    κ μεις ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΕΝΟΧΛΗΜΕΝΟΙ ΟΤΑΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑ8ΑΡΙΣΟΥΝ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ
    ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΥΦΟΣ..ΤΟΣΟ ΕΝΟΧΛΗΜΕΝΟΙ...


    ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΤ??ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ ΖΩΗΣ ΕΧΟΥΜΕ-ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ!!ΣΥΝΦΩΝΕΙΤΕ>???ΠΕΙΤΕ Μ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!



    Stroumfita456
    23.02.2008, 20:32
    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 16-02-2008 στις 20:38 έγραψε...

    Είμαι, αν και δε θα έπρεπε...


    Καμελια8 αναρωτιέμαι και απορω γτ απολογεισαι !!!!!!!ο καθενας ειναι οτι ειναι καλώς ή κακώς!επισης αν και το εχω ξαναπει νομιζω....δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην ειναι ρατσιστης και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε!
    dimi93-gnr
    23.02.2008, 20:36
    Τον ιδιο σκοπο ζωης εχμ ολοι ρε παιδια..
    να περναμε κ να ειμαστε καλα...
    ιδιοι ολοι.....
    ΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗ ΤΟΤΕ 8Α ΑΙΣ8ΑΝ8ΕΙΣ ΓΕΜΑΤΟΣ
    ΑΝ ΤΟΥΣ ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΙΣ ΚΤΛ ΤΟΤΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
    ΟΤΙ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΝΑΝ Κ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΑΥΤΑ Κ
    8εσ να ανταΠωδωσεις!!!!
    ΠΙΣΤΕΥΩ ολοι ειμαστε...
    αν ενας φιλος ειανι γκει η εχει σχεση με μαυρο δεν
    8α σασ κακοφανει??ολοι ημαστε λιγο..εχμ μια απιφυλαξη γ τ διαφορετικο
    αλλα οπως ειπα ιδιοι ειμαστε ολοι-ιδιο σκοπο ζωης!
    οι αλβανοι εχουν μια φημη αλλα μηως τσ προκαλουμε??και οι πακιστανοι
    και ολοι..δλδ ελεοσ
    να ναι βρισια ο ''αλβανος"(κατασταση στο σχολειο μ)
    absurdus_delirium
    23.02.2008, 21:02
    Μην μπλέκεστε, παιδιά. Εντελώς διαφορετικό το να αναγνωρίζεις ότι όλοι δεν είμαστε ίδιοι (διαφορετικότητα) από το να υποστηρίζεις πως γι' αυτό δεν είμαστε ίσοι. Αν ίσχυε αυτό δε θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα γνώμης οι λιγότερο έξυπνοι από εμάς (γυναίκες & νίντζα που απέτυχαν σε τουλάχιστο δύο αποστολές). Εννοείται τι εννοώ;


    Γραμμένο σε τοίχο:
    Οι παππούδες μας πρόσφυγες, οι πατεράδες μας μετανάστες και εμείς ρατσιστές.
    dimi93-gnr
    23.02.2008, 21:06
    sorry..γιατι δεν ημαστε ολοι ιδιοι?
    ιδιοι κατιδιοι ειμαστε
    εχουμε ιδιο το πιο σημαντικο
    ολοι να περμαμε καλα δεν 8ελουμε??
    γτ ερχονατι οι μεταναστες εδω/?γ καλυτερη ζωη ε??
    κι εμεις πως τσ ς αντιμετωπιζουμε??εμμ...
    venceremos
    24.02.2008, 21:47
    Επειδη δεν πρεπει να θαβονται καποια περιστατικα παραθετω το εξης mail
    οπως το ελαβα αυτουσιο χθες απο ομαδικη αλληλογραφια :

