ελληνική μουσική
    1032 online   ·  210.856 μέλη

    Θανάσης Παπακωσταντίνου

    liritsisnik
    12.04.2006, 05:31
    sigura elipe mia sosti kritiki gia auton pu atixos apokalite suntheti k stixurgo.o filos sas thanasis,gt mono epidi kapios ine filos tu th boruse na tn stolizi me egomia,proton th boruse na xaraktiristi os enas musika anideos anthropakos.fisika oli esis fili k musika asxeti th arxisete n fonazete.prin to kanete omos skeftite oti i toniki musiki tu thanasaki apoteli ftino adigrafo tis musikis olon ton megalon klasikon sintheton obos o bach o beethoven ktlp.etsi as stamatisi edo to paramithaki sas oti eprokite g mia nea musiki protasi.episis th prepi n kserate oli esis oti musika o thanasakos sas dn exi tpt perisotero apo tn musiki tu xatzigiani o opios simfonite oti dn akugete.telika o thanasis dn ine musiki ine kinima olon auton ton pseutokulturiaridon i opi dn katadexode n akusun fibo.me to neo tu cd irthe k edese pados...i epanalipsi se olo tis to megalio...k na pis oti epanelave kt piotiko...oson anafora tn istoria tn stixon...xexe...as tu dosume oli ena euge pu kseri k metafrazi ksena piimata.leo pedia n gino k ego moda...th valo tn 5xroni aderfi mu n grapsi musiki(i opia dn exi idea)k th metafraso k kanena ksexasmeno piima....outos i alos i foni mu xiroteri apo tu thanasi dn ine.th diaferume st oti ego dn ime kamenos narkomanis!
    anastasisk
    12.04.2006, 06:33
    Με ενδιαφέρει το "σκηνικό" που γράφεις...στοιχεία έχεις για οτι γράφεις?Μ'ενδιαφέρει και μιλάω σοβαρά!Περιμένω!
    Φιλικά.
    T_A_Z_Z
    12.04.2006, 09:18
    Έλεος!!!
    EffieKakaflika
    12.04.2006, 11:22
    Ακόμα κι αν επιλέγει και μεταφράζει ξεχασμένα ποιήματα, ακόμα κι αν έχει επιρροές από μουσικές άλλων (που δεν το πιστεύω), ακόμα κι αν βάζει τα δίδυμα παιδάκια του να τραγουδούν... έχει ένα χάρισμα που μάλλον δεν ανοίγεις τα ματάκια σου να το δείς. Και αυτό είναι ότι οι στίχοι του και οι μελωδίες του, ακόμα και οι πειραματισμοί του είναι τόσο εύστοχοι που σε ξαφνιάζουν... Και το γεγονός ότι αυτό συμβαίνει σε τόσο κόσμο (και όχι μόνο σε μένα που δυστυχώς δεν τον γνωρίζω) μάλλον κάτι λέει. Δεν μπορεί τόσος κόσμος που γεμίζει τα θέατρα όταν παίζει μόνος με την Μάρθα Φριτζήλα να είναι όλοι φίλοι του...
    Τι λές;


    Α, και στο τι διαφέρετε δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν δεν ακούσουμε δείγμα της δουλειάς σου...
    XeniaRodo
    12.04.2006, 11:58
    ... και γράφε σε παρακαλούμε ελληνικά γιατί μας βγήκαν τα μάτια ...

    αν έχεις όρεξη για περισσότερο debate μπορείς να καταθέσεις τις απόψεις σου και το http://www.koiladatwntempwn.gr/.....

    EffieKakaflika
    12.04.2006, 12:17
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-04-2006 στις 11:58 έγραψε:

    ... και γράφε σε παρακαλούμε ελληνικά γιατί μας βγήκαν τα μάτια ...

    αν έχεις όρεξη για περισσότερο debate μπορείς να καταθέσεις τις απόψεις σου και το http://www.koiladatwntempwn.gr/.....






