ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.904 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    GinakiZouzounaki
    03.03.2009, 20:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Blackpearl στις 03-03-2009 στις 20:22 έγραψε...

    Αν δεν αποδεχθήτε τον εαυτό σας όπως είναι, πως θα μπορέσετε να αποδεχθείτε τον κόσμο γύρω σας;;

     

    Σωστά. Πρώτα απ' όλα πρέπει να αποδεχτείς τον εαυτό σου όπως ακριβώς είναι. Πραγματικά, όταν είπες πως "όταν το σκεφτόμαστε γινόμαστε ρατσιστές" , δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι όπως το έθεσες! Κι ουτε θα μπορούσα! Τι να πω? απλά --> {#emotions_dlg.clap}!! Τέλος πάντων. Να συμπληρώσω πως εγώ έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου, και έχω αποδεχτεί και όλους τους υπόλοιπους. Δεν έχει νόημα αν είσαι ρατσιστής η όχι. Είσαι ρατσιστής? Γούστο σου καμάρι σου. Δεν είσαι? Καλό για σένα. Τι άλλο να πω..? Η τελευταία μου φράση νομίζω απαντάει στο θέμα αυτό...


    liopesiotis
    04.03.2009, 06:30

    Ποιοί είμαστε εμείς που θα μαζέψουμε και θα ταίσουμε όλους αυτούς που τους έδιωξαν από τη χώρα τους;   Ερχονται εδώ , ζητάνε και δικαιώματα.    Να γυρίσουν πίσω και να αγωνιστούν στη χώρα τους.     

    Δηλαδή θα μαζέψουμε εδώ όλη την υφήλιο  από μετανάστες για χάρη του αντιρατσισμού.  Τι λέτε ρε κοθώνια, δεν καταλαβαίνετε τι παιχνίδι παίζουν σε βάρος μας;

    Ο κύριος όγκος λαθρομεταναστών έρχεται από Τουρκία.  Γιατί δεν πάτε να διαμαρτυρηθείτε στην πρεσβεία της;     Αυτοί γιατί δεν τους κρατάνε;


    GinakiZouzounaki
    04.03.2009, 16:48

    Κατ αρχήν, πρόσεχε πως μας μιλάς.

    Αλλα και πάλι...

    Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου...

    Αρκετά συγχίστικα...

    Πες ότι θες, δεν με ενδιαφέρει..

    Δε θέλω να συγχίζομαι και στη καθημερινότητά μου και στο νετ.

    Δεν κάνει να νευριάζω, έλεος.


    fotis70
    05.03.2009, 11:17

    H ιδιοσυγκρασία του Έλληνα είναι των άκρων!

    Είναι ο λαός των θαυμάτων και της καταστροφής!

    Ασυμβίβαστος με την ρουτίνα και την μέση κατάσταση!

    Μεγαλουργεί και δεν μένει στις «δάφνες» του, αμέσως τις καταστρέφει μέχρι να ξαναφτιάξει άλλες!

    Αν ήταν άνθρωπος δεν θα άντεχε τα γεράματα. Πρέπει μέχρι το τέλος με κάτι να ασχοληθεί!

    Αέναη δραστηριότητα και κίνηση! Όταν έχει εξωτερικούς εχθρούς συσπειρώνεται και όταν δεν έχει ψάχνει να βρει εσωτερικές διαφορές για να έχει να απασχολείται.

    Παθιασμένα και γεμάτος μίσος πολεμάει εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς αλλά συγχρόνως συμπονάει και προσφέρει πολλά περισσότερα από τον κάθε ένα όταν κάποιος υποφέρει και πονάει έστω κι αν είναι ο - μέχρι χθες - εχθρός του!

    Ο Έλληνας είναι τόσο ρατσιστής με τους υπόλοιπους λαούς όσο και το μίσος του κατά του «αδερφού» του στον εμφύλιο!

    Όσο είναι το μίσος του ανάλογα με το χρώμα της ομάδας του!

