ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.865 μέλη

    Αναφορά προβλημάτων (σοβαρών και μη)

    pastella
    31.01.2008, 18:13
    Καλησπέρα jorgito!

    Στο περισκόπιο δεν αναφέρεται το προ-τελευταίο ποστ στο μπλογκ μου, καθώς και τα όποια σχόλια έγιναν σε αυτό.

    Όταν μπορέσεις ριχτου μια ματιά λίγο.
    -Sadahzinia-
    02.02.2008, 20:47
    Καλησπερα!
    Εχει προβλημα η σελιδα διαχειρισης του blog μου και δεν μπορω να γραψω καινουργιο post κατι το οποιο αποτελει απωλεια για ολη τη ΜΗ κοινοτητα...
    fantasma
    02.02.2008, 20:57
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 02-02-2008 στις 20:47 έγραψε...

    Καλησπερα!
    Εχει προβλημα η σελιδα διαχειρισης του blog μου και δεν μπορω να γραψω καινουργιο post κατι το οποιο αποτελει απωλεια για ολη τη ΜΗ κοινοτητα...




    jorge
    03.02.2008, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 02-02-2008 στις 20:47 έγραψε...

    Καλησπερα!
    Εχει προβλημα η σελιδα διαχειρισης του blog μου και δεν μπορω να γραψω καινουργιο post κατι το οποιο αποτελει απωλεια για ολη τη ΜΗ κοινοτητα...



    Το πρόβλημα μάλλον έχει σχέση με το PC σου. Καθάρισε τα προσωρινά αρχεία (temporary internet files) και κάνε ανανέωση στη σελίδα, μήπως έχει ξεμείνει κανένα ημιτελές s c r i p t στην cache.
    -Sadahzinia-
    03.02.2008, 14:10
    Ολα καλα...τον βρηκα τον τροπο..thnx παντως..!
    StavmanR
    03.02.2008, 19:11
    Η παρούσα επισήμανση μου δε στοχεύει στους συντονιστές του φόρουμ, αλλά κυρίως στους υπόλοιπους συμμετέχοντες. Έχουμε όλοι κατά καιρούς υποπέσει σε μία παρόρμηση να παραθέσουμε τεράστια copy-paste από άλλα sites, προκειμένου να δώσουμε ένα στίγμα μιας θέσεως, και ειδικότερα πριν διαδοθούν τα μπλογκς. Χρήσιμο θα ήταν να παραθέταμε, μόνο τα σημεία που αφορούν στο συγκεκριμένο σημείο συζήτησης, ή αν όλο το κείμενο αφορά σε αυτήν, τότε να παραθέτουμε λινκ, κάνοντας μία προσωπική περιεκτική σύνοψη του νοήματος του κειμένου που παραθέτουμε.

    Από κάποιο σημείο και έπειτα, η παράθεση ογκωδών κειμένων λειτουργεί αρνητικά στην τοποθέτησή μας, μιας και κανείς δεν το διαβάζει. Δεν γνωρίζω αν οι συντονιστές μπορούν να βοηθήσουν προς αυτήν την κατεύθυνση και με ποιον τεχνικό τρόπο, αλλά το έθεσα ως προβληματισμό και παράκληση.
    vouliakis
    03.02.2008, 22:29
    Δεν καταλαβαίνω γιατί επισημαίνεις κάτι που επισημαίνουμε συνεχώς κι εμείς (για το copy+paste δίχως αναφορά στις πηγές)...

    Επίσης, "τεχνικά", είναι πολύ απλό να περάσεις όσα links θέλεις σε κάποιο post


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 03-02-2008 22:30 ]


    StavmanR
    03.02.2008, 22:41
    "Η παρούσα επισήμανση μου δε στοχεύει στους συντονιστές του φόρουμ, αλλά κυρίως στους υπόλοιπους συμμετέχοντες."

    Είναι παράκληση προς τα μέλη. Ζητώ συγνώμη αν η υπενθύμιση των κοινών θέσεών μας αποτελεί κώλυμα. Θεωρώ πως το 'spamming' κειμένων αποτελεί σοβαρό πρόβλημα για τη λειτουργική ανάπτυξη κάθε συζήτησης, γι' αυτό και το έθεσα σύμφωνα με τον πηχυαίο τίτλο του παρόντος θέματος. Παρεμπιπτόντως, η αναφορά μου δεν ήταν μόνο σε copy-paste χωρίς την αναφορά στην πηγή, αλλά και για τον όγκο του copy-paste καθαυτό.

    'Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν'...
    vouliakis
    03.02.2008, 22:49
    Κάποιοι από τους συμμετέχοντες μπορεί, για κάποιους λόγους, να θεωρούν σημαντικό να παραθέσουν ολόκληρο το "σεντόνι". Καλό θα ήταν, αν σε ενοχλήσει κάτι τέτοιο, να το επισημάνεις στον συγκεκριμένο συμμετέχοντα, στο συγκεκριμένο topic. Δεν βλέπω τον λόγο να γενικολογούμε εδώ...


