ελληνική μουσική
    326 online   ·  210.873 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    venceremos
    04.11.2012, 14:16

    Και ενω ζουμε τις δικες μας ενδοξες νυχτες των Κρυσταλλων με τα πογκρομ της Χρυσης Αυγης εναντιον καταστηματων και σπιτιων μεταναστων στον Αγιο Παντελεημονα..εν μεσω αυτων των υπεροχων ημερων εθνικης υπερηφανειας (κατι τετοιες στιγμες φουσκωνω απο υπερηφανεια που ειμαι Ελληνιδα)..δε θα αναρωτηθω ρητορικα τι κανει η αστυνομια... οχι.. Δε θα πιαστω απο τις ατακες του καθε Χρυσαυγιτη που βρισκει ενα μικροφωνο και ξερναει προκλητικες δηλωσεις.. φτανει πια με αυτον τον εγωκεντρισμο τους να θελουν μονιμως να ασχολουμαστε μαζι τους..Εχουμε σιχαθει πια να ακουμε τις απειλες τους.. Πως μπορει μεσα σε εναν ανθρωπο να συσσωρευεται τοσο πολυ μισος..? Πως?? μου ειναι μυστηριο.. Μα πληρωνονται αυτοι οι ανθρωποι?ειναι μισθοφοροι?προσπαθω να καταλαβω.. Ειναι πολιτισμος αυτη η συμπεριφορα τους..?Σε τι ακριβως εχουν σχεση με την αρχαια Ελλαδα που μας εχουν τοσο πρηξει..?Που ακριβως βρισκουν σημεια ταυτισης συμπεριφορας..? Εκτος απο το να αποστηθισουν καμια δυο αρχαιες προτασεις και να τις πετανε σαν ατακες, που ακριβως ειναι κρυμμενο αυτο το αρχαιο ελληνικο πνευμα μεσα τους..?Αυτοι προσβαλλουν καθε εννοια και αξια του ελληνισμου..Καλα του ευρωπαικου Διαφωτισμου δεν το συζηταμε.. τι ειν αυτο.. οχι τιποτα απο ολα αυτα δεν θα σχολιασω.. γιατι ειναι γνωστα και χιλιοειπωμενα.. για την ακριβεια το παρακατω link ηθελα να κανω copy-paste.. Δημοσιο θεαμα λοιπον μεσα σε κλουβι...ως την Τριτη.. τρεξτε προλαβετε να δειτε λοιπον...

    http://www.lesvosnews.gr/?p=18694

    Μου θυμισε το τραγουδι εκεινο του Ιωαννιδη με τον στιχο..


    Μια μέρα ήρθε στο χωριό
    άγγελος πληγωμένος.
    Τον φέρανε σε ένα κλουβί
    κι έκοβε εισιτήριο ο κόσμος αγριεμένος,
    την ομορφιά του για να δει...

     


    freak
    04.11.2012, 17:08

    Καποιοι εχουν προβλημα με τους αλβανους. Αλλοι παλι θεωρουν πως ο τουρκος ειναι εχθρος μου. Εγω που τα βλεπω αλλιως τα πραγματα, εχω βρεθει σε στοχαστρο πολλες φορες. Σε κουβεντα εννοω. Αντε τωρα να κατσεις να εξηγησεις πως η αρνητικη προκαταληψη που αντιμετωπιζω εγω ως ελληνας στο εξωτερικο ειναι ακριβως το ιδιο με εναν μπαμπακα ελληναρα που θα ειχε προβλημα αν η κορη του ειχε σχεση με αλβανο, πακιστανο η μαυρο.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    12.02.2013, 15:35

    Καλησπέρα. Έχω ετοιμάσει ένα άρθρο σχετικά με το τι είναι ρατσιμός ή τι όχι. Εάν διανθίσω το άρθρο μου με τραγούδια και βίντεο υπέρ ή κατά του ρατσισμού, κατά πόσο κινδυνεύω να θεωρηθώ ακροδεξιό στοιχείο ή ακραία στις απόψεις μου; Σημείωση ότι το κείμενο του άρθρου περιλαμβάνει τον ορισμό του ρατσισμού και την παράθεση του ορισμού του «Ρατσισμού» σύμφωνα με το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe). Περιμένω τη γνώμη σας. Ε.Σ. 


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 12-02-2013 20:07 ]


    ilias-nekt
    12.02.2013, 19:40

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 12.02.2013, 15:35 έγραψε...

