ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.908 μέλη

    Στο Παρα Πέντε: Σχόλια & εντυπώσεις !

    rompa
    24.01.2007, 00:13
    Ντάλια: Εγώ δε φοράω τίποτα
    Αλέξης:Τα ίδια φοράμε ...
    theotita
    24.01.2007, 10:17
    Η αλήθεια θύμισε κάτι απ' το περσινό "Παρα 5"! Ειδικά το τέλος..! Αγωνιώ να μάθω τι θα κάνουν! Α! Τελικά το "φιλλλί φιλλλί με λλλυτρώνεις" έχει πιασάρικο ρεφρέν! Το τραγούδαγα από τη στιγμή που το άκουσα μέχρι και την επόμενη όλη μέρα!

    Υ.Γ. Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε: Δεν είμαι εγώ η συνθέτρια-στιχουργός του τραγουδιού...


    mariza18
    24.01.2007, 11:45
    Το βίντεο κλιπ όμως του ''τραγουδιού'' αυτού-με τη Θεοπούλα και τον άλλο τον παππού-ήταν όλα τα λεφτά!!όπως και όταν έκοβαν τη πίτα...''του σπιτιού,του φτωχού,των χωραφιών''...
    Zefuros
    24.01.2007, 11:46
    "Για το ασανσερ να κοψω κομμάτι?"

    Επεσα κατω απο τα γελια!


    theotita
    24.01.2007, 18:49
    Μόλις ανακάλυψα ότι τελευταία τα γυρίσματα γίνονται 2 δρόμους πιο κάτω απ' το σπίτι μου!!!! Θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω αν μάθω τίποτα συγκλονιστικό!!
    xouzoura
    25.01.2007, 10:59
    Ρε παιδιά εμένα γιατί δε μου πολυάρεσε; Γενικά νομίζω ότι έχει κάνει κοιλιά. Εδώ και δύο τρία επεισόδια δεν έχει τον ρυθμό που είχε αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τον ανακτήσει!
    ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟ "ΦΙΛΛΛΙ ΦΙΛΛΙ ΜΕ ΛΙΥΤΡΩΝΙΕΙΣ"


    Emilia_
    25.01.2007, 12:15
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 24-01-2007 στις 11:45 έγραψε...

    Το βίντεο κλιπ όμως του ''τραγουδιού'' αυτού-με τη Θεοπούλα και τον άλλο τον παππού-ήταν όλα τα λεφτά!!όπως και όταν έκοβαν τη πίτα...''του σπιτιού,του φτωχού,των χωραφιών''...



    Φοβερο και τρομερο το βιντεο κλιπ...!!!
    movflower
    25.01.2007, 13:54
    Δεν ξέρω για σας, αλλά όσο πάει, θέλω τον Αλέξη όλο και περισσότερο. Τι ήταν αυτό που είπε στη Ντάλια;
    Για να βλέπουν και να μαθαίνουνε μερικοί μερικοί!!!!!

    Και περισσότερο μου άρεσε η γκριμάτσα που έκανε η Ρίτσα, όταν τη ρώτησε η Ντάλια αν ξύπνησε ο Αλέξης. Προείπε όλα, όσα επρόκειτο να δούμε τα επόμενα λίγα λεπτά.


    Amelie
    25.01.2007, 17:09
    Χιχι! Με καλύψατε! Άντε να δούμε τι θα γίνει τώρα που ξαναρχίζει η αγωνία και η περιπέτεια με τους κακούς!
    movflower
    25.01.2007, 21:24
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 25-01-2007 στις 20:23 έγραψε...

    Ναι ο Αλέξης είναι λίαν αξιοπρόσεκτος, αλλά για να πω την αλήθεια μου, μ' αρέσει πολύ και ο ένας απ' τους κακούς...Όχι ο ψηλός, ο άλλος, που μιλά με τον Πρωθυπουργό...Πολύ γλυκός κακός δεν είναι???



