ελληνική μουσική
    394 online   ·  210.866 μέλη

    Είναι η αυτοκτονία επιλογή;

    Dracula
    04.07.2007, 14:50
    πολλες φορες εμεις οι ανθρωποι κατανοουμε διαφορετικα την εννοια της επιλογης σε σχεση με τις επιλογες που βλεπουμε στους γυρω μας..
    Νομιζω οτι εξαρταται αμεσα απο τη συναισθηματικη κατασταση που βρισκομαστε οταν μπαινουμε στη διαδικασια να απαντησουμε σε θεματα τετοιας φυσεως...
    Με τη δικη μου λογικη, ειναι δυσκολο να τοποθετηθω με ασφαλεια στο αν η αυτοκτονια ειναι επιλογη μιας και κρινω, οτι ειναι μια καθαρα συναισθηματικη κατασταση που βιωνεται ξεχωριστα στον καθενα....
    Αν αναλυθει το ερωτημα αυτο πανω σε κοινωνικη βαση, σιγουρα ο καθενας θα μπορουσε να πει πολλα....
    Εαν με ενα μαγικο τροπο καταφερναμε να ''μπουμε'' στο μυαλο καποιου που προτιθεται να αυτοκτονησει. ισως και να αυτοκτονουσαμε.....
    Καλυτερα να μην μπει ποτε αυτη η σκεψη σε κανεναν γιατι εμεις οι ανθρωποι εχουμε και το ''ταλεντο'' τις σκεψεις μας να τις μπερδευουμε και να τις βαπτιζουμε ως επιλογες......
    ......Ολα ειναι παιχνιδια του μυαλου.......
    gexrag
    13.07.2007, 16:02
    Είναι η χειρότερη των επιλογών.
    Χρειάζεται μεγάλη δύναμη για να πάρει κανείς την απόφαση αλλα ταυτόχρονα είναι
    πράξη όχι απλά ήττας προς τον αγώνα της ζωής, αλλά και μεγάλη πράξη δειλίας.
    Ήμουν άτομο που κάποτε είχα έρθει στα πρόθυρα της αυτοκτονίας.
    Ένα έχω να πω μόνο:
    Ποτέ μην βάλετε το μικρόβιο αυτό στην σκέψη σας. Δύσκολα αποβάλλεται.
    Η ζωή θέλει κέφι, χαρά, αγάπη αλλά και θλίψη και λύπη καί πάλι αγάπη κ.ο.κ.
    Όλες τις πληγές ο χρόνος τις κλείνει. Το μόνο που χρειάζεται είναι ΥΠΟΜΟΝΗ.
    SOPHIA-MX-4EVER
    05.08.2007, 21:25
    Δεν ειμαι και απο τους πιο αισιοδοξους ανθρωπους...
    Για να μην πω οτι ειμαι απο τους πιο απαισιοδοξους
    Οποτε μπορει να ειμαι λιγο απολυτη και -ελπιζω- λαθος σ'αυτο που θα πω
    Πιστευω οτι η ζωη μπορει να γινει τοσο σκληρη που η αυτοκτονια ειναι λυση/λυτρωση!
    Μπορω να σκεφτω απειρους λογους, τωρα, για τους οποιους καποιος θα αυτοκτονουσε και θα τον δικαιολογουσα...

    Εγω αυτο που πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω,
    ειναι
    το γιατι
    το να βαλει καποιος τελος στην ΔΙΚΗ ΤΟΥ ζωη, που του ανηκει,
    θεωρειτε αμαρτια!!!!
    Πραγματικα δεν καταλαβαινω
    Δικαιωμα του ειναι και οχι μονο
    Αλλα για να φτασει ο αλλος σ'αυτο το σημειο,
    σημαινει οτι εχει περασει και υποφερει παρα πολλα
    Και μετα για να κηδευτει οπως ολος ο υπολοιπος κοσμος,
    πρεπει να αποδειχθει οτι ειχε ψυχολογικα
    Μα αυτο εννοειται!!!!
    (Και επειδη πριν ασχολειθηκα με ενα αλλο θεμα αυτης της κατηγοριας - με το "μεταθανατιες εμπειριες- εχω και ενα ακομη ερωτημα)
    Ας υποθεσουμε οτι υπαρχει παραδεισος και κολαση
    Καποιος λοιπον που θα αυτοκτονησει και που θα κριθει απο την κοινωνια και την εκκλησια αμαρτωλος,
    θα παει στην κολαση????
    Δηλαδη δεν του φτανει η κολαση που εζησε στην γη, η οποια τον εφερε σε αυτο το σημειο???
    niceday1808
    06.08.2007, 14:31
    Παράθεση:

    Το μέλος avgi στις 14-11-2005 στις 22:17 έγραψε...

    simera ixame mia sizitisi sto panepistimio k tethike to thema an i aftoktonia ine epilogi gia enan anthropo. esis ti nomizete?
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-11-2005 22:36 ]



    Σε αυτό το ερώτημα κολλάει και το θέμα που είχε αναφερθεί σχετικά με το ποιός είναι ο σκοπός της ζωής(αλλά σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα).Τέσπα,ναι και φυσικά είναι ένα απ τα μονοπάτια που έχει στο σταυροδρόμι της ζωής του ένας άνθρωπος για να διαβεί.Το θέμα απλά είναι αν θα διαλέξει αυτό το μονοπάτι από τα τόσα άλλα που υπάρχουν γύρω του.
    niceday1808
    06.08.2007, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 05-08-2007 στις 21:25 έγραψε...

    Δεν ειμαι και απο τους πιο αισιοδοξους ανθρωπους...
    Για να μην πω οτι ειμαι απο τους πιο απαισιοδοξους
    Οποτε μπορει να ειμαι λιγο απολυτη και -ελπιζω- λαθος σ'αυτο που θα πω
    Πιστευω οτι η ζωη μπορει να γινει τοσο σκληρη που η αυτοκτονια ειναι λυση/λυτρωση!
    Μπορω να σκεφτω απειρους λογους, τωρα, για τους οποιους καποιος θα αυτοκτονουσε και θα τον δικαιολογουσα...

    Εγω αυτο που πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω,
    ειναι
    το γιατι
    το να βαλει καποιος τελος στην ΔΙΚΗ ΤΟΥ ζωη, που του ανηκει,
    θεωρειτε αμαρτια!!!!
    Πραγματικα δεν καταλαβαινω
    Δικαιωμα του ειναι και οχι μονο
    Αλλα για να φτασει ο αλλος σ'αυτο το σημειο,
    σημαινει οτι εχει περασει και υποφερει παρα πολλα
    Και μετα για να κηδευτει οπως ολος ο υπολοιπος κοσμος,
    πρεπει να αποδειχθει οτι ειχε ψυχολογικα
    Μα αυτο εννοειται!!!!
    (Και επειδη πριν ασχολειθηκα με ενα αλλο θεμα αυτης της κατηγοριας - με το "μεταθανατιες εμπειριες- εχω και ενα ακομη ερωτημα)
    Ας υποθεσουμε οτι υπαρχει παραδεισος και κολαση
    Καποιος λοιπον που θα αυτοκτονησει και που θα κριθει απο την κοινωνια και την εκκλησια αμαρτωλος,
    θα παει στην κολαση????
    Δηλαδη δεν του φτανει η κολαση που εζησε στην γη, η οποια τον εφερε σε αυτο το σημειο???