    Ανάλογα με τους λόγους που χωρίζουν δύο χωριά, δύο πόλεις, δύο Δήμους, δύο πολυκατοικίες, δύο διαμερίσματα, δύο εργασιακούς χώρους, δύο κοινωνικές ομάδες, δύο αδέρφια που πρέπει να μοιράσουν μια περιουσία και δεν μιλάει ό ένας τον άλλον!

    Θέλω να καταλήξω ότι ο Έλληνας αντιμετωπίζει των διαφορετικό όπως ακριβώς αντιμετωπίζει τον όμοιο όταν δεν αντιμετωπίζει τον διαφορετικό!

    Κοινώς: το ίδιο στο καλό και στο κακό!

    Ο αντιρατσισμός είναι εφεύρημα των ρατσιστών για να φορτώνουν στους άλλους το δικό τους βάρος!

    (Διευκρίνιση: δεν εννοώ τους συμμετέχοντες στην συζήτηση ούτε τους περισσότερους από αυτούς που συμμετέχουν σε αντιρατσιστικές οργανώσεις. Όποιοι ξέρουν καταλαβαίνουν!)

    Όταν λοιπόν ό υποτιθέμενος αντιρατσιστής αρνείται   τον διάλογο με τον υποτιθέμενο ρατσιστή αυτό δεν αποτελεί «ρατσισμό» σύμφωνα με την θεωρία;

    Για μένα είναι απλώς υπερβολή της αντίθετης άποψης και όχι ρατσισμός!          

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 05-03-2009 11:23 ]


    liopesiotis
    05.03.2009, 13:11

    Σωστά.  Kαι για να το κάνουμε πιό λιανά , οι αντιρατσιστές  φέρονται ρατσιστικά ενάντια στους ρατσιστές! 

    Δεν είναι κι αυτό ρατσισμός;


    Blackpearl
    05.03.2009, 15:58

    liopesiotis συμφωνώ μαζι σου, ότι οι αντιρατσιστές φέρονται ρατσιστικά ενάντια στους ρατσιστές, και κατα την άποψη αυτή χαρακτηρίζεται όλος ο κόσμος ως ρατσιστής, εκτος μια ομάδα που είναι παθητικοί ως προς το πρόβλημα. 

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 04-03-2009 στις 06:30 έγραψε...

    Ποιοί είμαστε εμείς που θα μαζέψουμε και θα ταίσουμε όλους αυτούς που τους έδιωξαν από τη χώρα τους;   Ερχονται εδώ , ζητάνε και δικαιώματα.    Να γυρίσουν πίσω και να αγωνιστούν στη χώρα τους.     

    Δηλαδή θα μαζέψουμε εδώ όλη την υφήλιο  από μετανάστες για χάρη του αντιρατσισμού.  Τι λέτε ρε κοθώνια, δεν καταλαβαίνετε τι παιχνίδι παίζουν σε βάρος μας;

    Ο κύριος όγκος λαθρομεταναστών έρχεται από Τουρκία.  Γιατί δεν πάτε να διαμαρτυρηθείτε στην πρεσβεία της;     Αυτοί γιατί δεν τους κρατάνε;


    Αμ δεν είπα να ταίσουμε όλους τους μετανάστες ούτε να συμμαζέψεις κανένα για χάρη του αντιρατσισμού. 

    Ο ρατσισμός υποβάλλει περιορισμούς π.χ αν είσαι μαύρος δεν σε δέχομαι στη δουλεια, επειδή εισαι μουσουλμάνος δεν θέλω να με πλησιαζεις. 

    Είναι θέμα αποδοχείς των απόψεων που έχουν οι συνάνθρωποι μας. 

    Έρχομαι να συμφωνίσω με τον Fotis70 καθώς λέει "Για μένα είναι απλώς υπερβολή της αντίθετης άποψης και όχι ρατσισμός"

    επειδή πραγματικά ο ρατσισμός είναι υπερβολή της αντίθετης άποψης και του ποιος θα είναι κυρίαρχος.