    Μπράβο...
    maroulaki_321
    12.04.2006, 13:40
    Ρε σεις ελεος δεν μπορειτε να ακυρωνετε ενα καλλιτεχνη ετσι απλά. Δεν ξερω αν εχει αντιγραψει στιχους και λοιπα, βασικα δεν με ενδιαφερει να το ψαξω κι ολας, . εμενα με απασχολει αν αυτο που ακουω, μου αρεσει, μου δημιουργει συναισθημα

    Οι αποψεις μου συνοπτικα:

    1)Μουσικα άσχετη είμαι και φαίνομαι. Μουσικά σχετικοι για μενα είναι οι ανθρωποι του χωρου της μουσικης και μόνο-->Συνθετες, ερμηνευτες,παιχτες μουσικων οργανων. Ολοι οι υπολοιποι δηλαδη εμεις οι ακροατες ΑΠΛΑ επιλεγουμε και απολαμβανουμε.

    2)Ουτε ψευτοκουλτουριάρης είναι κάποιος που προτιμαει Θανάση, ή Μαλαμα απο τον Φοίβο!! Ελεος!! Γουστα ειναι αυτα ρε παιδιά. εμενα ο φοιβος μ'αφηνει αδιάφορη, βαριεμαι τις μουσικες κλαπατσίμπανα και μονιμως καψουροτραγουδα. Θεμα γουστου. Ετσι απλά.

    3)Επιτρεψτε μου....Η φωνή του Θ.Παπακων/νου είναι μία πολύ όμορφη ακατεργαστη πέτρα. Και να επαναλαβω? Σε οποιον δεν αρεσει απολυτο δικαιωμα του, είναι ιδιαιτερη η μουσικη του, οκ , αλλα δε λεει να τον ακυρωνουμε ετσι. Εδω ο Νινο ρε γαμωτο, ο πλεον ανυπαρκτος ας πουμε εχει γινει ινδαλμα!!! Τι ψάχνετε να βρείτε?

    Ευχαριστω.

    No one can make you feel inferior without your consent


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 12-04-2006 13:42 ]
    liritsisnik
    12.04.2006, 14:55
    Quote:

    Το μέλος T_A_Z_Z στις 12-04-2006 στις 09:18 έγραψε:

    Έλεος!!!



    s euxaristo gia tin adiparathesi su...krima pu dn exis tpt na pis....
    liritsisnik
    12.04.2006, 14:59
    file T_A_Z_Z xeome gia tn adiparathesi su...stenaxorieme pu dn exis tipota na pis para eleos....auto dn ine apopsi....th dexomun kathe kritiki su...i dikia mu ine skliri ala kaloproereti
    liritsisnik
    12.04.2006, 15:18
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 12-04-2006 στις 11:22 έγραψε:

    Ακόμα κι αν επιλέγει και μεταφράζει ξεχασμένα ποιήματα, ακόμα κι αν έχει επιρροές από μουσικές άλλων (που δεν το πιστεύω), ακόμα κι αν βάζει τα δίδυμα παιδάκια του να τραγουδούν... έχει ένα χάρισμα που μάλλον δεν ανοίγεις τα ματάκια σου να το δείς. Και αυτό είναι ότι οι στίχοι του και οι μελωδίες του, ακόμα και οι πειραματισμοί του είναι τόσο εύστοχοι που σε ξαφνιάζουν... Και το γεγονός ότι αυτό συμβαίνει σε τόσο κόσμο (και όχι μόνο σε μένα που δυστυχώς δεν τον γνωρίζω) μάλλον κάτι λέει. Δεν μπορεί τόσος κόσμος που γεμίζει τα θέατρα όταν παίζει μόνος με την Μάρθα Φριτζήλα να είναι όλοι φίλοι του...
    Τι λές;


    Α, και στο τι διαφέρετε δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν δεν ακούσουμε δείγμα της δουλειάς σου...