    StavmanR
    03.02.2008, 23:36
    Εγώ δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο δέχομαι παρατήρηση, επάνω σε μία θέση μου για το τί 'κρίνω εγώ' πως είναι πρόβλημα στη γενικότερη ανάπτυξη του φόρουμ ως προς εμένα, τον υποκειμενικό χρήστη. Το τόπικ προφανώς δημιουργήθηκε για να παραθέτει ο καθείς το 'μακρύ και το κοντό του' επάνω στη λειτουργία του φόρουμ, όπως ο ίδιος φρονεί ότι θα βοηθήσει στην περαιτέρω ανάπτυξη και βελτίωσή του. Η επίσημη θέση του φόρουμ θα μπορούσε να είναι 'οι συντονιστές κρίνουν πως δεν χρήζει παρέμβασης αυτή η παρατήρηση' και να τελειώνει εκεί. Αλλιώς θα ήταν χρήσιμο ο τίτλος του τόπικ να αλλαχθεί σε 'αναφορά μόνο τεχνικών προβλημάτων που αφορούν τη δομή του σάιτ' ή κάτι παρόμοιο ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνεύσεις.

    Δεν υπάρχει λόγος να παραθέσει κανείς σεντόνι. Εκτός κι αν έχετε δει πολλές συζητήσεις που κάποιος απαντά στο συνομιλητή του δίνοντας του να διαβάσει ολόκληρο βιβλίο κι εκείνος ανταπαντά 'διάβασε κι εσύ ολόκληρο αυτό' και τα λέμε σε μία εβδομάδα. Αποσπασματικά στοιχεία και βιβλιογραφία(πηγές) είναι αρκετά για να καλύψουν ένα θέμα, όσον αφορά την επιστημονική τεκμηρίωση και επιχειρηματολογία μας.
    vouliakis
    03.02.2008, 23:43
    Δεν δέχεσαι παρατήρηση. Η γνώμη μου είναι...

    fantasma
    15.02.2008, 23:07
    προσπαθησα σημερα δυο φορες στο μπλογκ να περασα δυο λινκ σχεδον ιδια
    το ενα ηταν προς το μπλογκ της Sadahzinia
    και το άλλο προς το μπλογκ του Deos

    συγκεκριμενα σε καποιο ποστ τους και οχι στην αρχικη σελιδα του μπλογκ τους

    το αποτελεσμα ηταν πως αν το λίνκ ηταν σε καποιο ποστ τους με τα σχολια τους τοτε πατωντας κλικ πανω στο λινκ, εβγαζε την αρχικη σελιδα του ΜΗ και οχι τα ποστ τους....

    τελικα δημιουργησα συνδεσεις προς την αρχικη σελιδα των μπογκ τους και ετσι τα εμφανιζει... (παντα τη πρωτη σελιδα τους, και οχι το συγκεκριμενο τους ποστ)

    το εκανα με δυο τροπους

    α) ο ενας ηταν με την εντολη στη γραμμη εργασιας πανω α το κειμενο που γραφουμε στη δημιουργια νεου, ση διαχειρηση μπλογκ....
    αφου δε πετυχαινα το σκοπο μου.. πηγαινα να ελεγξω τη εγραφε και περναγε το μισο λινκ και τελιτσες.... οποτε και αδυνατουσε να ανοιξει το ποστ τους... αλλα διαβαζε μονο τη κεντρικη σελιδα του ΜΗ οπου και ανοιγε αυτοματα...


    β) στην αρχη νομισα πως ισως κατι εχει αλλαξει και δε φτανει ο χωρος (πλατος γραμμης), δε χωράει δηλαδη και κοβει το λινκ στη μεση...
    Τοτε προσπαθησα χειρποιτα με την εντολη a href ....κλπ...κλπ...
    αλλα παλι δεν ανοιγε τα ποστ τους...

    ενώ παλιοτερα αυτό το είχα ξανακανει.... και γινοταν... μηπως κατι εχει ψιλομπερδευτει γι αυτο και το ανεφερα
    jorge
    16.02.2008, 14:24
    Δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με τα links στα blogs.
    Τα links πως τα δημιουργείς καταρχήν;

    α) Ρίχνεις μέσα στο κείμενο το http:// κλπ;
    β) ή μαρκάρεις μια λέξη και πατάς το κουμπί με την αλυσίδα (link);
    RoCkLiViN2
    17.02.2008, 19:35
    Mou ti dinei pou sto akuro arxizei kai kanei anabathmisi to site... tha mporouse na mas bgazei eksw kai oxi na eimaste mesa kai na min mporoume na sunenoithoume sto chat i na anoiksoume allo parathuro....den eimai programmatistis, alla auto den einai pragma pou ginetai kathe bdomada...
    despinakontogianni
    17.02.2008, 19:44
    Μπορεί να μου ρξηγήσει κάποιος γτ οι νότες μου πήγαν από 89 στις 141?
    Δεν είναι παράλογο? Καλά να σου μειόνονται....Αλλά εδώ δε μιλάμε για δέκα νότες πάνω! Τι γίνεται?
    vouliakis
    17.02.2008, 19:56
    Δέσποινα, για όλα πρέπει να φταίει το κόκκινο αστεράκι που έχει αποκτήσει το μπλογκ σου
    jorge
    17.02.2008, 20:18
    Σωστά !
    despinakontogianni
    17.02.2008, 22:11
    Συγγνώμη, αλλά πότε απέκτησε κόκκινο αστεράκι στο μπλογκ μου, αφού κανένας δν αφήνει σχόλιο?
    jorge
    18.02.2008, 08:13
    Προχθές
    uNick
    18.02.2008, 11:11
    Παράθεση:
    Το μέλος despinakontogianni στις 17-02-2008 στις 22:11 έγραψε...

    Συγγνώμη, αλλά πότε απέκτησε κόκκινο αστεράκι στο μπλογκ μου, αφού κανένας δν αφήνει σχόλιο?

    Μα δεν παίζει ρόλο το αν σχολιάζονται τα κείμενά σου. Σημασία έχει η "ποιότητα" αυτών.