ελληνική μουσική
    572 online   ·  210.882 μέλη

    Θανάσης Παπακωσταντίνου

    kalhmera
    12.04.2006, 18:01
    Quote:

    Το μέλος T_A_Z_Z στις 12-04-2006 στις 17:53 έγραψε:
    [I
    Δεν έχεις όμως το δικαίωμα να μειώνεις κανένα, ειδικά με αυτόν τον ηλίθιο τρόπο. (esi prosopika malon den exis katalavi tipota apo ola auta pu leo, k amfivalo oti th katalavis , tote kane mia apopira na akusis ti musiki xoris na milas sto tilefono k na blepis tileorasi ke na tros pagoto tautoxrona κτλ κτλ)

    [/I]

    Κατ'αρχάς κανείς δεν μπορεί να κρίνει τι έχει ο καθένας μέσα στην ψυχή του ως σωστό ή λάθος. Εμένα προσωπικά η φωνή του Θανάση (και τον λέω με το μικρό του γιατί έτσι αποκαλώ όποιον με κάνει να νιώθω οικεία μαζί του και ας μην τον ξέρω) μου προκαλεί ένα περίεργο συναίσθημα, σαν να μου χαϊδεύει την ψυχή και πες το όπως θέλεις αυτό. Εγώ λοιπόν κοιτάω αυτό που με κάνει να νιώθω η φωνή κάποιου και η μουσική που κάνει και όχι το αν μιμείται άλλους. Kαι τα τραγούδια του Θανάση σε ταξιδεύουν, η μουσική και η στίχοι δημιουργούν εικόνες στο νου. Και αυτό που μου αρέσει στον (πάλι) Θανάση είναι που γράφει τραγούδια για τα πάντα(πες τα φτηνά αν θες) και όχι μόνο για αγάπες και έρωτες ανεκπλήρωτους...Αυτό από μόνο του είναι κάτι που διαφέρει(και άλλοι φυσικά γράφουν τέτοια τραγούδια)
    Η αλήθεια είναι πως αν και είμαι μικρή δεν είμαι από αυτούς που χαρακτηρίζονται μουσικά άσχετοι αλλά θα ήθελα από εσένα τον μάλλον μουσικά σχετικότερο να μου πεις ποιός κατά τη γνώμη σου είναι ατός που αξίζει πραγματικά τα εγκώμια του Θανάση και γιατί.

    andreas_f330
    12.04.2006, 18:17


    αγαπητε μπορεις να κρινεις τη μουσικη καποιου ανθρωπου οχι ομως τον ιδιο αποκαλωντας τον ανθρωπακο και καμμενο ναρκωμανη..χεχε για ποιο λογο τοση ειρωνια;
    για την Ελαδιτσα μας φιλε ειναι κατι ξεχωριστο ομως οπως κι ο φοιβος ειναι κατι ..ειμαστε ψευτοκουλτουριαριδες αλλα δως μου εσυ που ξερεις την ενοια της κουλτουρας και της ποιοτητας;υπαρχουν;
    μπορεις σε παρακαλω να μου βρεις ενα συνθετη που να μην ειναι αντιγραφο των μπαχ και μπετοβεν;
    και σε παρακαλω αρχισε να διαβαζεις τις συνεντευξεις που εχει δωσει ο "Θανασακης"
    για τη μουσικη και το στιχο του..
    κι ολοι εμεις οι μουσικα ασχετοι που θα παμε σημερα να τον ακουσουμε στη σαλονικη θα παμε γιατι οταν τον ακουμε κατι κανει ..απλοι ανθρωπακοι ειμαστε κι εμεις που ετυχε να μας αρεσει η μουσικη του..κανεις δε μας επεβαλε να τον ακουσουμε
    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : andreas_f330 στις 22-01-2011 12:58 ]


    liritsisnik
    12.04.2006, 18:45
    Quote:

    Το μέλος andreas_f330 στις 12-04-2006 στις 18:17 έγραψε:


    αγαπητε μπορεις να κρινεις τη μουσικη καποιου ανθρωπου οχι ομως τον ιδιο αποκαλωντας τον ανθρωπακο και καμμενο ναρκωμανη..χεχε για ποιο λογο τοση ειρωνια;
    για την Ελαδιτσα μας φιλε ειναι κατι ξεχωριστο ομως οπως κι ο φοιβος ειναι κατι ..ειμαστε ψευτοκουλτουριαριδες αλλα δως μου εσυ που ξερεις την ενοια της κουλτουρας και της ποιοτητας;υπαρχουν;
    μπορεις σε παρακαλω να μου βρεις ενα συνθετη που να μην ειναι αντιγραφο των μπαχ και μπετοβεν;
    και σε παρακαλω αρχισε να διαβαζεις τις συνεντευξεις που εχει δωσει ο "Θανασακης"
    για τη μουσικη και το στιχο του..
    κι ολοι εμεις οι μουσικα ασχετοι που θα παμε σημερα να τον ακουσουμε στη σαλονικη θα παμε γιατι οταν τον ακουμε κατι κανει στις καρδουλες μας και μας βγαζει συναισθηματα που αλλοι δε μπορουν..απλοι ανθρωπακοι ειμαστε κι εμεις που ετυχε να μας αρεσει η μουσικη του..κανεις δε μας επεβαλε να τον ακουσουμε



    xexe ti astio....blepo tora exo k ego mia thesi sto forum tu thanasi.orea...epidi omos osi th erthun k th mu lene t idida k t idia th ine sn tus proigumenus k varieme na asxolume k n apanalambanome sas xereto k sas afino stin agapi sas gia tin opia o thanassis dn milai....
    MELITZANIO
    12.04.2006, 20:26
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-04-2006 στις 11:58 έγραψε:

    ... και γράφε σε παρακαλούμε ελληνικά γιατί μας βγήκαν τα μάτια ...

    αν έχεις όρεξη για περισσότερο debate μπορείς να καταθέσεις τις απόψεις σου και το http://www.koiladatwntempwn.gr/.....






    Γιατί μας τον στέλνετε ρε παιδιά, τι σας κάναμε??
    maroulaki_321
    12.04.2006, 23:27
    Ψυχραιμία.....
    Ο Θανάσης (ναι, EffieKakaflika με το μικρό του τον αναφέρουμε πρώτον γιατί νιώθουμε οικειότητα με την μουσική του και δευτερον λόγους συντομίας! ) ο θανάσης, έλεγα, μην του πείτε για το φορουμ απο την στενοχώρια του μπορεί να τα παρατήσει!!

    Δευτερον, για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα....Αφήστε τους όρους μουσικά ψαγμένος, και κουλτουριάρης μπλα μπλα μπλα μπλα, δεν εχουν σημασια οι ταμπέλες!!!!
    Ακους Θανάση, ακούς Σωκράτη Μάλαμα, σ'αρέσει, αγοράζεις cd, ξανακους, πας σε συναυλιες, συγκινεισαι,τραγουδας μαζι τους. Απλα πραγματα.

    Κι αμα δεν σας αρεσει η φωνη του?? Κανενα προβλημα! Απολαυστε Σωκράτη που ερμηνευει Θ.Π στην "Αγρυπνια".

    Επίσης για να κλεισω: Μην τσαντίζεστε/τσαντιζομαι που σας/μου "πειραζουν" τους καλλιτεχνες. Ενα φορουμ ειναι κουβεντα κανουμε. Υπαρχουν και οι ακραιες αποψεις οπως του φίλου μας.
    Και τέλος μην παιρνετε προσωπικα τα σχολια του.Αν εσεις/εγω γνωριζουμε τους εαυτους μας δεν εχουμε λογο για αντιπαραθεση.
    ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!! ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ??? ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ Σ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.....ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ?? ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ/CD/MP3.