    s euxaristo pu se adithesi me alus exis kati na pis gia tn thanasi omos opos katalavenis to na les pragmata opos"dn pisteuo oti i musiki tu ine eksolokliru epireasmeni"simeni apla oti dn kseris...dn irtha edo gia na po psemata...ida kati asximo ke to katakrino.ke se pliroforo oti auto to xarisma pu exi o thanasakos to exi sxedon kathe anthropos k esi k i o thia apo apnadi...ala dn prepi n akusis k kalitexnes pu exun pragmatika megalo xarisma sti musiki?na akusis ligo musiki kanoniki.oson afotra ton piramatismo tu...xexe....signomi kiolas ala dn iparxi tipota prototipo k kenurio se auta pu kani...ektos k an ton sigrinis me tn florinioti.skeftikes pote ti alo exis akusi k theoris toso monadiko to thanasi?mipos prepi n psaksis ligo akoma?g ti musiki k tus stixus epimenis xoris na epixirimatologis distixos...oson afora g to oti gemizi theatra to dexome...deksu omos oti k bertis gemizi kathe mera magazia...blepis o polis o kosmos akui pada to eukolo...to eukolo ine ftino k sigura oxi piramatiko..ala kako!oson afora sti dulia mu exo arketo autosevasmo k dn th ebgaza sti dimosiotita tpt pu na miazi me ola ta ipolipa....s adithesi me to thanasi.....k epidi k ego opos o thanasis apla agapame ti musiki k dn exume kanena monadiko xarisma...kathome k oti kano to kano g emena.o kosmos exi n akui tetia thanasi xatzigiani k pola ala...dn xriazome k ego.blepis ego ta matia mu t exo anixta mono t autia mu klino se osus prospathun ne me koroidepsun emena k tn eauto tus(thanasis)...esis omos exete matia k autia klista...k zite se ena paradiso ftiagmeno apo baza.
    liritsisnik
    12.04.2006, 15:31
    Quote:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 12-04-2006 στις 13:40 έγραψε:

    Ρε σεις ελεος δεν μπορειτε να ακυρωνετε ενα καλλιτεχνη ετσι απλά. Δεν ξερω αν εχει αντιγραψει στιχους και λοιπα, βασικα δεν με ενδιαφερει να το ψαξω κι ολας, . εμενα με απασχολει αν αυτο που ακουω, μου αρεσει, μου δημιουργει συναισθημα

    Οι αποψεις μου συνοπτικα:

    1)Μουσικα άσχετη είμαι και φαίνομαι. Μουσικά σχετικοι για μενα είναι οι ανθρωποι του χωρου της μουσικης και μόνο-->Συνθετες, ερμηνευτες,παιχτες μουσικων οργανων. Ολοι οι υπολοιποι δηλαδη εμεις οι ακροατες ΑΠΛΑ επιλεγουμε και απολαμβανουμε.

    2)Ουτε ψευτοκουλτουριάρης είναι κάποιος που προτιμαει Θανάση, ή Μαλαμα απο τον Φοίβο!! Ελεος!! Γουστα ειναι αυτα ρε παιδιά. εμενα ο φοιβος μ'αφηνει αδιάφορη, βαριεμαι τις μουσικες κλαπατσίμπανα και μονιμως καψουροτραγουδα. Θεμα γουστου. Ετσι απλά.

    3)Επιτρεψτε μου....Η φωνή του Θ.Παπακων/νου είναι μία πολύ όμορφη ακατεργαστη πέτρα. Και να επαναλαβω? Σε οποιον δεν αρεσει απολυτο δικαιωμα του, είναι ιδιαιτερη η μουσικη του, οκ , αλλα δε λεει να τον ακυρωνουμε ετσι. Εδω ο Νινο ρε γαμωτο, ο πλεον ανυπαρκτος ας πουμε εχει γινει ινδαλμα!!! Τι ψάχνετε να βρείτε?

    Ευχαριστω.

    No one can make you feel inferior without your consent
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 12-04-2006 13:42 ]