    StavmanR
    05.03.2009, 16:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Blackpearl στις 05-03-2009 στις 15:58 έγραψε...

     

    liopesiotis συμφωνώ μαζι σου, ότι οι αντιρατσιστές φέρονται ρατσιστικά ενάντια στους ρατσιστές, και κατα την άποψη αυτή χαρακτηρίζεται όλος ο κόσμος ως ρατσιστής, εκτος μια ομάδα που είναι παθητικοί ως προς το πρόβλημα.

     


     

    Αυτό κάνει τους αντι-ρατσιστές εξίσου ρατσιστές έναντι των αντι-αντι-ρατσιστών (ρατσιστών) και πάει λέγοντας...

     

    Τελικά η όρνιθα γεννά το ωον ή το ωόν την όρνιθα;

     

    Εϊδατε τελικά που η ρήση "Fight fire with fire" είναι ένα δυτικό ευφυολόγημα, που φυσικά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα; Η ελληνική παράδοση (ανατολική) έλεγε απεναντίας: "το μίσος φέρνει μίσος", που καταλήγει στην ελληνικότατη φράση πλήρους νοήματος: "φαύλος κύκλος". Ο μόνος τρόπος να σπάσεις τον κύκλο μίσους είναι να εισαγάγεις έξωθεν μία μεταβλητή που ανατρέπει τις εσωτερικές ροπές (για να μπω και σε στατική ανάλυση του φαύλου κύκλου). Ας μαντέψει ο καθένας ποια είναι αυτή η "μεταβλητή".

     

    Έχω παραθέσει κάποιες απόψεις εδώ, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται.

    Απόσπασμα άμεσα συσχετισμένο με την τροπή της συζήτησης:

    "Έτσι, πχ. ο αντιρατσισμός συσπειρώνει ακόμη περισσότερο τους φέροντες το “ίδιον του ρατσισμού”, με νέο δεδομένο ότι “βρέθηκε σύμμαχος των κατώτερων όντων για τα οποία μας κατηγορούν ως ρατσιστές”, με άμεσο αποτέλεσμα την νομιμοποίηση της ιδεολογίας από την ύπαρξη της αντι-ιδεολογίας και τη δημιουργία  εστιών “σύννομου ρατσισμού” μέσω της πόλωσης, όπως ρατσιστικό κόμμα Ελλάδος, αντίδραση στον αντιρατσισμό που αποτελεί κοινωνικό ρατσισμό εναντίον των ρατσιστών κλπ."

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 05-03-2009 16:25 ]


    liopesiotis
    05.03.2009, 16:43

    StavmanR, συμφωνώ απόλυτα.   Οι αντιρατσιστές μεγαλοποίησαν το πρόβλημα του ρατσισμού, γιατί με τη συνεχή εναντίωση κατά των ρατσιστών , κατάφεραν να τους κάνουν γνωστούς και ανέδειξαν τη χρησιμότητά τους.

     


    fotis70
    06.03.2009, 13:33

    Η κακή χρήση του όρου εντείνει και δεν διορθώνει το πρόβλημα όχι μόνο για την περίπτωση του ρατσισμού αλλά και για πολλές άλλες.

    Έτσι λοιπόν όταν με ευκολία και αβασάνιστα χαρακτηρίζουμε κάθε ένσταση ενός πολίτη - για θέματα μεταναστευτικής πολιτικής - «ρατσισμό» τότε χάνεται κάθε έννοια διαλόγου και προσέγγισης των αντίθετων απόψεων!

    Όπως για παράδειγμα αναφέρω η χρήση του όρου «φασίστας» κατά κόρον από τους αριστερούς προς τους υπόλοιπους. Χάνεται η καταγγελτικός χαρακτήρας της λέξης και απαξιώνει κάθε έννοια διαλόγου!