    φιλικά,
    Μαρίνα
    geordan
    13.04.2006, 00:12
    Προς liritsisnik

    Αν και διαφωνούμε ριζικά στα περισσότερα, θα είχα την καλή διάθεση να σε υπερασπιστώ σε αυτή τη συζήτηση, γιατί και εγώ έχω κάποιες "αμφιβολίες" για τον Θανάση Παπακωνσταντίνου, αν άφηνες περιθώρια για συζήτηση. Αφού δεν το κάνεις δεν έχω λόγο να προχωρήσω τη συζήτηση.

    Επομένως,
    Πρώτον κόψε αυτά τα εκνευριστικά greeklish (πρώτη φορά βλέπω τόσο "ανορθόγραφα" greeklish). Σε έχουν ήδη παρακαλέσει δυο τρία άτομα και τα έχεις "γράψει" κανονικά.
    Δεύτερον και κυριότερον, σταμάτησε τις ειρωνίες και τις υπερβολές. Δεν είναι μαγκιά να προσβάλεις τους άλλους και να τους ρίχνεις και την ευθύνη. Άλλωστε, ποιος μπορεί να πάρει στα σοβαρά κάποιον που ειρωνεύεται και προσβάλει συνεχώς;
    spathasref
    13.04.2006, 01:39
    Από ό,τι κατάλαβα, liritsisnik, όντως αποχώρησες από τη συζήτηση, την οποία όμως εσύ προκάλεσες. Έχω ωστόσο την υποψία πως παρακολουθείς ακόμη την εξέλιξή της, οπότε θα απαντήσω και εγώ σε λίγα από τα θέματα τα οποία έθεσες.

    Χαρακτήρισες ναρκομανή το Θανάση. Σε τί προσφέρει και σε ποια επιχειρήματα στηρίζεται η συγκεκριμένη καθαρά προσωπική και αυθαίρετη προσωπική επίθεση; Γνωρίζεις προσωπικά το συγκεκριμένο άτομο και έχεις αξιόπιστη πληροφόρηση σχετικά με ένα τόσο ευαίσθητο θέμα; Αν δεν έχεις διαθέσιμες αποδείξεις, η κατηγορία περί ναρκομανίας επιστρέφεται ως κοινή συκοφαντία.

    Υποστηρίζεις πως ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης δε δημιουργεί, παρά μόνο αναπαράγει έτοιμα στερεότυπα, ή απλώς μεταφράζει στίχους και μουσικές. Θα σου απαντήσω με τα λόγια και τα έργα κάποιων που έχουν γράψει τη δική τους μουσική ιστορία. Ο Γκάτσος που μετέφρασε Λόρκα ήταν απλός μεταφραστής; Ο Χατζιδάκις, όταν το ρώτησαν εάν αντιγράφει τους μεγάλους κλασσικούς συνθέτες, απάντησε με το αυτοσαρκαστικό-αποστομωτικό "μου φαίνεται πως ο Μπαχ χατζιδακίζει...". Ο Θανάσης, όποτε μεταφράζει, το κάνει με σεβασμό στο πρωτότυπο και πάντα το αναφέρει.

    Κατακρίνεις το Θανάση για τη φωνή του. Ο ίδιος ποτέ δεν επιδίωξε τη δόξα, ούτε προώθησε τον εαυτό του ως μεγάλο ερμηνευτή. Ποτέ δεν ηχογράφησε με τη φωνή του μεγάλα τραγούδια (βλ. " δε θα ξαναγαπήσω", "βρέχει στη φτωχογειτονιά" κ.ά.) σε στημένα ζωντανά, όπως άλλοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι. Τραγούδια, τα οποία ο ίδιος δε μπορούσε να τα υποστηρίξει τεχνικά όπως τους άρμοζε, τα έδωσε σε άλλους και αυτά απογειώθηκαν. Η Μελίνα Κανά με ποιού τα τραγούδια αναδείχθηκε, αν όχι με του Θανάση και του Σωκράτη; Παρ' ολα αυτά, αν και η φωνή του Θανάση δεν είναι στα αλήθεια μεγάλη, είναι η φωνή του δημιουργού και ως τέτοια μεταφέρει απίστευτη ένταση και συναίσθημα. Εξ άλλου, είχε καλή φωνή ο Χατζιδάκις, ο Βαμβακάρης, ο Τσιτσάνης, ο Λοϊζος, ή μήπως έχουν αξιώσεις οι φωνές του Σαββόπουλου και του Θεοδωράκη; Δε λέω ότι ο Θανάσης είναι εφάμιλλός τους, αλλά είναι από τους καλύτερους σύγχρονους και από τους πιο πρωτοπόρους δημιουργούς.