    se euxaristo gia tis apopsis su..ala blepis pos ki esi opos k oli alai dn kserete an i stixi tu ine metafrasi(meriki oxi oli)...ktlp.ala kita ti grafis...dn se niazi na to psaxnis....dn ine oreo auto giati etsi den prokite pote na gnorisis tipota omorfo...an ego den to ixa psaksi tha akuga bigali ke rakitzi...o thee mu mono pu to skeftome!den ton akirono apla...ala epixirimatologodas..musika dn ise asxeti giati tulaxiston exis mia aneptigmeni krisi ke les den boro na kano musiki....asxeti ine auti pu kanun kati ke therun oti ine oreo....k na kseris oti i pragmatiki sinthetes stin elada ine metrimeni sta daxtila enos xeriu.simfono gia ninus ke tetius ala diafono oti i musiki tu thanasi apexi apo ta klapatsibana...gia na to katalavis sigrine ton oxi me musiki tu radiofonu...ala me musiki pragmatiki...pu spania pezun ta radiofona.k diskola vriskis an den psaksis...osson afora ti foni to ipes omorfa ine mia akatergasti petra...san autes pu briskis sti paralia ke kanis psarakia...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : liritsisnik στις 12-04-2006 15:33 ]
    T_A_Z_Z
    12.04.2006, 15:32
    Το έλεος προήλθε ως πρώτη αντίδραση στο γεγονός ότι με το που ξύπνησα και μπήκα εδώ μέσα όπως κάθε πρωί έπεσα σ αυτό το θέμα. Όπως καταλαμβαίνεις μ αρέσει πάρα πολύ ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου και προσωπικά βρίσκω πρωτότυπη τη δουλειά του. Ίσως να μην έχω αρκετά ακούσματα όπως λες, ίσως να είμαι αφελής και να παρασύρομαι από την ψευτιά και την κοροϊδία που πουλάει ο Θανάσης. Μακάρι να είναι πάντα τέτοιος "ψεύτης" και εμείς τόσο αφελείς. Εσύ αλήθεια, τι ακούς;
    EffieKakaflika
    12.04.2006, 15:43
    Κατ'αρχήν, ότι λέω το λέω με το συναίσθημά μου, γιατί δεν μπορώ να σου μιλήσω για συγχορδίες και αρμονίες. Εδώ έχεις δίκιο, δεν γνωρίζω.
    Θέλω να πώ ότι ακόμα και ο Βέρτης και ο κάθε Βέρτης έχει κάτι που τραβάει τον κόσμο κοντά. Ακόμα κι αν δεν το νοιώθω δεν αγνοώ την ύπαρξή του.
    Πέρα από αυτό, η μουσική και ειδικά η μουσική σαν του Παπακωνσταντίνου (τον κάναμε και Θανάση λες και είναι κολλητός μας) συνδυάζει διαφορετικά στοιχεία (όπως παραδοσιακά όργανα και ηλεκτρικές κιθάρες) όπως λίγοι αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Έτσι ώστε να μην ακούγεται επιτηδευμένη σαν μουσική. Δένει το μαντολίνο με την παραμόρφωση του Παπαδόπουλου με τέτοιο τρόπο ώστε να νοιώθεις ότι αυτά τα δύο όργανα είναι μαζί χρόνια, χωρίς να έχουν φτηνό ήχο.
    Επίσης ακόμα και στα παλιότερα τραγούδια του (που εγώ τα προτιμώ για να πώ την αλήθεια), οι μελωδίες είναι τόσο γλυκές και απλές (δεν υπάρχει λόγος για πολυπλοκότητα) και οι στίχοι, ε αυτοί είναι όλο το θέμα κατά τη γνώμη μου:

    Κάτω απ' το μαξιλάρι
    είναι ένα βαθύ πηγάδι
    που μέσα κατοικούν
    οι ψυχές που σ' αγαπούν.

    Παλεύουν κάθε βράδυ
    με τα κιούγκια στο σκοτάδι
    να φτάσουν στα ψηλά,
    πλάι στο μαχαραγιά.

    Να σου μιλάν στον ύπνο,
    να σε μπάζουνε σε κήπο
    με αϊ-γιάννη και λωτούς,
    με χειμωνανθούς.



    Κι όταν σ' αναταράσσει
    -για τα σκάρτα που 'χεις πράξει-
    κύμα φαρμακερό,
    να σου δίνουν φυλαχτό.

    Χαϊμαλί από μετάξι,
    που 'χουν μέσα του φυλάξει
    άχυρο απ' τη γη,
    που 'χει μείνει απάτητη.


    Ερχονται και σε μένα
    πρόσωπα λησμονημένα,
    άδεια και χλωμά
    από πριν κι από μετά.

    Μου κρατάν το χέρι
    στο ταξίδι, στο καρτέρι,
    στον ύπνο το βαθύ.
    Είναι λίγοι, είναι πολλοί.

    Μέσα στο πηγάδι,
    κάτω απ' το μαξιλάρι
    ρίχνονται οι ψυχές.
    Ήλιε μου τώρα βγες!