    "
    Το μεσημέρι μετά το συσσίτιο μετέφερα στον Άγιο Ανδρέα -το νοσοκομείο
    ντε όχι την εκκλησία- έναν 16χρονο Αφγανό -τον ***-
    που χθες το βράδυ είχε χτυπηθεί από λιμενικούς και είχε τραυματιστεί στον καρπό και τον αγκώνα.
    Ήταν μαζί μας κι ο *** κι ένας συγκάτοικος του τραυματία -ο
    ***- που μιλάει καλά αγγλικά. Του τοποθετήθηκε γύψος γιατί διαπιστώθηκε
    κάταγμα στον καρπό.
    Το στόρι έχει ως εξής. Ήταν χθες (Παρασκευή) το βράδυ δέκα
    Αφγανοί στο πάρκο μπροστά από το Θεατράκι με σκοπό να πηδήξουν τα
    κάγκελα και να περάσουν στο λιμάνι. Πριν φτάσουν στα κάγκελα τους
    κύκλωσαν έξι λιμενικοί και τέσσερις άντρες με πολιτικά και άρχισαν να γελάνε.
    Ύστερα τους χτύπησαν με τα κλομπ. Τον *** τον χτύπησαν στο χέρι και έπεσε
    κάτω. Στην πτώση μάλλον υπέστη το κάταγμα στον καρπό.
    Έναν άλλο -πιθανώς ανήλικος κι αυτός δεν τον ρώτησα- τον χτύπησαν στο πόδι
    καθώς έτρεχε να φύγει, έπεσε κάτω και χτύπησε στο γόνατο. Τον είδα στον
    καταυλισμό, το γόνατό του ήταν
    πρησμένο και τον πονούσε λίγο. Υπήρξαν απ' ότι κατάλαβα και κάποιοι άλλοι
    μικροτραυματισμοί. Στη συνέχεια πήραν από δυο Αφγανούς 90 Ευρώ και μετά τους
    άφησαν να φύγουν (τους άφησαν χάριν ευγενείας, γελώντας και δίνοντάς τους
    κλωτσιές). Δεν ήθελε κάποιος άλλος να πάει στο νοσοκομείο, αλλά έδωσα στο
    *** το τηλέφωνό μου αν κάποιος άλλος έχει πρόβλημα να με ειδοποιήσει.

    "
    Βασικα το πειραξα για να μη φαινονται τα ονοματα..
    Μαλλον θα εκδοθει καποιο δελτιο τυπου (δε ξερω λεπτομερειες σχετικα
    μ αυτο).Ελπιζω δηλαδη να μην καθυστερησει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 24-02-2008 21:51 ]


    sigur
    25.02.2008, 11:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 23-02-2008 στις 20:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 16-02-2008 στις 20:38 έγραψε...

    Είμαι, αν και δε θα έπρεπε...


    Καμελια8 αναρωτιέμαι και απορω γτ απολογεισαι !!!!!!!ο καθενας ειναι οτι ειναι καλώς ή κακώς!επισης αν και το εχω ξαναπει νομιζω....δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην ειναι ρατσιστης και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε!



    κοίταχτε πόσο απόλυτο είναι αυτό το ανήλικο !!! Έμαθε τον κόσμο όλον και είσαι και σίγουρο και για το τί αισθάνεσαι ο υπόλοιπος κόσμος (=επισης αν και το εχω ξαναπει νομιζω....δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην ειναι ρατσιστης και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε! )Ήμαρτον, το μόνο που σε δικαιολογεί είναι η ανωρημότητα σου.Όσο ζω μαθαίνω τελικά....
    niceday1808
    25.02.2008, 14:42
    Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ σίγουρα είμαι...Δεν τους πάω ρε παιδιά! Λυπάμαι, αλλά έτσι νιώθω.

    Είμαι ρατσιστής και δε χωνεύω τις εξής εθνικότητες:

    1)Υπερβολικά εγωιστές,

    2)Εκείνους που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα,

    3)Εκείνους που δεν σέβονται τους υπόλοιπους (είτε ζώα είτε ανθρώπους),

    4)Και γενικά όσους κοιτάνε το συμφέρον τους καταπατώντας δικαιώματα άλλων και δείχνοντας γενικά αδιαφορία για τους υπόλοιπους. (Αν και αυτοί υπάγονται στην εθνικότητα νούμερο 3).

    Τώρα παίζει να είναι και άλλοι που δεν πάω, αλλά δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.


