ελληνική μουσική
    1042 online   ·  210.853 μέλη

    Ο Μπετόβεν μ'έχει γονατίσει..

    marilloumajore
    11.02.2010, 09:12

    Η αληθεια ειναι οτι τα επιχειρηματα σου ειναι λογικα.

    Εγω το μονο που ελεγα ειναι τα δικα μου βιωματα. Ισως φταιει το γεγονος οτι δεν ειχα απο μικρη τους σωστους δασκαλους,με αποτελεσμα πραγματα που οι αλλοι τα κανουν φυσικα, εγω να πρεπει να τα προσπαθησω, εχοντας ηδη να αντιμετωπισω δυσκολα κειμενα. Προφανως, αν απο τα 5 μου ειχα τη καθηγητρια που εχω τωρα, θα συμφωνουσα πληρως μαζι σου. Απλα βιωσα την αναγκη να ελεγξει κανεις στο καθαρα κινητικο κομματι τις κινησεις του, ωστε να γυρισω σε αυτο το απλο που κανει καθε παιδακι οταν κατσει πρωτη φορα στο πιανο. Μοιαζει νομιζω με τα βρεφη, που ολα μπορουν να κολυμπανε, αλλα καπου στη πορεια τα περισσοτερα χανουν αυτην την εμφυτη ικανοτητα.

    Οπως και να εχει το να ακους ειναι ο μονος ασφαλης κριτης,και αν ξεκινησεις με σωστη καθοδηγηση δε χρειαζεται τιποτα αλλο. Δυστυχως σπανια συμβαινει αυτο, και οσοι (λιγοι) τυχεροι το ανακαλυψαμε αργοτερα χρειαστηκαμε απο την αρχη να μαθουμε τα βασικα και να διωξουμε τα τικ μας. Εκει χρειαζεται η τεχνικη μελετη, (σοφα επιλεγμενη και εκτελεσμενη παντα) ωστε να επιστρεψεις στο αρχικο και απολυτα "αγνο" αν μου επιτρεπεις σταδιο, σε συνδυασμο με την αμφυπνιση του βασικου: του αυτιου.