    όντως είναι ωραίοι οι κακοί!
    μου αρέσει που είναι η μόνη σειρά, που δείχνει και την ανθρώπινη, καλή και καθημερινή πλευρά των κακών. Δεν είναι απλά ο τύπος με τα μαύρα. Έχει φίλους, αισθήματα, διακοπές, κλπ....

    poison_girl
    25.01.2007, 21:47
    καλα δεν το συζητω φοβερο το φιλλλλι φιλλλλι με λυυτρωννεις!!!!!!!
    αλλα βρε παιδι μου θα θελα ν ακουσω και το "Στραβα κοιτας αλλου μιλας ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΔΕ ΜΑΣ ΠΑΡΤΑΤΑΣ"
    giourkas17
    26.01.2007, 15:07
    Παιδιά μην το συζητάτε το σίριαλ απλά είναι καταπληκτικό..........
    Ο Καπουτζίδης έχει γράψει ένα αριστούργημα για τα τορινά δεδομένα της Ελληνικής τηλεόρασης.......................



    giourkas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giourkas17 στις 26-01-2007 15:07 ]


    Margarita1
    05.02.2007, 17:36
    Μαντέψτε!!!
    Σήμερα μάλλον πάλι έχει επανάληψη
    tsibitos
    05.02.2007, 19:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Margarita1 στις 05-02-2007 στις 17:36 έγραψε...

    Μαντέψτε!!!
    Σήμερα μάλλον πάλι έχει επανάληψη



    Λογικο μετα πο δυο συννεχομενα καινουργια... και παλι καλα να λεμε.,..
    rompa
    05.02.2007, 22:38
    Είναι τελικά επανάληψη??
    volos_s
    06.02.2007, 12:32
    ειχα χτες ενα πολύ σημαντικό ραντεβού στο γραφείο μου (για τον πελατη σημαντικό) και δεν ηρθε για να δει το παραπέντε!!!! ελεος! σήμερα πήγαμε απροετοίμαστοι στο δικαστήριο.
    παντως το σίριαλ είναι καταπληκτικο!!!!!!!!!!
    jacamar
    06.02.2007, 14:15
    ναι ναι είναι καταπληκτικό αλλά κατανταει πληκτικό κάθε τρεις κ λίγο επανάληψη

    nefos
    11.03.2007, 14:12

    ΣΕΙΡΕΣ

    ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΥΤΖΙΔΗ

    Του Διονύση Πενέλη

    Το «Παρά πέντε» ήταν μόδα, αλλά με τόσες επαναλήψεις και απουσίες εξελίχθηκε σε κακόγουστο αστείο. Στο ίδιο κανάλι, το «Πενήντα πενήντα» κερδίζει έδαφος με απλές ιστορίες. Η σύγκριση, αναπόφευκτη.

    Οι πραγματικοί κακοί στο «Παρά πέντε» δεν είναι ο πρωθυπουργός και οι ισχυροί φίλοι του. Είναι ο Πέτρος Μπούτος και ο Γιώργος Καπουτζίδης. Διότι αν οι ήρωες τοσεναρίου εγκαλούνται για έναν φόνο που έκαναν πριν από τριάντα χρόνια, οι Μπούτος και Καπουτζίδης θα πρέπει να απολογηθούν για την αργή εξόντωση μιας σειράς που ήταν μόδα και εξελίχθηκε σε κακόγουστο αστείο.

    Ομως, ο διευθυντής προγράμματος του MEGA έχει ένα ισχυρό ελαφρυντικό να επικαλεστεί: η άλλη κωμική σειρά του καναλιού που συνεχίστηκε για δεύτερη χρονιά, το «Πενήντα πενήντα», βάζει στο καλάθι την υψηλή θεαματικότητα που αντιστοιχεί στην ποιότητά της.

    ΕΧΟΥΜΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΔΥΟ ΚΩΜΙΚΕΣ σειρές, στο ίδιο κανάλι, με τον αριθμό πέντε να αποτελεί συστατικό του τίτλου τους. Και οι δύο συνεχίζονται για δεύτερη χρονιά. Το «Παρά πέντε» ξεφυσάει στην ανηφόρα, η δροσιά έγινε ιδρώτας και προσπαθεί να διατηρήσει το βηματισμό που απαιτεί η κεκτημένη ταχύτητα της περσινής επιτυχίας. Το «Πενήντα πενήντα» ξεκίνησε στη σκιά της περσινής μεγάλης επιτυχίας του καναλιού, αλλά η φετινή χρονιά τού ανήκει. Και αν βάλεις τις σειρές τη μία δίπλα στην άλλη, δεν είναι δύσκολο να βρεις τις διαφορές και να φωτίσεις τις σκιές.