    Τέλος, για την αβάντα, την οποία, όπως λες, απολαμβάνει από τα μέσα μαζικής εξημέρωσης, θέλω να μου δείξεις ΕΝΑ (1) τηλεοπτικό πλάνο να τον προβάλλει, ή έστω να τον αναφέρει. Όσο για τα τσίπουρα, τα οποία κέρασε ένα οινοποιείο σε μία παρουσίαση του νέου του δίσκου, είναι ένοχα. Είναι όντως μία απροκάλυπτη προσπάθεια δημιουργίας δημοσίων σχέσεων, και προσεταιρισμού των μεγαλοδημοσιογράφων και των μεγάλων εκδοτικών συγκροτημάτων. Θα έπρεπε να κεραστεί ursus, χορηγός να είναι το mad και παρουσιαστές της εκδήλωσης ο Καπουτζίδης και η Μακρυπούλια, ώστε να πρόκειται πραγματικά να γίνει αντικειμενική κριτική του δίσκου.

    Υ.Γ.: Όντως, οι λατινικοί χαρακτήρες είναι εξαιρετικά κουραστικοί για τον αναγνώστη. Προσπάθησε να τους αποφεύγεις.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 03-05-2006 00:59 ]
    XeniaRodo
    13.04.2006, 10:23
    Quote:

    Το μέλος MELITZANIO στις 12-04-2006 στις 20:26 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-04-2006 στις 11:58 έγραψε:
    [i]
    ... και γράφε σε παρακαλούμε ελληνικά γιατί μας βγήκαν τα μάτια ...

    αν έχεις όρεξη για περισσότερο debate μπορείς να καταθέσεις τις απόψεις σου και το http://www.koiladatwntempwn.gr/.....







    Γιατί μας τον στέλνετε ρε παιδιά, τι σας κάναμε??

    [/I]



    Zητώ ειλικρινά συγγνώμη..... δεν ήξερα ότι είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα...
    καταλαβαίνεις....
    ελπίζω να μην παραλάβατε κανέναν ιο τελικά....

    συγγνώμη και πάλι...
    dimitrapan
    13.04.2006, 10:43
    χαχαχαχαχα Ξένια!!!
    spiroos
    13.04.2006, 10:58
    Παιδιά, ο liritsisnik, είναι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου και μας κάνει πλάκα....
    Ή κάποιος που θα ήθελε να είναι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου....
    jorge
    13.04.2006, 11:08
    Quote:

    Το μέλος spathasref στις 13-04-2006 στις 01:39 έγραψε:

    Η Μελίνα Κανά με ποιού τα τραγούδια αναδείχθηκε, αν όχι με του Θανάση και του Σωκράτη;




    Κι εμένα δε μου έλεγε κάτι ο Θανάσης, μέχρι που έμαθα οτι το Μιλώ Για Σένα και κάποια άλλα αγαπημένα της Κανά τα έχει γράψει αυτός. Και πραγματικά τον εκτίμησα.

    Αντίθετα όμως, όσα τραγουδάει ο ίδιος, δε μου "μιλάνε". Αλλάζω σταθμό. Όσο και αν έχω προσπαθήσει να αποδεχθώ πως σε ένα τραγούδι η σύνθεση, o στίχος και η ενορχήστρωση μετρούν περισσότερο από τη φωνή του ερμηνευτή. Τελικά δεν το κατάφερα! Τραγούδι χωρίς ξεχωριστή ερμηνεία, δε μου λέει τίποτα, πέρα από το παράπονο "αχ να το έλεγε κάποιος άλλος"...