    Αν και είμαι άθρησκος πιστεύω οτι καμία θρησκεία στην ουσία της δεν πέφτει τόσο χαμηλά στο να ασχολείται με το θέμα αμαρτίας,διαχωρισμό ανθρώπων μεταξύ κολάσεως και παραδείσου και στο τί πρέπει και τί δεν πρέπει να κάνει ο άνθρωπος.Με το σκεπτικό δηλαδή οτι δίνει βάση σε πολύ πιο σημαντικά ζητήματα όπως πχ η αγάπη,η πίστη κτλ.
    Πέρα από αυτό,όταν κάποιος φτάνει στο απροχώρητο σαφώς και η πιο ελκυστική και "δικαιολογημένη" επιλογή του είναι ο θάνατος.Αμαρτία σίγουρα δεν είναι...είναι όμως και η καλύτερή του επιλογή?...Αυτοκτονία σε αυτήν την περίπτωση σημαίνει οτι εκεί που τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα εσύ σηκώνεσαι και φεύγεις κυνηγημένος μη προβάλοντας αντίσταση.Για να το κάνω πιο "λιανά" το να αυτοκτονήσεις είναι το ίδιο με το να σε έχω βάλει στον τοίχο και να σε έχω ξεκινήσει στα χαστούκια.Και εσύ (όταν λέω εσύ πάντα εννοείται αναφέρομαι γενικά και όχι σε εσένα συγκεκριμένα) αντί να αντιδράσεις και να δείξεις τσαμπουκά κάθεσαι και τις τρως σαν χαζή και αυτό που κάνεις είναι να κλαις γιατί σε χτυπάω και να φύγεις κυνηγημένη μην ξέροντας ούτε καν που πάς(γιατί οταν πεθαίνει κάποιος δεν έχει ιδέα που πάει).Σαφώς είναι επιλογή σου να το κάνεις αυτό(σαν πιο εύκολη λύση γιατί το να αντισταθείς θέλει κότσια) και δικαίωμά σου...το μόνο πρόβλημα είναι οτι εκείνη την στιγμή αυτό είναι πραγματικά αυτό που θέλεις να κάνεις και να είσαι?...
    Δεν υποστηρίζω οτι η αυτοκτονία είναι κακό λέγοντάς σου αυτά(εξάλλου καλό και κακό δεν υπάρχει, αυτά είναι δημιουργήματα του ανθρώπου...) απλά στα λέω για να δείξω και μια άλλη οπτική γωνία του θέματος.Πως την βλέπω εγώ τη φάση δηλαδή.
    gexrag
    06.08.2007, 15:17
    Αγαπητή SOPHIA-MX-4EVER
    Αν ο φόνος είναι Αμαρτία τότε ο φόνος του ίδιου σου του εαυτού είναι δυνατόν να μην είναι Αμαρτία;
    Αν πιστεύεις στην διδασκαλία του Κυρίου και συνεπώς στην αιώνιο ζωή, κάποιος που αυτοκτονεί πως μπορει να αντιμετωπιστεί από τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗ; πως μπορεί να του δόσει την αιώνιο ζωή όταν τερματίζει αυτήν την μικρή και θνητή ζωή;
    Καταλαβαίνεις γιατί είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΟΒΑΡΟ θέμα το θέμα της αυτοκτονίας και συνεπώς γιατί αποτελεί Αμαρτία.

    okanenas
    06.08.2007, 15:47
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 06-08-2007 στις 15:17 έγραψε...

    Αν ο φόνος είναι Αμαρτία τότε ο φόνος του ίδιου σου του εαυτού είναι δυνατόν να μην είναι Αμαρτία;



    αυτό ξαναπές το gexrag
    Tren
    06.08.2007, 16:50
    Και ποιος ειπε οτι η δολοφονια ειναι απαραιτητα αμαρτια?

    Επισης ποιος ειπε πως οποιος αυτοκτονει το κανει μονο για τον εαυτο του?


    Αυτοαμυνα?

    Αυτοθυσια?

    Λενε κατι σαν εννοιες η τις χωσαμε ολες μεσα στο τσουβαλι της ισοπεδωσης και τις μοιραζουμε στον κοσμο ????
    gexrag
    06.08.2007, 17:15
    Aγαπητή Tren
    Δεν κατάλαβα καλά και σε ρωτώ.
    θεωρείς πως πρέπει να επιτρέπετει ο φόνος;
    Η αυτοάμυνα και αυτοθυσία είναι διαφορετικές έννοιες και δέχονται διαφορετική
    ανάλυση. Με εκπλήσεις γιατί πιστεύω ότι αυτό που θέλησες να εννοήσεις δεν έχει
    σχέση με αυτό που μας παρουσιάζεις ότι εννοείς.
    Οι λόγοι αυτοκτονίας είναι πραγματικά πολλοί και εκεί έχεις δίκιο. Είναι πολλοί που
    αυτοκτονούν για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τον εαυτό τους.
    Tren
    06.08.2007, 17:34
    Και οι λογοι για να φονευσεις ειναι πολλοι αγαπητε μου Gexy!Οχι?
    Tren
    06.08.2007, 17:40
    Λογος 1.

    Παω στον πολεμο.Τι θα κανω ακριβως?


    Λογος 2

    Ειμαι πεσμενη στο πεζοδρομιο και ενα μαχαιρι στο λαιμο.Τι θα κανω?