    Όποιος διαφωνεί μαζί μας είναι εχθρός και βδέλυγμα ! Τί Φασιστικότερο του φασιστικού! Για όλες τις πλευρές!

     Αν κάποια στιγμή αφήσουμε το δέντρο και κοιτάξουμε το δάσος τότε ίσως αυτός ο τόπος να πάει μπροστά!


    fireroc
    11.12.2009, 20:16
    και μετα με ρωτατε γιατι ανοιξα τοπικ με θεμα <<νεοναζισμος>>! προς ολους που τεινουν στον φασισμο και τον ρατσσμο λεω απλα οτι λυπαμαι για αυτους ! τους καταδικαζω και σε αυτο δεν εχω κανενα αλλα! δεν τους σεβομαι γιατι ουτε και αυτοι σεβονται τους αλλους! νδ πασοκ λαος χρυση αυγη ολοι οι αλητες δουλευουνε μαζι! Τι έχουν να χωρίσουνε Στίχοι: Γιάννης Νεγρεπόντης Μουσική: Μάνος Λοΐζος Πρώτη εκτέλεση: Μαρία Φαραντούρη Μάτι κίτρινο θολό νέγρα μάνα ξαγρυπνάει την Αγία Γραφή διαβάζει. Μάτι κίτρινο θολό του λευκού δεν ξαστοχάει το μαχαίρι που κρατάει. Τι έχουν να χωρίσουνε λευκοί και νέγροι εργάτες; Μάτι κίτρινο θολό ξετρυπώνει το φεγγάρι φονικό μες στο φαράγγι. Μάτι κίτρινο θολό οι εργάτες στο λιμάνι συντροφέψαν άσπροι μαύρο. Τι έχουν να χωρίσουνε λευκοί και νέγροι εργάτες; Μάτι κίτρινο θολό οι εργάτες ξεκινάνε μαύροι κι άσπροι ακολουθάνε. Μάτι κίτρινο θολό τα καλά του ο Γιάνκης βάνει την Αγία Γραφή κρατάει. Τι έχουν να χωρίσουνε λευκοί και νέγροι εργάτες;
    GinakiZouzounaki
    11.12.2009, 21:46

    Ρε παιδια, να ρωτησω κατι? Μπορει να αρχισετε να μου λετε κατεβατα παλι, αλλα, τελος παντων.Τι αξια εχει να εισαι ρατσιστης? {#emotions_dlg.confused1} Και γιατι να εισαι? Ετσι κι αλλως με αυτον τον τροπο δεν καταφερνεις τιποτα. Απλως δεν μπορεις να αποδεχθεις το διαφορετικο, για διαφορους λογους, αυτο ειναι ολο. Δεν δινεις λυση ομως σε αυτο! Δεν προκειται να αλλαξει κατι! Και να το θεσω και αλλιως. Αλλοι μπορει να συμφωνειτε, αλλοι οχι. Απλως, κοιταξτε τα δαχτυλα των χεριων σας. Ειναι ολα ιδια? Ετσι ειναι και οι ανθρωποι. Οποιος με καταλαβε καταλαβε.


    fireroc
    11.12.2009, 22:10

    Παράθεση:

    Το μέλος GinakiZouzounaki στις 11-12-2009 στις 21:46 έγραψε...

    Ρε παιδια, να ρωτησω κατι? Μπορει να αρχισετε να μου λετε κατεβατα παλι, αλλα, τελος παντων.Τι αξια εχει να εισαι ρατσιστης? {#emotions_dlg.confused1} Και γιατι να εισαι? Ετσι κι αλλως με αυτον τον τροπο δεν καταφερνεις τιποτα. Απλως δεν μπορεις να αποδεχθεις το διαφορετικο, για διαφορους λογους, αυτο ειναι ολο. Δεν δινεις λυση ομως σε αυτο! Δεν προκειται να αλλαξει κατι! Και να το θεσω και αλλιως. Αλλοι μπορει να συμφωνειτε, αλλοι οχι. Απλως, κοιταξτε τα δαχτυλα των χεριων σας. Ειναι ολα ιδια? Ετσι ειναι και οι ανθρωποι. Οποιος με καταλαβε καταλαβε.