    Δεν μπορώ να σε πείσω να σε συγκινεί αυτό που συγκινεί εμένα. Γιατί αυτό είναι η πραγματική μουσική. Συγκίνηση.
    Όμως κάτι που προκαλεί σε τόσο κόσμο (που γνωρίζει από μουσική) συγκίνηση (δεν μιλάω για ανθρώπους σαν αυτούς που τρέχουν πίσω από τον Βέρτη ή τον Χατζηγιάννη, γιατί ξέρεις ότι αυτό το κοινό είναι διαφορετικό), δεν μπορεί να είμαστε σε θέση όλοι να το πετύχουμε, γιατί πίστεψέ με θα το είχαμε πετύχει.
    Όσο για την δουλειά σου, θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει κάτι να δώσει, πρέπει να το κάνει ακόμα κι αν υπάρχουν άλλοι χίλιοι σαν αυτόν. Όταν δεν έχει να δώσει δεν πρέπει να συγκρίνει τον εαυτό μου με άλλους που έμπρακτα προσφέρουν στον κόσμο, έστω αυτή την ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ, αν όχι στην εξέλιξη της μουσικής.

    (κάνε κάτι με τα greeklish σε παρακαλώ γιατί μ'ενδιαφέρει η άποψή σου και μου βγαίνουν τα μάτια)
    EffieKakaflika
    12.04.2006, 15:47
    Α, τι εννοείς "πραγματικοί" συνθέτες και "πραγματική" μουσική;;; Ποιούς;
    liritsisnik
    12.04.2006, 15:47
    Quote:

    Το μέλος T_A_Z_Z στις 12-04-2006 στις 15:32 έγραψε:

    Το έλεος προήλθε ως πρώτη αντίδραση στο γεγονός ότι με το που ξύπνησα και μπήκα εδώ μέσα όπως κάθε πρωί έπεσα σ αυτό το θέμα. Όπως καταλαμβαίνεις μ αρέσει πάρα πολύ ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου και προσωπικά βρίσκω πρωτότυπη τη δουλειά του. Ίσως να μην έχω αρκετά ακούσματα όπως λες, ίσως να είμαι αφελής και να παρασύρομαι από την ψευτιά και την κοροϊδία που πουλάει ο Θανάσης. Μακάρι να είναι πάντα τέτοιος "ψεύτης" και εμείς τόσο αφελείς. Εσύ αλήθεια, τι ακούς;



    opos ipa k parapano...dn ine pseutis...an itan pseutis tha simene oti to kani gia to xrima ke ime siguros oti den to kani gia auto....apla den kseri...ine adais ke nomizi opos k i opadi tu oti auto pu kani exi kapia aksia....i moni aksia pu th boruse na exi ine oti to agapai...ala an ine arketo auto gia na akus ti musiki kapiu tote na kseris oti boris ke esi na kanis kati pu agapas k na ginis enas megalos "kalitexnis".oson afora ti musiki pu akuo ego.....ti perimenis?na akusis idos?tragudisti?bada?.....akuo ta pada....k apo eki k pera sigrino ke kapia diagrafo kapia kratao g pada...ton thanasi ton akusa...den mu arese....akusa omos ke to kenurio cd...k tha akuso ke to epomeno....ke an ine kalo tha ime o protos pu tha to fonaksi...mexri tote omos me enoxli na bgeni o kathe anideos..k den milao g esas...milao gia dimosiografus..k na egomiazi oti tu kani kefi...an ke i pio poli dimosiografi ine fili tu(blepe kati arthra pu lene:blabla... ke meta katsame ke ipiame tsipura...)osan afora esas...den ksero an iste afelis...pados an iste tis apopsis vrikame ton thanasuli....ke pisteuume oti ine oti pio ksexoristo..k dn psaxnume tipota..ke den skeftomaste na dume giti iparxun ke kakes kritikes..isos iparxun poli kalitera pragmata..tote iste gia lipisi.den leo ke ego imun kapote...ala sinexia psaxno..ke isos pola cd pu agapo tora kapote ta stilo giati tha exo anakalipsi kati pio omorfo....
    T_A_Z_Z
    12.04.2006, 16:36
    "Έλειπε μια σωστή κριτική"
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ είσαι αυτό που κρίνει σωστά;

    "Μόνο αν κάποιος είναι φίλος σου μπορείς να τον στολίζεις με εγκώμια"
    Μ' αυτή την λογική μόνο αν κάποιος είναι εχθρός σου μπορείς να τον κατακρίνεις. (Είναι εχθρός σου ο Παπακωνσταντίνου; Σου έχει κάνει κάτι προσωπικά;) Με εγκωμιαστικά σχόλεια στολίζεις κάτι που σε ευχαριστεί ακριβώς για να εκδηλώσεις αυτή σου την ευχαρίστηση.