    Καλησπέρα. Έχω ετοιμάσει ένα άρθρο σχετικά με το είναι ρατσιμός ή τι όχι. Εάν διανθίσω το άρθρο μου με τραγούδια και βίντεο υπέρ ή κατά του ρατσισμού, κατά πόσο κινδυνεύω να θεωρηθώ ακροδεξιό στοιχείο ή ακραία στις απόψεις μου; Σημείωση ότι το κείμενο του άρθρου περιλαμβάνει τον ορισμό του ρατσισμού και την παράθεση του ορισμού του «Ρατσισμού» σύμφωνα με το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe). Περιμένω τη γνώμη σας. Ε.Σ. 



    Aν το αρθρο εχει αντικειμενικη αποψη,τοτε τι εχεις να φοβηθεις;...

    Τουλαχιστον απο μενα,τιποτα...Wink


    ektwr2012
    22.02.2013, 17:43
    Εφ' όσον στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις: Δηλώνω ευθαρσώς ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ. Δηλώνω επίσης και ρατσιστής κατά του ρατσιστών των Ελλήνων. Καλώ δε μέσα από αυτό το φιλόξενο βήμα τους ομοϊδεάτες μου που ανήκουν στον καλιτεχνικό χώρο να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να βγούν από την αφάνεια του παρασκηνίου που τους επέβαλαν τα ΜΜΕ εξαργυρώνοντας την σιωπή τους με ένοχα μυστικά...
    freak
    22.02.2013, 19:44

    Κι εγώ με την σειρά μου δηλώνω άπατρις αν και φαντάζομαι πως αρκετοί και αρκετές το έχετε αντιληφθεί από τα γραφόμενα μου κατά καιρούς. Ωστόσο πρέπει να τονίσω πως φυσικά και αγαπάω αυτόν τον τόπο διότι πέρα από τις ομορφιές του, είναι ο τόπος που γεννήθηκα και μεγάλωσα. 

    Επίσης ήθελα να προσθέσω πως θα ήταν θετικότερο αν ο δημιουργός αυτού του thread αποσαφήνιζε την έννοια ρατσισμός ώστε να μπορούμε να είμαστε πιο συντονισμένοι όσον αφορά το θέμα. Πχ δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο δεν σημαίνει πως είμαι ρατσιστής απέναντι στους ποδοσφαιριστές!

    Φιλικά πάντα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 22-02-2013 21:04 ]


    hp
    22.02.2013, 20:36

    Σα δε ντρέπεσαι..Φρικιό..ντροπή σου.

    Ο Γιάννης Τσαρούχης κάποτε είχε πει ότι "η Ελλάδα είναι ωραία ως σκηνικό αλλά χάλια ως παράσταση"


    mary_omikron
    22.02.2013, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος ektwr2012 στις 22.02.2013, 17:43 έγραψε...

    Εφ' όσον στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις: Δηλώνω ευθαρσώς ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ. Δηλώνω επίσης και ρατσιστής κατά του ρατσιστών των Ελλήνων. Καλώ δε μέσα από αυτό το φιλόξενο βήμα τους ομοϊδεάτες μου που ανήκουν στον καλιτεχνικό χώρο να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να βγούν από την αφάνεια του παρασκηνίου που τους επέβαλαν τα ΜΜΕ εξαργυρώνοντας την σιωπή τους με ένοχα μυστικά...

    Εθνικιστής? ρατσιστής? καλείς ομοϊδεάτες σ΄αυτό το "φιλόξενο βήμα"?

    Θα μπορούσες να γίνεις πιό σαφής, για να καταλάβω αν κάνεις χιούμορ? Βλέπεις αργώ να τα "πιάσω" αυτά


    noizreduction
    22.02.2013, 21:33

    Παράθεση:

    Το μέλος ektwr2012 στις 22.02.2013, 17:43 έγραψε...

    Εφ' όσον στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις: Δηλώνω ευθαρσώς ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ. Δηλώνω επίσης και ρατσιστής κατά του ρατσιστών των Ελλήνων. Καλώ δε μέσα από αυτό το φιλόξενο βήμα τους ομοϊδεάτες μου που ανήκουν στον καλιτεχνικό χώρο να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να βγούν από την αφάνεια του παρασκηνίου που τους επέβαλαν τα ΜΜΕ εξαργυρώνοντας την σιωπή τους με ένοχα μυστικά...

    Περα απο το γεγονος πως ενδεχομενως να παραβιαζονται κανονες του forum περι δημιουργια μισους και ρατσισμου, νομιζω πως η λεξη καλλιτεχνια και η λεξη ρατσισμος ειναι 2 ακραιες εννοιες που δεν μπορουν να συνυπαρξουν.