    μολις εκανες δυο πολυ σημαντικες ερωτησεις ! γιατι να ειναι ρατσιστες και τι αξια εχει αυτο? εκ πρωτης οψης μπορει να φαινετε απλη αλλα οσοι ειναι δεν μπορουν να την απαντησουν απλα εχουν προκαταληψεις βασιζονται στο βιβλιο του χιτλερ <<ο αγων μου >>! ομως εχει αποδειξειχτει οτι δεν υπαρχουν ανωτερες ρατσες και φυλες ! και αληθεια απο ολους αυτους τους ελληναραδες ποιος ξερει οτι αποκλειεται να ειναι απογωνος των αρχαιων ελληνων για τον απλουστατο λογο οτι μετα απο 4 αιωνες τουρκοκρατιας  που γιναν  τοσες επιμειξεις και ανταλαγη πολιτισμικων στοιχιων ( λεξεις πολιτισμος κουζινα μουσικη κτλπ) δεν ειμαστε απογωνοι τους! ολοι οι λαοι ειναι ισοι και αδελφια ! μακαρι να το καταλαβουν ολοι αυτο!  και οσο για τον αντισημιτισμο και θεωριες συνομοσιας( μασονισμος σιωνισμος κτλπ αυτες ειναι λαικιστικες αποψεις ηλιθιων που δεν καταλαβαινουν οτι αυτοι φταινε  γιατο χαλι της κοινωνιας( ολοι μας δηλαδη φταιμε) 


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:12 ]


    ilias-nekt
    15.12.2009, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 22:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GinakiZouzounaki στις 11-12-2009 στις 21:46 έγραψε...

    Ρε παιδια, να ρωτησω κατι? Μπορει να αρχισετε να μου λετε κατεβατα παλι, αλλα, τελος παντων.Τι αξια εχει να εισαι ρατσιστης? {#emotions_dlg.confused1} Και γιατι να εισαι? Ετσι κι αλλως με αυτον τον τροπο δεν καταφερνεις τιποτα. Απλως δεν μπορεις να αποδεχθεις το διαφορετικο, για διαφορους λογους, αυτο ειναι ολο. Δεν δινεις λυση ομως σε αυτο! Δεν προκειται να αλλαξει κατι! Και να το θεσω και αλλιως. Αλλοι μπορει να συμφωνειτε, αλλοι οχι. Απλως, κοιταξτε τα δαχτυλα των χεριων σας. Ειναι ολα ιδια? Ετσι ειναι και οι ανθρωποι. Οποιος με καταλαβε καταλαβε.



    μολις εκανες δυο πολυ σημαντικες ερωτησεις ! γιατι να ειναι ρατσιστες και τι αξια εχει αυτο? εκ πρωτης οψης μπορει να φαινετε απλη αλλα οσοι ειναι δεν μπορουν να την απαντησουν απλα εχουν προκαταληψεις βασιζονται στο βιβλιο του χιτλερ <<ο αγων μου >>! ομως εχει αποδειξειχτει οτι δεν υπαρχουν ανωτερες ρατσες και φυλες ! και αληθεια απο ολους αυτους τους ελληναραδες ποιος ξερει οτι αποκλειεται να ειναι απογωνος των αρχαιων ελληνων για τον απλουστατο λογο οτι μετα απο 4 αιωνες τουρκοκρατιας  που γιναν  τοσες επιμειξεις και ανταλαγη πολιτισμικων στοιχιων ( λεξεις πολιτισμος κουζινα μουσικη κτλπ) δεν ειμαστε απογωνοι τους! ολοι οι λαοι ειναι ισοι και αδελφια ! μακαρι να το καταλαβουν ολοι αυτο!  και οσο για τον αντισημιτισμο και θεωριες συνομοσιας( μασονισμος σιωνισμος κτλπ αυτες ειναι λαικιστικες αποψεις ηλιθιων που δεν καταλαβαινουν οτι αυτοι φταινε  γιατο χαλι της κοινωνιας( ολοι μας δηλαδη φταιμε)


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:12 ]



    Και εσυ,μολις ανεφερες τις λεξεις:αντισημιτισμος,μασωνισμος,σιωνισμος...Ξερεις τι σημαινουν και πιο στοχο εχουν;...