    "Μουσικά ανίδεος ο Θανάσης"
    Δεν έχει δηλώσει ποτέ το αντίθετο και επιπλέον σέβεται πολύ περισσότερο τη μουσική από πολλούς που εχουν μουσική παιδεία.

    "Όλοι εσείς οι μουσικά άσχετοι"
    Προσωπικά είμαι μουσικά άσχετος. Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους εδώ μέσα και το θεωρώ πολύ υποτιμητικό να σχολιάζεις μ αυτό τον τρόπο ένα σύνολο ανθρώπων για τους οποίους δεν γνωρίζεις τίποτα.

    "Η τονική μουσική του αποτελεί φτηνό αντίγραφο της μουσικής όλων των μεγάλων κλασικών συνθετών"
    Δεν είμαι ο αρμόδιος να το κρίνω αυτό και δικαίωμα μου να αμφειβάλλω κατά πόσο εσύ είσαι ο αρμόδιος.

    "Δεν έχει τίποτα περισσότερο από τη μουσική του Χατζηγιάννη"
    Ο Χατζηγιάννεις απλά τραγουδά. Σε ελάχιστα τραγούδια του απ όσο γνωρίζω έχει γράψει μουσική. Μουσική του έχουν γράψει συνθέτες όπως ο Χατζηνάσιος, ο Θεοφάνους κτλ. Οπότε θεωρώ άστοχη τη σύγκριση.

    "Ο νέος δίσκος είναι επανάληψη σε όλο το μεγαλείο"
    Κάθε τραγουδιστής συνήθως έχει ένα συγκεκριμένο ύφος που χαρακτηρίζει και τα τραγούδια του. Λογικό είναι και ο καινούριος δίσκος να κινείται γύρω από αυτό το ύφος που χαρακτήριζε και τους προηγούμενους δίσκους του. Εκτός από αυτό το ύφος δεν παρατηρώ να επαναλαμβάνεται σε τίποτα άλλο.

    "Στίχοι μετάφραση ξένων ποιημάτων"
    Και ο Γκάτσος μετέφρασε Λόρκα αλλά κανείς δεν τον κατηγόρησε. Θα μου πεις δεν μπορώ να συγκρίνω τον Γκάτσο με τον Παπακωνσταντίνου. Δεν σχολιάζεις όμως αν η μετάφραση που έκανε ήταν άστοχη ή εύστοχη παρά μόνο κατακρίνεις το γεγονός ότι μετέφρασε ξένα ποιήματα. Αυτό το έχουνε κάνει πάρα πολλοί στιχουργοί και ποιητές και δεν αποτελεί μειονέκτημα. Άσχετα αν μερικοί το έκαναν αποτυχημένα, η πράξη από μόνη της αποτελεί ευτύχημα, καθώς καθιστούν ευκολότερη την προσέγγιση ενός αξιόλογου έργου μεταφράζοντας το στα ελληνικά.
    liritsisnik
    12.04.2006, 17:32
    Quote:

    Το μέλος T_A_Z_Z στις 12-04-2006 στις 16:36 έγραψε:

    "Έλειπε μια σωστή κριτική"
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ είσαι αυτό που κρίνει σωστά;

    "Μόνο αν κάποιος είναι φίλος σου μπορείς να τον στολίζεις με εγκώμια"
    Μ' αυτή την λογική μόνο αν κάποιος είναι εχθρός σου μπορείς να τον κατακρίνεις. (Είναι εχθρός σου ο Παπακωνσταντίνου; Σου έχει κάνει κάτι προσωπικά;) Με εγκωμιαστικά σχόλεια στολίζεις κάτι που σε ευχαριστεί ακριβώς για να εκδηλώσεις αυτή σου την ευχαρίστηση.