    Πιστεύω πως αν κάποια κομμάτια που λέει ο ίδιος τα έδινε σε σοβαρούς ερμηνευτές, αυτά θα απογειώνονταν... Όπως και ο Μάλαμας... Τι λέτε οι υπόλοιποι;

    Ξέρω πως σε πολλούς αρέσουν οι φωνές τους, αλλά δεν μιλάω για αυτό. Μιλάω για το ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Θα ήταν καλύτερο ή όχι οι μονότονες φωνές αυτών των δημιουργών είχαν αντικατασταθεί με άλλες αξιόλογες;

    Δες τι φτιάξαμε :)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-04-2006 12:31 ]
    EffieKakaflika
    13.04.2006, 12:37
    Αυτό που λές το λέω για όλους τους συνθέτες με λίαν κουραστικές φωνές όπως του Θεοδωράκηςή του Μικρούτσικου, ή του Σαββόπουλου, που ναι μεν, αλλά...
    Παρ'όλα αυτά τα τραγούδια τους αποκτούν μια επιπλέον συγκινητική χροιά λόγω της προσωπικής τους εκτέλεσης. Όμως, συμφωνώ μαζί σου. Προτιμώ φωνές που να ξέρουν πώς να εκφράσουν ό,τι θέλει ο συνθέτης με τρόπο εύληπτο.
    Τώρα για τον Θανάση, πιστεύω ότι όντως είναι καλύτερο να ακούς τα τραγούδια του από άλλες φωνές, που να μπορούν όμως να τα εκφράσουν κατάλληλα. Η Κανά είναι μια καλή περίπτωση, και ο Μάλαμας (που δεν τον συγκαταλέγω στην προηγούμενη κατηγορία συνθετών, γιατί θεωρώ ότι έχει μια φωνή επιβλητική και συγκινητική συγχρόνως. Τα τραγούδια του προτιμώ να τα λέει ο ίδιος) επίσης. Η Φριτζήλα, επίσης. Δεν μπορώ να φανταστώ πολλούς τραγουδιστές που να μπορούν να το κάνουν. Ίσως γι'άυτό τραγουδάει πολλά ο ίδιος. Δεν με χαλάει όμως.


    StevieRayVaughn
    13.04.2006, 12:55
    Καταρχήν, νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι τα τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου έχουν κάτι μοναδικό και ξεχωριστό για τα σημερινά δεδομένα, σε στίχο και μουσική. Συμφωνώ, ότι η φωνή του Θανάση είναι λίγο έως πολύ "πεζή" και για κάποιους ίσως κουραστική, αλλά αν κάποιος άλλος πει τα κομμάτια αυτά, σίγουρα θα αλλάξει ο χαρακτήρας τους ριζικά. Ένα χειροπιαστό παράδειγμα είναι το κομμάτι "Άστρο του πρωινου" που στον δίσκο "Στην Ανδρομέδα και στη Γη" το ερμήνεευσε ο Θανάσης, ενώ στην "Αγρύπνια ο πολυαγαπημένος μου Νικόλας Παπάζογλου. Φαίνονται τελείως διαφορετικά. Μοναδικά το ερμήνευσε ο Νικόλας, την λάτρεψα αμέσως και αυτήν την εκτέλεση , αλλά το τραγούδι το γνώρισα το έκανα δικό μου, αγαπήθηκε γενικά με τη φωνή του Θανάση που πιστεύω πως ήταν πολύ πλήρης και καθόλου "ενοχλητική". Σαφώς θέλω να τραγουδούν τα κομμάτια του Θανάση καθαρά ερμηνευτές, δεν χρειάζεται όμως να μην λέει και ο ίδιος μερικά από τα δικά του. Έτσι τα γνωρίσαμε, τα αγαπήσαμε και έχει και η φωνή του τη χάρη της, όσο ανορθόδοξη και αν φαίνεται σε κάποιους.
    Όσον αφορά τον Σωκράτη, νομίζω ότι τα τραγούδια του δεν είναι εύκολο να τα τραγουδήσει κάποιος άλλος. Προσωπικά , δεν με ευχαρίστησε κανένας μέχρι στιγμής από όσους έχω ακούσει. Και πιστεύω πως η φωνή του Σωκ , και με τη χαρακτηριστική της βραχνάδα, είναι πολύ ωραία και πλήρης (και φυσικά όταν ακόμα η δράση του.......αλκοόλ δεν πιάνει οι ερμηνείες του είναι μοναδικές)
    Άκουσα και την πριγκιπέσα από άλλον, αλλά μάλλον ανώμαλη προσγείωση θα την χαρακτήριζα. Ή τα πάγια, από εκπληκτικούς ερμηνευτές, πολύ σημαντικούς ερμηνευτές, αλλά και πάλι αδιάφορα μου πέρασαν. Ή τον "λαβύρινθο", το κομμάτι το βρήκα πρόσφατα σε έναν δίσκο από έναν πολύ καλό ερμηνευτή, και πάλι δεν μου άρεσε. Δεν είναι απαραίτητο ένας πολύ καλός και αξιόλογος ερμηνευτής, να μπορεί (ή αν θέλετε να του ταιριάζει) να πει το ίδιο καλά με τον Σωκράτη τα κομμάτια του. Οι άνθρωποι ,το έχουν δηλώσει,δεν είναι ερμηνευτές. Είναι κυρίως συνθέτες , τραγουδοποιοί. Ακούγοντας όμως τη μουσική τους όλα αυτά τα χρόνια (πάνω από 15 για μένα προσωπικά) πιστεύω ότι καλώς τα ερμήνευσαν τα κομμάτια τους (υπάρχουν και ατυχείς περιπτώσεις, κυρίως για τον Θανασώ, αλλά είναι αμελητέες)