    Εξαλλου και ο Καιαδας δηλωνει "καλλιτεχνης" κι εθνικιστης, ομως τα Χριστιανικα συμβολα, μια χαρα τα εβριζε... Innocent


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 22-02-2013 21:34 ]


    mary_omikron
    22.02.2013, 21:51

    Αφησε τον να μας εξηγήσει Θανάση... μερικοί έχουν αλλοιώτικο χιούμορ Innocent


    DrLove
    22.02.2013, 22:43


    noizreduction
    22.02.2013, 22:46


    ektwr2012
    23.02.2013, 00:04
    Γράφει πουθενά στο παρόν φόρουμ ότι απαγορεύεται να είναι κανείς εθνικιστής; Αν ναι τότε θα δώσω περαιταίρω εξηγήσεις. Αν όχι τότε δεν υπάρχει λόγος. Δεν έχω κανένα συμφέρον να δηλώνω αντιρατσιστής όπως κάποιοι άλλοι και δεν θα το πράξω. Αν δεν κάνω λάθος δεν είπα ότι είμαι ρατσιστής γενικώς αλλά με τους ρατσιστές κατά των Ελλήνων. Αν αυτό είναι ρατσισμός τότε τι να πω. Όσο για το "ομοϊδεάτες" μου δεν θα απολογηθώ σε κανένα. Πίστεψε με υπάρχουν όσο και να θέλουν κάποιοι να τους κρύψουν. Ελπίζω να μη κολλάτε εύκολα "τεμπέλες" στους ανθρώπους λόγω έλλειψης επιχειρηματολογίας.
    noizreduction
    23.02.2013, 00:22

    Και ποιοι ειναι οι ρατσιστες εναντιων των Ελληνων; Εγω πχ που πιστευω στην ανθρωπινη διασταση του μεταναστευτικου, ειμαι ρατσιστης εναντιων των Ελληνων;


    Δεν ειναι αναγκη να μεταφερετε πλαγιως τις πολιτικες πεποιηθησεις ορισμενοι...ιδιαιτερα οταν περιλαμβανουν αιμα και τιμη αλλων...( οχι ομως Ελληνων ).


    mary_omikron
    23.02.2013, 00:23

    Ωραία Ektwr2012... δικές σου οι απόψεις, ο εθνικισμός και ο ρατσισμός.

    Το Musicheaven είναι εντελώς αφιλόξενο και δεν παρέχει βήμα για ανάπτυξη εθνικιστικών συζητήσεων. Ομοϊδεάτες για πρόσκληση σε "αγώνες" εθνικιστικούς ψάξε σε άλλες σελίδες. Οχι εδώ μέσα.

    Ευχαριστώ.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 23-02-2013 00:26 ]


    ektwr2012
    23.02.2013, 01:06
    Έχω την εντύπωση ότι η ερώτηση ήταν άλλη. Τε. σπα. Το μέλος mary_omikron ομιλεί για τον εαυτό της ή ως συντονίστρια; Μήπως το να με διώχνει ως "αφιλόξενο" δηλώνει ψύγματα φασιστικής συμπεριφοράς; Αγαπητή μου είτε το θέλεις είτε όχι η μουσική μας ενώνει όλους! :)
    sven
    23.02.2013, 01:23

    Ο ρατσισμός στηρίζει ολόκληρη την κοσμοθεωρία του σε προκαταλήψεις, στην ξενοφοβία και τον εθνικισμό, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως ο καθένας που έχει προκαταλήψεις, ξενοφοβία ή άκρατο εθνικισμό  είναι και ρατσιστής. Το άτομο, όμως, που έχει προκαταλήψεις, ξενοφοβία ή θεωρεί πως η δική του εθνική προέλευση υπερέχει αυτή κάποιων άλλων, είναι ένα άτομο ΦΟΒΙΣΜΕΝΟ και ΑΝΑΣΦΑΛΕΣ κατά βάθος.

    Παρόλ΄αυτά, οι συνέπειες της ξενοφοβίας, των προκαταλήψεων και του εθνικισμού μπορεί να είναι το ίδιο σοβαρές όπως και αυτές του ρατσισμού. Εάν κάποιος πέσει θύμα διακρίσεων, κακοποιηθεί, αποκλεισθεί ή γελοιοποιηθεί, δεν έχει καμία σημασία εάν ο δράστης ήταν απλά ένα φοβισμένο και ανασφαλές άτομο ή καθαρόαιμος ρατσιστής.