    "Μουσικά ανίδεος ο Θανάσης"
    Δεν έχει δηλώσει ποτέ το αντίθετο και επιπλέον σέβεται πολύ περισσότερο τη μουσική από πολλούς που εχουν μουσική παιδεία.

    "Όλοι εσείς οι μουσικά άσχετοι"
    Προσωπικά είμαι μουσικά άσχετος. Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους εδώ μέσα και το θεωρώ πολύ υποτιμητικό να σχολιάζεις μ αυτό τον τρόπο ένα σύνολο ανθρώπων για τους οποίους δεν γνωρίζεις τίποτα.

    "Η τονική μουσική του αποτελεί φτηνό αντίγραφο της μουσικής όλων των μεγάλων κλασικών συνθετών"
    Δεν είμαι ο αρμόδιος να το κρίνω αυτό και δικαίωμα μου να αμφειβάλλω κατά πόσο εσύ είσαι ο αρμόδιος.

    "Δεν έχει τίποτα περισσότερο από τη μουσική του Χατζηγιάννη"
    Ο Χατζηγιάννεις απλά τραγουδά. Σε ελάχιστα τραγούδια του απ όσο γνωρίζω έχει γράψει μουσική. Μουσική του έχουν γράψει συνθέτες όπως ο Χατζηνάσιος, ο Θεοφάνους κτλ. Οπότε θεωρώ άστοχη τη σύγκριση.

    "Ο νέος δίσκος είναι επανάληψη σε όλο το μεγαλείο"
    Κάθε τραγουδιστής συνήθως έχει ένα συγκεκριμένο ύφος που χαρακτηρίζει και τα τραγούδια του. Λογικό είναι και ο καινούριος δίσκος να κινείται γύρω από αυτό το ύφος που χαρακτήριζε και τους προηγούμενους δίσκους του. Εκτός από αυτό το ύφος δεν παρατηρώ να επαναλαμβάνεται σε τίποτα άλλο.

    "Στίχοι μετάφραση ξένων ποιημάτων"
    Και ο Γκάτσος μετέφρασε Λόρκα αλλά κανείς δεν τον κατηγόρησε. Θα μου πεις δεν μπορώ να συγκρίνω τον Γκάτσο με τον Παπακωνσταντίνου. Δεν σχολιάζεις όμως αν η μετάφραση που έκανε ήταν άστοχη ή εύστοχη παρά μόνο κατακρίνεις το γεγονός ότι μετέφρασε ξένα ποιήματα. Αυτό το έχουνε κάνει πάρα πολλοί στιχουργοί και ποιητές και δεν αποτελεί μειονέκτημα. Άσχετα αν μερικοί το έκαναν αποτυχημένα, η πράξη από μόνη της αποτελεί ευτύχημα, καθώς καθιστούν ευκολότερη την προσέγγιση ενός αξιόλογου έργου μεταφράζοντας το στα ελληνικά.



