ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.856 μέλη
    rompa
    22.05.2007, 09:05
    Μου αρέσουν τα μικρά διακριτικά τατουάζ και θα ήθελα να κάνω ένα στο πίσω μέρος του δεξιού ώμου ή στη μεσα μεριά του καρπού ή στον αστάγαλο . Έχω τρεις τρύπες σε κάθε αυτί και χρόνια ήθελα να κάνω και στη μύτη αλλά .....
    Tren
    22.05.2007, 10:25
    Εγω παλι πιστευω πως το τατουαζ ειναι κατι πολυ προσωπικο που πρεπει να μενει λιγο κρυμμενο.Να μην κανει μπαμ απο χιλιομετρο...
    Κρυμμενο κι απο σενα αν γινεται.Να μην το βλεπεις ,να μην το βαριεσαι.
    Γι αυτο κι εγω επελεξα και το εκανα στο λαιμο μου.Οταν σηκωνω μαλλακι ειναι μια ευχαριστη εκπληξη για τους τριγυρω..

    Βεβαια χτυπαει καπως στον εργασιακο χωρο χαχα με το ταγερακι το λινο αλλα ειναι και χαστουκι στους "δηθεν" γραβατομενους.Τρελλαινομαι οταν επιτηδες αλλαζω προφιλ καμμια φορα και βλεπω τις φατσες τους εκπληκτες .Και μετα την κλασσικη ξενερωτη ερωτηση.Αληθινο ειναι????χαχαχα ναι περπαταει κιολας..κανει βολτες σε ολο το κορμι και κοιμαται στο λαιμο μου..

    Αυτο ειναι το μυστικο του καλου τατου.Να το ξεχνας εσυ να στο θυμιζουν οι αλλοι!



    MarakiVas
    22.05.2007, 12:07
    Μάρέσουν τα τατουάζ αλλά όχι τα μόνιμα.Αν έκανα θα το έκανα χαμηλά στη πλάτη,στη μέση. Όσο για piercing μ'αρέσει ενα μικρό,διακριτικό διαμαντάκι στη μύτη.
    Emilia_
    22.05.2007, 12:28
    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 22-05-2007 στις 12:07 έγραψε...

    Μάρέσουν τα τατουάζ αλλά όχι τα μόνιμα.Αν έκανα θα το έκανα χαμηλά στη πλάτη,στη μέση. Όσο για piercing μ'αρέσει ενα μικρό,διακριτικό διαμαντάκι στη μύτη.



    Μια απο τα ιδια, προτιμώ κατι οχι μόνιμο, κ αν ναι διακριτικό κ σιγουρα να σημαίνει κατι πολυ σημαντικό για μενα.....οσο για το piercing , μπορω να πω οτι κ εμενα μου αρεσει το διαμαντάκι στη μυτη....αλλα μεχρι εκει...(χμμμμ βγήκαμε συντηρητικές καλε...?! )
    MagicaDeSpell
    22.05.2007, 12:37
    ΧΑΧΑ κι εγώ κάποτε πίσταυα στα μικρά και διακριτικά Τατουάζ αλλά τελικά έκανα ένα μεγαλούτσικο πισω στην ωμοπλάτη....Είναι η έμπνευση της στιγμής νομίζω...Πάντως συμφωνώ ότι καλύτερα είναι να μην το βλεπεις για να μην το βαρεθείς....
    Όσο για το piercing το μόνο που μ αρέσει εκτός από τα αυτιά είναι στην μύτη αλλά μέχρι εκεί

    sea_like_eyes
    22.05.2007, 12:55
    εχω ενα Piercing που το εκανα και δυο φορες(το ενα χιλιοστα διπλα απο το αλλο)στο αριστερο φρυδι...δεν το εχω μετανιωσει,αφηστε που πλεον το θεωρω ως κατι δεδομενο(τουλ. πανω μου),το εχω συνηθίseaaaaaaaa