    Η ιδεολογία του ρατσισμού είναι κάτι πολύ περισσότερο από μια αντίληψη υπεροχής μιας συγκεκριμένης ομάδας ατόμων. Εκτός της αντίληψης αυτής, διαμορφώνουν και μία ιεραρχία που είναι έτοιμη να δράσει άμεσα και να πάρει πολιτικές αποφάσεις που βασίζονται στην υπεροχή της ομάδας προέλευσής τους…

    Αυτό που διακρίνει το ρατσιστή από άλλα άτομα που είναι εθνικιστές ή έχουν προκαταλήψεις ή ξενοφοβία είναι η διάθεση, η ετοιμότητα και η πεποίθησή του να «κάνει κάτι για αυτό». Ο ρατσιστής, με άλλα λόγια, περνά από τα λόγια στην πράξη. Σχεδιάζει, οργανώνεται και δρα βάσει των πεποιθήσεών του, χρησιμοποιώντας ΚΑΘΕ είδους μέσο προς επίτευξη των επιδιώξεών του…

    Την επομένη κιόλας των πρώτων εκλογών του περασμένου χρόνου, ανήρτησα ένα ποστ με τίτλο «Ξημερώνει Χρυσή Αυγή, μη μου κοιμάσαι», ξεκινώντας το ποστ ως εξής: «Μεγαλύτερη και από την οποιαδήποτε ικανοποίηση που μπορεί να νιώθει κάποιος από το αποτέλεσμα των πρόσφατων βουλευτικών εκλογών θα πρέπει να είναι η ανησυχία, η εγρήγορση και ο προβληματισμός μας για την κοινοβουλευτική εκπροσώπηση -για πρώτη φορά στη μεταπολεμική μας ιστορία- φορέων ακραίων πράξεων και ιδεών καθώς και νοσταλγών και θαυμαστών της ιδεολογίας των τελευταίων κατακτητών μας.

    Ένας τέτοιος προβληματισμός και εγρήγορση απαιτεί μια συστηματική μελέτη του φαινομένου αυτού, και μάλιστα ΑΜΕΣΑ…».

    Όλα σχεδόν τα Μ.Μ.Ε. και τα πολιτικά κόμματα θεώρησαν πως πρόκειται για παροδικό φαινόμενο, κάτι δηλαδή σαν καταιγίδα, που θα περάσει, μη δίνοντας τη δέουσα βαρύτητα και μη κάνοντας  κάποια σοβαρή πολιτική ανάλυση.

    Θάθελα να είχα διαψευσθεί…


    mary_omikron
    23.02.2013, 01:31

    @ Ektwr2012

    Η προειδοποίηση είναι τροχοπέδη σε περίπτωση που διανοηθείς να αναπτύξεις εθνικιστικές & ρατσιστικές ιδέες ή να τις συμπεριλάβεις σε σχόλια, και προέρχεται από τον συντονισμό του forum.

    Μουσική μπορείς να απολαμβάνεις ελεύθερα, δεν σε εμποδίζει κανείς.

     

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 23-02-2013 01:36 ]


    trelakias
    23.02.2013, 02:46

    ektwr2012 φυσικά ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του αλλά το φόρουμ αυτό δεν είναι για εθνικιστικά καλέσματα.  Επίσης, τα παιχνίδια με τις λέξεις και τη μπάλα εκτός γηπέδου τα έχουμε βαρεθεί σε τέτοιες συζητήσεις και σε αυτό το τρυπάκι δεν μπαίνουμε.


    ektwr2012
    23.02.2013, 14:34
    Αν κάνεις μια σύντομη αναζήτηση σε λέξεις "κλειδιά" στο παρόν φόρουμ, θα δείς τα αποτελέσματα που θα εμφανίσει. Απλά πήρα το θάρρος να γράψω ελεύθερα την απόψη μου δηλαδή ότι δεν υπάρχουν μόνο αριστεριστές εδώ και να μη φοβούνται να εκφραστούν ελεύθερα, εκτός αν απαγορεύεται και αυτό δηλαδή η ελευθερία έκφρασης. Δηλαδή σου επιτρέπω να γράφεις ελεύθερα γι΄αυτό που θες αρκεί να με συμφέρουν αυτά που λες. Όσο για το φόρουμ είναι πολύ αξιόλογο με ενδιαφέροντα θέματα αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κομματικό τσιφλίκι κανενός και ο καθένας σε ελεύθερη συζήτηση λέει ανοικτά την άποψη του. Ή μήπως όχι;