    auto pu me kani na leo oti krino sosta ine i epanelimenes astoxes apadisis pu diavasa se ola auta pu leo....episis esi prosopika malon den exis katalavi tipota apo ola auta pu leo...mono an kapios ine filos su boris na ton egomiazis?auto katalaves esi?su leo lipon an k amfivalo oti th katalavis oti auto isxii gia ti sigekrimeni periptosi...oti dld mono filos i kapios pu kratai t aftakia tu klista tha elege toso kala sxolia gia ton thanasi...oso gia tin kritiki den pai mono se auton...sti teliki den me apasxoli ala se olus osus milane apla me sinesthima k oxi me tekmiria...an esi protimas na akus anthropus pu sevode ti musiki apo anthropus pu kserun musiki tote ok su zito signomi...edo den irtha na miliso gia ithos ala gia musiki...oli osi mu apadisate xrisimopiite ekfrasis tu tipu den ksero...pisteuo...den psaxno...esis fonazete to poso exete psaksi ti musiki...den iparxun armodii..iparxun auti pu to akun ke auti pu den to akun...ego to akusa ke to ipa...boris omos na pis oti ola auta ine mia sira apo aerologies...k na zisis eki...oson afora to xatzigiani adiaforo gia pios tu egrapse musiki ke ute ksero an grafi o idios....ego milao gia ayto pu akuo asxeta an to egrapse i maria o babis i i rodanthi.....oson afora to ifos...tha eprepe na ekselizete..kati pu apo oti les den ginete.....an esena tora ta komatia metaksi tus su fenode diaforetika...tote kane mia apopira na akusis ti musiki xoris na milas sto tilefono k na blepis tileorasi ke na tros pagoto tautoxrona....den ksero isos katalavis oti ta komatia den prosferun tipota kenurio...ke an den exis problima to oti ola auta pu grafi den ine dikes tu skepsis ok....signomi ala min do puthena...o megalos stixurgos!...tha ithela na vlepo o megalos metafrastis!....auti ti fora imun ligo epithetikos ke sorry min to dis sa na su epitithome....apo oti blepo den prokite na kataliksi puthena i sizitisi opote....aku oti thelis ke an kamia mera vris kati pio omorfo apo ton thanasi skepsu posa xronia exases nomizodas oti akus musiki.eno zuses se ena kosmo sinesthimaton dikon su k oxi tis musikis tu thanasi.
    jorge
    12.04.2006, 17:43
    liritsisnik γράφε αν μπορείς στα ελληνικά. Θα διευκόλυνες πολύ στην παρακολούθηση της ενδιαφέρουσας αυτής συζήτησης.

    Σ' ευχαριστώ
    StevieRayVaughn
    12.04.2006, 17:47
    Με όλες αυτές τισ κακοήθειες και αστήριχτες και χωρίς επιχειρήματα επιθέσεις που συνάντησα σε αυτό το post, από κάποιον που μου φαίνεται ότι όχι μόνο φοράει παροπίδες αλλά κατηγορεί μόνο για να..κατηγορήσει, δεν μου έχει μείνει το κουράγιο να γράψω και να υπερασπιστώ τον Παπακωνσταντίνου(αν και είναι προφανές ότι δεν χρειάζεται καμμιά απολύτως υπεράσπιση! τα τραγούδια του και η απήχηση που έχουν αρκετές φορές δινουν απάντηση από μόνα τους)
    Αν σου αρέσουν τα τραγούδια του,καλώς.Τα ακούς και τα απολαμβάνεις.Προσωπικά τον παρακολουθώ, τον ακούω και τον μ ε λ ε τ ω τον Θ.Παπακωνσταντίνου από το 89' μέχρι σήμερα. Νομίζω ότι έχει γράψει διαμάντια. Αλλά και έτσι να μην είναι, δεν νομίζω ότι κάτι από τις πράξεις του και τις δημιουργίες του δικαιολογεί αυτή την πρόχειρη, αβάσιμη, παιδική (για να μην πω τίποτα χειρότερο) επίθεση απέναντι στο έργο του.
    Αγαπητέ liritsisnic, που φαίνεται ότι είσαι και νέος στο musicheaven, δεν γνωρίζω και την ηλικία σου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατηγορείς τον Θ.Π. για αντιγραφή (σε όποιο τραγούδι του έχει χρησιμοποιήσει κάποιον άλλον ποιητή ή συνθέτη το έχει δηλώσει ο Θανάσης) και θεοποιείς τον αρχηκλέφταρο και ,για μένα,τον πιο τυχοδιώκτη ""<<<"""δημιουργό""">>>""">>> (θέλω να βάλω και δυο χιλιάδες εισαγωγικά αλλά δεν μπορώ...
    T_A_Z_Z
    12.04.2006, 17:53
    Λοιπόν, επειδή δεν υπάρχει νόημα να συζητώ μαζί σου εγώ αποχωρώ από τη συζήτηση αυτή. Πίστευε ό,τι θες, άκουγε ό,τι θες, δεν με αφορά, δικαίωμα σου! Δεν έχεις όμως το δικαίωμα να μειώνεις κανένα, ειδικά με αυτόν τον ηλίθιο τρόπο. (esi prosopika malon den exis katalavi tipota apo ola auta pu leo, k amfivalo oti th katalavis , tote kane mia apopira na akusis ti musiki xoris na milas sto tilefono k na blepis tileorasi ke na tros pagoto tautoxrona κτλ κτλ)