    οσον αφορα για tattoo...εχω βρει το σχεδιο και απλα περιμενω να φυγει το καλοκαιρι για να παω να το χτυπησω!(τους καλοκαιρινους μηνες ειναι απαγορευτικο να κανεις και tattoo αλλα και Piercing)

    kinia
    22.05.2007, 13:23
    Όσο αφορά το Piercing. Πιστέυω ότι είναι κάτι ωραίο σε ανθρώπους όμως που μπορεί το στυλ τους να το υποστηρίξει σε περίεργα ή ασυνήθιστα μέρη του σώματος. Όσο για το tattoo είναι ωραίο, αρκεί να σκεφτεί κάποιος και τα επόμενα χρόνια, να το κάνει συνειδητά και να το ψάξει... Θέλω να κάνω ένα κάτω αριστερά από τον αφαλό μου, να μην φαίνεται ολόκληρο ίσως και καθόλου, γιατί δεν το κάνω για τους άλλους αλλά για μένα (καθαρά). Με προβληματίζει ακόμα σε ποιο μαγαζί θα το κάνω και επίσης κάτι άκουσα ότι πρέπει να το ανανεώνεις όταν έχει πάνω χρώμα... Δεν το έχω ψάξει καλά για να δω αν ισχύει...
    Tren
    22.05.2007, 13:43
    Το μυστικό tatoo

    το μυστικό σου το tatoo,
    τρεις νύχτες το 'ψαχνα παντού,
    στα κάτω σου τ' ατρύγητα,
    στα πάνω σου τ' αφίλητα.


    Δυο δάχτυλα απ' το ταγεράκι,
    το κυριλέ σου το λινό,
    τριγύρναγε σαν τ' αγριμάκι,
    σ' ένα λακάκι στο λαιμό.
    Μ' άντρες σωρό το χόρταινες,
    χορτάτο δεν το πρόφταινες.



    Το μυστικό σου το tatoo,
    το 'δειχνες μόνο του Θεού.
    Το ξύπναγες στον ύπνο σου
    το κοίμιζες στον ξύπνο σου.



    Κι όποτε "σήκωνες μαλλάκι"
    κι εντέχνως άλλαζες προφίλ,
    τρελαίνονταν το Κολωνάκι
    και πνίγονταν στ' αναφρανίλ.


    χαχαχαχαχαχαχα!Δεν σε πιστευω....








    Μ'ενα μικρο σου ποιηματακι
    ποσο ν'αντεξει το χειλακι
    να μην σου απλωσει αυθορμητα
    ενα χαμογελακι?


    MarakiVas
    22.05.2007, 14:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 22-05-2007 στις 12:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 22-05-2007 στις 12:07 έγραψε...

    Μάρέσουν τα τατουάζ αλλά όχι τα μόνιμα.Αν έκανα θα το έκανα χαμηλά στη πλάτη,στη μέση. Όσο για piercing μ'αρέσει ενα μικρό,διακριτικό διαμαντάκι στη μύτη.



    Μια απο τα ιδια, προτιμώ κατι οχι μόνιμο, κ αν ναι διακριτικό κ σιγουρα να σημαίνει κατι πολυ σημαντικό για μενα.....οσο για το piercing , μπορω να πω οτι κ εμενα μου αρεσει το διαμαντάκι στη μυτη....αλλα μεχρι εκει...(χμμμμ βγήκαμε συντηρητικές καλε...?! )

    Ε όχι και συντηρητικές Αιμιλία μου! Κάνουμε αυτό που μας αρέσει, απλά..
    athinouli24
    22.05.2007, 15:50
    Το σχέδιο για το Τatoo το έχω βρει...Το θάρρος να πάω να το χτυπήσω δεν έχω βρει
    Το Piercing δεν μου αρέσει και πολύ ειδικά σε περίεργα σημεία.Ένα μικρό διακριτικό σκουλαρικάκι στη μύτη όμως είναι ωραίο....
    uNick
    22.05.2007, 19:14
    Εγώ στο σχέδιο έχω κολλήσει... αλλιώς θα το είχα κάνει εδώ και χρόνια. Έχω ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο με προσχέδια και ιδέες, αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάτι που πραγματικά να το γουστάρω για πάντα πάνω μου... οπότε, υπομονή!