    Λογος 3

    Καποιος ψυχασθενης εχει μπει στο λεοφωρειο ζωσμενος χειροβομβιδες και μας παει βολτα στα συνορα .Τι θα κανω?

    Λογος 4
    Καποιος μπηκε στο σπιτι μου και κοβει βολτες.Τι θα κανω?

    Λογος 5.
    Καποιος μπαινει στην τραπεζα και χωνει το περιστροφο στο στομα της μανας μου.Τι θα κανω?

    Η μαλλον εγω ξερω τι θα κανω.Εσυ τι θα κανεις?
    Tren
    06.08.2007, 17:44
    Κι αν ολα αυτα που θα κανω εγω στραβωσουν τι θα εχω κανει τελικα?Θα εχω αυτοκτονησει γιατι πηγαινα γυρευοντας? Ε?
    Tren
    06.08.2007, 18:12
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 06-08-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Aγαπητή Tren
    Δεν κατάλαβα καλά και σε ρωτώ.
    θεωρείς πως πρέπει να επιτρέπετει ο φόνος;
    Η αυτοάμυνα και αυτοθυσία είναι διαφορετικές έννοιες και δέχονται διαφορετική
    ανάλυση. Με εκπλήσεις γιατί πιστεύω ότι αυτό που θέλησες να εννοήσεις δεν έχει
    σχέση με αυτό που μας παρουσιάζεις ότι εννοείς.
    Οι λόγοι αυτοκτονίας είναι πραγματικά πολλοί και εκεί έχεις δίκιο. Είναι πολλοί που
    αυτοκτονούν για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τον εαυτό τους.



    Κι επειδη μαλλον επειγουσες τρεχουσες υποθεσεις σε αναγκαζουν να αποχωρισεις,για να κλεισω σε οτι με αφορα καταληγω.

    Δεν θεωρω πως πρεπει να επιτρεπεται ο φονος,θεωρω ομως πως σε καμμια περιπτωση δεν ειναι αμαρτια οπου ο σκοπος τον αγιαζει ως μεσο !Αυτο πιστευω.Για την αυτοκτονια εχω μιλησει παλιοτερα ,μην επαναλαμβανομαι.

    Το μονο που δεν εχω αναφερει ειναι οτι για μενα μεγιστος αυτοχειρας υπηρξε και ο Ιησους ο Ναζωραιος.Κατ'επιλογην μαλιστα!Ημαρτησε???


    niceday1808
    06.08.2007, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 06-08-2007 στις 17:40 έγραψε...

    Λογος 1.

    Παω στον πολεμο.Τι θα κανω ακριβως?


    Λογος 2

    Ειμαι πεσμενη στο πεζοδρομιο και ενα μαχαιρι στο λαιμο.Τι θα κανω?

    Λογος 3

    Καποιος ψυχασθενης εχει μπει στο λεοφωρειο ζωσμενος χειροβομβιδες και μας παει βολτα στα συνορα .Τι θα κανω?

    Λογος 4
    Καποιος μπηκε στο σπιτι μου και κοβει βολτες.Τι θα κανω?

    Λογος 5.
    Καποιος μπαινει στην τραπεζα και χωνει το περιστροφο στο στομα της μανας μου.Τι θα κανω?

    Η μαλλον εγω ξερω τι θα κανω.Εσυ τι θα κανεις?



    Κατ αρχήν αν συμβούν όλα αυτά,έχεις μεγάλη γκαντεμιά αδερφάκι μου

    Και κατα δεύτερον...η δολοφονία είναι κομμάτι της ζωής(που για τους θρησκευόμενους την έφτιαξε έτσι ο ίδιος ο Θεός) είτε μας αρέσει είτε όχι.Ο άνθρωπος έπρεπε να σκοτώσει για να τραφεί και να επιβιώσει όπως ακριβώς κάνουν και όλα τα σαρκοφάγα μέχρι σήμερα.Η διαφορά μας βέβαια σήμερα με αυτά είναι οτι ο άνθρωπος παρ όλη την "εξέλιξή" του συνεχίζει να σκοτώνει για ευχαρίστηση και για να πετύχει σκοπούς που δεν έχουν να κάνουν πια με την επιβίωσή του.
    Λόγω του ότι όμως τα παραπάνω παραδείγματα έχουν να κάνουν με την επιβίωσή του(εξαιρώντας το πρώτο παράδειγμα...πολύ απλά δεν θα πήγαινα!) ακόμα και οι πιο θρησκευόμενοι πρέπει να δεχτούν οτι εκεί ο άνθρωπος πρέπει να σκοτώσει...γιατί οφείλει σύμφωνα με τα λεγόμενά τους να σεβαστεί το δώρο της ζωής που του χάρισε ο θεός καθώς και να σώσει και τις ζωές των άλλων.

    Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την αυτοκτονία ακόμα και αν όλα στραβώσουν και όντως δέχονται διαφορετική ανάλυση.Αφορούν την αυτοάμυνα δηλαδή.

    Όσον αφορά το θέμα του Ιησού(αν υπήρξε και αν είναι αυτό που η θρησκεία μας υποστηρίζει) η λέξη αυτόχειρας δεν του ταιριάζει.Δεν αυτοκτόνησε...θυσιάστηκε για να γλυτώσει τους άλλους και ανήκει στο πλαίσιο της αυτοθυσίας που και αυτό δέχεται διαφορετική ανάλυση όπως έξυπνα σε πρόλαβε το μέλος gexrag.

    Όσον αφορά τώρα καθεαυτό το θέμα της αυτοκτονίας θα διαφωνήσω και εγώ με τον gexrag.Βέβαια λόγο του ότι δεν πιστεύω από τη μία δεν έχω και το δικαίωμα να το κάνω γιατί πολύ απλά η αιτιολογία του για το ότι είναι ΑΜΑΡΤΙΑ η αυτοκτονία δε με αφορά.

    Αλλά και να πίστευα συμφωνώ οτι όντως είναι πολύ σοβαρό το θέμα αλλά δεν μπορώ να δεχτώ οτι η διδασκαλία του Κυρίου και η ουσία του χριστιανισμού έχει να κάνει με αμαρτίες και κρίση...μάλλον έχει να κάνει όπως προανέφερα και σε προηγούμενο ποστ με αγάπη και πίστη και μόνο με αυτά.Και κατά την γνώμη μου η κατεύθυνση που έπρεπε να δώσει ο gexrag ως θρησκευόμενος θα έπρεπε να έχει σχέση με την αγάπη προς τη ζωή και με τη δύναμη της πίστης και όχι με κρίσεις και μοναδικούς κριτές.

    Λόγο όμως του ότι δεν ασχολούμαι με τον χριστιανισμό και τις θρησκείες γενικότερα επιφυλλάσομαι για την τελευταία μου παράγραφο γιατί μπορεί να κάνω και λάθος


    gexrag
    06.08.2007, 22:14
    Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να πω πως χαίρομαι γιατί μετά από μια περίοδο στείρας
    αντιπαράθεσης έχει ανέλθει και παλι σε πολύ υψηλό σημείο το επίπεδο της συζήτησης.

    Αγαπητή Tren
    Ήμουν σίγουρος πως δεν εγκρίνεις σε καμιά περόπτωση τον φόνο και παρέθεσες
    μια σειρά από εύλογους προβληματισμούς.
    Αυτή τη φορά δεν είχα υποθέσεις να τρέχουν αλλά κοινωνικές υποχρεώσεις.
    Βλέπεις υπάρχουν φίλοι που είχαν καιρό να με δουν και τώρα που βρήκα λίγο
    χρόνο τους είδα. Εργάζομαι αγαπητή μου και μάλιστα με ακανόνοστο και κάποιες
    φορές υπερβολικό ωράριο. Γνωρίζω πως θέλετε κάποιες απόψεις να εμφανίζονται
    πιο γρήγορα αλλά αναγκάζομαι από τις καταστάσεις να αργώ μερικές φορές.

    Ήθελα έτσι κι αλλιώς να επανέλθω.

    gexrag
    06.08.2007, 22:50
    Αρχίζω λοιπόν αγαπητή Tren

    ΠΟΛΕΜΟΣ
    Σε κάθε περίπτωση απαράδεκτο γεγονός. Κάποιες στιγμές απλά αναγκαίο
    φαινόμενο και συνοδεύεται πάντα από ΦΟΝΟΥΣ. ΜΑΚΑΡΙ να μην υπήρχε ποτέ η
    ανάγκη να υπερασπιστεί κανείς τα δίκια του γιατί σε κάθε άλλη περίπτωση αποτελεί
    επιλογή και μάλιστα η χειρότερη των επιλογών.

    ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ
    Πολύ σωστά έθεσες το θέμα της αυτοάμυνας και αν δεν με προλάβαινες θα είχες
    ήδη λάβει τις σχετικές απόψεις μου. Οι λόγοι που αράδιασες 2,3,4 και 5 αφορούν
    περιπτώσεις αυτοάμυνας. Εδώ προστίθεται και η περίπτωση της αυτοθυσίας που
    αφορά παρόμοια φαινόμενα με τους λόγους που μας αράδιασες.

    Δεν θα μπω σε θέματα θεολογικής φύσεως αν και εκεί είναι η πηγή της απάντησης
    γιατί κάποιοι μπορεί να ενοχληθούν με αυτά που θα ακούσουν. Οι γέροντες στα
    μοναστήρια είναι καθόλα αρμόδιοι για να αναλύσουν θεολογικά το θέμα.

    Εύχομαι να μην μου τύχει καμία τέτοια περίπτωση και σε όλη μου την ζωή
    προσεύχομαι γιαυτό. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ. Το πιθανότερο είναι να χαθεί
    κάποια ζωή μια που είμαι ικανός στα πλαίσια της αυτοάμυνας να φτάσω στα άκρα αν
    δεν είναι δυνατόν να διευθετηθεί το θέμα ειρηνικά κάτι πολύ δύσκολο στις
    περιπτώσεις που ανέφερες. Διαπιστώσατε ήδη το οξύθυμο του χαρακτήρα μου το
    οποίο χρόνια προσπαθώ να ελέγξω μια που στα 15 μου κόντεψα να πνίξω τον
    καλύτερό μου φίλο σε μια στιγμή αστείων που δεν σταματούσαν. Στην περίπτωση
    που η κατάσταση θα οδηγηθεί στα άκρα επειδή τελικά πολύ δύσκολα θα προκαλέσω
    κακό ακόμη και σε δολοφόνο το πιθανότερο είναι να μου στοιχήσει την ζωή. Πριν
    λίγα χρόνια δεν είχαν έτσι τα πράγματα και ήμουν πάντα έτοιμος για ακραίες συμπεριφορές.
    Σε κάθε περίπτωση είναι επιλογή του δολοφόνου ή του αμυνόμενου η αφαίρεση
    ζωής. Σε μερικές περιπτώσεις αποτελεί ενέργεια αυτοάμυνας που οδηγεί σε φόνο
    χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Αν κάποιος θυσιαστεί για να σώσει κάποιον μπορεί σε μας να μοιάζει αυτοκτονία
    αλλά εφόσον δεν αποφάσισε ο ίδιος να δώσει τέλος στη ζωή του χωρίς την
    επέμβαση άλλων δεν αποτελεί αυτοκτονία. Στα μάτια του Θεού μετράει η πρόθεση
    της αφαίρεσης της δικής σου ζωής. Αν μεσολαβούν άλλοι και εσύ απλά αγωνίζεσαι
    για την σωτηρία, έστω κι αν προγνωρίζεις ότι δεν έχεις ελπίδα τότε οι άλλοι έχουν
    την επιλογή της αφαίρεσης της δικής σου ζωής οπότε δεν λογίζεται αυτοκτονία στα
    ματια του θεού. Στα μάτια τα δικά μας ναι αλλά στην πραγματικότητα είναι φόνος
    και όχι αυτοκτονία. Σε κάθε περίπτωση ο Πανδίκαιος Θεός γνωρίζει ποιος θέλει να
    θέσει τέλος στη ζωή του και γιατί. Σε κάθε περίπτωση επιβραβεύει τον σωτήρα με
    Μισθό αιωνίου ζωής για την ΑΓΑΠΗ που προσέφερε σώζοντας μια ζωή ένας Μισθός
    που είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Εδώ τονίζω πως είναι μεγάλο σφάλμα να σκέφτεται και
    να πράττει κανείς για τον Μισθό που θα λάβει μια που πρόκειται για συμφεροντολογική αγάπη.
    Επειδή θα μπορούσα να γράφω ώρες σας παραπέμπω σε βιβλία των Αγίων Πατέρων
    της εκκλησίας μας που αναλύουν με κάθε λεπτομέρεια τα σχετικά. Χρειάζεται βέβαια ψάξιμο.
    gexrag
    06.08.2007, 23:19
    ΦΙΛΕ StavmanR