    Αρχίζουμε από το μύθο. Εδώ ο Καπουτζίδης έμπλεξε. Υποχρεώθηκε (και ο ίδιος δέχτηκε) να τραβήξει από τα μαλλιά μία ιστορία που είναι, ούτως ή άλλως, εξωπραγματική. Και τον «Αρχοντα των δαχτυλιδιών» να έχεις στα χέρια σου, κάποτε θα σου σωθεί η κλωστή που υφαίνει το μύθο.

    Αντίθετα, οι Ρίσβας, Σακαλή, Σολωμού του «Πενήντα πενήντα» έχουν να χειριστούν καταστάσεις που διατηρούν καλύτερη σχέση με την αλήθεια σε μια σειρά που δανείζεται ιδέες από τη ζωή και ήρωες από τη διπλανή πόρτα. Αυτοί διηγούνται ανθρώπινες ιστορίες, ενώ ο Καπουτζίδης λέει ανέκδοτα. Αλλά όσα ανέκδοτα κι αν ξέρεις, κάποτε τα καλά σού τελειώνουν. Κάπως έτσι, το «Πενήντα πενήντα» είναι ένα κανονικό σίριαλ και το «Παρά πέντε» μία συρραφή ανεκδότων με την αισθητική και σκηνοθετική προσέγγιση του παλιού ελληνικού κινηματογράφου.

    Ο ΚΑΠΟΥΤΖΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ, οι άλλοι είναι τρεις. Το «Παρά πέντε» έχει μια ιστορία που κάνει κύκλους πριν φτάσει στον προορισμό της, το «Πενήντα πενήντα» ενώνει στον ίδιο μύθο επιμέρους ιστορίες κι αυτό λογικά κάνει πιο εύκολη τη δουλειά των σεναριογράφων.

    Σ' όλα αυτά, προσθέστε και την κόπωση των χαρακτήρων. Το «Παρά πέντε» φιλοξενεί καρικατούρες. Η άλλη σειρά δίνει το λόγο σε λίγο ώς πολύ συνηθισμένους ανθρώπους, καθημερινούς σαν κι εμάς ή τους φίλους μας. Τον ήρωα του «Πενήντα πενήντα» μπορεί να τον δεις και στην άλλη πλευρά του δερμάτινο καναπέ σου. Οι ήρωες του Καπουτζίδη κάνουν σουξέ μόνο τις Απόκριες, δεν υπάρχει τίποτ' άλλο που να τους ενώνει με την πραγματική ζωή.

    Η προβολή για δεύτερη χρονιά τού «Παρά πέντε» είναι ένα στοίχημα που μπορεί να μη χάθηκε εμπορικά, αλλά βρίσκεται σε πλήρη διάσταση με την ποιότητα και τις δυνατότητες του δημιουργού του. Αυτό ήταν αναπόφευκτο. Ακόμα και αν φοράς Αρμάνι, έτσι και ξεχειλώσει το ρούχο μπορεί να φαίνεσαι αστείος, αλλά κατά βάθος είσαι για λύπηση.


    ON OFF - 11/03/2007



    margo
    11.03.2007, 14:51
    πω πω,γκρίνια και υπερβολή ρε παιδί μου..άλλη δουλειά δεν έχουν οι άνθρωποι φαίνεται..
    mariachi
    11.03.2007, 19:43
    Εγώ πάντως παιδιά,στο σήριαλ αυτό υποστηρίζω τους ''κακούς'' της υπόθεσης,το Πρωθυπουργό-Δον Κορλεόνε και τη συμμορία του.Αυτοί δίνουν τη νότα ενδιαφέροντος στο σήριαλ αυτό!Μπορώ να πω όμως ότι έχω βαρεθεί τις επαναλήψεις,ενώ βλέπω φανατικά το ''50-50'',τη καλύτερη κωμική σειρά της χρονιάς!