    Για piercing δεν το συζητάω. Δεν είναι του στυλ μου (άσε που μεγάλωσα πια για τέτοια)... Ίσως θα το σκεφτόμουν για ένα διακριτικό διαμαντάκι στο αυτί, αλλά ως εκεί.

    fantasma
    23.05.2007, 00:06
    το θέμα είναι στα 55 σου???? πως πιστεύεις θα νιώθεις......
    θα είναι ακόμα σύμβολο στη ψυχή σου.... θα σημαίνει κάτι ή θα έχει χαθεί για πάντα η σημασία του για σένα....

    μια απλή απορία είναι μη με πάρετε με τις κλωτσιές...
    Tren
    23.05.2007, 12:54
    Ειναι συνηθισμενη απορια!Για μενα δεν υπαρχει λογος να σκεφτω τοσο μελλοντικα γιατι εκτος του οτι δεν ξερω καν αν θα ζω στα 55 ,δεν συνηθιζω να υπεραναλυω τις πραξεις μου γιατι χανω πολυτιμο χρονο με το να σκεφτομαι... ...και να σκεφτομαι... και να σκεφτομαι....

    Αν ομως ζω στα 55 μου,θα εχω ζησει μια μεγαλη διαδρομη της ζωης μου παρεα μ'αυτο το αναποσπαστο κομματι μου.Θα μου θυμιζει καλοκαιρια και συζητησεις σε παραλιες με φιλαρακια ,εκει που ολοι εχουμε πλεον εκτεθειμμενο το μεγαλο μας "μυστικο" !Θα μου θυμιζει την στιγμη της νεανικης μου τρελλας ,τοτε που ο πονος δεν ειχε σημασια και θα μου δινει αντοχες για το μελλον..
    Θα μου θυμιζει αγγιγματα κι ανθρωπους που περασαν απο τη ζωη μου.
    Τα μαλλια μου που παλιοτερα ,ως πιο σκουρα ,κανανε διπλα του μεγαλυτερη αντιθεση.Θα μου θυμιζει εμενα.Θα το κοιτω στις φωτογραφιες ..ενα σημαδι επανω μου που δεν αλλαζει ,δεν μεταβαλλεται,δεν φθειρεται οπως εγω μεσα στο χρονο.
    Κατι απο μενα και the way I was...

    Απ'ολα τα σημαδια του κορμιου μας το tatoo ειναι το μονο που ειναι επιλογη μας.
    Δεν ειναι σημαδι πληγης,δεν ειναι τομη εγχειρησης,δεν ειναι εγκαυμα ,ειναι προσωπικη επεμβαση αισθητικης του καθενος στα καταδικα του κυτταρα και αυτη ειναι και η μαγεια του!
    zw
    23.05.2007, 15:08
    opos exo xanapei sto topic ta tatoo maresoun poly k 8a kano
    k oso afora ta piercing exo ena sto ayti k mia trypa stin glossa tin opoia tin ekana ta xristougenna k oi goneis kontepsan na pe8anoun...
    renabill
    07.06.2007, 15:18
    tatoo με τίποτα!!!!!!!!!!!! Ίσως αυτό με τη χένα που βγαίνει εύκολα.
    jacamar
    07.06.2007, 17:50
    εγώ έκανα το 1ο μου την προηγούμενη παρασκευή και τώρα ψήνομαι και για άλλα 2.....!!! αλλα απο Σεπτέμβριο!
    Τώρα είναι σε φάση υπούλωσης και πάει πολυ καλά!!
    Τώρα για αυτό που λέτε για τα 55.....εγώ δεν σκοπεύω να ζήσω Τοσο πολύ....αλλά δεν είναι και στο χέρι μου βέβαια.....δεν νομίζω πάντως οτι θα το μετανιωσω για κατι που έκανα στα 18 μου.....στην ζωη πρέπει να τα δοκιμάζουμε όλα αλλιώς δεν μπορούμε να πουμε οτι ζήσαμε....