    Και οσον αφορα την ανταλαγη πολιτισμικων στοιχειων:...για τις λεξεις συμφωνω,οπως και για την κουζινα...Αλλα για τη μουσικη και τον πολιτισμο,απο που κι ως που;


    fireroc
    15.12.2009, 18:41

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 15-12-2009 στις 16:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 22:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GinakiZouzounaki στις 11-12-2009 στις 21:46 έγραψε...

    Ρε παιδια, να ρωτησω κατι? Μπορει να αρχισετε να μου λετε κατεβατα παλι, αλλα, τελος παντων.Τι αξια εχει να εισαι ρατσιστης? {#emotions_dlg.confused1} Και γιατι να εισαι? Ετσι κι αλλως με αυτον τον τροπο δεν καταφερνεις τιποτα. Απλως δεν μπορεις να αποδεχθεις το διαφορετικο, για διαφορους λογους, αυτο ειναι ολο. Δεν δινεις λυση ομως σε αυτο! Δεν προκειται να αλλαξει κατι! Και να το θεσω και αλλιως. Αλλοι μπορει να συμφωνειτε, αλλοι οχι. Απλως, κοιταξτε τα δαχτυλα των χεριων σας. Ειναι ολα ιδια? Ετσι ειναι και οι ανθρωποι. Οποιος με καταλαβε καταλαβε.



    μολις εκανες δυο πολυ σημαντικες ερωτησεις ! γιατι να ειναι ρατσιστες και τι αξια εχει αυτο? εκ πρωτης οψης μπορει να φαινετε απλη αλλα οσοι ειναι δεν μπορουν να την απαντησουν απλα εχουν προκαταληψεις βασιζονται στο βιβλιο του χιτλερ <<ο αγων μου >>! ομως εχει αποδειξειχτει οτι δεν υπαρχουν ανωτερες ρατσες και φυλες ! και αληθεια απο ολους αυτους τους ελληναραδες ποιος ξερει οτι αποκλειεται να ειναι απογωνος των αρχαιων ελληνων για τον απλουστατο λογο οτι μετα απο 4 αιωνες τουρκοκρατιας  που γιναν  τοσες επιμειξεις και ανταλαγη πολιτισμικων στοιχιων ( λεξεις πολιτισμος κουζινα μουσικη κτλπ) δεν ειμαστε απογωνοι τους! ολοι οι λαοι ειναι ισοι και αδελφια ! μακαρι να το καταλαβουν ολοι αυτο!  και οσο για τον αντισημιτισμο και θεωριες συνομοσιας( μασονισμος σιωνισμος κτλπ αυτες ειναι λαικιστικες αποψεις ηλιθιων που δεν καταλαβαινουν οτι αυτοι φταινε  γιατο χαλι της κοινωνιας( ολοι μας δηλαδη φταιμε)


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:12 ]



    Αν κρίνουμε από τα ελληνικά που γράφεις, σίγουρα αποκλείεται να είσαι απογωνος τους...

    Να υποθέσουμε ότι έχεις διαβάσει και το mein campf και επίσης έχεις διαπιστώσει ότι αποτελεί must read για όλους όσους θεωρείς ρατσιστές;



    ενω εσυ εισαι γνησιο τεκνο του Περικλη του πλατωνα του Αριστοτελη κτλπ?