    ΥΓ.: μιλώντας για τον Θανάση, θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το καινούριο του CD, από όποιον το έχει ακούσει. Το άκουσα φυσικά, αλλά θα εκφραστώ αργότερα.
    XeniaRodo
    13.04.2006, 15:04
    την πρώτη φορά που άκουσα τον Θ.Π. ήμουν σίγουρη πως είναι από την Kρήτη.... έχει αυτή τη βραχνάδα, ας το πούμε, που έχουν οι κρητικοί....

    Όσο περνά ο καιρός καταλήγω ότι προτιμώ πολλά τραγούδια με τη φωνή των συνθετών τους. Για το Mάλαμα δε τα προτιμώ όλα που έχει πει, μιας και η φωνή του μου αρέσει καλύτερα από πολλούς "τραγουδιστές".

    Όσο για το "Bροχή από κάτω" ναι το άκουσα και το βρήκα εξαιρετικό.
    Θεωρώ ότι είναι ένα βήμα παραπέρα για το Θ.Π. και θα του έλεγα μπράβο που το τόλμησε και δεν επαναπαύθηκε στα γνωστά και αναμενόμενα.

    Ξέρω ότι σε πολλούς από τους φανς του δεν άρεσε....
    maroulaki_321
    13.04.2006, 21:54
    Βροχή απο κάτω - Θανάσης Παπακων/νου: Την πρώτη φορά που το άκουσα έπαθα παράκρουση , και πέρασε μία εβδομάδα μέχρι να το χωνέψω, μου φάνηκε περίεργη μουσική, δεν είχα άποψη.
    Τώρα όταν μπαίνει στο cd player κλείνω τα μάτια και απολαμβάνω. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πλήρως "τι θέλει να πεί ο ποιητής" και ομολογώ οτι μου λείπει το έντονο μελωδικό ύφος των προηγούμενων του δίσκων. Αυτά όσον αφορά τι μου λείπει.
    Οσο θα είναι στο χώρο της μουσικής δεν θα σταματήσει ποτέ να με ξαφνιάζει ευχάριστα.
    Οσο για τη φωνή, το πρώτο τραγουδι που είχα ακούσει απο Θανάση πριν 6 χρόνια το "Κάτω απο το μαξιλάρι", μου άρεσε πολύ η ερμηνεία, την βρήκα πολύ ξεχωριστή, χροιά που δεν είχε τύχει να ξανακούσω. Μ'αρέσει πολύ. Είναι σήμα κατατεθέν
    Οσο για Μάλαμα, επειδή ήμουν "Σωκρατική" ανέκαθεν, δεν μπορώ να διανοηθώ τραγουδια του Σωκράτη, απο αλλους αντρες ερμηνευτές. Παραξενο ισως! Π.χ ο Λιδάκης -η φοβερή φωνάρα για παράδειγμα- όταν λεει το φύλλα αλκαλικά ξενερώνω αφάνταστα.
    Εξηγήστε το μου!!
    Αυτά !
    Να'στε καλα.
    spathasref
    13.04.2006, 22:40
    Quote:

    Το μέλος StevieRayVaughn στις 13-04-2006 στις 12:55 έγραψε:

    ΥΓ.: μιλώντας για τον Θανάση, θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το καινούριο του CD, από όποιον το έχει ακούσει. Το άκουσα φυσικά, αλλά θα εκφραστώ αργότερα.



    Η νέα προσπάθεια του Θανάση είναι, όπως έχουμε διαπιστώσει όλοι μας, ακροατές του και μη, πολύ διαφορετική από την προηγούμενη. Εξ άλλου, το παραδέχεται και ο ίδιος αυτό, έστω και αν δεν είναι ούτε ο ίδιος σίγουρος για το αποτέλεσμα. Το μόνο βέβαιο είναι ότι πρόκειται για κάτι αληθινό, μία "εξερεύνηση", η οποία είναι ακόμα στην αρχή της. Ο Θανάσης θέλει κάθε φορά να αποφεύγει την επανάληψη, οπότε κάθε του δίσκος είναι διαφορετικός από τους προηγούμενους (εξαίρεση αποτελεί η ζωντανή ηχογράφηση με τους Λαϊκεδέλικα). Ο ίδιος έχει δηλώσει ότι βρίσκεται σε μάχη με τη φθορά, με το αποτέλεσμα να το προβλέπει ο ίδιος υπέρ της τελευταίας. Ποτέ όμως δεν τα παρατάει.
    Η προσωπική μου άποψη για τη "Βροχή από Κάτω" είναι πως δεν είναι τόσο μελωδική, όσο οι προηγούμενες δουλειές του. Είναι όμως η πιο "εσωτερική" του ως τώρα και η πιο τολμηρή. Για να πω την αλήθεια, δεν την έχω ακούσει, όπως συνέστησε ο ίδιος ο Θανάσης, ενιαία, με ησυχία και προσοχή. Συνεπώς, η γνώμη μου δε μπορεί να είναι απόλυτα αντικειμενική, όμως θα είμαι ειλικρινής. Περίμενα περισσότερη μελωδία και πιο λαϊκό ύφος -σαν αυτό που μας έχει συνηθίσει μέχρι σήμερα-. Δεν την απορρίπτω, μου άρεσε. Απλά την περίμενα διαφορετική. Όπως και πολλοί άλλοι, θα της δώσω χρόνο να ωριμάσει και τότε θα μπορώ να κρίνω σωστά.
    EffieKakaflika
    14.04.2006, 10:45
    Εξηγήστε το μου!!
    Η φωνή του έχει κάτι το παράξενο... Ντύνει τα τραγούδια με τον πιο συγκινητικό τρόπο. Κι εγώ παθαίνω το ίδιο, δεν θέλω να ακούω τα τραγούδια του από άλλη φωνή. Τώρα τελευταία βγήκε ένα cd του Διφώνου με τραγούδια του Μάλαμα από άλλες φωνές. ΞΕΝΕΡΩΣΑ επίσης. Της Κανά τα τραγούδια, που είναι βέβαια καταπληκτικά με τη φωνή της, είναι γιατί είναι γραμμένα για τη φωνή της. Έχει έναν τρόπο να δένει τις φωνές, με τα τραγούδια και τις προσωπικότητες. Και βασικά γράφει για τον εαυτό του.
    dijo
    30.05.2006, 17:00
    Χωρίς να μου αρέσει ιδιαίτερα ο Παπακωνσταντίνου, άκουσα κι εγώ το καινούριο του cd όταν έπεσε στα χέρια μου. Με όσα άκουσα για τη "βροχή από κάτω" περίμενα να μου αρέσει, αφού μπορώ να πω ότι μου αρέσουν τα κάπως "περίεργα". Έκατσα και το άκουσα με τον τρόπο που είπε πιο πάνω ο spathasref: "όπως συνέστησε ο ίδιος ο Θανάσης, ενιαία, με ησυχία και προσοχή". Από κάποια ώρα και μετά ανυπομονούσα να τελειώσει, δεν άντεχα να το ακούω άλλο. Τον βρήκα πολύ μονότονο και σε πολλά σημεία μου θύμιζε τραγούδια στα οποία έχω κάνει "reverse" στο cool-edit. Επειδή στο παρελθόν μου έχει τύχει να ακούσω κάτι το οποίο δεν μ' άρεσε και με τον καιρό άρχισε να μου αρέσει, επιχείρησα να το ξανακούσω μια - δυο φορές αργότερα αλλά και πάλι τίποτα.
    Μπορώ να καταλάβω όσους τους αρέσει ο δίσκος (όσους τους αρέσει πραγματικά και όχι όσους λένε ότι τους αρέσει για να μη θεωρηθούν "μη ψαγμένοι"), αλλά εγώ το βλέπω χλωμό να μου αρέσει κάποτε, έστω και στο μέλλον.