    Stroumfita456
    25.02.2008, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 25-02-2008 στις 11:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 23-02-2008 στις 20:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 16-02-2008 στις 20:38 έγραψε...

    Είμαι, αν και δε θα έπρεπε...


    Καμελια8 αναρωτιέμαι και απορω γτ απολογεισαι !!!!!!!ο καθενας ειναι οτι ειναι καλώς ή κακώς!επισης αν και το εχω ξαναπει νομιζω....δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην ειναι ρατσιστης και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε!



    κοίταχτε πόσο απόλυτο είναι αυτό το ανήλικο !!! Έμαθε τον κόσμο όλον και είσαι και σίγουρο και για το τί αισθάνεσαι ο υπόλοιπος κόσμος (=επισης αν και το εχω ξαναπει νομιζω....δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην ειναι ρατσιστης και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε! )Ήμαρτον, το μόνο που σε δικαιολογεί είναι η ανωρημότητα σου.Όσο ζω μαθαίνω τελικά....


    1ον αν και ενήλικος αγαπητέ sigur μιλάς χειρότερα απο μενα το "ανηλικο"!
    2ον είναι ωραίο να ζούμε στον κόσμο που εχουμε φτιαξει εμεις,που όλοι είναι ισοι,που δεν υπάρχουν κοινωνικές ανισότητες,ένας κόσμος ειρηνης,ασφάλειας,εξυγχρονισμού ιδεών και πράξεων....ναι ναι ναι!!!ένα μεγάλο όνειρο στο πισω μέρος του κεφαλιού μας που το χουμε κλειδαμπαρώσει και εχουμε πετάξει το κλειδί!Όσο για την ανωριμότητα που λες θα πρέπει να ξέρεις οτι δεν βασίζεται μόνο από την ηλικία!Γι αυτο μία συμβουλή(αν δέχεσαι συμβουλές από ένα ανηλικο) ΟΣΟ ΖΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΝΝΟΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
    xanthoulak
    25.02.2008, 20:44
    Το θέμα είναι ότι εσύ αυτό το κλειδί δεν το έπιασες ποτέ!!!!
    Και συμφωνώ ότι δεν είναι θέμα ηλικίας. Απλά είσαι μια ρατσίστρια που θέλει να πιστεύει ότι είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα και άρα όλοι/ες είναι ρατσιστές. Θα σε λυπήσω αλλά δεν ανήκουμε όλοι/ες σ'αυτό το δύσμοιρο κομμάτι του κόσμου. Ευτυχώς!
    Stroumfita456
    25.02.2008, 21:04
    Παράθεση:

    Το μέλος xanthoulak στις 25-02-2008 στις 20:44 έγραψε...

    Το θέμα είναι ότι εσύ αυτό το κλειδί δεν το έπιασες ποτέ!!!!
    Και συμφωνώ ότι δεν είναι θέμα ηλικίας. Απλά είσαι μια ρατσίστρια που θέλει να πιστεύει ότι είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα και άρα όλοι/ες είναι ρατσιστές. Θα σε λυπήσω αλλά δεν ανήκουμε όλοι/ες σ'αυτό το δύσμοιρο κομμάτι του κόσμου. Ευτυχώς!


    Συγνώμη αλλά θέλεις να μας πείσεις οτι εσύ δέχεσαι να ζεις σε μία χώρα που όπου και αν γυρίσεις δεν βλέπεις έναν Έλληνα?Εσύ όπως πας θα μας πείσεις κιόλας να δεχτούμε να δώσουμε το όνομα μας και σε άλλες χώρες χωρίς αντισταση
    Αν νομίζεις οτι κάνω λάθος κάνε ενα γκάλοπ,ρωτησε κι αν βρεις εναν Ελληνα(και οταν λέμε Ελληνα εννοουμε Ελληνα)οτι δεν ειναι ρατσιστης σιγουρα σε κοροιδευει γτ ο Ελληνας έχει γνωρίσει και νιώσει στο πετσί του την έννοια του ρατσισμου!