     ξεκολα εοιτελους! σταματα να προκαλεις ατομα μεσω σιαδικτυου γιατι φανερωνεις ποσο τσαμπα μαγκας εισαι! α! και δεν ειναι campf ειναι kampf! αμα καποιος ειναι ρατσιστης δεν σημαινει οτι ειναι ναζιστης τις περισσοτερες φορες ομως ειναι!


    fireroc
    15.12.2009, 19:25

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 15-12-2009 στις 18:57 έγραψε...

    Εσύ που το έχεις διαβάσει σίγουρα θα ξέρεις και πως γράφεται. Φαίνεται μάλιστα ότι το έχεις διαβάσει στο πρωτότυπο, γιατί για τα ελληνικά έχω κάποια αμφιβολία.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : harmonizer στις 15-12-2009 18:58 ]



    συνεχιζει το πουστρακι να κανει τον μαγκα ! βρε αντε τραβα.............! βαζω στοιχημα οτι αυτα προσωπο με προσωπο δε θα μου τα ελεγες ! και οχι δεν το εχω διαβασει! ουτε στα ελληνικα ουτε  στα γερμανικα! αληθεια εσυ εκτως απ τις πινακιδες εχεις διαβασει τιποτα αλλο? αμφιβαλλω!  α! και λυσε το προβλημα της  αγαμιας γιατι το πολυ το τικι τακα κανει το παιδι μαλακα!


    Aiolos_m
    15.12.2009, 19:53

    Παιδιά μπορούμε να διαφωνούμε με επιχειρήματα, αποφεύγοντας τους χαρακτηρισμούς και τις επιθέσεις. Τέτοιες συμπεριφορές δεν προάγουν κανένα διάλογο.


    GinakiZouzounaki
    15.12.2009, 21:20
    Ελεος αν ηξερα πως η κατασταση θα εξελισσοταν ετσι δεν θα ανοιγα καν συζητηση =/ τελος παντων. Στις ερωτησεις μου ομως απ' οτι βλεπω δεν απανταει κανεις, οποτε να υποθεσω πως δεν μπορειτε να μου δωσετε καποια ακριβη λυση στα ερωτηματα μου.
    GinakiZouzounaki
    16.12.2009, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 16-12-2009 στις 07:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GinakiZouzounaki στις 15-12-2009 στις 21:20 έγραψε...

    Ελεος αν ηξερα πως η κατασταση θα εξελισσοταν ετσι δεν θα ανοιγα καν συζητηση =/ τελος παντων. Στις ερωτησεις μου ομως απ' οτι βλεπω δεν απανταει κανεις, οποτε να υποθεσω πως δεν μπορειτε να μου δωσετε καποια ακριβη λυση στα ερωτηματα μου.

    Θα σου απαντήσω εγώ. Ο άνθρωπος έχει την τάση να συνασπίζεται με ανθρώπους που έχουν κοινά χαρακτηριστικά (χρώμα, ομάδα, κόμμα, περιουσία κοκ). Ο ρατσισμός (ηλικιακός, φυλετικός, κοινωνικός κοκ) αποτελεί έμφυτη ροπή του ανθρώπου. Απλώς ο φυλετικός ρατσισμός είναι αυτή τη στιγμή στο προσκήνιο περισσότερο.

    Και οι υποτιθέμενοι αντιρατσιστές είναι οι χειρότεροι ρατσιστές. Ας πούμε ένα 16χρονο που χτυπιέται φωνάζοντας "νδ πασοκ λαος χρυση αυγη ολοι οι αλητες δουλευουνε μαζι! " νομίζεις πως δεν είναι ρατσιστής;



     