    όσο για piercing δεν το σκέφτομαι καθόλου...έχω 3 +2 τρύπες στα αυτία και΄1 στην μύτη που την άφησα να κλείσει και μου άφησε σημάδι....μέχρι εκεί όμως!
    blacksheep
    07.06.2007, 18:33
    Η αληθεια βεβαια κατα τη γνωμη μου ειναι, πως αν ιδεολογικα σου κολαει το tatoo και το piercing δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Aν και ειμαι αντιθετη με την ιδεα χενα αν καποιος το κανει καθαρα για λογους ομορφιας οκ.Γενικα παντως πανω μου θα προτιμουσα ανεξιτηλα πραγατα.
    rompa
    12.06.2007, 08:11
    Ξέρετε κάπου που να κάνουν ωραία χένα τατουάζ?
    LadyLuck
    18.06.2007, 02:03
    Μπορείς να κάνεις και μόνος/μόνη σου... Επίσης χένα φαντάζομαι πως στα στούντιο αισθητικής θα κάνουν. Ωστόσο ίσως να ήθελες να το ξανασκεφτείς... Ίσως να μην είναι μόνιμο, αλλά μπορεί να γίνει πιο επικύνδινο από τα αθώα κανονικά τατουάζ...

    Παράθεση:
    Τουρκία — Καρκινογόνο δράση έχει η ουσία λαουσονία που περιέχει η φυτική χρωστική ουσία χένα , η οποία χρησιμοποιείται ως βαφή μαλλιών αλλά και ως χρωστική για τατουάζ προσωρινής διάρκειας. Αυτά επισήμανε ο καθηγητής του τομέα δερματολογίας της ιατρικής σχολής του Πανεπιστημίου Έρτζιγες της Τουρκίας Εκρέμ 'Ακτας.

    Η σκόνη που γίνεται από τα φύλλα του φυτού χένα και περιέχει την ουσία λαουσονία η οποία, όπως ανέφερε ο κ 'Ακτας , όταν μένει για πολλή ώρα στα μαλλιά απορροφάται από το δέρμα και προκαλεί κυρίως καρκίνο του ήπατος. Αντίθετα με ότι πιστεύει ο κόσμος ότι η χένα δυναμώνει τα μαλλιά , η ουσία αυτή βλάπτει τις ρίζες και προκαλεί τριχόπτωση.

    Η χένα παράγεται σε χώρες της Ασίας , κυρίως στη Σαουδική Αραβία, και τη Βορειοανατολική Αφρική ενώ η χρήση της για τον χρωματισμό των μαλλιών και για προσωρινά τατουάζ έχει διαδοθεί τα τελευταία χρόνια σε όλο τον κόσμο. Στη Βόρεια Αφρική, την Ινδία και τη Σρι Λάνκα χρησιμοποιείται ως φάρμακο κατά της διάρροιας και των παρασίτων που ζουν στα έντερα του ανθρώπου.



    rompa
    18.06.2007, 10:47
    Παράθεση:
    Τουρκία — Καρκινογόνο δράση έχει η ουσία λαουσονία που περιέχει η φυτική χρωστική ουσία χένα , η οποία χρησιμοποιείται ως βαφή μαλλιών αλλά και ως χρωστική για τατουάζ προσωρινής διάρκειας. Αυτά επισήμανε ο καθηγητής του τομέα δερματολογίας της ιατρικής σχολής του Πανεπιστημίου Έρτζιγες της Τουρκίας Εκρέμ 'Ακτας.


    Ωχ .... δεν το ήξερα αυτό ..... Κρίμα