    Υ.Γ.1 Άκουσα από έναν θαυμαστή του Παπακωνσταντίνου ότι το καινούριο του cd έγινε για να "τεστάρει" τους θαυμαστές του. Ελπίζω αυτό να μην ισχύει.

    Υ.Γ.2 Δεν ξέρω γιατί αλλά όταν λέω πως δεν μου αρέσει ο Παπακωνσταντίνου, δέχομαι σφοδρότατη επίθεση από τους οπαδούς του, του τύπου δεν ξέρεις από μουσική, δεν είσαι ψαγμένος, είσαι φιγουρατζής(!) κλπ κλπ. Αυτό δεν μου έχει τύχει με θαυμαστές κανενός άλλου τραγουδιστή ή συνθέτη, ούτε καν του Νταλάρα για τον οποίον τόσα λέγονται. Φυσικά αυτό δεν έχει να κάνει με τον Παπακωνσταντίνου ο οποίος μου δίνει την αίσθηση ενός σεμνού ανθρώπου, απλά το αναφέρω γιατί μου κάνει εντύπωση ο τόσος φανατισμός.

    Υ.Γ.3 Όσο γι' αυτό που γράφτηκε πιο πάνω περί ναρκωμανούς κλπ, δεν έχει κανένα νόημα. Έστω ότι ο άνθρωπος είναι ναρκωμανής. Έχει αυτό καμία σχέση με το αν σου αρέσει η μουσική του ή όχι;
    giasemi
    01.06.2006, 20:00
    Εμένα πάντως που μου αρέσει πολύ ο Παπακωνσταντίνου ,δεν γοητέυτηκα από τη
    τελευταία του δουλειά.Κρατώντας πάντα την "πισινή" του οτι ακούω ο,τι οι γνώσεις
    μου επιτρέπουν(οι οποιές ειναι ισως ελλειπείς),έχω την αισθηση πως "βγάζει τον
    χρυσό απο το χάπι".Στην περιπτώση του όμως αυτός ο "χρυσός" είναι απαραίτητος.
    Κατά τα άλλα,γούστα είναι αυτά και καθείς με τις απόψεις του!
    aggeliki
    02.06.2006, 01:05
    Ζαλίστικα!!!Παραιτούμαι!Δεν διαβάζω άλλα greeklish!

    Πάντως εμένα μ'αρέσει ο Παπακωνσταντίνου...και δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε ν'απολογηθώ!Δυστηχώς δεν μπορώ να γράψω κάτι άλλο αφού μου είναι αδύνατο,αυτή τη στιγμή, να διαβάσω τα παραπάνω!