    Ξερεις\ξερετε (? να σου απευθυνομαι στον ενικο η στον πληθυντικο?) κατι? Μπορει αυτο που θα πω να ειναι κοτσανα, οκ ειμαι μονο 14 οποτε καταλαβαινετε.. {#emotions_dlg.blush} Μετα απο μια ωριμη πιστευω σκεψη, κατεληξα στο συμπερασμα πως δεν υπαρχουν πραγματικα αντιρατσιστες. Ολοι γινομαστε ρατσιστες ακομη κι αν δεν το καταλαβαινουμε. πχ η συμπεριφορα ενος δηθεν αντιρατσιστη προς εναν δηλωντα ρατσιστη. Η η συμπεριφορα ενος οπαδου του Αρη προς εναν οπαδο του Οφη. Ξερετε. Δεν ξερω, μπορει η αποψη μου να ειναι λανθασμενη. Εσεις θα κρινετε.


    pramateftis
    16.12.2009, 17:38

    Τώρα τα έχουμε βάλει όλα μαζί μέσα στην χύτρα

    και έχουμε τον Πανοραμίξ να ανακατεύει την σούπα.

     

    Για μία ακόμα φορά αποδεικνύεται

    ότι το πιο εύκολο πράγμα είναι να θέσουμε τον εαυτό μας

    έξω από τα πράγματα και να ασκούμε κριτική προς κάθε κατεύθυνση.

    Οι ρατσιστές είναι ρατσιστές, οι αντι-ρατσιστές είναι ρατσιστές,

    οι μετανάστες είναι ρατσιστές, όλοι είναι ρατσιστές εκτός από εμάς που

    αφού δεν είμαστε ξεκάθαρα κάτι, δεν είμαστε τίποτα άρα ούτε και ρατσιστές.

    Φτηνοί συλογισμοί.

     

    Λοιπόν...

     

    Από βικιπαίδεια: "Οι ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών,

    βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες.

    Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα

    (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά,

    έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.

    ...

    Σήμερα, η λέξη ρατσισμός χρησιμοποιείται για να περιγράψει

    τις πράξεις μιας ομάδας ανθρώπων εναντίον μίας άλλης ομάδας.

    Έτσι, οι ρατσιστές υποστηρίζουν την διαφορετικότητα των φυλών.

    Επίσης, οι φυλετικοί ρατσιστές θεωρούν μία συγκεκριμένη ομοιογενή

    ομάδα ανθρώπων ως ανώτερη, π.χ. θεωρούν τους "λευκούς"

    ανθρώπους ανώτερους από τους "μαύρους".

    Ο ρατσισμός θεωρείται παραβίαση του θεμελιώδους δικαιώματος

    του ανθρώπου στην ισότητα στους τομείς της εργασίας,

    της πολιτικής, της οικονομίας και άλλων παραγόντων της καθημερινότητας."

     

    Οι αντι-ρατσιστικές οργανώσεις από την άλλη δηλώνουν πως

    "Είμαστε όλοι ίσοι", "Είμαστε όλοι μετανάστες"

    αγωνίζονται για τα δικαιώματα των μεταναστών,

    προβάλουν και επιδιώκουν την συντροφικότητα μεταξύ των ατόμων.


    venceremos
    01.11.2012, 23:38

    - Λεωφορεια μονο για "Ελληνες" - λεγεται το παρακατω αρθρο...

    http://1againstracism.gr/%CE%BB%CE%B5%CF%89%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82/

    Δε ξερω..μεσα σ αυτους τους χαλεπους καιρους, συγκινουμαι οταν σκεφτομαι οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι μονο παρτακηδες και εαυτουληδες, κλεισμενοι στην κοσμαρα τους..ανθρωποι, που δεν εχουν ξεχασει ακομα οτι ειναι "ανθρωποι". Το καταλαβαινω οτι σαυτη τη δυσκολη εποχη εχουμε παγωσει, εχουμε γινει ζωντανοι νεκροι.. Ευτυχως που καποιοι αναμεσα μας δεν εχουν κουραστει ακομα να ζουνε και ονειρευονται εναν καλυτερο κοσμο για ολους μας... Ανθρωποι που δεν ειναι απλοι θεατες στη σαπιλα.. Αυτοι ειναι η τελευταια μας ελπιδα...