    Αξίζει να αναφέρω πως η περίπτωση που αφορά την πτώση από ουρανοξύστη για
    λόγους φωτιάς δεν λογίζεται αυτοκτονία στα μάτια του θεού γιατί δεν υπάρχει
    αρχική πρόθεση για τερματισμό ζωής αλλά αποτελεί λύση ανάγκης επειδή η φωτιά
    είναι πολύ οδυνηρή.
    Στη περίπτωση των αλλόθρησκων που πολύ σωστά έθεσες και ανέλυσες, υπάρχει το
    φαινόμενο του φανατισμού με ΥΠΕΡΟΓΚΑ ΨΕΥΔΗ που αφορούν τον Θεό και οι
    φόνοι χρεώνονται και στους ιθικούς αυτουργούς, ακόμη και η αυτοκτονία και
    μάλιστα προσαυξημένη. Αναφέρονται σχετικά παραδείγματα στο κείμενο. Είναι
    όμως δυσνόητα τα περί Μισθών και αναλύονται ελάχιστα στο κείμενο. Είναι
    καλύτερο λοιπόν να τα αγνοήσει κανείς για πολλούς ακόμη λόγους.
    Είναι αυτονόητο ότι αστειέυτηκα και βέβαια δεν υπήρχε περίπτωση να μην μπω σε
    θεολογικά θέματα μια που η αρχή της συζήτησης αφορούσε το ερώτημα αν είναι
    Αμαρτία ο φόνος.
    Tren
    06.08.2007, 23:43
    Να σε ρωτησω κατι βρε Gexy?
    Εκτος απο την μελετη ολων αυτων που διαβαζεις και με τα οποια τελος παντων ταυτιζεσαι εχεις παει ποτε βολτα σε νοσοκομειο?
    Εχεις δει ανθρωπο να λιωνει σαν κερι?Να παρακαλαει να του βγαλεις τα ξυραφια που νομιζει οτι εχει καρφωμενα στο κορμι του και να σαπιζει πανω σ'ενα κρεβατι?
    Εχεις δει ανθρωπο να κατουραει αιμα και να σπαρταραει σαν ψαρι?Τα γραφουν τα βιβλια σου αυτα?Εχεις δει ανθρωπο να μην τον πιανει η μορφινη?Θελω να πω πως οπως κανω αουτς εγω με την παρανυχιδα κι εσυ με το κοψιμο στο ξυρισμα υπαρχουν και πολυ πολυ χειροτερα καλε μου.Υπαρχει δηλαδη πολυ σοβαρη πιθανοτητα για καποιον δυστυχο να μην υποφερει την ζωη του οπως ειπε κι ο Σταυρος με δικα του λογια παραπανω.Γιατι τα βαζεις ολα στην ιδια μοιρα?Επειδη εχεις,εχω,εχουμε την πολυτελεια να αντεχουμε την πραγματικοτητα μας θα κουμανταρουμε τα ξενα μαρτυρια?Δεν καταλαβαινω πραγματικα....

    Η ευθανασια δεν πρεπει να ειναι επιλογη?Καποιον λογο εχει αυτος που τη ζηταει.

    Η ευθανασια δεν επιτρεπεται, η θανατικη καταδικη ομως επιτρεπεται σε καποιες χωρες Ποιος ΠΑΝΔΙΚΑΙΟΣ μου λες?Τυφλος ειναι?

    SOPHIA-MX-4EVER
    07.08.2007, 19:20
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 06-08-2007 στις 15:17 έγραψε...

    Αγαπητή SOPHIA-MX-4EVER
    Αν ο φόνος είναι Αμαρτία τότε ο φόνος του ίδιου σου του εαυτού είναι δυνατόν να μην είναι Αμαρτία;
    Αν πιστεύεις στην διδασκαλία του Κυρίου και συνεπώς στην αιώνιο ζωή, κάποιος που αυτοκτονεί πως μπορει να αντιμετωπιστεί από τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗ; πως μπορεί να του δόσει την αιώνιο ζωή όταν τερματίζει αυτήν την μικρή και θνητή ζωή;
    Καταλαβαίνεις γιατί είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΟΒΑΡΟ θέμα το θέμα της αυτοκτονίας και συνεπώς γιατί αποτελεί Αμαρτία.





    καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να μου πεις
    τα ξερω ηδη
    αλλα ισως αυτα μπορουν να τα δεχθουν αισιοδοξοι ανθρωποι ή ανθρωποι που δεν εχουν τοσο σοβαρα προβληματα
    που χαιρονται την ζωη κτλ
    δεν ειναι ομως ολοι τοσο τυχεροι
    σκεψου οτι υπαρχουν ανθρωποι που χρονια ατελειωτα παλευουν για να επιβιωσουν!
    Που εχουν τρομερα ψυχολογικα προβληματα,
    που τα εχουν χασει ολα...
    τοσοι λογοι, τελος παντων, υπαρχουν και πολλοι πιο τραγικοι... (εφερα μερικα παραδειγματα)
    ζουνε μια κολαση, ετσι?
    δεν τους προσφερει τιποτα πια η ζωη
    ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ καθε μερα
    να περιμενουν τι?
    να πεθανουν φυσιολογικα για να μην αμαρτησουν?
    κι αν ζουνε σε αυτην την κατασταση για 80,90 χρονια ακομα???
    ποιος το υπομενει αυτο και δεν αυτοκτονει?
    πες τε μου εσεις που διαφωνειτε
    μπειτε στην θεση αυτων
    τι θα κανατε?
    ποια αλλη επιλογη υπαρχει???
    θα κλεινοσασταν σε μοναστηρι?
    κι αν ειχατε και αυτην την επιλογη δηλαδη,
    γιατι τοσοι εχουν χρεωκοπησει και αναγκαζονται να βαλουν τελος σ'αυτη την ....ζωη
    ειμαι τοσο παραλογη πια???
    gexrag
    07.08.2007, 19:25
    Γλυκιά μου Tren
    Ο πόνος του άλλου πάντα με άγγιζε. Για χρόνια δεν μπορούσα να μπω σε νοσοκομείο γιατί δεν μπορούσα να βλέπω φαινόμενα σαν αυτά που περιγράφεις. Έχασα φίλους σε τροχαία αλλά και μια πολύ αγαπημένη μου ξαδέρφη από τον καρκίνο. Πήγαινα να την δω όσο συχνά ήταν δυνατό και πονούσε εκείνη σωματικά και εγώ ψυχικά. Την έβλεπα πόσο αγώνα έκανε για να μου δείξει ότι είναι δυνατή και σκεφτόμουν να μην την ξαναδώ για να μην την φέρνω σε δύσκολη θέση. Λίγο πριν το τέλος κατάλαβα πως χαίρονταν και αισθανόταν την αγάπη μου και τον πόνο μου γιαυτήν και μου έλεγε με ένα βλέμα αγάπης μόνο μην στεναχωριέσαι όταν δεν μπορούσε να αρθρώσει μια λέξη.
    Πιστεύεις ότι μπορεί ένας άνθρωπος σαν και εμένα όταν σας μιλάει για αγάπη να προσπεράσει εύκολα τέτοιες καταστάσεις; ΟΧΙ βέβαια.
    Σας μιλάω για αγάπη και ευαισθησίες όταν πολλοί θα με χαρακτήριζαν μη ανδροπρεπή. Στην πρταγματικότητα η αποστροφή στον πόνο του άλλου είναι πολύ ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΙΛΙΑ και τέτοιοι άνθρωποι πρέπει να χαρακτηρίζονται ως μη ανδροπρεπείς. Δεν λέω αδερφές γιατί εκεί ανήκουν δυο κατηγορίες γυναικών που θα λερωθούν με αυτό τον χαρακτηρισμό και δεν πρέπει. Είναι οι Μοναχές και οι αδελφές νοσοκόμες. Η αποστροφή αυτή στον πόνο του άλλου γίνεται και ταυτόχρονα καλλιεργείται μια σκληροκαρδία η οποία οδηγεί στην αναισθησία των ψυχών. Οι ψυχικές αισθήσεις είναι πολύ ανώτερες και ο ψυχικός ο πόνος δεν συγκρίνεται με τον σωματικό.
    Συνεχίζω σε λίγο με θέμα την Δικαιοσύνη του Θεού στην οποία ανφέρθηκες.